Omán od A do Z: zajímavá místa i praktické informace

Sultanát Omán je stát na samotném cípu Arabského poloostrova. V poslední době stále získává na popularitě, nejen jako zimní únik do tepla, ale zejména pro své krásné kaňony, majestátné hrady, bohatou mořskou flóru či výlety do pouště nebo hor.

Omán – proč tam jet

  • Vádí a měsíční krajina – vyprahlá kamenitá poušť provází turisty na každém kroku a ostré skály, které budou lemovat vaše výlety, vypadají opravdu jako z jiné planety. Hory protkávají kaňony (vádí) a mnohé nabízí i možnost koupání
  • Hory a zase kaňony – ománské hory dosahují do výšky tří kilometrů. Sníh zde nečekejte, ale náhorní plošiny ve 2 km nabízí místním vítaný únik z rozpálených nížin a cestovatelům mnoho pěkných treků a výhledy do hlubokých kaňonů
  • Hrady a opuštěná města – hory a oázy dokázaly zadržet drahocennou vodu, o kterou vedli boje místní kmeny i evropští dobyvatelé. Proto je Omán posetý hrady a pevnůstkami, které můžete dopodrobna prozkoumávat. Mnohé jsou zrekonstruované, ale desítky opuštěných sídlišť lákají turisty k prozkoumání starých ruin.
  • Unikátní kultura a mešity – Většina Ománců vyznává Ibádíjskou větev islámu, která se vyznačuje velkou tolerancí. Místní muži tradičně odění do bílých sutan (dišdaša) a čepice či turbanu jsou stejně jako ženy, zahalené většinou v černé abáje, velmi pohostinní a ománská kuchyně představující mix arabských a afrických chutí je velmi bohatá.
Jeden z Ománských hradů - Bahla Fort
Jeden z Ománských hradů – Bahla Fort

Počasí, kdy vyrazit

Omán, nejen co se počasí týče, je třeba rozdělit na dvě oblasti. Východní pobřeží s horami okolo hlavního města Muscatu a západ okolo střediska Salalah. Východ je populární pro poznávající zájezdy. Západ, který také ukrývá několik krásných míst, je oblíbený pro svá plážová letoviska a příjemnější klima.

Okolí Muscatu s jeho hrady, vádí a horami je nejlepší navštívit mezi říjnem a březnem, přičemž zimní měsíce leden, únor a březen, jsou nejideálnější, neboť ještě není vedro a už skončily podzimní přeháňky, které dokáží v suché krajině vytvořit bleskové lokální záplavy. V dubnu začínají teploty přesahovat 40 °C a většina lidí velmi omezí venkovní aktivity.

Západ s centrem v Salalahu je ideální destinací po celý rok. Nejzajímavější dobou pro návštěvu je ale určitě období charífu, neboli monzunové sezóny probíhající od července do září, kdy vás sice překvapí četný déšť, ale okolní pouští krajina je jako zázrakem zaplavena sytě zelenými rostlinami.

Hlavní město Ománu - Muscat
Hlavní město Ománu – Muscat

Omán – víza a podmínky vstupu

Čeští občané potřebují pro vstup do sultanátu Omán víza, která lze získat buď při příjezdu (pokud předložíte potvrzení, že máte zaplacený hotel) nebo vyřídit online na https://evisa.rop.gov.om/, přičemž vyřízení obvykle netrvá déle jak pár dní. Většina leteckých společností vás bez víza nebo potvrzení z hotelu ani nepustí na palubu.

Pro vstup musíte mít pas platný alespoň 6 měsíců od vstupu do země.

Letenky aneb jak se do Ománu dostat

Do Ománu létá několik leteckých společností, které vás dovezou do hlavního města Muscatu nebo do 1000 km vzdáleného Salalahu na západě země. Mezi oběma městy létají několikrát denně pravidelné linky, stejně jako se sem snadno dostanete z populárních přestupních letišť v Dubaji nebo Kataru. Letenky doporučujeme vyhledávat na českém Skyscanner.cz. Přečtěte si náš podrobný návod, jak hledat levné letenky.

Hrad Al-Hazm
Hrad Al-Hazm

Po příjezdu do Ománu

Kromě imigračních procedur (obstarání víz a razítko do pasu) nečekejte na ománských hranicích žádné zdržení.

Sim karta

Oba hlavní telefonní operátoři nabízí turistické tarify, které kromě internetu obsahují i mezinárodní hovory. Telefonní společnosti totiž blokují volání přes komunikační aplikace jako Skype nebo WhatsApp, což se dá vyřešit pomocí VPN, kterou je ale třeba nainstalovat před vstupem do země, nebo právě díky mezinárodním hovorům v turistických balíčcích.

Visitor Pack od Ooreda i Tourist Pack od Omantelu jsou velmi podobné a doporučujeme je zakoupit hned v letištní hale, protože stánky operátorů ve městě je nemají vždy k dispozici, a Ománci jsou zvyklí dobíjet mobily online nebo v kioscích, které vám ale simku neprodají. Pro zařízení simky budete požádáni o předložení pasu a platbu lze provézt i kartou.

Alkohol

V Ománu je velmi obtížné koupit alkohol. Ten prodávají pouze registrované hotely, takže pokud nejedete do plážového letoviska a potřebujete ke svému životu alkohol, je lepší si nějaký přivézt. Každý ne-muslim nad 21 let může přivézt až 2 litry vína nebo lihovin.

Pokud si ale chcete ušetřit místo v zavazadle, je možné si koupit alkohol při příletu do Muscatu v non-stop obchodě u výdeje zavazadel. Jestliže tuto možnost nevyužijete, připravte se, že v hotelu může pivo stát klidně i 300 korun.

Horský trek pod nejvyšší horou Jebel Shams, Omán
Horský trek pod nejvyšší horou Jebel Shams

Doprava po Ománu

Omán lze objet jen dvěma způsoby – jako organizovaný zájezd nebo autem. Vozidla jsou zde poměrně levná, benzín také a vysoké teploty po značnou část roku způsobují, že hromadná doprava nemá mnoho zákazníků, a tak neprospívá. Autobusem se můžete dostat maximálně mezi velkými městy jako Muscat, Nizwa, Sur a Salalah, ale pro cestu do dalších oblíbených cílů budete potřebovat auto.

Dvojkolku nebo čtyřkolku

Základní otázkou tak zůstává, jaké auto si půjčit. Jestli vám finance dovolí vzít si z půjčovny auto s pohonem všech čtyř kol, není co řešit. Automobily s náhonem obou náprav jsou ale zhruba dvakrát dražší a na většinu míst se můžete dostat i po silnici.

Čtyřkolka vám dává svobodu kdekoli sjet z cesty a podívat se mezi ostrými skalními štíty a užít si projížďku vyprahlou hornatou krajinou. Můžete s ní vjet do pouště, ale pokud neumíte jezdit v dunách, tak si jízdu nijak zvlášť neužije. Pouští kempy vždy nabízí levný odvoz od nejbližší cesty. Jestli si naopak chcete jízdu v písku užít, pouštní kempy ji mívají v nabídce jako atrakci anebo existuje několik míst, kde vás řízení v dunách naučí.

Jediným místem, kde je terénní auto opravdu potřeba, jsou hory. K hotelům a stezkám v Jebel Akhdar vás bez něho ani nepustí, zatímco cestu k Velkému Kaňonu zvanému Jebel Shams můžete zvládnout i obyčejným autem. To ale nelze doporučit, protože některá prudká stoupání nejsou takovým autem snadno sjízdná, zejména za deště, který v horách může přijít znenadání. Navíc budete zdržovat ostatní účastníky provozu. Naštěstí, tam kde končí asfalt většinou stojí podnikavý domorodec a za úplatu vás do hor vezme svým džípem.

Stopování

Sami jsme to nezkusili, ale internet popisuje (například Hitch-wiki), že stopovat v Ománu je snadné. Není žádný důvod tomu nevěřit, protože cesty mají široké krajnice, kde auto snadno zastaví, a Ománci jsou velice přátelští a často i zvědaví, takže si se stopařem po cestě rádi popovídají.

Omán doprava
Pozor na velbloudy na dálnici

Omán – Peníze a přibližné ceny

Omán používá jako měnu Riál, který má zkratku OMR. Veškeré ceny jsou uváděny v této měně, ale mnoho míst přijímá i peníze z okolních zemí v unii se zkratkou GCC, kam patří například Emiráty nebo Katar. Platba v riálech nebo platební kartou je ovšem zdaleka nejběžnější. Hotovost budete potřebovat zejména v taxíku nebo na tržištích, ale restaurace a obchody běžně přijímají karty.

Zajímavostí je, že jeden riál je tisíc místních haléřů zvaných baiza. Turisty často zmate cena zapsaná jako 10.000, což znamená deset riálů a nikoli deset tisíc.

Aktuální kurz: 1 OMR = 60.31 Kč

Bankomaty

Ve městech není vůbec problém sehnat bankomat a vybrat si můžete až několik set riálů (100 OMR je asi 6000 Kč). Mnoho podniků také přijímá platební karty, například většina hradů umožňuje pouze elektronické platby, třebaže vstup bývá 0.500 tedy asi 30 Kč.

Přibližné ceny

Obecně je Omán poměrně drahý. Lokální produkce potravin je skromná a vše kromě ryb a datlí je potřeba dovážet, čemuž odpovídají i vyšší ceny. Mnoho obyvatel pracuje pro vládu, která využívá zásob ropy, aby umožnila lidem dobré živobytí, a proto mají lidé slušné příjmy a na ceny si nestěžují.

Nejlevnější je nakupovat na tržištích, avšak těch není mnoho a často musíte koupit celou bednu ovoce. Z obchodních domů vychází nejlevněji Lulu a Ramez, Carrefour nabízí střední cestu a Spiney’s je dražší obchod v bohatších čtvrtích. Jak už jsme psali, alkohol nelze v obchodech koupit a v hotelových barech je velmi drahý.

OMRCZK
Ubytování15 – 20 905 – 1,206
Jídlo v restauraci2 – 5 121 – 302
Voda (1.5l)0,2 12
Benzín (1l)0,2 12
Vstupy0,5 – 5 30 – 302
Káva0,5 – 2 30 – 121
Trh v Muscatu
Trh v Muscatu

Ubytování

Kromě velkých hotelů na plážích nenabízí turisty dosud málo objevený Omán příliš možností ubytování. V každém větším městě najdete pár hotelů a penzionů, které nejsnáze naleznete na Bookingu či Agodě. Hostely prakticky neexistují.

Co je naopak v Ománu snadné, je stanování. Na většině území je možné stanovat bez omezení, které platí pouze v některých vojensky nebo jinak důležitých místech, která bývají oplocena. Zejména v horách jsou kempovací místa označená a většinou na nich najdete i několik stanů. Klasické kempy se sociálním zázemím nebo místem pro vaření ale v Ománu nehledejte. Jídlo a hygienické potřeby si budete muset obstarat sami.

Při stanování si najděte vyvýšené místo, jelikož i malá přeháňka daleko v horách může proměnit vyschlé koryto v divokou řeku velmi rychle, hlavně na podzim. Také si přivezte pohodlnou karimatku, protože stan budete muset postavit přímo na tvrdém skalnatém podloží.

Zvláštním tipem ubytování jsou resorty v pouštní oblasti Wahiba (Sharqiya) Sands. Tady si můžete zamluvit pouštní stan v některém z kempů, které je opět nejsnazší najít online. I v poušti lze nocovat ve vlastním stanu, ale doporučuje se mít průvodce, který vám poradí, jaká místa jsou na stanování vhodná.

Typické bílé domky
Typické ománské bílé domky

Jídlo v Ománu

Pochutnat si na místních specialitách je určitě zážitek, zvlášť pokud máte rádi rýži a jehněcí. Rýže s masem je vlastně základní chod, který servírují v každé restauraci, a maso je buď pečené, grilované nebo mleté ogrilované jako kebab. Pochoutkou je například Shuwa, kdy se maso nechá péct několik hodin až dní.

Kromě lokální kuchyně narazíte i na indické, turecké, íránské či libanonské restaurace, které si vedle mnoha přistěhovalců oblíbili i místní. Jako předkrm i dezert slouží datle nebo datlová pasta a hodně kořeněná káva. Pozor, místní vždy nalévají maximálně půl hrnku kávy, ale nebojí se dát si několik kol, protože kávu pijí z panákových skleniček.

Tip na restauraci v Muscatu

Povečeřet v podniku Kargeen v hlavním městě je určitě nezapomenutelný zážitek. Nejenom že si užijete obrovské kadidelnice chrlící mraky voňavého dýmu a můžete si objednat mnoho tradičních jídel, a dokonce sledovat kuchaře při přípravě některých chodů. Oblíbeným doplňkem je vodní dýmka, kterou zde umí připravit i z vydlabaného melounu nebo jinak zakomponovat čerstvé ovoce. Do této restaurace je lépe vynechat plážové oblečení, vezměte si raději kalhoty a košili a dámy pak mohou obléct pěkné šaty a svetřík. Spoustu stolů je venku a zejména v zimních měsících může být večer zima.

Typické jídlo
Typické ománské jídlo

Omán – jazyk

V Ománu se mluví, stejně jako v okolních zemích, arabsky. Díky značnému množství přistěhovalců umí všichni dobře i anglicky, protože jinak by se nedomluvili v obchodě, kde za kasou běžně najdete Inda, Pákistánce nebo Keňana. Jediný, kdo tradičně moc angličtiny nepobral, jsou taxikáři, kteří musí být ze zákona Ománci a většinou umí jen pár lámaných vět.

Pozdravit můžete tradičním salám alejkum, ale anglické Hello většinou postačí. Poděkujete slovem šukran.

Bezpečnost v Ománu

Omán je jednou z nejbezpečnějších zemí v regionu a možná i na světě. Islámské právo tradičně zapovídá kriminální činy, což Ománci velmi respektují, a přistěhovalci zase nechtějí být vyhoštěni, takže musíte mít opravdu smůlu, abyste byli okradeni. Ceny za služby si ale raději dohodněte předem, neboť předražená jízda taxíkem či zboží na trhu sice není časté, ale můžete se s tím setkat.

Jelikož nejběžnější způsob dopravy je autem, nejčastější situací, v níž mohou vzniknout nepříjemnosti, najdete v dopravním provozu. Kapacita silnic ale výrazně převyšuje počet vozidel, a kromě zácp v době pracovních špiček nebo za prudkého deště, se budete na silnici cítit spíše osaměle. Pozor si musíte dát zejména na kruhových objezdech, kde platí přednost výjezdu z vnitřního pruhu a ománský řidič se při výjezdu nebude obtěžovat blinkrem. Obecně jsou ale Ománci velmi ohleduplní řidiči a rádi vás v provozu pustí.

Pobřeží Sur
Pobřeží Sur

Praktické informace, které byste měli před cestou znát

  • Budete potřebovat redukci zásuvky. Omán používá typ G při napětí 240V a frekvenci 50Hz. Setkáte se ale i s kombinovanou zásuvkou, kam dáte většinu českých zástrček. Ty jsou ale vzácnější, a proto si raději sežeňte adaptér, který lze koupit i v supermarketech na místě
  • Voda z kohoutku je pitná, ale jde o odsolenou vodu z moře, která se nedoporučuje pro dlouhodobé pití. Jelikož může obsahovat místní mikroby, na které nejste zvyklí, doporučujeme pít raději balenou vodu, ale čaj si z ní klidně udělejte
  • Slunce dokáže opravdu velmi pálit, proto se důkladně mažte opalovacím krémem a nebojte se ani padesátky
  • Víkendovými dni jsou pátek a sobota, zatímco v neděli se už pracuje. Zejména v pátek si dejte pozor, aby památky byly otevřené, neboť jejich strážci musí k modlitbě, a po ní už nemá cenu pracovat.
  • Mešity lze navštívit mezi 8-11 hodinou kromě pátku a musíte mít dlouhé kalhoty, dlouhý rukáv a ženy šátek přes hlavu, což si u vstupu zkontrolují. U velkých mešit je vždy dost podnikavců, kteří vám za riál nebo dva půjčí vhodný oděv.
  • Neparkujte zády k mešitě nebo palácům. Je to neuctivé a můžete dostat i pokutu.
  • Nemusíte nutně chodit v dlouhých kalhotách, ale vyhněte se přílišnému odhalovaní. Vyjma návštěvy mešit není potřeba, aby si žena zahalovala vlasy.
  • Nefoťte velbloudy u dálnice. Jsou to zvědavá zvířata a často je přilákáte na silnici, kde pak hrozí zranění. Na menších silnicích klidně zastavte a zvesela cvakejte závěrkou.

Co si zabalit

  • Plavky
  • Pohodlné oblečení včetně dlouhých nohavic a rukávů
  • Opalovací krém 50
  • Sluneční brýle
  • Pokrývku hlavy a šátek
  • Sandále
  • Pevnou obuv, pokud chcete trekovat
  • Mikinu, kterou oceníte hlavně v překlimatizovaných restauracích a obchodech
Mešita Al Ameen v Muscatu
Mešita Al Ameen v Muscatu

Omán – zajímavá místa, která navštívit

Sultanát Omán lze rozdělit na dvě turistické oblasti. Okolí Muscatu, kde najdete kaňony (vádí), hory, spoustu hradů a nespočet pláží a západní region Dhofar s centrem v Salalahu, kde kromě přímořských letovisek a sadů kadidlovníků tolik turistického vyžití není.

Pokud vás spíš než plážové lehátko láká poznávání okolí, ideálním místem pro začátek vaší cesty bude hlavní město Muscat. Odtud můžete vyrazit každý den na výlet, protože většina zajímavostí není dále než 250 km, což na kvalitních silnicích snadno ujedete. Případně můžete začít několikadenní okruh.

Muscat

Samotné hlavní město je poměrně rozlehlé a památky jsou rozeseté na velké ploše, takže už i zde oceníte automobil. Muscat zdobí obrovská mešita Sultan Qaboos Grand Mosque s mohutným lustrem, 20 tun vážícím kobercem utkaným jako jeden celek a několika mramorovými věžičkami. Vstup je zdarma.

Zhruba 20 km daleko je druhé centrum města, kde se nachází sultánův palác, muzea a turistické tržiště. Nejdete zde i tři menší hrady chránící zátoku a můžete se projít pobřežní cestou nebo si udělat krátký výlet do hor (dobře značený na mapy.cz)

Omán - Sultan Qaboos Grand Mosque
Sultan Qaboos Grand Mosque

Zhruba uprostřed mezi mešitou a palácem je slavná a architektonicky zajímavá opera – Royal Opera House. Arabové mají obecně velmi rádi operu a milovníkům hudby můžeme doporučit navštívit nějaké představení, tedy pokud jste si s sebou vzali i vyžadované sako a večerní róbu. Ostatní si mohou prohlédnout mohutnou budovu zvenku nebo si zaplatit prohlídku vnitřcích prostor.

Nedaleko opery je i dlouhá pláž Al Qurm (Qurum). Z přístavu ve vilové čtvrti Al Mouj je možné zamířit k ostrovům Dimaníjat (Daymaniyat), kde lze šnorchlovat, pozorovat delfíny a v září i zahlédnou obrovského žraloka velrybího. Pokud chcete za cestu k ostrovům ušetřit, zkuste se zeptat rybářů na pláži. Nenabídnou vám sice velký servis, ale rádi si přivydělají a odvezou vás na několik pěkných míst. Oficiální společnosti si za půldenní cestu řeknou asi o 20 OMR na osobu.

Royal Opera House, Muscat, Omán
Royal Opera House

Nakhal, Rustaq a Al-Hazm

Tyto tři neprávem opomíjené hrady se nachází zhruba hodinu, resp. hodinu a půl od Muscatu. Na rozdíl o nejvíce proklamované Nizwy stojí vstup jen 0.500 riálu a minimálně v Al-Hazm lze platit jen kartou.  Někde vám dají elektronického průvodce, ale komentovanou prohlídku, na kterou jste zvyklí z našich hradů nečekejte. Zato si pevnosti můžete prolézt skrz naskrz a obdivovat se typické hnědé omítce a mnoha zubatým cimbuřím. Kromě toho není na hradech zas tolik k vidění. Staré pušky, pár děl a několik místností s barevnými polštáři, kovovými miskami a koránem.

Hrad Al Hazm
Hrad Al-Hazm

Nakhalu, který byl na jaře 2020 zavřen kvůli rekonstrukci, jsou ještě horké prameny. Nedaleko můžete vyrazit do horské vesničky Wakan, kde na jaře rozkvétají ovocné stromy, avšak českého turistu potěší spíše túra s výhledy do hlubokého kaňonu. Značnou část cesty do Wakanu zvládnete běžným autem, ale na posledních několik km je lepší mít čtyřkolku.

Rustaku se zas můžete podívat na kousíček zrekonstruovaného zavlažovacího systému, který byl pro svoji unikátnost připsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o krátkou strouhu. Možnost vidět tuto kulturní památku máte i na dalších místech Ománu.

Hrad Nakhal
Hrad Nakhal

Wadi Shab

Asi nejznámější výlet v celém Ománu je do vádí Šáb. Po dálnici snadno přijedete až na parkoviště v městečku Tiwi, odkud vás za riál převeze loďka na druhý konec malého zálivu. Potom už vyrazíte pěšky do kaňonu. Asi hodinu půjdete mezi rozeklanými skalami a v nejužším místě budete překonávat skalní útes široký sotva jako dospělý člověk. Nakonec dorazíte k říčce, kde je možné se vykoupat a osvěžit.

V přírodní nádrži se střídají mělké úseky, kde máte vodu sotva po kotníky, s těmi hlubokými, kde nedosáhnete na dno. Poslední nejzajímavější část nabídne možnost vplout úzkou průrvou do jeskyňky s vodopádem. Pokud by bylo příliš vody, po nějakém dešti, a průrva byla zatopená, určitě se nesnažte plavat dovnitř, protože hrozí že vás strhne nějaký skrytý proud a už se nevrátíte. Jestliže je ale průrva nad vodou a vidíte lidi plout dovnitř i ven, je to poměrně bezpečné. V celém údolí na vás totiž může spadnout kámen nebo vám na hlavu skočí odvážný turista, který se rozhodl skočit z vodopádu. Takové incidenty jsou ale vzácné, přesto je lepší dávat i pozor. Doporučujeme i boty do vody, protože budete šlapat na stovky malých kamínků, které až nepříjemně masírují holé nohy.

Wadi Shad Omán
Brodění v kaňonu řeky

Podél celé řeky lidé rádi piknikují a tráví zde i několik hodin. Až se nabažíte Wadi Shab, je možné autem projet i vedlejší Wadi Tiwi nebo se podívat na propast napuštěnou mořskou vodou v nedalekém Bimmahu. Bimmah Sinkhole v malém parčíku Hawiyat Najm také není daleko od dálnice a můžete se tu vykoupat v mořské vodě. V takovém případě se převlečte do plavek už na záchodcích u vstupu, protože v samotné propasti nenajdete příliš soukromí.

Pokud pokračujete dále na jih do želví zátoky Ras-al Jinz nebo do pouště, můžete se zastavit v městečku Sur. To je známé výrobou tradičních lodí Dhau a v surské zátoce většinou nějaká kotví. Také si můžete prozkoumat pár strážních věžiček rozmístěných po kopcích nebo narazit na místní zelené papoušky.

Omán Bimmah Sinkhole
Propast Bimmah Sinkhole

Nizwa a okolí

Město Nizwa bývalo hlavním městem celého státu, a to díky bohatství z okolních oáz. I proto zde najdeme asi nejpopulárnější hrad – Nizwa Fort. Vstup na něj stojí 5 OMR a vlastně se příliš neliší od ostatních hradů až na dvě výjimky. Fungují zde průvodci, které máte v ceně vstupu a hrad je v úplné rovině, takže si ho nemůžete vyfotit jako celek, neboť se ztrácí v okolní zástavbě. Uvnitř ale najdete pěkné cimbuří, které je velmi populární na sociálních sítích.

Pokud cestujete z Muscatu, odbočte ještě před příjezdem do historického městečka Birkat Al Mouz. Najdete zde další ze starých zavlažovacích kanálů a spousty polorozpadlých stavení, které vypadají jako lehce rozteklá zmrzlina, jak neobývané hliněné domy roky sužovalo místní počasí. Tak jako toto město vypadali vlastně i všechny hrady včetně samotné Nizwy, než došlo k jejich rekonstrukci.

Hrad Nizwa, Omán
Pevnost Nizwa

Dalším oblíbeným cílem je horské městečko Misfat al Abriyyin v kopcích nad vískou Al Hamra. Najdete zde také staré domy obklopené palmovými háji a pěkné výhledy do údolí. Třebaže Misfat leží v nadmořské výšce jednoho kilometru, vede sem silnice a nepotřebuje terénní auto.

To nebude potřeba ani při návštěvě dalšího hradu, tedy spíš pevnosti v Bahle. Ta je zajímavá, protože tento obrovský hrad není omítnutý a jeho stěny z hlíny, kamínků a slámy mají šedivou barvu na rozdíl od ostatních hradů, které jsou spíše hnědé nebo okrové. Oblíbený je i nedaleký hrad Jabrin.

Pokud můžete obětovat ještě hodinu cesty, stavte se ve vesničce Al Ayn (pozor takový název má v okolí několik míst, takže hledejte Al Ayn Beehive tomb na google mapách nebo se jen ubezpečte, že jedete asi napůl cesty mezi Bahlou a Ibri). Tady můžete prozkoumat další UNESCO památku a sice pohřebiště z doby bronzové ve formě kamenných mohyl. Samotná scenérie by určitě nebyla tak úchvatná, kdyby se v pozadí nevypínal obrovský horský masiv. Ostatně ani turistické zázemí tu nestačilo vzniknout, protože dá zabrat, než nejdete tu správnou cestu mezi farmičkami v okolí, ikdyž mohyly hezky vidíte z hlavní cesty.

Al Ayn Beehive tomb, omán
Hrobky Al Ayn Beehive tomb

Hory – Jebel Shams a Jebel Akhdar

Nizwa je ideálním místem odkud vyrazit na cestu do hor, třebaže to jde stihnout i z Muscatu. Kaňon pod nejvyšší horou Jebel Shams (Jabal Shams) je přezdívaný jako arabský Grand Kaňon a opravdu se vyplatí k němu zajet. Čeká vás náhorní plošina s výhledem na mnoho hor a můžete se projít do nitra až kilometr hluboké průrvy stezkou značenou jako W6 z vísky Al Khitaym. Už cestou můžete prohlédnout dovnitř strže z několika vyhlídek.

Jedinou nevýhodou je, že se sem opravdu vyplatí jet aut s pohonem všech kol. Z vlastní zkušenosti víme, že to jde i bez něj, ale občas se zapotíte ve snaze vyjet příkrá stoupání na šotolinové cestě. Terénní džípy kolem vás budou svištět, zatímco vy se budete po horských cestách ploužit alespoň o hodinu déle. Tam kde končí asfaltka, čeká většinou místní šofér, který vás za zhruba 10 OMR za osobu rád sveze nahoru.

Kaňon přezdívaný jako Ománský Grand Canyon
Kaňon přezdívaný jako Ománský Grand Canyon

Cesta do kaňonu není nijak zvlášť náročná a na konci vás čeká několik opuštěných budov pod skalním převisem, což je památka na někdejší osídlení pasáků koz. Trek trvá asi 3 hodiny, tak si nezapomeňte vodu a svačinu. Na náhorní plošině se můžete ubytovat pod stanem v kempovištích, ale chce to pořádnou karimatku, neboť budete spát doslova na kamenné zemi. Pohodlnější, a hlavně hodně bohatší turisté najdou přístřeší v horských resortech, které jsou hodně drahé, zejména protože skýtají celé zemi možnost úniku před vedrem v podhůří.

V dalších z horských vádích se bez terénního vozu neobejdete. Na checkpointu u vstupu do Jebel Akhdar si vaše auto dokonce zkontrolují. Doporučit lze i projížďku skrz hory přes Wadi Bani Awf a dobrodruzi mohou procházet prakticky jakýmkoli kaňonem, kterých je v krajině nespočet. Mnohé ale nejsou nijak značené a někde, jako v populárním Snake Canyonu, potřebujete průvodce s horolezeckým vybavením.

Spoustu výletů i s podrobnými mapami najdete na webu místního turisty OmaniTrippera, kniha Oman trekking nebo mapy.cz poměrně dobře značí tyto výšlapy.

Kempování v horách, Omán
Kempování v horách

Život v moři

Omán má dlouhé mořské pobřeží a Ománci byli slavní námořníci, kteří dokázali rozšířit svou říši až na africký Zanzibar. Moře okolo pobřeží je bohaté i na vodní živočichy. Už jsme zmínili šnorchlovací výlet k ostrovům Dimaníjat, kde můžete narazit na delfíny i velrybí žraloky.

Zátoky v Bandar Khayranu, kousek za Muscatem, nabízí procházky k opuštěným plážím, kde můžete zkoumat korály, nebo se sem vypravte lodí z mariny Al Rowdha a pozorujte delfíny a zaplavte si mezi korálovými útesy.

Zajímavým zážitkem je i setkání se svítilkou třpytivou, která je občas možné vidět na plážích i v Muscatu. Tento malý mořský živočich ze skupiny obrněnek je specifický tím, že při ohrožení modře svítí. Bojí se opravdu hodně, a proto stačí, když se zlomí vlna a najednou ji osvítí modrá záře. Svítilky můžete na pobřeží potkat hlavně v zimě a na jaře.

Během léta je zase možné sledovat líhnutí mořských želv v Ras Al-Jinz, kousek jižně od Wadi Shab. Několik hotelů zde nabízí přespání včetně expedice na pláž, kde se malé želvičky vydávají na svou první cestu do moře.

Musandam

Omán je zajímavý i tím, že kousky státu se dostaly i doprostřed sousedních Emirátů. Když si obyvatelé Madhy mohli zvolit, zda budou součástí emirátu nebo se připojí k sultanátu, rozhodli se pro Omán. O kousek severněji se rozkládá poloostrov Musandam, který je znám svými fjordy. Ty si můžete prohlédnout z tradiční bárky zvané Dhau, avšak turisty sem nejčastěji jezdí ze Spojených Emirátů, protože je to mnohem blíže než z Muscatu.

Fjordy na poloostrově Musandam
Fjordy na poloostrově Musandam

Poušť – Wahiba Sand

Pokud se z Muscatu vydáte víc na jih, dorazíte do městečka Al Wasil, které je bránou do pouští oblasti Wahiba nebo Sharqiya Sands. V písečné poušti je několik stanových městeček, kde lze strávit noc a kochat se neuvěřitelným množstvím hvězd. Pokud o ně máte zájem, vyražte v době, kdy je měsíc v novu, aby vám tuhle podívanou nepřekazil.

Bydlet můžete buď v trvalém kempu, kam vás z Wasilu nebo okolní vesničku rádi přivezou terénním autem nebo zvolit některý přechodný kemp, které se občas v poušti objeví. Není ani problém postavit si kdekoli v poušti stan, pokud se nebojíte specifického řízení na písku. Terénní auto je nutností a také musíte opravit tlak v pneumatikách svého vozu, než se do pouště vydáte. Rozhodně nejezděte do pouště sami nebo pokud si řízením na písku nejste jisti. Všichni se vždy vypravují v koloně vozů, abyste se v případě nouze dostali snadno zpět do bezpečí.

Kromě až 200 metrů vysokých dun a tisíců hvězd vás obyvatelé kempů svezou na velbloudovi, ukáží vám, jak žijí Beduíni, nebo si můžete zadovádět při adrenalinové jízdě v dunách. Večeří při svíčkách v poušti určitě okouzlíte každou romantickou duši. Jestli o ni máte zájem, ujistěte se, že ji váš kemp nabízí.

Ománská poušť
Ománská poušť

Dhofar a Salalah

Úplně na druhém konci Ománu, tisíc kilometrů od Muscatu, se nachází region Dhofar. Odsud pochází starodávné bohatství Ománu, kadidlo, které lze získat ze zakrslých stromů rostoucích v místní divočině. Kromě nich Dhofar v okolí města Salalah nabízí nespočet pláží a údolí, které jsou alespoň část roku zelená. Unikátní mikroklima způsobuje, že Dhofar pokrývá hustá zeleň a najdeme tu i několik vodopádů, a to zejména v monzunovém období, kterému se říká charíf.

Většina cestovatelů ale považuje Salalah jen za místo, kde ležíte na pláži u hotelu a možná se vypravíte na jeden či dva krátké výlety. Třeba za velbloudy potulujícími se po plážích či plavajícími ve vodě, které občas vidíte na plakátech zvoucích na dovolenou do Ománu.

Velbloudi u města Salalah
Velbloudi u města Salalah

Omán – mapa nejkrásnějších míst

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s nejkrásnějšími místy Ománu. 

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Omán mapa

O autorovi:

Autor Omán

Článek o Ománu pomohl napsat náš kamarád Václav, který je povoláním analytik, což hodně ovlivňuje i jeho cestovatelskou zálibu, protože než někam vyrazí, ví toho o své vysněné destinaci tolik, že tam vlastně už ani nemusí jezdit. Do Ománu jezdí pravidelně několikrát ročně pracovně i cestovně a v Česku nenajdete moc větších odborníků na tuto krásnou zemi než je on. Spoustu dalších informací o Ománu (v angličtině) naleznete na jeho webu thetravelholiday.com.


Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si Omán na později a pro své kamarády:

Omán

Omán – často kladené otázky:

Existuje mapa s nejkrásnějšími místy Ománu ke stažení?

Zde si stáhněte podrobnou mapu se všemi zajímavými místy, která stojí za to navštívit v Ománu.

Potřebují Česi do Ománu víza?

Ano, musíte si zařídit víza. Zde najdete více informací o vízech do Ománu.

Jaké jsou přibližné ceny v Ománu?

Obecně je Omán poměrně drahý. Lokální produkce potravin je skromná a vše kromě ryb a datlí je potřeba dovážet, čemuž odpovídají i vyšší ceny. Zde najdete více informací o cenách a jak ušetřit v Ománu.

Jak nejlépe shánět ubytování?

Kromě velkých hotelů na plážích nenabízí turisty dosud málo objevený Omán příliš možností ubytování. V každém větším městě najdete pár hotelů a penzionů, které nejsnáze naleznete na Bookingu či Agodě. Hostely prakticky neexistují. Zde najdete více informací o ubytování v Ománu.

Jak funguje v Ománu doprava?

Omán lze objet jen dvěma způsoby – jako organizovaný zájezd nebo autem. Vozidla jsou zde poměrně levná, benzín také a vysoké teploty po značnou část roku způsobují, že hromadná doprava nemá mnoho zákazníků, a tak neprospívá. Autobusem se můžete dostat maximálně mezi velkými městy jako Muscat, Nizwa, Sur a Salalah, ale pro cestu do dalších oblíbených cílů budete potřebovat auto. Zde najdete více informací o dopravě po Ománu.

Pomohl vám článek – Omán? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Rate this post