Drama filmy: 27 nejlepších, které opravdu musíte vidět

Přinášíme vám velký výběr nejlepších drama filmů, které musíte vidět!

1) Nedotknutelní (2011)

Jedno z nejpopulárnějších dramat, které zaujalo kritiky a širokou veřejnost. Jedná se o úsměvné drama, které poukazuje dobré vlastnosti mezi lidmi. Hlavním hrdinou je ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe, který si za svého nového opatrovníka vybere Drisse, což je obyčejný mladík z předměstí, kterého zrovna propustili z vězení. Jak tohle může dopadnout?

2) Hon (2012)

Tento film poukazuje na to, jak velkou moc mají slova. Stačí jedna věta, která dovede ledaskomu doslova převrátit život vzhůru nohama. V hlavní roli sledujeme čtyřicátníka Lucase, který má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Radost mu dělají jeho přátelé a také dobré vztahy v rámci sousedství. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a nedůvěra.

3) Černobílý svět (2011)

Film natočený na motivy knižní předlohy. Černobílý svět se odehrává v americkém Mississippi, v jednom z nejdůležitějších a nejvýbušnějších období historie Spojených států. Ocitáme se na přelomu padesátých a šedesátých let, kdy společnost procházela řadou proměn. Černí byli sluhy bílých a jednalo se s nimi jako s kusem hadru. Veškerá práva byla na straně bílých. Sledujeme tři ženy, které spojuje tajný spisovatelský projekt, snažící se změnit zažitá společenská pravidla tohoto jižanského státu.

4) Stud (2011)

Tento film poukazuje na generaci současných mileniálů, kteří často budují odosobněné vztahy a jsou lapeni v pavučině závislostí. Hlavní hrdina Brandon je úspěšný a finančně zajištěný muž žijící v současném New Yorku se všemi možnostmi. Může mít cokoliv kdykoliv. I přesto, že Brandonovi zdánlivě nic nechybí, jeho vnitřní spokojenost a svoboda jsou deformovány do sexuální závislosti a společenské i osobní frustrace.

Stud se tak stává mrazivou analýzou vyprázdněnosti současné produktivní generace, ve které se neschopnost lásky, citu a komunikace s ostatními transformuje do patologické závislosti na cyklicky se opakujících sexuálních aktivitách.

5) Chlast (2020)

Téma filmu je patrné už z názvu. Jedná se o alkohol. Parta učitelů, mužů ve středním věku, se rozhodne otestovat experiment, podle kterého malé množství alkoholu v krvi dovede zvýšit kreativitu člověka. Jak to může dopadnout? V hlavní roli uvidíme oblíbeného dánského herce Madse Mikkelsena. 

6) Pořád jsem to já (2014)

Alice Howlandová, šťastně vdaná matka tří dospělých dětí, je uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby, zjišťuje Alice společně se svou rodinou, že jejich vzájemné vztahy projdou tou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující. 

7) Nejhorší člověk na světě (2021)

Hlavní postavou příběhu je Julie. Sledujeme ji, když studuje a posléze začíná budovat svůj „dospělý“ život. Julie teprve poznává samu sebe a snaží se zjistit, kdo vlastně je, zatímco její o poznání starší přítel, čtyřicátník Aksel, by už nejraději založil rodinu. Co se stane, když se Julie dostane na svatební hostinu, kde potká podobně starého Eivinda? Jedná se o film vypovídající opět o generaci dnešních mileniálů. O iluzi dokonalosti, útěcích, když jde do tuhého a potřebě seberealizace.

8) Krásný kluk (2018)

Film natočený na motivy skutečné události dojme i ostřílené diváky. Osmnáctiletý Nick, kterého hraje Timothée Chalamet, má na první pohled všechno – skvělou rodinu, přátele, ve škole se mu daří. Navzdory všemu je v jeho životě trhlina, kterou zaplňuje drogami. Kde se vzala a jak mu může jeho otec pomoci? Jde to vůbec? 

9) Zmizení Eleanor Rigbyové: Oni (2014)

Conor a Eleanor kdysi tvořili šťastný pár. Následkem osobní tragédie se z nich však stanou dva cizinci, kteří touží po vzájemném pochopení. Film sleduje příběh manželů, kteří se pokoušejí získat zpět život a lásku, která je kdysi pojila. Snímek je nádherným portrétem lásky, empatie a pravdy.

10) Strom života (2011)

Strom života je poctou životu. Jedná se o hvězdně obsazený snímek, který hledá odpovědi na existenciální otázky. Hlavní hrdina Jack O´Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dost komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život?

11) Hodiny (2002)

Kritikou oceňovaný snímek prolíná tři časové roviny. Tři hrdinky spojuje román Paní Dallowayová. Woolfová knihu píše, Laura Brownová jej čte a Clarissa Vaughanová jej žije. Ženy se snaží přesvědčit své okolí včetně sebe samých, že jsou šťastné, ale uvnitř cítí pravý opak a skrývají své démony. Jsou jimi život v prázdnotě a depresi, vztah k ženám a vnitřní komplikovanost. Každá z nich nakonec volí únik.

12) Zkrocená hora (2005)

Milostné drama o zakázané lásce potěší nejen dámské publikum. Film vypráví příběh kovbojů Ennise a jacka, kteří se poznají při hlídání stáda ovcí poblíž Zkrocené hory. Navzdory tomu, že jsou odlišní povahou a názory, stanou se přáteli a nakonec se jednoho večera v opilosti pomilují. Krátce poté se jejich cesty rozejdou, oba se ožení a mají děti. Když se však po letech znovu setkají, zjistí, že jejich vztah je stále stejně silný. Jak se se svou orientací vyrovnají?

13) Na konci světa (2017)

Snímek je podmanivým a tísnivě krásným debutem Francise Leeho, který je zasazen do prostředí rurálního Yorkshiru. Film bývá často připodobňován ke Zkrocené hoře, neboť je příběhem podobný.

Johnny Saxby pracuje od ráno do večera na zastrčené farmě svých rodičů. Frustraci z práce a osamělosti si vybíjí destruktivní konzumací alkoholu v místní hospodě a příležitostným sexem. Ve chvíli, kdy se na farmu dostává pomocník Gheorghe z Rumunska, začíná být Johnny konfrontován s emocemi, které nikdy dříve nepocítil. Jak se s nimi vyrovná?

14) Dej mi své jméno (2017)

Dej mi své jméno se odehrává v létě v Itálii v roce 1983. Elio je sedmnáctiletý mladík, který tráví prázdniny ve vile svých rodičů. Čte si, hraje na klavír a flirtuje s dívkami. Jeho poklidný svět naruší příjezd sympatického čtyřiadvacetiletého Američana Olivera, který se připravuje na doktorát. Jako stážista přijíždí na pomoc Eliovu otci. V průběhu léta se Elio a Oliver nečekaně sblíží.

15) Temná dcera (2021)

Film natočen na motivy bestselleru italské autorky Eleny Ferrante pojednává o ženě, která si jede odpočinout k moři. Idyla jejího poklidného relaxu u vody se postupně proměňuje na drásající konfrontaci se vzpomínkami na její vlastní mládí a výchovu jejích dcer.

16) Lady Macbeth (2016)

Ve snímku natočeném podle črty ruského spisovatele Nikolaje Leskova sledujeme příběh ženy, která neštěstí v manželství řeší avantýrou s živelným čeledínem. Oproti podobným příběhům však Lady Macbeth za svou lásku bojuje a neštítí se ani vraždění. Nakolik je však její láska skutečně silná a opravdová? Nebo silný cit cítí ve skutečnosti jen sama k sobě?

17) Palo Alto (2013)

Skrze tento film si uděláme výlet opět do střední školy. Jedná se o drama o dospívání. Zabývá se konkrétně obdobím, kdy má člověk pocit, že čas plyne pomaleji, než tomu tak skutečně je a člověku se může zdát, že v této chvíli zůstane uvězněný napořád. 

18) Nouzový východ (2008)

Adaptace stejnojmenného románu slavného spisovatele Richarda Yatese je provokativním obrazem amerického manželství viděného očima jeho účastníků – manželů Franka a April Wheelerových. Příběh z Ameriky 50. let klade otázku, jež provází mnohé vztahy moderní doby: dokážou dva lidé najít společnou cestu z každodenní všednosti, aniž by se navzájem odcizili? Je možné uniknout každodenní všednosti?

19) Jackie (2016)

Když je John Fitzgerald Kennedy zvolen prezidentem USA, stává se Jackie Kennedy jednou z nejmladších prvních dam v historii. Pro její vřelost, eleganci a vybraný vkus ji brzy obdivují miliony lidí po celém světě. Pak přichází okamžik, který všechno změní. Jackie se vyrovnává s osobní ztrátou, jako milovaná matka a první dáma však musí zůstat oporou dětem i celému národu.

Filmový portrét jedné z nejikoničtějších žen 20. století je příběhem hrdosti, lásky a noblesy, fascinujícím nahlédnutím do zákulisí Bílého domu i zachycením dnů, které změnily běh dějin.

20) Stehlík (2019)

Film natočený na základě stejnojmenné literární předlohy vzbudil mnoho očekávání. Sledujeme v něm třináctiletého chlapce Deckera, jehož matka zahynula při bombovém útoku v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Těsně po výbuchu na Theodora naléhá umírající muž, aby si vzal jeho prsten a také obraz Stehlíka. Theo obraz ukryje ve svém bytě.

Později je umístěn do pěstounské péče k rodině Barbourových, což je rodina jeho nejlepšího kamaráda Andyho. Jak se se ztrátou a traumatem vyrovná? Je to vůbec možné? 

21) Paní Bovaryová (2014)

Tato úchvatná adaptace klasického románu spisovatele Gustava Flauberta potěší především dámské publikum. Příběh se odehrává ve francouzské Normandii. Vypráví o Emě Bovaryové, mladé krásce, která se neuváženě provdá za maloměstského lékaře Charlese Bovaryho, aby se dostala z otcovy prasečí farmy.

Jenže poté, co přičichne k okouzlujícímu světu společenské smetánky, začne být ze stereotypního života s obyčejným manželem otrávená a hledá vzrušení a naplnění svých romantických představ v náručí jiných mužů. Zároveň se ráda obklupuje luxusem, ačkoliv si ho nemůže dovolit. 

22) Neklid (2011)

Mladý muž, který vidí duchy, chodí rád na pohřby. Na jednom takovém se seznámí se sympatickou dívkou. Začnou společně trávit čas a zjišťují, že mají mnoho společného. Žena má však tajemství.

23) Dánská dívka (2015)

Tento snímek se odehrává v Kodani dvacátých let minulého století. Einar Wegener patří k nejlepším dánským malířům své doby. Jeho žena Gerda mu poskytuje maximální podporu. Jejich vztah se však začne pomalu hroutit, když Einar začne zjišťovat, že se necítí být plně mužem. Postupně dochází k přesvědčení, že pouze jako žena dovede být v životě šťastný. Je pro to ochoten podstoupit cokoliv, aby byla jeho přeměna dokonalá. Během této transformace jej provází jeho žena Gerda, která se tak vzdává své životní lásky.

24) Můj týden s Marilyn (2011)

Tento film nabízí intimní pohled na hollywoodskou ikonu a její spontánní emotivní vztah s mladým mužem, který se skutečně stal. Psalo se léto 1956, kdy americká herečka Marilyn Monroe poprvé vstoupila na britskou půdu. Tehdy se třiadvacetiletý Colin Clark účastnil filmového natáčení, kde se s Marilyn seznámil. 

25) Francouzská suita (2014)

Válečné drama se odehrává v období druhé světové války ve Francii, která je okupovaná Německem. Obyvatelé francouzského městečka jsou přinuceni ubytovat ve svých domech německé vojáky. Lucile Angellierová bydlí v domě se svou upjatou tchyní, která žije utrpením pro svého syna bojujícího na frontě. Lucile se před jejímu zraky sbližuje s novým nájemníkem, důstojníkem wehrmachtu Brunem von Falkem.

Válečné události však postaví mladou ženu před dilema v okamžiku, kdy se na Lucile obrátí sousedka s prosbou, aby v domě ukryla jejího manžela, který zabil jednoho z Němců.

26) Na dřeň (2012)

Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se v těžké životní situaci. Ali, muž impozantní velikosti a síly, se však nevzdává. Dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie,, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost. 

27) Fontána (2006)

Film Fontána je strhujícím i intimním příběhem o lásce a snaze vyrovnat se s lidskou smrtelností, který se odehrává ve třech různých epochách. Jedná se o příběh  o dlouhé životní cesty muže, který se rozhodl postavit osudu a svést s ním věčný boj o záchranu milované ženy. Jeho epická cesta začíná v 16. století ve Španělsku, kde se jako dobyvatel Tomas vydává hledat Fontánu mládí – legendární artefakt, jenž údajně nese dar věčného života.


Čtěte také:

Líbí se vám vybrané drama filmy? Nasdílejte je i svým kamarádům!

Nejlepší drama filmy – trailery

Nejlepší drama filmy – krátká shrnutí

Drama filmy