Samoa od A do Z: zajímavá místa i praktické informace + mapa

Ostrovní stát Samoa, to jsou tropické tichomořské ostrovy v západní části Polynésie. Samoa je ideální destinací pro plážový odpočinek pod palmami i potápění, stejně tak jako objevování vnitrozemí, vodopádů a samojské kultury. Na rozdíl od ostatních ostrovů není tak drahá a zejména na ostrově Savai’i se budete cítit jako by se tu zastavit čas. Přinášíme vám praktické informace pro cestování na Samou:

Samoa – proč tam jet? Za čím se jezdí na Samou

  • Palmy, pláže a bílý písek – jednoduše se tu můžete cítit jako v opravdovém tropickém ráji. Kokosové palmy, tyrkysová voda a celoročně teplé moře – ideální místo pro plážovou dovolenou.
  • Šnorchlování, želvy a gigantické mušle – korály můžete najít prakticky podél celého pobřeží, jsou zde ale i místa, kde můžete potkat mořské želvy nebo se dokonce podívat do rezervace s obřími mušlemi. Žije tu totiž Zéva obrovská (jedna z nejohroženějších mušlí světa), která dorůstá délky až 1,2 metru.
  • Jídlo a kultura – samojská kuchyně je výborná, hodně ovoce a kokosového mléka. Hned po příjezdu také poznáte, že na ostrovech nikdo nikam nespěchá. Stres je pro místní cizí slovo. S tradičními zvyky se můžete seznámit např. v kulturní vesničce v Apii.
  • Vodopády, jeskyně a objevování vnitrozemí – ve vnitrozemí najdeme nespočet vodopádů, které jsou často za malý poplatek přístupné a můžete si pod nimi zaplavat. Mimo to se můžete s průvodcem vydat do džungle třeba až na vrchol sopky nebo na vlastní pěst, do některé z jeskyní.
Pobřeží ostrova Savai'i, Samoa
Pestrobarevné pobřeží ostrova Savai’i

Počasí a kdy vyrazit?

Ideální období pro návštěvu ostrovů Samoa je od dubna do října s tím, že nejhezčí počasí můžete čekat od června do září. V tuto dobu je tu i nejvíce turistů. Naopak od listopadu do března/dubna můžete na Samoe čekat období dešťů.

Samoa v období dešťů

Sami jsme Samou navštívili koncem listopadu a můžeme říct, že i taková návštěva není vůbec špatná. V tuto dobu budete mít ostrovy prakticky celé jen pro sebe. Pravidelně jsme sice 2x za den zmokli (deště jsou vydatné, zato teplé), ale i sluníčko mezi dešti pořádně pálilo, že jsme se během 5 dní zvládli opálit, či dokonce spálit. Ve výsledku byla zatažená obloha na motorce daleko příjemnější.

Samoa - Graf průměrných teplot a srážek
Graf průměrných teplot a srážek

Samoa – Víza a podmínky vstupu

  • Víza nejsou pro návštěvu ostrovů Samoa potřeba. Pro krátkodobé turistické pobyty do 90 dnů, platí pro občany ČR bezvízový režim.
  • Platnost vašeho pasu musí být alespoň 6 měsíců od vstupu do země.

Letenky aneb jak se na Samou dostat?

Dlouhodobě nejlevnější letenky nabízí nejčastěji Skyscanner. Přímými lety se na Samou dostanete z Aucklandu, Sydney nebo Fidži. Nejvíce letů obsluhuje samojská aerolinka Samoa Airways, která má dobré služby i jídlo. Pokud chcete sledovat filmy nebo využívat zábavní portál, nezapomeňte si sluchátka, případně si je můžete zakoupit na palubě.

Samoa – letenky z Nového Zélandu a Austrálie

Pokud jste na Novém Zélandu nebo v Austrálii na delší dobu, doporučujeme sledovat aplikaci I know the pilot, která nabízí akční letenky v tomto regionu. V akci se zpáteční letenky dají sehnat v rozmezí 350-400 NZD. Běžně se ceny šplhají až k 600 NZD.

Samoa – dovolená a zájezdy

Pokud se na cesty raději vydáváte s cestovkou, můžete se podívat na nabídku kompletních zájezdů na ostrovy Samoa z ČR.

Oblast Manase - ostrov Savai'i
Oblast Manase – ostrov Savai’i

Po příjezdu na Samou

Příletová karta

Do příletové karty je zapotřebí vyplnit (mimo jiné) hotel, kde máte zajištěné ubytování na první noc. Po příletu, už vás žádná důkladná prohlídka (jako je tomu na Zélandu) nečeká.

SIM karta

Samoa má k dispozici 2 telefonní operátory: Digicel a Blue Sky. Signál mají oba mobilní operátoři prakticky po celém území. Mírně lepší pokrytí má Blue Sky. Ceny se liší v závislosti na počtu dní, na které chcete mít SIM kartu funkční. Oba stánky se SIM kartami jsou vedle sebe, a tak můžete jednoduše porovnat, jaký tarif se vám více vyplatí.

Směnárna

Nejlepší je vyměnit peníze hned na letišti. Bez problémů vám zde vymění NZD i USD. Pokud možno, řekněte si o menší bankovky, než je 100 tala, místní mají problém takto velké bankovky rozměňovat.

Cestování na motorce si užijete, pobřeží ostrova Savai'i
Cestování na motorce si užijete, pobřeží ostrova Savai’i

Doprava po ostrovech

Jaký zvolíte způsob dopravy bude záležet především na vašem stylu cestování a na tom kolik máte času. Pokud máte méně času a chcete být na lokální dopravě nezávislí, vřele doporučujeme půjčení motorky nebo auta. Pokud máte více času a nevadí vám řešit, že na některých úsecích autobusy nejezdí, můžete zkombinovat veřejnou dopravu a stopování.

Pamatujte – na Samoe se jezdí vlevo! Maximální dovolená rychlost je 56 km/h.

Půjčení motorky

Půjčení motorky je ideálním řešením, jak prozkoumat oba samojské ostrovy i za poměrně krátký čas. Jedinou oficiální půjčovnu Moto Samoa zde provozuje Australan a místa k vyzvednutí jsou rozmístěna na obou ostrovech. Motorek je omezený počet, proto doporučujeme rezervaci předem. Na motorku se pohodlně vlezete ve dvou. S převezením skútru na trajektu mezi ostrovy není problém (stojí 30 tala). Přilba je ze zákona povinná a za jízdu bez přilby vám hrozí pokuta (v půjčovně přilbu dostanete).

Motorka je levnější jak auto a určitě se na ní dostanete mnohem více do kontaktu s místními než při jízdě autem. Na motorce tu však potkáte jen turisty. Jízdy na motorce mezi auty se bát nemusíte. Tempo jízdy po silnicích je stejně pomalé jako tempo života a maximální dovolenou rychlost 56 km/h nejen že v podstatě nikdo nepřekračuje, ale většinou ani nedosahuje. Jediná rušnější silnice je ta mezi letištěm a hlavním městem Apia.

Samoa a pohoda na motorce - velký provoz tu nehledejte, ostrov Savai'i
Pohoda na motorce – velký provoz tu nehledejte, ostrov Savai’i

Samojský řidičský průkaz

Pro řízení auta i motorky budete potřebovat samojský řidičský průkaz. Vystaví vám jen automaticky v půjčovně za poplatek 21 WST. Řidičák je platný 1 měsíc. Je to však jen formalita, takový „cár papíru“, díky kterému získává vláda více peněz.

Půjčení auta na Samoe

Auto si můžete vypůjčit již na letišti, kde je autopůjčovna Avis. Rezervaci můžete udělat předem online. Mnoho půjčoven je v hlavním městě Apia. Na ostrově Upolu jsou 2 půjčovny v přístavním městě Salelologa.

Lokální doprava

Místní dopravu zajišťují pestrobarevné autobusy, které představují po stopování nejlevnější způsob cestování. Nemají konkrétní zastávky. Pokud chcete nastoupit, čekejte u cesty a na autobus zamávejte. Pro zastavení zatáhněte za signalizační lanko. V informačním centru v Apii můžete získat jízdní řád i s cenami. Pro řidiče mějte připravenou přesnou částku.  

Nejvíce autobusů jezdí dopoledne, naopak navečer už nejezdí téměř žádné. Podobné je to v neděli, kdy se chodí do kostela a autobusy až na výjimky nejezdí. Vždy je dobré si na ubytování zjistit v kolik a jak se dostanete do vaší další destinace.

Samoa - místní autobusy
Takto vypadají lokální autobusy

Stopování

V místech, kde je provoz, nebudete mít se stopováním problém. Sami jsme nestopovali, pouze jsme šli pěšky kolem silnice (u letiště) a pokaždé nám do 5 minut zastavilo auto s tím, že nás rádi svezou, kam potřebujeme. Horší to bude v odlehlejších částech ostrova, kde takový provoz není a na první projíždějící auto si budete muset notnou chvílí počkat.

Taxi

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, vždy se na ceně dohodněte předem, abyste předešli pozdějšímu dohadování se o ceně. Také můžete řidiče požádat o ceník, který mají mít dle samojského zákona k dispozici.

Celodenní pronájem auta i s řidičem vás vyjde na 300-400 tala. Taková varianta se hodí zejména pokud nemáte tolik času a chcete si projet hlavní zajímavosti samojských ostrovů.

Telefonní číslo na Samoa Radio Taxi v hlavním městě Apia (ostrov Upolu) je +685-24-432. V přístavu Salelologo na ostrově Savai’i operuje Samoa Fesoasoani Atu Taxi (+685-55-155). 

Trajekt mezi ostrovy Samoa

Mezi dvěma hlavními ostrovy Upolu a Savai’i jezdí pravidelně trajekty. Aktuální jízdní řád i ceník naleznete na stránkách Samoa Shipping. Plavba trvá zhruba hodinu až hodinu a půl, v závislosti na tom, kterou lodí jedete. Vetší a rychlejší má název Lady Samoa III, menší a pomalejší potom Samoa Express. Lodě jezdí opravdu na čas.

Jízdenky koupíte u okénka v přístavu. Za poplatek také můžete bez problémů převézt auto či motorku. Místo pro auto lze rezervovat předem na e-mailu: [email protected], pro motorku není rezervace třeba.

Pamatujte: Zejména mimo sezonu se může stát, že za špatného počasí a rozbouřeného moře trajekt nepojede. Proto se doporučuje navštívit nejprve ostrov Savai’i a až následně hlavní ostrov Upolu (kde se nachází letiště), případně si mezi přejezdem z ostrova Sava’i a odletem z Upolu nechat časovou rezervu.

Trajekt, který jezdí mezi ostrovy, Samoa
Trajekt, který jezdí mezi ostrovy

Samoa – Peníze a přibližné ceny

Samoa má měnu, kterou najdeme pod zkratkou WST – samojská tala. Její název vznikl zkomolením slova „dolar“ (da-la). Její znak je rovněž totožný s dolarovým: $. Proto vám někdy může znít, že místní požadují částku v dolarech, ale vždy mluví o místní měně, kterou je tala.

Aktuální kurz: 1 tala = 8.29 Kč

Nejvýhodnější je vyměnit hotovost NZD či USD přímo ve směnárně na letišti.

Bankomaty

Bankomaty jsou na ostrovech pouze na několika místech. Na ostrově Upolu jsou na letišti a v hlavní městě Apia a jeho okolí. Na druhém ostrově – Savai’i je několik bankomatů v přístavním městě Salelologa a jeden na severu u Safune.

Platba kartou

S placením kartou také uspějete pouze ve velkých hotelových resortech nebo supermarketech v okolí hlavního města Apia.

Přibližné ceny

  • Ubytování v beach fales s polopenzí za osobu/noc: 70 – 100 WST
  • Jídlo v levnější restauraci: 8 – 15 WST
  • Voda (1,5 l): 3 – 5 WST
  • Benzín (1 l): 2,6 WST
  • Trs banánů u stánku: 5 WST
  • Vstupy k zajímavostem: 5 – 20 WST

Další srovnání a ceny můžete najít na stránkách Numbeo.

Pláže ostrova Upolu, Samoa
Pláže ostrova Upolu

Samoa – ubytování na ostrovech

Samoa nabízí různé druhy ubytování od hotelů, hotelových resortů, AirBnB až po tradiční způsob ubytování – samojské „Beach Fales“. V sezoně doporučujeme rezervovat ubytování předem. Hotely, hostely a hotelové resorty jsou ve většině případů na Bookingu či Agodě.

Beach fales

Noc v tradiční fale je zážitkem, o který byste se při návštěvě Samoy neměli nechat ochudit. Fales jsou tradiční plážové přístřešky postavené na kůlech. Bývají přímo na pláži a často nabízí překrásný výhled na tyrkysové moře a písečnou pláž s palmami. Taková typická fale má uprostřed matraci s moskytiérou a většina z nich se dá na noc nebo dle přání „uzavřít“. Stěny tvoří spletené palmové listy a jednotlivé stěny se dají dle přání vyrolovat nebo srolovat.

S tímto ubytováním je ve většině případů spojená i večeře a snídaně, které jsou v ceně. Za noc ve fale zaplatíte kolem 70-100 tala na osobu (někdy i více), v závislosti na lokaci a sezoně. Rezervace často fungují přes TripAdvisor.

Beach fales často patří mezi nejlevnější možnosti ubytování.

Tradiční samojské fales
Tradiční samojské fales

Jídlo na Samoe

Samojská kuchyně je velmi chutná – hodně ovoce, zeleniny i masa, výborné jsou zejména pokrmy s kokosovým krémem. Mnoho ubytovacích zařízení nabízí full servis s večeří i snídaní a o jídlo se tak prakticky nemusíte starat. Porce jsou většinou vydatné a často formou bufetu. Přes den si můžete koupit na stáncích podél cesty čerstvé ovoce (nejčastěji banány, papáju, kokos nebo ananas).

Na Upolu také potkáte supermarkety (Farmer’s Joe či Frankie), ve kterých si můžete koupit třeba kapsu z listového těsta plněnou různými druhy masa.

Tip na restaurace v Apii

Výbornou ale levnou restaurací či spíše jídelnou, kam chodí místní, je Pinati Restaurant, která je nedaleko hlavní katedrály (osobně jsme vyzkoušeli i byli jsme moc spokojení). Další možností je Sunrise Restaurant, která je přes ulici, ale má o něco nižší hodnocení.

Co vyzkoušet

  • Umu – tradiční nedělní jídlo pečené ve venkovní peci na lávových kamenech zabalené v banánových listech
  • Oka – tradiční salát, jehož hlavní ingrediencí je syrová ryba (nejčastěji tuňák)
Pohled od snídaně, ostrov Savai'i, Manase
Pohled od snídaně, ostrov Savai’i, Manase

Samoa – jazyk a základní fráze

Oficiálním jazykem státu Samoa je samojština společně s angličtinou. Anglicky se tu tedy domluvíte bez problémů, ale místní rozhodně potěšíte, pokud se naučíte alespoň samojský pozdrav a poděkování.

  • Ahoj – Talofa
  • Děkuji – Fáfetaj

Další užitečné fráze:

  • Ahoj (při loučení) – Tofa
  • Prosím – Fámolemole
  • Ano – Loe
  • Ne – Leai

Samoa a bezpečnost

Samoa je poklidný stát s nízkou kriminalitou. Přesto se doporučuje dodržovat pravidla základní bezpečnosti – zamykat auta, hotelové pokoje, nenechávat na pláži cennosti bez dozoru, v noci se vyhnout temným uličkám v hlavním městě apod.

Ve vnitrozemí si dávejte pozor na stonožky, jejichž kousnutí může být velmi bolestivé. Komáři mohou přenášet tropické nemoci (je zde teoretická možnost výskytu horečky dengue), proto nezapomeňte repelent proti tropickým komárům.

S čím se budete docela často potkávat (zejména pokud pojedete na motorce), jsou toulaví a často agresivní psi. S motorkou se snaží závodit. Nejjednodušší je přidat a ujet. Ideální je se jim úplně vyhýbat. Pokud vás budou napadat za chůze, prý se stačí sehnout pro kámen, v nejhorším ho po nich opravdu hoďte.

Důležitá tel. čísla

  • Hasiči: 994
  • Police: 995
  • Záchranná služba: 996

Doporučená očkování na Samou

Mimo běžná povinná očkování se na Samou doporučuje i „cestovatelská klasika“, tedy očkování proti žloutence typu A i B a proti břišnímu tyfu.

Cestovní pojištění

Potřebujete-li krátkodobé cestovní pojištění, můžete využít slevu 50 % na jeho sjednání u pojišťovny AXA. Letíte-li v rámci Working Holiday z Austrálie nebo Nového Zélandu, mělo by vám stačit již sjednané roční cestovní pojištění.

Nádherná pláž Falealupo, Samoa
Nádherná pláž Falealupo

Samoa – Praktické informace, které byste měli před cestou znát

  • Nezapomeňte redukci do zásuvky. Samoa používá zásuvky typu I. Napětí 230 V, frekvence 50 Hz.
  • Voda z kohoutku – závadná není, místní ji běžně pijí, alecestovatelům se doporučuje kupovat si vodu balenou, protože obsahuje bakterie, na které nejsme zvyklí a které mohou způsobovat průjem.
  • Jezdí se tu vlevo. Samoa má podobně jako Austrálie a Nový Zéland levostranný systém dopravy.
  • Slunce je zde ostré, proto nepodceňte mazání a vybavte se 50kou na opalování.
  • Veškerá půda někomu patří, tudíž jsou i všechna zajímavá místa soukromá a zpoplatněná, často si cenu přečtete na informační ceduli, jinde musíte poprosit místní, aby vás na výhled nebo k vodopádu pustili (načež vám řeknou i cenu). O to že by si vás nevšimli se nemusíte bát.
  • Večerní představení Fia Fia – určitě si nenechte ujít tuhle tradiční samojskou show. Kromě domorodého tance, písní a kostýmů vás čeká ohnivá podívaná. Představení se konají nejčastěji na plážích u resortů.
  • Ve vesnicích a obydlených oblastech je neslušné nosit krátké oblečení. Zejména ženy by měly mít zakrytá kolena. V turistických resortech tato pravidla neplatí.
  • Neprocházejte vesnicí mezi 6. a 7. večerní, kdy se dodržuje tradiční setkávání rodin. V tuto dobu se po vesnici rozmístí „hlídači“, kteří hlídají, že se tento zvyk dodržuje. Pokud vesnicí projíždíte, zákaz se vás netýká.
  • V neděli chodí místní do kostela. Celá vesnice se tam vydá ve slavnostních bílých šatech. Je to den odpočinku a spoustu „atrakcí“ má zavřeno. V některých oblastech se dokonce nesmí koupat.

Samoa – co si zabalit?

  • Plavky
  • Šnorchlovací set
  • Ručník
  • Opalovací krém 50
  • Pro holky je rozhodně praktický velký šátek (dá se použít na x způsobů)
  • Jako boty postačí sandále
  • Klobouk / čepice
  • Sluneční brýle
  • Repelent proti tropickým komárům
  • V dešťové sezoně pláštěnku
Samoa a tyrkysový oceán
Ostrov Savai’i a tyrkysový oceán

Samoa – Zajímavá místa + tipy na ubytování

Plánování cesty

Zejména pokud letíte z kraje sezóny, berte v úvahu, že se může stát, že trajekt mezi ostrovy může být z důvodu špatných povětrnostních podmínek a rozbouřeného moře zrušen. Proto se doporučuje navštívit nejprve ostrov Savai’i a až poté ostrov Upolu. Případně si mezi plavbou a odletem nechat jeden den rezervu.

Nejkrásnější místa ostrova Savai’i, Samoa

O ostrově Savai‘i se říká, že vypadá jako Upolu před 30 lety. Savai‘i je méně obydlen a životní tempo tu plyne ještě o kapku pomaleji než na ostrově sousedním. Jaká jsou nejkrásnější místa ostrova Savai’i?

Čistě z praktického hlediska popisujeme jednotlivé zastávky ve směru hodinových ručiček.

Mapa všech zajímavých míst souostroví Samoa je ke stažení zde.

Afu Aau Falls

Krásný vodopád s modrou lagunou ke koupání. Přístup vede podél řeky, kde jsou 2 kaskády a kde se můžete rovněž osvěžit. Odbočka je od hlavní silnice značená. Afu Aau Falls je rozhodně moc pěkné místo, kde si zaplavat.

Vstupné: 10 tala

Samoa skrývá mnoho vodopádů, ale tenhle byl z těch nejhezčích - Afu Aau falls
Afu Aau Falls – jeden z nejhezčích vodopádů, Samoa Savai’i

Mu Pagoa waterfalls

Vodopád Mu Pagoa tvoří řeka Lata, která se vlévá z útesu do moře. Cesta k tomuto vodopádu není nijak značena. Pokud se sem chcete podívat, zastavte ještě před mostem na kraji silnice a poproste o vstup rodinu, které patří pozemek u vodopádu. Rádi vás k němu po zaplacení zavedou.

Vstupné: 5 tala

Vodopád Mu Pagoa, Samoa, ostrov Savai'i
Vodopád Mu Pagoa vlévající se do oceánu

Alofaaga Blowholes

Tyhle pobřežní „vodotrysky“ patří mezi z nejzajímavější místa na ostrovech Samoa. Láva zde vytvořila pobřeží, ve kterém jsou díry, kterými je voda při nárazu vlny hnána pod vysokým tlakem do vzduchu. Nejlepší podívanou můžete pozorovat při přílivu. Budete-li mít štěstí, uvidíte gejzíry tryskající výše než 10 metrů. Pokud je moře klidné, stejně se nepřibližujte příliš blízko, voda vás může v nečekaný moment pěkně spláchnout.

Od místa, kde se platí vstupné, je to ještě kus cesty. Že jste na místě poznáte mimo jiné díky tomu, že narazíte na dřevěnou vyhlídkovou plošinu a polorozpadlou chýši. Pokud budete chtít jít ještě dál podél pobřeží, budou po vás chtít další peníze, protože se jedná o další pozemek (to už je ale zbytečné).

Vstupné: 10 tala

Alofaaga Blowholes na ostrově Savai'i, Samoa
Alofaaga Blowholes – jižní pobřeží ostrova Savai’i

Falealupo Beach

Falealupo je krásná pláž která patří i ke stejnojmennému resortu Falealupo Beach Fales. Pokud si tedy chcete užít odpočinek pod palmami s krásným potápěním (korály jsou hned u pobřeží), ubytujte se v místních fales – polootevřených přístřešcích na pláži.

Překrásná pláž Falealupo, Samoa
Překrásná pláž Falealupo, ostrov Savai’i

Zřícenina kostela – Falealupo Ruins

V blízkosti pobřeží najdete pozůstatky kostela, který byl zničen orkánem Ofa v letech 1990 a 1991. Tady pozor, stačí zastavit na cestě a vytáhnout foťák a hbitě za vámi přiběhnout a budou chtít vstupné. Po zaplacení se samozřejmě můžete podívat i do zbytku kostela.

Vstupné: 5 tala

Zřícenina kostela Falealupo, Samoa
Zřícenina kostela u pobřeží

Falealupo Canopy Walk, Moso Footprint, House of Rock

Jedná se o soubor „atrakcí“ na které platí hromadná vstupenka. Falealupo Canopy Walk je něco jako stezka v korunách stromů. Jedná o však o jeden most vedoucí na vyhlídku na stromě. Moso Footprint je dle legend stop Mosa, jinak „otisk“ ve skále a základem House of Rock je lávový tunel (mnohem větší ale můžete vidět uvnitř Dwarf’s Cave). Osobně nám tyto atrakce nepřišly zajímavé, proto jsme ani jednu z nich nenavštívili.

Vstupné: 20 tala

Mořské želvy ve volné přírodě – oblast Manase

Pokud budete mít štěstí, můžete na pobřeží v oblasti Manase spatřit mořské želvy, které sem připlouvají k večeru na mořské řasy. My jsme při šnorchlování viděli hned dvě naráz. Pokud je spatříte, nepronásledujte je, jen je z dálky pozorujte. Ideální je se v této oblasti alespoň na noc ubytovat. Je zde hodně resortů s tradičními přístřešky – beach fales i luxusnějšího ubytování.

K lepšímu ubytování patří resort Stevensons at Manase s bazénem i vynikajícím hodnocením.
Z tradičních Beach Fales jsou nejlevnější Regina Beach Fales, kde vás zahrnout svojí pohostinností. V sousedství jsou dále Vacations Beach Fale či Tailua Beach fales. V sezoně doporučujeme rezervovat ubytování předem.

K nejluxusnějším resortům v okolí potom patří Le Lagoto Resort & Spa následovaný Savaii lagoon Resortem.

Manase - Samoa -Tyrkysová voda, palmy, pláže a mořské želvy, to je Manase
Tyrkysová voda, palmy, pláže a mořské želvy, to je Manase

Dwarf‘s cave

Nejde ani tak o jeskyni, jako o obří lávový tunel. Pokud jde o velikost, klidně by tu mohlo jezdit metro, možná i dvě. Podle legend se nikomu kromě skřítků nepodařilo dojít nakonec, inu ani nám ne, zastavil nás vyšší sráz s jezírkem. Do tunelu jsou v mapách zakresleny 2 vstupy, nám se podařilo najít až ten druhý, vzdálenější. Je to zcela nenápadná malá díra do země. Až po chvíli se dostanete do ohromných podzemích prostor.

Ve vesnici se k jeskyni dostanete podle ukazatele, mezi ukazatelem a džunglí je po obou stranách cesty několik domků, ze kterých k vám někdo přispěchá, aby od vás vybral vstupné.

Vstupné: 10 tala

V podzemním tunelu Dwarf's cave
V podzemním tunelu Dwarf’s cave

Sale’aula Lava Fields

Lávové pole Sale’aula je připomínkou výbuchů sopky Mt Matavanu mezi lety 1905 a 1911. Láva zde pokryla více jak 100 km². Je to velmi zajímavé místo, kde mimo jiné najdeme kostel, který zakryla láva až do výšky 2 metrů. Podívat se můžete i ke hrobu řádové sestry, kterého se láva nedotkla, resp. jej obtekla. Hrob poznáte podle červených květin. 

Vstupné: 5 tala

Samoa Lava Church Sale'aula
Kostel, který si vzala příroda

Nejkrásnější místa ostrova Upolu, Samoa

Plánování cesty po ostrově Upolu není tak jednoznačné jako po sousedním Samojském ostrově Savai‘i. Upolu je menší, ale zase je tu o něco více míst, kde zastavit. Pojďme se tedy podívat na nejhezčí místa, která navštívit.

To Sua Ocean Trench

To Sua Ocean Trench je ikonickým místem ostrovů Samoa. Někdy je toto místo nazýváno nejkrásnějším přírodním bazénem světa. Je to v podstatě propast s přírodním koupalištěm, které je podzemními tunely napájeno mořskou vodou. Na dno vede dlouhý žebřík a místo je to vskutku fotogenické. V okolní zahradě jsou k dispozici fales, na kterých se dá příjemně odpočívat. Výhledy z útesů rovněž stojí za to. Doporučujeme zajít i dolů k pobřeží, kde můžete v jezírku z útesů vidět plavat menší želvy.

Otevřeno mají každý den od 8.30 do 17.00, jen v neděli otevírají až ve 12.30. Na tohle místo si rozhodně nechejte čas, není problém tu strávit několik hodin. Doporučujeme dorazit ihned na otevírací dobu. Máte tak možnost si užít propast sami, než přijdou další lidé.

Vstupné: 20 tala

Samoa od A do Z: zajímavá místa i praktické informace + mapa
Pravděpodobně nejznámější místo ostrovů Samoa

Piula Cave Pool

Toto sladkovodní jezírko s jeskyní nabízí osvěžení v horkých dnech. Jezírko náleží k metodistickému klášteru a má otevřeno každý den kromě neděle.

Vstupné: 5 tala

Papase’ea Sliding Rocks

Fanoušci přírodních skluzavek by se měli zastavit i u Papase’ea Sliding Rocks. Zejména po dešti to tu umí být jako přírodní aquapark.

Vstupné: 5 tala

Giant Clam Sanctuary – Chráněná rezervace Zév obrovských

Zéva obrovská patří k nejohroženějším mušlím světa. U vesnice Savaia si můžete zaplavat do chráněné rezervace těchto mušlí. Mohou se dožít 100 let a dorůst 1 – 1,2 metru. V žádném případě se jich nedotýkejte a ani se před koupáním nemažte opalovacím krémem. Pozor dávejte rovněž na médúzky, které se tu vyskytují a mohou vás požahat (doporučuje se plavat např. v tričku). Rezervace je otevřena každý den, kromě neděle. Šnorchlovací výbavu si vezměte vlastní.

Vstupné: 10 tala

Nejhezčí pláže a plážové oblasti na Upolu, Samoa

Pláže a resorty najdeme na ostrově Upolu především na jeho jižním pobřeží. Mezi nejvyhlášenější oblasti patří:

Lalomanu

Písečné pláže, palmy i korálové útesy. Lalomanu je oblíbenou oblastí, kde se na Samoe ubytovat. Je to odsud navíc jen 13 km k vyhlášené To Sua Ocean Trench. Opět je zde možnost výběru z různých typů ubytování od skromnějších Beach Fales po hotelové resorty.

Z tradičních beach fales s příznivou cenou můžeme doporučit Faofao Beach Fales, které jsme vyzkoušeli nebo nedaleké Taufua Beach Fales, které se také těší velké oblibě.

Nejluxusnějším ubytováním v okolí je Aga Reef Resort and Spa. Nejvýhodněji vychází rezervace tohoto resortu přes Agodu.

TIP: Někteří se v této oblasti s oblibou vydávají na kratší procházku: Lalomanu Crater Walk, která vás zavede džunglí do menšího sopečného kráteru. Prohlídka s průvodcem vyjde kolem 10 tala.

Západ slunce na Lalomanu beach, Upolu - Samoa
Západ slunce na Lalomanu beach, ostrov Upolu

Return to Paradise Beach

Tuhle pláž neproslavilo nic jiného, než stejnojmenný film. Nedaleko odsud se nachází rezervace obřích mušlí Giant Clam Sancturay. Stejné jméno jako pláž nese i luxusní Return to Paradise resort. Za ubytování v něm si však připlatíte.

Black Sand Beach

Black Sand Beach je především zajímavostí, jelikož je tu na rozdíl od ostatních pláží tmavý lávový písek. Za vjezd zaplatíte 15 tala za vozidlo. Nedalekým ubytováním je Sina PJ Beach Fales and Surf, které je oblíbené zejména u nadšenců do surfingu.

Salelotoga

Pokud si chcete dopřát luxus wellness resortu se soukromou pláží, bazénem a večerní Fia fia show, vyzkoušejte Saletoga Sands Resort & Spa opět nedaleko To Sua Ocean Trech.Hodnocení mají vynikající.

Vodopády ostrova Upolu

Na Upolu je opravdu hodně vodopádů, ke všem se platí vstupné a tady je seznam těch největších, ke kterým se můžete podívat:

  • Papapapai-tai Falls
  • Sopo‘aga falls viewpoint
  • Fuipisia Waterfallto
  • Togitogiga Waterfall
Sopo‘aga falls viewpoint, Upolu, Samoa
Vyhlídka na vodopád Sopo‘aga

Hlavní město Apia

I v hlavním městě se najde pár míst, která stojí za návštěvu. Která to jsou?

Samoa Cultural Village

Za poznáním samojské kultury se vypravte do Samoa Cultural Village, která se nachází přes silnici od návštěvnického centra. Seznámit se tu můžete s tradičními tanci, přípravou jídla i řemesly. Prohlídky s programem začínají v 10.30 od úterý do pátku. Aktuální informace naleznete na Facebooku Samoa Cultural Village. Vesnička má v sobotu a v pondělí zavřeno.

Vstupné: dobrovolné

Cathedral of Apia

Apijská katedrála je impozantní stavbou, pokud budete mít čas, můžete nahlédnou i dovnitř.

Katedrála v hlavním městě Apia, Upolu, Samoa
Katedrála v hlavním městě Apia, ostrov Upolu

Lokální trhy – Flea market a Fugalei Fresh Produce Market

Máte-li rádi trhy, zajděte si na jedno ze dvou zmiňovaných tržišť. Na prodej tu mají spoustu ovoce, zeleniny, ryb a občas i nějaké suvenýry.

Palolo Deep Marine Reserve a Vaiala Beach

Skvělé místo, kam vyrazit za šnorchlováním, jen 5 minut chůze od centra. Jsou zde toalety, převlékací kabinky i půjčovna šnorchlovacího vybavení. Návštěvu si naplánujte na příliv, je tu mělko a jinak hrozí poškození korálů i to, že se o ně můžete sami poranit.

Kde se chutně a levně najíst v Apii?

Od místních jsme dostali tip na restauraci Pinati. Je to spíš taková jídelna, ale chodí sem plno místních a vaří výborně (sami jsme vyzkoušeli). Případně se dá zajít i do Sunrise, která je opodál.

Kde se v Apii ubytovat?

Pokud hledáte cenově nejpříznivější ubytování, doporučujeme Olivias Accommodation. Jednoduché, přitom milé ubytování se snídaní a možností koupit si i další jídlo. Pokud hledáte něco mimo centrum (a máte-li vlastní dopravu) skvělou cenu a krásné prostředí nabízí Dave Parker Eco Lodge.

Pěkné, žádané a výborně hodnocené ubytování v centru nabízí The White House Hotel. 15 minut pěšky od centra se nachází The Samoan Outrigger Hotel s bazénem, možností spát v tradiční fale i v normálním pokoji. V obou případech mají ubytování v ceně i snídani.

Mezi luxusní resorty potom patří Taumeasina Island Resort či Sheraton Samoa Aggie Grey’s Hotel & Bungalows.

Fia Fia show v Apii

Tanec, oheň a tradiční samojské rituály. S tím vás na Samoe seznámí ve formě tradičních Fia Fia show. Sami jsme navštívili jednu ze show v Taumeasina Island Resortu a můžeme rozhodně doporučit. Fia Fia show jsou většinou každý den v jiném resortu. Někde stačí, že si objednáte na baru drink, jinde se vybírá vstupné od 15 do 30 tala:

  • Úterý – Siva Afi
  • Středa – Tanoa Hotel
  • Čtvrtek – Manumea Hotel nebo Samoa Traditional Resort
  • Pátek – Sheraton hotel
  • Sobota – Taumeasina Resort

Jestli se show stále koná v daný den si jednoduše ověříte na stránkách hotelu či resortu.

Ohňová show Fia Fia - Taumeasina Samoa
Ohnivá show Fia Fia

Co dalšího Upolu nabízí?

Coastal Lava Cliff Walk – Národní park O Le Pupu-Pue

Relativně krátká pobřežní procházka v národní parku O Le Pupu-Pue nabízí výhledy na oceán, lávu i pozoruhodné skalní útvary.

Baha’i House of Worship in Samoa

Milovníci architektury možná budou chtít navštívit tuto unikátní stavbu, chrám architekta Hosseina Amanata. Jeden z pouhých 8 chrámů tohoto typu na světě. Je unikátní tím, že spojuje všechna náboženství dohromady. Nachází se zhruba 6 km od Apie.

Za uměním

Pokud vás láká umění a muzea, můžete navštívit některé z následujících muzeí:

  • EFKS Museum
  • Vanya Taule’alo Gallery
  • Robert Louis Stevenson Museum

Mapa nejkrásnějších míst Samoa

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s nejkrásnějšími místy ostrovů Samoa. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Samoa mapa

Nalaďte se na tropickou vlnu a podívejte se, co vás na Samoe čeká:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Samoa průvodce

FAQ – Často kladené otázky a informace:

Jak je to s dopravou na ostrovech Samoa?

Na Samoe se můžete pohybovat pomocí lokálních autobusů, půjčit si auto, motorku i stopovat. Mezi ostrovy jezdí trajekt. Přečtěte si podrobnosti o jednotlivých formách dopravy na Samoe.

Mapa s nejkrásnějšími místy ke stažení:

Zde si stáhněte podrobnou mapu se všemi zajímavými místy, která stojí za to navštívit na ostrovech Samoa.

Kde se ubytovat na ostrově Savai’i?

K oblíbeným oblastem patří Manase, kde můžete spatřit při šnorcholvání mořské želvy.

K lepšímu ubytování patří resort Stevensons at Manase s bazénem i vynikajícím hodnocením. Z tradičních Beach Fales např. Vacations Beach Fale či Tailua Beach fales. V sezoně doporučujeme rezervovat ubytování předem.

Přečtěte si více o jednotlivých oblastech i zajímavých místech ostrova Savai’i.

Kde se ubytovat na ostrově Upolu?

Pláže a resorty najdeme na ostrově Upolu především na jižním pobřeží. Mezi nejvyhlášenější oblasti patří např. oblast Lalomanu.

Z tradičních beach fales s příznivou cenou můžeme doporučit Faofao Beach Fales, které jsme vyzkoušeli nebo nedaleké Taufua Beach Fales, které se také těší velké oblibě. Luxusním ubytováním je Aga Reef Resort and Spa.

Čtěte více i o ostatních oblastech na Upolu i zajímavých místech ostrova.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Rate this post