Motivační filmy: 41 nejlepších, které opravdu musíte vidět

Přinášíme vám velký výběr nejlepších motivačních filmů, které musíte vidět!

Motivační filmy jsme rozdělili do několika kategorií – o životě, o podnikání, o sportu, o lásce a dle skutečné události. Můžete skočit přímo do vaší oblíbené kategorie:

Motivační filmy o životě

Nejlepší inspirativní filmy, které dodají chuť žít, změní pohled na svět a dodají elán do další práce.

1) Pokojný bojovník

Motivační film o obrovské vůli stát se olympijským vítězem a touze být vyrovnaným člověkem. Dan je talentovaný sportovec, sní o olympiádě. Má vše – divoké párty, holky, poháry, motorky. Těžký úraz změní jeho pohled na svět. Zjistí, že se musí ještě hodně učit a postupně se z něj stane pokojný bojovník.

2) Klepání na nebeskou bránu

Hrdiny filmu jsou dva muži, kteří umírají na rakovinu a za pár dnů mají “zaklepat na nebeskou bránu”. Rozhodnou se tedy, že svůj zbývající čas nebudou trávit v nemocnici, ale vydají na road trip k moři. 

3) Vykoupení z věznice Shawshank

Úspěšný mladý bankéř Tim Robbins je neprávem odsouzen na doživotí za vraždy, které nespáchal. Ve vězení si sice zvyká na nové prostředí, nevzdává se však myšlenky na útěk..

4) Uvnitř tančím

Motivační film o tom, že i navzdory handicapu si lze užívat života. Michaelovi je 24 let, je ochrnutý a dlouhodobě žije v domově pro invalidy. Jeho životse změní v den, kdy do ústavu přijde rebel jménem Rory a je jeden z mála lidé, kteří rozumějí Michaelovi nesrozumitelné řeči. Společně si začnou užívat zábavu i dramatické chvíle mimo zdi domova pro invalidy.

5) Yes Man

Film může být dobrou motivací k vyzkoušení něčeho nového, stejně jako to udělal hrdina tohoto příběhu. Carl Allen přišel na to, jak se zbavit porozvodové deprese, svého nudného života  a neperspektivní práce. Po absolvování jednoho semináře se však rozhodl udělat změnu a kývnout na vše, co přijde. A to včetně těch nejbláznivějších věcí.

6) Forrest Gump

Film o tom, že ačkoliv svět patří silným a chytrým, s vírou a obrovskou snahou lze dosáhnout mnoha věcí. Poněkud prostoduchý Forrest Gump, vyzbrojen užitečnými radami své matky, se vydává na pouť životem, který mu připraví nejedno překvapení.

7) Invictus: Neporažený

Pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela  spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem, aby pomohl sjednotit zemi.

8) Štěstí na dosah

Motivace filmu tkví v tom, aby člověk navzdory těžkostem své úsilí nevzdával. Hrdinovi příběhu se příliš nedaří najít dobrou a perspektivní práci, která by zabezpečila jeho rodinu. Nakonec se přeci jen objeví naděje v podobě praxe u prestižní firmy, kdy zpočátku není stáž placená. Navzdory všem těžkostem se stále snaží práci získat, ale být i co nejlepším otcem.

9) Walter Mitty a jeho tajný život

Film pojednává o věčném snílku Waltrovi prchajícím ze svého jednotvárného života do vysněného světa prošpikovaného dobrodružstvím, láskou a akcí. Když ovšem začne Walterovi a jeho kolegyni hrozit vyhazov, musí se i ve svém reálném životě rozhodnout k zásadnímu kroku do neznáma a vydat se na dobrodružnou cestu kolem světa, která nakonec předčí i jeho nejdivočejší představy.

10) Než si pro nás přijde

Dva úplně odlišní muži se sejdou na nemocničním pokoji. Jeden černoch, automechanik, pyšný na své vědomosti, druhý bohatý běloch orientovaný na své peníze. V běžném životě by se nikdy nesetkali a nedali se do řeči. Oběma nezbývá podle diagnózy lékařů příliš času, a tak se spolu rozhodnou si před smrtí splnit všechny své sny.

11) Malá Miss Sunshine

Film o jedné dysfunkční rodině, která se vydává na soutěž krásy. Sedmiletá Olive Hooverová z Nového Mexika je nadšená, když zjistí, že dostala příležitost zúčastnit se jako soutěžící prestižního klání Malá Miss Sunshine v Kalifornii. Hooverovi však nemají peněz zrovna nazbyt. Takže jediný způsob, jak Olive j

ejí sen splnit, je naskládat celou rodinu do dodávky a vyrazit na cestu společně.

12) Velká ryba

Edward Bloom  byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí, kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa. Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu…

Motivační filmy o podnikání

Inspirativní filmy o podnikání a penězích, které dokáží dodat odvahu a motivovat člověka k založení vlastního podniku.

13) Zakladatel

Motivační film, který může inspirovat k rozjezdu vlastního podnikání či nevzdávání již rozběhnutého projektu. Američan Ray Kroc je typickým příkladem splněného amerického snu. Jeho příběh začíná u šesti mixérů na mléčné koktejly a končí spoustou poboček McDonald po celém světě.

14) Jobs

Motivační film o úspěchu Steva Jobse, jakožto zakladatele a ředitele světoznámé počítačové firmy Apple. Díky jeho vizionářskému způsobu myšlení, schopnosti vyjednávat a jeho prozíravým obchodním strategiím vznikla veleúspěšná firma, ale především se změnil způsob, jakým lidé do té doby počítače vnímali. 

15) The Social Network

Motivační film o úspěšném podnikání. Příběh Marka Zuckerberga – zakladatele Facebooku. Zrod konceptu sociální sítě ve formě studentského webu.

16) Piráti ze Silicon Valley

Inspirativní příběh o dvou novodobých  vizionářích Billu Gatesovi a Stevu Jobsovi a o tom, jak rozpoutali nesmlouvavý závod rozvoje technologií, souboj titánů v podobě firem Microsoft a Apple Computers.

17) Vlk z Wall Street

Hrdinou Vlka z Wall Street je burzovní makléř Jordan Belfort, který se proslavil nejen tím, že mu jeho kšefty zařídily dovolenou za mřížemi, ale i životem plným divokých večírků.

18) Děkujeme, že kouříte

Zábavný a satirický film o problematice kouření tabákových výrobků. Aaron Eckhart dokáže přesvědčit i zarputilé nekuřáky, že na kouření vlastně není nic špatného.

Motivační filmy o sportu

Výběr nejlepších inspirativních a motivačních filmů o sportu, které by si neměli nechat ujít nejen sportovní fanoušci.

19) Pásky z Nagana

Zimní olympijské hry v Naganu, rok 1998. Česká olympijská výprava byla všemi podceňovaná, nakonec však všechny překvapila. Pro českou zemi se stal zázrak a naši hokejisté přivezli zlatou olympijskou medaili.

20) Souboj pohlaví

Tenisový zápas na počátku 70. let mezi tehdejší nejlepší americkou tenistkou Billie Jean King a bývalým tenisovým šampionem, gamblerem a velkohubým šoumenem Bobbym Riggsem se stalo jednou z nejsledovanějších sportovních událostí v dějinách televizního vysílání.

21) Borg vs. McEnroe

Wimbledon, 1980. Tenisový zápas, který přepsal dějiny sportu. Proti sobě stáli ledově klidný švédský tenista Björn Borg, který je považován za nejlepšího tenistu všech dob a Američan John McEnroe s výbušnou povahou. Jejich zápas se zapsal do historie jako jedna z největších sportovních bitev vrcholového tenisu.

22) Mystery, Aljaška

John Biebe žije na Aljašce v zapadlé vesnici jménem Mystery, kde se snad všichni muži rodí už s bruslemi na nohou. Nejdůležitější místní událostí je každotýdenní sobotní utkání těch nejlepších. Tedy až do dne, kdy přijde výzva rozdat si to s profesionály z New York Rangers…

23) Orel Eddie

Velmi motivační příběh o tom, že je důležité a má cenu si jít za svými sny, i když budete považováni celým světem za outsidera. Příběh o Michaelovi „Orlovi Eddiem“ Edwardsovi, poněkud nezvyklém, ale odvážném britském skokanovi na lyžích, který nikdy nepřestal věřit ve své schopnosti – ani poté, co ho odepsal celý národ.

24) Prokletý klub

Příběh outsidera, ambiciózního trenéra druhé ligy, který měsíc a půl vede prvoligový klub Leeds United a naučí jeho hráče agresivní fotbal. Trenér Clough během pouhým 44 dní projde nečekanou zkouškou agresivity a geniality.

25) Rocky

Další motivační příběh o outsiderovi, který dostal šanci a zvítězil sám nad sebou. Neúspěšný třicetiletý boxer Rocky Balboa, pracuje jako výběrčí dluhů pro místního lichváře a boxuje v pokoutních zápasech, V době, kdy bývalý trenér vyhodí Rockyho z tělocvičny, protože se mu zdá, že jako boxer promrhal svůj talent a je vyřízená existence, chystá se ve Filadelfii boj o titul mistra světa v těžké váze…

26) Fair Play

Příběh o mladé atletce, která se v normalizačním Československu dostane do státem řízeného dopingového programu. Film pojednává o zachování lidské důstojnosti v totalitním státě a o ceně, kterou musel zaplatit každý, kdo se tomuto systému postavil.

27) Warrior

Dva bratry, kteří se kdysi rozešli ve zlém, svede do jednoho zápasnického ringu potřeba vyhrát nejvyšší finanční odměnu v historii MMA.

Motivační filmy dle skutečné události

Často se motivační filmy skrývají pod životopisnými příběhy a jinými autentickými snímky. Výběr nejlepších inspirativních filmů dle skutečné události.

28) Chyť mě, když to dokážeš

Frank je úspěšný podfukář a mistr podvodu, ale také geniální padělatel, jehož rafinované šekové podvody mu k velké nelibosti úřadů vynesly miliony dolarů. Federální agent Carl Hanratty zaměří veškeré úsilí na to, aby ho chytil a předvedl před spravedlnost. Frank však před ním zůstává vždy o krok napřed a klade mu nejrůznější návnady.

29) Nedotknutelní

Inspirující film o tom, jak setkání s tím správným, byť zcela odlišným člověkem, může dát vašemu životu směr a smysl. Bohatý běloch, který je na vozíčku, shání nového pečovatele a osobního asistenta. Mezi všemi specialisty si nakonec vybere černocha bydlícího na chudém předměstí. Navzdory mnohým počátečním komplikacím si k sobě najdou cestu a navzájem jeden druhému ukáží svůj svět. 

30) 127 hodin

Silný příběh o lidském odhodlání přežít a o překonáním sebe sama. Aron Ralston se vydá do národního parku v Utahu lézt po skalách. Dojde ale neštěstí a hlavní hrdina skončí s rukou přiskřípnutou pod obrovským kamenem. Musí si poradit sám a najít sílu, aby se dokázal vyprostit, vyšplhat z hluboké propasti a ještě dojít pustinou zraněný zpět.

31) Teorie všeho

Film o životním příběhu Stephena Hawkinga – o jednom z nejchytřejším člověku, které novodobé lidstvo poznalo. Inspirující film o tom, že se jde vzepřít osudu, i když hvězdy nejsou zcela nakloněny.

32) Králova řeč

Po smrti anglického krále Jiřího V. je Bertie nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce.  Bertie však celý život trpí vadou řeči, a tak králova žena Alžběta domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě

33) Rivalové

Motivační film o tom, že i když jsou lidé ve skutečném životě soupeři, mohou být také jeden pro druhého inspirací. Příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství.   

34) 12 let v řetězech

Film o tom, že svoboda není samozřejmost. Hlavně pro člověka černé pleti v devatenáctém století. Životopisný příběh Solomona Northupa, vzdělaného černocha, který měl milující rodinu, dobrou práci, svobodu. Během jedné akce ve Washingtonu byl otráven, unesen a prodán do otroctví…

35) Le Mans ´66 

Strhující legendární příběh o tom, jak konstruktér aut Carroll Shelby a britský jezdec Ken Miles postaví pro automobilku Ford revoluční závodní auto Ford GT40, aby s ním mohli zvítězit nad Enzem Ferrarim v závodu 24 hodin Le Mans ve Francii roku 1966.

Motivační filmy o lásce

Nejkrásnější inspirativní filmy o lásce, které motivují k tomu, aby se lidé lásky nevzdávali i přes nepřízeň osudu.

36) Zápisník jedné lásky

Zdánlivě obyčejný příběh lásky, které osud staví do cesty spoustu překážek. Ať je to zcela odlišné prostředí odkud milenci pochází, nebo druhá světová válka. Inspirativní film ukazující, že i přes překážky, které nám osud klade do cesty si láska vždy najde cestu.

37) Terapie láskou

Pat se ze psychiatrické nemocnice vrací ke svým rodičům, kteří se mu ze všech sil snaží pomoci postavit se na vlastní nohy. Je odhodlaný zásadně změnit svůj život – přemoci nezvladatelné návaly vzteku, myslet pozitivně a najít znovu cestu ke své manželce. Jednoho dne však potká Tiffany, která nabídne Patovi dohodu. Ani jeden z nich netuší, že se díky tomuto spojenectví mezi nimi vytváří nečekané pouto.

38) Ztraceno v překladu

Inspirativní příběh o potřebě spřízněné duše. Krásně zachycuje chování člověka, který je sám v cizím prostředí. 

39) Před úsvitem

Inspirující film o lásce na první pohled a spřízněných duších. Od okamžiku, kdy se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně, od sebe nemohli spustit oči. Potíž je, že Američan Jesse musí následujícího rána nastoupit do letadla a vrátit se do USA, a francouzská studentka Celine zase míří vlakem do Paříže. Mají tedy jedinou noc na to, aby se poznali a řekli si vše, co chtějí.

40) 500 dní se Summer

Příběh o lásce a osudu mladého reklamního textaře, který až dosud zoufale a bezúspěšně hledal dívku svých snů. Najednou to vypadá, že by jeho nová kolegyně Summer Finnová mohla být tou pravou. Ale 500 dní jejich nekonvenčního vztahu dokazuje, že cesta ke štěstí může být nepředvídatelná a nekontrolovatelná.


Čtěte také:

Uložte si motivační filmy na později a svým kamarádům:

Motivační filmy

Motivační filmy o životě

Motivační filmy o podnikání

Líbí se vám vybrané motivační filmy? Nasdílejte je i svým kamarádům!