Jak na první sex? Jak se připravit? Kdy ho mít? Rady a tipy

Všechno je jednou poprvé, a to se týká pochopitelně i sexu. Jedná se o důležitý moment, ke kterému se pak člověk často vrací. Přece jen je to tím, že je to poprvé, speciální. Z toho důvodu ti v tomto článku poradíme, jak na první sex, aby byl něčím pěkným, na co budeš ráda vzpomínat.

Jsem už na první sex připravená?

Jedná se o důležitou otázku, kterou si pokládala většina dívek. Chceš to, zároveň se toho ale bojíš, nevíš, jestli ještě není brzy, a tak to pořád raději odkládáš? Uklidním tě.

V případě prvního sexu si nikdy nebudeš úplně jistá, že teď už je ta správná doba. Jakto?

Tím, že je to pro tebe něco neznámého, s čím nemáš žádné zkušenosti, zcela pochopitelně jsi z toho nervózní a nesvá. Právě tento pocit strachu a studu často způsobuje, že pochybuješ, zda už je “ten” čas.

Zeptej se břicha

Jak tedy rozeznat to, kdy se jen bojíš, že to je něco neznámého, a kdy jde o niterný pocit, že nechceš?

Moje kamarádka mi poradila dobrou techniku (která platí i v jiných situacích) a pak jsem se o ní doslechla ještě na několika seminářích. Říkáme jí “zeptej se svého břicha”. Jak na to?

Zklidni se a až budeš mít chvilku volného času, tak se pohodlně usaď do křesla a představ si konkrétní situaci – v tomto případě první milování s vybranou osobou (ať už je to přítel, kamarád nebo neznámý kluk, který se ti líbí). Máš to? Perfektní. Teď se zeptej svého břicha, jaký má názor na to, co vidí. Vyčkej klidně několik minut a pozoruj své pocity. Co cítíš? Seber odvahu a buď k sobě upřímná, ačkoliv se ti reakce nemusí líbit.

Patrně ti nepřijde slovní odpověď, ale břicho se ti buď sevře strachy nebo ucítíš nedočkavost a nadšení, klidně smíchané s nervozitou, protože ta k tomu zkrátka a jednoduše patří.

Tohle je skvělá nápověda, co tvé tělo a duše chtějí. Vyplatí se je poslouchat.

Promluv si se svým partnerem

Pokud si nejsi jistá, zda jsi na první sex již připravená, rozhodně by sis měla o tomto tématu promluvit se svým přítelem nebo klukem, kterého se daná věc týká. Je na místě, abys vyjádřila své pocity, obavy a zároveň, jak to za sebe vidíš. Dozvíš se přitom i jeho pohled na věc, což ti může pomoci ujasnit si vlastní názor.

Jak na první sex? Jak se připravit? Kdy ho mít? Rady a tipy

V jakém věku je rozumné mít první sex?

Teď si dovolím menší takzvané morální okénko. Jistě, v České republice můžeme mít podle zákona sex od patnácti let věku. Jenže ne všichni jsou v této době zralí na pohlavní sbližování. Když k tomu sami sebe dotlačíme kvůli zvědavosti, ale ve skutečnosti se na to necítíme, napácháme sami na sobě veliké škody, které se pak s námi mohou táhnout ještě dlouho.

Zároveň je třeba mít na paměti, že i když se třeba jako puberťák cítím už dospěle, ještě pořád jsem dítě. Oficiálně se dospělým stáváme až v osmnácti letech, kostra člověka se přitom mění až do jednadvaceti let věku. Zkrátka a jednoduše lidské tělo v této době stále prochází řadou změn a procesů a je dobré na to pamatovat. Nehledě na to, že spousta dívek, které první sexuální zážitky uspěchaly, toho pak litují. Sex totiž není jen zábava a blízkost, ale i velká zodpovědnost.

Pokud ti někdo bude tvrdit, že být ještě v 15 pannou je divné, nevěř mu! V České republice je průměrný věk pro první sex mezi 17-18 lety. Sex v 15 mělo pouze kolem 10% populace. Naopak je naprosto běžné mít první sex až mezi 20-25 lety.

Polož si následující otázky a pravdivě na ně odpověz:

  1. Jsem připravena nést zodpovědnost v případě následků pohlavního styku jako je třeba těhotenství?
  2. Jsem připravena nechat si dítě, dát je k adopci nebo jít na potrat v případě, že otěhotním?
  3. Vím, jak se chránit?
  4. Jsem si vědoma pohlavních chorob, kterými se můžu nakazit nebudu-li dodržovat zásady bezpečného pohlavního styku?

Pokud jsi odpověděla na všechny otázky ano, evidentně si jsi vědoma rizik, která s sebou milostný akt nese. Pokud po sexu tedy toužíš a bylo ti už alespoň patnáct let, tak směle do toho.

Jak na první sex? Jak se připravit? Kdy ho mít? Rady a tipy

Jak se na první sex připravit?

1) Atmosféra

Určitě je dobré se dopředu zamyslet, kde bys své poprvé chtěla zažít. Ne všichni touží po záchodcích v klubu nebo kumbále na košťata jako se to stalo Jenně Hamilton v seriálu MTV Awkward (v češtině najdeš pod názvem Nešika).

Máš už v hlavě místo a nějakou konkrétní představu, jak by to mohlo vypadat? Svěř se svému klukovi a společně to vylaďte ke spokojenosti obou. Atmosféra má totiž veliký vliv na to, jak se budeš cítit. A to, jak se cítíš, do velké míry ovlivní i to, jak si to užiješ. Takže se nestyď za své potřeby.

Neboj se říct si, že si přeješ svíčky, vonné tyčinky, voňavé olejíčky, kterými tě namasíruje. Zkrátka cokoliv, co tě jen napadne, že by ti mohlo udělat radost a zapůsobit na tebe tak, že se více a lépe uvolníš.

2) Ochrana

Toto je velice důležitý bod, na který určitě nezapomeň. Je důležité se chránit, a to jak kvůli pohlavním nemocem, které mohou být velice nepříjemné, ale dokonce život ohrožující, ale i nechtěnému těhotenství. Samozřejmě pokud plánujete hned miminko, tak je to jiná. V jakémkoliv jiném případě však doporučujeme tento bod nepodcenit.

Na trhu je nyní obrovský výběr prostředků, které tobě i partnerovi umožní bezpečný sex – kondomy, hormonální antikoncepce, pesar a řada dalších nástrojů. Něco si o nich ale nejprve nastuduj, protože ne všechny chrání i před chorobami.

Nicméně měj na paměti, že pokud ti bude kluk tvrdit, že stačí, když penis vytáhne, než se udělá, není to pravda. Už před orgasmem se vylučují takzvané kapičky lásky, ve kterých mohou být spermie. To znamená, že můžeš být těhotná. Navíc tě může nakazit pohlavně přenosnou chorobou, o které ani nemusí vědět, že ji má (ne každý nositel má příznaky),

Buď zodpovědná a neboj se stát si za svým. Ochrana není ostuda. Uvědom si, že to budeš ty, kdo ponese následky, pokud se nakazíš nebo otěhotníš.

3) Cítit se dobře

Nejdůležitější je, aby ses cítila ve své kůži a fajn. Vezmi si hezké prádlo a obleč se do něčeho, v čem víš, že ti to sluší. Namaluj se a nezapomeň si hezky učesat vlasy. Ohol se všude, kde je ti to příjemné, tak aby ses lépe cítila. Navoň se.

Nezapomeň se najíst, ať nejsi hladová. Vynechej však česnek, cibuli a jiné aromatické potraviny.

Pokud jsi hodně nervózní (a bylo ti osmnáct let), tak si můžeš dát panáka nebo skleničku vína na uklidnění, ale neopij se! Určitě nechceš mít takhle důležitý okamžik svého života v mlze. Navíc výkon v posteli pod vlivem alkoholu zrovna za moc nestojí. Až toto všechno dokončíš, tak si vyčisti zuby, ať se cítíš dobře po všech stránkách.

Zkrátka a jednoduše udělej vše proto, aby ses cítila dobře. Není čeho se bát. Sex je přirozenou součástí našich životů a je velice zábavnou kratochvílí. Určitě se to bude líbit i tobě. Důležité je, aby ses cítila v pohodě.

Jak na první sex? Jak se připravit? Kdy ho mít? Rady a tipy

Praktické rady a tipy

Je tu den D. Jste spolu sami dva a blíží se to. Víš to, protože jste spolu na toto téma už hovořili nebo jste zkrátka jednoduše vycítili, že teď už je ta chvíle. Přinášíme ti pro tuto chvíli ještě pár posledních tipů, aby byl tvůj zážitek takový, že si jej budeš ráda pamatovat.

1) Uvolni se

Pokud budeš stažená a zatuhlá, tak zážitek nemusí být zrovna dvakrát příjemný. Nech se zkrátka a jednoduše unášet přítomným okamžikem. Věř, že tvoje poprvé bude výjimečné a že na ně budeš ráda vzpomínat.

2) Vypusť myšlenky z hlavy

Netrap se tím, jak zrovna vypadáš nebo co jsi řekla a zda to vyznělo správně. Nic není špatně. Všechno se stalo tak, jak mělo. Spočiň teď a tady.

3) Sděl svému protějšku, co ti je a není příjemné

Řekni mu, které doteky ti dělají dobře a stejně tak se nestyď ozvat, když ti něco nebude příjemné.

4) Vždycky můžeš říct STOP

Pamatuj na to, že vždycky můžeš říct “stop” nebo “ne”. Může se stát, že zpanikaříš nebo si najednou uvědomíš, že je na tebe ještě brzy. Řekni to. Partner to musí respektovat. Stejně tak on má kdykoliv možnost to ukončit. Nikdy nejsi povinná se s někým vyspat jen proto, že si dotyčný myslí, že to chceš. Musíš to však jasně říct.

Čtěte také:

Uložte si článek – jak na první sex na později a svým kamarádkám:

jak na první sex

Jak se na první sex připravit?

V jakém věku je rozumné mít první sex?

Sdílejte článek – jak na první sex svým kamarádkám:


Mindfulness od A do Z - co to je? V čem pomáhá? Jak začít? 5

Gabriela

Naše kamarádka Gabriela odmalička miluje texty. Nejen, že je velmi ráda čte, ale sama tvoří. Na našem webu se zaměřuje především na lifestylová témata. Kromě toho, že ji hodně baví literatura, tak cvičí jógu a zajímá se o seberozvoj. V budoucnu by ráda vyrazila na Saharu. Tak se třeba dočkáme i reportáže z tohoto putování.