Recenze zdravotní židle Therapia: stojí opravdu za to?

Když se rozhodnete pořídit kvalitní ergonomickou židli na delší sezení a začnete se poohlížet po možnostech, pravděpodobně narazíte na zdravotní židle Therapia. Nejspíše vás zaujmou hlavně unikátním tvarováním a vyšší cenou. Zajímá vás, v čem jsou židle od české firmy Prowork jiné a jestli se do nich opravdu vyplatí investovat? V naší podrobné recenzi se vám pokusíme na tyto otázky odpovědět.

Začali jsme pracovat kompletně z domova a z našich starých kancelářských židlí ještě z dob střední školy nás už bolela záda. Rozhodli jsme se tedy, že si pořídíme nějaké kvalitnější židle. Po delším  průzkumu a několika hodinám osobního zkoušení v prodejnách jsme se nakonec rozhodli, že si pořídíme právě zdravotní židle Therapia. Po měsíci intenzivního používání musíme říci, že nelitujeme ani koruny. Vy ještě nejste rozhodnutí? Přečtěte si naší recenzi:

V čem je židle Therapia výjimečná?

Přímo na míru

Židle Therapia se vyrábí v několika různých designech a mají opravdu hodně různých nastavení a komponent. Můžete si tak vybrat (a poskládat) ideální židli, která pasuje přesně na vaši postavu.

Perfektně tvarovaný opěrák s bederním přífukem

Už při prvním sednutí na židli jsme poznali, že opěrák je ideálně tvarovaný a správně kopíruje tvar naší páteře. Při sezení aktivně podepírá záda po celé délce a přirozeně nutí k rovnému sedu.

Opěrák je výškově nastavitelný, tak aby pasoval každé postavě. Navíc disponuje tzv. bederním přífukem, kdy si můžete pomocí stlačovacího balonku snadno přifouknout nebo naopak upustit bederní podpěru.

Ergonomický vyvýšený sedák s pružinami

Ergonomicky tvarovaný sedák zajišťuje správnou pozici dolní části páteře. Pružiny umístěné uvnitř sedáku chrání páteř při častém dosedání.

Přední okraj sedáku má speciální tvarování, které zajišťuje správnou pozici nohou a vyvýšený výstupek mezi stehny zabraňuje sklouzávání a sezení na kraji židle.

Můžete také využít možnosti náklonu sedáku dopředu a tím přenést část své váhy na nohy a trochu ulevit sedacím svalům. Sedák se dá také vysouvat dopředu a dozadu. 

Synchronní mechanika (židle umožňuje dynamické sezení)

Jednou z nejdůležitějších zásad zdravého sezení je dynamické sezení – tzn. nesedět stále v jedné pozici, ale neustále se lehce hýbat. To vám umožní synchronní mechanika. Když se opřete do opěráku a více zakloníte, současně se do optimální pozice nakloní i sedák. Opěrák židle pak přirozeně sleduje vaše pohyby a poskytuje tak optimální oporu zad v každé poloze.

Obrovskou výhodou židle Therapia je možnost nastavení tuhosti houpání. Mně například více vyhovuje tužší nastavení, a naopak přítelkyni jemnější (odvíjí se to i od váhy a výšky). V případě potřeby se dá houpání úplně vypnout a židli v některé z poloh zaaretovat (pro zdravé sezení se to ale nedoporučuje).

Pevná, robustní konstrukce

Kancelářská židle je při každodenním sezení extrémně namáhaná a levnější modely nevydrží déle než pár let. Židle Therapia má velice pevnou a robustní konstrukci, díky které vám vydrží sloužit klidně 10 a více let. Ostatně výrobce má ve své výrobky důvěru a dává na všechny modely záruku na 5 let.

Nastavitelné područní opěrky

Židle Therapia má naprosto skvělé područní opěrky, protože se dají nastavovat ve 4 různých osách. Klasické nastavení výšky je doplněno také nastavením šířky a k tomu navíc i možnost posouvání dopředu/dozadu a vytáčení do stran. Najdete si tak ideální pozici pro opření rukou a budete předcházet častým problémům jako syndromu karpálního tunelu či dalším bolestivým stavům.

Biozóny

Nevýhody židle Therapia

Troufám si říci, že po chvíli používání židle Therapia žádné nevýhody nemá.

Cena

Vyšší cena bude pravděpodobně nejčastějším důvodem, proč si někdo židli Therapia nekoupí. I my jsme prvně váhali, ale pak jsme si řekli, že zdraví máme jen jedno. Do čeho jiného by měl člověk investovat více než do svého vlastního zdraví?

Je potřeba si chvíli zvykat

Židle vás nutí sedět správně, což ale ze začátku může být docela nepříjemné až bolestivé. I my jsme to pocítili. Z levných a nekvalitních židlí si naše tělo zvyklo sedět ve špatných pozicích a první týden sezení nás ze židle Therapia bolely sedací svaly i záda. Tělo si muselo zvykat na nové pořádky. Nicméně druhý týden už bolesti postupně začaly odcházet a od třetího týdne už jsme si připadali jako v bavlnce.

Váha

Židle má opravdu robustní konstrukci, aby dlouho vydržela, a proto váží celých 30 kg. Může to být překážka pro někoho, kdo plánuje židli třeba nosit po schodech. V drtivé většině případů ale akorát musíte židli zvládnout donést do své kanceláře a pak už vás váha nemusí zajímat, protože židli budete bez problémů posouvat na kolečkách.

židle Therapia
židle Therapia

Jak si vybrat ideální model židle Therapia?

A jak si vybrat židli, která vám bude pasovat? Když jsme se poprvé podívali na e-shop, nebyli jsme z toho úplně moudří. Modelů, kombinací a možností je celkem hodně. V následujících řádcích se vám pokusíme zjednodušeně vysvětlit možnosti, abyste vše správně pochopili:

1) Design

Energy – zeštíhlený design, určený převážně pro menší a štíhlejší postavy. Zároveň je to i design, který vás nejvíce nutí sedět ve správné poloze.

Body – design určený převážně pro vyšší postavy či postavy s robustnějšími zády a širšími rameny.

Special – design určený pro lékaře, seniory, dispečery nepřetržitých provozů či extra velké osoby.

Unisit – cenově dostupný univerzální design. Určený například do kanceláří, kde se na židli střídá více různých lidí.

Maxi, Gigant a Xmen – Speciální szátěžové židle určené pro extrémně vysoké a robustní postavy.

2) Výbava

PRO – Výbava PRO je cenově dostupnější a více univerzální. Je určena převážně pro hromadné objednávky do firem.

COM – Výbava COM nabízí maximální ergonomickou výbavu s individuálním nastavením a volbou příslušenství.

Model Body
Model Body

3) Volitelné příslušenství

Potahy

U každé židle si zvolíte kombinace potahů. Jednotlivě si můžete zvolit různé potahy na přední část židle, na zadní část židle a na područky. V zásadě jde o to, že jemnější potah je pro většinu lidí příjemnější, ale zase z něj máte tendenci více sklouzávat. Lehce drsnější povrh vás lépe udrží ve správné pozici.

Podpěrka hlavy

Můžete si zvolit několik tlouštěk podpěrky hlavy. Někomu více vyhovuje úzká podpěrka a někomu naopak široká. Kvůli takovýmto věcem je právě nutné vše odzkoušet osobně na prodejně. Zrovna výběrem tloušťky podpěrky jsme sami strávili celkem dost času.

Kolečka

Existuje několik typů koleček. Zvolte si správný podle toho, na jakém povrchu plánujete židli používat. Jedny jsou vhodnější na koberec, jiné zase na lino či plovoucí podlahu.

Recenze zdravotní židle Therapia: stojí opravdu za to?

4) Doplňky

Nízká podložka pod nohy

Pokud máte nízkou postavu a krátké nohy, může pro vás být vhodné si pořídit speciálně tvarovanou nízkou podložku pod nohy.

Vysoká podnožka pod nohy

Sledujete na svém počítači filmy? Nebo jen chcete relaxovat po dlouhém sezení? Pořiďte si vysokou naklápěcí podnožku, která vám ze židle vytvoří skvělé ergonomické lehátko.

Zádová opěrka do auta

Jezdíte často autem? Můžete si pořídit ergonomickou zádovou podpěrku s dvěma nezávislými přifukovacími zónami.

Recenze zdravotní židle Therapia: stojí opravdu za to?
Recenze zdravotní židle Therapia: stojí opravdu za to?

Kde židle vyzkoušet?

V současné době je na území ČR 16 různých showroomů, kde si můžete židle Therapia osobně vyzkoušet. Mimo to jsou pobočky i po Evropě – na Slovensku, ve Francii, v Německu, v Dánsku a v Norsku. Zde najdete seznam všech autorizovaných prodejců, kde si můžete židle Therapia vyzkoušet. V některých showroomech je dobré si návštěvu rezervovat telefonicky dopředu, abyste měli jistotu, že se vám prodejce bude mít čas věnovat.

židle Therapia recenze

Ovládání nastavení židle

Ovládání židle je snadné a intuitivní. První den jsme si zvykali, která páčka je na co určená. Od druhého dne už jsme vše přesně věděli a vše zvládali si v případě potřeby židli správně přenastavit.

Po pravé ruce máte většinu ovládacích mechanizmů:

  • Páčka na nastavení výšky sezení, na které je také tlačítko pro zámek houpání.
  • Páčka na nastavení tuhosti houpání.
  • Páčka na naklopení sedáku.
  • Zásuvný kolík na posunutí sedáku dopředu a dozadu.
  • Zaklapávací pojistka na nastavování vzdálenosti pravé područky.

Po levé ruce naleznete:

  • Stlačovací balónek, kterým si můžete přifukovat bederní podpěrku.
  • Zaklapávací pojistka na nastavování vzdálenosti levé područky.

Nastavování zádové opěrky funguje tak, že z nejnižší pozice postupně opěrku či područku zvedáte a ta se zachytává v jednotlivých záchytných bodech. Když se dostanete úplně nahoru, opěrka sjede úplně dolu a můžete opět pokračovat odspodu. Nastavení výšky područních podpěrek funguje na stejném principu.

Nastavení výšky hlavové opěrky provedete snadno vysunutím a zasunutím.

Zásady správného sezení

  1. Hýždě se dotýkají opěradla židle.
  2. Záda jsou o opěradlo opřena po celé délce.
  3. Chodidla se dotýkají země celým povrchem a svírají úhel 90–110°. Nižní postavy mohou využít podložku pod nohy.
  4. Při psaní na klávesnici svírají paže úhel 90–110°.
  5. Horní hrana monitoru je v úrovni vašich očí.
  6. Monitor je ve vzdálenosti 40–75 cm od očí.
  7. Mezi podkolenní jamkou a okrajem sedáku je mezera 1–2 cm.
  8. Na židli seďte s odblokovanou mechanikou (dynamické sezení).
  9. Vyvarujte se přílišnému předklánění hlavy.
  10. Nemějte zkřížené nohy, omezuje to krevní oběh.
  11. Dělejte si ideálně každých 30 minut přestávky od sezení.

Nejčastější chyby při sezení

  1. Strnulé sezení v jedné poloze – při správném sezení by mělo tělo vykonávat alespoň mále pohyby. To vám umožní moderní kancelářské židle se synchronní mechanikou.
  2. Postupné podsouvání zadku směrem k přednímu okraji židle – neboli tzv. hroucení těla, čímž je přetěžována bederní páteř.
  3. Dotýkání podkolenních jamek okraje sedáku – stlačuje se tak krevní oběh v nohou

Shrnutí recenze – Ferrari mezi židlemi

Therapia je opravdu takové Ferrari mezi židlemi. Připlatíte si, ale výsledek stojí za to. Perfektní tvarování židle vás nutí sedět ve správné pozici a eliminuje tak zdravotní rizika spojená s dlouhým sezením u počítače. Nadchly nás také pokročilá nastavení, která levnější židle nemají. Například možnost snadného nastavení tuhosti houpání je zkrátka geniální. Variabilní nastavení područních podpěrek do 4 směrů je také úžasné.

Židle je kvalitně zpracovaná z pevných a odolných materiálů. Po měsíci používání není ani vidu po jakémkoliv opotřebení (rádi sem později doplníme poznatky po dalších letech používání). Nicméně nevidíme důvod, proč by nám židle neměla vydržet minimálně 10 let.

Pokud hledáte židli, na které budete sedět jen pár hodin denně, pravděpodobně si vystačíte s levnější alternativou. Pokud ale plánujete na židli trávit dlouhé hodiny, můžeme vám židli Therapia jen vřele doporučit. Neuděláte chybu. Ostatně zdraví máme jen jedno a do čeho jiného by měl člověk investovat, než do svého vlastního zdraví?

Recenze zdravotní židle Therapia: stojí opravdu za to?

FAQ – často kladené dotazy:

V čem je židle Therapia výjimečná?

Židle Therapia je výjimečná hlavně v tom, že je nastavitelná kompletně na míru, má perfektně tvarované komponenty a používá synchronní mechaniku. Zde čtěte o výhodách židle Therapia.

Jaké jsou nevýhody židle Therapia?

Hlavní nevýhody jsou vyšší cena, váha a že je potřeba si chvíli zvykat. Zde čtěte o nevýhodách židle Therapia.

Jaké jsou nejčastější chyby při sezení?

1. Strnulé sezení v jedné poloze
2. Postupné podsouvání zadku směrem k přednímu okraji židle
3. Dotýkání podkolenních jamek okraje sedáku
Zde čtěte o nejčastějších chybách při sezení.

Jak si vybrat ideální model židle Therapia?

Modelů, kombinací a možností je celkem hodně. Zde najdete podrobný postup, jak správně vybrat.

Sdílejte svým kamarádům: