19 skvělých tipů a kompletní návod: Jak na levné letenky v roce 2020

Hledání nejlevnější letenky je celkem věda. Pokud nevíte, jak na to, strávíte tím opravdu hodně času a bez úspěchu. Přečtěte si naše tipy, jak na levné letenky a ušetřete si hodně času i peněz:

Obecné tipy -- jak na nejlevnější letenky

1) Nejlevněji 2 až 3 měsíce před odletem

Nejnižší ceny bývají 2 až 3 měsíce před odletem. Neplatí to vždy, ale je to statisticky dokázané. Kupujte ale jen v případě, že si jste jistí, že už se nic nezmění, případně si vyberte letenku s možností jejího zrušení.

Neplatí to pro různé akce a chybové tarify.

2) Používejte anonymní okno

Nejlevnější letenky hledejte hledejte přes anonymní okno. Vyhledávače si jinak pamatují vaše předchozí vyhledávání a při opětovném hledání vám často nabídne vyšší ceny.

3) Vyhněte se populárním termínům a svátkům

Létejte mimo hlavní sezony a vyhněte se svátkům (například přes Velikonoce, Vánoce nebo kolem Silvestra jsou letenky několikanásobně dražší).

Je dobré si taky zjistit, kdy jsou státní svátky v dané zemi a vyhnout se i těm.

4) Vyberte si destinaci podle nejlevnější letenky

Vyberte si destinaci podle ceny letenky. Každý rok jsou výhodné letenky do jiných destinací. Pokud jste flexibilní, můžete ušetřit opravdu hodně peněz.

5) Zkuste různé jazykové mutace vyhledávačů

Zkuste hledat letenky na více různých jazykových mutacích u vyhledávačů. Často se ceny lehce liší.

Zvláště u letenek z a do Česka jsou letenky na české verzi Skyscanner.cz výrazně levnější než na anglické verzi. U vyhledávače Kayak můžete zkusit i například Kayak.de, Kayak.fr, Kayak.es, Kayak.it, Kayak.pt, Kayak.se nebo Kayak.co.uk.

6) Otestujte i okolní letiště

Hledejte letenky nejen z Prahy, ale i třeba z Vídně, Bratislavy či Berlína a Katowic. Často jsou letenky z těchto letišť výrazně levnější. Do všech těchto měst se dostanete snadno a celkem levně autobusem Flixbus či Regiojet.

Jak na nejlevnější letenky

7) Kupujte zpáteční letenky

Zpáteční letenky jsou většinou výrazně levnější než dvě jednosměrné (neplatí u nízkonákladových letů, které si musíte koupit zvlášť).

8) Jednosměrná letenka jako zpáteční

Pokud potřebujete jednosměrnou letenku s přestupem a chcete na pár dní prozkoumat přestupní město, můžete tuto letenku najít jako zpáteční s jiným místem návratu.

Jako příklad – my takto letěli z Prahy na Zéland s přestupem v Tokiu. Měli jsme zpáteční letenku tzv. „multi-city“. Let Praha – Tokio byl jako směr tam a let Tokio – Nový Zéland byl jako zpáteční let.

9) Pozor na vzdálená letiště

Dejte si pozor na vzdálená letiště -- platí zvlášť o nízkonákladových společností.
Někdy se může stát, že doprava z letiště do města bude stát stejně jako celá letenka.

Například Londýnské letiště Stansted je od centra města vzdálené téměř hodinu a půl jízdy a autobus jedním směrem vás vyjde kolem 350Kč, takže musíte k ceně letenky připočítat 700Kč. Podobné je to v Barceloně a letištěm Girona.

10) Kupujte nejlevnější letenky v neděli

Letenky kupujte v neděli, kdy jsou statisticky letenky nejlevnější (myslíme tím den nákupu, a nikoliv den letu).  Například ve středu jsou letenky průměrně o 4% dražší, než v neděli, což u letenky za 10 000Kč to dělá rozdíl 400 Kč, což není úplně zanedbatelná částka.

11) Nechte si posílat upozornění na cenu

Pokud máte jasně daný termín a destinaci, nechte si posílat několik měsíců předem upozornění na ceny. Budete mít možnost sledovat, jestli cena letenky klesá nebo stoupá a budete moci koupit letenku ve vhodnou chvíli.

Můžete si například nastavit, aby vám přišlo upozornění, až cena klesnou pod určitou částku.

U Skyscanner stačí vyhledat váš konkrétní let a kliknout na tlačítko „Dostávat upozornění na cenu“ vlevo nahoře.

12) Využijte přestup na návštěvu místa

Nemáte rádi přestupy a čekání na letišti? Proč naopak přestup nevyužít na podívání se do zajímavé destinace? Zkuste si najít letenku s přestupem v nějakém zajímavém městě s delší dobou čekání (alespoň třeba 8 hodin) a během čekání se běžte projít po městě.

13) Létejte jen s příručním zavazadlem

Obzvlášť v Evropě je drtivá většina levných letenek pouze s příručním zavazadlem. Pokud letíte na kratší dovolenou, neměl by být problém se sbalit do malého kufru nebo batohu.

Ušetříte tak nejen celkem dost peněz, ale vyhnete se i čekání u pásů s kufry na letišti a nehrozí vám, že se vaše zavazadlo ztratí. Díky tomu, že nebudete odbavovat zavazadlo, můžete také přijet na letiště později.

Zkontrolujte si maximální rozměry a váhu příručního zavazadla u vaší letecké společnosti.

14) Jak na nejlevnější letenky z Prahy

Pokud hledáte nejlevnější letenky z Prahy, použijte vyhledávač Skyscanner.cz. Většinou najde nejvýhodnější nabídky. Pozor! Používejte Skyscanner.cz a ne Skyscanner.com! Anglická verze vám pravděpodobně nabídne vyšší ceny.

Výhody a funkce Skyscanner:

 • Funkce nejlevnější měsíc
 • Možnost hledání kamkoliv
 • Hledání podle mapy

Přečtěte si náš návod 13 tipů a kompletní návod, jak hledat letenky na Skyscanner

Skyscanner - funkce nejlevnější měsíc
Skyscanner -- funkce nejlevnější měsíc

15) Mám termín, ale je mi jedno kam letět

Pokud si chcete vybrat destinaci podle ceny letenky, může vám dobře posloužit vyhledávač Kiwi.com, kde se dá dobře vyhledávat pomocí mapy.

Můžete si zvolit jak radius okolí a vyhledávač vám tak najde například letenky nejen z Prahy, ale i z Bratislavy či Vídně. Můžete si také nastavit radius na cílovou destinaci a najde vám to nejlevnější letenky například do celého Španělska.

Vyhledávání pomocí mapy na Kiwi.com

16) Jak na nízkonákladové nejlevnější letenky

Pro vyhledávání nízkonákladových letenek doporučujeme vyhledávač AZair.cz. Tento vyhledávač umí najít opravdu levné letenky, které nenajdete nikde jinde.

Dejte si pozor, že jde o nízkonákladové společnosti a letenky jsou pouze s příručním zavazadlem.

Pozor také na to, že pokud si najdete spojení s přestupem. Budete kupovat letenky zvlášť a nemáte garantováno stihnutí přestupu v případě zpoždění. Dejte si proto dostatečné časové rozmezí na přestup.

Výhody a funkce AZair:

 • Možnost hledání kamkoliv
 • Bohaté možnosti přidání okolních letišť
 • Chytré široké destinace (např. všechny ostrovy ve středomoří).
 • Bohaté možnosti volení flexibilního termínu, můžete si zvolit:
  • maximální počet dní
  • minimální počet dní
  • odlet v konkrétních dnech v týdnu (například jenom pátek až neděle)
  • přílet v konkrétních dnech v týdnu
  • odlet z jiného letiště
  • maximální počet přestupů

Přečtěte si náš podrobný návod na AZair:

AZair umí najít opravdu nejlevnější letenky
AZair umí najít opravdu velmi levné letenky

17) Jak na nejlevnější letenky do Asie a po Asii

Pokud hledáte letenky do Asie či po Asii, často nejlevnější nabídky poskytne vyhledávač Momondo. Jde o klasický vyhledávač, kde zadáte místa odletu, příletu a datum. I Momondo umožňuje prohledat i okolní letiště či možnost hledání letenky s návratem na jiné místo.

Po vyhledání letů vám Momondo zobrazí přehledný graf s cenami v průběhu měsíce. Vidíte tak, ve kterých dnech jsou lety nejlevnější.

Momondo - vyhledávač letů do a po Asii
Momondo -- vyhledávač letů do a po Asii

18) Akční levné letenky

Je ohromné množství serverů, které nabízejí různé letenky a je těžké se v tom vyznat. Navíc hodně z nich nabízí neplatné ceny.

Letos vzniknul nový server Cestolet.cz, který shromažďuje platné akční letenky na jedno místo. Můžete tedy sledovat tento server a nemělo by vám nic uniknout.

Na Cestoletu si také můžete nastavit posílání upozronění na nové akce na email a nic vám neunikne.

Další dobré weby s akčními letenkami:

Akční letenky - cestolet.cz
Akční letenky -- cestolet.cz

19) Další možnosti, jak najít levné letenky

Pokud máte dost času a opravdu chcete zkusit všechny možnosti, zde jsou další místa, kde můžete nejlevnější letenky zkusit hledat:

Zpozdil se váš let o více než 3 hodiny? Žádejte o kompenzaci!

Za zpožděný let o více než 3 hodiny máte nárok na kompenzaci 250 -- 600 €! Nárok vzniká při zpoždění letu kvůli technické závadě, nedostatku personálu nebo zpoždění předchozích letů.

Vymáháním kompenzací se zabývá česká firma Vaše nároky. Zadáte případ a oni už za vás všechno vyřeší. Provizi si vezmou pouze z úspěšného vymáhání, čili nemáte co ztratit, můžete jen získat.

Vaše nároky

Pomohl vám článek? Sdílejte kamarádům

Jsou pro vás naše tipy užitečné? Můžete nám udělat radost a objednat si letenky přes náš odkaz. Nestojí vás to nic navíc a my z toho budeme mít malou provizi, kterou využijeme na další chod webu. Stačí vyhledat letenky přes tento odkaz.

Podívejte se na super video -- jak na nejlevnější letenky:

Pomohl vám článek?

Pokud vám článek pomohl, můžete nám udělat radost a zamluvit si ubytování, koupit letenky, zajistit pojištění či půjčit auto přes naše odkazy. Vás to nestojí nic navíc a my z toho budeme mít malou provizi, kterou využijeme na další chod webu.

Také jsme pro vás připravili přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění!

Uložte si na později a pro své kamarády:

19 tipů jak na levné letenky (1)

FAQ -- nejčastější otázky:

Jak dlouho dopředu jsou letenky nejlevnější?

Letenky bývají nejlevnější 2-3 měsíce před odletem. Neplatí to ale pro různé akce a chybové tarify.

Kde hledat nejlevnější letenky?

Nejlepší vyhledávače jsou Skyscanner, AZair, Kiwi, Momondo či Kayak. Žádný není jasně nejlepší. Někdy vám najde nejnižší ceny jeden a podruhé zase jiný. Vždy je dobré porovnat více různých vyhledávačů.

Na co si dát u hledání letenek pozor?

1) Vyhněte se populárním termínům a svátkům -- letenky bývají výrazně dražší.
2) Dejte si pozor na vzdálená letiště -- některé nízkonákladové společnosti létají na malá letiště daleko od města a doprava vás bude stát další čas a peníze.
3) Zkontrolujte si, jestli je v ceně letenky i zavazadlo.
4) U nízkonákladových letů si dejte pozor na dostatečný čas na přestup. Jednotlivé lety se často musí koupit zvlášť a nemáte přestup garantovaný.

V jaký den je nejvýhodnější letenky kupovat?

Statisticky jsou letenky nejlevnější v neděli, ale rozdíl je minimální (myšleno den nákupu letenky a ne den odletu).

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

5.0 - 6 votes

Adriana a Matěj - Czech the World - blog o cestování

Adriana & Matěj

Cestovatelé, sportovní nadšenci a fotografové, kteří pro vás připravují podrobné průvodce a cestovatelské tipy. Přečtěte si více o nás zde.

Veškeré články se snažíme průběžně aktualizovat, nicméně místa se rychle mění a není v našich silách zachytit veškeré změny. Proto budeme rádi, pokud nás upozorníte na jakékoliv novinky.

Napsat komentář

shares