Nový Zéland od A do Z: vše, co potřebujete před cestou znát!

Nový Zéland nabízí nepřeberné množství přírodních krás i kulturního a sportovního vyžití. Jsou to 2 nádherné zelené ostrovy plné aktivních sopek, unikátních živočichů a rostlin, které na jiných místech nespatříte. Ať už se vydáte do pralesa obdivovat jedny z nestarších a největších stromů světa – Kauri, nebo do jeskyní, které osvětlují tisíce jedinečných světlušek, novozélandská příroda vás nepřestane ohromovat. Vypravte se do hor, k ledovcům, k vodopádům i za maorskou kulturou. Surfujte na nádherných plážích nebo vyrazte pozorovat delfíny a velryby. Nudit se tu za žádnou cenu nebudete!

Připravili jsme pro vás kompletního průvodce pro vaši dovolenou:

Jak se na Nový Zéland dostat – letenky

Pokud zrovna nenarazíte na nějakou akci nebo chybový tarif, nejlepší způsobem, jak hledat letenky je vyhledáváč Skyscanner, případně Momondo. Doporučujeme si pročíst naše tipy, jak přes Skyscanner najít nejvýhodnější letenky, (zejména tip č.9). Ceny letenek na Zéland kolísají, pokud najdete jednosměrnou za 12 000 Kč nebo zpáteční za 20 000 Kč – neváhejte a kupujte!

V případě, že se vyhledáváním výhodných letenek nechcete zabývat, můžete oslovit Oldřicha Théra, který vám letenky na Nový Zéland zajistí.

Příjezd na Nový Zéland

Hned po příletu vás čeká poměrně přísná vstupní kontrola. Nový Zéland si důkladně střeží svoje přírodní bohatství, proto se mimo jiné připravte na Bio Security Check. Zde po vás budou chtít ukázat zejména vaše outdoorové vybavení, které musí být pečlivě vyčištěno hlavně od hlíny (nejčastěji kontrolují stany, pohorky, trekové hole, potápěčské vybavení a další).

Jídlo raději nechte doma, vybavení musí být perfektně čisté. Kontroly jsou na Novém Zélandu přísné.
Jídlo raději nechte doma, vybavení musí být perfektně čisté

Pozor na to, co na Nový Zéland dovážíte

Nesmíte dovážet jakékoliv ovoce, zeleninu, maso, vejce, mléčné výrobky, med, oříšky, domácí svačiny ani rostliny nebo jejich semínka. S baleným jídlem (např. sušenky) by neměl být problém, ale musíte jej deklarovat na příletové kartě.

Další omezení – Dovoz alkoholu je omezen na maximálně 4 lahve vína/piva nebo 3 lahve lihovin. Pokud vezete více jak 3 lahve, musíte zaplatit poplatek. Dovoz cigaret je omezen na 50ks nebo 50 gramů tabáku. Deklarovat musíte i dřevěné produkty a hotovost od částky 10 000 NZD.

Vše opravdu poctivě deklarujte! Příletovou kartu poctivě vyplňte. Za nedeklarovanou položku vám hrozí pokuta 400 NZD, na což vás upozorní hojný počet cedulí s tímto upozorněním hned v příletové hale.

Doprava na Novém Zélandu

Půjčení dodávky

Půjčení obytné dodávky, auta nebo karavanu je nejoblíbenějším způsobem, jak procestovat Nový Zéland. Dobré stránky s velkým výběrem jsou ECampers. Většinou platí, že čím delší doba, na kterou si auto půjčujete, tím lepší cena může být. Také bývá výhodnější cesta z jižního ostrova směrem na severní než naopak.

Projet Nový Zéland v dodávce je mezi cestovateli velmi oblíbené
Projet Nový Zéland v dodávce je mezi cestovateli velmi oblíbené

Koupě auta/dodávky

Pokud přijíždíte déle jak na měsíc, už možná budete uvažovat o koupi auta nebo přebudované dodávky. Vzhledem k vysoké ceně půjčovného se to vyplatí prakticky už od 3-4 týdnů pobytu na Zélandu. Pokud přiletíte do Aucklandu, bude koupě auta docela snadná. Nejistější a nejpohodlnější variantou jsou Travel Cars.

Tato firma vám poskytne měsíční záruku na jakékoliv mechanické závady zdarma + si můžete přikoupit prodloužení této záruky až na rok. Travel Cars také nabízí možnost vyzvednutí na letišti, takže pokud si vyberete auto předem na webu, můžete přiletět a jet rovnou nakupovat. S Travel Cars máme dobré zkušenosti a domluvili jsme pro vás 100 $ slevu. Stačí ukázat tento kupon:

Travel Cars New Zealand Discount Coupon Code

Nákup na trhu/FB skupině

Každou neděli se v Aucklandu koná velký bazar Ellerslie Car Fair. Určitě bude z čeho vybírat, protože většina cestovatelů sem přijíždí projet ostrovy obytnou dodávkou.Samotný přepis auta je otázka několika minut na poště.

Také se můžete přidat do některé z mnoha novozélandských FB skupin, kam lidi dávají svoje inzeráty s prodejem dodávek. Ceny obytných dodávek jsou na začátku turistické sezóny (listopad – prosinec) vyšší, než na konci sezóny (březen).

Přesun auta (relocation)

Relocation, neboli přesun auta, je způsob, jak získat dodávku klidně za dolar na den. Půjčovny totiž vypisují jízdy, kdy potřebují převézt auto/dodávku z místa na místo. Zadají počáteční a cílovou destinaci a počet dní, které na převoz máte. Většinou je to dostatek na to, abyste se i stihli podívat na pěkná místa po cestě. Takové služby poptávají např. TransferCar, Jucy, CoSeats nebo Imoova.

Autobusy

Autobusem se po Zélandu dá pohybovat poměrně jednoduše. Dostanete se prakticky na všechny zajímavá místa. Pro sólo cestovatele ideální volba. Operují zde InterCity and Skip Bus. InterCity nabízí velmi zajímavou možnost při koupi FlexiPassu. Jde vlastně o předplacenou kartu, na které jsou nabité hodiny, které můžete strávit v autobusu. Na jejich stránkách se můžete podívat na navrhované trasy. Mapu včetně časů mezi jednotlivými úseky najdete zde.

Další možností je TravelPass, který kombinuje dopravu autobusem s oblíbenými aktivitami (jako je např. Hobbiton, návštěva jeskyní nebo pozorování delfínů). Můžete si vybrat různé trasy i aktivity, TravelPass se hodí především pro cestovatele, kteří si rádi vše dopředu naplánují.

Zéland Stopem

Určitě se mezi vámi najdou i tací, kteří se nebojí dobrodružství s batohem na zádech. Na Novém Zélandu se obecně stopuje velmi dobře. Je třeba dodržovat základní zásady stopování. Při stopování byste si také měli nechat větší časovou rezervu na návrat, jelikož se při cestě stopem mnohem hůře plánuje.

Stopování je na Zélandu snadné. Na fotce Mt. Doom (Tongariro NP)
Stopování je na Zélandu snadné. Na fotce Mt. Doom (Tongariro NP)

Trajektem mezi ostrovy

Na trase Wellington – Picton operují 2 hlavní společnosti Interislander a Bluebridge. Denně vyráží z každého přístavu zhruba 5 trajektů a cesta trvá v závislosti na počasí kolem 3 a půl hodiny. Ceny se často liší podle času odjezdů a poměrně často na internetu najdete nějaký ten promo kód na slevu. Dospělý zaplatí něco mezi 55 – 75 NZD. Pokud jedete autem, ceny se pohybují v rozmezí 173 – 248 NZD (cena je za auto včetně řidiče).

Řízení

Ačkoliv se z počátku může zdát řízení na levé straně jako oříšek, rychle si na něj zvyknete. Obecně se na Zélandu řídí velmi dobře. Řidiči jsou velmi ohleduplní a mimo města tu prakticky není žádný provoz. V obcích platí rychlostní omezení 50 km/h, mimo město je to 100 km/h. Abyste mohli na Novém Zélandu řídit, nezapomeňte si před cestou vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

Na co si dát pozor:

 • Předjíždění je povoleno na bílé přerušované čáře, stejně jako u nás. Na žluté se předjíždět nesmí ani pokud je přerušovaná.
 • Kruhové objezdy – na rozdíl od nás tu mají pravidlo, že se před kruhových objezdem bliká stejně jako na křižovatce. Kruhové objezdy často bývají dvoupruhové. Pokud odbočujete doleva – řadíte se do levého pruhu a blikáte doleva, pokud jedete rovně – neblikáte a řadíte se do pruhu, dle šipek před kruhových objezdem, a pokud jedete doprava – blikáte doprava a řadíte se do pravého (vnitřního) pruhu. 

Tip, jak tankovat co nejlevněji

Ceny benzínu (a nafty) na Novém Zélandu hodně kolísají a i dvě benzínové stanice blízko sebe mají často velice odlišné ceny. Určitě si do svého mobilu stáhněte aplikaci Gaspy – vyhledá vám nejlevnější čerpací stanice v okolí. Nejlevněji zpravidla natankujete na čerpacích stanicích Gull. Na benzínkách Mobil se vyplatí požádat o věrností kartu, na kterou máte okamžitě při každém tankování (nad 40 $) 6 centů na litr slevu.

Lake Tekapo, Jižní ostrov, Nový Zéland
Lake Tekapo, Jižní ostrov

Nový Zéland – Ubytování

Ubytování na Zélandu nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Využít můžete jak Booking, tak AirBnB, ale většinou se pod 30 $ za noc nedostanete. Rozhodně ale můžeme doporučit Couchsurfing. Zélanďané jsou jednoduše úžasní lidé, kteří se o vás skvěle postarají.

House sitting

Pokud plánujete strávit delší dobu na jednom místě, proč nevyzkoušet house sitting = hlídání domu po dobu, co jsou majitelé pryč. Možnosti hlídaní najdete v délce od jednoho víkendu až po několik týdnů. Na Zélandu je nejrozšířenější stránka Kiwi Housesitters. Nabídky hlídaní jednotlivých domů můžete vidět už bez registrace. Abyste mohli kontaktovat majitele, musíte se zaregistrovat (roční členství stojí 84 $).

Kempy a táboření

Nový Zéland je jak stvořený pro jeho objevování v obytné dodávce. Má velmi dobrou síť kempů a tábořišť. Je zde velké množství tzv. Freedom kempů, kde můžete přespat zcela zdarma. Kempy se liší počtem míst i vlastní vybaveností. Důležité je rozlišení mezi kempy vhodné pro jakýkoliv typ vozidel (zde bývají většinou povolené i stany) a kempy, které jsou vhodné pouze pro tzv. Self-Contained vozidla (přestavěné dodávky a karavany).

Co znamená Self-Contained (SC)?

Pokud je vozidlo certifikováno jako SC, znamená to, že má vlastní přenosnou toaletu a umyvadlo s barelem na čistou i odpadní vodu. Takové vozidlo poznáte podle modré samolepky s nápisem „Self Contained“ na kufru auta.

Vyhledávání kempů

Pokud se rozhodnete jako většina cestovatelé projet Nový Zéland v obytné dodávce, nesmí vám chybět aplikace pro vyhledávání kempů CamperMate. Díky téhle aplikaci jednoduše najdete nejbližší kempy, toalety, wifi, pitnou vodu nebo i sprchu. Můžete si jednoduše vyfiltrovat pouze neplacené kempy a tábořiště. Podobnou aplikací je také WikiCamps. Hodí se mít stažené obě, protože se občas stane, že nějaký kemp je pouze v jedné z aplikací. Pokud si stáhnete mapu, fungují obě aplikace offline.

Camper Mate bude vaším nejoblíbenějším zélandským pomocníkem
Camper Mate bude vaším nejoblíbenějším zélandským pomocníkem

Kdy na Nový Zéland letět

Na Novém Zélandu se obdobně jako v Evropě střídají 4 roční období. Jelikož ale Nový Zéland leží na jižní polokouli střídají se zde období přesně obráceně. Nejlepší dobou pro návštěvu je léto (období zhruba od druhé poloviny prosince do poloviny března). V létě máte šanci užít si dostatek slunečných dní i relativně teplý oceán.

Počasí na Novém Zélandu

Vzhledem k tomu, že je Zéland ostrov, počasí tu dokáže být těžko předvídatelné. Předpověď na více jak 1-2 dny dopředu nemá cenu sledovat. Zejména v horských oblastech doporučujeme být připraveni na vše. Obecně tu hodně fouká a Slunce je kvůli ozonové díře velice silné. Často jsou velké teplotní rozdíly mezi místy na slunci a ve stínu.

Na severním ostrově můžete vzhledem ke geografickému rozložení očekávat o něco vyšší teploty, jak na jižním.

Na jižním ostrově Nového Zélandu často narazíte na shín, zejména začátkem léta. Na fotce papoušek Kea.
Na jižním ostrově Nového Zélandu často narazíte na shín, zejména začátkem léta. Na fotce papoušek Kea.

Peníze a přibližné ceny na Novém Zélandu

Oficiální měnou je novozélandský dolar se zkratkou NZD. Aktuální kurz zélandského dolaru je kolem 14.85 Kč za 1 NZD . Aktuální vývoj kurzu můžete sledovat zde. Hotovost budete potřebovat opravdu výjimečně, platit kartou se dá prakticky všude.

Přibližné ceny

Ceny na Novém Zélandu jsou přibližně o 30-50 % vyšší.

 • Jídlo v levnější restauraci 18 NZD / 267.28 Kč
 • Točené pivo 8 NZD/ 118.79 Kč
 • Chleba (500g) 2,3 NZD/ 341.52 Kč
 • Jablka (1 kg) 3,6 NZD/ 534.56 Kč
 • Brambory 3 NZD / 44.55 Kč
 • Benzín 2,2 NZD / 326.67 Kč
 • 1 jízda MHD od 3,5 NZD/od 519.71 Kč

Víza na Nový Zéland

Na Nový Zéland existuje několik typů víz. Nejvíce nás ale budou zajímat klasická turistická, případně Working Holiday.

Klasická turistická víza (Visitor Visa)

Pokud se do země chystáte na dobu kratší než 3 měsíce a neplánujete pracovat, nemusíte o víza žádat před odletem. Víza s platností 90 dní dostanete klasicky při vstupu do země.

Na co si dát pozor! Nový Zéland má poměrně přísné imigrační podmínky, a proto vás na tento typ víz nepustí do země bez zpáteční letenky. Pokud máte např. jednosměrnou letenku na Zéland a dále pokračujete do jiné země, např. do Austrálie, musíte doložit, že máte do této země právo vstupu (=schválená a potvrzená víza do Austrálie). Někdy chtějí také doložit, že máte dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu (cca 1000 NZD/měsíc). V takovém případě by měl stačit výpis z účtu, resp. přihlášení do internetového bankovnictví.

*Kamarádce se takto stalo, že ji nepustili do letadla na přestupu v Dubaji. Letěla s jednosměrnou letenkou, další letenku měla ze Zélandu do Austrálie, ale neměla schválená australská víza.

Novinka od 1. října 2019

Od 1.10.2019 musejí všichni turisté žádat o elektronická víza ETA (Electronic Travel Authority) ještě před cestou. Zároveň je nově zaveden i poplatek ve výši 35 NZD, který je splatný zároveň s žádostí o ETA.

 • O ETA lze žádat pomocí mobilní aplikace (9 NZD) nebo prostřednictvím webových stránek imigračního úřadu (12 NZD).
 • Celkem vás turistická víza na dobu do 3 měsíců pobytu vyjdou na 35 + 9(12) NZD.

Working Holiday Visa – Nový Zéland

Poslední dobou jsou velice oblíbená Working Holiday víza, která vám umožní po zemi libovolně cestovat a pracovat po dobu jednoho roku. Je důležité říci, že je o ně velký zájem a pro Českou republiku je jich každoročně uděleno pouze 1200. Kvóta se otevírá každý rok kolem 5./6. března ve 22 hodin a víza jsou rozebrána do půl hodiny. Šikovný návod, jak žádost rychle vyplnit a být o krok před ostatními najdete zde.

Podmínky pro Working Holiday víza:

 • je vám mezi 18 – 35 lety,
 • nebyla vám Working Holiday víza na Nový Zéland již někdy v minulosti,
 • máte čistý trestní rejstřík.
Získat Working Holidays víza na Nový Zéland není jednoduché, přečtěte si náš návod, jak zvýšit šance. Foto: Cathedral Cove
Získat Working Holidays víza na Nový Zéland není jednoduché, přečtěte si náš návod, jak zvýšit šance. Foto: Cathedral Cove

Jídlo

Novozélandská kuchyně je značně mezinárodní. Oblíbeným pokrmem je jehněčí. Na co jsou Zélanďané pyšní, je tradiční dezert Pavlova, který je oblíbený zejména kolem Vánoc. Pavlova je dort z našlehaných vaječných bílků, ozdobený šlehačkou a ovocem.

Kde nakupovat?

Jednoznačně nejlevnější je Novozélandský řetězec PAK’nSAVE, který poznáte podle výrazné žluté barvy. Dalšími supermarkety, které tu potkáte jsou CountDown (střední cenová kategorie) a New World (nejdražší z těchto tří). 

Rychlé a levné jídlo

Pizza řetězec Domino’s nabízí levnou pizzu za 5 NZD (řada Value). Pizzu vám stihnout vyrobit na počkání do 10-15 minut. Pokud si zvolíte tlustý korpus, najíte se z téhle pizzy i ve dvou.

Kiwi - typické ovoce pro Nový Zéland
Kiwi – typické ovoce pro Nový Zéland

Slevy na zážitky – Nový Zéland

Pokud se chystáte třeba na nějaký ten adrenalinový zážitek nebo návštěvu Hobitína, budou se vám hodit následující 2 aplikace:

BookMe NZ

BookMe je něco jako náš Slevomat. Najdete tu různé atrakce a zážitky za výhodnější ceny. Jestli už máte nějakou předem vybranou aktivitu, na kterou se chystáte, podívejte se, jestli náhodou není zrovna v akci na BookMe.

Arrival

Arrival je zaprvé magazín, který si můžete vzít na letišti, ale také aplikace, která vám nabízí různé slevy na zážitky, ubytování i jídlo. Můžete vyhledávat podle kategorií i podle mapy. Typicky zde najdete procentní slevy, dolarové slevy i 1+1 zdarma.

Další užitečné mobilní aplikace

Jaké další mobilní aplikace by se vám při cestování po Novém Zélandu mohly hodit? Přečtěte si další praktický článek: Nejlepší mobilní aplikace na cestování po Novém Zélandu.

Na Book.me naleznete slevy na rafting i jiné outdoorové aktivity Nového Zélandu
Na Book.me naleznete slevy na rafting i jiné outdoorové aktivity

SIM, mobilní data a pokrytí na Novém Zélandu

Dobré pokrytí signálem můžete na Novém Zélandu očekávat ve větších městech. Jakmile se dostanete do hor nebo ne tak osídlených oblastí, je to se signálem horší. Mezi cestovateli je tu velmi oblíbený mobilní operátor Skinny, který nabízí nejlepší pokrytí i nejvýhodnější tarify. Ne všechny telefony jsou ale s touto sítí kompatibilní. Jestli vám váš telefon bude fungovat vyzkoušejte zde.

Pro nové uživatele Skinny nabízí 4 GB dat zdarma při využití plánu za 16 NZD/měsíc (stačí zadat tento kód Q2SLW6D (platný do 31.10.2019, nebo stačí o kód poprosit v nějaké Československé FB skupině).

Pokud váš telefon není se Skinny kompatibilní, druhou nejlepší variantou je potom 2degrees.

Mobilní telefon je skvělým pomocníkem při cestování

Tip: Pokud plánujete být na Zélandu delší dobu a plýtváte víc dat, než kolik nabízí nejlevnější tarify, vyplatí se jednou si zaplatit drahý tarif s hodně daty a pak se zpátky přepnout na levné tarify. Data s dražšího tarifu se vám budou převádět na další měsíce (mají platnost 1 rok).

Tip 2: Pokud budete jednorázově potřebovat hodně dat (například na stahování, nahrávání fotek atd.), vyplatí se si zaplatit tzv. Data Binge. Jde o neomezená data na určitý časový úsek. Jedna hodinu stojí 1 $, 4h = 2$, 12h = 4$.

Novozélandské Great Walks

Nový Zéland je známý pro své několikadenní pochody, tzv. Great Walks. Najdete jich tu celkem 10. Tři na severním a sedm na jižním ostrově. Na těchto „Great Walks“ objevíte to nejlepší, co Nový Zéland nabízí. Přes řeky, hory, údolí, hluboké soutěsky a lesy se dostanete k neuvěřitelným výhledům, jezerům a sopkám. Great Walks se těší obrovské oblibě a pokud si na nějaký brousíte zuby, nenechte nic náhodě a zarezervujte si místo na chatách na treku. Kvůli velké oblibě je třeba si místa na letní sezonu rezervovat minimálně půl roku dopředu. Rezervace a další informace naleznete na stránkách Deparment of Conservation. Rezervace chat na další sezonu se otevírá v půlce června 2019. Mimo sezonu rezervace zapotřebí nejsou.

Nový Zéland je rájem pro milovníky horských túr. Foto z treku Tongariro Alpine Crossing
Nový Zéland je rájem pro milovníky horských túr. Foto z treku Tongariro Alpine Crossing

Můžete vybírat z těchto Great Walks:

Severní ostrov

Jižní ostrov

Zélanďané

Obyvatelé Nového Zélandu jsou velmi milí a přátelští lidé. Zpočátku vás jistě překvapí to, jak jsou všichni usměvaví, milí a velmi ochotní vám jakkoliv pomoci. Není vůbec výjimečné popovídat si s pokladními v supermarketu o tom, jaký jste měli víkend nebo jak se vám tu líbí. Tuhle se stane, že se s někým třeba v prádelně dáte do řeči a dotyčný vás pozve třeba k nim domů.

Sami sebe označují jako Kiwis. Také je chybou si myslet, že každý se snědší kůží je Maor. Není tomu tak, obzvláště hodně takových obéznějších lidí pochází z pacifických ostrovů. Typickým zélandským přízvukem je potom zaměňování samohlásek (např. místo „yes“ řeknou „yis“, místo „bed“ „bid“) jinak se novozélandská angličtina podobá spíše té britské.

Napříč oběma ostrovy Nového Zélandu budete potkávat Maorské sošky
Napříč oběma ostrovy Nového Zélandu budete potkávat Maorské sošky

Praktické Tipy pro Nový Zéland

 • Pozor na extrémně silné slunce – ozonová díra nad Zélandem způsobuje, že je zde slunce extrémně ostré (Zéland má nejvyšší výskyt rakoviny kůže na světě). Rozhodně si tedy nezapomeňte krém s UV 50+ (což není vůbec přehnané číslo). Doporučujeme i klobouk/kšiltovku a sluneční brýle.
 • Sandflies – na jižním ostrově vám dříve nebo později začnou znepříjemňovat malé mušky zvané Sandflies. Narazíte na ně především u vody a jejich štípance extrémně svědí několik dní v kuse. Doporučujeme koupit speciální repelent s vysokým obsah DEET.
 • Pozor na papoušky Kea – ačkoliv jsou to roztomilí papoušci, kteří vám ochotně zapózují na fotografie, mějte se před nimi na pozoru. Nenechávejte např. ve stanu jídlo, jsou schopní vám stan zničit. Kea také milují gumu, nejedněm cestovatelům okousali těsnění kolem okének u auta. Narazíte na ně v některých částech jižního ostrova
 • Jeskyně světlušek – Nový Zéland je domovem jedinečného druhu světlušek zvaných glow worms. Místní jeskyně jsou jich plné. Výlet do takové jeskyně je neskutečný zážitek, je to jako procházet se pod stropem tisíce hvězd.
 • Surfing – surfing je mezi Zélanďany velice populární sport. Téměř na každé druhé pláži narazíte na surfovou školu. Proč si takový zážitek nevyzkoušet. Když budete šikovní, podaří se vám na začátečnických prknech postavit se už při první lekci.  Chcete-li začít na něčem menším a jednodušším – zkuste bodyboard. Vyhlášenou surfařskou destinací je Raglan. Na BookME najdete časté slevy na surfařské lekce.
 • Státní svátky – pokud státní svátek připadá na víkend, automaticky se volno posunuje na pondělí nebo pátek.
 • Elektřina a zásuvky – Určitě nezapomeňte na adaptér, na Zélandu mají napětí 230/240 W a zásuvky typu I (3 ploché hroty).
 • Dýška – nechávat číšníkům dýška není zvykem, ale dýško každopádně neurazí
Nový Zéland je jednou z nejlepšách destinací na surfování.
Nový Zéland je jednou z nejlepšách destinací na surfování.

Nový Zéland – Co navštívit?

Zéland nabízí mnoho krásných míst a bude především záležet na Vašich časových možnostech. Pokud máte na Nový Zéland 2-3 týdny, pak bývá oblíbenější spíše jižní ostrov. Často jde o variantu se začátkem v Aucklandu se zastávkami v Rotoruře, na Tongariro Alpine Crossing a dále z Wellingtonu trajektem dále na jižní ostrov. Pokud máte to štěstí zůstat o něco déle, byla by škoda vynechat krásná místa severního ostrova.

Následující seznam slouží jako přehled nejkrásnějších míst, která stojí za to navštívit. O jednotlivých oblastech jsme sepsali samostatné průvodce.

Severní Ostrov

Northland

Northland je nejsevernější částí Nového Zélandu. Najdete tu hluboké pralesy s původními stromy Kauri (Waipoua Kuari Forest), krásné surfařské pláže v čele s Piha Beach, 90kilometrovou pláž (90 Miles beach) po které se můžete prohánět autem, maják Cape Reinga na samotném severu, jeskyně světlušek (Waipu Caves a Abbey Caves) a především obří písečné duny Te Paki, na kterých si můžete parádně zajezdit na sandboardech. Více se dozvíte v podrobném průvodci Northlandem.

Piha Beach a Lion Rock, Northland, Nový Zéland
Piha Beach a Lion Rock, Northland

Coromandel

Malebný poloostrov bohatý na původní lesy, skalní útesy i bílé písečné pláže. Nejznámějším obrazem z Coromandelu je slavná Cathedral Cove, která leží nedaleko městečka Hahei. Tento jeskyní průhled znáte možná jako jedno z pozadí počítačů od Microsoftu, také se tu natáčeli Letopisy Narnie. Dalším unikátem je Hot Water Beach – pláž na které vyvěrá horký pramen a člověk si tu za odlivu může vykopat svoje vlastní termální jezírko. Pěkné pěší túry jsou Coromandel Costal Walkway nebo The Pinnacles.
Více se dozvíte v podrobném průvodci Coromandelem.

Jeden z krásných treků the Coromandel Walkway,Nový Zéland
Jeden z krásných treků the Coromandel Walkway

Hobbiton

Fanoušky pána prstenů bude zajisté zajímat Hobitín. Cena za běžnou exkurzi je 84 NZD. Jestli návštěva této vesničky stojí za to, záleží hlavně na vás. Pokud vás filmy ze Středozemě moc nebavili asi návštěvu můžete s klidem vynechat. Pokud jste jejich fanoušky, budete nadšeni, protože se jako kouzlem přenesete do míst, kde se příběhy odehrávaly a budete se moc projít po malých cestičkách a navštívit hobití nory.

Hobbiton a malé hobití domečky, Matamata
Hobbiton a malé hobití domečky, Matamata

Rotorua

Rotorua je centrem adrenalinových aktivit i termálních pramenů. Můžete se vydat na raftech vstříc největšímu vodopádu světa, obdivovat geotermální jezírka a gejzíry (Wai-o-Tapu), projít se mezi gigantickými stromy „Redwoodu“ nebo zažít maorskou kulturu na vlastní kůži ve vesničce Whakarewarewa. Přečtěte si více o raftingu v Rototuře.

Wai-o-tapu: i nový Zéland má svou geotermální oblast
Wai-o-tapu: i nový Zéland má svou geotermální oblast

Tongariro Alpine Crossing

Pro milovníky Pána prstenů také cesta k Mordoru. Tongariro Crossing je známý jako nejkrásnější jednodenní trek Nového Zélándu. Pohled na sytě tyrkysová jezera a okolní sopečnou krajinu rozhodně stojí za to. Na tento trek si vyhraďte celý den, čeká vás 20 km chůze (zhruba 8 hodin) v krajině pána prstenů. Přečtětě si více o horském přechodu Tongariro Alpine Crossing.

Pohled na smaragdová jezírka na jednom z nejhezčích novozélandských treků.
Pohled na smaragdová jezírka na jednom z nejhezčích novozélandských treků.

Mt Taranaki

Velmi fotogenická sopka Mount Taranaki nebo pro fanoušky Pána prstenů: Lonely Mountain se nachází v západní části severního ostrova. Výstup na ni zabere zhruba 8 hodin a čeká vás místy nepříjemný suťovitý terén. Pokud se vám nechce nahoru, doporučujeme vydat se na kratší trek k Poukai Hut. U této chaty se nachází malinké jezírko, ve kterém mohou fotografové zachytit krásný odraz hory.

Dokonalý vulkán Mt Taranaki alias Lonely Mountain
Dokonalý vulkán Mt Taranaki alias Lonely Mountain

Glowworm jeskyně

Tento hmyz vytváří v jeskyních po celém Zélandu dokonalou iluzi noční oblohy. Do jeskyní se tedy alespoň jednou určitě vypravte. Volně (zdarma) přístupné jeskyně jsou Abbey Caves a Waipu Caves. Na komentovanou prohlídku s průvodcem se můžete vypravit do Waitomo Caves.

Jeskyně Nového Zélandu mají unikátní obyvatele tzv. glowworms.
Jeskyně Nového Zélandu mají unikátní obyvatele tzv. glowworms.

Tip: Pokud se chystáte fotit dlouhou expozici, vydejte se do jeskyní brzy ráno a vyhnete se tak ostatním lidem, kteří jinak ruší podívanou svými světly.

Wellington

Pěkné město, ve kterém návštěvníci obdivují zejména národní muzeum Te Papa, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o Novém Zélandu, vstupné je zdarma. Nezapomeňte ani na krásný výhled z vrcholu Mt Victoria nebo na jízdu historickou lanovkou z Lambton Quay na Kelburn.

Malebné hlavní město Wellington
Malebné hlavní město Wellington

Jižní Ostrov

Marlborough Sounds

Oblast krásných zálivů si vás získá, ať už se vypravíte na plavbu lodí, na kajaku nebo pěšky podél pobřeží. Můžete pozorovat delfíny, tuleně i kolonie terejů.

Abel Tasman National Park and Golden Bay

Krásné pláže a kilometry pobřežních treků v čele se slavným pobřežním „Great Walkem“. Najdete tu opět i mnoho dalších aktivit od kajakování po paragliding a seskoky padákem.

V národním parku Abel Tasman vede jeden z oblíbených Great walks
V národním parku Abel Tasman vede jeden z oblíbených Great walks

Punakaiki pancake rocks

K těmto zajímavým útvarům vytvořených z vápencových skal vede od silnice zhruba kilometrový okruh a zabere vám zhruba 20 minut.

Pohled na Palačinkové skály, Punakaiki Pancake Rocks
Pohled na Palačinkové skály, Punakaiki Pancake Rocks

Fox Glacier a Franz Josef Glacier

Vypravit se k jednomu z těchto ledovců je rozhodně výjimečný zážitek. Kromě klasického treku si můžete zaplatit třeba i výlet helikoptérou.

Let vrtulníkem k ledovcům je oblíbenou aktivitou
Let vrtulníkem k ledovcům je oblíbenou aktivitou

Fiordland

Fiordland je největším Novozélandský národním parkem o rozloze 12 500 km², zároveň je součástí přírodní rezervace Te Wahipounamu zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO.  

Milford Sound

Zřejmě nejslavnější fjord, známý pro svůj ikonický vodopád a nádherné hory lemující pobřeží. Plavba kolem tímto zálivem rozhodně stojí za to.

Milford Sound - zřejmě nejopěvovanější místo Nového Zélandu, které nesmí žádný cestovatel vynechat
Milford Sound – zřejmě nejopěvovanější místo Nového Zélandu, které nesmí žádný cestovatel vynechat

The Catlins

Další oblast plná vodopádů, jeskyní a pobřežních skvostů, nenechte si ujít zejména Nugget Point, Cathedral Caves a vodopády McLean falls.

Lake Pukaki a Mount Cook

Mt Cook je nejvyšší hora Nového Zélandu a vyhlídky od jezera Pukaki nabízejí vskutku nádherné scenérie. Výstup na horu samotnou vyžaduje předchozí horolezecké zkušenosti a výbavu. Nevynechejte ani nedaleké jezero Tekapo.

Monumentální Mt Cook
Monumentální Mt Cook

Jezero Tekapo

Ledovcové jezero Tekapo je jedno z překrásných míst centrální části jižního ostrova v oblasti Mackenzie. Je výjimečné pro svou tyrkysovou barvu. Nejlepší dobou pro jeho návštěvu je konec listopadu, kdy na jeho březích rozkvétá Vlčí bob (Lupina). Stojí tu také krásný kostelík Church of the Good Shepherd a pozorování noční oblohy patří v této oblasti k nejhezčím na světě.

Tyrkysová voda, vlčí bod a kostel Dobrého pastýře, Lake Tekapo, Nový Zéland
Tyrkysová voda, vlčí bod a kostel Dobrého pastýře, Lake Tekapo

Kaikoura Coast

V této oblasti se nachází bohatý podmořský život, můžete se vydat za pozorováním velryb, zaplavat si s delfíny nebo

Queenstown

Meka adrenalinu a sportovních aktivit. Můžete se tu vypravit prakticky za čímkoliv si vzpomenete, od lyžování, raftingu, canyningu, bumge-jumpingu po seskoky z letadla a spoustu dalších šílených věcí na které si vzpomenete.

Queenstown - Mekka adrenalinu a outdoorových aktivit, Nový Zéland
Queenstown – Mekka adrenalinu a outdoorových aktivit

Extra TIP na závěr: Aurora Australis

Z jižní části jižního ostrova se vám může naskytnout příležitost spatřit nad jižním horizontem jižní polární záři – Auroru Australis. Aktuální předpověď můžete sledovat např. na stránkách Aurora Service.

Podívejte se na toto nádherné video o Novém Zélandu:

Nový Zéland čeká!

Nový Zéland je vysněnou destinací všech milovníků hor a přírody. Pokud na nás máte konkrétní otázky, nebojte se napsat do komentářů, rádi poradíme. Další užitečné informace a detailní průvodce naleznete zélandské sekci blogu.

Pomohl vám článek?

Pokud vám článek pomohl, můžete nám udělat radost a zamluvit si ubytování, koupit letenky, zajistit pojištění či půjčit auto přes naše odkazy. Vás to nestojí nic navíc a my z toho budeme mít malou provizi, kterou využijeme na další chod webu.

Také jsme pro vás připravili přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění!

Uložte si na později a pro své kamarády:

Nový Zéland od A do Z_ vše, co potřebujete před cestou znát!

FAQ – často kladené dotazy:

Jaká jsou nejkrásnější místa, která na Zélandu navštívit?

Nový Zéland je nádherná země, která skýtá opravdu hodně krásných míst. Obecně platí, že krásnější je jižní ostrov, ale i severní má co nabídnout. Zde najdete podrobný popis nejkrásnějších míst, která stojí za to navštívit.

Jak najít nejlevnější letenky na Nový Zéland?

Pokud zrovna nenarazíte na nějakou akci nebo chybový tarif, nejlepší způsobem, jak hledat letenky je vyhledáváč  Skyscanner. Doporučujeme si pročíst naše jak přes Skyscanner najít nejvýhodnější letenky.
Ceny letenek na Zéland kolísají, pokud najdete jednosměrnou za 12 000 Kč nebo zpáteční za 20 000 Kč – neváhejte a kupujte!
V případě, že se vyhledáváním výhodných letenek nechcete zabývat, můžete oslovit Oldřicha Théra, který vám letenky na Nový Zéland zajistí.

Jak získat pracovní víza na Nový Zéland?

Obyvatelé České republiky mají možnost získat na Zéland roční pracovní víza Working Holiday. Přečtěte si podrobný návod, jak získat Working Holiday víza na Nový Zéland.

Kdy na Nový Zéland letět?

Na Novém Zélandu se obdobně jako v Evropě střídají 4 roční období. Jelikož ale Nový Zéland leží na jižní polokouli střídají se zde období přesně obráceně. Nejlepší dobou pro návštěvu je léto (období zhruba od druhé poloviny prosince do poloviny března). V létě máte šanci užít si dostatek slunečných dní i relativně teplý oceán.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže 🙂

5.0 - 2 votes

Adriana a Matěj - Czech the World - blog o cestování

Adriana & Matěj

Cestovatelé, sportovní nadšenci a fotografové, kteří pro vás připravují podrobné průvodce a cestovatelské tipy. Přečtěte si více o nás zde.

2 komentáře u „Nový Zéland od A do Z: vše, co potřebujete před cestou znát!“

 1. Hi everyone, just letting you know that you can get exactly the same campervan relocation offers without paying the booking fee on coseats.co.nz/book Happy travels!

Napsat komentář