Jak správně vybrat kancelářské židle pro zdravé sezení?

Jak ukázalo několik zahraničních průzkumů (1) (2), v dnešní době trávíme více a více času sezením, v průměru 8–12 hodin denně, což je více jak třetina života! Proto je stále důležitější vybrat si správnou židli pro zdravé sezení. Protože víme, jaké problémy mají prarodiče a už i rodiče se zády, hledali jsme způsob jak tomu (nejen pohybem) předejít.

V tomto článku vás provedeme tím, jak co nejlépe vybrat kancelářskou židli pro zdravé sezení nejen pro váš home office. Podíváme se na to, jaké parametry jsou důležité i na cenové rozpětí. Začneme, ale od začátku:

Náš příběh – jak jsme se ke zdravému sezení dostali

S rozhodnutím věnovat se tvorbě webu/blogu naplno jsme začali řešit i to, jak si zařídíme domácí kancelář. Kancelářské židle, které jsme měli doma ještě z dob střední školy už rozhodně nevyhovovaly. Vzhledem k tomu, že sedavou prací u počítače trávíme dlouhé hodiny, dali jsme si na výběru opravdu záležet.

Jak správně vybrat kancelářské židle pro zdravé sezení?

Nejpohodlnější neznamená nejzdravější

Zašli jsme do velké prodejny, kde měli vystaveno přes 100 různých kancelářských židlí. Přece jen, kancelářskou židli si na e-shopu nevyzkoušíte. Prodávající se věnoval předchozím zákazníkům, a tak jsme nejdříve začali zkoušet židle sami. Ze začátku jsme toho moc o zdravém sezení nevěděli, a proto jsme jako asi každý laik vybírali podle pohodlnosti. Nejlépe se nám sedělo na síťovaných židlích.

Po pár minutách se nás ujal prodávající a vysvětlil nám, že nejpohodlnější zdaleka neznamená nejzdravější. Ostatně většina z nás si také více pochutná na vepřovém kolenu než na zeleninovém bio salátu. Právě síťované židle jsou mezi lidmi velice oblíbené, protože jsou pohodlné a v létě lépe větrají. Nicméně z ergonomického hlediska je síťovinový sedák na dlouhodobé sezení nevhodný a nezdravý, protože se přizpůsobí vašim zádům a nechávají vás se hrbit.

Cenový rámec

Původně jsme měli představu, že kvalitní židli pořídíme za zhruba 5000 Kč, a i to nám přišlo už celkem hodně. Velice rychle jsme ale zjistili, že kancelářské židle do 5000 Kč jsou sice velice pohodlné, ale jsou určené pro lidi, kteří jsou celý den v práci a doma sedí už jen 2-3 hodiny denně po večerech. Pokud plánujete na židle sedět neustále celé dny, je dobré si připlatit. Ostatně zdraví máme jen jedno, pokud si v mládí zničíte záda, už to ve stáří nenapravíte. Do čeho jiného by měl člověk investovat než do vlastního zdraví?

Opravdu kvalitní židle, které jsou určené na celodenní sezení a neničí vám záda, se pohybují cenově od 10 – 15 tis. a výše. Takto kvalitní židle vám navíc vydrží klidně deset a více let. Ostatně když si to spočítáte, tak pokud budete na židli za 10 000 Kč sedět 5 let běžnou pracovní dobu 8 h denně (40 h týdně), vyjde vás to na 1 Kč na hodinu.

Výběr kancelářské židle

Prodávající nám postupně představil několik kvalitních židlí a my jsme více než hodinu strávili sedáním, nastavováním a vybíráním té nejlepší. V mezičase nám byla také představena zdravotní židle Therapia s unikátními vlastnostmi podporujícími zdravé sezení. Při sednutí na ní jsme hned pocítili, že tato židle je jiná než ostatní. Nutí vás držet vaše záda a celé tělo ve zdravé pozici. Když nám ale prodávající řekl, že židle stojí kolem 20 000 Kč, trochu se nám protočily panenky. Taková částka nám za kancelářskou židli v tu chvíli přišla poměrně vysoká.

správné sezené u počítače

Z obchodu jsme odcházeli s tím, že si ještě přečteme něco na internetu o zdravém sezení. Nakonec jsme si toho načetli celkem hodně a zde vám přinášíme shrnutí našich poznatků:

Nejčastější chyby při sezení

Správné sezení na židli není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jaké jsou nejčastější chyby při sezení?

  1. Strnulé sezení v jedné poloze – při správném sezení by mělo tělo vykonávat alespoň mále pohyby. To vám umožní moderní kancelářské židle se synchronní mechanikou.
  2. Postupné podsouvání zadku směrem k přednímu okraji židle – neboli tzv. hroucení těla, čímž je přetěžována bederní páteř.
  3. Dotýkání podkolenních jamek okraje sedáku – stlačuje se tak krevní oběh v nohou

Zásady správného sezení

  1. Hýždě se dotýkají opěradla židle.
  2. Záda jsou o opěradlo opřena po celé délce.
  3. Chodidla se dotýkají země celým povrchem a svírají úhel 90–110°. Nižní postavy mohou využít podložku pod nohy.
  4. Při psaní na klávesnici svírají paže úhel 90–110°.
  5. Horní hrana monitoru je v úrovni vašich očí.
  6. Monitor je ve vzdálenosti 40–75 cm od očí.
  7. Mezi podkolenní jamkou a okrajem sedáku je mezera 1–2 cm.
  8. Na židli seďte s odblokovanou mechanikou (dynamické sezení).
  9. Vyvarujte se přílišnému předklánění hlavy.
  10. Nemějte zkřížené nohy, omezuje to krevní oběh.
  11. Dělejte si ideálně každých 30 minut přestávky od sezení.

Jak správně vybrat ergonomickou kancelářskou židli?

1. Ujasněte si, co chcete

Pokud na židli sedáváte jen 1-2 hodiny denně večer po práci, může vám stačit levnější kancelářská židle. Pokud ale trávíte sezením delší čas, mělo by být vaše zdraví na prvním místě a měli byste si vybrat některou z ergonomických zdravotních židlí. Takové modely jsou vyvíjeny z spolupráce terapeutů a lékařů a velmi účinně podporují správné držení těla. Mezi jejich hlavní výhody patří eliminace bolesti zad, předcházení negativním následkům dlouhodobého sezení, vynikající opora těla, a hlavně široké možnosti nastavení a polohování.

2. Zdravotní židli nekupujte naslepo přes internet

Nikdy nekupujte židli naslepo přes internet. Můžete se po některých modelech podívat a následně se osobně přijít podívat na prodejnu. Nechejte si udělat prezentaci a ptejte se na podrobnosti. V prodejně vám rádi vysvětlí všechny výhody a nevýhody a pomohou vám židli nastavit podle vaší postavy.

3. Židli si zajděte osobně vyzkoušet

Na výběr si vyhraďte klidně 2-3 hodinky času. Ještě před odchodem si změřte výšku vašeho pracovního stolu. Nechte si od prodejce židle představit, sedejte si, nechte si je nastavit na míru a naučte se s ovládáním. Vyzkoušejte si židli u výškově nastavitelného stolu.

kancelářské židle Therapia
Jak správně vybrat kancelářské židle pro zdravé sezení?

Kritéria, podle kterých se rozhodovat

Obecně platí, že čím více nastavení židle umožňuje, tím lépe. Zdravotní kancelářská židle by měla splňovat následující:

1. Pevná, robustní konstrukce

Při každodenní sezení je židle extrémně namáhaná a levnější modely nevydrží déle než pár let. Pokud už investujete do židle vyšší částku, chcete, aby měla robustní konstrukci, která vám vydrží klidně 10 a více let.

2. Synchronní mechanika (židle umožňuje dynamické sezení)

Princip dynamického sezení spočívá jednoduše v tom, nesedět dlouhou dobu v jedné pozici. Právě synchronní mechanika umožňuje plynulé nastavení sklonu opěráku zároveň s náklonem sedáku. V momentě, kdy se naklopí opěrák (vy se více opřete), se současně do optimální pozice nakloní i sedák. Opěrák židle pak přirozeně sleduje vaše pohyby a poskytuje tak optimální oporu zad v každé poloze.

3. Správně tvarovaný a nastavovatelný opěrák

Opěrák by měl mít bederní opěrku (tj. bouli v oblasti bederních obratlů), která správně kopíruje tvar vaší páteře.

Vodorovný řez opěrákem by měl být konvexní. Nikoliv rovný nebo dokonce konkávní (jako má bohužel většina židlí, například všechny síťované).

Kancelářská židle by měla mít také výškově nastavovatelný opěrák (lze posouvat nahoru a dolu).

4. Nastavovatelné područní opěrky

Kvalitní kancelářská židle by také měla mít nastavovatelné područní opěrky. U nejlepších modelů se opěrky dají nastavovovat nejen výškově, ale i do stran a dopředu – dozadu.

5. Ergonomický sedák

Samozřejmostí by měl být ergonomicky tvarovaný sedák. Ideálně by vám neměl stlačovat stehna zespodu a měl by bránit v klouzání dopředu. U nejkvalitnějších modelů dá nastavit hloubka sedáku – zasunutí dopředu a dozadu.

6. Nastavitelná opěrka hlavy

Opěrka hlavy by měla být vysouvací směrem nahoru a dolů, aby se dala nastavit přesně podle výšky vaší postavy. V pracovní pozici běžně hlavovou opěrku nepoužijete, nicméně je velice důležitá při odpočinkové pozici.

7. Nastavitelná výška sezení

Nastavitelná výška sezení by měla být samozřejmostí u každé kancelářské židle. Je potřeba sedět co nejvýše tak, abyste stále měli chodidla celým objemem na zemi a aby ani při „lehnutí si“ nebyla stehna stlačena přední hranou sedáku.

správné sezení u počítače

Zdravotní židle Therapia

Kromě čtení obecných tipů ke zdravému sezení nám pořád vrtala hlavou židle Therapia. Je opravdu natolik výjimečná, že se do ní vyplatí investovat? Postupem času a čtení dalších recenzí jsme usoudili, že ano. Do čeho jiného by měl člověk investovat více než do svého vlastního zdraví? A vzhledem k tomu, že plánujeme se dlouhodobě živit prací z domova u počítače, je kvalitní židle naprosto klíčová pro naše zdraví. Židle Therapia vás nutí držet záda a celé tělo ve zdravé pozici. Největší výhodou je, že má velké množství nastavovatelných komponent. Každý tak dostane židli sestavenou přímo na míru.

Objednali jsme se do autorizované prodejny, kde se nám osobně věnoval odborník a 2 hodiny jsme společně zkoušeli různé modely židlí Therapia. Úplně na začátku jsme opravdu netušili, kolik různých komponent se dá u židle nastavovat a vybírat. Nakonec jsme si každý vybrali tu svou ideální na míru a opravdu si je nemůžeme vynachválit. Přesednutí z našich starých židlí je jako přesednout z Felicie do Ferrari. Zde jsme sepsali kompletní recenzi židle Therapia. Můžeme vám je jen vřele doporučit. Zdraví máte jen jedno! My bychom už za žádnou cenu neměnili!

kancelářské židle Therapia

FAQ – často kladené dotazy:

Jaké jsou nejčastější chyby při sezení?

1. Strnulé sezení v jedné poloze
2. Postupné podsouvání zadku směrem k přednímu okraji židle
3. Dotýkání podkolenních jamek okraje sedáku
Zde čtěte o nejčastějších chybách při sezení.

Jaké jsou zásady správného sezení?

Zde najdete podrobný popis zásad správného sezení.

Jak správně vybrat ergonomickou kancelářskou židli?

Kritéria, podle kterých se rozhodovat?

Zde najdete podrobný popis kritérií, podle kterých se rozhodovat při výběru kancelářské židle.

Sdílejte svým kamarádům: