Sci-fi filmy: 25 nejlepších, které opravdu musíte vidět

Přinášíme vám velký výběr nejlepších sci-fi filmů, které musíte vidět!

1) The Matrix (1999)

Populární sci-fi akční film je nadčasový, díky čemuž si získává stále další a další diváky. Stačí si představit, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson. 

Anderson je mladý muž, který se snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Zdánlivou spokojenost naruší prapodivná noční můra. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrixu počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Co se opravdu děje? Co je skutečnost a co je fikce?

V hlavní roli diváci spatří Keanu Reevese, který se účinkováním v Matrixu proslavil. Sekundovali mu Laurence Fishburne, Carrie-Anne Mossová a Hugo Weaving. 

Film The Matrix získal Oscary za střih, zvukové efekty, vizuální efekty a zvuk.

2) Terminátor (1984)

Snímek Terminátor je dnes již považován za naprostou legendu sci-fi žánru. 

Vypráví příběh o zabijáckém stroji podobném člověku, který je vyslán z roku 2029 do Los Angeles roku 1984. Jeho úkolem je zabít Sarah Connorovou dřív, než přivede na svět syna, který se má později stát vůdcem lidí ve válce proti strojům. Avšak lidé žijící v budoucnosti do současnosti také vyslali svého muže, který se bude snažit Sarah zachránit.

Hlavní roli Terminátora ztvárnil Arnold Schwarzenegger. Film natočený Davidem Cameronem byl velmi úspěšný a dočkal se několika pokračování. 

3) Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

James Cameron natočil s Arnoldem Schwarzeneggerem pokračování kultovního snímku z roku 1984. 

Ve filmu sledujeme, jak v budoucnosti probíhá válka lidí se stroji, které převzaly vládu nad světem. Jedinou nadějí pro lidstvo je charismatický vůdce Hnutí odporu John Connor. Protože se ho stroje obávají, vysílají do minulosti nový prototyp kyborga, který ho má zničit jako malého chlapce. Vzápětí za ním Hnutí odporu vyšle starý model terminátora, přeprogramovaného tak, aby mladého Johna chránil. 

4) Počátek (2010)

Tohoto divácky velmi úspěšného filmu se zhostil populární režisér Christopher Nolan. Za hudbou stojí oceňovaný Hans Zimmer a hlavní roli si zahrál Leonardo DiCaprio. Kromě něj můžeme v díle vidět Cilliana Murphyho, Elliot Page, Toma Hardyho a další známá jména. Snímek získal celkem čtyři Oscary.

Příběh vypráví o velmi zkušeném zloději Dom Cobovi. Jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval.

Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. Jak to dopadne?

5) Vetřelec (1979)

Film Ridleyho Scotta z roku 1979 patří mezi filmové klasiky. Jedná se o snímek na pomezí sci-fi a hororu. Čím si dovedl získat srdce tisíců diváků po celém světě?

Tento film pojednává o vesmírné výpravě posádky, která si nešťastnou souhrou událostí vpustí na loď neznámého mimozemského tvora, který se pohybuje po lodi a zabíjí členy posádky. Přežije někdo?

Díky mnohým oceněním se snímek dočkal dalších pokračování. Vetřelec získal Oscara za vizuální efekty a další prestižní ceny. Například Cenu Saturn pro nejlepšího režiséra.

6) Dokonalý trik (2006)

Christopher Nolan natočil kromě Počátku i tento mysteriózní thriller z roku 2006. Ve filmu Dokonalý trik si excelovali slavní herci  jako Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, David Bowie a další.

Snímek je natočený podle knihy Christophera Priesta z roku 1995 Nežádoucí efekt. Priestův román v dopisech převedl Nolan do scénáře spolu se svým bratrem Jonathanem Nolanem, přičemž využili nelineární formu vyprávění. Příběh sleduje Roberta Angiera a Alfreda Bordena, rivaly a jevištní kouzelníky, v Londýně na počátku 20. století. Posedlí vytvářením nejlepších iluzí upadnou do vzájemných snah se trumfnout, což má tragické důsledky.

7) Věc (1982)

Sci-fi žánr se dobře kombinuje s hororem. Dokládá to snímek Věc, který natočil John Carpenter. Tento slavný hororový snímek a podle mnohých žánrový milník vypráví o skupině vědců z výzkumné stanice na Antarktidě, čelící mimozemské hrozbě. Podaří se jim nebezpečí ustát a překonat?

8) Adéla ještě nevečeřela (1977)

Československou komedii se sci-fi prvky natočil Oldřich Lipský. Zahráli si v ní známí herci Rudolf Hrušínský, Michal Dočolomanský, Miloš Kopecký a další. Snímek získal velký ohlas a zná jej i dnešní mladá generace, tak moc je nadčasový.

Jedná se o parodii na filmy o neohrožených detektivech a jejich všehoschopných protivnících. Děj se odehrává v Praze na počátku 20. století, v době rozmanitých technických novinek a rozvoje nových detektivních metod. Hlavní hrdina – americký detektiv Nick Carter se s pomocí českého komisaře Ledviny snaží vyšetřit záhadné zmizení psa z uzavřeného pokoje. Ze zmizení psa je podezřelá masožravá rostlina Adéla. Jaká je pravda?

9) VALL-I (2008)

Animovaný rodinný sci-fi film VALL-I si získá srdce malých i velkých diváků. Vypráví příběh malého roztomilého robota, který si každý den ráno navlékne housenkové pásy, nabije si sluneční články a se svým kamarádem švábem se vydává do práce. Na planetě Zemi je však jediný, kvůli čemu je osamělý. Lidé totiž opustili Zemi před 700 lety a přesunuli se flotilu obřích plně automatizovaných hvězdoletů.

Ze Země se stalo jedno velké smetiště a uklízecí roboti, kteří ji měli dát znovu do pořádku, přestali dávno fungovat, až na VALL-Iho. Co se stane, když VALL-I objeví na Zemi jiný život v podobě rašící zelené rostliny a robotky Evy?

10) Donnie Darko (2001)

Známý americký herec Jake Gyllenhaal na sebe značně upozornil před více než dvaceti lety ve filmu Donnie Darko. Ten pojednává o teenagerovi, který má vize o obrovském králíkovi, který se snaží Donnieho dostat pod svůj zničující vliv. Aby tomu Donnie Darko zabránil, dopustí se činů, které ho přivedou až na psychoterapii.

Přežije nesnáze středoškolského života i lásky a unikne bizarní smrti, která mu hrozí při pádu motoru z letadla. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem. Jak jeho malé i velké boje dopadnou?

11) Star Trek (2009)

Jeden z nejkultovnějších sci-fi filmů natočil J. J. Abrams. Pojednává o prvních dnech Jamese T. Kirka i dalších členů posádky hvězdné lodi USS Enterprise během jejich působení na Akademii hvězdné flotily, a úžasné dobrodružství, které je zavede až na planetu Vulkán. Film sleduje počátky přátelství Kirka a Spocka a také to, jak se stali důstojníky na palubě hvězdné lodi.

Jedná se o znovuvzkříšení pradávné série, která si získala srdce diváků napříč celému světu.

12) E.T. – Mimozemšťan (1982)

Rodinný sci-fi film vykouzlí úsměv na tváři, ale zároveň dojme spousty diváku. To jak malých, tak velkých.

V lese nedaleko jednoho z předměstí Los Angeles přistane kosmická loď. Drobní mimozemšťané se vydají z lodi na průzkum a odebírají vzorky pozemských rostlin. Brzy je však vyruší skupina lidí a mimozemšťané se v panice vrátí do kosmické lodi a odletí. Jednoho z nich, který se nestačil vrátit včas, tu však zapomenou. Trosečník najde skrýš v kůlně domu, kde bydlí desetiletý Elliott se sourozenci. Jak se k mimozemšťanovi děti postaví?

13) Marťan (2015)

Excelentní režisér Ridley Scott si vzal na starost velkolepý sci-fi film, ve kterém si střihl hlavní roli populární herec Matt Damon. Snímek byl natočen na základě knižní předlohy.

Děj se odehrává ve vesmíru. Když během mise na Mars dojde k nehodě, vesmírná loď i s posádkou planetu opouští a nechává na ní jen astronauta Marka Watneyho v domnění, že při katastrofě zemřel. Watney je ale stále živý a musí najít způsob, jak se spojit se Zemí — a přežít na pusté planetě s minimem zásob — v naději, že se mezinárodnímu týmu vědců podaří provést téměř nemožnou záchrannou operaci. Jak tohle dopadne?

14) Avatar (2009)

James Cameron natočil v roce 2009 vizionářský velkofilm Avatar, o němž se hovořilo jako o prvním snímku, který je natočený vyloženě pro technologii 3D. Stály se tehdy fronty na promítání v kině. 

Avatar je natočen kombinací živých herců a počítačových animací. Hudbu k filmu složil oceňovaný James Horner. Zahráli si v něm Sam Worthington, Zoe Saldana, Stephen Lang a další známé osobnosti.

Jedná se o komerčně nejúspěšnější film všech dob, se započtením inflace pak komerčně druhý nejúspěšnější film všech dob. Získal řadu ocenění, především za vizuální efekty.

Děj se odehrává v budoucnosti na planetě Pandora. Zemi je tam podobná příroda, ve které žijí lidem podobní domorodci modré barvy kůže v silné harmonii s přírodou. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu.

Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully, bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. Právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil. Jak průzkumná mise dopadne? Má šanci na úspěch?

15) Já, robot (2004)

Populární snímek natočil Alex Proyas. Jedná se o vizionářský film. Hlavní roli v něm ztvárnil Will Smith. 

Tento film poukazuje na nebezpečí využití umělé inteligence. V roce 2035 jsou roboti součástí každé domácnosti a lidé jim důvěřují. Až na jednoho – trochu paranoidního detektiva Dela Spoonera. Ten je přesvědčený, že zločin, který právě vyšetřuje, spáchal robot. Vyšetřování ho přivede k odhalení děsivé hrozby pro lidskou rasu.

16) Osudový dotek (2004)

Napínavý mysteriózní thriller s prvky sci-fi se odehrává mezi minulostí, přítomností a budoucností. Mladý fyzik Evan Treborn  v podání Ashtona Kutchera se vydává díky svým zápiskům z dětství na riskantní cestu do minulosti, aby ji změnil, napravil své chyby a setkal se s láskou svého života. Nebezpečný experiment se mu však vymkne z ruky a následky jsou hrůzostrašné.

17) Duna (2021)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů.

Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

Film je natočen na motivy knižní předlohy, přičemž se pracuje na jeho dalších pokračování. Snímek, který doprovází hudba Hanse Zimmera, si vzal na starost Denis Villeneuve. Zahráli si v něm Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa, Zendaya a další.

18) Jurský park (1993)

Pakliže jste fanoušky dinosaurů, tak je pro vás tento film Stevena Spielberga jako stvořený. Jedná se o jeden z nejkultovnějších snímků, který by neměl ujít žádnému fandovi dobrodružných filmů. Nenadarmo se dočkal znovuobnovení v podobě 3D formátu. Zahráli si v něm známí herci jako Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum a další.

Ve filmu se prostřednictvím výzkumníků dostáváme na ostrov, kde žijí dinosauři. Jedná se o unikátní projekt jednoho miliardáře. Ten chce, aby mu vědci dali potvrzení, že je jeho projekt v pořádku. Jenže než to dotyční návštěvníci stihnou, věci se zvrtnou.

Film získal mnoho ocenění včetně Oscarů. Konkrétně se jednalo o Oscara za nejlepší střih zvuku a za nejlepší zvuk.

19) District 9 (2009)

Tento sci-fi thriller natočil Neill Blomkamp. Snímek produkoval milovaný Peter Jackson. Počin byl nominovaný na čtyři Oscary – za nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší vizuální efekty a nejlepší střih.

Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém District 9, zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál.

Teď všem dochází trpělivost. Jeden z lidí, Wikus van der Merwe, se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v District  9. Jak napětí mezi lidmi a mimozemšťany dopadne?

20) Strážci Galaxie (2014)

V tomto akcí nabitém, výpravném vesmírném dobrodružství se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby neúnavnému Ronanovi unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem.

Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie.

21) X-Men (2000)

V oblíbeném sci-fi filmu z roku 2000 si zahrál velikán Hugh Jackman. Snímek se odehrává v nedaleké budoucnosti, kde se rodí děti se speciálním X-faktorem, který jim dává nadpřirozenou sílu – ničivý laserový pohled, schopnost přesouvat předměty nebo ovládat počasí.

Pro obyčejné lidi je těžké mutanty akceptovat, aniž by se jich báli. Profesor Xavier, celosvětově uznávaný telepat – mutant, proto zřídí speciální školu a jeho záměrem je naučit mutanty zacházet se svými schopnostmi tak, aby z nich lidé neměli strach.

Ne všichni mutanti jsou však ochotni přizpůsobit se, neboť nevěří, že by spolu lidé a mutanti mohli žít. Skupina X-men teď musí před těmito tvory lidstvo ochránit, protože jejich šéf, podlý Magneto, má s budoucností planety Země velice zákeřné úmysly. Podaří se to nebo je osud lidí zpečetěn?

22) Iron Man (2008)

Film natočený na motivy komiksové předlohy si vzal na starost režisér Jon Favreau. Zahráli si v něm Robert Downey mladší, Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow a další herecká esa.

Děj pojednává o multimilionáři a vynálezci Tony Starkovi, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě inteligentní zbraně. Cestou z úspěšné prezentace, je armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Jak tohle dopadne?

23) Pozemšťan (2007)

Uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman šokuje své blízké vyjádřením o své nesmrtelnosti. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. Je nesmrtelnost skutečně možná?

24) Deadpool (2016)

Sci-fi komedie pobaví i osoby, které tomuto žánru příliš neholdují. Jedná se o univerzální zábavu. Jedná se o americký superhrdinský film, který vypráví o pomstě nájemného zabijáka Wadea Wilsona. Wade začal chodit s prostitutkou Vanessou, se kterou se seznámil při sexu. Wade a Vanessa se chtěli vzít, to ale přerušila diagnóza rakoviny plic Wadea.

Wade se seznámí s agentem Smithem a ten mu navrhne, že by ho dokázal vyléčit a částečně i vylepšit. Wade na to kývne a přemění se ve zrůdu.

Navzdory tomu, že není pohledný, získal úžasné schopnosti. Je nesmrtelný, dokáže se rychle regenerovat a má rychlejší reflexy. Wade se zachrání před požárem, který mu pomohl k útěku. Všichni si mysleli, že je mrtvý. Wade si proto vymyslel alterego jménem Deadpool. 


Čtěte také:

Líbí se vám vybrané sci-fi filmy? Nasdílejte je i svým kamarádům!

Nejlepší sci-fi filmy – trailery

Nejlepší sci-fi filmy – krátká shrnutí

Sci-fi filmy