Barma (Myanmar) od A do Z: kompletní průvodce a praktické informace

Do tohoto průvodce jsme sepsali praktické rady, tipy i zajímavosti o cestování po Barmě bez cestovky na vlastní pěst. Dozvíte se informace o dopravě, počasí, ubytování, vízech, letenkách, očkování i kuchyni, kterou Myanmar nabízí.

Vřelá, autentická a turismem ještě neponičená, taková je Barma (oficiálně Myanmar). Jedna z nejbudhističtějších zemí světa. Toužíte-li po dobrodružství a vyšší úrovni cestování na vlastní pěst, pak je Barma zemí, která vás nadchne. Jakmile vstoupíte do Barmy, jako byste se vrátili o 100 let zpátky. Uvidíte sami. Místní se zatím v takovém množství nesetkali s turisty, a tak jsou maximálně vstřícní a nápomocní! Není výjimkou, že vás budou zastavovat, aby se s vámi mohli vyfotit.

Myanmar stále oplývá místy, kam zavítá jen několik desítek turistů ročně, avšak turistický ruch se zde pomalu, ale jistě rozvíjí. Proto neváhejte a navštivte Barmu co nejdříve, než ji potká podobný osud jako Thajsko, které už je turismem hodně zkažené.

Průzračná voda na Ngapali beach, Ideální plážová dovolená v Myanmaru. Barma - cestování a dovolená.
Průzračná voda na Ngapali beach

Proč Barmu navštívit?

 • Myanmar je ráj pro milovníky památek, chrámů a pagod. Nikde jinde nenarazíte na takovou koncentraci chrámů, klášterů a Buddhů ve všech životních i nadživotních velikostech. (V Barmě mají dokonce největšího ležícího Buddhu na světě.)
 • Vstoupíte-li do Barmy, okouzlí vás svou přívětivostí a laskavostí. Kontrast zažijete především pokud jste nějakou chvíli pobývali např. v Thajsku, Laosu či Kambodži, kde ve vás většina místních vidí pouze chodící peněženku.
 • Minimum turistů (zatím) – Barma je jedna z posledních zemí jihovýchodní Asie, která ještě není přeplněná davem turistů. Pokud máte radši místa, kde se nemusíte mačkat se spoustou dalších cizinců, Barma je ideální destinace pro Vaši dovolenou.
 • Fotografický ráj – historické památky a pozlacené pagody vás nenechají spát – a to doslova! Západy i východy slunce, jsou v těchto končinách naprosto dokonalé a vy tak budete odhodlaně vstávat, abyste viděli další východ slunce.
 • Překrásné čisté písečné pláže s tyrkysovou vodou. Nejlepší je, že tyto pláže jsou doslova liduprázdné! Jedinými jejich návštěvníky bývají děti z přilehlých vesniček.
 • Hodně muziky za málo penězMyanmar je ideální pro low cost cestování. Ačkoliv něco stojí se tam dostat, naše útrata za celý měsíc, včetně letenek z Thajska, dopravy, veškerého jídla, ubytování i vstupů na památky nepřesáhla 14 000 Kč! (2018)
 • Přáli jste si někdy podívat se do minulosti? Myanmar Vám přesně takovýto zážitek poskytne. I přes zajímavý mix západních vymožeností (zejména reklamy na mobilní operátory), budete mít možnost vidět tradiční řemesla, pasáčky ovcí i krávy pobíhající po ulici uprostřed města. Zejména venkov je tu klidně 150 let pozadu. Místní se stále živí rybolovem a žijí v bambusových chatkách na pláži.
Pozlátko těchto honosných staveb je výrazným kontrastem s chudobou této země. Shwedagon Pagoda, Yangon.
Pozlátko těchto honosných staveb je výrazným kontrastem s chudobou této země. Shwedagon Pagoda, Yangon.

Počasí – Kdy Barmu navštívit?

Nejlepší sezona pro cestování po Barmě je relativně dlouhá – od listopadu do března. V tomto období je v Myanmaru suchá “zima”. Tedy ne, že by byla zima, počasí bylo perfektní (kolem 31 °C), ale opravdu jsme za celý měsíc nezažili jediný deštivý den (ideální pro plážovou dovolenou).

 • Koncem března začíná léto a s ním nesnesitelné horka.
 • Od června se počasí kazí a začíná dešťová – monzunová sezona, která končí v říjnu (v tomto období není vhodné Barmu navštěvovat, protože zde prší neustále).
Barma (Myanmar) - pravděpodobnost deště
Barma (Myanmar) - teplota vzduchu

Víza a přechod hranice

Pokud se v Barmě nebudete chtít zdržet déle než měsíc, jsou klasická elektronická víza ideální volbou. Za E-VISA zaplatíte 50 USD a v zemi s nimi můžete zůstat 28 dní. Víza obdržíte do 3 dnů od podání žádosti. Tato víza jsou jednovstupová. Při příletu na mezinárodní letiště lze víza obrdžet na místě, je ale potřeba předložit 2 pasové fotografie o rozměru 4 x 6 cm. Poplatek je opět 50 USD.

POZOR!!! Existují různé weby, které překupují víza a účtují si velké příplatky! Elektronická víza kupujte pouze z oficiálního webu za 50 USD: https://evisa.moip.gov.mm/Tourist

Elektronická víza, resp. jejich potvrzení (přijdou na e-mail) si vytiskněte – budete je předkládat na letišti po příletu. Při registraci je nutné uvést, kudy do země budete vstupovat a znát adresu vašeho prvního ubytování!

Letiště a přechody, kterými lze do země vstoupit jsou:

 • Yangon (mezinárodní letiště),
 • Mandalay (mezinárodní letiště)
 • Nay Pyi Taw (mezinárodní letiště)
 • Tachileik (Thajsko-Myanmarský pozemní přechod)*
 • Myawaddy (Thajsko-Myanmarský pozemní přechod)
 • Kawthoung (Thajsko-Myanmarský pozemní přechod)
 • Tamu (Incicko-Myanmarský pozemní přechod)
 • Rih Kwah Dar (Indicko-Myanmarský pozemní přechod)

  *čtěte dále Přechod hranic Thajsko-Myanmar

Překročení délky pobytu – jak je to s vízy?

Zůstat v zemi déle není tako velký problém. Za každý den navíc zaplatíte „pokutu“ 3 dolarů navíc. Poplatek se hradí při odjezdu ze země. Je potřeba zaplatit v hotovosti v dolarech. Dejte si jen pozor, že po vypršení víz vás nevezmou na žádný vnitrostátní let a můžou vás nechtít ubytovat v některých hostelech.

Barmská vlajka
Barmská vlajka

Jak se do Barmy dostat?

Letecký vstup do země

Z Prahy se do Myanmaru dostaneme nejlépe přes Bangkok, kam najdete zpáteční letenky od 14 500 Kč. Z Bangkoku pak doporučujeme vyhledávat letenky přes vyhledávač Momondo (většinou nejvýhodnější letenky po Asii). Cena jednosměrné letenky Bangkok – Yangon se pohybuje okolo 1200 Kč.

Pozemní přechody hranice

Hranice s Čínou, Bangladéší a Laosem jsou pro cizince aktuálně uzavřeny. Z Indie jsou otevřeny 2 hraniční přechody. Aktuální informace ohledně prostupnosti a povinností na jednotlivých přechodech můžete sledovat zde.

Přechod hranic Thajsko-Myanmar nabízí rozumné varianty.

Pozor si dejte pouze na přechod Mae Sai/Tachileik – ačkoliv zde opravdu hranici překonat můžete, dále za touto oblastí následuje uzavřená zóna. Za její překonání budete nuceni zaplatit vysoké poplatky, proto tento přechod nedoporučujeme!

Při výjezdu ze země máte oproti příjezdu ještě možnost vyjet ze země přes pozemní přechod Phunaron/Htee Kee (zde neplatí e-visa na příjezdu, při odjezdu už to není problém). Je to nejkratší cesta Z Dawei do Bangkoku. Do nejbližšího Thajského městečka Kanchanaburi se z hranic bez problémů dostanete minibusem za 80 THB.

Do tohoto průvodce jsme sepsali praktické rady, tipy i zajímavosti o cestování v Barmě bez cestovky na vlastní pěst. Dozvíte se informace o dopravě, počasí, ubytování, vízech, letenkách, očkování i kuchyni, kterou Barma nabízí.
Západ slunce v Baganu.

Ubytování v Barmě

Pokud jde o ubytování v Barmě, mnoho možností nečekejte. Turisté se totiž musejí vždy ubytovat v hotelu či hostelu s registrací pro cizince. Neexistuje tu tedy žádný Couchsurfing ani AirBnB. Spaní na divoko je tu rovněž poměrně hlídané.

V Myanmaru můžete v každém hotelu i hostelu očekávat chudší či bohatší snídani (záleží na konkrétním podniku). I velmi malý a levný hotýlek umí překvapit. Ceny za 1 pokoj se pohybují okolo od 10 000 do 25 000 MMK za noc, tedy v rozmezí zhruba 150 – 400 Kč. Při každé registraci po vás na recepci budou vyžadovat pas.

Výjimkou ze zákona je přespání v klášteře, které můžete pro zpestření programu do svého itineráře také zařadit. Za přespání je slušné zanechat alespoň malý příspěvek na chod kláštera.

Narazili jsme i na další výjimky, kterými jsou tzv. “homestays” na trecích. Pokud se vypravíte na nějaký ten horský přechod, např. Kalaw-Inle, nemusíte se bát, že nebudete mít kde složit hlavu.

Rezervace a hledání ubytování

Pro hledání a rezervaci ubytování se nám osvědčila Agoda, případně Booking, ale Agoda je v Asii většinou výhodnější.


Některé hotely však nejsou ani na Agodě ani na Booking.com a pak není nic jednoduššího, než se zeptat přímo na místě (v 95 % případů měli vždy volno).

Na návštěvě v klášteře, Yangon.
Na návštěvě v klášteře, Yangon.

Doprava po Barmě

Doprava po Barmě je šílená i dobrodružná zároveň. Právě doprava bude jeden z významných zážitků vaší cesty. Barma neoplývá silnicemi valné kvality – i když se o jejich výstavbu postupně snaží. Dopátrat se, který autobus kdy a kam jede může být někdy obtížné, ale vždy vám nakonec někdo poradí a na správné stanoviště vás (skoro vždycky 🙂 ) dovede.

Je dobré vycházet ze spojení které si vyhledáte na internetu. Mít napsaný název cílové destinace je klíčový (spousta měst, se vyslovuje úplně jinak, než je napsáno) – stačí ukázat na displeji mobilu. Koupit si místní SIM kartu s daty je absolutně nezbytné. Bez internetu by cestování trvalo mnohonásobně delší dobu. Připravte se – bude to houpat a hodně!

Některé spoje lze nyní rezervovat předem i online na portálu 12Go. Jedná se o autobusové, vlakové a letecké spoje převážně mezi Yangonem a dalšími většími městy.

Děti na střeše autobusu.
Děti na střeše autobusu.

Autobusy

Pravděpodobně budete žasnout nad rozdíly mezi cestováním jednotlivými autobusy a spoji. Podařilo se nám jet například nákladním autobusem po strop zaskládaným podivně zapáchajícími pytli s kdoví čím, i 5hvězdičkovým autobusem, který by zahanbil i Regiojet (obrovská polohovací křesla, jídlo, deky, sluchátka, pití,…).

 • Cestujete-li na známých meziměstských linkách, doporučujeme právě luxusnější (air-con) autobusy, za ten komfort těch pár drobným navíc opravdu stojí.
 • Pokud se ale chcete podívat do odlehlejších oblastí, mnohdy nebudete mít na výběr. Např. cestu z Mrauk-U jsme museli přetrpět zabalení do šátků, abychom vůbec mohli dýchat a na každé zastávce jsme ze sebe setřásali centimetrový nános prachu.
 • Po cestě autobusem rozhodně hlady neumřete, na každé zastávce do autobusu naskáče několik lidí s různými svačinkami na hlavě, v ruce nebo v košíku. Pokud do autobusu nenastoupí, určitě jste zastavili u nějakého obchodu či restaurace, kde si můžete koupit velmi levné občerstvení.

TIP: Zeptejte se na autobusové lístkyve vašem hotelu. Ve většině je totiž prodávají, a pokud si lístek zakoupíte už v hotelu, budete to mít i většinou s odvozem na autobusové nádraží. Cena takového lístku se pravděpodobně ani nebude lišit a často by vás samostatný odvoz a samostatný lístek vyšel dráž.

Na co se připravit:

 • Noční autobusy – pro překonání velkých vzdáleností se v Myanmaru těší velké oblibě noční autobusy. Počítejte však s tím, že do svých cílových destinací někdy přijíždí velmi brzy ráno, výjimkou nebyla ani druhá či třetí hodina v noci (nejčastější příjezdy jsou kolem 4-5 ranní).
 • “Čurpauza” – v odlehlých oblastech, když autobus zrovna nemá hospodu na trase, autobus zastaví na kraji silnice. Holky si dřepnou na jednu stranu autobusu, chlapi jdou na druhou. Z počátku jsme z toho byli lehce překvapení (tedy alespoň já), no ale člověk si zvykne na všechno.
 • Barmský pop a komedie, které jsou tak hloupé, že jim budete rozumět i bez znalosti barmštiny. Pokud se vydáte na cestu civilizovanějším autobusem, bude vám cestu “zpříjemňovat” barmská hudba nebo jejich prostoduché komedie.
 • Dlouhé pauzy – Když už autobus někde zastaví, většinou je to na dlouho, často se jedná i o hodinovou pauzu na oběd/večeři
 • Tip pro holky – jedete-li do odlehlejších oblastí (horší kvalita cest) určitě na cestu oceníte sportovní podprsenku
Typická prodejkyně občerstvení.
Typická prodejkyně občerstvení.

Přejíždění vnitrostátních hranic autobusem

Na delších přejezdech se vnitrostátním hranicím nevyhnete. Celý autobus musí zastavit a všichni bez výjimky musí odevzdat občanku/pas a jít ven. Zejména u cizinců to trvá déle. Počítejte s tím, že celníci se vás budou ptát, kam máte namířeno dál, kde budete ubytovaní a třeba jak se vám v zemi zatím líbí. S přechody nebyly nejmenší problémy, jen je to další strávený čas na cestě navíc.

Při čekání na pasovou kontrolu na vnitrostátní hranici... Barma - cestování a dovolená.
Při čekání na pasovou kontrolu na vnitrostátní hranici…

Vlaky

Cestování vlakem je rozhodně netradiční zážitek a doporučujeme jej vyzkoušet. Naší první jízdou jsme byli fascinováni!

Čím nižší třídou pojedete, tím autentičtější budete mít zážitek. Dámy s obrovskými koši kukuřice na hlavách bez problémů balancují přeplněným vlakem, prodejci všeho možného opakované procházejí sem a tam – rozhodně bude, co sledovat.

Příjezd vlaku, dámy již vyčkávají. Barma - cestování a dovolená.
Příjezd vlaku, dámy již vyčkávají.

Pro delší cesty doporučujeme si připlatit pár korun za první třídu, pohodlí jistě oceníte. Pokud se chystáte na vyhlídkovou jízdu, nebojte se říci si o lístek u okénka na správné straně vlaku.

TIP: Nekupujte lístky do vlaku online, na internetu jsou ceny klidně 10x vyšší!

Gokteik Viaduct na cestě do Mandalay, Cestování vlakem, Barma - cestování a dovolená.
Gokteik Viaduct na cestě do Mandalay

Loďní plavby

Plavba se může stát pěkným oživením výletu. Při delších výletech budete mít v ceně plavby i snídani, oběd a svačinky. Pro cestu z Baganu do Mandalay jsme zvolili právě plavbu – sice to byla delší cesta, ale na rozdíl od autobusu nedrncá, můžete pozorovat netradiční říční život a na příjezdu do Mandalay se můžete kochat chrámy na břehu řeky.

Rezervujte zde lodní plavby z Baganu do Mandalay nebo opačně z Mandalay do Baganu.

Inle lake, po vesnicích se budete pohybovat zásadně lodí. Barma - cestování a dovolená.
Inle lake, po vesnicích se budete pohybovat zásadně lodí.

Taxi, Grab a Uber

S taxikáři se nebojte nemilosrdně smlouvat, obzvláště když se na vás sesypou při výstupu z autobusu. Přehled o ceně si můžete udělat i díky aplikaci Grab. Kromě klasického taxi můžete narazit i na moto-taxi (motorku).

Na dopravu po městě ideální! Grab je něco jako Asijská verze Uber. Je to velice oblíbený a levný způsob dopravy. Rozhodně doporučujeme stáhnout si tuhle aplikaci do telefonu. Výhodou je, že dopředu víte, kolik zaplatíte a nečeká vás někdy nepříjemné dohadování o ceně.

“Grabnout” si můžete jak klasické auto, tak i motorku. Motorky bývají levnější než auta. Pro jednoho se určitě vyplatí. Ve dvou je lepší zavolat si auto, nehledě na bezpečnost.

Zároveň nedoporučuji platit přes aplikaci, místní se ještě tuhle funkci nenaučili – raději zaplaťte hotově.

Grab se vám bude hodit i v sousedních státech.

Tu a tam narazíte i na kraví taxi, Mingun. Barma - cestování a dovolená.
Tu a tam narazíte i na kraví taxi, Mingun.

Vypůjčení skútrů a kol

Než jsme odjížděli do Asie, nikdy jsme na skútru neseděli – byli jsme zapřisáhlí odpůrci motorek. V Asii ale jezdí po silnicích několikanásobně více motorek než aut a často je to jediný způsob, jak prozkoumat okolí. Půjčení jsme tedy zkusili a nakonec jsme za měsíc v Barmě jezdili spokojeně na asi 15 různých skútrech. Bát se nemusíte, nikde není potřeba jet více než 40 km/h.

Přibližné ceny půjčeníMMK za denKč za den
Automatická motorka10000150
Manuální motorka8000120
E-bike (v Baganu)600090
Kolo200030
Benzín na den2000 – 400030 – 60

Nezapomeňte si říct o helmu (pro ně to úplná samozřejmost není). Jako záloha za půjčení stačí ve většině případů dobré slovo a řidičák po nás chtěli za celou dobu pouze jednou.

Motorka nebo skútr nabízí jedinečnou možnost pro poznání Barmy. Barma - cestování a dovolená.
Motorka nebo skútr nabízí jedinečnou možnost pro poznání Barmy.

Barma a jídlo

Barmská kuchyně nepatří k těm vyhlášeným a pokud jste trávili nějaký čas před návštěvou Barmy například v Thajsku či Vietnamu, budete se chtít velice rychle vrátit.

Jídlo z ulice – na ulici seženete téměř vše. Často jsme chodili na pouliční nudle nebo polévky (od 300 MMK), do kterých je přimícháno spousta nudlí a dalších ingrediencí. Dále tu narazíte na různé slané i sladké smažené placky, rolky, kuličky – jsou schopni usmažit snad vše. Také tu pořídíte vařenou kukuřici, vajíčka i s pytlíkem soli nebo pořádný kus melounu.

Na ulici často dělají všelijaké smažené placky, Mrauk-U, Barma.
Na ulici často dělají všelijaké smažené placky, Mrauk-U.

V restauracích vám typicky ukáží několik hrnců s kari (místní název pro rýži s omáčkou). Jsou schopni vám vyjmenovat, co je vepřové, kuřecí nebo ryba. Pro výběr stačí jednoduše na konkrétní hrnec ukázat. Spolu s mističkou vámi vybraného vám kromě rýže donesou i spoustu dalších misek se zeleninou. Je z toho většinou pěkná hostina.

Na pobřeží využijte toho, že si můžete dát čerstvou rybu nebo mořské plody, které jsou opravdu čerstvé a mnohem lepší, než ty dovezené do Česka.

Čerství krabi - jeden za 35 Kč, pobřeží nedaleko Dawei. Myanmar.
Čerství krabi – jeden za 35 Kč, pobřeží nedaleko Dawei.

Snídaně v hostelu: Nejčastěji můžete čekat rýži s vajíčkem, případně polévku a toast. Někde servírují i ovoce. Samozřejmostí je čaj a káva.

Pokud máte rádi mléko a mléčné výrobky, v Barmě je budete muset oželet. V podstatě nikde žádné neseženete (místní na ně totiž nemají trávící enzymy).

TIP: Běžte tam, kde je “narváno” místními. To je známka dobré restaurace.

Průřez barmskou kuchyní
Průřez barmskou kuchyní

Peníze a měna

V Myanmaru se platí myanmarským kyatem (MMK). Vzhledem k jejímu kurzu se z vás čtyřmi výběry z bankomatu stanou milionáři.

 • 1000 MMK je v přepočtu kolem 15 Kč. Aktuální kurz najdete zde.
 • Na drtivé většině míst se kartou platit nedá (výjimkou jsou některé hotely ve městech). Ve směnárnách se ale dají bez problémů směnit dolary a thajské bahty.
 • My jsme nejčastěji vybírali peníze z bankomatů, kterých je ve městech dostatek. Nicméně pokud se chystáte na venkov, je lepší se předzásobit hotovostí. Bankomaty v Barmě vám dovolí vybrat maximální částku 300 000 MMK. Je nutné připočíst univerzální poplatek za výběr 5 000 MMK.
 • Neděste se, pokud vám místní vrátí něco, co se spíše podobá kusu hadru. Bankovky tu z velké části vypadají, jakoby s nimi někdo nedávno vytíral podlahu. Před odjezdem doporučujeme hotovost utratit, ani v Thajsku nenajdete mnoho směnáren, které by příjmaly kyaty.

Přibližné ceny v Myanmaru

Příklady cenKyat (MMK)
Oběd v restauraci30-45 Kč2000 – 3000 MMK
Večeře na ulici – nudle, smažená zelenina, omáčka8 Kč500 MMK
Ubytování v hotelu se snídaní pro 2170-370 Kč12000 – 26000 MMK
3h okružní vlak v Yangonu3 Kč200 MMK
Taxi 45 minut90 Kč6500 MMK
Autobus 16 h350 Kč24000 MMK
Vlak 4 h20 Kč1500 MMK
Motorka 1 den150 Kč10000 MMK
Voda 5l15 Kč1000 MMK
Kus melounu4 Kč300 MMK
Chipsy4 Kč300 MMK
Zmrzlina3 Kč200 MMK
Vstupy na památky30-150 Kč2000 – 10000 MMK
SIM karta se 7 GB dat180 Kč13000 MMK

Barma a denní rozpočet

Za 28denní pobyt jsme celkem dali zhruba 12 000 Kč, tedy 430 Kč/den/os.

Barmu jsme projeli křížem krážem, půjčovali si motorky, chodili na památky, jezdili na výlety. Ubytování jsme si vybírali z těch levnějších přes Agodu. Jedli jsme jak v restauracích, tak na ulici – podle chuti. Ideální bylo, že jsme byli 2, mohli jsme si tak vždy vypůjčit jen jeden skútr/motorku. Ubytování pro 2 v jednom pokoji je také levnější. 

Barmské kyaty
Barmské kyaty

Barma a smlouvání

V Barmě je zatím většina hodných lidí, kteří se vás nebudou snažit oškubat ani natáhnout (a jestli budou, tak to v těch drobných ani nepoznáte).

 • Při koupi jídla na ulici nebo v obchodech většinou není ani zapotřebí smlouvat, pokud vás to vyloženě netěší.
 • Je ale dobré se zeptat na cenu předem! Pokud jídlo sníte, nemůžete už odmítnout a místní vás můžou natáhnout.
 • U taxikářů ale bez milosti smlouvejte!
 • Není na škodu se zeptat na slevu, pokud se chcete někde ubytovat na více dní.
 • Také pokud se vypravíte do Inle lake a máte zálusk na celodenní výlet lodí, vězte, že loď si na celý okruh můžete pronajmout za 20 000 MMK.
 • Opět platí – čím “profláknutější” a turističtější oblast, tím méně hodných domorodců tu bude a tím více budete smlouvat.
 • TIP: Když Vám někdo přijde nabídnout něco jako první, určitě neberte první cenu – on přišel s něčím, co možná nechcete a máte tak lepší pozici pro vyjednávání.

Náboženství a tradice v Barmě

Buddhismus

Myanmar je nejbudhističtější zemí světa. Chrámy, pagody a Buddhu ve sto tisíci podobách budete potkávat na každém kroku. V klášterech žije přes půl milionu mnichů a dalších asi 75 000 žen. Muži mají tmavě červené hábity, zatímco ženy růžové.

Pravidelné modlitby i návštěvy chrámů patří ke každodennímu životu barmánců.

Malé mínus je, že některé pagody vesele vyhrávají do okolí třeba celou noc (doporučuji nezapomenout špunty do uší).

Mniši jsou tišší...
Mniši jsou tišší…

Jak se obléci do chrámu?

Do chrámů, k pagodám či dalším náboženským místům bychom měli přistupovat zásadně se zahalenými rameny a koleny. V žádném případě ne v obuvi, a to ani v ponožkách. Boty si můžete před každým chrámem odložit u vstupu.

Pokud se chcete vyfotit s Buddhou, nestůjte k němu zády. Hlavu byste také měli mít níže než on.

Tooth Relic Pagoda v Yangonu.
Tooth Relic Pagoda v Yangonu.

Betel

Určitě vám neunikne, že místní obyvatelé často žvýkají, mají rudá ústa a nehezký chrup. Může za to betel. Betel je snadno dostupný stimulant, který v Barmě žvýkají téměř všichni. Jde o arekový ořech zabalený do listu pepřovníku potřeného vápennou pastou. Informace o tom, jaké má betel účinky a proč jej lidé žvýkají se můžete dočíst např. zde.

Příprava betele ke žvýkání.
Příprava betele ke žvýkání.

Tanaka

O něco příjemnějším zvykem je používání Tanaky (Thanaky). Malí, velcí, ženy i muži si tímto krémem zdobí tváře už od pradávna. Tanaku používají jako krém proti slunci i make-up ke zkrášlení. Tanaka se nanáší společně s pár kapkami vody a thanaková pasta se vyrábí rozemletím dřevěných polínek.

TIP: Chcete-li zažít ještě intenzivnější interakci s místními, Thanaku si pořiďte a namažte. Místní z nás byli nadšení!

Takto nás Tanakou zkrášlili v jednom klášteře v Yangonu
Takto nás Tanakou zkrášlili v jednom klášteře v Yangonu

Barma – vyhněte se kulturnímu faux paux!

Cestovatelky, pozor na spodní prádlo! Pokud si budete chtít v hostelu nechat vyprat oblečení v pračce. Vynechejte spodní prádlo. I zdánlivě milá stařenka na vás totiž může začít křičet. Barmánci totiž věří, že pokud se muž dotkne dámského spodního prádla, vezme mu to veškerou jeho mužnost a sílu.

Pokud si prádlo budete prát sami, rozhodně jej pak nesušte mimo pokoj na šňůře, která je výše, jak hlava. Je to neslušné.

Líbání zakázáno – nejčastěji ve vlaku, ale třeba i na nástupištích můžete spatřit cedulku se zákazem líbání. Obecně jsme pozorovali, že vzájemnou náklonnost barmánci na veřejnosti nijak neprojevují.

Cedule ve vlaku. Dle našich zkušeností dodržovali místní akorát ten poslední zákaz.
Cedule ve vlaku. Dle našich zkušeností dodržovali místní akorát ten poslední zákaz.

Barma a bezpečnost

Barma, jakožto buddhistická země, je celkem bezpečnou oblastí. Ačkoliv se ve zprávách občas dočtete o nějakých těch konfliktech. Do uzavřených oblastí se v Barmě jako turista nemáte šanci dostat, a to ani omylem.

Myanmar je rozdělen na několik regionů. Pokud autobusem překračujete mezistátní hranice, čeká vás zde pravidelná kontrola. Celníci kromě kontroly pasů chtějí často vědět, jaká je vaše další destinace či ubytování. Někdy se vás navíc  zeptají i jak se vám tu zatím líbí.

Před cestou do Barmy je dobré sledovat oficiální stránku ministerstva zahraničních věcí, kde píšou o aktuální situaci v Barmě.

Nemoci, hygiena, očkování

Časem poznáte, že Barma není země, kde se dbá na hygienu. Voda z kohoutku pitná není. Určitě s sebou nezapomeňte přibalit antibakteriální gel na ruce a lékárnu vybavit základními léky, zejména na zažívací potíže (Smecta, Endiaron, černé uhlí,..).

Očkování doporučujeme nepodcenit. Základem by mělo být očkování proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě A, příp. i B. Přijíždíte-li z oblasti s endemickým výskytem žluté zimnice (typicky z afrických zemí), potom je vyžadováno i očkování proti žluté zimnici.

Liduprázdné pláže, okolí Gwa. Perfektní plážová dovolená.
Liduprázdné pláže, okolí Gwa.

Základní fráze a jazyk

Barmština je velmi komplikovaný jazyk už proto, že má svou unikátní abecedu. I číslice mají svoje speciální znaky. Pokud se naučíte alespoň několik základních frází, zaručeně vykouzlíte úsměvy na tvářích místních obyvatel. Naprostým základem je:

 • Pozdrav – ahoj/dobrý den – Mingalaba
 • Děkuji – Džezuba (chcete-li být zdvořilejší: Džezuba tembate – něco jako, děkuji velmi pěkně)

Další užitečné fráze:

 • Není zač – Jabaté
 • O.K. – Okej
 • Kolik to stojí? – Be lau le?
 • Je to v pořádku? (například vyfotit) – Asem pi la?

Ve větších městech/turističtějších oblastech se ale vždy nějak anglicky domluvíte. Na recepcích hotelů a ubytování vždy zavolají někoho, kdo anglicky alespoň trochu umí.

SIM karta a data

Možná právě reklamy na mobilní operátory budou kazit autentický zážitek z některých vesniček, znamená to ale, že Myanmar je dobře pokrytý datovým připojením. SIM kartu pořídíte i dobijete v jakékoliv trafice. Místní vám ochotně pomohou.

Shrnutí tipů na závěr

 • Chrámy foťte ráno nebo večer – ve zlaté hodince.
 • Přibalte si sluneční brýle s UV filtrem, zvláště pokud se chystáte na pobřeží (barvy moře jsou o to nádhernější).
 • Stáhněte si offline mapy – Locus, Maps.me nebo Mapy.cz
 • Vždy se ptejte na ceny předem.
 • Na delší trasy chtějte VIP (air-con) autobusy.
 • Do autobusů si berte šátek přes obličej a holky-cestovatelky ocení sportovní podprsenku.
 • Při půjčení motorky požadujte helmu.
 • Neperte v pračce spodní prádlo a nesušte ho na šňůře nad úrovní hlavy.
 • Do chrámů choďte zásadně bosí a mějte zahalená ramena a kolena.
 • Přidejte se do facebookové skupiny věnované tipům a cestování po Barmě.
 • Pamatujte – úsměv je univerzální pozdrav 🙂
 • Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy:

Nádherné západy slunce...každý den.  Tyhle pohledy potěší nejednoho cestovatele.
Nádherné západy slunce…každý den.

Barma a zajímavosti

 • Všechny děti po celé Barmě zdraví bye-bye. Někdo je asi naučil, že to je hello.
 • Na stavbách pracují převážně ženy a děti (muži – mniši meditují v klášterech).
 • Mají všude spoustu krav, ale nemají mléko a mléčné výrobky.
 • Valentýn berou opravdu vážně (jediný den, kdy vidíte na ulicích lidi projevovat lásku).
 • Všichni všechno nosí na hlavách.
 • Barmánci jsou velice hlučný národ, rádi na sebe navzájem řvou a hádají se.
 • Jezdí se často na červenou a obecně pravidla silničního provozu moc neexistují (Přednost má buď větší vozidlo nebo ten, kdo přijede první nebo je drzejší).
 • Řídí se vpravo a volanty mají rovněž na pravé straně.
 • Místní se často chtějí fotit s cizinci.
 • Hlavní město Neipyijto je tak trochu město důchů – bylo uměle vybudováno armádou, má 20proudé silnice i golfová hřiště, obyvatel tu ale mnoho nenajdete.
Téměř každý den, nás někdo požádal o fotku.
Téměř každý den, nás někdo požádal o fotku.

Mapa Barmy a co navštívit?

Zde se můžete podívat na podrobnou mapu se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vašem cestování či dovolené po Barmě. Body si můžete naimportovat do mobilních mapových aplikací Locus mapa nebo Maps.me.

Mapa Barma Myanmar

Tento článek měl za úkol podat souhrnný obrázek a základní informace pro všechny cestovatele, kteří se do Barmy chystají. Co v Barmě stojí za návštěvu a pořádného průvodce po zajímavých místech v celé Barmě pro Vás nachystali zde: Barma (Myanmar) – nejkrásnější místa, která navštívit

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít nejlevnější letenky!

Podívejte se na krásné video z Barmy:

Chcete se na něco zeptat nebo vám něco chybělo?Nebo jste v Barmě byli cestovat nebo na dovolené a chtěli byste doplnit aktuální informace? Určitě nám napište komentář!

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Barma – Uložte si na později a pro své kamarády:

Barma (Myanmar)_ Kompletní průvodce pro Vaši cestu

Barma – FAQ – často kladené otázky:

Jaká nejkrásnější místa v Barmě navštívit?

Zde najdete velkého průvodce s nejkrásnějšími místy, která stojí za to v Barmě navštívit, včetně podrobné mapy ke stažení.

Kdy Barmu navštívit?

Nejlepší sezona pro cestování po Barmě je relativně dlouhá – od listopadu do března. V tomto období je v Myanmaru suchá “zima”. Tedy ne, že by byla zima, počasí bylo perfektní (kolem 31 °C), ale opravdu jsme za celý měsíc nezažili jediný deštivý den (ideální pro plážovou dovolenou).

Koncem března začíná léto a s ním nesnesitelné horka.

Od června se počasí kazí a začíná dešťová – monzunová sezona, která končí v říjnu (v tomto období není vhodné Barmu navštěvovat, protože zde prší neustále).

Zde najdete podrobné grafy s teplotami a pravděpodobností deště.
Barma (Myanmar) - pravděpodobnost deště

Je Barma bezpečná pro turisty?

Barma, jakožto buddhistická země, je pro turisty celkem bezpečnou oblastí. Ačkoliv se ve zprávách občas dočtete o různých konfliktech. Do uzavřených oblastí se v Barmě jako turista nemáte šanci dostat, a to ani omylem. Zde najdete více o bezpečnosti v Barmě.

Existuje offline mapa ke stažení do mobilu?

Ano, zde si můžete stáhnout podrobnou mapu se všemi nejzajímavějšími místy, která stojí za to v Myanmaru navštívit.

Pomohl vám článek – Barma? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

40 komentářů u „Barma (Myanmar) od A do Z: kompletní průvodce a praktické informace“

 1. Ahoj, super článek, moc díky za informace. My odlétáme cca za 14dnů, a pořád zpracovávám program. Máme 17dnů čistého času, určitě budeme využívat přelety abychom ušetřili čas na cestě…ale potřeboval bych poradit s programem, jestli je to podle vás ok nebo co upravit, co vynechat nebo co raději přidat:

  ranní přílet Yangon+další celý den Yangon / přelet k Inle + 1 celý den Inle (k tomu bych se chtěla zeptat jak daleko jsou vinice Red mountain nebo jak se k nim dostat) / přelet z Inle do Baganu + 1 celý den Bagan +výlet Mt.Popa / odjezd z Baganu do Chin state…celkem 4 dny Mindat a okolí/ odlet do Ngapali…+tady další 4dny/ a odlet zpět Yangon…zůstávají nám necelé 2 dny … co by jste doporučili ? Dá se GOlden rock udělat za jeden den po příletu z Ngapali ? Ten poslední den už bych raději zůstala v Yangonu , odlétáme zpět po půlnoci.

  Odpovědět
  • Ahoj Petro,
   děkujeme za pochvalu článku. Ohledně programu mám několik tipů:

   1) Po jezeru Inle je nejlepší si dát celodenní lodní plavbu, které ale vyrážejí ráno. Museli byste tedy přiletět hodně brzy, jinak to moc nestíháte. Na vinice Red Mountain je to 5km daleko z města Nyaungshwe. Doporučujeme si tam dojet na kole, které se dají ve městě snadno půjčit.

   2) Na Bagan bychom rozhodně doporučili více než jeden den. Výlet na Mount Popa zabere skoro celé odpoledne, čili úplně minimálně si nechat 1,5 dne na Bagan a půl dne na Popa.

   3) V Mindat jsme nebyli a ani jsme neslyšeli, že by to btlo nějak extra vyhlášené, proč tedy celé 4 dny tam?

   4) Golden Rock je celkem na dlouho. Pokud přiletíte dopoledne, tak by asi bylo nejlepší tam vyrazit, přespat někde poblíž a zpátky do Yangonu jet až další den.

   Odpovědět
   • Dekuji mockrat za reakci, co se tyka Mindatu, chteli jsme do Chin state na etnika tetovanych zen, z Baganu cesta cca 7hod takze to zabere 2 dny jen doprava…ale porad jeste zvazujeme.
    Vy jste byli i v Hpa-an tusim ze? Prave take zvazuji jestli nebude lepsi hned po priletu se vydat dal smer Bago a Golden rock,Hpa-an a pak zpet do Yangonu. Jak by to bylo casove narocne podle vas ? Tak aby to nebyla silena honicka.
    Dekuji a mejte se

    Odpovědět
    • Mindat tedy asi může stát za to. My jsme uvažovali jet do Chin State z Mrauk U, ale přišlo nám to jako moc komerce, že ty ženy jsou prostě až moc velká atrakce pro turisty. Ale těžko říct.
     Hpa-an je fajn pokud máte dostatek času, ale nemyslím si, že to je takové wow, že to stojí za to tam jet, pokud máte pouze 17 dní. Teoreticky můžete nechat Golden Rock až na konec a rozhodnete se podle času, jestli stíháte zajet až k Hpa-an nebo ne.

     Odpovědět
 2. Ahoj, prosím o info ohledně viza.. a to,že jsem omylem zvolil vstup do země přez Mandalay a přiletíme do Rangunu… bude to problém 🥇
  Moc děkuji za info Pavel

  Odpovědět
 3. Dobrý den, přemýšlíme o cestě na Barmu a rádi bychom vzaly už dceru (9 let). Jediné o co mám „strach“ je jídlo. Myslíte, že je vhodné vyrazit sem s 9. letou holkou. Nemáme doposud žádné špatné zkušenosti s jejím stravováním. Netrpíme na zvracení, podráždění žaludku. Ale člověk nikdy neví. Díky moc za názor

  Odpovědět
  • Dobrý den,
   myslím, že to je takové malé riziko, které s návštěvou Barmy souvisí. Důležité je se vybavit černým uhlím, endiaronem apod. pokud by něco takového přišlo. My jsme každý měli jedno dopoledne, kdy jsme běhali na záchod (každý si to vybral v jiný den), ale nic hrozného to nebylo. Navíc jsme jedli všechno, zkoušeli jídlo z ulice, melouny od prodejců na nádraží atd. Myslím, že za ty zážitky z Barmy tenhle risk rozhodně stojí 🙂
   Šťastnou cestu!

   Odpovědět
 4. super stránka,dakujeme za prakticke rady….ideme do barmy januar februar..cca.40 dní,Kambodžu ,malajziu,thajsko,vietnam už máme zasebou,tak približne vieme čo nás čaka..no každá rada je dobrá

  Odpovědět
 5. Ahoj,
  Jsem zrovna v Myanmaru a mohu potvrdit všechno, co píšete. Skvělý článek, gratuluju ?? Jen v turistických tahácích kolem Mandalay je to teď už hodně přeplněno turisty, hodně Číňany – Amarapura, Sagaing, Mingun, Innwa. A tam už jste ta chodící peněženka. V Baganu taky, ale tam se to rozprostře po velké ploše. Já kvůli tomu zamířil na sever do Kachinu, do přírody k jezeru. Jsou tam okresy, kam se bez problémů může, ale i ty, kam musíte mít povolení. A v Myitkyina, odkud vyrážím dál, jsem byl na nádraží prvním Čechem, imigrační úředníci se chtěli se mnou fotit.

  Odpovědět
 6. Za měsíc letím do Barmy. Bude to sice s cestovkou, ale vaše rady určitě využiji.
  Díky moc, po přečtení vašeho článku se o to více těším.
  Přeji vám další příjemné cesty a určitě zase o nich něco napište.

  Odpovědět
 7. Ahoj, chcel by som sa spýtať ci ste riešili očkovanie proti japonskej encefalitíde a profylaxiu proti malárii. Ďakujem 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj, Teo,
   neřešili, bylo nám řečeno, že stačí žloutenka a břišní tyfus. Ostatní je spíše marketing očkovacích center. Nicméně člověk nikdy neví. Hygiena a zdravotnictví je v Barmě na tristní úrovni…

   Odpovědět
 8. Ahoj, děkuju za super inspiraci, nejspíš jsem asi tedy rozhodnutý Barmu navštívit 🙂 Pár dotazů: jídlo je tedy spíš průměrné, nebo špatné, nebo jak? Byl jsem ve Vietnamu a tam to bylo úplně super chutné. A dále, dá se na vesnicích v pohodě koupit pivo, nebo je to spíš vzácnost?

  Odpovědět
  • Ahoj Michale,
   Jídlo není nix moc extra, ale neřekl bych vyloženě špatné. S Vietnamem se to určitě srovnat nedá, Barma má výrazně horší kuchyni. Nicméně není to tak, že by člověk vyloženě trpěl a nechutnalo mu tam. Jídlo je navíc extrémně levné (polévka na ulici – 3Kč, dobré jídlo v restauraci – 30-40Kč). Pivo se určitě nedá koupit všude, ale většinou by to neměl být problém. Mají hlavní značku s názvem Myanmar a pak importují thajská piva a kupodivu se i celkem dají pít. Problém je akorát s vychlazením, protože na malých vesničkách nemají moc ledničky. Čili na vychlazené pivo mimo města asi jedině do restaurace.
   Moc si Barmu užijte!

   Odpovědět
  • Ještě k těm pivům – problém je akorát s vychlazením, protože na malých vesničkách nemají moc ledničky. Čili na vychlazené pivo mimo města asi jedině do restaurace.

   Odpovědět
   • Děkuju za odpověď.. Dát si studený pivo po celodenní cestě mi přijde docela fajn 🙂 A jak je na tom v tomto směru Kambodža? Tam jsem slyšel se snoubí kvalita jidla, běžná dostupnost piva jako ve Vietnamu a nezkaženost turisty, jako v Barmě..

    Odpovědět
    • Většinou by neměl být problém najít nějakou restauraci, kde vychlazené pivo mít budou. V Kambodži jsme nebyli, takže nemůžu posoudit. Slyšel jsem ale už z více nezávislých zdrojů, že prý Kambodža už je naopak turismem zkažená hodně. Byly tam dvě naše kamarádky a všude je chtěli obrat a vytáhnout z nich co nejvíc peněz. Asi tomu přispělo i to, že šlo o dvě drobounké holky, na které si pravděpodobně dovolí víc než na chlapa. Nicméně Barma taková zatím není.

     Odpovědět
 9. Zatím snad nejlepší článek za10 let co cestuji. Super , moc chválím a děkuji vám za něj. Nechť se vám vše a vždy moc daří. Alex

  Odpovědět
 10. Výborný článek se spoustou praktických informací. Chystáme se do Barmy v únoru 2020. Tyto informace nám velmi pomohly a už se moc těšíme.
  Děkujeme

  Odpovědět
  • Martino, děkujeme moc za pochvalu a jsme rádi, že jsou informace užitečné. Moc si pobyt užijte a kdybyste měli jakékoliv dotazy, napište nám.

   Odpovědět
 11. Ahoj,
  děkuju za super článek a rady 🙂 chtěla bych se zeptat, zda je možné z ČR (Praha) sehnat výhodně letenku do Barmy, jako jsou např. Srí lanka(9,950) Bali atd..nevidím totiž žádné akce na letenky do Barmy.. a na jaké letiště je nejlepší přiletět? Předem děkuji za odpověď 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj Deniso,
   jsme rádi, že se článek líbí. Přímo do Barmu žádné společnosti z Česka a okolí nelétají. Nejvýhodnější bývá si koupit letenky do Bangkoku, na který je akcí dostatek. Poté se dá buď letět do Yangonu (jednosměrná letenka Bangkok – Yangon se dá sehnat kolem 1000 Kč) a nebo jet z Bangkoku do Barmy autobusem.

   Moc si užijte Váš pobyt!

   Odpovědět
  • Ahoj děkuji za přehledný článek.Vyrážime s partou v únoru 2020.Budou se nám informace hodit.Teď jenom sednout a naplánovat cestu.
   Děkuji Růža

   Odpovědět
  • Jsme rádi, že se článek líbí a věříme, že pomůže. Moc si pobyt užijte a pokud byste potřebovali s čímkoliv poradit, rádi pomůžeme 🙂

   Odpovědět
 12. Ahoj,
  díky za skvělý článek. Za týden jedeme do Barmy a hodně tipů se nám hodí.
  Přeji úžasné cestovatelské zážitky v roce 2019:)
  Lubomira

  Odpovědět
  • Ahoj,
   děkujeme za pochvalu a přejeme co nejhezčí zážitky z Barmy! Kdybyste měli dotazy v průběhu, tak určitě napište, třeba rovnou na e-mail. Pokud budeme vědět, určitě rádi poradíme 🙂

   Adriana

   Odpovědět
   • Zdravím, děkuji za super informace a hlavně inspiraci k návštěvě Barmy. Při návštěvě krásného Vietnamu jsem byla rozčarovaná nekorektním až agresivním chováním místních k turistům, dokonce jsme byli i napadeni organizovanou skupinou, když jsme odmítli zaplatit za zaparkování motorky. Jsem ráda, že Barma je zatím jiná, a snad to dlouho vydrží. Ještě omluva k hodnocení čkánku, dala jsem 4 hvězdičky, ale mělo jich být 5, bohužel překlep.

    Odpovědět
    • Děkujeme za pochvalu. My jsme zase byli před Barmou v Thajsku, kde vás také všichni vidí jako chodící peněženku. V Barmě je to vyjma těch úplně nejvíc turistických míst výrazně lepší 🙂

     Odpovědět

Napsat komentář