Nejlepší hádanky s odpovědí – 65 hádanek, které vám dají zabrat!

Připravili jsme pro vás sérii hádanek a odpovědí. Hádanky jsou rozděleny do jednotlivých kategorií – od klasických hádanek využívajících náznaky a metafory po složitější logické hádanky, matematické hádanky, hádanky z moderní doby až po nejtěžší hádanky.

Pro zobrazení odpovědi stačí kliknout na tlačítko „řešení“.

Klasické hádanky s odpovědí

Klasické hádanky jsou nám důvěrně známé, využívají metafory a k jejich řešení je třeba použít důvtip.

1. Hádanka

Mluvím bez úst a slyším bez uší. Nemám tělo, ale ožívám hlasem. Kdo jsem?

Řešení

Ozvěna

2. Hádanka

Když mne ubíráte, rostu. Když mi přidáváte, zmenšuji se. Kdo jsem?

Řešení

Jáma

3. Hádanka

Rádi mne máte, života by beze mne nebylo. Ale kdo se na mne dívá, vždycky se mračí. Kdo jsem?

Řešení

Slunce

4.Hádanka

Na bojovém poli jsem druhý zprava i zleva. Do boje vyrážím tak, jak je třeba. Dva kroky vpřed a jeden vždy v bok. Tráva pode mnou se střídá každý skok. Kdo jsem?

Řešení

Jezdec na šachovnici

5. Hádanka

Nic neroste na mých polích, však rasismus ten tu kvete hojně. Dřeva tvarů různých oblých stojí na mně při té vojně. Smrt do čtverce si tu chodí a zrození má přímou cestu. Nový život rázem plodí, ten oblékne si stejnou vestu.

Řešení

Šachy

6. Hádanka

Patří ti to, ale tvoji přátelé to používají víc než ty. Víš co to je?

Řešení

Tvoje jméno

SKVĚLÝ TIP: Získejte až 5000 Kč za zakládání účtů (info zde).

Nejlepší hádanky
7. Hádanka

Jen půl roku pracuji, do žeber si pumpuji. Děvče svléknu během chvilky, stačí pustit více žilky. Plyn, proud i ta voda je mou krevní skupinou, přijde-li však velká vada, škrtni sirkou jedinou.

Řešení

Topení

8. Hádanka

Nestojím, neležím, nesedím, neběžím, pracuji v temné čekárně. S bratry se flákám na lajně. Stavím věci do pozoru. Záleží na módním vzoru. Více se dozvíte

Řešení

Ramínko na šaty

9. Hádanka

Smutek, žal a trápení o práci se přičiní rytíř pro mě život dá gentleman mě rád podá. Upomínka na těle, nevolej pak přítele. Více se dozvíte

Řešení

Kapesník

10. Hádanka

Měříte můj život v hodinách a sloužím vám tím, že zanikám. Jsem rychlá, když jsem hubená a pomalá, když jsem tlustá. Vítr je můj nepřítel.

Řešení

Svíčka

11. Hádanka

Tloustnu a hubnu ze vzduchu, štamgasta zvolá ejchuchu. Nosím se jak mimino, žebra stojí v domino.

Řešení

Harmonika

12. Hádanka

Mám města, ale ne domy. Mám hory, ale ne stromy. Mám řeky, ale ne ryby. Kdo jsem?

Řešení

Mapa

Čtěte také: Nejlepší české jazykolamy

Nejlepší hádanky - Mám města, ale ne domy. Mám hory, ale ne stromy. Mám řeky, ale ne ryby. Kdo jsem_
13. Hádanka

Za tmy tmoucí vstala víla, plnou hrstí perly sila. Měsíc viděl, nepověděl, hvězdy znaly, pohlídaly, slunce vstalo, posbíralo.

Řešení

Rosa

14. Hádanka

Třicet běloušů na rudé líše, napřed žvýkají, potom dupají a pak stojí tiše.

Řešení

Zuby

15. Hádanka

Můžeš mne uchopit svou levou rukou. Pravou to ale nikdy nedokážeš. Kdo jsem?

Řešení

Pravá ruka

16. Hádanka

Ve dne malá jako myš, v noci všechno přerostu, když mě vidíš, nevidíš.

Řešení

Tma

17. Hádanka

Nemá plíce, přece dýchá, studená a věčně tichá, věčně pije na své zdraví v brnění, co nerezaví.

Řešení

Ryba

18. Hádanka

Co se vyskytuje jednou v minutě, dvakrát v každém momentě, ale ani jednou v roce?

Řešení

Písmeno „M“

Co se vyskytuje jednou v minutě, dvakrát v každém momentě, ale ani jednou v roce_
19. Hádanka

Jsem ze dřeva a papíru, spálit mne však nejde. Kdo jsem?

Řešení

Popel

20. Hádanka

Máš-li mne v kapse, nemůžeš tam mít nic jiného. Kdo jsem?

Řešení

Díra

21. Hádanka

Všechno žere, všechno se v něm ztrácí, stromy, květy, zvířata i ptáci. Hryže kov i pláty z ocele, tvrdý kámen na prach semele. Města rozvalí a krále skolí, vysokánské hory svrhne do údolí.

Řešení

Čas

22. Hádanka

Jak je možné, že předevčírem mi bylo 13 let a příští rok mi bude 16?

Řešení

Protože jsem se narodil 31.12. a větu výše jsem řekl 1.1.

23. Hádanka

Je jaro a na zahradě najdete mrkev, vedle níž leží dva uhlíky. Proč jsou tam?

Řešení

Protože ještě nikdo nestihl uklidit pozůstatky po roztaveném sněhulákovi

24. Hádanka

Jak se říká ženě, která nemá všechny své prsty na jedné ruce?

Řešení

Normálně, chtěli byste mít všechny vaše prsty na jediné ruce?

25. Hádanka

Dívám se na fotografii. Nemám žádné sourozence. Otec muže na fotografii je syn mého otce. Kdo je na fotce?

Řešení

Můj syn

Dívám se na fotografii. Nemám žádné sourozence. Otec muže na fotografii je syn mého otce. Kdo je na fotce_

Středně těžké a logické hádanky s odpovědí

Následující hádanky vyžadují trochu přemýšlení a logického uvažovaní.

26. Hádanka

Zahradník má v sadu sud s dešťovou vodou, který je přibližně z poloviny plný. Jednou odpoledne ho navštívil soused a když popili trochu meruňkovice, začali diskutovat, jestli je sud víc, nebo méně než z poloviny plný. Do sudu je seshora vidět, ale nesmí použít žádnou pomůcku, jako třeba míru, a nesmí ani vodu nikam přelévat. Jak jednoduše zjistit, jestli je sud víc, anebo míň než z poloviny plný?

Řešení

Stačí sud naklonit tak, aby voda dosahovala přesně k okraji. Jestli je vidět dno, pak byla v sudu méně než polovina. Pokud nikoliv, bylo tam víc.

27. Hádanka

Jsou 2 místnosti. V jedné jsou 3 stejné vypínače a v druhé 3 stejné žárovky. Vaším úkolem je přijít na to, který vypínač patří ke které žárovce, avšak do vedlejší místnosti můžete vstoupit jen jednou.

Řešení

Rozsvítíte dvě žárovky. Jednu z nich však po chvilce opět zhasnete a následně využijete svůj jediný vstup do dalšího pokoje. Zmáčknutý vypínač patří k rozsvícené žárovce. Před chvílí zhasnutý vypínač bude propojen se zhasnutou, ale zároveň teplou žárovkou, čímž zbývá už jen jeden. *Pozn. Platí pouze pro staré žárovky, u studeného světla, to fungovat nebude.

28. Hádanka

Neoblíbený král chce zlepšit své renomé. Nechá tedy vytroubit, že vězeň, který má být tento večer na náměstí oběšen, má šanci zachránit si život. O jeho osudu má rozhodnout štěstěna: kat mu dá vytáhnout z váčku jednu ze dvou kuliček. Když bude bílá, odsouzenec je volný, černá kulička pro něj znamená smrt.

Jakmile se to odsouzenec doslechne, zaraduje se. Kat se však dozví, že král dal do váčku dvě černé kuličky. Ví, že s tím nic nenadělá, ale je to povaha spravedlivá. Zajde k odsouzenému a řekne mu, co si pro něj král přichystal.

Vězeň se usměje: „Měl jsem jen poloviční šanci, ale král mi dal milost!“

Víte, co chce odsouzenec s kuličkou udělat?

Řešení

Odsouzený vytáhne jednu černou kuličku a nějakým způsobem ji zlikviduje tak, aby ji nikdo jiný nespatřil (třeba spolkne). Ve váčku tak zůstane druhá černá kulička. Jediná možnost, jak zjistit, jakou kuličku odsouzenec zničil, je vytáhnou z váčku druhou kuličku – ta je černá, odsouzenec tedy musel nutně vytáhnout a zničit bílou.

29. Hádanka

Máte dva provazy. Každý z nich hoří hodinu. Hoří však nerovnoměrně, tzn. že půlka může shořet během dvaceti minut a druhá hořet minut čtyřicet. K tomu máte krabičku zápalek.
Odměřte čtvrt hodiny!

Řešení

Když zapálíte provaz z obou konců, shoří za půl hodiny.
Stačí zapálit jeden provaz z obou konců a druhý jen z jednoho. Když první dohoří, zapálíte druhý i z opačného konce. Z něj už uhořela půlhodina. Zbytek shoří za čtvrt hodiny.

Čtěte také: Klasická česká přísloví a rčení

Nejlepší hádanky - Máte dva provazy. Každý z nich hoří hodinu. Hoří však nerovnoměrně, tzn. že půlka může shořet během dvaceti minut a druhá hořet minut čtyřicet.
30. Hádanka

Vesničan se vrací z trhu domů. Má s sebou kozu, vlka a v ruce hlávku zelí. Najednou přišel k řece. Na břehu má přivázanou malou loď. Už chce nasednout, když tu ho náhle dobrá nálada opouští. Důvodem zhoršení nálady je, že se do té lodičky všechno naráz nevejde. A když tu nechá vlka samotného, vlk sní kozu. Když tu nechá kozu, ta sní zelí. Jak dostane vlka, kozu i zelí na druhou stranu? Do loďky se mu vejde jen jedna věc. A na žádném z břehů nesmí nechat samotného vlka s kozou nebo kozu a zelí.

Řešení

Koza tam. Nic zpět. Vlk tam. Koza zpět. Zelí tam. Nic zpět. Koza tam.

31. Hádanka

Máte 10 pytlů zlaťáků.
Jeden z Vašich sluhů, kteří měli na starost přepravu peněz, Vás chtěl okrást, a v jednom z pytlů z každé mince, která normálně váží 10 gramů, 1g zlata upiloval.
Máte digitální váhy (dáte na ně předmět a oni ukáží, jakou má hmotnost). Dokážete na jedno vážení určit, který pytel obsahuje lehčí mince a tedy, kterého sluhu máte vyhodit?

Řešení

Dáte na váhu jednu minci z prvního pytle, dvě mince z druhého, … Kolik grámů chybí, z tolikátého pytle jsou lehčí mince.

32. Hádanka

V knížce o 100 stránkách je na první stránce napsáno: „V této knížce obsahuje jedna stránka lež.“ Na druhé stránce: „V této knížce obsahují dvě stránky lži.“ Na třetí stránce:

„V této knížce obsahují tři stránky lži.“ A tak dále, až na straně 100 je napsáno: „V této knížce obsahuje 100 stránek lži.“ Je na některé stránce pravda?

Řešení

Na straně 99. Je tu napsáno: „V této knížce obsahuje 99 stránek lži.“ Což je pravda, jelikož na těch 99 ostatních jsou nepravdivé informace.

33. Hádanka

Karel, Pavel a Petr jsou na večeři. Dohodnou se, že ji zaplatí ten, kterého vylosují. Mají ale jen jednu minci. Jak to udělají, aby všichni měli stejnou pravděpodobnost?

Řešení

Hodí mincí dvakrát. A dopředu se dohodnou: Když padne dvakrát za sebou lev, platí Karel. Když padne nejdřív lev a pak panna, platí Pavel. Když padne nejdřív panna a pak lev, platí Petr. Když padne dvakrát za sebou panna, hází se znovu.

Karel, Pavel a Petr jsou na večeři. Dohodnou se, že ji zaplatí ten, kterého vylosují. Mají ale jen jednu minci. Nejlepší hádanky
34. Hádanka

Jak co nejrychleji opéct tři topinky, když máte jednu pánev pro dvě topinky, tři krajíce chleba a opečení jedné strany krajíce trvá pět minut?

Řešení

Dáte na pánev dva krajíce. Po pěti minutách jednu topinku vyjmete a nahradíte dalším krajícem, druhou jen otočíte. po dalších pěti minutách máte jednu topinku hotovou, tu vyndáte, a zbývají vám dvě topinky opečené z jedné strany. Dáte je na pánev a za dalších pět minut jsou hotové všechny tři. Jde to zvládnout za patnáct minut!

35. Hádanka

Chudý zemědělec šel prodat na trh obilí. Jelikož měl jen jeden pytel, tak do půlky nasypal ječmen, pak pytel svázal a do druhé půlky nasypal pšenici.
Na trhu objevil kupce, který chtěl ale jako na potvoru jen ječmen, který byl dole.
Kupec měl také jen jeden pytel a nechtěl pytle vyměnit, neboť ten jeho je větší.
Jak dostali ječmen do druhého pytle, aniž by sypali obilí někam mimo?

Řešení

Nasypali pšenici do kupcova pytle. Pak ho zavázali a obrátili naruby. Do pytle nasypali ječmen.
Pak rozvázali kapsu s pšenicí a nasypali zpět do prvního pytle.

36. Hádanka

V bubínku revolveru jsou dva náboje a čtyři prázdné komory. Ty dva náboje jsou v komorách za sebou. Roztočíte bubínek, přiložíte revolver ke spánku a zmáčknete kohoutek. Máte štěstí, výstřel nevyjde.

Teď je na řadě váš partner. Kdy má lepší šanci, že přežije? Když rovnou vystřelí, nebo když předtím zatočí bubínkem?

Řešení

Když rovnou vystřelí. Po prázdné komoře v bubínku jsou čtyři možnosti. Ve třech případech je tam prázdná komora, v jednom kulka. Pravděpodobnost kulky je jedna ku čtyřem. Ale když bubínek roztočíte, pravděpodobnost je 2 ku 6, tedy jedna ku třem.

37. Hádanka

Máme 2 nádoby o objemu 3 a 5 litrů a neomezený přístup k vodě. Jak pomocí těchto nádob víceméně přesně změříte 4 litry?

Řešení

Nejprve naplníte 5litrovou nádobu. Její obsah přelijete do menší a z ní ho vylijete. Zůstanou nám tak 2 litry ve velké nádobě. Ty opět nalijeme do té menší. Následně znovu naplníme 5litrovku, doplníme zbývající litr do třílitrové nádoby a tím získáme potřebné 4 litry. 

Máme 2 nádoby o objemu 3 a 5 litrů a neomezený přístup k vodě. Jak pomocí těchto nádob víceméně přesně změříte 4 litry_ Hádanky
38. Hádanka

Máte osm na první pohled identických kulečníkových koulí, jenže… Jedna z nich je těžší než ostatní. Vy musíte přijít na to, která. A aby to nebylo tak snadné, k dispozici máte pouze rovnoramennou váhu a vážit smíte jen dvakrát.

Řešení

Zvážím 3 a 3 koule. Pokud bude váha v rovnováze, zvážím zbylé dvě koule a zjistím, která je těžší. Pokud váha v rovnováze při vážení 3 a 3 koulí nebude v rovnováze, vyberu si trojici těžších koulí. Z těch pak vyberu dvě koule a zvážím je a zjistím, která je těžší. Pokud bude váha v rovnováze, zbývající třetí koule je těžší.

39. Hádanka

Statkář má tři dcery, trojčata: Annu, Janu a Danu. Pouhým okem by je nikdo nerozeznal, ale… Anna je pravdomluvná, Jana vždycky lže a Dana lže a mluví pravdu, jak se jí zrovna zachce. Ke statkáři přijde na námluvy chytrý Honza a chce získat pravdomluvnou Annu. Statkář není proti, ale nechce se pravdomluvné dcerky vzdát tak snadno, takže všechny zavolá a dovolí Honzovi jednu otázku na každou z nich. Dívky se seřadí vedle sebe.

„Jak se jmenuje ta, která stojí uprostřed?“ zeptal se chytrý Honza všech najednou.

„Anna,“ odpoví dívka vlevo.

„Jsem Jana,“ odpoví ta prostřední.

„Dana,“ odpoví dívka vpravo.

Honza má v tu chvíli jasno, a vy?

Řešení

Kdyby byla Anna uprostřed, nemohla by říct, že je Jana. Kdyby byla Anna vlevo, nemohla by říct, že Anna je uprostřed. Takže je vpravo.

40. Hádanka

Představte si, že chcete přiteli poslat poštou něco cenného. Máte na to krabičku, která je dostatečně velká, a na kterou lze připevnit několik zámků. Zámků máte oba dostatek, ale problém je, že nemáte klíč od zámku toho druhého.
Jak dostanete k příteli cenost, aby neputovala nezamčená? Poslat klíč jen tak nepomůže, mohl by ho někdo zkopírovat.

Řešení

Zamknete předmět do krabičky, pošlete ho příteli. Ten přidá na krabičku svůj zámek a pošle ji vám. Vy svůj zámek sundáte, pošlete opět příteli a on jen sundá svůj zámek….

41. Hádanka

Dokážete rozdělit dort třemi rovnými řezy na 8 částí?

Řešení

Čtyři části a dva řezy jsou v pohodě.
Nyní stačí rozříznout dort horizontálně (oddělit horní a dolní půlku)

Čtěte také: 100 Nejlepších vtipných citátů

Nejlepší hádanky - Dokážete rozdělit dort třemi rovnými řezy na 8 částí_

Těžké hádanky s odpovědí

Mezi těžké hádanky jsme zařadili ty u kterých se už možná trochu zapotíte. Většinu můžeme zařadit mezi logické hádanky, u některých je zapotřebí zapojit i trochu důvtipu.

42.Hádanka

V jednom království žijí král a jeho dvorní šašek. Šašek nenávidí krále, král nenávidí šaška. Dohodnou se, že se jednoho dne otráví.
V celém království existuje jen dvanáct flakónků jedů a tyto jsou zamčeny v komnatě v zámku.
Jedy jsou očíslovány čísly od 1 do 12, se vzrůstajícím číslem roste i síla jedu. Funkce na lidský organismus je prostá? vypiješ jed, umřeš. Každý silnější jed neutralizuje všechny slabší, což znamená že jed číslo dvanáct neutralizuje všechny jedy, jedenáctka všechny kromě dvanáctky atd. (Pokud vypiješ jedenáctku a potom dvanáctku, nic se ti nestane. Pokud vypiješ dvanáctku a potom jedenáctku, umřeš.)
Král jde do komnaty s jedy jako první a vybere si všechny sudé jedy (2,4,6,8,10,12). Pak jde do komnaty šašek a vezme si, co zbylo. Sejdou se v trůnním sále, každý z nich naplní jeden pohár a podá jej tomu druhému, který jej okamžitě vypije. Následně si každý z nich ještě jednou naplní pohár, tentokrát už pro sebe, a vypije ho (v naději, že se tím zachrání).
Jak to šašek udělal, že se druhého dne probudil, ale král zemřel?

Předpoklady: Každý (šašek i král) chce PŘEDNOSTNĚ přežít. Pokud přežije, pak chce co možná nejjistěji otrávit toho druhého. Každého jedu je jen jedna dávka? nelze ji dělit. Jedy jsou kapaliny bez barvy a zápachu a mají stejnou hustotu jako voda.

Řešení

Král si nechá jed číslo dvanáct, aby s ním neutralizoval jakýkoliv JED, který mu šašek podá. Šaškovi tedy nalije do poháru jed číslo deset (druhý nejsilnější, který má). Šašek toto předpokládá, a tak si musí nechat jedenáctku, aby jed číslo deset neutralizoval. V tom případě přežije. Dále ví, že král po vypití jeho poháru vypije jed číslo dvanáct (důvod je uvedený výše). Proto dá králi do poháru obyčejnou vodu ? král vypije vodu (voda není jed) a vzápětí se sám otráví jedem číslo dvanáct.

43.Hádanka

Představte si, že na Zemi zaútočí mimozemská civilizace a místo vroucího vítání unese desítku lidí na meziplanetární stanici. Aby přežili, musí zapojit nejeden mozkový závit. Desítku unesených seřadí v pořadí od nejvyššího po nejnižšího. Nikdo z nich se nesmí otáčet, tedy poslední vidí hlavy všech před ním a první nikoho. Každý jeden dostane barevný klobouk, buď bílý nebo černý. Následně od nejvyššího po nejnižšího vykřikne každý právě jedno slovo, tedy “černá“ nebo “bílá“. Přípustná je maximálně 1 chyba, tedy 9 z 10 vystrašených pozemšťanů musí trefit správnou barvu. Před osazením klobouků dostanou 5 minut na diskusi. Jak vyřeší problém?

Řešení

Jediným východiskem je opřít se o sudý/lichý počet. K určité barvě stačí přiřadit buď sudý nebo lichý počet. Pokud nejvyšší osoba uvidí před sebou sudý počet bílých klobouků, vykřikne bílá. Šance, že správně trefí barvu právě jeho klobouku je 50%, avšak únosci dovolili jeden omyl, čímž nám skutečná barva jeho klobouku může být ukradená. Osoba před ním už však bude vědět, jestli na zbývajících 9 hlavách včetně jejího sedí sudý nebo lichý počet bílé. Pokud před sebou uvidí lichý, bude jasné, že poslední bílá do páru je na jeho hlavě a tím je úloha řešitelná při jakémkoliv poměru barev.

Zadání této logické hádanky i její řešení pěkně vysvětluje následující video (v AJ):

44. Hádanka

Představte si, že jste na opuštěném místě bez jakéhokoli zdroje světla. Máte 4 velikostně stejné tabletky, avšak 2 jsou modré a 2 červené. Protože jste nemocní, potřebujete si dát přesně jednu červenou a jednu modrou, jenže netušíte, která má ve skutečnosti jakou barvu a pokud si jich dáte víc, předávkujete se a zemřete. Jak na to?

Řešení

Ve skutečnosti se naskytují dvě řešení. Prvním je, že z každé ukousnete přesně polovinu, čímž si budete na 100% jisti, že jste si dali přesně jednu červenou a jednu modrou. Dalším, tak trochu šalamounským řešením, je rozdrcení léků a požití půlky prášku.

45. Hádanka

Představte si 4 osoby, které uvízly na vyvýšeném ostrově plném zombíků. Jedinou záchranou je přechod přes lanový most. Moudrý vědátor vypočítal, že zombíci je doženou za 17 minut. Problémem je, že přechod přes most je možný současně pouze pro dvě osoby a zároveň mají k dispozici pouze jednu lucernu (bez ní je přechod nemožný, však po tmě ?!). Za 17 minut tedy musí být všechny 4 osoby na druhé straně. Osoba A projde most za 1 minutu. Osoba B za 2 minuty. Osoba C za 5 minut a starý dědeček (osoba D) za 10. Jak stihnou svůj přechod do 17 minut?

Řešení

Jako první projde dvojice A+B (2 minuty), přičemž A se vrátí (3 minuty). Následně projde C a D (13 minut). B se z druhé strany vrátí pro A (15 minut) a spolu opustí nebezpečný ostrov (17 minut).

Vysvětlení této hádanky je názorně vysvětleno v následujícím anglickém videu:

46. Hádanka

Bohatý šejk si na smrtelné posteli zavolal své dva syny. Prozradil jim, že všechen svůj majetek přenechá tomu z dvojice, jehož velbloud dorazí do města jako druhý. Bratři se tak několik dní jen tak poflakovali při městě, dokud nepotkali moudrého starce. Ten jim pošeptal cosi, po čem oba rychle vyskočili na velbloudy a hnali k městu. Co to bylo?

Řešení

Moudrý stařec jim poradil, aby si velbloudy jednoduše vyměnili.

47. Hádanka

Přijeli jste na divoký západ a hned jste se dostali na nevhodné místo. Buffalo Bill a Zabiják Kid na sebe míří pistolemi. S radostí vás příjali do souboje. Protože nechtějí zbytečně plýtvat kulkami, určili následující pravidla:
1. Střílí se v pevně stanoveném pořadí, dokola, dokud nezůstane jen jeden ze soupeřů.
2. Každý, když je na řadě, má jednu kulku.
3. Pokud je někdo zraněn, je dobit železnou tyčí.
4. První střílí nejslabší střelec (Vy), poslední nejlepší.
Jakou zvolíte taktiku, když víte, že se trefíte tak jednou ze tří ran, Buffalo Bill má tak 50ti procentní úspěšnost a Nesmrtelný Kid zasáhne vždy?

Řešení

Nejlepší je vystřelit do vzduchu.
Pokud vystřelíte na Billa a náhodou trefíte, tak jste jistě mrtví.
Pokud vystřelíte na Kida a trefíte se, pak Vás v 50% Bill sejme. Pokud se netrefí, pak můžete střílet.
Pokud vystřelíte do vzduchu, Bill vystřelí na Kida (ví, že Kid bude střílet na něj, je totiž větší soupeř).
Když se trefí, je po Kidovi, když mine, je po Billovi, a Vy jste na řadě a máte 30%, že svého soupeře trefíte.
Pokud byste stříleli do soupeře a zasáhli, jste na to vždy hůř – smrt, pokud sundáte Billa, nebo 50% šance na smrt a teprve pak právo střely, když sundáte Kida.
Aneb dva se hádají a třetí bere…

Na velmi podobném principu je založena i následující hádanky čarodějnického souboje:

48. Hádanka

Čirou náhodou jste natrefili na medvěda. Oba jste se zalekli a utekli. Zatím, co medvěd běžel přímo na západ, vy jste se rozhodli vydat se na sever. Zastavili jste se však a uvědomili si, že máte zbraň, tak jste zamířili směrem na jih a medvěda zastřelili. Srst jaké barvy měl medvěd?

Řešení

Událost se odehrála v blízkosti severního póla. Když jste se rozhodli střílet, stáli jste přesně na severním pólu. Tím pádem střelba směrem na jih mohla být v absolutně každém směru. Zákonitě jste tedy museli mířit na ledního medvěda s bílou srstí. Pokud by se situace odehrála jinde, bylo by takové zadání nejednoznačné. 

49. Hádanka

Před sebou máte seřazených přesně 6 sklenic. První tři zleva obsahují tekutinu, další tři jsou prázdné. Jak docílíte, aby se střídal plný pohár s prázdným, pokud však můžete pohnout pouze jedním z nich?

Řešení

Jediný dovolený pohyb s pohárem využijete na přelití obsahu druhého poháru zleva do v pořadí pátého. 

Před sebou máte seřazených přesně 6 sklenic. Hádanky

Nejtěžší hádanky s řešením

Zvládli jste hravě všechny předchozí hádanky? Tak to se pojďte podívat na další sérii, kterou jsou velmi těžké logické hádanky:

50. Hádanka

Představte si izolovaný ostrov s přísně střeženým vězením. Nachází se zde přesně 100 vězňů, kteří však nemohou mezi sebou JAKKOLIV komunikovat a na ostrově se nenachází jediná odrazová plocha. Všech 100 má zelené oči, každý jeden ale vidí pouze 99 zeleno-okých a netuší, zda i on patří mezi lidi se zelenými duhovkami. Jedinou šancí na útěk je přijít v noci za strážníkem a poprosit ho, jestli se neslituje. Problém je, že strážník pustí ven pouze toho, kdo má zelené oči. Pokud za ním přijde někdo s jiným odstínem, okamžitě ho zabije. Protože jste dobrý člověk a chcete tyto nevinné lidi osvobodit, navštívíte ostrov. Diktátor vám dovolí promluvit na vězně, avšak pod dvěma podmínkami:

1) Můžete vyslovit maximálně jedno tvrzení.

2) Toto tvrzení nemůže být žádná nová informace. Rozhodnete se, že jim řeknete následující: Alespoň jeden z vás má zelené oči, tedy informaci, kterou už všichni dobře vědí, jelikož vidí 99 lidí s takovým zrakem. Ostrov opustíte a vrátíte se ho po 100 dnech zkontrolovat. Na překvapení, věznice bude bez jediného vězně. Proč? Zadání se považuje za jednu z vůbec nejtěžších logických hádanek a nemá nic společného s chytákem.

Řešení

Informace, kterou jste jim řekli byla klíčová. Pokud by byl ve vězení pouze jeden odsouzený, věta „Alespoň jeden z vás má zelené oči“ by znamenala, že právě on má zelené oči, a tak by v noci utekl. Pokud by se zde nacházeli dva lidé, výrok by znamenal, že minimálně jeden z nich má zelené oči. Jelikož však oba vidí před sebou zelenou, nemohou si být jisti, zda také patří k lidem se zelenýma očima. První noc by proto přečkali a tím pádem by si uvědomili, že oba mají zelené oči. Proč by totiž navzájem čekali, kdyby byly pouze dva a jeden by viděl na tom druhém řekněme hnědou?

Pokud by byli tři, a jeden z nich by řekněme hnědé oči neměl, stejně by na základě dedukce odešli už druhou noc. Protože však všichni vidí dva se zelenýma očima, čekají. Po druhé přečkané noci jim dojde, že pokud by oni sami měli hnědé oči, není důvod, aby zbylí dva neodešli už během druhé noci. Hádanka je relativně těžká na pochopení, avšak logicky neprůstřelná. 

Řešení předchozí těžké hádanky vysvětluje i toto video (v angličtině):

51. Hádanka

Pětice pirátu uloupila poklad, přesně sto zlatých.
Piráti mají zvláštní způsob, jak rozdělit kořist:
– Nejstarší navrhne, jak by kořist rozdělil on.
– Všichni pak hlasují.
– Pokud získá nadpoloviční většinu, tak je po jeho.
– Pokud ji nezíská, tak ho ostatní zabijí a začíná vše od znova, jen je o piráta méně.
Všichni piráti jsou v tomto dělení velmi zběhlí. Nikdy si nedovolí porušit pravidla.
Každému pirátovi jde v první řadě o svůj život. Hned ve druhé o svůj majetek. A když nejde ani o majetek, ani o život, tak rád uškodí ostatním.
Jak dopadne dělení?

Řešení

Pokud zbude poslední pirát, tak je to jednoduché – bere vše.
Jestliže na lodi budou jen dva nejmladší piráti, tak ten co rozděluje, vždy dopadne špatně. Nejmladší prostě řekne ne, zabije staršího a vše sebere.
Z toho vyplívá, že pokud budou na lodi tři piráti, tak ten co by přišel na řadu jako druhý, bude vždy s dělením souhlasit. Nechce se přeci dostat do výše popsané situace. Nejstarší tedy bere vše.
Co když jsou na lodi 4 piráti? Druhý nejstarší nebude nikdy souhlasit, neboť pak přijde na řadu on, a dostane vše. Je třeba tedy zaplatit dva nejmladší. Ti by nedostali nic, pokud by zůstali jen tři, takže každému z nich nabídnu zlaťák a jsou moji.
A konečně 5 pirátů. Nejstarší pirát potřebuje ještě dva hlasy. Druhého nejstaršího si získa těžko. Musel by mu dát více jak 98 zlatých. Naopak třetího v pořadí je lehké zaplatit. Pokud bude rozdělovat druhý, tak třetí nedostane nic. Stačí mu dát tedy jeden zlaťák. No a dva nejmladší by od druhého dostali po jednom zlaťáku. Takže stačí dát jednomu z nich dva.
Dělení dopadne tedy následovně:
Nestarší: 97, druhý nejstarší: 0, třetí nejstarší:1. Jeden ze dvou nejmladších 2, druhý 0, dle vůle nejstaršího.

52. Hádanka

Jste obžalován u soudu.
Soudce je férovej chlap, takže Vám nabídne následující řešení případu:
„Můžete říci jednu oznamovací větu na svou obranu. Pokud nám zalžete, tak Vás oběsíme. Pokud řeknete pravdu, tak Vás zastřelíme.“
Co řeknete?

Řešení

„Je jisté, že mě oběsíte.“
Pokud soudce rozhodne, že jste měl pravdu, měl by Vás zastřelit. Ale to by jste pravdu neměl.
A naopak. Pokud rozhodne, že jste lhal, pak by Vás měl oběsit, ale pak jste mluvil pravdu.

53. Hádanka

Jak to tak bývá, zlý čaroděj uvěznil mudrce. A kdo by to čekal, dal mu šanci se zachránit, pokud splní úkol.
Na stole je kulatý tác, kterým lze volně otáčet, a na něm čtyři mince do čtverce.
Mudrc má zavázané oči, nic nevidí. Jeho úkolem je otočit mince tak, že bude na všech panna.
Nemá to však jednoduché. Otočí jistý počet mincí, pak černokněžník tácem zatočí. Opět otočí nějaké mince a znovu se tácem náhodně otočí. Toto se opakuje, dokud nejsou všechny mince správně. V tu chvíli je hra zlotřilým čarodějem ukončena.
Mudrc nepozná podle hmatu pannu od orla. Musí vždy mince nechat na svém místě, ve čtverci. A hlavně – kvůli zlé magii – má strašnou smůlu a pokud bude spoléhat jen na náhodu, tak úkol nikdy nesplní.

Řešení

Nejprve si úlohu trochu zjednodušíme: Stačí aby byly všechny mince stejně otočeny. Je jedno, zda pannou či orlem nahoru.
Pokud jsou všechny mince otočeny stejně, pak jsme hotoví.
Mudrc si tedy řekne, že na dvou mincích je panna a na dvou orel.
Otočí křížem dvě mince. Pokud byl byl předpoklad 2+2 správný, a dvě stejně otočené mince nebyly vedle sebe, pak byly křížem, a po tomto tahu černokněžník ukončí hru.
Jestli se tak nestalo, tak se mudr nevzdává myšlenky o dvou mincích tak a dvou onak. Jestliže dvě stejné mince nebyly proti sobě, pak musí být vedle sebe. (A předchozí tah to nezměnil)
Mudrc otočí dvě libovolné mince vedle sebe, což zařídí (pokud je předpoklad 2+2 správný), že dvě stejné mince jsou proti sobě. Nyní stačí otočit dvě protilehlé mince, a měl by být konec.
Hra ještě nekončí? Pak se zdá, že se mudrcův předpoklad o dvou a dvou mincích nebyl správný.
Znamená to, že jedna mince je otočena jinak, než ostatní. Už je to jednoduché. Mudrc otočí libovolnou minci, a buď budou všechny stejně, nebo dvě a dvě.
Neboli pokud hra pokračuje, pak mudrc zopakuje celý dosavadní postup. Tentokrát si je jistý, že na dvou mincích je panna a na dvou orel, a tedy že hru už ukončí.
A teď se vraťme k původnímu zadání. To je o malinko složitější. Ale opravdu jen o drobek. Stačí když mudrc bude postupovat jak je popsáno výše, jen v každém druhém tahu otočí všechny mince.


Matematické hádanky s odpovědí

Následující matematické hádanky budou hračka, pro všechny, kteří se s čísly kamarádí.

54. Hádanka

Jedna cihla váží jedno kilo a půl cihly k tomu.
Otázka zní: kolik kilo váží dvě cihly?

Řešení

Jestliže jedna cihla váží jedno kilo a půl cihly k tomu, je logické, že půl cihly váží 1 kg. Jedna cihla tedy váží 2 kg (půl a půl cihly) a dvě cihly 4 kg.

55. Hádanka

Trhovec prodává na stánku vajíčka. Přijde k němu měšťan a koupí polovinu vajíček, k tomu nádavkem ještě jednu půlku vajíčka. Dráb to vidí a také dostane chuť na vajíčka, tak si koupí půlku zbytku a další půlku vajíčka. Selka přijde k trhovci s vajíčky poslední, koupí půlku toho, co na ni zbylo, a poslední půlku vajíčka. Trhovci tak nezbylo žádné vajíčko a může jít spokojeně s utrženými penězi domů.

Řešení

Vajíček měl trhovec 7. Měšťan koupil půlku ze všech vajíček – t.j. 3,5 + 0,5 vajíčka = 4 vejce. Trhovci zůstaly tři vajíčka. Dráb koupí půlku zbytku vajec – t.j. 1,5 + 0,5 vejce = 2 vajíčka. Trhovci zbude jedno vajíčko. Selka koupí půlku ze zbytku – což je půlka vejce + poslední půlku vajíčka a to je tedy jedno jediné a poslední vejce.

56. Hádanka

Pan Novák je už delší dobu v důchodu, a protože nemá co dělat, začal jezdit na výlety do sousedních vesnic. Každý den se vypraví na nádraží Šlapanov ve zcela náhodný čas a nasedne vždy do prvního vlaku, který přijede. Na tomto nádraží jezdí vlaky do obce Kamenná na jednu stranu a do obce Mírovka na druhou stranu. Oba vlaky jezdí v půlhodinových intervalech. Pan Novák tak cestoval celý rok a o každém výletu si napsal poznámku do deníčku. Na konci roku se rozhodl spočítat, kolikrát kde byl. Jaké bylo ale jeho překvapení, když zjistil, že byl v obci Kamenná bezmála dvakrát více než v obci Mírovka. Chodil přece na nádraží ve zcela náhodné časy a oba vlaky jezdí ve svém směru co 30 minut. Jak je tedy možné, že nebyl v obou obcích alespoň přibližně stejně? Jak to, že byl v Kamenné dvakrát více?

Řešení

Vlaky sice jezdí v půlhodinových intervalech, ale vlak do Kamenné jezdí vždy deset minut před vlakem do Mírovky. To znamená, že okno čekání na vlak do Kamenné je 20 minut a okno čekání na vlak do Mírovky je pouze 10 minut. Pan Novák měl tedy šanci 2:3, že pojede do Kamenné a pouze 1:3, že pojede do Mírovky. Proto byl náš důchodce v Kamenné 2x více.

57. Hádanka

Jak můžete sečíst osm osmiček, aby byl výsledek 1000?

Řešení

888 + 88 + 8 + 8 + 8 = 1000

Jak můžete sečíst osm osmiček, aby byl výsledek 1000_ Hádanky

Einsteinova hádanka s řešením

58. Hádanka
 1. Je 5 domů v 5 rozdílných barvách.
 2. Všechny domy stojí vedle sebe v řadě na jedné ulici.
 3. V každém domě žije osoba rozdílné národnosti.
 4. Těchto 5 obyvatel pije svůj nápoj, kouří svoje cigarety a chová zvířata.
 5. Nikdo nepije to co ostatní, nekouří co ostatní a nechová to co ostatní.

Nápověda:

 1. Angličan žije v červeném domě.
 2. Švéd chová psy.
 3. Dán pije čaj.
 4. Zelený dům je hned nalevo od bílého.
 5. Obyvatel zeleného domu pije kávu.
 6. Ten, co kouří Pall Mall, chová ptáky.
 7. Obyvatel žlutého domu kouří Dunhill.
 8. Ten, co žije ve středním domě, pije mléko.
 9. Nor žije v prvním domě.
 10. Ten, co kouří Blend, žije vedle toho, co chová kočky.
 11. Ten, co chová koně, žije vedle toho, co kouří Dunhill.
 12. Ten, co kouří Blue Master, pije pivo.
 13. Němec kouří Prince.
 14. Nor žije vedle modrého domu.
 15. Ten, co kouří Blend, má souseda, který pije vodu.

Otázka: Kdo chová rybičky?

Řešení

O této hádance traduje, že ji zpaměti dokážou vyřešit pouze 2 % lidí. Pokud nepatříte mezi 2 % vyvolených, kteří k řešení hádanky nepotřebují papír, nejlepší možností je vytvořit si tabulku a do ní si odpovědi postupně zapisovat.

 1. V prvním domě žije Nor. (tip č. 9)
 2. Druhý dům je modrý, protože je jediný vedle Norova bytu (tip č. 14)
 3. Obyvatel třetího domu pije mléko. (tip č. 8)
 4. Jelikož je zelený dům nalevo od bílého a jeho obyvatel pije kávu, může to být jedině čtvrtý dům a pátý dům je tudíž bílý. (tipy č. 4 a 5)
 5. Zatím neznáme barvu prvního a třetího domu. Víme ale, že v prvním domě žije Nor a Angličan má dům červený. Tudíž třetí dům bude červený. (tip č.1)
 6. U všech domů kromě prvního známe barvu, takže první dům je žlutý a jeho obyvatel kouří Dunhill. (tip č. 7)
 7. Jelikož obyvatel prvního domu kouří Dunhill, musí obyvatel druhého domu chovat koně. (tip č. 11)
 8. Jelikož Dán pije čaj, je jasné, že může žít jen ve druhém nebo pátém domě. Kdyby žil v pátém domě, Švéd by musel žít ve čtvrtém domě a Němec ve druhém. Za těchto okolností by ten co kouří Blue Master, nemohl pít pivo. Takže Dán žije ve druhém domě a pije čaj. (tipy č. 2; 3; 12 a 13)
 9. Nyní je tedy jasné že obyvatel pátého domu kouří Blue Master a pije pivo. (tip č. 12)
 10. Také je jisté, že Němec žije ve čtvrtém domě a kouří Prince. (tip č. 13)
 11. Tudíž Švéd žije v pátém domě a chová psy. (tip č. 2)
 12. Jelikož ten, co kouří Pall Mall, chová ptáky, může to být jedině Angličan v prostředním domě. (tip č. 6)
 13. Nyní je jisté, že Dán kouří Blend. Tudíž Nor v prvním domě chová kočky a pije vodu. (tipy č. 10 a 15)
 14. Takže ryby chová Němec.

Hádanky moderní doby s odpovědí

Klasické hádanky s odpovědí z moderního světa:

59. Hádanka

Na ploše pod okny mám deníček a v něm spoustu slov.

Řešení

Microsoft Word

60. Hádanka

Bráška je šnek, válí se na rohu ulice, to já letím vzduchem, svištím pod zemí. Pošleš mě – jsem tam hned.

Řešení

E-mail

61. Hádanka

Jsem krátká, ale rychlá, když přijdu na návštěvu, zapískám.

Řešení

SMS

62. Hádanka

Chodí k nám moudrý pán, má brýle kulaté, snad proto toho tolik ví, snad proto všechno najde.

Řešení

Google

63. Hádanka

Jsem na nebi a v kapse, kdo se ztratí, rád mě najde.

Řešení

GPS

64. Hádanka

Každý se mě ptá, leckdo mě poučuje, já se poučit ráda nechám, proto toho tolik vím.

Řešení

Wikipedia

Které hádanky s odpovědí se vám líbily nejvíce? Máte-li nějakou další hádanku, podělte se o ni s námi v komentářích.

Čtěte také:

Uložte si hádanky s odpovědí na později a svým kamarádům:

Nejlepší hádanky

Klasické hádanky

Mluvím bez úst a slyším bez uší. Nemám tělo, ale ožívám hlasem. Kdo jsem?
Když mne ubíráte, rostu. Když mi přidáváte, zmenšuji se. Kdo jsem?
Čtěte další hádanky zde.

Středně těžké a logické hádanky s odpovědí

Jsou 2 místnosti. V jedné jsou 3 stejné vypínače a v druhé 3 stejné žárovky. Vaším úkolem je přijít na to, který vypínač patří ke které žárovce, avšak do vedlejší místnosti můžete vstoupit jen jednou.
Čtěte další hádanky zde.

Nejtěžší hádanky

Jste obžalován u soudu.
Soudce je férovej chlap, takže Vám nabídne následující řešení případu:
„Můžete říci jednu oznamovací větu na svou obranu. Pokud nám zalžete, tak Vás oběsíme. Pokud řeknete pravdu, tak Vás zastřelíme.“
Co řeknete?
Čtěte další hádanky zde.

Matematické hádanky

Jedna cihla váží jedno kilo a půl cihly k tomu.
Otázka zní: kolik kilo váží dvě cihly?
Čtěte další hádanky zde.

Líbí se vám hádanky s odpovědí? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!