Animované filmy: 117 nejlepších, které opravdu musíte vidět

Přinášíme vám velký výběr nejlepších animovaných filmů, které musíte vidět!

Animované filmy jsme rozdělili do několika kategorií – nejlepší, vtipné, strašidelné, krátké, pohádkové, Pixar a Disney. Můžete skočit přímo do vaší oblíbené kategorie:

Nejlepší animované filmy

1) Coco

Co dělat, když vás volá hudba, ale vaše rodina muziku zakázala? Není nad to se vydat do úžasné a barevné Říše mrtvých! Pojďme se s Miguelem vydat po stopách předešlých generací až za legendárním muzikantem Ernestem de la Cruz.

YouTube video

2) Hledá se Nemo

Když malý Nemo nedobrovolně opustí hřejivé vody Velkého bariérového útesu, musí se jeho otec vydat na dlouhou a trnitou cestu až do velkoměsta. Nebude mu chybět společnost, šílené zážitky ani žraloci. A najde nakonec svého syna? Pojďme se společně podívat do dobrodružného světa oceánských rybiček a na nezapomenutelné putování napříč oceánem.

YouTube video

3) Jak vycvičit draka

Vikingové a draci spolu bojovali od nepaměti. Ale co když jsou to jenom dva světy, které si nerozumí? Škyťák dostane možnost nahlédnout do světa draků a zjistí, že je všechno možná úplně jinak.

YouTube video

4) Toy Story: Příběh hraček

Nyní již filmová klasika z dílny Walt Disney a Pixar. Myslíte si, že hračky jenom čekají, až si s nimi budete hrát? A co když se nedíváte? Nahlédněte do skrytého života hraček!

YouTube video

5) Kimi no na wa.

Animovaný příběh zázraků a lásky odehrávající se ve dvou rozdílných světech. Ale spojení dvou duší může někdy překlenout i neuvěřitelné vzdálenosti. A dva světy můžou být jeden.

YouTube video

6) Spider-Man: Paralelní světy

Jsem Peter Parker a vsadím se, že zbytek příběhu už znáte. Zachraňuji svět, skáču mezi budovami a jsem jediný. Nebo ne?

Klasická Marvelovka trochu jinak. Trochu více anime, trochu víc spidermanů a mnohem více zábavy.

YouTube video

7) Vall-I

V roce 2700 už na Zemi žádní lidé nejsou. Dávno ji opustili. Zůstal tu jenom Vall-I čistící znečištěnou planetu. Jednoho dne už ale nebude sám a znenadání se podívá i do vesmíru. A možná na Zemi žádní lidí nežijí, ale co kdyby zase mohli? A právě Vall-I bude stát za jejich návratem.

YouTube video

8) Toy Story 2

Andy zanechává svoje hračky bez dozoru a odjíždí na letní tábor. Woody se dostává nečekaně a nedobrovolně do sbírky posedlého sběratele hraček. Setkává se zde s dalšími postavami a u něj doma se již v hlavě jeho přátel rodí plány na velkolepou záchranu. Ale to by bylo, aby to šlo hladce.

YouTube video

9) Zootropolis: Město zvířat

Co kdyby existovalo velkoměsto, kde místo lidí žijí zvířata? To by tam bylo určitě spousta legrace. Takže hurá na cestu s Judy Hopkavou do Zootopolis!

YouTube video

10) Toy Story 3

Andy se chystá na vysokou a svoje hračky už nepotřebuje. Co s nimi? Jejich osud končí v mateřské školce a v novém světě. Jenže ne vše je takové, jak se na první pohled zdá a tak se naši hrdinové opět dostanou do kolotoče záhad a nových výzev.

YouTube video

11) V hlavě

V hlavě máme emoce. A že jich tam je. A že se musí domluvit. No, není to jednoduché.

Strastiplná cesta dospívání a nový život v novém městě může být pro Riley těžký, ale radost, strach, hněv, znechucení a smutek jí s tím určitě pomohou.

YouTube video

12) Jak vycvičit draka 2

Škyťák se vrací a draci také. Celý svět se obrátil vzhůru a draci jsou součástí života Vikingů. Jenže ne každému se to líbí a někteří lovci si nedají pokoj. Naši hrdinové budou muset spojit síly a najít ty dlouho ztracené, aby dostali šanci na svůj vlastní život.

YouTube video

13) Vzhůru do oblak

Když není celý život čas na pořádné dobrodružství, tak se na něj můžete vydat, když je Vám 78 let. Carle vznesl svůj domek až do oblak a vítr ho zanese dál, než sám kdy snil. Ale plány ne vždy vycházejí tak, jak chceme.

YouTube video

14) Odvážná Vaina: Legenda o konci světa

Kdysi odvážní mořeplavci křižovali oceány a objevovali neznámé ostrovy. Vaina je jednou z nich a moře ji volá silněji než rodina. Na zemi totiž vládnou i jiné síly a společně s polobohem Mauim bude muset projet širý oceán a překonat mnoho překážek, než se dostane ke svému cíli. Ale nebude již moc pozdě?

YouTube video

15) Příběh hraček 4

Naši hrdinové se vracejí v čele s Andym a tentokrát to bude trochu jinak. Hračky dostanou další hračku na starosti. A to může znamenat všechno jenom ne klidný výlet.

YouTube video

16) Paddigton 2

Medvídek Paddigton se vrací zpátky. S rodinou šťastně žije a vydává se dokonce i pracovat. Jenomže realizace tohoto plánu nebude tak jednoduchá, jak se zprvu zdá a bude se muset postavit dalším výzvám, které mu město přinese.

YouTube video

17) Úžasňákovi 2

Úžasná rodina superhrdinů je zpátky. Jenomže realita taky. A ta se s nikým nemazlí. Můžou být hrdinové taky i lidi? A co když k tomu ještě zjistíme, že Jack je super tak trochu víc než ostatní?

YouTube video

18) Pinocchio

Disneyho klasika z roku 1940 nestárne a příběh o chlapci ze dřeva, kterému roste nos, když lže, zná snad každý. Pojďme se společně vrátit o kousek zpátky a užít si pohádku naplněnou nostalgií a dětské radosti.

YouTube video

19) Hledá se Dory

Nemo se našel a všichni společně žijí na útesu. Jenomže Dory má taky rodinu, a když se jí vrátí paměť, vrátí se i vzpomínky. A tak se vydává hledat to, co dlouho zůstalo zapomenuté. A její cesta bude rozhodně stát za to!

YouTube video

Nejlepší vtipné animované filmy

20) Doba ledová

Před 20 000 lety objímala Zemi věčná zima. A závějemi bílého sněhu se znenadání schyluje k velké migraci. Setkají se tak cesty mamuta, šavlozubého tygra a lenochoda. Ale přežití závisí na spolupráci, vydávají se společně na cestu plnou nástrah a dobrodružství.

YouTube video

21) Hotel Transylvánie

S příšerkami a monstry může být někdy legrace. Pojďme se společně vydat na cestu 3 filmů, mapujících osudy Drákuly a jeho hotelu pro duchy, kostlivce, vlkodlaky a všechny ostatní příšery.

YouTube video

22) Shrek

Zelený zlobr je šťastný a sám musí nečekaně bojovat za svoji samotu. Dostává se do dění lidí a, nakonec musí i zachránit princeznu. Jenomže princezny nejsou vždy takové ,jaké se zdají být a oslíkové neumí vždy jenom mlčet. A to by bylo, aby se sem tam neobjevil i drak.

YouTube video

23) Kung Fu Panda

Mistr bojových umění, denní nemilosrdný trénink, věčná dřina. A jedna panda a spousta knedlíků. Jak se jenom mohly propojit cesty takhle nečekaně? Po se ničeho nezalekne (až na ty tisíce schodů) a za lahodný knedlík se naučí cokoliv.

YouTube video

24) Croodsovi

Chránit rodinu. Vždy a všude. Vše nové je špatné. Vše staré je dobré.

Pravěká rodina se musí vzdát svých zavedených pravidel, když se kolem nich začne celá země měnit.

YouTube video

25) Příběh žraloka

Touha po lesku a slávě zavede rybku Oscara až k vegetariánskému žralokovi Lennymu. A z toho by se přece dal udělat nějaký ten byznys. To by v tom byla ploutev, aby to nešlo!

YouTube video

26) Za plotem

Co dělat, když se po zimním spánku kolem Vašeho domova objeví neznámá věc – plot? Zvířátka v čele s neohroženým mývalem RJem vyrazí na průzkum. A věřte, že za plotem čeká mnohem víc.

YouTube video

27) Madagaskar

Vyměnit pohodlnou a moderní Zoo za divočinu? To snad ne. Ale Alex, Marty, Gloria a Melmanse se budou muset s novým stavem věcí poprat. A přesto, že jsou kamarádi celý život, zvířecí pud je někdy silnější než nejsilnější přátelství.

YouTube video

28) Mini šéf

Kdo je tady vlastně šéf? Rodiče, a nebo to roztomilé nové děťátko? Když jde o rozdělení lásky mezi štěňátka a miminka, musí společnost BaboCorp nasadit svého nejlepšího muže, aby jim zajistil výhru.

YouTube video

29) Úžasňákovi

Superhrdinové nikdy nepřestanou být hrdiny. Ani když se je snaží převálcovat normální život a nudná práce. A pokud má super schopnosti navíc celá rodina, tak je zaděláno na pořádnou dávku akce.

YouTube video

30) Já, padouch

Stát se největším zločincem světa je jednoduché. Stačí ukrást měsíc. A když k tomu máte armádu mimoňů, tak to jde levou zadní. Jenomže co když se Vám do cesty připletou tři osiřelé holčičky, které ve Vás vidí tátu? To se potom zkomplikuje nejenom loupež, ale i celý život.

YouTube video

Animované filmy se strašidelnou tématikou

31) Ukradené Vánoce (1993)

Co když místo Santy letos budou roznášet duchové a kostlivci?

YouTube video

32) Karolína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Tajemné dveře mnohdy vedou na úžasná místa. A když se ten druhý svět zdá o tolik lepší, tak proč tu nezůstat? Jenomže vše hezké nemusí být tak skvělé, jak se na první pohled může zdát.

https://www.youtube.com/watch?v=HfmHr2bKtrY

33) Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Svět živých a Země mrtvých. Když se Viktor náhodou dostane do toho špatného světa, zjistí, že duchové mají svůj život mnohem barvitější než on tam nahoře.

YouTube video

34) Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Když se spojí smutek s geniálním nápadem, nemůže ani smrt stát mezi nejlepšími kamarády. A tak se Viktor opět shledá se Sparkym, ale co na návrat ze záhrobí budou říkat ostatní?

YouTube video

35) Addamsova rodina (2019)

Každá rodina je jiná, ale tahle rodina je speciální! Připravte se na návrat dobře známých hrdinů na animovaná plátna.

YouTube video

36) Hotel Transylvánie (2012)

Monstra existují a jestli si myslíte že ne, tak zavítejte do hotelu Transylvánie. Přivítá Vás Drákula, kterému to tu patří, a spousta dalších příšerek. Jenže pokud jste člověk, budete tady dost vyčnívat.

YouTube video

37) Hotel Transylvánie 2 (2017)

Rodina Dákuly se rozrůstá. Jenomže co dělat, když je jeho vnuk možná člověk? No přeci se vydat na cestu strašení a příšerku z něj udělat!

YouTube video

38) Hotel Transylvánie 3 (2018)

I monstra, duchové a upíři potřebují dovolenou, a to Příšerózní dovolenou! To zní jako parádní odpočinek, dokud se z kapitána nevyklube lovec příšer.

YouTube video

39) Příšerky s.r.o. (2001)

Příšery a monstra nás občas straší z pod postelí a ze skříní. Ale proč to dělají? Pojďme společně nakouknout do světa příšerek a jejich každodenních pracovních povinností, do kterých spadá i strašení malých dětí.

YouTube video

40) Coco (2017)

Návštěva barevného a úžasného světa mrtvých může být prostoupena hudbou a dobrodružstvím.

YouTube video

41) Univerzita pro příšerky (2013)

Jak se příšerky naučí strašit? No přece na univerzitě! Potkáme se zde s dobře známými hrdiny jako je Mike a Sulley. Ale oni nebyli vždy kamarádi a na škole se dozvíme, jak to všechno vlastně bylo.

YouTube video

Nejlepší krátké animované filmy

42) Luxo Jr. (1986)

https://www.youtube.com/watch?v=D4NPQ8mfKU0

43) Pro ptáčky (2000)

YouTube video

44) Únos (2006)

YouTube video

45) Presto (2008)

YouTube video

46) BURN-E (2008)

YouTube video

47) Polojasno (2009)

YouTube video

48) Den a noc (2010)

YouTube video

49) La Luna (2012)

YouTube video

50) Láva (2015)

YouTube video

51) Ptáčátko (2016)

https://www.youtube.com/watch?v=vPuRBiBCxyk

52) Purl (2018)

YouTube video

53) Bao (2018)

YouTube video

54) Float (2021)

YouTube video

Nejlepší animované pohádky

55) 12 úkolů pro Asterixe

https://youtu.be/l8d7w8wCsl8

56) Sněhurka a 7 trpaslíků

YouTube video

57) Lví král

YouTube video

58) Malý princ

YouTube video

59) Balerína

YouTube video

60) Život brouka

YouTube video

61) Lego příběh

YouTube video

62) Na vlásku

YouTube video

63) Velká šestka

YouTube video

64) Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana

YouTube video

65) Spláchnutej

YouTube video

66) Auta

YouTube video

67) Odvážná Vaina

YouTube video

68) Rebelka / Brave (2013)

YouTube video

69) Jak vycvičit draka (2010)/2/3

YouTube video

70) Turbo (2013)

YouTube video

71) Tučňáci z Madagaskaru (2014)

YouTube video

72) Konečně doma (2015)

https://www.youtube.com/watch?v=p0zREwbtrUA

73) Trolové: Světové turné (2020)

YouTube video

74) Sněžný kluk (2019)

YouTube video

75) Trollové (2016)

YouTube video

76) Legendární parta (2012)

YouTube video

77) Kocour v botách (2011)

YouTube video

78) Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

YouTube video

Nejlepší animované filmy od Pixaru

 1. Toy Story 1/2/3/4 (1995/1999/2010/2019)
 2. Život brouka (1998)
 3. Auta 1/2/3 (2006/2011/2017)
 4. Ratatouille (2007)
 5. Rebelka (2012)
 6. Univerzita pro příšerky (2013) 
 7. Hodný dinosaurus (2015)
 8. Úžasňákovi 2 (2018)
 9. Frčíme (2020)
 10. Duše (2020)
 11. Luca (2021, připravovaný)

Nejlepší animované filmy od Disney

 1. Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)
 2. Pinocchio (1940)
 3. Fantazie (1940)
 4. Dumbo (1941)
 5. Bambi (1942)
 6. Popelka (1950)
 7. Alenka v říši divů (1951)
 8. Petr Pan (1953)
 9. Lady a Tramp (1955)
 10. Šípková Růženka (1959)
 11. 101 dalmatinů (1961)
 12. Kniha džunglí (1967)
 13. Robin Hood (1973)
 14. Medvídek Pú: Nejlepší dobrodružství (1977)
 15. Malá mořská víla (1989)
 16. Kráska a zvíře (1991)
 17. Aladin (1992)
 18. Lví král (1994)
 19. Pocahontas (1995)
 20. Herkules (1997)
 21. Legenda o Mulan (1998)
 22. Tarzan (1999)
 23. Bolt – pes pro každý případ (2008)
 24. Princezna a žabák (2009)
 25. Na vlásku (2010)
 26. Ledové království (2013)
 27. Zootropolis: Město zvířat (Zootopia – 2016, 108 minut)
 28. Ledové království II (Frozen II – 2019)

Čtěte také:

Uložte si kreslené filmy na později a svým kamarádům:

Nejlepší animované filmy

Vtipné animované filmy

Animované filmy se strašidelnou tématikou

Nejlepší animované pohádky

Líbí se vám vybrané kreslené filmy? Nasdílejte je i svým kamarádům!