Barma (Myanmar) – nejzajímavější místa, která musíte navštívit

Tento průvodce vás provede těmi nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy v Myanmaru. Dozvíte se, kam se podívat, jak a za kolik se tam dostanete nebo kde se ubytovat. Tyto praktické informace vám pomohou sestavit itinerář pro vaši dovolenou bez cestovky. Myanmar nabízí oblíbená místa jako je Bagan, jezero Inle, pláže Dawei a Ngapali, chrámové město Mrauk U, Hsipaw, Mandalay a další. Vše jsme rozdělili do 16 očíslovaných oblastí, ve kterých popisujeme jednotlivá místa, která v dané oblasti stojí za to vidět.

Obecné a praktické tipy pro cestování po Myanmaru najdete v samostatném průvodci.

1) Yangon

Yangon je pro většinu cestovatelů výchozím bodem celé cesty. Toto bývalé hlavní město Myanmaru nabízí aktivity hned na několik dní.

Pohyb po městě

K pohybu po městě můžete využít lokální autobusy – platí se u řidiče buď 100 nebo 200 MMK (1,5/3 Kč). Existují nějaké aplikace na mobil a mapy, ale není snadné zjistit, kam která linka jezdí. Druhou možností je jezdit přes Grab (asijská verze Uber).

Shwedagon Pagoda

Známá také jako Zlatá Pagoda – je nejsvětější stúpou Myanmaru. Vstupné pro cizince je 10 000 MMK, ale rozhodně to stojí za to! Pagoda je otevřena každý den od 4:00 do 22:00. V areálu se vám také budou nabízet průvodci, ale je jen na vás, jestli si nějakého budete chtít zaplatit. Doporučujeme pagodu navštívit před západem slunce, abyste si pro focení užili zlatou hodinku. Po setmění má však také svoje kouzlo!

Tento průvodce vás provede těmi nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy v Barmě. Dozvíte se, kam se podívat, jak a za kolik se tam dostanete nebo kde se ubytovat. Tyto praktické informace vám pomohou sestavit itinerář pro vaši dovolenou bez cestovky. Podíváme se na oblíbená místa jako je Bagan, jezero Inle, pláže Dawei a Ngapali, chrámové město Mrauk U, Hsipaw, Mandalay a další. Obecné a praktické tipy pro cestování po Barmě najdete v samostatném průvodci.
Shwedagon Pagoda – jedna z nejznámějších a největších pagod v Barmě.

Tak jako jinde zde platí základní poučení o oblečení na posvátných místech – zakrytá ramena, kolena a vstup naboso. Pokud chcete odejít jiným východem, dejte si pozor, kde jste si nechali boty. Jsou zde 4 podobně vypadající vchody.

Okružní vlak Yangonem

Výlet vlakem představuje nejjednodušší i nejlevnější způsob, jak se podívat po Yangonu a vidět, jak se žije místním. Tato okružní trať měří 46 km, má 39 zastávek a vlaky jezdí každých 45 – 60 min. Lístek na vlak pořídíte za pouhé 3 Kč (200 MMK). Celý okruh trvá zhruba 3 hodiny. Největší zážitek je především jízda samotná. Uvidíte, co všechno místní převážejí (převážně na hlavách), co prodávají a obecně je velmi zajímavé celý ten “šrumec” kolem sledovat.

Nechte se jen tak vézt vlakem a pozorujte místní život!
Nechte se jen tak vézt vlakem a pozorujte místní život!

Buddha Tooth Relic Pagoda (Swe Taw Myat)

Jedna z pěkných pagod v Yangonu (bez nutnosti platit vstupné).

Buddha Tooth Relic Pagoda v Yangonu, Barma
Buddha Tooth Relic Pagoda v Yangonu

Chauk Htat Gyi Buddha Temple

Chrám s obrovským ležícím Buddhou uvnitř.

Budhu budete v Barmě často potkávat v nadživotních velikostech - Chauk Htat Gyi Buddha v Yangonu, Barma
Budhu budete v Barmě často potkávat v nadživotních velikostech – Chauk Htat Gyi Buddha v Yangonu

Bogyoke market

Pokud máte rádi tržiště a suvenýry, můžete se cestou na okružní vlak zastavit na této tržnici. Jen pozor na otevírací dobu, která je od 10:30 do 17:00, každý den, kromě pondělí.

Rušná ulička vedle trhu Bogyoke
Rušná ulička vedle trhu Bogyoke

Další místa v Yangonu

Mezi vyhledávanými turistickými cíli najdeme i Sule Pagodu, od které se můžete vydat pěšky na trajekt přes řeku do vesničky Dala. Pokud si zaplatíte i místního průvodce s kolem, povypráví vám něco o životě ve vesnici a povozí vás ve svém předělaném kole se “sidekárou” po okolí. Za půlhodinu chtěl 3500 MMK/os (je na vás, na jaké ceně se domluvíte, o ceně se zde vyjednává).

Kde se v Yangonu ubytovat

Určitě si z nabídky hotelů a hostelů na Agoda.com vyberete. My se ubytovali v centru města v Agga Youth Hotel. Snídaně v ceně, WC a koupelny společné.

Doporučená doba pobytu – Yangon

Na Yangon doporučujeme nechat si minimálně jeden celý den, tj. 2 noci. Za tuto dobu stihnete jízdu okružním vlakem a návštěvu Shwedagon pagody.

Na vyjížďce po vesničce Dala, Yangon, Barma
Na vyjížďce po vesničce Dala, Yangon

2) Golden Rock

Tento zlatý kámen s pagodou na vrcholku balancuje na okraji skály. Pro místní je to posvátné místo, kam se sjíždějí tisíce buddhistů z celého Myanmaru. Jakožto cizinci se nevyhneme vstupnému, které činí 10 000 MMK.

Upozornění pro dámy: až přímo ke kameni se bohužel nedostanete. Je tam zóna, kam mají ženy vstup zakázán. Na toto posvátné místo smějí bohužel jen muži. Ale nebojte, dostanete se dostatečně blízko pro hezké fotografie.

Golden Rock, Myanmar - Zlatý kámen balancující na okraji skály , Barma
Golden Rock, Myanmar – Zlatý kámen balancující na okraji skály

Jak se na Golden Rock dostat?

Z Yangonu se do Kyaikta můžete svézt vlakem. Cesta trvá 3 hodiny a lístek v běžné třídě vás přijde na 1 200 MMK (necelých 20 Kč). Dále se musíte dostat buď sdíleným pick-upem za 500 MMK, taxíkem nebo stopem do Kinpunu.

Druhá dražší možnost je přímý autobus z autobusového nádraží na předměstí Yangonu (Highway Bus Station) až do Kinpunu. Stojí 7 000 MMK a trvá 5 hodin.

Cesta z Kinpunu ke Golden Rock

Kinpun je výchozí stanice, ze které vyjíždějí takové vyhlídkové tatra-náklaďáčky, které vás vyvezou nahoru. Cena je 2000 MMK/os/1 směr.

Cestu na náklaďáčku někdo připodobňoval k jízdě na horské dráze – nebyl daleko od pravdy. Na náklaďáčku totiž sedíte naskládaní v lavicích, v několika řadách a řidiči se s cestou doopravdy nepářou – řežou zatáčky, co vozidlo dovolí. Prvně tohle vozidlo udělá zastávku u lanovky – kdo chce může vystoupit a za příplatek se svézt lanovkou. Lanovka slouží vyloženě jako atrakce pro lidi (pro náklaďáček je to jen zajížďka). Druhá zastávka je až na vrcholu.

Nenechte se ale zmást, odtud vás čeká ještě procházka pěšky. Pravděpodobně vás osloví několik nosičů, jestli vám nemohou vzít batoh do nůše. Inu, někteří se nechávají odnést rovnou na nosítkách. Vstupné se platí zhruba v půli cesty, kde si můžete odložit i batohy. Je zde také možnost doplnit si vodu. Posledních 450 m k pagodě musíte bohužel absolvovat naboso.

Cestou nahoru i dolů se budete cítit jako na horské dráze
Cestou nahoru i dolů se budete cítit jako na horské dráze

Kde se u Golden Rock ubytovat

Levným ubytování v Kinpunu je Shwe Hinn Thar Hotel. Vybírat můžete i z dalších míst.

Doporučená doba pobytu – Golden Rock

Na Golden Rock vám bude stačit 1 den, nesmíte ale zapomenout připočíst cestu – záleží odkud zrovna pojedete. Je možnost vyrazit už v brzkých ranních hodinách z Yangonu nebo přespat v Kinpunu. Také se zde můžete zastavit cestou do Hpa An.

Nosiči jsou připraveni odnést své zákazníky i na nosítkách; Golden Rock, Barma
Nosiči jsou připraveni odnést své zákazníky i na nosítkách; Golden Rock

3) Gwa a pobřeží

Gwa je malé pobřežní městečko vzdálené zhruba 8 hodin jízdy autobusem z Yangonu. Jste-li milovníkem pláží, budete nadšení. Pobřeží je lemováno vzrostlými palmami a bílým pískem. Pláže jsou liduprázdné a šance, že tu vůbec narazíte na cizince je minimální. Pokud jste přijeli poznávat autentický život barmským obyvatel, jste na správném místě.

Dokonalý ráj bez lidí. Pláž Zik Hone, Gwa, Myanmar
Dokonalý ráj bez lidí. Pláž Zik Hone, Gwa, Myanmar

Výlet lodí na ostrov Gwa a šnorchlování

Pokud si chcete na den dát oddech a udělat si dovolenou s pohodičkou na pláži, vyrazte na ostrov Gwa. Nejjednodušší je zeptat se na recepci hostelu. Pan recepční nám nabídnul 2 varianty: Dražší za 25 000 MMK pro 2 os. s odvozem v 8 ráno z hostelu. Nebo levnější, kdy bychom si museli vzít mototaxi a dostat se přívozem na druhý břeh přes zátoku a teprve odtam vyrážet. Tato varianta byla za 10 000 MMK (plus přívoz 500 MMK/os. a mototaxi 3000 MMK/os).

Náš průvodce nás odvezl lodičkou na ostrov, kde nám také udělat prohlídku okolo ostrova. Nikdy jsem neviděla tolik mušlí v pohybu! Tenhle ostrov je dokonale opuštěný, o to krásnější jsou korály okolo něj! To z ostrova dělá dokonalé místo pro šnorchlování! Na pláži je akorát jedna bambusová konstrukce (kterou postavil náš lodník) pro návštěvníky, aby mohli ležet ve stínu. Prý sem vozí lidi zhruba 2 – 3 x do týdne.

Ve 3 odpoledne byl čas vydat se zpět. Po cestě nám ještě chtěl ukázat jeho vesničku a “flower stones” – jak jsme později pochopili – korály. Při odlivu byli na souši. Snažili jsme se mu vysvětlit, že to jsou živé organismy a rozhodně by se po nich šlapat nemělo.

Jestli se na výlet vydáte, řekněte mu prosím to samé a napište nám, jestli už se polepšil (nám to minimálně slíbil). Číslo na tohoto průvodce je: 09 770840575 / 09 263110436.

Korály za odlivu; Gwa, Myanmar
Korály za odlivu; Gwa, Myanmar

Pláže Zik Hone a Kanthaya

Půjčte si skútr a vyražte objevovat pobřeží a nádherné pláže. V hotelu vám skútr rádi zařídí. Za půjčení skútru dáte 10 000 MMK.

 • Kanthaya – široká zátoka, kokosové palmy, hebký písek. Od Gwa na Kanthayu přijedete pobřežní cestou, která vede nad menšími skalnatými útesy. Přímo u této pláže najdete kolem hlavní cesty několik možností k ubytování.
 • Zik Hone – je pro mě plážovým klenotem, taková neobjevená dokonalá pláž na konci světa. Dostanete se na ni, pokud odbočíte ve vesničce Nyaunggyaung směrem k pobřeží. Po nějaké době zmizí cesta a dáte se pouze po pěšince palmovým hájem. Jakoby tam snad nikdo předtím ani nebyl…tak se prosím rovněž chovejte ohleduplně. Souřadnice pláže zde.
Zik Hone beach si zamilujete, Barma
Zik Hone beach si zamilujete

Gwa a ubytování

K ubytování můžeme rozhodně doporučit Guesthouse Aung Chang Thar, který měl skvělé reference a moc hezky se o nás postarali. Útulný pokojíček, pitná voda, čisto, super snídaně každý den a velmi ochotný majitel, který nám zařídil jak výlet na ostrov, tak půjčení skútru. To všechno za 15 000 MMK za pokoj pro 2. Mimo Aung Chang Thar Guesthouse je zde také několik dalších možností k ubytování.

Kam na jídlo

Na doporučení pana ubytovatele jsme vyzkoušeli restauraci KoKo Nyi Nyi. Mají výborné ryby, mořské plody, nudle,… Určitě můžeme doporučit!

Doporučená doba pobytu – Gwa a okolí

Zde opravdu záleží, jak velcí jste milovníci pláží a kolik dní na Myanmar celkem máte. Za 2 dny (3 noci) jste schopní podívat se alespoň na chvíli po těch nejhezčích plážích, včetně výletu na ostrov Gwa.

Ideální místo pro relax; Gwa a pobřeží, Barma
Ideální místo pro relax; Gwa a pobřeží

4) Ngapali beach

Ngapali je barmskou plážovou destinací číslo 1. Najdete zde luxusní hotelové resorty, restaurace, půjčovny kol (skútry jsou zde zakázané) a další plážové vyžití. Je to nádherná oblast s bílým pískem, kokosovými palmami a průzračně tyrkysovou vodou. Milovníci pláží si toto zastavení mohou prodloužit dle libosti – zn. ideální dovolená. Ačkoliv barmánci říkají, že je zde velmi rušno, tolik tomu nevěřte. Je tu sice víc turistů než na ostatních plážích, ale ve srovnání s jakoukoliv jinou zemí je tu pořád liduprázdno. Ngapali je místo pro ideální plážovou dovolenou.

Jak se na Ngapali dostat

 • Letecky – Pokud si chcete odpustit rozdrncané silnice, můžete sem z Yangonu letět. Na nejbližší letiště Thandwe (10 km severně od Ngapali) se z Yangonu denně dostanete přibližně za 3200 Kč.
 • Autobusem – Autobusy na Ngapali vyjíždějí z Yangonu v 7:00 a 15:00. Stojí 12000 – 16000 MMK a cestá trvá 14-16 hodin.

Gwa jezdí v 6:00, 8:00 a 15:30. Ale pozor, někdy tu autobus je už i dříve (nám přijel ve 14.40). Autobus z Gwa do Ngapali stojí 5000 MMK a jízda trvá zhruba 4,5 hodiny.

Ubytování na Ngapali

Pokud hledáte levnější místa pro baťůžkáře, těch tu mnoho není. Můžete vyzkoušet Northern Star Guesthouse 1, ale je to jen opravdový základ: pokoj vedle pokoje, nic moc sdílená koupelna a rušno. Za komfort si tu připlatíte více než v jiných oblastech.

Doporučená doba pobytu – Ngapali

Pokud milujete pláže mohli byste tu strávit třeba i týden (hlavně po tak náročné cestě v autobuse). Abyste si pláže alespoň trochu užili, tak minimum je jeden celý den (2 noci).

Nádherné čisté pláže, jako z katalogů; Ngapali, Myanmar = dokonalá plážová dovolená, Barma
Nádherné čisté pláže, jako z katalogů; Ngapali

5) Mrauk – U

Upozornění! V současné době (listopad 2019) není doporučeno do Mrauk-U jezdit! Probíhají tam občanské nepokoje a vláda kompletně vypnula telefonní signál. Oblast není úplně bezpečná.

Mrauk-U je dokonale magické místo. Zašlé chrámy, posazené mezi kopečky se každé ráno probouzejí do mlžného oparu, který jim dodává kouzelnou atmosféru. Toto místo je tak odlehlé a dopravně špatně dostupné, že sem zavítá pouze 2000 – 5000 turistů ročně. To můžeme potvrdit, protože jsme za 3 dny, které jsme tu strávili potkali pouze další 2 cestovatele.

Do památkové zóny se platí vstupné 5000 MMK. Vstupné zaplatíte pouze pokud navštívíte pagodu Shit Thaung.

Mile nás překvapilo, že tu mají bankomat.

Mrauk U - západy slunce jsou tu kouzelné a potěšením pro všechny fotografy! Barma
Mrauk U – západy slunce jsou tu kouzelné a potěšením pro všechny fotografy!

Půjčení kola v Mrauk U

Určitě si pro průzkum okolí vypůjčte kolo. Půjčovné vychází na 2000 MMK za den. Mrauk U je svou velikostí ideální pro objevování chrámů a pagod na kole. Jednoduše si stáhněte body s chrámy do GPS v mobilu a vyrazte objevovat.

Objevujete chrámy na kole! Mrauk U, Myanmar
Objevujete chrámy na kole! Mrauk U, Myanmar

Kde se ubytovat v Mrauk U

Agoda Vám jistě nabídne různé možnosti. My byli spokojení v Prince Hotel.

Kam zajít na jídlo v Mrauk U

Místní nám doporučili restauraci Kaung Than. Že tam chodí právě sami místní, je to levné a výborné. A taky že bylo! A hlavně kolik toho bylo. Určitě návštěvy nebudete litovat.

Pokud vám cokoliv z přílohy dojde, ochotně vám donesou nášup. Mrauk U, Myanmar
Pokud vám cokoliv z přílohy dojde, ochotně vám donesou nášup. Mrauk U, Myanmar

Popisek k fotce: Polévka, maso, zelenina, tohle všechno za 3000 MMK pro jednoho.

Chin villages

Určitě se dočtete o Chin villages, minimálně vám tento výlet někdo nabídne. Chin village je vesnička s původními obyvateli, kteří zde žijí tak nějak postaru. Největším lákadlem jsou starší ženy s potetovanými obličeji. Tato tetování jim byla vyrobena v útlém mládí, aby je ochránili před únosem.

Doporučená doba pobytu – Mrauk U

Pokud chcete Mrauk U na kolech pořádně prozkoumat, nechejte si zde alespoň 2 dny (3 noci).

Barma
Kouzlo místu dodává i fakt, že místní pagody a chrámy nejsou pozlacené na rozdíl od většiny ostatních na jiných místech.

Z Ngapali do Mrauk U

Jak už jsme zmiňovali, dostat se do Mrauk U je docela oříšek. Na internetu mnoho informací není, a tak jsme se vyrazili ptát. V podstatě máte tyto možnosti:

 • Autobusem – Z Ngapali jezdí každý den v 11.00 přímý autobus do Mrauk U, jízda trvá 15 hodin a stojí 18 000 MMK.
 • Letecky + autobusem/lodí – Z Ngapali se dostat na letiště do Thandwe. Odtud můžete letět do Sittwe (ceny začínají na 75 USD). Dále do Mrauk U po řece lodí za 15 000 MMK nebo autobusem. Výlet lodí prý stojí za to.
 • Lodí + autobusem – Autobusem, který ve 13.00 vyjíždí z Ngapali se dostanete (přes zastávku v Thandwe) do Toungupu, odkud vyplouvají lodě do Sittwe. Cena autobusu Ngapali-Toungup je 3500 MMK. Lodě vyplouvají z přístavu Toungup do Sittwe pouze vybrané dny brzy ráno (2 – 3x do týdne). Vždy je tak nutné strávit noc v Toungupu.

Do Sittwe jsme chtěli jet lodí, protože jsme už měli plné zuby cestování autobusem a natřásání se na prašných cestách. Bohužel jela až za 2 dny. Náhradní řešení bylo pokračovat autobusem. My nechtěli ztrácet čas, a tak jsme vzali za vděk nákladnímu autobusu (sedadla pro lidi měl jen do třetiny, zbytek zaskládali, čím mohli), který odjížděl v 17.00 a v Mrauk U byl asi ve 3:30 ráno.

Z Mrauk U do Baganu

Z Mrauk U jezdí do Baganu každé ráno v 8:30 autobus. Cena 23 000 MMK. Připravte se na to, že cesta je dlouhá (celý den až do noci) a extrémně prašná! Přibalte si s sebou do autobusu šátek, oceníte, že budete moci alespoň nějak dýchat. V Baganu bohužel opět zastavuje na odlehlém nádraží daleko od města a v noci je taxi jedinou možností, jak se do města dostat. Přes den se z autobusového nádraží dostanete sdíleným pickupem za 1000 MMM/os.

Buddha dohlížející na klášter v Mrauk U, Myanmar
Buddha dohlížející na klášter v Mrauk U, Myanmar

6) Bagan

Město tisíce klášterů, pagod a stup. Z původních 10 000 se stále dochovalo více jak 2200! Nejčastější fotografie, které z Myanmaru uvidíte jsou právě z Baganu. V Baganu opravdu stojí za to strávit pár dní a vydat se po stopách historie. Vstup do památkové zóny Baganu stojí 25 000 MMK, je platný po 4 dny a vybírá se u těch největších a nejznámějších pagod. Po zaplacení stačí kartičku už jen ukazovat.

Západy i východy slunce jsou v Baganu magické, Barma
Západy i východy slunce jsou v Baganu magické

Půjčte si e-bike

V Baganu mají cizinci zakázáno řídit motorky. Zato si na každém kroku můžete vypůjčit e-bike – tedy takový skútr na elektřinu. Nebojte – vydrží opravdu celý den a pokud ne, tak vám dají telefonní číslo. Stačí zavolat do půjčovny, sdělit jim vaši polohu a přijedou za vámi s novým e-bikem. E-bike seženete od 6000 MMK/den.

Lezení na pagody

Pokud se někde dočtete, že v Baganu můžete vylézt na kterýkoliv chrám a pozorovat odtam západ či východ slunce, máte bohužel starou informaci. Od listopadu 2017 byl kvůli ochraně památek vydán zákaz a téměř ve všech chrámech jsou schodiště zavřená mřížemi. Je zde však několik uměle vytvořených pozorovacích plošin, kam se dá zajít. Otevřena pro veřejnost zůstala také terasa chrámu Shwe Gu Gyi.

Pokud se vydáte na průzkum chrámů, které jsou dále od největší koncentrace chrámů a pagod v centru, narazíte možná na nějaké, které hlídají rodiny nebo mniši. Ti vám ochotně dají klíč, abyste se mohli podívat dovnitř nebo dokonce vylézt nahoru. Za takovou službu je vhodné nechat malé spropitné (kolem 300 MMK).

Jedny z tisíců chrámů v Baganu., Barma
Jedny z tisíců chrámů v Baganu.

Přivstaňte si na východ slunce

Východy slunce jsou v Baganu opravdu magické. Obzvláště fotografie při východu či západu slunce jsou ty, které potom budete dále ukazovat známým. Doporučujeme se tedy vydat na nějaký ten násep/plošinu, které byly pro pozorování vytvořeny nebo se brzy ráno vydat na terasu chrámu Shwe Gu Gyi. Buďte tam však opravdu s předstihem, protože na střeše bude narváno. Také počítejte s tím, že právě tady kontrolují zakoupení vstupu do památkové zóny.

Pokud si připlatíte, můžete se na Bagan podívat i z balonu, Barma
Pokud si připlatíte, můžete se na Bagan podívat i z balonu

Chcete-li vidět Bagan z výšky, další možností je soukromá rozhledna Nan Myint Tower. Platí se zde vstupné 5 USD. Rozhledna je sice od chrámů více vzdálena, ale Bagan máte jako na dlani. V ceně je i nealkoholický welcome drink a v průběhu dne se sem můžete opakovaně vracet.

Let Balonem

V Baganu jsou populární lety horkovzdušným balónem. My neletěli, protože nám to přišlo zbytečně drahé, ale může to být opravdu nádherné. V případě zájmu rezervujte zde.

Mt. Popa

Výlet na Mt. Popa a klášter Popa Taungkalat rovněž stojí za to! Tento impozantní chrám se tyčí na vrcholu již neaktivní sopky. Na recepci prakticky každého hotelu si tam můžete domluvit výlet. Sdílená jízda stojí 10 000 MMK/os. Vyjíždí se buď v 9 ráno nebo na západ slunce (výjezd v 15 h). Po cestě vám zastaví i na exkurzi výroby palmové pálenky a karamelek z palmového cukru. My neodolali a karamelky si koupili.

Mt. Popa při západu slunce, Barma
Mt. Popa při západu slunce

Pro výstup ke klášteru se připravte na velmi dlouhé schodiště a drzé opice poskakující všude v jejich okolí. Obzvláště dobrý pozor si dejte na pití a lahve. Opičáci nemají problém vám je vytáhnout z odloženého (byť na pár sekund) batohu. Na závěr se ještě s řidičem domluvte a zajeďte se podívat na protilehlý kopec (ten odkud jste přijeli), abyste si Mt. Popu mohli vyfotit ještě při západu slunce.

Pozor si dejte na drzé opičáky; Mt Popa, Myanmar
Pozor si dejte na drzé opičáky; Mt Popa, Myanmar

Tamarind Flakes – typická specialita pro Bagan

Jestli je něco typického pro Bagan, tak jsou to tamarindové vločky. Jde v podstatě o takové bonbonky, zabalené v bílých papírcích. Jedná se o tenké plátky sušeného ovoce. Doporučujeme koupit ty se zelenými nápisy. Seženete je téměř v každém obchodě.

Kde bydlet v Baganu

Na základě doporučení jsme si na Agodě našli Shwe Na Di Guesthouse a byli jsme nadšení. Myslím, že tohle bylo nejlepší ubytování za celý náš pobyt. Krásné pokoje s vlastní koupelnou a luxusní snídaně i s obsluhou. Pokoj na místě stojí 26 000 MMK, přes Agodu 13 EUR. Tento guesthouse má vlastní půjčovnu e-biků (na den zde stojí 6000 MMK). Hned vedle (vlevo) na ulici dělají výbornou polévku za 300 MMK.

Doporučená doba pobytu – Bagan

Bagan si zaslouží minimálně 2 dny (3 noci) vaší pozornosti. Někdo tu zůstává i déle. My tu strávili 3 dny (včetně výletu na Mt. Popa).

Lodí z Baganu do Mandalay

Pokud už máte cestování autobusem plné zuby, je loď ideálním dopravním prostředkem. Celkem na trase Mandalay – Bagan operují 3 společnosti. Lístky na loď si jednoduše zařídíte na recepci svého hotelu. Cesta z Baganu do Mandalay trvá 12 hodin. Cena za lístek je 32 USD (v případě luxusnější lodi 42 USD). V každém případě budete mít na lodi v rámci možností občerstvení (kávu, čaj, sušenky), ráno snídani a v poledne oběd. Loď vyjíždí ráno a pick-up z hotelu bývá v 5:30.

Cesta opačným směrem (z Mandalay do Baganu) trvá pouze 9 hodin, protože se pluje po proudu. Cena tímto směrem je 42 USD.

Z Yangonu do Baganu

Pokud se do Baganu chystáte vyrazit z Yangonu, máme několik možností. Autobusem cesta trvá okolo 10 hodin, vlakem až 18 hodin, nejkratší možností je letět. Online můžete jízdenky i letenky rezervovat zde.

7) Mandalay

Mandalay nás trochu zklamalo, je to velké město, kde si na turisty už zvykli a poznali, že turisté mají peníze. Taxikáři jsou tu nepříjemní a vstup se vybírá za všechno, co jde. Přesto jsou tu věci, které stojí za vidění.

U Bein Bridge

Most U Bein je zřejmě nejfotogeničtější místo v Mandalay, i jedno z mála, kde po vás nebudou chtít vstupné. Zajeďte si sem na skútru z východní strany (téměř až do poloviny mostu se dá dojet po pěšince vedle mostu na skútru). Jsou tu stánky s občerstvením i židle k sezení. Západ slunce si tu tak můžete vychutnat třeba s čerstvým kokosem v ruce.

U Bein bridge jednoznačně doporučujeme navštívit na západ slunce., Barma
U Bein bridge jednoznačně doporučujeme navštívit na západ slunce.

Kuthodaw pagoda

Jedna z nejhezčích pagod v Mandalay. Unikátní je mimo jiné tím, že se zde nachází největší kniha na světě. Pokud budete po areálu bloudit a hledat knihu jako my, všimněte si malých bílých “kapliček” okolo, v každé z nich je totiž na kamenné desce vytesána právě jedna stránka této obrovské knihy. Vstupné se zde nevybírá.

Jednotlivé stánky knihy jsou ukryty uvnitř těchto bílých věžiček..., Barma
Jednotlivé stánky knihy jsou ukryty uvnitř těchto bílých věžiček…

Sandar Mu Ni pagoda

Další krásná a unikátní pagoda v Mandalay. Tedy hlavně shora. Hlavní zlatá pagoda je doslova obklopena lesem bílých pagodiček. Vstupné se opět neplatí.

Stupa - jedna vedle druhé - Sandar Mu Ni, Mandalay
Stupa – jedna vedle druhé – Sandar Mu Ni, Mandalay

Zlatotepci v Mandalay – King Galon Golden Leaf Workshop

Na 36. ulici najdete velmi zajímavou ukázku zlatotepectví. Zlatotepci zde 6 hodin denně “buší” do kousků zlata, aby vytepali tenoučké zlaté lístečky. Ty si poté barmánci kupují a lepí je na posvátná místa. Ať už je to třeba právě na Golden Rock. Zajímavé je, že lístečky mohou lepit jen muži, proto některé ženy předávají svoje lístečky mužům ve frontě, aby je za ně nalepili.

Celým procesem vás v Golden Leaf Workshopu rádi provedou.

Mzda jednoho zlatotepce je 10 000 MMK/den; Mandalay
Mzda jednoho zlatotepce je 10 000 MMK/den; Mandalay

Mandalay hill

Z pagody na vršku Mandalay hill je krásný výhled na celé město. Za vjezd s motorkou nahoru chtějí 200 MMK a za parkovné dalších 200 MMK. Vstup do pagody je opět jen pro cizince a platí se 1000 MMK. Boty se nechávají už dole u schodiště či výtahu.

Nádherný noční výhled z Mandalay Hill
Nádherný noční výhled z Mandalay Hill

Mandalay Palace

Mandalay Palace nás zklamal nejvíce ze všeho, především přístupem k návštěvníkům. Vstup pro cizince je možný pouze východní brannou a mají tu z toho udělaný výnosný byznys. Palác sám o sobě přitom není kdoví co. Před vstupem na území paláce musíte odevzdat pas, zaplatit vstupné 10 000 MMK na osobu a odstavit skútr či kolo (místní mají vjezd povolen). K paláci máte možnost dojít 1 km pěšky nebo se nechat svézt taxíkem, za což chtějí 5000 MMK! Za jednu cestu! Místní přitom mohou využít sdílený pickup za 200 MMK (chtěli jsme se svézt, ale pořád nám ukazovali na taxík a že nás nevezmou, pěkný kartel tu mají….).

Navíc pokud půjdete pěšky, nenechají vás jít nikam jinam než silnicí přímo k paláci.

Pohled na palác z vyhlídkové věže; Mandalay, Myanmar
Pohled na palác z vyhlídkové věže; Mandalay, Myanmar

Pokud se ale vstupné rozhodnete zaplatit a palác navštívit, máte v ceně lístku ještě klášter Atu Ma Shi a dřevěný chrám Shwenandaw.

Klášter Shwenandaw

Tento klášter kdysi býval součástí mandalajského paláce (později byl rozebrán a znovu postaven na tomto novém místě) je příkladem barmského tradičního dřevěného kláštera.

Klášter Shwenandaw
Klášter Shwenandaw

Kde bydlet v Mandalay

Agoda opět nabízí spoustu možností, my byli spokojeni v Taim Phyu Hotel. Je přímo v centru města a přímo na recepci si můžete půjčit motorku za rozumnou cenu.

Doprava po Mandalay

Jako nejlepší a nejlevnější způsob dopravy se nám opět osvědčil skútr (1000 MMK/den). Funguje tu i MHD, kterým jsme se tu a tam svezli, uvidíte-li takový větší sdílený pickup, stačí zamávat. Cena je kolem 1000 MMK. MHD jsou očíslovaná, ale pozor – čísla jsou psána barmskou abecedou.

Taxikáři v Mandalay

Na rozdíl od všech jiných oblastí jsou tu taxikáři už pěkně drzí. Když jsme připluli lodí z Baganu, naskákali na loď dřív, než jsme stihli vystoupit a začali se s cestujícími dohadovat o cenách. Chtěli za odvoz 8000 MMK. My se jim snažili utéct a najít případné MHD. Dva taxikáři se nás snažili pronásledovat a pokřikovali na nás něco z okénka. Nadhodili jsme cenu 3000 MMK a jeden z nich souhlasil, s tím druhým se ještě za jízdy hádal (křičeli po sobě). V dalších případech se nám cenu po městě nikdy nepodařilo srazit pod 5000 MMK.

Z Yangonu Mandalay

Pokud do Mandalay cestujete z Yangonu máte opět 3 možnosti – vlak, autobus nebo letadlo. Autobusem cesta trvá okolo 9 hodin, vlakem kolem 15 h. Existují denní i noční spoje. Vlak má výhodu lůžkových vozů, let je jasně nejrychlejší a nejpohodlnější. Spoje mezi Yangonem a Mandalay můžete rezervovat online na portálu 12GO.

8) Okolí Mandalay, které stojí za návštěvu

Mingun

Mingun je místo, na které se můžete vydat za největším funkčím zvonem na světě, gigantickou stupou a v neposlední řadě se zde nachází i další krásná a unikátní pagoda.

Typický pohled z bílé Hsinbyume pagody, Mingun
Typický pohled z bílé Hsinbyume pagody, Mingun

Mingun Bell

90tunový zvon je největším funkčním zvonem na světě.

Pod zvonem z Mingunu si budete připadat opravdu drobní
Pod zvonem z Mingunu si budete připadat opravdu drobní

Gigantická Pahtodawygi 

Tato nedokončená stupa je vskutku obří stavbou. Bohužel se po zemětřesení začala rozpadat a již není možné dostat se na její střechu.

Barma (Myanmar) - nejzajímavější místa, která musíte navštívit

Hsinbyume (Myatheindan) Pagoda

Tato pagoda je postavena v trochu jiném stylu, než jsou ostatních pagody v Myanmaru.

Krásná bílá pagoda s výhledem do okolí; Mingun, Myanmar
Krásná bílá pagoda s výhledem do okolí; Mingun, Myanmar

Jak se do Mingunu dostat?

Z Mandalay se nabízí dvě možnosti. Pokud se vám nechce řídit skútr, každý den v 9:00 tam vyráží z loď z přístavu, který je označen přímo Mingun Jetty. Loď stojí 5000 MMK a v ceně je zahrnuto vstupné do památkové zóny Mingun. Cesta tam trvá hodinu. Loď se z Mingunu vrací ve 12.30.

Druhá varianta je dojet do Mingunu zajížďkou 40 km po silnici na skútru (po cestě zpět se můžete zastavit na Sagain hill). Pokud pojedete na skútru, pravděpodobně ani nebudete platit za vstup do památkové zóny – že tam je nějaký kontrolní stánek, jsme zaznamenali, až když jsme z Mingunu vyjížděli zpět. Tento stánek totiž stojí na pěší trase u přístupu k lodím.

Sagaing hill

Opět velmi pěkné hornaté místečko. Sagaing hill i okolní kopce je osázen chrámy a pagodami. Některé dokonce hezky vyhrávají. Z kopce je krásný výhled. Za focení zde zaplatíte symbolických 300 MMK.

Jeden z mnoha chrámů na vrcholcích kopce Sagaing, Myanmar
Jeden z mnoha chrámů na vrcholcích kopce Sagaing, Myanmar

Inwa village

Inwa (či Inva nebo Inn Wa), je jedno ze známých bývalých hlavních měst Myanmaru. Dnes zde můžeme objevovat pozůstatky starého města, masivní hradby a chrámy. 5000 MMK se platí pouze u hlavního vchodu do ústředního chrámu Me Nu Brick. Pokud budete mít zájem, máte možnost se svézt na koněm tažené drožce. Cesty in Inwě zatím nejsou v nejlepším stavu, nicméně místní pilně pracují na jejich výstavbě.

Ústřední chrám vesnice Inwa
Ústřední chrám vesnice Inwa

Jak se do Inwa dostat?

Nejjednodušší to do Inwa village budete mít opět na skútru. Pokud byste se chtěli svézt přívozem, je cena 1400 MMK za osobu. K nejbližšímu mostu je to zajížďka 6 km. Pojedete-li okolo, určitě se zastavte u chrámu Lay Htat Gyi. Tento polorozbořený chrám má velmi zajímavou atmosféru a připomíná spíše Drákulovo doupě. Rozhodně však stojí za zastavení!

Rozpadající se Lay Htat Gyi; Inwa - Mandalay, Myanmar
Rozpadající se Lay Htat Gyi; Inwa – Mandalay, Myanmar

Doporučená doba pobytu – Mandalay a okolí

Minimum na Mandalay a okolí budou 2 dny/3noci (jeden den na výlet do okolí – Mingun, Sagaing, Inva a U Bein bridge) a druhý den na průzkum Mandalay (pagody, Golden workshop a další). Opět bude na vás, co všechno budete chtít vidět a jak se vám město bude líbit.

9) Hsipaw

Hsipaw je pro mnoho návštěvníků výchozím bodem pro túry do okolí. Známý je tu hlavně hotel Mr. Charles, který kromě ubytování nabízí výpravy do horských vesniček společně s průvodci. Můžete se odsud vydat např. i na dvoudenní trek, na kterém vás ubytují v malých vesničkách přímo místní obyvatelé. Jde hlavně o kulturní zážitek. Na túry se nevydávejte sami, ale pouze s průvodce (v okolí mohou být stále nášlapné miny). Termín túry si rezervujte předem. Když jsme přijeli večer, na další den už žádní průvodci ani výprava volná nebyla.

Pokud se nevydáte na trek, můžete si půjčit kolo. Motorky jsou od prosince 2019 pro turisty zakázané, (protože tu jeden německý turista najel na minu). Proto nikdy nechoďte mimo cestu! Pokud se něco změní motorky/skůtry půjčovali např. v La Wun Aung. Mimochodem La Wun Aung – je úžasná restaurace, ne-li nejlepší jakou jsme v Myanmaru zkusili!

Hsipaw – Malý Bagan

Little Bagan je část na okraji městečka, která získala název podle většího množství starých pagod na jednom místě.

Hsipaw – Sunset Hill

Pokud budete mít volný den ve Hsipawu, Sunset Hill je místo, kam si budete chtít zajet právě na západ slunce.

Západ slunce z mostu pod kopcem Sunset Hill, Hsipaw
Západ slunce z mostu pod kopcem Sunset Hill, Hsipaw

Hsipaw – Hot Spring

Horký pramen ve Hsipawu je pouhým malým jezírkem u řeky, kde vyvěrá termální pramen. Můžete si s sebou vzít plavky, ale často se tam koupou místní.

Místním slouží jako vana, Hsipaw - termální prameny
Místním slouží jako vana, Hsipaw – termální prameny

Hsipaw – vodopády

Zajet se můžete podívat i na vodopády Nam Tuk nebo Nam Hun Nwe. K vodopádům Nam Tuk se dá z části dojet i na motorce. Posledních zhruba 300 m už potom pouze pěšky. Jsou větší, hezčí a odlehlejší narozdíl od Nam Hun Nwe.

Z vodopádů Nam Hun Nwe se časem stane spíše turistické místo s restauracemi kolem (alespoň dle výstavby chodníčků a odpočívadel, které tam právě probíhali). Za parkové pod vodopády chtějí 500 MMK.

Vodopády Nam Tuk
Vodopády Nam Tuk

Kde (ne)bydlet

Tentokrát tu máme anti-doporučení na Yee Shin hostel. Pokoj (spíše krcálek) za 15 000 MMK/noc = místnost 2x2m a místo postele pouze matrace na zemi. Kdykoliv někdo projde na chodbě, hýbe se celé patro. Wifi nefungovala. Ubytujte se raději u Mr. Charlese.

Doporučená doba pobytu – Hsipaw

U místa jako je Hsipaw nejvíce záleží na tom, jestli se vypravíte na trek a jak dlouhý bude. Na průzkum okolí na motorce vám bude bohatě stačit 1 den.

Jak se do Hsipaw dostat

Z Mandalay se dá dostat více způsoby. Určitě doporučujeme dát si alespoň jednu cestu vlakem, který přejíždí Gokteik Viaduct (viz níže). Trasu Mandalay – Hsipaw jezdí rovněž autobus. Odjíždí ve 14:00 z nádraží Pyi Gyi Myat Shin (Highway Bus Station, roh 60. a 37. ulice). Autobus stojí 5000 MMK a cesta trvá zhruba 5,5 hodiny.

10) Vlakem ze Hsipaw do Pyin Oo Lwin a Mandalay

Tato trasa je řazena mezi nejhezčí železniční tratě vůbec. Trať ze Hsipawu projíždí hornatou krajinou i vesničkami, cesta je to vskutku malebná. Nejzajímavějším místem na této trati je 689 metrů dlouhý Gokteik Viaduct.

Vlak z Mandalay vyjíždí ve 4:00 ráno a opačným směrem ze stanice Hsipaw v 9.30 ráno. Lístky se začínají prodávat už od 8.30. Pokud chcete lístky do upper class, je lepší tu být klidně už v 8.15. Tvoří se tu fronta a lístků je málo (pouze jeden vagon). Lístek do nižší třídy stojí 2 750 MMK a 3 950 MMK do vyšší. Rozhodně se vyplatí připlatit si za pohodlí vyšší třídy.

Trasa Hsipaw – Mandalay – Inle Lake

Pokud vyjíždíte ranním vlakem z Hsipaw do Mandalay a pokračujete na Inle Lake, je zapotřebí z vlaku vystoupit už v Pyin Oo Lwin. Z Pyin Oo Lwin se do Mandalay dostanete bez problémů sdíleným pickupem za 2000 MMK/os. Tento pickup/bus čeká přímo před vlakovým nádražím a čeká se až se najde dostatek lidí, kteří míří do Mandalay. Tento pick up vás doveze na vlakové nádraží. Na autobusové nádraží se dostanete pomocí taxi (cca 5000 MMK).

Z Mandalay se do Inle Lake dostanete nočním autobusem v 19:30 nebo ve 20:30, případně autobus vyjíždí i ráno. Na této trase operují opravdu luxusní autobusy. Příjezd do Inle Lake je ještě před 5 ráno (pokud jedete ve 20:30).

Gokteik Viaduct Railway na cestě do Mandalay - cestování vlakem
Gokteik Viaduct na cestě do Mandalay

11) Jezero Inle Lake

Oblíbená turistická destinace pro svoje “benátské” městečko na vodě. Můžete zde také vidět rybáře, kteří jsou známi pro svůj typický styl rybolovu do obřích “košů” a kteří své lodě pohánějí pádlováním za pomoci jedné nohy.

Do zóny Inle Lake se opět jako na většině míst platí vstupné, které činí 13 500 MMK na osobu a vybírá se již na příjezdu v autobusu. Vstup platí na 5 dní.

Tradiční barmský rybář, Jezero Inle lake
Tradiční barmský rybář, Jezero Inle lake

Plavba po jezeře Inle Lake

Plavba po jezeře Inle stoprocentně stojí za to. Touto exkurzí mezi „plovoucími“ vesničkami se ocitnete jakoby 150 let zpátky. Je to vlastně taková exkurze do historie. Váš lodník vás bude vozit od domečku k domečku. Navštívíte kovárnu, výrobu šperků, tabáku, rybářských lodí, tkalcovskou dílnu, chrámy nebo dámy z kmene Padaung s dlouhými krky ….no čeká vás toho za celý den opravdu hodně! Kolem oběda vás lodník vysadí v rybí restauraci, s nádherným výhledem na jezero. Musíme říct, že tento výlet opravdu stojí za to!

Ruční výroba slunečníků na jezeře Inle; Myanmar
Ruční výroba slunečníků na jezeře Inle; Myanmar

S velkou pravděpodobností se vám již u autobusu bude nabízet nějaký ten “boatmen” či “lodník”. Připravte se na vyjednávání o ceně. Za celodenní výlet pro nás 2 po nás chtěl nejprve 36 000 MMK – věděli jsme, že kamarádky tu před týdnem takové povožení dostali za 20 000 MMK, na této ceně jsme se také postupně dohodli. Protože jsme si ale navíc chtěli vyjednat, že s námi lodník zajede i do Indein, (kde je opravdu úchvatný shluk stovek pagod), skončili jsme i s touto zajížďkou na 25 000 MMK.

Na návštěvě u žen s dlouhými krky; Jezero Inle lake, Myanmar
Na návštěvě u žen s dlouhými krky; Jezero Inle lake, Myanmar

Co očekávat?

Připravte se na zimu a teple se oblečte. Pokud se budete chtít na jezero Inle vydat už na východ slunce, vězte, že vám v 5 ráno může být pořádná zima.

Zároveň si připravte spoustu drobných bankovek. Na každém zastavení vás čekají ukázky tradičních řemesel. Na některých místech vás pohostí i čajem. Za ukázky řemesel můžete zanechat místním obyvatelům nějaké dýško. Záleží na vás, jak se vám kde bude líbit a jak vás provedou.

Nebojte se, tradiční barmské rybáře neminete. Kromě workshopů, (jak někde zastávky nazývají) se totiž zastavíte i u rybářů. Spíše než na ryby, tu čekají právě na turisty jedoucí kolem, aby jim zapózovali a vy jste si mohli odvézt nádherné fotky. Očekávají za to následně i nějaké to spropitné.

Rybář se chlubí úlovkem; Jezero Inle lake, Myanmar
Rybář se chlubí úlovkem; Jezero Inle lake, Myanmar

Při jízdě po jezeře Inle vás také čeká:

Ywama village a Phaung Daw Oo Pagoda

Phaung Daw Oo Pagoda je jednou z nejsvětějších ve státě Shan. Už při výstupu z lodě si zde musíte sundat boty. Máte zde také příležitost ke koupi pohlednic, které jsme jinde moc nepotkali.

Pagoda na vodě, Jezero Inle lake
Pagoda na vodě, Jezero Inle lake

Plovoucí zahrady

Váš lodník vás zajisté poveze i kolem plovoucích zahrad. Pěstuje se zde zelenina i květiny.

Nga Hpe Kyaung monastery

Dřevěný klášter, který je známý jako klášter skákajících koček. Dříve tu prý mniši trénovali kočky, aby proskakovaly kruhy. Nyní je už netrénují, ale kočku zde určitě nějakou potkáte.

Indein

Toto trochu vzdálenější místo určitě stojí za příplatek. Náš lodník nám tu nechal 45 minut na prohlídku pagody Shwe Inn Thein, kterou obklopuje několik stovek starobylých stup. Je to jako procházka lesem věžiček (stup).

Procházet se budete doslova lesem zlatých, bílých nebo cihlových stup; Indein
Procházet se budete doslova lesem zlatých, bílých nebo cihlových stup; Indein

Kam v Inle Lake dál?

Pokud se rozhodnete strávit i nějaký den na souši, rozhodně doporučujeme půjčit si kolo. Motorky jsou zde pro cizince bohužel zakázané. Ve vesničce si můžete vybrat z několika půjčoven. Nečekejte ovšem nějaký dobrý stav kola. Pokud se dá nastavit sedátko, máte vyhráno. Pokud funguje přehazovačka, vyhráli jste loterii. Za kolo dáte 1500 MMK za den.

Dřevěný most Maing Thouk

Zastavte se ve vesničce Maing Thouk a projděte se po dřevěném mostu, který tak trochu připomíná známý U bein bridge v Madalay. Kola si můžete nechat zaparkovaná na začátku mostu. Pokud byste se chtěli i s koly dostat na druhou stranu jezera, určitě nebudete mít problém sehnat loď, která vás tam doveze.

Tento most je hezkou zastávkou na vyjížďce po okolí, Inle Lake, Myanmar
Tento most je hezkou zastávkou na vyjížďce po okolí, Inle Lake, Myanmar

Vinice Red Mountain Estate

Pokud patříte mezi milovníky vína, může pro vás být hezkým zastavením i místní vinice. Odměnou za vyšlápnutý kopeček je výhled do okolí, který si můžete vychutnat se sklenkou lokálního vína.

Kakku

Máte-li ještě o den navíc, můžete zajet do Kakku. V Kakku se nachází další velký komplex neuvěřitelných 2,478 stup naskládaných do úhledných řad na ploše zhruba jednoho čtverečního kilometru.

Jak se do Kakku dostat?

Kakku je od Inle lake vzdáleno cca 55 km a žádná veřejná doprava tam nejezdí. Nejlepší je tedy domluvit se společně s dalšími lidmi třeba z vašeho hostelu a složit se na taxi. Cesta zabere 2,5 hodiny tam a 2,5 hodiny zpátky.

Kde bydlet v Inle Lake

Můžeme vřele doporučit Joy Hotel. Je přímo v centru města, pokoj měl vlastní koupelnu a snídaně byla také nadprůměrná.

Doporučená doba pobytu – Inle lake

Opět záleží na vašich očekáváních a především na časových možnostech. Za jeden den stihnete plavbu po jezeře. Další den si můžete udělat výlet na kolech a půl dne vám zabere návštěva Kakku.

12) Hpa An

Městečko Hpa An leží v malebné krajině, která je v základu dokonalá rovina, ze které se tyčí spousta vrcholků a skalisek. Díky tomuto rysu krajiny je okolí Hpa An ideální k objevování jeskyní a jeskynních chrámů. Nejlepším způsobem, jak poznat okolí, je opět vypůjčit si skútr.

Kyauk Kalap pagoda; Hpa An, Myanmar
Kyauk Kalap pagoda; Hpa An, Myanmar

Bat cave

Svůj název tato jeskyně nenese pro nic za nic. Za soumraku z ní totiž vylétá 1 milion netopýrů, kteří se každý večer vydávají na lov. Je to neuvěřitelné množství. Hejna netopýrů vylétají z jeskyně zhruba 15-20 minut v kuse!

Z hostelu Soe Brothers pořádají každý den výlet. Jeli jsme ve 4 a vyšlo nás to na 2500 MMK/ os. za dopravu plus 1000 MMK za vstup k jeskyním.

Tisíce a tisíce netopýrů, neskutečná podívaná...
Tisíce a tisíce netopýrů, neskutečná podívaná…

Hora Zwegabin a zahrada Buddhů Lumbini

Klášter na hoře Zwegabin stojí za výšlap ideálně na západ slunce. Podél cesty nahoru narazíte na několik stánečků s občerstvením. Shora je vskutku krásný pohled do okolí. Na co jsme ale doslova “valili oči”, byla zahrada Lumbini. Tou musíte projet, abyste se dostali ke stezce, která vede nahoru ke klášteru. Je zde tisíce Buddhů naskládaných v rovnoměrných řadách – opravdu zahrada Buddhů. Kdyby se v této zemi věnovali jiným věcem, než je výstavba Buddhů, zřejmě by na tom byli lépe…

Hora Zwegabin s klášterem na vrcholku
Hora Zwegabin s klášterem na vrcholku

Kaw Ka Taung cave

Více než samotná jeskyně, je zajímá dlouhá řada mnichů – soch, které se táhnout podél celé cesty nalevo od jeskyně.

Zástup mnichů...
Zástup mnichů…

Saddan cave

Za vstup do jeskyně Saddan zaplatíte 1000 MMK. Je dlouhá a vzhledem k posvátnému místu musíte celou cestu absolvovat bosí. Pokud se vám nechce jít zpět pěšky celou cestu, můžete se část cesty svézt lodičkou (kanálem kolem jeskyně).

Barma (Myanmar) - nejzajímavější místa, která musíte navštívit

Kyauk Kalap pagoda a vodní zámek Chan Thar Gyi

Pagoda, která se tyčí na skalisku uprostřed jezírka. Hned vedle je vodní zámek Chan Thar Gyi.

Barma (Myanmar) - nejzajímavější místa, která musíte navštívit

Kde v Hpa An bydlet?

Oblíbeným místem je Guest House Soe Brothers, často mají téměř plno. Za pokoj bez snídaně a se sdílenou koupelnou dáte 20 000 MMK. K dispozici je tu však káva, čaj a voda z barelu po celý den. Na recepci vám dají mapku a ochotně vám do ní zakreslí vše, o co budete mít zájem. Včetně například mnoha restaurací v okolí. Pokud bude obsazený, můžete zkusit ještě Soe Brothers II.

Jak se dostat do Hpa An?

Z Yangonu a případně dalších míst se do Hpa An dostanete přes Bago. Z Baga jezdí běžné autobusy za 9 000 MMK. Cesta trvá zhruba 6 hodin. První autobusy z Baga vyjíždí už v 7.30 ráno.

Doporučená doba pobytu – Hpa An

Na průzkum okolí vám v podstatě bude stačit 1 den, doporučujeme tu strávit 2 noci, abyste měli šanci zajet si třeba hned první den do netopýří jeskyně.

13) Win Sein Taw Ya

Největší volně vystavěný ležící Buddha na světě

Tohle monstrum měří 180 m na délku (téměř dvě fotbalové hřiště) a je 30 m vysoké. Do Buddhy se rovněž můžete jít podívat, nezapomeňte si však opět vyzout boty. Na vyhlídku na terase se dostanete jeho ušní dirkou. Jeden gigant jim zřejmě nestačil a tak hned vedle začali s výstavbou druhého.

Jak se dostat tam dostat?

Z Mawlamyine jeďte sdíleným autobusem do vesničky Himeinkanein (asi 6km na sever od Mudonu). Odtud se dá jít 1,5 km pešky, případně můžete stopovat (což zde fungovalo velmi dobře) nebo se svézt na moto-taxi (1000 MMK/os). Odkaz na mapu zde.

Tohoto giganta můžete navštívit i zevnitř. Na vyhlídku se dostanete ušní dírkou.
Tohoto giganta můžete navštívit i zevnitř. Na vyhlídku se dostanete ušní dírkou.

14) Dawei, pláže a okolí

Milovníci pláží by měli zamířit na poloostrov, který se rozprostírá jižně od městečka Dawei. Certifikovaných ubytování i dobrých cest je tu málo, o to větší mají liduprázdné pláže kouzlo. Na mnoho cizinců tu nenarazíte a místní obyvatelé (tedy hlavně děti) z vás budou nadšení, protože mnoho bělochů nevídají. V některé z půjčoven si sežeňte skútr a vyražte na nádherné pláže poloostrova.

Dawei – přehled nejhezčích pláží

Určitě si vyberete svoji oblíbenou pláž! Poloostrov Dawei, Myanmar
Určitě si vyberete svoji oblíbenou pláž!

Grandfather’s beach

Krásná pláž s bílým pískem a krásnými bambusovými přístřešky u stánků a restaurací. Kokos si tu dáte za pár korun, i jídlo tu mají bez přirážky.

Tato pláž nabízí kromě pohody a bílého písku i občerstvení. Grandfather's beach, Dawei., Barma
Tato pláž nabízí kromě pohody a bílého písku i občerstvení.

Teyzit beach

Další liduprázdná pláž poloostrova Dawei se nachází až na konci vesničky a dostanete se na na ní po pěšince, která vede z pláže od vesničky.

Společnost vám tu mohou dělat maximálně rybáři, kteří tu přes poledne občas odpočívají; Teyzit beach, Dawei, Myanmar
Společnost vám tu mohou dělat maximálně rybáři, kteří tu přes poledne občas odpočívají; Teyzit beach, Myanmar

Paradise beach

Paradise beach - Jedno z mála míst, kde se můžete ubytovat. Pláže poloostrova Dawei, Myanmar
Paradise beach – Jedno z mála míst, kde se můžete ubytovat.

Poloostrov u Dawei nabízí i spoustu dalších pláží, které můžete objevovat. Na náš vkus až moc lidí bylo na Maung  Ma Gan beach, kde bylo i obrovské množství restaurací (v podstatě byla naskládaná jedna vedle druhé). Pláž San Maria byla poměrně špinavá. Na pláž Sin Htauk jsme se pokoušeli dostat – hodinu po velmi špatné, rozblácené i kamenité cestě, následně nás zastavili rozmáčené mangrovy a písek, přes které už se nedalo projet.

Sin Maw pagoda

Na úplném konci poloostrova Dawei se nachází tato pagoda s výhledem na moře. Pokud jste se rozhodli pro tour de poloostrov, proč se tedy nestavit i sem 🙂

Kde bydlet v Dawei

Máte tři možnosti – buď bydlet přímo v centru města, například v Best House Guest House nebo blízko pláže v Coconut Guest House. Dá se také bydlet v Paradise Beach Bungalows, což je jediné ubytování na poloostrově, ale je o něco dražší.

Dejte si pozor: Všechny názvy v Myanmaru se píší několika různými způsoby. Proto možná narazíte na různé názvy pro jedno, a to samé místo.

Myanmar – mapa zajímavých míst

Zde se můžete podívat na podrobnou mapu se všemi důležitými body a zajímavými místy, které stojí za to navštívit na Vaší cestě přes Myanmar. Tato mapa vám pomůže sestavit itinerář pro vaši perfektní dovolenou.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Mapa nebo Maps.me. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Barma Myanmar

Kde získat další informace?

Obecné informace o cestování po Myanmaru si můžete přečíst v našem průvodci: Barma (Myanmar) průvodce – vše, co potřebujete před cestou znát

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen najít nejlevnější letenky!

Podívejte se na krésné video o Myanmaru:

Chtěli byste článek nějak doplnit nebo přidat aktuální informace? Napište nám komentář!

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si Myanmar na později a pro své kamarády:

Barma (Myanmar) průvodce – místa, která stojí za to navštívit

Myanmar – FAQ – často kladené otázky:

Kde najdu praktické tipy a informace o Myanmaru?

Zde najdete velkého průvodce s praktickými radami a tipy pro cestování po Myanmaru.

Kdy Myanmar navštívit?

Nejlepší sezona pro cestování po Myanmaru je relativně dlouhá – od listopadu do března. V tomto období je v Myanmaru suchá “zima”. Tedy ne, že by byla zima, počasí bylo perfektní (kolem 31 °C), ale opravdu jsme za celý měsíc nezažili jediný deštivý den (ideální pro plážovou dovolenou).

Koncem března začíná léto a s ním nesnesitelné horka.

Od června se počasí kazí a začíná dešťová – monzunová sezona, která končí v říjnu (v tomto období není vhodné Myanmar navštěvovat, protože zde prší neustále).

Zde najdete podrobné grafy s teplotami a pravděpodobností deště.

Je Myanmar bezpečný pro turisty?

Myanmar, jakožto buddhistická země, je pro turisty celkem bezpečnou oblastí. Ačkoliv se ve zprávách občas dočtete o různých konfliktech. Do uzavřených oblastí se v Myanmaru jako turista nemáte šanci dostat, a to ani omylem. Zde najdete více o bezpečnosti v Myanmaru.

Existuje offline mapa ke stažení do mobilu?

Ano, zde si můžete stáhnout podrobnou mapu se všemi nejzajímavějšími místy, která stojí za to v Myanmaru navštívit.

Myanmar – Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

10 komentářů u „Barma (Myanmar) – nejzajímavější místa, která musíte navštívit“

 1. Hezký den,
  několik aktuálních čísel a postřehů.
  Inle jezero – cena za loď na celý den je 18ooo Kyats včetně návštěvy Shwe Inn Dein, taxi na Heho také 18ooo Kyats.
  Thandwee – Ngapali beach
  5ooo Kyats
  Letenky doporučuji kupovat u místních, mají o cca 25% lepší ceny než najdete na netu (dvojí ceny pro cizince a místní).
  Yangon letiště do centra bus 5oo Kyats.
  Bagan – Cena taxi od přístaviště 4ooo Kyats. Doporučuji maps.my, jak se vyhnout poplatku 25ooo Kyats.
  Grab – funguje v Mandalaj a Yangonu.
  Ngapali – určitě nečekejte žádné okouzlující pláže, ale je fajn sledovat místní život. Sea food otřesný (prázdné restaurace = nečekejte čerstvost). Na Ngapali beach bylo 35 „westerns“. North beach (směr k Thandwee) 3 zmatení rusové.
  Bus (2+1) Yangon – Mandalay s Boss Express 22ooo Kyats, bus (2+1) Bagan – Inle s JJ Express 16$.
  Děkuji za váš článek, užitečný!

 2. Mám dotaz: ubytování na různých místech Barmy přibližně v době 15.1.-15.2: je nutné dělat rezervace, nebo stačí jet „na blind“? Jaké jsou vaše zkušenosti?

  • Dobrý den, Hano, rezervace ubytování není potřeba dělat dlouho dopředu. Z vlastních zkušeností stačí 1-2 dny dopředu. Často jsme rezervovali až třeba dopoledne na ten daný den nebo dokonce vůbec a přišli na místo bez rezervace a nikdy jsme neměli problém, že by bylo plno.

 3. Zdravím a děkuji za užitečné informace a krásné snímky,spousty vašich postřehů můžu jen potvrdit ,protože jsem už Barmu také navštívil ale ještě letos tam opět jedu ,tak moc děkuji za to kde můžu čerpat zajímavé informace pro plán své cesty .Hodně štěstí Tony

  • Dobrý den, Tony,
   děkujeme moc za pochvalu a za potvrzení postřehů!

 4. Zdravím Adriano a Matěji,
  v prosinci se chystám s přítelem do Myanmaru a tak hledáme všelijaké informace, abychom se na 3týdenní cestování alespoń teoreticky připravili 😉 …
  A právě při tom hledání, jsem narazila na vaše stánky a ty jsou naprosto úžasné !!!!
  Skvělá práce – díky moc za mnohé osvětlení a podrobné informace 😉
  Měla bych ale přeci jen jednu otázku.
  Plánujeme okružní cestu – obráceně, než jste cestovali po Myanmaru Vy.
  Yangoon – Mandalay – Bagan – Mrauk U – Ngapali – Yangoon
  Spojení mezi městy at‘ budem, vlakem, lodí či letadlem, je celkem dohledatelné.
  Jen nikde nemůžu najít (Bagan – Mrauk U). Jen vy píšete o cestě z Mrauk U – Bagan) – pro mě je tedy logické, že by měl jet bus i zpět 😉 ….myslíte, že je to opravdu tak?
  Ono totiž ani letecké spojení mezi Nyaung U a Sittwe není ….
  Měli byste pro nás radu, jak se dostat z Baganu do Mrauk U a pak už by mělo být v pohodě pokračovat po pobřeží do Ngapali ? !
  Díky moc
  At‘ Vám vane dobrý vítr
  Radúza a Lukas

  • Dobrý den, Radúzo a Lukáši,

   Bohužel v současné době doporučujeme do Mrauk U vůbec nejezdit, protože to není bezpečné. Probíhají tam občanské nepokoje a vláda úplně vypnula mobilní signál. Je to velká škoda, protože to je nádherné místo, ale za ten risk to nestojí.

   Moc si Barmu užijte!

Komentáře nejsou povoleny.