Národní park Ang Thong od A do Z: praktické informace a tipy

Váš průvodce do národního parku Ang Thong, rady, tipy a užitečné informace o perle mezi ostrovy v Thajsku. Jak se tam dostat a co navštívit? Vše, co potřebujete vědět!

Národní park Ang Thong, to jsou bílé písečné pláže, blankytně modré moře, vápencové útesy a noční koupání ve vodě rozzářené planktonem. Národní Marine Park tvoří 42 překrásných ostrůvků. Ang-Thongské ostrovy jsou jedny z těch méně známých a možná dopravně méně dostupných ostrovů. Pávě to z nich dělá turisty neobjevený ráj! Takže pokud se rádi vyhnete davům a chcete mít nádhernou bílou pláž s tyrkysovou vodou sami pro sebe, neváhejte a vyrazte na Ang Thong tour.

Váš průvodce do národního parku Ang Thong, rady, tipy a užitečné informace o perle mezi ostrovy v Thajsku. Jak se tam dostat a co navštívit? Vše, co potřebujete vědět!
Liduprázdné pláže Ang-Thonského národního parku

Thajsko a některé jeho ostrovy pomalu ztrácejí svůj půvab díky obrovským návalům turistů. Na některé už málem nemá cenu jezdit, pokud nevyhledáváte plážové párty nebo turistický shon. Stále se tu ale najde několik krásných míst, mimo veškeré turistické dění.

Národní park Ang Thong se nachází na západním pobřeží Thajského zálivu východně od ostrova Koh Samui a tvoří jej 42, převážně vápencových ostrovů. Nejlepší období pro jeho návštěvu je v rozmezí února a srpna. I mimo sezonu tu ale můžete zažít krásné slunečné dny. V sezoně, tedy mimo monzunové období, byste měli mít větší jistotu pěkného počasí.

Plavání s bioluminiscenčním – světélkujícím planktonem

Jestli existují kouzla, tak jsou to právě ta v moři! Tisíce světýlek, která se rozzáří, když se v noci ponoříte do moře! Je to jako plavat ve svém vlastním vesmíru! Tisíce hvězdiček, které blikají kolem vás! Každý se zde může stát kouzelníkem! Kouzelníkem, který každým pohybem rozzáří temné noční moře tisícem jiskřiček. Představte si, že pozorujete nádherné nebe plné hvězd a kromě této úžasné podívané máte další vesmír kolem sebe. Možná budete mít dilema, jestli se dívat nahoru nebo dolů 🙂 Světélkující plankton málokdo zná, jelikož se velice obtížně fotí. Troufáme si tvrdit, že je to jeden ze životních zážitků. A když máte celou pláž sami pro sebe, je to o to magičtější moment.

Praktický tip: Nastavte si budík na 2 nebo 3 ráno. Na pláži budete zaručeně sami. Zároveň si dejte pozor na nízkou hladinu moře při odlivu a neplavejte moc daleko – mohlo by se vám snadno stát, že se zraníte o korál nebo mořského ježka, a to rozhodně nechcete – víme o čem mluvíme.

Kajakářův ráj

Na cestě za liduprázdnými plážemi na kajaku. Ang Thong Marine Park tour.
Na cestě za liduprázdnými plážemi

Další věc, kterou nesmíte vynechat jsou sea kajaky. Sea kajakem se dostanete přesně tam kam je libo. Pod útes nebo na opuštěnou pláž. Kajaky se půjčují za 500 THB na den a jsou k dispozici od 8 do 16 hodin.

Praktický tip č. 1: Nebojte se půjčit kajak ani pokud jste na kajaku nikdy předtím nejezdili. Kajaky jsou velice stabilní.

Praktický tip č. 2: Zajeďte si na pláž, kterou budete mít jen sami pro sebe, např. na východní straně ostrova Ko Sam Sao nebo v zátoce Ko Hin Dap.

Laguna Thale Nai

Laguna se slanou vodou, 15:00 a široko daleko nikde nikdo. Ang Thong National Marine Park tour.
Laguna se slanou vodou, 15:00 a široko daleko nikde nikdo

Dopádlujte si na smaragdovou lagunu časně z rána – v době, kdy ji budete mít sami pro sebe nebo později odpoledne, až lodě plné turistů opět zmizí. Tato slaná laguna se nachází na ostrově Ko Mae Ko, je 250 metrů široká a s mořem ji pojí podvodní tunel.

Natural Bridge

Pokud se vydáte na průzkum parku na kajaku, rozhodně nevynechejte zastávku u Natural Bridge. Pod tímto přírodním mostem ve skále můžete pohodlně proplout i na kajaku.

Co podniknout v národním parku Ang Thong?

Vyhlídka na „tisíc“ ostrovů

Aktivitou č. 1 je výšlap na nejbližší kopec. Po cestě vás čeká hned 5 úžasných vyhlídek. Každá další je hezčí a hezčí! Poslední vyhlídková plošina nabízí výhled téměř na všechny ostrovy národního parku Ang Thong. Výšlap nahoru trvá zhruba 20 – 30 minut.

Pozdní odpoledne na nejvyšší vyhlídce. Ang Thong tour.
Pozdní odpoledne na nejvyšší vyhlídce

Tip: Vychutnejte si z vrcholu nádherný západ slunce! Pokud vám jde fotku do tyrkysova-barvícího se moře, navštivte vyhlídku kolem poledne.

Jeskyně Bua Bok

Momumentální vápencové útvary jeskyně Bua Bok. Ang Thong tour.
Momumentální vápencové útvary jeskyně Bua Bok

Stezka k jeskyni Bua Bok začíná na JZ konci pláže. Cesta nahoru vám zabere něco kolem 20 minut. Není to pouhá pěšinka, některé části stezky jsou vylepšeny o pomocná lana, po kterých se z kopce i do kopce dobře šplhá. Za odměnu vás čeká krásná krápníková jeskyně, kterou můžete prozkoumat dle libosti. V hlavní části jeskyně se obejdete i bez čelovky.

Vyfoťte si (ještě) nezkažené opičí kamarády

Získat hezký záběr možná bude trochu oříšek, ale buďte si jistí, že tihle roztomilí opičáci jsou turisty ještě nezkažení. Hulmani – jak se tyto opice nazývají, se vám nebudou sápat na batoh ani vám chtít ukrást jídlo – na rozdíl od makaků v jiných oblastech Thajska.

Šnorchlování u nejsevernějšího ostrova Ko Thai Phalao

Pokud patříte mezi fanoušky šnorchlování, můžete si pronajmout tzv. „long tail boat“, tedy soukromou loď, která vás zaveze k nejsevernějšímu ostrovu národního parku.Loď stojí 1500 BH.

V moři můžete potkat i takovouto medúzu
V moři můžete potkat i takovouto medúzu

Praktický tip č. 1: V monzunové sezoně bývá po bouřkách špatná viditelnost, proto se ujistěte o aktuálním stavu vody u rangerů na informacích.
Praktický tip č. 2: Domluvte se s někým dalším v kempu a podělte se o náklady.

Pozorujte noční oblohu

Když jsem se první noc probudila s tím, že se musím projít na WC, zůstala jsem v úžasu hledět na nádherně tmavé a přitom rozzářené nebe. Široko daleko žádný světelný smog, o to lepší je lehnout si na pláž a poslouchat při tom šumění vln.

Kempování a ubytování v NP Ang Thong – ostrov Ko Wua Ta Lap

Tábořiště se nachází vedle pláže v příjemném polostínu vysokých stromů
Tábořiště se nachází vedle pláže v příjemném polostínu vysokých stromů

Kdo zůstane přes noc (nebo dokonce několik nocí) v národním parku, je odměněn klidem ostrova, který nastane, když odjedou výletní lodě se skupinami návštěvníků. Na ostrově většinou zůstává maximálně několik skupinek lidí. Je zde možnost ubytování v bungalovech nebo vypůjčených či vlastních stanech.

Pokud máte vlastní stan, přijde vás 1 noc na pouhých 30 THB na osobu. Stan si také můžete za menší poplatek vypůjčit a nebo se ubytovat v jednom z bungalovů.

Zarezervujte si místo

Výborně udržované tábořiště národního parku Ang Thong
Výborně udržované tábořiště národního parku Ang Thong

Pokud chcete mít jistotu, že pro vás na ostrově bude místo, můžete si zarezervovat bungalov nebo místo na stan na oficiálních stránkách parku.

Restaurace národního parku

Ačkoliv by se mohlo zdát, že na ostrově bude jídlo v restauraci drahé, místní pokrmy začínají už na 70 – 80 THB. Nemusíte se bát, porce jsou to vydatné. Pro delší pobyt si však nezapomeňte dovézt vodu, která je na ostrově poměrně drahá (malá lahev, 600 ml za 20 THB). Na velkých ostrovech jako je Ko Samui, se 5-6l barel vody dá pořídit za 40 – 50 THB. Chcete-li se vyhnout čekání, objednejte si včas nebo oběd odložte na později. Mezi 12 a 14 h na ostrov přijedou výletní lodě, kuchyně nestíhá a na jídlo si tak počkáte třeba i hodinu.

Pár užitečných tipů a doporučení

Další liduprázdná pláž s průzračnou vodou.
Další liduprázdná pláž s průzračnou vodou
  • Neberte si s sebou žádný alkohol, na ostrově je striktní bezalkoholová zóna. Při vstupu vám mohou rangeři kontrolovat tašky.
  • Dovezte si s sebou z pevniny dostatek vody. Na ostrově je drahá – 600 ml za 20 THB.
  • Pokud patříte mezi nadšené fotografy, nezapomeňte si vzít čelovku a stativ na noční fotografie (P.S. čelovka se hodí i do jeskyně)
  • Nezapomeňte repelent!!! Komárů je v kempu opravdu spousta.

Jak se do národního parku Ang Thong dostat?

Výhlídka na 42 krásných ostrovů NP Ang Thong
Výhlídka na 42 krásných ostrovů NP Ang Thong

Ang Thong tour z ostrova Koh Samui

Na ostrovy nejezdí žádné pravidelné trajekty, takže nejlepším způsobem, jak se do na ostrovy dostat, je připojit se k organizovanému výletu. Máte dvě možnosti jednodenního výletu:

Pokud máte méně času a nevadí vám vyšší ceny, můžete se na celodenní výlet vypravit s rychlejší „speed boat“. Celý výlet má velice podobné schéma. Loď celou cestu zvládne místo 2 hodin za 45 min (z Ko Pha Nganu) resp. za 1 h (z Ko Samui). Získáte tím tedy o 2 hodiny více na šnorchlování a prohlídku ostrova.

Na lodi se pak stačí domluvit s posádkou za kolik dní vás zhruba vyzvedne. Zpátky z ostrova se tak můžete vydat prakticky kdykoliv. Loď odjíždí každý den v 15.00.

Ang Thong tour z ostrova Ko Pha Ngan

S organizovaným výletem se na ostrov dostanete podobně jako z Ko Samui i z ostrova Ko Pha Ngan.

Ang Thong tour – jednodenní výlet

Pomalejší "ferry" čeká. až se pasažéři vrátí z průzkumu ostrova
Pomalejší „ferry“ čeká, až se pasažéři vrátí z průzkumu ostrova

Jak vypadá jednodenní výlet pomalejší lodí (ferry) z ostrova Ko Samui/Ko Pha Ngan?

Ráno v 8.30 se výletníci nalodí na palubu. Plavba na ostrov trvá 2 hodiny. Hned po startu na vás čeká snídaně v podoě croissantů, banánů a teplých i studených nápojů. Asi v polovině provede posádka instruktáž pro kajakáře. Jakmile loď připluje k břehům ostrova, čeká první skupinu kajakářů asi půlhodinová cesta k laguně. Ostatní výletníci se k laguně dopraví na lodi a mají zde o trochu více času. U laguny se výprava zdrží zhruba 50 minut, a to včetně výšlapu po strmém schodišti.

Následuje oběd na lodi a druhá skupina kajakářů se vydává pádlovat z laguny do vedlejší zátoky zpět. Zhruba ve 12:30 loď připluje na hlavní ostrov Ko Wua Talap. Zde je zhruba 2hodinová pauza, během které se dá relaxovat na pláži, vyběhnout si na vyhlídku nebo si zajít do jeskyně. Na tomto ostrově je zároveň i kemp a centrála NP. Kdo ve 14.50 nenastoupí na loď, zůstává na ostrově. Na zpáteční cestě na výletníky čeká opět malé občerstvení v podobě, kávy a ovoce.

Stojí Ang Thong Tour za to?

Pokud se na ostrov vydáte na několik nocí, rozhodně nebudete litovat! Samotný jednodenní výlet pomalejší lodí však stojí za zvážení, protože prakticky polovinu celého dne strávíte na lodi a na Ang Thong nebudete mít zdaleka tolik času kolik byste si přáli. Pokud máte na návštěvu parku Ang Thong pouze jeden den doporučujeme si připlatit za speed boat.

Ať už dopádlujete kamkoliv, máte téměř 100% jistotu, že pláž bude jen vaše :) Ang Thong tour.
Ať už dopádlujete kamkoliv, máte téměř 100% jistotu, že pláž bude jen vaše 🙂

Závěrem

Po měsíčním putování Thajskem můžeme Ang Thong jednoznačně zařadit mezi ta nejkrásnější místa, která stojí za to navštívit. Obzvláště pokud se rádi vyhnete davům. Pokud budete mít jakékoliv otázky, rádi s čímkoliv poradíme. Budeme rádi i za jakékoliv připomínky.

Podívejte se na krásné video z národního parku Ang Thong:

Další thajské ostrovy – praktické průvodce

Thajsko je plné krásných ostrovů! Kam se vydáte na další? Připravili jsme podrobné průvodce i pro následující ostrovy:

  • Koh Samui  pláže, chrámy i vodní aktivity
  • Koh Tao – ráj pro potápění, snorchlování i plážovou dovolenou
  • Koh Phangan – proslavený svými Full Moon Party
  • Koh Mook – objevte Smaragdovou jeskyni s ukrytou lagunou
  • Koh Phi Phi – vápencové útesy, tyrkysové laguny a potápění

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Národní park Ang Thong – Perla mezi thajskými ostrovy

FAQ – často kladené otázky:

Jak se do národního parku Ang Thong dostat?

Ang Thong tour z ostrova Koh Samui
Na ostrovy nejezdí žádné pravidelné trajekty, takže nejlepším způsobem, jak se do na ostrovy dostat, je připojit se k organizovanému výletu. Máte dvě možnosti jednodenního výletu:
Pomalá loď za 1400 THB – Rezervujte včas zde.
Rychlá loď za 1900 THB – Rezervujte včas zde.

Dá se v národním parku Ang Thong kempovat:

Ano, pokud máte vlastní stan, přijde vás 1 noc na pouhých 30 THB na osobu. Stan si také můžete za menší poplatek vypůjčit a nebo se ubytovat v jednom z bungalovů.

Pokud chcete mít jistotu, že pro vás na ostrově bude místo, můžete si zarezervovat bungalov nebo místo na stan na oficiálních stránkách parku.

Je na ostrově nějaká restaurace?

Ano a ačkoliv by se mohlo zdát, že na ostrově bude jídlo v restauraci drahé, místní pokrmy začínají už na 70 – 80 THB. Nemusíte se bát, porce jsou to vydatné. Pro delší pobyt si však nezapomeňte dovézt vodu, která je na ostrově poměrně drahá (malá lahev, 600 ml za 20 THB).

Dá se v národním parku Ang Thong půjčit kajak?

Ano a je to skvělé dobrodružství si objet okolní ostrůvky na kajaku. Kajaky se půjčují za 500 THB na den a jsou k dispozici od 8 do 16 hodin.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!