Galapágy – to je neskutečný zvířecí ráj – ráj kde Charles Darwin přišel se svou evoluční teorií. A není se čemu divit, protože na Galapágách najdeme mnoho endemický druhů (tedy druhů, které nenajdeme nikde jinde na světě). Galapágy jsou místem, kde lidé a zvířata žijí vedle sebe v dokonalé symbióze, bez toho, aby se zvířata lidí, jakkoliv bála. S tím jde ruku v ruce nádherná příroda.
V tomto průvodci najdete vše potřebné k tomu, abyste si sami mohli zařídit úžasnou dovolenou na Galapágách.
Proč jet na Galapágy?
Jaké jsou hlavní důvody, proč se vydat na Galapágy?
- Milujete potápění a šnorchlování.
- Milujete zvířata (zejména obrovské želvy, lachtany, leguány a pelikány).
- Máte rádi moře a krásné pláže.
- Chcete vidět něco, co nenajdete jinde na světě.
Dalo by se říct, že celé Galapágy jsou národním parkem – tedy jejich 97 procent. Jde zkrátka o velmi dobře chráněný kus světa, který se díky tomu stal z pohledu nás (návštěvníků) nejlepší zoologickou na světě!
Všude jinde ve světě se divoká zvířata člověka bojí, ale na Galapágách lachtan neváhá vyhodit člověka z lavičky, protože ví, že člověk raději uhne. Tady se zkrátka musíte dívat pod nohy, abyste náhodou něco nezašlápli, protože ani leguáni nemají tendence uhýbat.
Kdy je nejlepší čas jet na Galapágy?
Na Galapágy se dá jezdit prakticky celoročně, nejlepší sezónou ale je období od prosince do května, kdy je zde teplejší a klidnější moře. Tím pádem i lepší viditelnost v moři pro potápění a šnorchlování.
Od čevrna do listopadu je tu chladněji. Touto dobou budete pro šnorchlování a potápění potřebovat neopren.
Počasí na Galapágách
Jelikož Galapágy leží na rovníku, počasí se tu během roku významně nemění. Rozptyl teplot je tu od zhruba od 16° (nejnižší teploty) po 32 °C (nejvyšší teploty).
Pro lepší přehled se můžete podívat na tabulku teplot na Galapágách, během jednotlivých měsíců:
Jak se na Galapágy dostat?
Lety z Evropy
Najít dobré letenky z Evropy na Galapágy je oříšek. Ideální je hledat nejdříve zpáteční lety z Evropy do Ekvádoru (buď Quito nebo Guayaquil) a poté samostatně z Ekvádoru na Galapágy. Doporučujeme zkusit hledat i z jiných letišť než z Prahy – například Vídeň, Frankfurt, Berlín, Mnichov nebo Madrid. Nejčastěji na hledání používáme náš oblíbený Skyscanner, případně Kiwi nebo Kayak.
Přečtěte si také náš článek: Chytré tipy, jak hledat levné letenky.
Letenky na Galapágy z Ekvádoru
Z Ekvádoru na Galapágy létají 2 společnosti – Avianca a Latam. Výhodněji vychází většinou rezervace u Latamu.
Pozor na nejlevnější tarify (XS)! Dejte si pozor, zda se nejedná o tarif pouze pro Ekvádorce – mají zde totiž výjimku a dvojí ceny pro místní a turisty. Pokud byste si letenku označenou pouze pro místní (tarif XS) koupili, hrozí, že budete na letišti doplácet 150 USD.
Lety na Galapágy můžete hledat z Quita nebo z Guayaquilu a létá se buď na Santa Cruz (Baltra) nebo na San Cristobal.
TIP: Abyste si ušetřili čas i ježdění mezi ostrovy, kupte si letenky tam na St. Cruz a odlet si kupte ze San Cristobalu (nebo naopak).
Podmínky vstupu na Galapágy
Víza do Ekvádoru
Při vstupu do Ekvádoru si dejte pozor na to, že musíte mít zpáteční letenku ze země – tedy oficiálně by mělo stačit doložit finanční prostředky na pobyt v Ekvádoru a letenku, ale nám se stalo, že nám při cestě z Panamy málem uletělo, kvůli této oficialitě, letadlo.
Zachránila nás šikovná služba na pronájem letenky Onewayfly – za 20 USD si během pár kliků můžete pořídit doklad o vycestování ze země. Což se hodí, když nevíte, jak dlouho v Ekvádoru chcete být.
Při vstupu do Ekvádoru dostanete do pasu razítko na 90 dní.
Vstupní podmínky na Galapágy,
- Musíte se registrovat předem online zde.
- Na letišti v Ekvádoru musíte požádat o transit card – Mají zde speciální stánek a karta stojí 20 dolarů. Je lepší platit hotově (za platbu kartou si berou procenta).
- Následně si musíte jít proskenovat zavazadla na speciální místo (ukáží vám při výdeji tranzitní karty).
- Zakázáno je s sebou brát čerstvé věci jako je především ovoce, zelenina a živočišné produkty. Věci v originálních obalech ze supermarketu vám projdou (takže např. sušenky, bonbony apod.). Zakázáno je brát s sebou repelent ve spreji!
- Vstup na Galapágy stojí 100 dolarů (od srpna 2024 to bude 200 USD) – platí se na galapážském letišti a lze platit pouze hotově.
Ceny na Galapágách
Ceny na Galapágách jsou oproti Ekvádoru výrazně vyšší, možná až dvojnásobné. Nejnákladnější jsou zejména tours (výlety lodí na místa, kam se jinak dostat nedá). Pojďme se podívat alespoň na nějaké další příklady:
- Lahev vody (1,2l) – 1–2 $
- Doplnění litru vody – 1 $
- Barel vody 2,5 – 4,5 $ (dle ostrova)
- Obědově nebo večeřové menu 5–8 $ (dle ostrova)
- Jídlo v restauraci – od 7–10 $
- Pokoj pro dva na noc- 30–40 $
- Housky – 40–60 centů
- Čerstvý sýr (okolo 400 g) – 8,5 $
- Zmrzlina – 1 $
- Koktejly (happy hour) – 2 za 10 $
- Vodní taxi – 1 $
Na kolik vyjde dovolená na Galapágách
Po započtení veškerých výdajů, včetně letenek z Ekvádoru, jídla, poplatků, výletů, dopravy, a dalšího, nás 12 denní dovolená na Galapágách vyšla na 1200 USD na osobu.
Pokud neplánujete moc šetřit, je možné utratit ještě výrazně víc. Na menší částku už se naopak moc dostat nedá (jedině vynechat výlety, ale ty jsou to nejlepší, co na Galapágách je).
Ubytování
Pokud budeme porovnávat ceny ubytování s pevninským Ekvádorem, je tu ubytování výrazně dražší. Nejnižší cena, za kterou seženete pokoj pro 2, začíná na 30 dolarech. Pro rezervace ubytování jste používali tradičně Booking.com nebo Airbnb.
Doprava
Většina ubytování je blízko přístavů a všechno budete mít v docházkové vzdálenosti. Pokud jde o nějaké ty výlety na pláž nebo na delší vzdálenost, na všech ostrovech fungují taxíky (jsou relativně levné).
- Na ostrově Isla Isabela se dají půjčit kola.
- Na St. Cruz funguje vodní taxi z přístavu na Las Grietas (cesta za dolar).
Trajekty mezi ostrovy
Všechny trajekty mezi ostrovy San Cristobal – St. Cruz – Isabela mají jednotnou cenu – 30 USD. Časem to bude asi víc, ale pokud by vám chtěl někdo prodat 2 různě naceněné jízdenky, řekněte mu – ne ne ne. (Takto nám chtěl prodat lístky o 5 dolarů dráž pán na Isabele).
Ačkoliv je cena stejná, lodě a jejich pohodlí jsou různé, proto se ptejte na společnost Gaviota, která má oproti ostatním velmi pohodlné a polstrované sedačky. Cesta mezi ostrovy trvá přes 2 hodiny (a protože to krásně houpe, tak se třeba i hezky prospíte).
Také si při nástupu na loď připravte drobné – 1 dolar na osobu při nástupu i výstupu, protože vás ke všem lodím z mola nejprve doveze loď menší – water taxi.
TIP: Snažte se být na lodi mezi prvními a zabrat si jedny ze zadních sedadel, kde to nejméně houpe.
Kontrola zavazadel při odjezdu a poplatky
Při nástupu na loď budete muset být v přístavu zhruba o 45 minut dříve, než je čas vyplutí (bude uvedeno na jízdence). Čeká vás totiž kontrola zavazadel (tak jako při příjezdu se totiž nesmí převážet zejména čerstvé ovoce, maso nebo zelenina).
Kromě toho ještě budete muset zaplatit odjezdovou daň:
- St. Cruz 1 dolar na příjezdu i odjezdu
- Isla Isabela – 10 dolarů na příjezdu
Lety jednotlivými mezi ostrovy
Mezi ostrovy se dá také létat. Je to o hodně dražší varianta. Letenky se pohybují od 160 USD výše. Letecké spoje poskytuje společnost Emetebe. Při přejezdu z Isla Isabela na Cristobal (nebo opačně) vám ale tato varianta ušetří spoustu času. Jízda trajektem vám totiž při přímém přesunu Isabela – Cristobal zabere celý den. Z každého ostrova vyráží totiž pouze 2 trajekty denně. Pokud tedy vezmete ten ranní (kolem 6-7.00), budete muset na St. Cruz čekat na přestup na odpolední trajekt (kolem 15. hodiny).
Jídlo
S jídlem je to podobné jako na pevninském Ekvádoru, s rozdílem toho, že na Galapágách mají výborné ryby, krevety a další mořská stvoření. K obědu i k večeři tu můžete najít meníčka, které zahrnují polévku, hlavní chod a pití. Hledejte Almuerzo (oběd) a Cena (večeře).
Polévka bývá často rybí či krevetová ale najdete tu i kuřecí, či zeleninový vývar. Mezi oblíbený hlavní chod patří právě ryba nebo krevety, které bývají nejčastěji servírovány s čočkou a rýží. Takové obědové nebo večeřové menu pořídíte na Santa Cruz a Cristobalu od 5 dolarů a na Isla Isabele od 7-8 dolarů výš.
Ceny v klasických restauracích s jídelním lístkem jsou o hodně vyšší a průměrně zde začíná jídlo na 10 dolarech a výše.
Pokud jste ještě neměli humra a máte rádi ryby a mořské plody, doporučujeme jej vyzkoušet!
Tours
Nejnákladnější položkou jsou na Galapágách tours – organizované výlety. Musíme ale potvrdit, že zrovna z nich máme i největší zážitky a rozhodně to za to stojí. Neříkáme, abyste jezdili každý den, ale např. Taková 360° na Cristobalu pro nás byla highlightem celé měsíční cesty po Ekvádoru. A do jakých tours se tedy vyplatí investovat?
Kdybyste si za celou dobu měli zaplatit jen dvě tour, tak si rezervujte tyto:
- Tour 360 na Cristobalu
- Los Tuneles na Isabele
Pokud máte, čas a rozpočet, tak jsou pěkné i tour
- Las Tintoreras
- Vulkán Sierra Negra
Pokud nevíte co s penězi a časem, může jet také na:
- Bartolomé Island
- North Seymour Island
- Floreana Island
No a pak je tu spoustu dalších možností, jen počítejte s tím, že ceny tours jsou poměrně dost vysoké, zvláště těch na vzdálenější ostrovy.
Co vidět a jak si rozvrhnout čas na Galapágách
Váš čas na Galapágách si budete muset rozvrhnout mezi 3 hlavní ostrovy (na menší ostrovy se dá dostat s organizovanou tour). Osobně si myslíme, že za 9 dní prozkoumáte na Galapágách vše důležité. Pokud budeme dělit 9 dní mezi jednotlivé ostrovy, zvolili bychom 2 dny na Santa Cruz, 3 dny na Isla Isabele a 4 dny na San Cristobalu.
Pokud hledáte minimum, které tu strávit, tak bychom řekli alespoň týden.
Ostrov Santa Cruz
Ostrov Santa Cruz bývá tradičně, díky velkému letišti, buď příletovým nebo odletovým ostrovem. Často je právě tou první ochutnávkou toho, co znamenají Galapágy.
Jak se dostat z letiště do města?
Letiště St. Cruz leží na malinkatém ostrůvku nad Santa Cruz. Do města se tedy dostanete za pomocí autobusu, krátkého trajektu a dalšího autobusu. Autobus z letiště jezdí v pravidelných intervalech a jízdenky koupíte ve stánku přímo na letišti za 5 $ (po pravé straně poté, co vyjdete z odbavovací haly).
Dalším prostředkem je krátký trajekt, za který zaplatíte 1 $. A poté opět autobus za 5 $. Jsou zde i taxíky (25 $), ale autobusy jsou zde nachystané vždy když přiletí letadlo. Cesta druhým autobusem trvá asi 45 minut.
Co vidět a dělat na Santa Cruz
1) Charles Darwin Research station
Pokud je Santa Cruz hned prvním ostrovem, na který přiletíte, projděte se na výzkumnou stanici Charlese Darwina. Je to takové muzeum, kde se seznámíte s ostrovy. Vstup do stanice je zdarma. Tedy pokud si nechcete připlatit za návštěvu želvího centra, ta stojí 10 $ a je to komentovaná prohlídka s průvodcem (želví centra jsou na všech 3 hlavních ostrovech).
Pokud jde o želvy, můžete zde vidět všechny od těch maličkých po opravdu masivní 100 – 200leté.
2) Las Grietas
Las Grietas jsou v překladu jednoduše trhliny či pukliny. A právě tyto trhliny tu v lávových útesech vytvořili úžasné přírodní koupaliště.
Abyste se ke Grietas dostali, budete muset využít vodní taxi, které jezdí z hlavního mola a stojí 1 $. Je to krátká cesta lodí, nicméně jinudy cesta nevede. Odtud vás čeká ještě asi 10 minut pěšky. Las Grietas musíte, jako většinu míst, navštívit s průvodcem. Prohlídka začíná vždy v půl. S průvodcem se nejprve podíváte na solné pláně a pár dalšími zastávkami se za chvíli dostane až k vyhlídkám. To nejdůležitější je ale samotné koupání. Doporučujeme mít s sebou i šnorchlovací set, jelikož tu potkáte ryby. Je až neskutečné, jaká je tu hloubka!
Celkem je tato prohlídka i s plaváním zhruba na 1,5 hodiny a vstupné je 10 $.
3) Tortuga Bay
Krásnou pláží, kde můžete strávit třeba celý den, je Tortuga Bay. Pokud spěcháte, dá se zvládnout Tortuga Bay za dopoledne a později odpoledne se vydat na Las Grietas. Na Tortuga Bay se musí dojít pěšky (asi 45 minut svižné chůze). Na začátku treku je potřeba se opět zaregistrovat. Vstup je zdarma. Tortuga Bay je oblíbenou destinací pro surfaře, nicméně koupat se zde kvůli silným proudům nedoporučuje. Kde se ale vykoupat můžete,, je zátoka, kam dojdete po 15 minutách chůze po pláži a je jakoby za rohem. Voda v zátoce je také mnohem teplejší než ta na Tortuga Bay.
Mezi Tortuga Bay a vedlejší zátokou najdete spoustu leguánů i pelikánů.
4) Rybí trh
Při procházkách městem si nenechte ujít rybí trh. Nachází se na ulici Charlese Darwina blízko křižovatky s ulicí Matazarno. Je to neskutečná podívaná, kde se u prodejců ryb válí lachtani, na zídkách jsou leguáni, ale především pelikáni čekají na svou příležitost kde co upadne. Tady se dají opravdu strávit hodiny pozorováním hladových zvířátek. My se na tohle divadlo chodili opakovaně dívat.
5) Přístav a jeho hlavní molo
Podobnou podívanou jako rybí trh nabízí i hlavní molo. Pokud vás tak čeká přestup z trajektu na trajekt, vězte, že se nebudete nudit. Lachtani zabírají cestujícím lavičky, v moři plavou obří karety, malí žralůčci, obří hejna rejnoků a tu a tam za vámi na zábradlí přiletí plameňák (zejména večer).
6) Želví ranch El Chalto a lávové tunely
Želví ranch je skvělým místem, kde se dozvědět spoustu informacích o místních obřích želvách. Na tomhle ranči je jich opravdu hromada a mají dovoleno se volně toulat po celém ostrově.
Kromě komentované prohlídky vás čeká i průchod lávovými tunely. Jedná se o takovou krásnou jeskynní prohlídku (tunely jsou nasvíceny). Vejdete jedním vchodem a vyjdete druhým – na druhé straně.
Na želví ranch dělají taxikáři běžně tours. Stojí cca 40 $ a kromě želvího ranche a tunelů, vás vezmou i ke kráterům Los Gemelos. Celé to trvá asi 3 hodiny.
7) Los Gemelos
Los Gemelos jsou krátery, které ale nejsou vulkanického původu. Jde o propadliny, které vznikly při zhroucení sopečného příkrovu prázdných magmatických šachet v důsledku tektonických posunů. Jejich prohlídka vám zabere kolem 15–20 minut.
Kam zajít na jídlo na Santa Cruz?
Pokud hledáte dobré a levné jídlo, v centru (nedaleko přístavu) je ulice Charlese Binforda (od křižovatky s Av. Baltra), kde je jedna restaurace vedle druhé a všechny nabízení obědové i večeřové menu za 5 $. Menu obsahuje polévku, hlavní jídlo a pití (nějaký džus).
My jsme si tuto ulici oblíbili a chodili sem pravidelně. Mezi nejčastějšími položkami na menu byly ryby, krevety s rýží a čočkou. Polévky byly rovněž buď rybí, krevetová nebo potom kuřecí, či zeleninový vývar.
Kromě místních meníček si tu můžete ale dát i celou čerstvou rybu nebo humra (ten stál kolem 25 $).
Kde se ubytovat na Santa Cruz?
My jsme se na Santa Cruz ubytovali v Nuevo Gala House a můžeme vřele doporučit. Majitel byl úžasný, moc příjemný, zajistit nám trajekty, túry i další ubytování na Isabele. Dokonce i umí trošku anglicky (drtivá většina lidí na Galapágách neumí). Pokoje jsou čisté a můžete používat i kuchyni s lednicí. Jediná nevýhoda je, že ubytování není přímo v centru města (nicméně je to jen 10 minut chůze).
Isla Isabela
Isla Isabela, narozdíl od dalších dvou hlavních ostrovů, zažívá, co je to turismus, teprve pouhých 17 let. Podle slov místních je o takých 20 let pozadu oproti Santa Cruz či Cristobalu. O tom vypovídá i bídný mobilní signál včetně wifi (občas byl problém i pouhé odeslání zprávy přes Messenger). Ačkoliv je to největší ostrov z celého galapážského souostroví, člověk se může podívat na pouhá 3 procenta její rozlohy. Zbytek ostrova je, tak jako všude na Galapágách, národním parkem.
Ať už se ubytujete kdekoliv, všechno budete mít v dochozí vzdálenosti. Pláž, malé obchůdky i restaurace. Ono je to opravdu malé městečko a moc toho tu není.
Isla Isabela je také ze všech ostrovů nejdražší (ať už jde o vodu, jídlo v restauracích i obchodech).
Nejhezčí místa ostrova Isla Isabela
Pokud přemýšlíte, co na ostrově vidět, tady máte tipy na ta nejzajímavější místa a aktivity. První tři na seznamu jsou to TOP, co si určitě nenechte ujít. Kdybyste měli málo času, můžete začít vyškrtávat, položky, které následují (většinou vám ale návštěva těchto míst nezabere tolik času).
1) Los Tuneles
Časová náročnost: 7:00 – 13:00
Tour na Los Tuneles patří k těm největším zážitkům, které vás na Galapágách čekají. Je to šnorchlovací výlet, kde zkrátka zažijete, co to jsou Galapágy. Prvně vás čeká suchozemská procházka po lávových útvarech, ze kterých je nádherně vidět do průzračné vody. V moři se tu prohánějí ryby i karety. Následuje šnorchlovací část. Za nás to byl neskutečný zážitek – jedna obří želva střídá druhou a vůbec se nebojí, takže můžeme společně plavat v těsné blízkosti. Tolik různých druhů ryb, mořští koníci! chobotnice, no, a nakonec i jeskyně plná žraloků a obrovský rejnok.
Tour je potřeba rezervovat s předstihem, protože je o ni opravdu velký zájem. Počet lodí, které se k Los Tuneles mohou denně podívat je limitován. Lodě jsou malé a na jedné může být maximálně 10 lidí. Nejlepší je si tour rezervovat ideálně ještě před příjezdem na Isabelu (např. přes společnosti v Santa Cruz).
Cena tour se pohybuje od 110 $ do 130 $. My jeli se společností Medusa (sídlem na Isla Isabela), která měla cenu za 120 $ (pokud se na Isabele ubytujete v hostelu Tero Real, na recepci vám to jsou schopní domluvit i za 110 $). Většina agentur na St. Cruz tuto tour prodává za 130 $.
2) Las Tintoreras
Časová náročnost: 2,5 hodiny
Las Tintoreras je několik ostrůvků, které se nachází hned u přístavu. Tato krátká šnorchlovací i poznávací tour vás vezme podél pobřeží, ale podíváte se i na jeden z lávových ostrovů, kde budete opět moci obdivovat místní faunu. Podíváte se na pláž plnou lachtanů i jeden z lávových koridorů, kde s oblibou vyhřívají žraloci. Kromě žraloků jsme na břehu viděli i několik málo tučňáků (u těch velmi záleží na sezoně).
Šnorchlovací část této tour vás vezme na průzkum lávových koridorů. Během této části jsme měli příležitost vidět spoustu ryb i žraloky.
Tour stojí kolem 45 $.
3) Concha Perla
Concha Perla je krásnou zátokou, kam se můžete jít koupat a šnorchlovat sami bez túry. Šnorchlovací výbavu vám buď půjčí na recepci hotelu nebo v jakémkoliv dive centru (běžně za 5 $ na den). Návštěva Concha Perly je asi na hodinku, ale můžete tu strávit daleko více času, protože už po cestě tam se můžete kochat lahtany a lachtaňátky, kteří se válí v mangrovech a zejména na lavičkách přímo u mola, ze kterého se chodí plavat.
Pod vodou potkáte spoustu druhů ryb, korálů, želvy ale i samotné lachtany.
4) Vulkán Sierra Negra
Časová náročnost: 7.00 – 14:00
Pokud si chcete udělat pěší výlet s výhledy na zbytek ostrova Isla Isabela, můžete se přidat k tour na vulkán (bez průvodce se tam bohužel nesmí, tak jako na většinu míst na Galapágách).
Tour je půldenní a stojí kolem 35 $. Začíná se ráno, kde takové “nákladní” vozítko vyzvedne všechny lidi u jejich hotelů. Cesta k vulkánu trvá asi 40 minut. Po cestě nahoru bývá cesta zahalena do mraků a jde se příjemně, po cestě zpět už bývá docela výheň.
Připravit byste se měli na chodecké závodní tempo a minimem času na focení (většinou chodíme rychle, ale tady nám přišlo, že se průvodci zbláznili). No stačilo by přidat hodinku a všechno by se stihlo bez honění na pohodu. Trasa má 16 km (8 tam a 8 zpátky) a prý ji běžně zvládají za 5 hodin – včetně pauzy na oběd i zastávek na vyhlídkách. V rámci obědového balíčku dostanete jeden sendvič, tyčinku a malý džus.
Kráter Sierra Negra je opravdu obrovský, o něco zajímavější nám ale přišel menší kráter s názvem Vulkán Chico, který je nejvzdálenějším místem, kam se můžete podívat.
5) Na kolech k Muro de las Lagrimas
Ve městě si můžete na mnoha místech půjčit kola, jejichž půjčení vás vyjde asi na 10 $ na den. Oblíbeným výletem je právě ten ke zdi slz, která je památníkem politických vězňů. Kromě zdi na této cestě potkáte pravděpodobně nějaké ty obří želvy, můžete se zastavit a vykoupat na pláží plné ještěrek, podívat se na vyhlídky u jezírek nebo vylézt na dva vrcholy s vyhlídkami – Mirador Cerro Orchilla a na samotném konci cesty pak El Radar.
Při vjezdu na úsek, kam už nesmí auto, se musíte zaregistrovat. Vstup je zdarma, jen po vás budou chtít vědět číslo pasu a národnost.
6) Želví stanice (Centro de Crianza de Tortugas Gigantes)
Zajímavou zastávkou je i želví stanice, která se nachází jen pár set metrů za městem. Vstupné je 10 $. Vidět zde můžete želvy, které jsou trochu jiné než na Santa Cruz. Tyhle mají mít jakoby plošší krunýře. Prohlídka s výhledem je asi na půl hodiny. Následně se tu ale můžete projít a zůstat dle libosti. Nejzajímavější pohled byl na želví vajíčka i právě vylíhnuté želvičky.
Během prohlídky jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, třeba i tom, že starší generace dodnes věří, že želví maso je velmi zdravé, a hlavně výborné na dlouhověkost a proto se některé z velkých želv (které mají přes 100 let) nechávají v uzavřeném chovu stanice).
7) Plameňáci
Ať už pěšky či na kole se můžete vydat na pozorovat plameňáky. Místa jsou tu hned tři. Prvním je laguna Salinas, dalším místem jsou rybníčky cestou k želví stanici – jmenují se přímo Flamingo Estuary a plameňáky tu můžete vidět opravdu zblízka. Posledním místem je Laguna de Flamencos, kterou najdete zhruba 250 metrů severně od želví stanice.
8) Ještěrčí školka u vyhlídky na pláži
Pokud budete mít kterýkoliv den čas, zajděte se podívat na pláž k vyhlídkové věži. Na lávových útesech zde najdete doslova leguání školku, zkrátka plno malých ještěrek. Jen dávejte pozor, abyste na ně nešlápli, jsou totiž dobře maskované.
Kde se ubytovat na Isla Isabela?
Na Isabele jsme si vybrali ubytování Hostal Insular. Opět můžeme doporučit. Jde o jedno z nejlevnějších ubytování na ostrově, které je přímo v centru města. Pohodlné postele, čistá koupelna i jednoduchá kuchyň. Přímo v hostelu se dá půjčit i šnorchlovací set nebo kola.
Ostrov San Cristobal
Naším nejoblíbenějším ostrovem se stal San Cristobal. A pokud milujete zvířata, potápění a šnorchlování, tak si ho zamilujete také! Hned po příjezdu na ostrov vás přivítají lachtani a lachtaňátka. Pláže zdejšího městečka jsou totiž v obležení lachtanů. Můžete se tak chodit dívat na tuhle úžasnou kolonii, na kterou se prostě neomrzí dívat. Lachtani jsou totiž hrozně hravá zvířátka (když teda zrovna nespí).
Městečko je velmi milé a živé až do večerních hodin, zároveň je v docházkové vzdálenosti hned několik pláží, kde můžete šnorchlovat i plavat s lachtani.
Co vidět a navštívit na San Cristobalu
1) Tour 360°
Tour 360° považuji za nejlepší den nejen z celých Galapág, ale i z celé cesty po Ekvádoru. Tohle jsme prostě ještě nezažili a musím říct, že to stálo za každý jeden dolar, co jsme za tour zaplatili.
Tour 360° vás vezme kolem celého ostrova, čeká vás několikero šnorchlovacích míst, výlet i pozorování zvířectva.
Nejznámější je zastávka u Kicker Rock, který je známý pro žraloky – kladivouny. No a my jsme jich viděli celé hejno, naráz jich kolem nás plavalo asi 20. Kromě žraloků tu byla i spousta želv, ryb a mezi nimi i ta nafukovací!
Po cestě jsme narazili na hejno delfínů, a dokonce i na velrybu s mládětem (tohle nebylo úplně plánováno, ale měli jsme štěstí). Také jsme viděli do vzduchu vyskakující mantu.
No a u zastávek na šnorchlování jsme viděli spoustu rybiček a jednoho úžasného lachtana, který s námi vyloženě blbnul a hrál si.
A mimo mořský život jsme pozorovali i ptáky, nejznámější jsou tu Blue-footed Boobies, kteří mají opravdu modré tlapky.
No a nebylo to jen o tom, ale servis na lodi byl luxusní, oběd, svačinky, káva, voda, prostě se o nás hezky postarali, poskytli neopreny, super masku i šnorchl. Tady můžeme doporučit agenturu Hammerhead Discovery.
2) Kicker Rock (León Dormido) na potápění
Pokud máte potápěčskou licenci, prý hodně stojí za to zaplatit si ponory u Kicker Rock. Už jen z toho, co jsme tam viděli při šnorchlování, tak nám je jasné, že potápění tu musí být fenomenální.
3) Pláž La Loberia
Asi 2,5 km od města leží pláž La Loberia, dojít sem můžete pěšky nebo se za 4 $ svézt taxíkem. Od místa, kde končí silnice, musíte jít ještě kousek pěšky. Už z názvu můžete poznat, že se jedná o pláž plnou lachtanů. No a nejenom lachtanů – šnorchlování je tu božské – najednou jsme tu plavali asi s 6 mořskými želvami, a tak blízko, že byl málem problém do nich nenarazit. Při příchodu je třeba se opět zaregistrovat. Pokud chcete ve vodě vydržet šnorchlovat déle, doporučujeme si vypůjčit neopren, protože voda je docela studená.
4) Šnorchlování a lachtani na pláži Punta Carola
Po cestě do zátoky Tijeretas (nebo na cestě zpět) se zastavte i na pláži u majáku Punta Carola. Mají tu totiž doslova lachtaní školky. Malí lachtánci si tu hrají ve vodě, blbnou a ti větší dokonce surfují na vlnách! Šnorchlování je tu opět zážitek, jsou tu želvy, ale především můžete ve vodě blbnout s lachtanama, které to očividně opravdu baví!
5) Vyhlídka Cerro Tijeretas
Po cestě do zátoky Tijeretas si nezapomeňte vystoupat na tuto pěknou vyhlídku.
6) Zátoka Tijeretas
Jedno z nejvyhlášenějších šnorchlovacích míst je v zátoce Tijeretas. Tato pláž je hodně ovlivněna proudy a bohužel je zde šnorchlování při velkých vlnách značně nebezpečné kvůli útesům. Jestli do vody můžete, poznáte i podle vyvěšené vlajky. Pokud budete mít větší štěstí na počasí než my, určitě si zde zašnorchlujte.
7) Highlands tour
Pokud si chcete udělat výlet po ostrově, můžete si domluvit taxi za 60-80 $. Tour je zhruba na 3-4 hodiny a navštívíte následující místa:
- Laguna El Junco – výšlap k laguně trvá asi 15 minut. Pokud zrovna nebude v mracích, jsou odtam hezké výhledy.
- Želví stanice Galapaguera – i San Cristobal má svou želví stanici. Vstupné je sem zdarma, musíte se pouze zaregistrovat u vchodu.
- Pláž Puerto Chino – závěrečná zastávka je potom na pláži Puerto Chino, která má krásný bílý písek!
8) Interpretační centrum
Po cestě na pláž a vyhlídku Tijeretas potkáte i interpretační centrum. Je to takové návštěvnické centrum, kde se dozvíte zajímavé informace o ostrovech.
9) Playa Mann
Po cestě na pláž s majákem (případně i na Tijeretas) narazíte na nenápadnou plážičku, pokud jsou jinde moc velké vlny, tato je krytá a dá se zde vykoupat. Jsou zde navíc přívětivé jídelny, kde opět najdete meníčko za 5 $.
10) Městská pláž s lachtany
Jak už jsem psala na začátku, u pláže s lachtany se dají strávit hodiny. Můžete pozorovat souboje o teritorium, krmící se mláďátka nebo malé lachtánky, kteří si hrají ve vodě. Tohle prostě neomrzí.
Kde se ubytovat na San Cristobal?
Na San Cristobalu jsme spali v ubytování La Casa de Jeimy, které také můžeme doporučit. Příjemná majitelka, pohodlné postele, pitná voda, jednoduchá kuchyň i čistá koupelna. Ubytování je kousíček od hlavního mola a pláže s lachtany.
Mapa nejhezčích míst, které na Galapágách navštívit
Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Galapág se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit.
Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Maps.me. Mapa se tak dá používat kompletně offline!
- Zde najdete všechny naše mapy na plánování cestování.
Přečtěte si také náš velký článek o Ekvádoru:
Další tipy pro vaše cestování:
Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.
1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!
- Na kratší cesty doporučujeme pojišťovnu AXA - zde pro vás máme 50% slevu.
- Na dlouhodobé pojištění doporučujeme ČPP - více informací najdete zde.
2) Kde rezervovat ubytování?
- Ubytování nejraději vyhledáváme přes Booking.com.
- Vyplatí se také porovnat s AirBnb.
- Přečtěte si také náš návod - Jak vyhledávat levné ubytování.
3) Jak hledat letenky?
- Letenky doporučujeme vyhledávat přes český Skyscanner.
- Přečtěte si náš kompletní návod - Jak chytře hledat levné letenky.
4) Jaké vybavení na cesty?
- Podívejte se na náš velký popis vybavení, které používáme na cestách.
5) Jak na půjčení auta?
- Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.
Uložte si na článek později a pro své kamarády:
Často kladené otázky o Galapágách:
Jaká místa navštívit na Galapágách?
Zde si můžete přečást – co vidět a jak si rozvrhnout čas na Galapágách.
Jaké jsou na Galapágách ceny?
Zde si přečtěte ceny na Galapágách.
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!