Srí Lanka: praktické informace na cestování + zajímavá místa

Srí Lanka je země slonů, čaje, exotického koření a ovoce, dříve kávy a dnes neuvěřitelně milých a přátelských lidí. Ostrov, kde naleznete dlouhé pláže s bílým jemným pískem, nad kterými se sklánějí prohnuté kokosové palmy, roviny poseté rýžovišti s pasoucími se krávami a bílými volavkami, dlouhé zvlněné kopce pokryté jakoby kobercem neuvěřitelně svěže zelených čajových keříků.

Chutné, vydatné a velmi pestré jídlo vařené v menších odlehlých vesnicích na ohni místními lidmi. K tomu všemu skýtá Srí Lanka slušnou infrastrukturu, mírumilovná náboženství Buddhismus a Hinduismus a jednu z velmi bohatých starých kultur s důmyslnými systémy měst i venkova. Když k tomuto výčtu připočteme celoroční příznivé klima, pak výsledkem naší rovnice musí být tento ostrovní stát v Indickém oceánu ráj.

V tomto podrobném průvodci nechybí praktické informace na cestování a zajímavá místa, kam se podívat. Připravil ho pro vás Kuba Frank – zakladatel neziskovky Travel Native.

Doprava do země, letenky

Letenky na Srí Lanku jsou z Prahy s jedním přestupem, a to nejčastěji v Doha (Qatar), Dubaji (Spojené Arabské Emyráty), či v Istanbulu (Turecko). Přímý let je nyní provozován z Varšavy (Polsko), či velmi levně z Kyjeva (Ukrajina). Let trvá přibližně jedenáct hodin bez přestupů. Cenově se zpáteční letenky pohybují okolo 15 000 CZK. Dají se najít i akční, ty jsou o pár tisíc levnější. Letenky doporučujeme hledat přes český Skyscanner, který má většinou letenky nejlevnější. Přečtěte si také náš kompletní návod na hledání levných letenek.

 zděný plot okolo 2. největší stupy, Anuradhapura, buddhistické vlajky v pozadí , Srí Lanka
Zděný plot okolo 2. největší stupy, Anuradhapura, buddhistické vlajky v pozadí

Elektronické vízum

Platnost tvého pasu musí být minimálně šest měsíců od data návratu z dané země (tento požadavek má téměř každý stát). Víza se dají online vyřídit na této oficiální stránce.

Po přečtení a odsouhlasení textu se dostaneš na stránku, kde zvolíš typ víza, nejvhodnější je první varianta „Tourist ETA – Apply for an Individual“. Po rozkliknutí se ti zobrazí formulář pro vyplnění. Po vyplnění formuláře se dostaneš do druhého kroku, ve kterém zadané informace zkontroluješ.

Ve třetím kroku provedeš platbu za online víza pomocí bankovní karty, budeme kupovat víza na 30 dnů za 35 USD. Ve čtvrtém kroku obdržíš potvrzení a čárový kód pro víza. Ten si ulož a vezmi s sebou na letiště.

Prodloužení víz se dá udělat na imigračním oddělení v Colombu a pro Českou republiku je toto 30denní prodloužení zdarma. Prodloužit můžeš maximálně dvakrát. Po 90 dnech musíš zemi opustit.

Srí Lanka
Rýžoviště okolo Anuradhapury

Lidé, pohostinnost a zvyklosti

Úsměv od ucha k uchu. „Ayubowan“, „Kohomade?“, „Hunday ginde 😊“. Žertovné pokývání hlavou ze strany na stranu na znamení souhlasu. Neboli v překladu „Dobrý den“, „Jak se máte?“, „Dobře, dobře“. Toto byla sinhálská verze. Tamilská zní asi takto: „Wanakam“, „Epedi sugam?“, „Nalam sugam 😊“ 

Přesně to je Srí Lanka a nátura místních. Lidé jsou zde usměvavý, vstřícní, a i když neumí skoro vůbec anglicky, snaží si popovídat. Jejich přirozeností je obrovská pohostinnost. Zjistil jsem, že zde platí, stejně jako v ostatních zemích jižní Asie, čím míň lidé mají, tím víc by se rozdali.

Pokud dostanete pozvání na čaj, oběd, či večeři, a to klidně i po třech minutách rozhovoru, tak se nebojte ho přijmout. Sám to takto dělám. Když jdu na večeři, tak většinou nakoupím ingredience a něco, co pro ně není až tak všední (sladkosti, maso, dražší zeleninu). Nebojím se pomoci v kuchyni, či po sobě uklidit nádobí. Přijde mi to fér a zároveň to místňáky většinou odrovná, protože na to nejsou tolik zvyklí. Co je nejdůležitější: obě strany mají neopakovatelný a velmi intenzivní zážitek, kde nikdo není o nic ochuzen. A tak to má být.

Pozor si dejte na turistických místech (Colombo, Negombo, Galle, Ella, Mirisa, Matara a další). Tam, kde jsou turisté si místní zvykli lehce vydělávat poměrně velké peníze. Na těchto místech má najednou vše materiální hodnotu, která zaslepí jejich přirozenou pohostinnost. To se projevuje tak, že za vše platíte a často neadekvátní částky. Také jsem slyšel už i o okrádání a dalších neřestech, které s sebou snadný výdělek přináší. Toto je jeden z negativních aspektů masového turismu. Právě ten se na Srí Lance v posledních letech rozvíjí ve velkém.

 Vesnice Gewalseeya a výuka angličtiny , Srí Lanka
Vesnice Gewalseeya a výuka angličtiny

Zodpovědné cestování a mentalita místních obyvatel

Nátura lidí je rozdílná napříč jedním státem natož napříč půlkou planety. Tento fakt nám umožňuje prožít nejkrásnější zážitky během našich cest. 

Je ovšem důležité ctít určité zásady, díky kterým ovlivňujeme a měníme místa jen minimálně. Není smutnějšího pohledu než na místo zkažené tlakem peněz z kapes turistů nebo přímo turisty.

Obecně lidé v Asii vidí bílého člověka na vyšší úrovni než sebe. O to důležitější je si tento fakt uvědomit na začátku a vyvodit z něj důsledky, které jsme shrnuli v těchto čtyřech bodech:

  • Jsi návštěvníkem, tak se chovej jako na návštěvě 
  • Nevyužívej a nezesměšňuj místní obyvatele (jsi z rozvinutější a bohatší části planety, ale jsi stále stejný člověk z masa a kostí)
  • Respektuj tradici, kulturu, náboženské vyznání
  • Nenič, neznečišťuj a nepřidávej na problémech komunity=národa, který navštěvuješ (měl bys jít spíše příkladem a podat pomocnou ruku)
  Lidé modlící se v chrámu Buddhova zubu v Kandy , Srí Lanka
Lidé modlící se v chrámu Buddhova zubu v Kandy

Peníze a ceny

Ideální je rozměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit na letišti na Srí Lance na Srí Lanské rupie (LKR). V omezené míře se dá platit platební kartou.

Výběry z bankomatu jsou možné, bankomaty jsou nyní i v menších městech. Výběry jsou zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Na placení na cestách vřele doporučujeme si pořídit kartu Revolut, která nemá poplatky za výběry z bankomatů a má i výhodnější směnné kurzy.

Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkového rozpočtu na cestu (bez letenky).

Srí Lanka – příklady cen

Jídlo a pití:

  • džus z čerstvého ovoce – 35 CZK
  • Coca Cola – 12 CZK
  • pivo (místní ležák – 4.8%) – 70 CZK
  • královský kokos (čerstvý kokosový ořech – pije se kokosová voda) – 18 CZK
  • tři banány, jedno mango a jedno avokádo – 41 CZK

Ubytování a doprava:

  • jedna noc v hostelu – od 130 CZK
  • jízda autobusem (dle vzdálenosti) – 3-90 CZK
  • půjčení skútru – 250 CZK mimo sezónu, 380-500 CZK v sezóně
  • benzín (1 litr) – 22 CZK

Koupíš-li si suvenýry:

  • pohlednice se známkou poslaná do Evropy stojí 10-50 CZK
  • magnetka na lednici stojí 20-80 CZK
  • plátěná, konopná, či jiná taška s motivem země, slona nebo něčeho jiného stojí 100-300 CZK
  • ručně vyřezávaná dřevěná figurka stojí podle velikosti 150-x tisíc CZK

Chceš-li se obléci jako místní:

  • sárong (oděv pro muže-sukně) stojí 100-300 CZK
  • lněná košile unisex stojí 150-400 CZK
  • bavlněné kalhoty unisex stojí 200-600 CZK
  • sárí (oděv pro ženy) stojí 200-1000 CZK
  • kalhoty s motivem z bavlny unisex stojí 100-400 CZK

Máš-li chuť na místní čaj, koření, kávu:

  • 100 g černého čaje stojí 50-500 CZK (dle kvality, sklizně a balení)
  • 100 g zrnkové kávy stojí 20-300 CZK
  • 100 g kardamomu stojí 80-200 CZK
  • 100 g celého pepře stojí 10-50 CZK
  • 100 g celé skořice stojí 30-80 CZK
  • 100 g mleté skořice stojí 40-90 CZK
  • 100 g mletého chilli stojí 5-20 CZK
  • 100 g mleté kurkumy stojí 8-25 CZK
Typická rušná ulice, Srí Lanka
Typická rušná ulice

Srí Lanka a ubytování

Na Srí Lance fungují běžné online rezervační systémy, jako Booking.com, Agoda.com, Airbnb.com. Nejvýhodněji většinou vychází Agoda.

Je možné si zde najít ubytování téměř kdekoliv. Kromě Airbnb, kde se lidé snaží ubytovávat ve svých domácnostech, moc nedoporučuji klasické stránky. Je to sice pohodlné, ale podmínky, které si tyto společnosti nastavují často nutí místní lidi k velkým kompromisům.

Také nedoporučuji bydlet ve velkých resortech. Spoustu z nich bude vlastněno ze zahraničí. To v důsledku znamená, že mnoho peněz, které do dané ekonomiky dovezeš, tam nezůstane, ale vyvede se právě za hranice. V tomto důsledku si v dané destinaci užiješ, ale mnoho neprospěješ, protože peníze, díky kterým by se země mohla rozvíjet jsou odvedeny jinam….

Pokud chceš opravdový zážitek, tak si najdi ubytování přímo na místě a ideálně u nějaké rodiny. Tehdy teprve zažiješ co to je pravá Srí Lanka i se svou neuvěřitelnou pohostinností.

 Místňáci v tuktuku, Colombo , Srí Lanka
Místňáci v tuktuku, Colombo

Srí Lanka a doprava

Určitě jezdi místní dopravou. Jízda autobusem, kde hrají pravé Sinhálské, či Tamislké písničky z reproduktorů nad hlavami spolucestujících. Řidič, který překračuje maximální rychlost asi tak o třicet kilometrů v hodině a u toho z pusy ohraničené červenými rty pravidelně vyplivuje betel. Do toho všeho neustále otevřené dveře, kde krásně profukuje vítr. To byly autobusy, ale co teprve vlaky. 

2., 3., ale i první třída (to je nuda, tu moc nedoporučuji – klimatizace a zavřené dveře i okna). Levné jízdenky z tvrzeného papíru, železnice obsluhovaná manuálně jako u nás za první republiky, kterou zde vybudovali Britové pro transport komodit po ostrově. Přednostové stanic v zářivě bílých uniformách a k tomu všemu výhledy, o kterých se ti sní. Výhledy jsou zejména ve středu ostrova na vysočině (čajové plantáže), kde vlak projíždí rychlostí okolo 20 km/h. 

Na kratší vzdálenosti jsou skvělé tuk tuky, malé jednoválcové tříkolky původem z Indie pro tři lidi a řidiče. Nebo motorky, které v tomto tropickém ráji slouží jako rodinné dopravní prostředky, rozuměj tři na jedné je málo.

Místní doprava stoprocentně stojí za to 😊

 Vlak ve stanici na trase Kandy-Badulla , Srí Lanka
Vlak ve stanici na trase Kandy-Badulla

Jazyk a domluva

Srí Lanka má tři úřední jazyky. Privilegovanou je sinhálština (mluví jí buddhisté-Sinhálci), následně se užívá tamilština (mluví jí hinduisté – Tamilové) a angličtina (pozůstatek po posledních kolonizátorech).

Je skvělé se naučit pár základních frází v daných jazycích, ale je už o něco složitější rozeznat kdo je kdo (Tamil, či Sinhálec). Jelikož ve chvíli, kdy si prohodíš jednotlivé jazyky u jednotlivých skupin, nebudou se na tebe dívat zrovna pěkně. 

S rostoucím rozvojem turismu roste i počet lidí, kteří umí anglicky, byť v odlehlejších končinách je s tímto, pro místňáky, cizím jazykem, stále ještě velký problém. V hlavních městech a na turisticky frekventovaných místech se domluvíš anglicky.

Při nejhorším se můžeš zkusit domluvit rukama a nohama, jsme všichni na světě stejní a se stejnými potřebami. Neboj, budou ti rozumět. Hlavně nezapomínej na ten nejdůležitější komunikační nástroj – úsměv 😊

 Modlící se mniši v Kandy , Srí Lanka
Modlící se mniši v Kandy

Jídlo a voda

Nejlepší jídlo na světě. To je pro mě Srí Lanská kuchyně. V každém ročním období zde roste něco jiného, vždy čerstvého. Nespočet zeleniny, ovoce, koření, čaje a kávy. Ingredience, které v kombinaci s příjemným klimatem nemohou (pokud nejsou špatně udělány, či nejsi cimprlich) udělat špatně.

U moře spoustu druhů čerstvých ryb, mořských plodů. Na jihu čerstvá skořice, na vysočině čerstvý čaj a káva. Ve středu ostrova neuvěřitelně chutné banány, manga, ananasy, maracuje, vodní melouny, kokosy a spoustu dalších. Čerstvá rýže, dál, různá curry a sabdží. Lehká, a přitom vydatná jídla, skládající se z pár ingrediencí, ti vykouzlí úsměv na tváři. Ještě musím podotknout, že mohou někdy trochu pálit. Chili je velmi důležitou součástí, pomáhá k lepšímu trávení stejně jako k dezinfekci a prevenci případných obtíží.

Kohoutková voda není pitná. Dostupná je balená voda. Balenou můžeš najít klasicky v malých baleních, ale i 5 litrovou, či 20 litrový sud. Zamysli se vždy, kolik vody potřebuješ a jestli si ji skutečně potřebuješ koupit v plastu, bo jedna plastová flaška na jedno použití v zemi, kde není mnoho vyvinutý recyklační systém, zanechává stopu. Srí Lanka má, stejně jako v celécelá jižní Asie, velký problém s plasty. Většina se pálí nebo zahrabává. Proto si rozmysli, jestli budeš každý den používat x „petek“ nebo si pořídíš filtr a camel bag (či znovu naplnitelnou flašku.

Výborný je UV filtr od Steripenu. Litr kohoutkové vody je jím přefiltrovaný za minutu.

 Ovocný trh Anuradhapura, Srí Lanka
Ovocný trh Anuradhapura

Srí Lanka a bezpečnost

Byť se během Velikonoc 2019 ve velkých městech odpálilo celkem 8 atentátníků, přičemž zemřelo přes 400 lidí a napětí mezi Sinhálci a Tamili tu stále ještě existuje, mám v tento ostrov a jeho obyvatele velkou důvěru. Nikdy se mi tu nestalo nic zlého a nikdy jsem si nepřipadal ohrožen (až na jedno setkání s divokým slonem). Lidé jsou tu milí, vstřícní a velice ochotní. Je radost tu být. 

Mapy, internet a SIM karta

Srí Lanka má dobré pokrytí internetovou sítí. Je možné si hned po příletu koupit sim kartu místního operátora a za velmi levný peníz zde fungovat na datech, volat, či psát sms. 

Co mě na cestách baví, je to, že nemusím být online a řešit věci, které doma řešit musím. Proto mám většinou offline mapy.cz, kde najdu vše, co potřebuji. Osobně je považuji pro plánování tras za lepší než Google mapy.

 Na kole pod stromy Muri (smrt), Thalawa , Srí Lanka
Na kole pod stromy Muri (smrt), Thalawa

Zvířata

Často se mě lidé ptají, na jaká zvířátka se můžou těšit. Jestli potkáme pavouky, hady, myši, slony, či něco, co jste ještě nikdy neviděli.

Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáte. Srí Lanka je místo, kde obecně žije mnohem více zvířat než u nás. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po kokosových palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat, žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé ti navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat.

Srí Lanka opice
Opice v Anuradhapuře

Podnebí, počasí, kdy jet  

Srí Lanka má dvě období. Období dešťů a sucha. Ty se navzájem střídají. Pokud je na východě období dešťů, pak je na západě období sucha a naopak. Díky tomu se do tohoto ráje dá jezdit celoročně. Během června, července a srpna je teplota nejvyšší, v maximech sahá až ke 40 °C. Během zbytku roku je pak o 5-10 stupňů chladněji (okolo 30 °C). Když pak pojedeš na vysočinu, počítej s teplotami 10-20 °C nižšími oproti normálu (zejména v noci a pokud není slunečno). Na vysočinu je dobré se jet ochladit. 

Na jihozápadě je sezóna v evropských zimních měsících a na východě naopak v evropských letních měsících. Na vysočině neprší a je převážně jasno během období leden-únor (top turistická sezóna).

Srí Lanka má v každém období co nabídnout.

 Výhled od chrámu Koneswaram, Trincomalee, Srí Lanka
Výhled od chrámu Koneswaram, Trincomalee

Zajímavá místa, kam se podívat

Díky teroristickým útokům a COVID19 je letos Srí Lanka liduprázdná. V roce 2020 zde najdeš takovou desetinu lidí oproti roku 2018. Je neuvěřitelné, co se děje s velkými hotely a resorty – ceny pokojů klesají i o 70-80 % oproti normálu. Lidé pracující v turismu nemají mnoho práce, a proto se snaží hledat jakoukoliv možnost vydělat. 

Následující místa jsem rozdělil dle typu, kde se dá pobýt (pláž, čajové plantáže, kulturní místa). Zároveň nechci dělat, dle mého názoru, chybu stejnou jako Lonely Planet. Když se v tomto, či jiném populárním turistickém průvodci objeví destinace, která „stojí za to vidět“, tak se během 3-5 let zpravidla promění v turisticky zprofanovanou destinaci. V této situaci se tu staví hotely a ubytovací kapacity doslova živelně, místní lidé začínají vše převádět na peníze – často neadekvátně, později se začíná okrádat, lhát a zapomíná se na slušnost.

Dalo by se říct, že místní začínají zapomínat na svoji vlastní náturu. Z takových míst je ti pak i špatně (části: Bali, Thajska, Egyptu, Chorvatska a dalších). Chci tomu předejít, a proto uvedu určitý návod na to, jak si najít své hidden place a jak ho, pokud možno zanechat bez velkých změn. Vždy uvedu ty typické turistické hotspoty a pak pár typů na zajímavosti.

1) Pláže – jihozápadní až jižní pobřeží (sezóna listopad-březen)

Bentota, Hikkaduwa, Matara, Mirissa, Weligama – převážně resorty, kde jsou velké hotely i menší ubytování, která dbají o čistotu jejich pozemků a oceánu v okolí. Krásné pláže s vlaječkami jednotlivých států. Surfařské spoty jsou zde ve velké míře aktivní v sezóně. Na turistických hotspotech potkáš v sezóně více bílých žárovek než místních. Jedná se o takové druhé Chorvatsko, kde ovšem stále můžeš najít pár míst, která nejsou tolik plná lidí. Když se vyhneš resortům, máš dobrou pravděpodobnost najít pár tichých a klidných míst se stále příjemnými lidmi. 

Matara, Srí Lanka
Matara

Galle – historické město postavené v 17. století Portugalci, kteří v té době Srí Lanku kolonizovali. Historické centrum je koncipováno jako pevnost. Malebné úzké uličky uprostřed pevnosti občas působí dojmem oblasti středozemního moře. Aktuálně pár malých kavárniček, restaurací, barů a art galerií je přesně to, co se turistům líbí. Když přidáš výhledy na oceán z hradeb a pár kostelů a mešit, máš turistický hotspot.

Galle, Srí Lanka
Galle

2) Pláže – východní pobřeží (sezóna červen-říjen)

Arugam Bay – surf a vše s ním spojené. Pár spotů rozesetých v okolí města Pottuvil a „vesnice“ Arugam Bay. V sezóně zde najdeš zejména surfaře a komunitu okolo nich. Můžeš se jet podívat více na jih do oblasti druhého největšího národního parku Yala, kde najdeš slony, leopardy, vodní buvoly, želvy, krokodýly, pávy a spoustu dalších.

Arugam Bay, Srí Lanka
Arugam Bay

Méně turistická místa – Nilaveli a Trincomalee – doposud nepříliš objevená místa na severovýchodním pobřeží. Krásné pláže, kde jste často sami jen s místními rybáři, kteří každé ráno a večer tahají sítě z vody. Trincomalee je větší město s nádhernou vyhlídkou na kopci v pevnosti Fort Frederic, kde se zároveň nachází i hinduistický chrám Koneswaram. 

Trincomalee, Srí Lanka
Trincomalee

3) Čajové plantáže (sezóna leden-únor)

Turistická místa – Ella – „Malebná vesnička uprostřed čajových plantáží“ (Lonely planet, 2014) se během 5 let, kdy na Srí Lanku jezdím, proměnila v reklamu na turistický ruch. Každý čtvrt rok zde vyroste nový hotel, který se často nehodí do místní krajiny ani architektury. Jedna hlavní ulice plná restaurací, barů a turistických center. Nově vznikající atrakce – první zip line na Srí Lance. Krásná krajina všude kolem, včetně malé Adamovy hory, železničního mostu Nine Arch bridge, vodopádu Ravana, či skály Ella rock. 

Ella, Srí Lanka
Ella

Méně turistická místa – Nuwara Elyia (čti Nurélija) – Historické centrum čajových plantáží, kousek pod nejvyšší horou Srí Lanky Pidurutalagala (2543 m.n.m.). Na horu se nedá vyjít, protože se jedná o vojenský objekt. Město je vybudované Brity, kteří zde jezdili na ozdravné pobyty. Najdete zde turf, golfové hřiště, malé koloniální domky i velké hotely, jako například Grand hotel. Do Grand hotelu doporučuji zajít na High tea, které je servírováno číšníky v bílých oblecích v intervalu 14-16 hodin Srí Lanského času. Jedná se o fine cuisine a nevšední zážitek, který je na naše poměry nepříliš drahý. V okolí je hned několik vodopádů a továren na čaj. Pro milovníky čaje, či zvědavce, jak vlastně tento blahodárný nápoj vzniká, vřele doporučuji. Za mě nejhezčí továrna, byť z ruky, je Tea bush.

 Srí Lanka, Čajové plantáže pod Nuwara Elyia po cestě do čajové továrny Tea bush
Čajové plantáže pod Nuwara Elyia po cestě do čajové továrny Tea bush

Neturistická místa – Najdi si. Půjč si skůtr, či najmi auto s řidičem a jeď se projet po malých klikatých cestách, které lemují všudypřítomné čajové plantáže a najdi si své oblíbené místo. Stojí to za to 😊

4) Kulturní a další místa Srí Lanky

Zajímavá turistická místa:

Kandy – chrám Buddhova zubu-nejposvátnější buddhistický chrám na ostrově. Botanická zahrada, socha sedícího Buddhy s krásnou vyhlídkou, les Kodimale se stejnojmenným vrcholem, tržnice, či vyhlášená restaurace Muslim hotel. K tomu všemu koloniální styl a jezero přímo uprostřed města.
Tip: občas na parkovišti přes cestu od jezera vaří v malých stáncích místňáci skvělé jídlo.

Chrám v Kandy, Srí Lanka
Chrám v Kandy

Negombo – přehršel kostelů (největší křesťanská komunita žije právě tady) a velký rybí trh, dobré před odletem z Katunayake (jediné mezinárodní letiště na Srí Lance je hned vedle Negomba).

Negombo, Srí Lanka
Negombo

Sigiriya/Dambula – Lví skála je jedno z míst, které stojí za návštěvu alespoň jednou za život. Jedná se o jedno z nejvíce navštěvovaných míst turisty, ale má to opodstatnění. Bývalé královské město na téměř 200 metrů vysoké skále. Navíc jedno z nejlépe zpracovaných muzeí na Srí Lance. Pro milovníky historie jednoznačná volba. Doporučuji spojit s východem slunce. Alternativou pro šetřící je skála vedle, kde vstup stojí pár set Rupií a je zde pěkný výhled na Sigiriy. Při cestě se dá zastavit ještě do jeskynního chrámového komplexu Dambula, který je stejně jako Sigiriya zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Sigiriya, Srí Lanka
Sigiriya

Méně turistická místa:

Polonnaruwa – severně od Sigiriye se nachází druhé nejhistoričtější město Srí Lanky, které bylo zároveň i bývalým královským městem po několik staletí.

Polonnaruwa, Srí Lanka
Polonnaruwa

Anuradhapura – ve své době (cca 2 000 let zpátky) město s největší doloženou rozlohou na světě – 1 km². Město, které mělo zavlažovací systém, umělý rezervoár na zadržování vody, kanalizaci a spoustu dalších moderních zařízení. Další místo zapsané na seznam UNESCO s nespočtem stup (buddhistických chrámů), rozvalin starého města, ve kterých se dá na určitých místech volně a bez placení pohybovat. Pak jsou také placená místa, jako největší chrám na Srí Lance, muzeum atd.

 Chrám Isurumunia Anuradhapura, Srí Lanka
Chrám Isurumunia Anuradhapura, Srí Lanka

5) Výšlap s náboženským nádechem (sezóna leden-únor)

Adamova hora

Na druhou nejvyšší horu (2234 m) měl dle historie sestoupit Adam, když byl vyhnán z ráje. Proto název i otisk nohy v chrámku na jeho vrcholu. Každý správný Srí Lančan by minimálně jednou za život měl vystoupit na vrchol. Díky tomu jsou zde v sezóně davy. Místních i turistů. Nahoru vede 5 432 schodů, odhady se liší podle jednotlivých počtářů a strategie výpočtu.

Adamova hora, Srí Lanka
Adamova hora

Zajímavá místa – shrnutí:

Srí Lanka nabízí mnoho míst, která stojí za to vidět. Mnoho jídel, která stojí za to ochutnat a mnoho lidí, se kterými stojí za to se setkat. Mé osobní doporučení je navštívit některá z výše zmíněných míst, přitom si nechat alespoň jeden týden na objevování míst nových, která ti přirostou k srdci a na která budeš ve finále vzpomínat více než na turistické hotspoty.

O autorovi – Travel Native:

Tento podrobný průvodce pro vás sepsal Kuba Frank, zakladatel neziskovky Travel Native, se kterou pořádá pro veřejnost netradiční zájezdy (nejen) na Srí Lanku. Pokud se bojíš vyrazit na vlastní pěst, ale zároveň chceš zemi poznat více do hloubky, je Kuba jako průvodce skvělou volbou! O své neziskovce říká následující:

Travel Native

TravelNative

Zapomeňte na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekejte pětichodové menu, netěšte se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý. 

Cestování je pro nás poznávání. 

Poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma. Cestování je pro nás gurmánský zážitek – jíme to, co místní.  Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí. 

Vezmeme Tě na místa, která stojí za to vidět. Seznámíme Tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život třeba Srí Lančana. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství. A přitom všem i pomůžeš.

Práci dáváme místním lidem, kteří si tak vydělávají na lepší živobytí. Snažíme se realizovat většinu aktivit mimo cestovní agentury, čímž šetříme náklady. Výlety vymýšlíme sami na základě našich zkušeností. Stavíme na princip užívej, prožívej.

Na každé místo bereme omezený počet lidí ročně – nemáme zájem zkazit místa turismem. Kde je hodně turistů, vše se řídí tlakem peněz. To následně kazí místa, lidi a jejich charaktery. Z takových míst by ti nakonec mohlo být až nevolno.

Více informací na webu Travel Native, Facebooku a Instagramu.

Srí Lanka – uložte si na později a svým kamarádům:

Srí Lanka: praktické informace na cestování + zajímavá místa

Srí Lanka – pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Rate this post