Animované filmy: 117 nejlepších, které opravdu musíte vidět

Přinášíme vám velký výběr nejlepších animovaných filmů, které musíte vidět!

Animované filmy jsme rozdělili do několika kategorií – nejlepší, vtipné, strašidelné, krátké, pohádkové, Pixar a Disney. Můžete skočit přímo do vaší oblíbené kategorie:

Nejlepší animované filmy

1) Coco

Co dělat, když vás volá hudba, ale vaše rodina muziku zakázala? Není nad to se vydat do úžasné a barevné Říše mrtvých! Pojďme se s Miguelem vydat po stopách předešlých generací až za legendárním muzikantem Ernestem de la Cruz.

2) Hledá se Nemo

Když malý Nemo nedobrovolně opustí hřejivé vody Velkého bariérového útesu, musí se jeho otec vydat na dlouhou a trnitou cestu až do velkoměsta. Nebude mu chybět společnost, šílené zážitky ani žraloci. A najde nakonec svého syna? Pojďme se společně podívat do dobrodružného světa oceánských rybiček a na nezapomenutelné putování napříč oceánem.

3) Jak vycvičit draka

Vikingové a draci spolu bojovali od nepaměti. Ale co když jsou to jenom dva světy, které si nerozumí? Škyťák dostane možnost nahlédnout do světa draků a zjistí, že je všechno možná úplně jinak.

4) Toy Story: Příběh hraček

Nyní již filmová klasika z dílny Walt Disney a Pixar. Myslíte si, že hračky jenom čekají, až si s nimi budete hrát? A co když se nedíváte? Nahlédněte do skrytého života hraček!

5) Kimi no na wa.

Animovaný příběh zázraků a lásky odehrávající se ve dvou rozdílných světech. Ale spojení dvou duší může někdy překlenout i neuvěřitelné vzdálenosti. A dva světy můžou být jeden.

6) Spider-Man: Paralelní světy

Jsem Peter Parker a vsadím se, že zbytek příběhu už znáte. Zachraňuji svět, skáču mezi budovami a jsem jediný. Nebo ne?

Klasická Marvelovka trochu jinak. Trochu více anime, trochu víc spidermanů a mnohem více zábavy.

7) Vall-I

V roce 2700 už na Zemi žádní lidé nejsou. Dávno ji opustili. Zůstal tu jenom Vall-I čistící znečištěnou planetu. Jednoho dne už ale nebude sám a znenadání se podívá i do vesmíru. A možná na Zemi žádní lidí nežijí, ale co kdyby zase mohli? A právě Vall-I bude stát za jejich návratem.

8) Toy Story 2

Andy zanechává svoje hračky bez dozoru a odjíždí na letní tábor. Woody se dostává nečekaně a nedobrovolně do sbírky posedlého sběratele hraček. Setkává se zde s dalšími postavami a u něj doma se již v hlavě jeho přátel rodí plány na velkolepou záchranu. Ale to by bylo, aby to šlo hladce.

9) Zootropolis: Město zvířat

Co kdyby existovalo velkoměsto, kde místo lidí žijí zvířata? To by tam bylo určitě spousta legrace. Takže hurá na cestu s Judy Hopkavou do Zootopolis!

10) Toy Story 3

Andy se chystá na vysokou a svoje hračky už nepotřebuje. Co s nimi? Jejich osud končí v mateřské školce a v novém světě. Jenže ne vše je takové, jak se na první pohled zdá a tak se naši hrdinové opět dostanou do kolotoče záhad a nových výzev.

11) V hlavě

V hlavě máme emoce. A že jich tam je. A že se musí domluvit. No, není to jednoduché.

Strastiplná cesta dospívání a nový život v novém městě může být pro Riley těžký, ale radost, strach, hněv, znechucení a smutek jí s tím určitě pomohou.

12) Jak vycvičit draka 2

Škyťák se vrací a draci také. Celý svět se obrátil vzhůru a draci jsou součástí života Vikingů. Jenže ne každému se to líbí a někteří lovci si nedají pokoj. Naši hrdinové budou muset spojit síly a najít ty dlouho ztracené, aby dostali šanci na svůj vlastní život.

13) Vzhůru do oblak

Když není celý život čas na pořádné dobrodružství, tak se na něj můžete vydat, když je Vám 78 let. Carle vznesl svůj domek až do oblak a vítr ho zanese dál, než sám kdy snil. Ale plány ne vždy vycházejí tak, jak chceme.

14) Odvážná Vaina: Legenda o konci světa

Kdysi odvážní mořeplavci křižovali oceány a objevovali neznámé ostrovy. Vaina je jednou z nich a moře ji volá silněji než rodina. Na zemi totiž vládnou i jiné síly a společně s polobohem Mauim bude muset projet širý oceán a překonat mnoho překážek, než se dostane ke svému cíli. Ale nebude již moc pozdě?

15) Příběh hraček 4

Naši hrdinové se vracejí v čele s Andym a tentokrát to bude trochu jinak. Hračky dostanou další hračku na starosti. A to může znamenat všechno jenom ne klidný výlet.

16) Paddigton 2

Medvídek Paddigton se vrací zpátky. S rodinou šťastně žije a vydává se dokonce i pracovat. Jenomže realizace tohoto plánu nebude tak jednoduchá, jak se zprvu zdá a bude se muset postavit dalším výzvám, které mu město přinese.

17) Úžasňákovi 2

Úžasná rodina superhrdinů je zpátky. Jenomže realita taky. A ta se s nikým nemazlí. Můžou být hrdinové taky i lidi? A co když k tomu ještě zjistíme, že Jack je super tak trochu víc než ostatní?

18) Pinocchio

Disneyho klasika z roku 1940 nestárne a příběh o chlapci ze dřeva, kterému roste nos, když lže, zná snad každý. Pojďme se společně vrátit o kousek zpátky a užít si pohádku naplněnou nostalgií a dětské radosti.

19) Hledá se Dory

Nemo se našel a všichni společně žijí na útesu. Jenomže Dory má taky rodinu, a když se jí vrátí paměť, vrátí se i vzpomínky. A tak se vydává hledat to, co dlouho zůstalo zapomenuté. A její cesta bude rozhodně stát za to!

Nejlepší vtipné animované filmy

20) Doba ledová

Před 20 000 lety objímala Zemi věčná zima. A závějemi bílého sněhu se znenadání schyluje k velké migraci. Setkají se tak cesty mamuta, šavlozubého tygra a lenochoda. Ale přežití závisí na spolupráci, vydávají se společně na cestu plnou nástrah a dobrodružství.

21) Hotel Transylvánie

S příšerkami a monstry může být někdy legrace. Pojďme se společně vydat na cestu 3 filmů, mapujících osudy Drákuly a jeho hotelu pro duchy, kostlivce, vlkodlaky a všechny ostatní příšery.

22) Shrek

Zelený zlobr je šťastný a sám musí nečekaně bojovat za svoji samotu. Dostává se do dění lidí a, nakonec musí i zachránit princeznu. Jenomže princezny nejsou vždy takové ,jaké se zdají být a oslíkové neumí vždy jenom mlčet. A to by bylo, aby se sem tam neobjevil i drak.

23) Kung Fu Panda

Mistr bojových umění, denní nemilosrdný trénink, věčná dřina. A jedna panda a spousta knedlíků. Jak se jenom mohly propojit cesty takhle nečekaně? Po se ničeho nezalekne (až na ty tisíce schodů) a za lahodný knedlík se naučí cokoliv.

24) Croodsovi

Chránit rodinu. Vždy a všude. Vše nové je špatné. Vše staré je dobré.

Pravěká rodina se musí vzdát svých zavedených pravidel, když se kolem nich začne celá země měnit.

25) Příběh žraloka

Touha po lesku a slávě zavede rybku Oscara až k vegetariánskému žralokovi Lennymu. A z toho by se přece dal udělat nějaký ten byznys. To by v tom byla ploutev, aby to nešlo!

26) Za plotem

Co dělat, když se po zimním spánku kolem Vašeho domova objeví neznámá věc – plot? Zvířátka v čele s neohroženým mývalem RJem vyrazí na průzkum. A věřte, že za plotem čeká mnohem víc.

27) Madagaskar

Vyměnit pohodlnou a moderní Zoo za divočinu? To snad ne. Ale Alex, Marty, Gloria a Melmanse se budou muset s novým stavem věcí poprat. A přesto, že jsou kamarádi celý život, zvířecí pud je někdy silnější než nejsilnější přátelství.

28) Mini šéf

Kdo je tady vlastně šéf? Rodiče, a nebo to roztomilé nové děťátko? Když jde o rozdělení lásky mezi štěňátka a miminka, musí společnost BaboCorp nasadit svého nejlepšího muže, aby jim zajistil výhru.

29) Úžasňákovi

Superhrdinové nikdy nepřestanou být hrdiny. Ani když se je snaží převálcovat normální život a nudná práce. A pokud má super schopnosti navíc celá rodina, tak je zaděláno na pořádnou dávku akce.

30) Já, padouch

Stát se největším zločincem světa je jednoduché. Stačí ukrást měsíc. A když k tomu máte armádu mimoňů, tak to jde levou zadní. Jenomže co když se Vám do cesty připletou tři osiřelé holčičky, které ve Vás vidí tátu? To se potom zkomplikuje nejenom loupež, ale i celý život.

Animované filmy se strašidelnou tématikou

31) Ukradené Vánoce (1993)

Co když místo Santy letos budou roznášet duchové a kostlivci?

32) Karolína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Tajemné dveře mnohdy vedou na úžasná místa. A když se ten druhý svět zdá o tolik lepší, tak proč tu nezůstat? Jenomže vše hezké nemusí být tak skvělé, jak se na první pohled může zdát.

https://www.youtube.com/watch?v=HfmHr2bKtrY

33) Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Svět živých a Země mrtvých. Když se Viktor náhodou dostane do toho špatného světa, zjistí, že duchové mají svůj život mnohem barvitější než on tam nahoře.

34) Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Když se spojí smutek s geniálním nápadem, nemůže ani smrt stát mezi nejlepšími kamarády. A tak se Viktor opět shledá se Sparkym, ale co na návrat ze záhrobí budou říkat ostatní?

35) Addamsova rodina (2019)

Každá rodina je jiná, ale tahle rodina je speciální! Připravte se na návrat dobře známých hrdinů na animovaná plátna.

36) Hotel Transylvánie (2012)

Monstra existují a jestli si myslíte že ne, tak zavítejte do hotelu Transylvánie. Přivítá Vás Drákula, kterému to tu patří, a spousta dalších příšerek. Jenže pokud jste člověk, budete tady dost vyčnívat.

37) Hotel Transylvánie 2 (2017)

Rodina Dákuly se rozrůstá. Jenomže co dělat, když je jeho vnuk možná člověk? No přeci se vydat na cestu strašení a příšerku z něj udělat!

38) Hotel Transylvánie 3 (2018)

I monstra, duchové a upíři potřebují dovolenou, a to Příšerózní dovolenou! To zní jako parádní odpočinek, dokud se z kapitána nevyklube lovec příšer.

39) Příšerky s.r.o. (2001)

Příšery a monstra nás občas straší z pod postelí a ze skříní. Ale proč to dělají? Pojďme společně nakouknout do světa příšerek a jejich každodenních pracovních povinností, do kterých spadá i strašení malých dětí.

40) Coco (2017)

Návštěva barevného a úžasného světa mrtvých může být prostoupena hudbou a dobrodružstvím.

41) Univerzita pro příšerky (2013)

Jak se příšerky naučí strašit? No přece na univerzitě! Potkáme se zde s dobře známými hrdiny jako je Mike a Sulley. Ale oni nebyli vždy kamarádi a na škole se dozvíme, jak to všechno vlastně bylo.

Nejlepší krátké animované filmy

42) Luxo Jr. (1986)

https://www.youtube.com/watch?v=D4NPQ8mfKU0

43) Pro ptáčky (2000)

44) Únos (2006)

45) Presto (2008)

46) BURN-E (2008)

47) Polojasno (2009)

48) Den a noc (2010)

49) La Luna (2012)

50) Láva (2015)

51) Ptáčátko (2016)

https://www.youtube.com/watch?v=vPuRBiBCxyk

52) Purl (2018)

53) Bao (2018)

54) Float (2021)

Nejlepší animované pohádky

55) 12 úkolů pro Asterixe

https://youtu.be/l8d7w8wCsl8

56) Sněhurka a 7 trpaslíků

57) Lví král

58) Malý princ

59) Balerína

60) Život brouka

61) Lego příběh

62) Na vlásku

63) Velká šestka

64) Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana

65) Spláchnutej

66) Auta

67) Odvážná Vaina

68) Rebelka / Brave (2013)

69) Jak vycvičit draka (2010)/2/3

70) Turbo (2013)

71) Tučňáci z Madagaskaru (2014)

72) Konečně doma (2015)

https://www.youtube.com/watch?v=p0zREwbtrUA

73) Trolové: Světové turné (2020)

74) Sněžný kluk (2019)

75) Trollové (2016)

76) Legendární parta (2012)

77) Kocour v botách (2011)

78) Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Nejlepší animované filmy od Pixaru

 1. Toy Story 1/2/3/4 (1995/1999/2010/2019)
 2. Život brouka (1998)
 3. Auta 1/2/3 (2006/2011/2017)
 4. Ratatouille (2007)
 5. Rebelka (2012)
 6. Univerzita pro příšerky (2013) 
 7. Hodný dinosaurus (2015)
 8. Úžasňákovi 2 (2018)
 9. Frčíme (2020)
 10. Duše (2020)
 11. Luca (2021, připravovaný)

Nejlepší animované filmy od Disney

 1. Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)
 2. Pinocchio (1940)
 3. Fantazie (1940)
 4. Dumbo (1941)
 5. Bambi (1942)
 6. Popelka (1950)
 7. Alenka v říši divů (1951)
 8. Petr Pan (1953)
 9. Lady a Tramp (1955)
 10. Šípková Růženka (1959)
 11. 101 dalmatinů (1961)
 12. Kniha džunglí (1967)
 13. Robin Hood (1973)
 14. Medvídek Pú: Nejlepší dobrodružství (1977)
 15. Malá mořská víla (1989)
 16. Kráska a zvíře (1991)
 17. Aladin (1992)
 18. Lví král (1994)
 19. Pocahontas (1995)
 20. Herkules (1997)
 21. Legenda o Mulan (1998)
 22. Tarzan (1999)
 23. Bolt – pes pro každý případ (2008)
 24. Princezna a žabák (2009)
 25. Na vlásku (2010)
 26. Ledové království (2013)
 27. Zootropolis: Město zvířat (Zootopia – 2016, 108 minut)
 28. Ledové království II (Frozen II – 2019)

Čtěte také:

Uložte si kreslené filmy na později a svým kamarádům:

Nejlepší animované filmy

Vtipné animované filmy

Animované filmy se strašidelnou tématikou

Nejlepší animované pohádky

Líbí se vám vybrané kreslené filmy? Nasdílejte je i svým kamarádům!