Filmy pro teenagery: 51 nejlepších, které musíte vidět!

Přinášíme vám velký výběr nejlepších filmů pro dospívající, které musíte vidět!

Filmy pro teenagery jsme rozdělili do několika kategorií – klasiky, české, popisující dospívání, pro dívky a pro chlapce. Můžete skočit přímo do vaší oblíbené kategorie:

Filmové klasiky pro teenagery

Nejlepší filmové klasiky, které jsou mezi teenagery napříč generacemi stále oblíbené.

1) Společnost mrtvých básníků

Dojemný příběh o svobodě ducha a nepodrobení. S novým školním rokem nastoupí na chlapeckou akademii ve Vermontu nový učitel anglické literatury John Keating. Stane se pro ně přirozeným vzorem – i z toho důvodu se studenti rozhodnou pokračovat v jeho odkazu a tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl jejich učitel dříve členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít…

2) Pomáda

Danny Zucco se po prázdninách opět setkává se svou partou kamarádů. Všechny ohromí líčením svého milostného dobrodružství, které prožil o prázdninách. Mezi dívkami se objevuje nová dívka Sandy, která se rovněž chlubí svou letní láskou. Nečekané setkání Dannyho a Sandy je uvede do rozpaků a jejich vztah prochází těžkou zkouškou Dannyho namachrovaných kamarádů.

3) Hříšný tanec

Francis, přezdívaná Baby, vyráží tradičně se svojí rodinou na letní prázdniny do hotelu pro smetánku. Dosud vzorná, poslušná a nedospělá Baby se seznámí s divokým rytmem tance, který pro konzervativní hosty považován za hříšný. Tanec ovšem není jediný, co ji okouzlí…

4) 10 důvodů, proč tě nenávidím

Sestry Stratfordovy jsou každá z jiného těsta. Bianca je křehká a nádherná dívka, kterou milují všichni kluci ze školy. Její starší sestra Kat je spíše typ nepříjemné a nespolečenské dívky, která má navíc pověst nesnesitelné divošky. Ačkoliv by Bianca o nabídky na rande neměla nouzi, musí dodržovat pravidlo, že nesmí randit, dokud si nenajde chlapce i její starší sestra. Najít však chlapce pro Kat není tak snadný úkol…

5) Taková normální holka

Zack je přesvědčen, že dokáže udělat královnu plesu z kterékoliv dívky – i z upjaté obrýlené šedé myšky Laney. Tak se Laney stane objektem sázky. Vše se začne zamotávat právě v okamžiku, když se Zack začne do Laney zamilovávat a Laney zjistí pravý důvod, proč se o ni Zack najednou zajímá.

6) Velmi nebezpečné známosti

Kathryn a Sebastian jsou zhýčkaní a dost zhýralí teenageři z té nejbohatší části Manhattanu a také papíroví sourozenci, protože jejich bohatí rodiče spolu uzavřeli manželství. Když Kathryne dostane kopačky od svého přítele, který vyměnil její rafinovaný půvab za panenskou nevinnost naivní Cecile, zuří a uzavírá s bratrem ďábelskou sázku.

7) Snídaňový klub

Dobrosrdečná komedie o dospívání, která pomohla definovat celou generaci, přináší symbolický obraz života na americké střední škole v 80. letech minulého století. Když se kvůli školním prohřeškům sejde na sobotním vyučování rebel, šprt, školní královna krásy, sportovec a podivínka, všichni jsou pouhými spolužáky. Odpoledne toho mají ale společného víc, než si kdy dokázali představit.

České filmy pro teenagery

Výběr nejlepších filmů pro dospívající, ve kterých se řeší první lásky, šikana, sociální sítě i vztahy s rodiči.

8) Rafťáci

Když Dany slíbil Filipovi, že mu pomůže sbalit holku, netušil, kolik překážek se jim postaví do cesty. Přestože se postupně musejí vyrovnat s přítomností Danyho rodičů, hyperaktivního brášky Honzíka a přísného instruktora Bořka, objevení dívčího vodáckého kurzu nakonec nabídne nepřeberně možností, jak dosáhnout cíle Filipovy touhy.

9) Pusinky

Film o nekonvenčním přátelství tří osmnáctiletých dívek, které právě odmaturovaly. Nechtějí se vzdát školní bezstarostnosti ani svého přátelství, a proto se chystají na cestu do Holandska.

10) Metráček

Jitka je dospívající dívka, trpící svou tloušťkou a neobratností. Pravými muky jsou pro ni zejména hodiny tělocviku. Změnou k lepšímu se stane zápas ve vybíjené, který dívky vyhrají právě díky Jitčiným „dělovkám“, které prostě nejdou chytat. Jitka se tu seznámí s Honzou Koubkem, chlapcem, který ji sice urazí, ale poté se jí omluví a přemluví ji, aby zkusila využít svou sílu ve vrhu koulí… 

https://www.youtube.com/watch?v=BdBd7IJmYec&ab_channel=ihladik

11) Bota jménem Melichar

Malý Honzík sní o tom, že při správné strategii propadne zpátky do milované školky, zatímco jeho starší sestra Jolanka bolestně prožívá první dětskou lásku i nespravedlivé obvinění z krádeže luxusních bot. A tak začíná jedno velké pátrání po neznámém zloději obuvi a svršků ze školních šaten. 

12) Gympl

Petr a Michal do školy raději nechodí a když tam náhodou zavítají, tak celé hodiny prospí, neboť po nocích malují graffiti. To je to jediné, co je kromě holek skutečně baví. Nebezpečné výpravy na střechy domů, ilegální pronikání do útrob metra, dramatické lezení na komín… Napětí, riziko dopadení a honičky s policií jsou opravdové, zábavné i kruté. 

13) Bajkeři

Nevlastní bratři Jáchym a David společně s kamarádem Sašou tráví většinu času ve světě sociálních sítí. Na nátlak rodičů jsou donuceni vydat se na dvousetkilometrový cyklovýlet. Najednou zjišťují, že venku je skutečný svět, v němž život znamená víc než status na facebooku.

14) Smečka

Hlavní hrdina šestnáctiletý David se přestěhoval, začal chodit do nové školy a vstoupil do nového hokejového týmu. Jenže v chlapeckém kolektivu se stane terčem šikany a bude si muset své místo vydobýt.

15) Probudím se včera

Věčně svobodný profesor češtiny Petr si díky třídnímu srazu uvědomí, že jediná dívka, do které byl kdy zamilovaný byla jeho spolužačka Eliška ze střední školy. Petrovi se naskytne jedinečná šance. Cestovat zpět v čase a vrátit se do doby, kdy mu sedmnáct. Dostane možnost napravit, co promeškal a říct Elišce, že ji má rád.

16) Rebelové

Je srpen 1968. V malém městě v českém pohraničí se potkají tři maturantky a tři rebelové, kteří už s totalitním režimem nechtějí mít nic společného. Avšak okolnosti, za kterých se mladí hrdinové potkají, nejsou mladé lásce příliš nakloněny. 

Filmy popisující těžkosti dospívání

Nejlepší výběr filmů pro teeenegery popisující těžkosti dospívání, se kterými se nejčastěji setkávají na střední škole – první lásky, šikana, drogy, videohry, pařby či nechtěné otěhotnění. 

17) Charlieho malá tajemství (Ten, kdo stojí v koutě)

Na střední škole to nemá Charlie vůbec jednoduché, jelikož ho mají ostatní za podivína. Šikaně se dokáže ubránit, posměchu ostatních spolužáků si nevšímá, avšak co ho trápí je pocit osamění. Snaží se začlenit mezi ostatní spolužáky, není to ovšem tak jednoduché. Jednoho dne se však i Charlie dočká svého prvního milostného opojení a Charlie zjistí, že i na něj čeká spřízněná duše.

18) Náš vůdce

Děj filmu je zasazen do současného Německa. Středoškolský učitel gymnázia Rainer Wenger se snaží svým studentům přiblížit počátek diktatury. Z počátku nevinně vyhlížející pedagogický experiment má však ničivé následky, a když se ho Wenger snaží zastavit, je už příliš pozdě.

19) Projekt X

Film je o čtyřech nenápadných kamarádech, kteří mají před koncem školy, ale chtěli by ještě zažít něco neopakovatelného. Příležitost se jim naskytne, když Thomasovi rodiče odjíždějí na víkend pryč a nechají mu dům v jeho rukách. Z propařené noci a nezapomenutelného mejdanu vystupují Thomas a Costa jako legendy.

20) My děti ze stanice ZOO

Berlín v 80. letech minulého století přetéká narkomany, prostitutkami a drogově závislými. Právě do Berlína se přestěhuje dvanáctiletá Christiane se svými rodiči. Dostane se do špatné party, která opovrhuje okolím a užívají hašiš. Ovšem od hašiše je to jen kousek k tvrdým drogám…

21) Kids

Tally je devatenáctiletý mladíček, který se svou partou newyorských teenagerů, vyplňuje dny drogy a sexem. Je posedlý získáváním nezletilých panenských milenek, od kterých má jistotu, že se od nich nenakazí žádnou pohlavní nemocí. Je to však právě on, kdo nevědomky šíří AIDS.

22) Donnie Darko

Donnie není typický puberťák. Zažívá nesnáze středoškolského života i první lásky. Je to hlavně zklamaný kluk trpící vizemi o obrovském králíkovi, jež se ho snaží dostat pod svůj nebezpečný vliv. Aby tomu zabránil, dopustí se nejrůznějších činů, které ho přivedou až na psychoterapii.

23) Juno

Juno je šestnáctiletá středoškolačka, která se potýká se nečekaným otěhotněním. Otcem dítěte je její nejlepší kamarád Bleeker, rovněž teenager. V čekárně interrupční kliniky se nakonec Juno rozhodne, že dá dítě k adopci manželskému páru, kterýzoufale touží  po dítěti. 

24) LOL

Svět, který odehrává film LOL, se z velké části odehrává v prostředí propojeném internetovými sociálními sítěmi jako je Facebook, Instagram, YouTube. Středoškolačka Lola a její přátelé na sociálních sítích zažívají své první románky, přátelství, zklamání a strasti, které jim přináší střední škola.

25) Panna, nebo orel

Olive je nenápadná středoškolačka, které se obrátí život vzhůru nohama. Díky malé lži se stane terčem pozornosti. Své nejlepší kamarádce vypráví o erotickém zážitku s imaginárním přítelem. Realita je však jiná, Olive ještě nemá žádné sexuální zkušenosti a všechny povídačky, které se kolem ní točí, jsou jen lži.

26) Poslední píseň

Sedmnáctiletá Ronnie se po rozvodu rodičů cítí zraněná a podvedená. I z toho důvodu se matka rozhodne, že Ronnie stráví celé léto u otce. Ten se snaží znovu si vybudovat láskyplný vztah se svou dcerou, ale najít k ní cestu není jednoduché. A tak vsadí na jedinou věc, která je spojuje – na hudbu. 

27) Zkažená mládež

Film se zaměřuje na studenta Joosepa, který je svými spolužáky šikanován. Joosep působí jako normální kluk, nijak se od svých vrstevníků neliší, nenosí výstřední oblečení, ničím na sebe neupozorňuje, jen je to introvert. Přesto se stává terčem posměšků. Z počátku nevinné škádlení ale postupně přerůstá v opravdový teror.

28) Já, Simon

Simon Spier je na první pohled normální teenager, kterého čeká maturitní ples. Ve škole je patří mezi oblíbence, vypadá k světu a o zájem holek si nemůže stěžovat. Simon je právě ve věku, kdy začíná pátrat po své sexualitě. Už pár let o sobě však ví, že ho přitahují chlapci. Začne si dopisovat s neznámým chlapcem a po nějaké době už je Simon připraven setkat se s tajemným internetovým přítelem osobně…

Filmy pro dospívající dívky

Výběr těch nejkulturnějších a nejromantičtejších filmů všech dob pro holky.

29) Přes noc třicítkou

Jenna je třináctiletá dívka otrávená zákazy svých rodičů řešící klasické teenagerovské problémy. Ze všeho nejvíce si přeje, aby už byla dospělá a stala se z ní úspěšná, sexy a žádaná třicítka. Přes noc se stane okouzlující třicítkou se vším, co si kdy přála, ale s výjimkou svého nejlepšího kamaráda Matta. 

30) Moderní Popelka

Novodobá verze známé pohádky vypráví příběh o Sam, která přijde o otce během živelné katastrofy. Seznámí se s chlapcem na internetu, se kterým se brzy sblíží. Na maturitním plesu však na rozdíl od klasické Popelky neztratí střevíček, ale telefon.    

31) Co ta holka chce

Daphne Reynoldsové je sedmnáct let a žije se svou matkou Libby. Má vše, po čem dívka v jejích letech touží, a i přes to se cítí neúplná. Od malička touží poznat svého otce – britského aristokrata Henryho Dashwooda. A jednoho dne už o tom přestane snít a vydá se do Londýna hledat.

32) Mezi námi děvčaty

Tess Colemanová sama vychovává patnáctiletou dceru Annu a mladšího syna Harryho. Za nedlouho jí čeká svatba se svým přítelem Ryanem. Tess a Anna spolu příliš nevychází. Vše se ale změní po malém incidentu v čínské restauraci, kde si matka s dcerou omylem vymění sušenky s přáníčky. Páteční ráno je jako studená sprcha – Tess i Anna s hrůzou zjistí, že si přes noc vyměnily těla. 

33) Stánek s polibky

Elle a Lee jsou nejlepší kamarádi, kteří spolu tráví veškerý volný vztah a vzájemně se podporují. Jejich přátelství je však svázáno několika pravidly, mezi nichž je například přísný zákaz vztahu s rodinnými příslušníky toho druhého. A najednou je problém na světě. První polibek vyústí v zakázaný románek Elle s nejhezčím klukem ze školy. Riskuje tak, že přijde o svého nejlepšího kamaráda.

34) Správně praštěný holky

Devon a Gabby jsou nejlepší kamarádky a zároveň největší fanynky klučičí kapely 5 Leo Rise. Kvůli své lásce k této kapele se rozhodnou účastnit se soutěže středních škol, ve které si výherce první ceny vyslouží školní koncert oblíbené kapely. Vítězství mají skoro v kapse, jenže způsobí „malou“ nehodu, kvůli které přijdou o šanci vyhrát. Kamarádky se však nevzdají a rozhodnou se celou situaci zachránit.

35) Všem klukům, které jsem milovala

Lara Jean je normální teenager s povahou introverta, avšak duší neskutečného romantika. I její spolužáci ji vidí jako stydlivou holku. Jednoho dne se její tajné milostné dopisy, které si roky střádala, však dostanou do rukou skutečným adresátům. Jsou určené klukům, ke kterým kdy chovala milostné city. Přestože se jí to zprvu její vše jen jako zlý sen, nakonec jí přinese opravdovou lásku.

36) Sesterstvo putovních kalhot

Čtveřice kamarádek se musí poprvé rozdělit na delší dobu a jednoho dne koupí magické džíny, které všem čtyřem perfektně padnou. Rozhodnou se toho využít a udělat z nich putovní džíny, díky kterým zůstanou v kontaktu.

37) After: Polibek

Spořádaná a pilná studentka Tessa se zamiluje do toho nejhoršího kluka široko daleko, kluka s temnou minulostí i tajemstvím. Zdravý rozum je proti, ale nemůže si pomoci, velení nad jejím životem přebírá srdce a touha. Nic podobného před tím nepoznala a tak se vrhá do vztahu, který je opojný, silný, zatraceně nebezpečný a nejvíc ze všeho připomíná horskou dráhu.

38) Dokonalé rande

Brooks je mladý student, jehož snem je studovat na univerzitě Yale, dostane jednou zaplaceno za rande. To ho motivuje k vytvoření aplikace, ve které nabízí služby falešného partnera. Díky aplikaci si ho mohou dívky objednat takového, jakého samy chtějí. Vše se však začne komplikovat, když se do toho začnou zamotávat opravdové pocity.

39) Divoška 

Poppy Moorová je puberťačka z Malibu, která je svým otcem poslána za trest na přísnou anglickou internátní školu. Tam se Poppy nesetká s přívětivým přístupem jak byla doposud zvyklá. Ve škole vládnou přísné mravy a všichni ji považují za rozmazlenou bohatou holku. Poppy se snaží udělat vše proto, aby ji z internátu vyloučili. Nakonec se však se spolubydlícími spřátelí.

40) Rande naslepo

Saliya jako teenager začne náhle ztrácet zrak, až nakonec vidí pouze obrysy a matné světlo. Téměř oslepne, ale nehodlá se vzdát svého velkého snu – práce v luxusním hotelu. Nakonec najde odvahu a podá si přihlášku na stáž do pětihvězdičkového hotelu, aniž by někomu řekl o svém handicapu.

41) Povinně nezadaný

Lila strávila rok v USA a vrací se zpět do Berlína. Najednou zjišťuje, že se vše změnilo. Její matka si našla přítele a mladší sestra je zblázněná do nějaké nové klučičí kapely. A vše se mění i pro Lilu, když se zamiluje do chlapce jménem Chris. Netuší ovšem, že Chris je zpěvákem skupiny Berlin Mitte a největším idolem dívek – i její sestry. 

42) Italské prázdniny

Lizzie je normální holka, které se ovšem smůla lepí neustále na paty. Už se nemůže dočkat, až vypadne z Ameriky a hlavně od domýšlivé spolužačky Kate. Jede s kamarády na prázdniny do Říma. Náhodou se potká s hvězdou italské pop music a kolotoč dobrodružství právě začíná…

Filmy pro dospívající chlapce 

Nejpopulárnější a nejodvážnější filmy pro chlapce.

43) Enderova hra

Ender je vysoce inteligentní chlapec. Na planetu útočí vesmírná rasa nějakého hmyzu a lidstvo si neví s problémem rady. Ender je vybrán, aby pomocí zvláštního programu na bázi počítačové hry útočníky z vesmíru zničil. 

44) Labyrint

Skupina kluků se snaží dostat ven z uzavřeného labyrintu. Mají na to ovšem čas pouze dokud ještě svítí denní světlo. V noci se labyrint stává děsivým místem plným nejrůznějších nástrah, kvůli kterým se pravděpodobnost přežití v jeho útrobách limitně blíží k nule.

45) Divergence

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Co se ale stane, když se chceme svému osudu postavit a dokázat, že jsme skutečně vyjímeční nezávisle na tom, co se od nás očekává?

46) Hunger Games

Příběh mladistvých, náhodně vybraných do výroční slavnosti, jejíž pointou je gladiátorský boj na život a na smrt, kde může být pouze jeden jediný vítěz.

47) Kick-Ass

Teenager Dave sám sebe přesvědčí, že je schopen zachránit planetu před veškerým násilím. Není divu, že plán se mu tak úplně nedaří a tak je velmi vděčný za pomoc dalších amatérských lovců zločinu v kostýmu, kterými jsou Taťulda a malá drsná dceruška Mindy.

48) Scott Pilgrim proti zbytku světa

Scott Pilgrim je dvaadvacetiletý mladík, který hraje v rockové kapele, je aktuálně bez práce a chodí se středoškolačkou. Vše je skvělé, dokud mu do života nevstoupí krásná a nebezpečná Ramona, do které se bezhlavě zamiluje. V cestě ke štěstí mu však stojí sedm bývalých Ramoniných partnerů, které musí Scott zlikvidovat dříve, než oni zlikvidují jeho.

49) Chlapectví

Mason je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam a mámou. S tátou se obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe.


Čtěte také:

Uložte si filmy pro teenagery na později a svým kamarádům:

filmy pro teenagery

Líbí se vám vybrané filmy pro teenagery? Nasdílejte je i svým kamarádům!