Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

Přinášíme vám průvodce těmi nejkrásnějšími místy, které Madeira může nabídnout. Nechte se inspirovat a naplánujte si výlety po madeirských levádách, na krásné vyhlídky nebo do krásných městeček.

Pojďme se podívat na to nejlepší z Madeiry:

Mapa Madeiry se všemi zajímavými body

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Madeiry se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vašem cestování po Madeiře.

Mapu si můžete přímo otevřít v Google mapách nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Mapy.cz. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

Střed ostrova Madeira

1) Pico do Arieiro

Pico do Arierio je třetí nejvyšší horou Madeiry a právoplatně patří k nejkrásnějším místům, co vidět na Madeiře. Na vrchol ve výšce 1818 m se dostanete autem. Je zde bezplatné parkoviště, jakož i restaurace a suvenýry. Autobusy sem nejezdí.

TIP na výlet: Nenechte si ujít trasu PR1 na Pico Ruivo. Jedná se pravděpodobně o nejkrásnější hřebenovku, kterou vám Madeira nabídne. Trasa měří 5,3 km jedním směrem a čekají vás na ní krásné výhledy, tunely, klesání, stoupání i exponovanější, ale dobře zajištěné úseky. Na tento výlet si vyhraďte celý den (cesta jedním směrem vám zabere klidně 3 hodiny).

Pico do Arieiro

2) Pico Ruivo

Pico Ruivo je nejvyšší horou Madeiry. Lidé sem s oblibou chodí na západ nebo východ slunce (obojí má svoje kouzlo). Pokud se na Pico Ruivo nepodíváte v rámci treku z Arieira, potom je nejkratší cestou, jak se sem dostat, trasa z parkoviště Achada do Teixera (měří 2,8 km jedním směrem a vede po turistickém chodníčku). Výšlap z parkoviště vám zabere něco přes hodinu.

Pico Ruivo můžeme opět zařadit mezi to nejlepší, co Madeira může nabídnout.

TIP: Pokud zde chcete zůstat na západ či východ slunce, vybavte se teplou bundou, protože nahoře hodně fouká. Pár metrů za odbočkou na vrchol (směrem k Encumeadě) je i pěkný plácek na několik stanů.

Pico Ruivo

3) Canyoning v Ribeiro Frio

Ribeiro Frio neboli „studený potok“ je především nádherným kaňonem a jedinečnou příležitostí, kde si můžete vyzkoušet canyoning na vlastní kůži. Madeira je totiž kaňonářským rájem a byla by škoda si tuto aktivitu nevyzkoušet. Nadšeni budou všechny dobrodružné duše. Čeká vás totiž slaňování, přírodní skluzavky i několik skoků (budete-li chtít). Canyoning se zkušenými průvodci si můžete rezervovat zde. Pick up z hotelu zajištěn.

Alternativně se odtud můžete vydat na výlet podél levády do Furado směrem Portela, (která je vzdálena 11 km).

Canyoning v Ribeiro Frio

4) Vyhlídka Balcões

Na tuto krásnou vyhlídku vás dovede cesta podél krátké levády, která začíná v Ribeio Frio. Cesta má označení PR 11, měří 1,5 km a vede prakticky po rovině. Samotná vyhlídka se tyčí nad hlubokým zeleným údolím a vidět odtud můžete skalní hřebeny s nejvyššími vrcholky Madeiry. 

Na Robeiro Frio se dostanete autobusovými linkami 56, 103 a 138.

 Vyhlídka Balcões

Východ ostrova Madeira

5) Poloostrov Ponta de São Lourenço

Poloostrov Sao Lourenco je dalším krásným místem, kam se vydat na téměř celodenní výlet. Sao Lourenco je nejvýchodnější částí Madeiry a zároveň je to i místo, kde prší nejméně z celého ostrova. Stezka od parkoviště k poslední vyhlídce je dlouhá cca 4 kilometry v jednom směru. Čekají vás zde velmi fotogenické výhledy na rozeklané útesy tohoto poloostrova.

Na začátek stezky se dostanete autem i autobusem (linka 113 společnosti SAM). Pokud pojedete autem, doporučujeme si zajet i na vyhlídku Ponta de Rosto.

Poloostrov Ponta de São Lourenço

6) Machico

Machico je jedním ze třech míst na Madeiře s písečnou pláží. Navíc je strategicky umístěno v krásné zátoce nedaleko letiště a dopravně je výborně dostupné (především autobusovou společností SAM). Pro nejhezčí výhled na celé město i zátoku doporučujeme vyhlídku Pico do Facho.

Machico

7) Porto da Cruz

Další malinké malebné městečko, které je nejen velmi fotogenické, ale opět nabízí možnost koupání v přímořském bazénu. Autobusové spojení zajišťuje společnost SAM.

 Porto da Cruz

Sever ostrova Madeira

8) Santana

V malebném městečku Santana na vás čekají ony typické madeirské domečky se slaměnou střechou. Tyto madeirské domečky mají barevné průčelí, slaměnou střechu a konstrukci ve tvaru písmene „A“. Pokud se půjdete podívat do skanzenu, můžete v některých domcích vidět i ukázku tradičních řemesel.

Autobusem se z Funchalu do Santany dostanete linkami 56, 103  a 138.

Santana

9) Leváda Caldeirao Verde

Levada Caldeirao Verde je leváda poblíž městečka Santana. Začíná u stavení Casa das Queimadas a je dlouhá necelých 6 kilometrů v jednom směru (na jejím konci můžete pokračovat ještě 2,5 km dále po levádě Caldairao do Inferno). Na tuto trasu si nezapomeňte čelovky, čekají vás totiž hned 4 tunely!

Update: Caldairao do Inferno byla v roce 2023 uzavřena. Pokud narazíte na infromace o jejím otevření, napište nám, díky!

 Leváda Caldeirao Verde

10) Leváda do Rei

Levada do Rei patří mezi velmi oblíbené a nenáročné levády. Vede prakticky pořád po rovině (mimo závěrečné stoupání) a její délka je 5 km v jednom směru. Začátek levády je nad městečkem Sao Jorge.

Leváda do Rei

Západ ostrova Madeira

11) Porto Moniz

Porto Moniz je známé především pro krásné přírodní bazény, které najdete hned na dvou místech. Je opravdu legrace čekat na okraji bazénů na vlny rozbouřeného Altantiku. Ale nebojte, dá se tu i poklidně zaplavat i odpočívat na břehu. U většího z přírodních koupališť zaplatíte drobné vstupné. Piscinad do Aquario jsou volně přístupné.

Krásné pobřeží s přírodními bazény můžete pozorovat i z přilehlých restaurací a kaváren. Pokud budete mít čas a náladu, můžete si vyšlápnout také na vyhlídku Miradouro da Santa. Autobusy mezi Funchalem a Porto Moniz jezdí 2-3x denně.

 Porto Moniz - Madeira co vidět

12) Ribeira da Janela

Na malé pobřežní městečko je velmi krásný pohled. Nejnavštěvovanějším místem je zejména pláž, která nabízí pohled na několik dramatikých skalních útvarů. Nenechte si ujít ani průchod krátkým tunelem ve skále, který vás dovede přímo na vyhlídku.

Autobusy zde staví 2-3x denně, případně se sem dá z Porto Moniz dojít přes kopec pěšky.

Ribeira da Janela

13) Vavřínový les Fanal

Pokud máte rádi pohádkovou krajinu, Fanal nesmíte vynechat. Představte si obrovské stromy roztodivných tvarů, pasoucí se kravičky a krásně zelenou trávu na hranici mraků. Osobně mi vavřínový les Fanal připomínal hobití zahrádku. Pokud půjdete některý z vícedenních treků, můžete tu přespat (Fanal je oficiálním tábořištěm).

Vavřínový les Fanal

14) Rabacal

Casa do Rabacal je jedním z oblíbených výchozích bodů pro levádovou turistiku. Až k chatě se nedá dostat autem, to musíte nechat na pakovišti na silnici 105. Z parkoviště se za pár euro můžete nechat svézt minivanem nebo sejít zhruba 2 km k chatě pěšky.

Můžete se vypravit na celodenní výlet již z parkoviště po levádě do Alecrim (která vás zavede k vodopádům kaňonu Lajeado) a následně se podívat na horní kaskádu Risca a po trase Verada da Lagoa do Vento dojít až k chatě Rabacal. Odtud se můžete vydat ještě na 25 fontán.

Rabacal

15) 25 fontán – leváda a vodopád

Leváda vedoucí k vodopádu 25 fontán (25 Fontes) patří k nejoblíbenějším na Madeiře. Od turistické základny v Rabaçalu k němu vede pěkný chodníček podél levády. Trasa má zhruba 2,5 km jedním směrem a čeká vás tu i nějaké převýšení. Leváda končí u vodopádu, do kterého mimo hlavního proudu padá i dalších 25 drobných pramenů.

25 fontán – leváda a vodopád

16) Vodopád a leváda Risco

Risco je vskutku impozantní vodopád, ke kterému vede stejnojmenná leváda. Trasa začíná u Rabacalu a je dlouhá 2 km v jednom směru. Od vodopádu Risco můžete sejít o několik desítek metrů níže a navázat svůj výlet na levádu 25 fontán.

Vodopád a leváda Risco

17) Leváda do Alecrim a kaňon Lajeado

Jak už víte, leváda do Alecrim vás ze silnice 105 dovede až ke krásnému kaňonu Lajeado. A právě tento kaňon je podle místních kaňonářů jeden z nejzábavnějších kaňonů Madeiry. I nám osobně se moc líbil. Pokud chcete, aby leváda byla pouze začátkem dobrodružství, rezervujte si canyoning v Lajeadu!

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

18) Leváda da Ribeira da Janela

Nenechte se zmást, začátek levády najdete v Lamaceiros v Porto Moniz (nad vesničkou Ribeira da Janela). Tato leváda měří téměř 13 kilometrů a opět vás na trase nemine několik tunelů.

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

19) Leváda Cedros

Leváda do Cedros je další pěknou a poměrně krátkou levádou. Začíná u vavřínového lesa Fanal (který určitě nevynechejte!). Pokud se nebudete chtít vracet stejným směrem, jsou zde další stezky a vy si tak můžete vytvořit 11kilometrový okruh, který vám zabere 3-4 hodiny.

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

20) Vyhlídka do Véu da Novia

Velmi pěknou vyhlídku na vodopád padající přímo do moře, potkáte na silnici mezi Sao Vicente a Seixalem. 90metrový Véu da Novia (nevěstin závoj) je vyústěním kaňonu Delgado. Je to jednoduše velmi fotogenická zastávka při cestě po severním pobřeží.

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

21) Vyhlídka Achadas da Cruz

Pokud budete autem v blízkosti Porto Moniz, zajeďte se podívat i na vyhlídku nad útesem Achadas da Cruz. Nachází se tu kabinová lanovka, kterou se můžete svézt do malé vesničky, která se nachází o 434 metrů níže. Už jen pohled z vyhlídky stojí za to. Vodorovná délka lanovky je 441 metrů, přičemž výškový rozdíl je právě oněch 434 metrů!

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

22) Calheta

Pokud hledáte písečnou pláž, Calheta, je tím správným místem. Zajímavostí je, že písek sem byl navezen teprve v roce 2004 ze Sahary. Calheta je jedním z míst, kde se na ostrově ubytovat. České cestovní kanceláře sem nabízejí i kompletní zájezdy.

Calheta
Praia da Calheta – paradise Beach in Madeira island, Portugal

23) Vyhlídka Garganta Funda

Pokud se nacházíte v západní části Madeiry, nenechte si ujít vyhlídku Miradouro Garganta Funda, jedná se o jeden z nejvyšších vodopádů Madeiry (má úctyhodných 140 metrů). Auto zaparkujte na konci ulice Caminho do Pedregal.

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

Jih ostrova Madeira

24) Vyhlídka na údolí jeptišek – Eira do Serrado

Eira do Serrado je možná nejhezčím vyhlídkovým místem na Madeiře. Z výšky 1096 m. n. m. můžete pozorovat hluboké údolí jeptišek – Curral das Freiras, které obepínají horské masivy. Vesnička v údolí byla po dlouhé roky odříznuta a svoje jméno si vysloužila proto, že sem jeptišky ukryly před nájezdy francouzských pirátů v r. 1566.

Na vyhlídce zastavuje autobus linky 81.

25) Vyhlídka na údolí jeptišek – Eira do Serrado

25) Cabo Girão – vyhlídka a skywalk

Vyhlídka Cabo Girao se nachází na vrcholku nejvyššího útesu Madeiry, který měří úctyhodných 589 metrů. Čekají vás zde výhledy z opravdu velké výšky – navíc s prosklenou podlahou pod nohama. Vstup na vyhlídku je zdarma.

Dostat se sem dá snadno autobusy společnosti Rodoeste. U vyhlídky je i bezplatné parkoviště.

Cabo Girao

26) Funchal

Pokud máte rádi přístavní města, Funchal vás nadchne, zejména jeho historické centrum a marina. Krásné uličky plné života, restaurací a barů objevíte zejména kolem spodní stanice lanovky (Rua de Santa Maria a Largo do Corpo Santo). Při procházce nevynechejte Parque Santa Caraina, katedrálu Sé do Funchal ani promenádu kolem přístavu. Fanoušky fotbalu může nadchnout muzem Cristiana Ronalda.

Co naopak vynechat je ovocný trh, před kterým nás varovalo mnoho místních. Ovoce údajně doslazují a turistům prodávájí za 5-ti násobek standardní ceny.

Funchal - místa na Madeiře

27) Monte

Monte je kopec, který ve Funchalu určitě nepřehlédnete, vede sem totiž lanovka z centra (nedaleko přístavu). Lanovka je dlouhá 3,2 km a jízda trvá 15-20 minut. Nahoře můžete rovněž navštívit tropické zahrady – Monte Palace Tropical Gardens, kde mají přes 100 tisíc druhů rostlin. Další zastávku si můžete udělat u kostela (Igreja do Monte), kde mimo jiné můžete navštívit hrobku Karla I. Habsburského, který na Madeiře trávil svá poslední léta.

Mote

28) Madeirské sáňkování

Tento netrafiční zážitek si můžete doprát ve Funchalu právě z kopce Monte. Zhruba desetiminutová jízda v dřevěných proutěných sáňkách je opravdovým dobrodružstvím, kdy se budete řítit z kopce místy až 30 km/h, ale nebojte sáňky řídí profesionálové a policisté na křižovatkáh důsledně zastavují pro sáňkaře dopravu. Jedna jízda ve dvou vás vyjde asi na 30 euro.

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

29) Botanická zahrada

Jardim Botanico je největší botanickou zahradou na Madeiře. S rozlohou 80 000 m² je domovem rostlin z celého světa. Z hory Monte sem vede druhá menší lanovka.

Botanická zahrada

30) Muzeum CR7 – Cristiana Ronalda

Na Madeiře se narodil jeden z nejslavnějších fotbalistů na světě – Christiano Ronaldo. Má tu proto muzeum, které je věnované kompletně jemu. Místo, které nesmí vynechat žádný fotbalový fanoušek.

Muzeum CR7

31) Vyhlídka Cristo Rei de Garajau

Pěkná vyhlídková plošina na mysu Garajau, kterou zdobí 20metrová socha Krista. Socha byla vztyčena roku 1927 a má ochraňovat rybáře (v noci slouží rovněž jako maják).

31) Vyhlídka Cristo Rei de Garajau

32) Plavba na lodi Kryštofa Colomba

Plavby za pozorováním delfínů jsou na Madeiře oblíbené, ale co rovnou plavba na věrné replice Colombovy Santa Marie? Mě samotnou tato loď uchvátila natolik, že jsem se na ni chodila dívat každý den do přístavu. A co váš čeká na palubě? Během tříhodinové plavby dostanete skleničku madeirského vína, doplujete k nejvyššímu útesu Madeiry a také se budete moci vykoupat a skočit si přímo z paluby do moře. Plavbu lodí rezervujte zde:

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

33) Vesnička Câmara de Lobos

Camara je Lobos je malebná rybářská vesnička, která se nachází nedaleko Funchalu. V zátoce uvidíte rybářské lodičky a když se projdete centrem dýchne na vás autentická atmosféra. Můžete se zastavit v místní restauraci, podívat se do kaple nebo zajít na některou z vyhlídek na zátoku.

Z 8 km vzdáleného Funchalu se sem dostanete autobusem společnosti Rodoeste.

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

Ostrov Porto Santo

Porto Santo je menší ostrov severovýchodně od Madeiry. Návštěvníky láká hlavně kvůli krásné 9kilometrové písečné pláži. Na své si přijdou nejen milovníci pláží, ale i aktivní dovolené. I na tomto ostrově najdete treky, vyhlídky i příležitosti na výlety na kajaku. Z Madeiry se sem dá dostat trajektem nebo letadlem.

34) Pico de Ana Ferreira a skalní varhany

V výbalém lomu můžete vidět neuvěřitelnou hříčku přírody – pětiúhelníkové sklaní sloupy připomínající varhany, které vznikly před miliony let díky vulkanické činnosti a postupné erozi okolní horniny.

Porto Santo

35) Vyhlídka Das Flores

Miradouro das Flores je velmi oblíbenou vyhlídkou na ostrově Porto Santo. Můžete odtud pozorovat průliv který ostrov odděluje od dalšího malého ostrůvku Ilheu da Cal.

35) Vyhlídka Das Flores

36) Porto das Salemas Natural Pools

Tato krásná pobřežní jezírka najdete na severním pobřeží ostrova Porto Santo. Důležité je ale říci, že pokud si jezírka chcete užít i s koupáním, musíte si počkat na odliv (časové okno pro koupání odpovídá hodině před odlivem – hodině po odlivu).

Doufáme, že vás tento průvodce inspiroval k tomu, co vidět na Madeiře a že si vaši dovolenou užijete na plno!

36) Porto das Salemas Natural Pools

Mapa Madeiry se všemi zajímavými body

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Madeiry se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vašem cestování po Madeiře.

Mapu si můžete exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Mapa nebo Maps.me. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Madeira: 37 úžasných míst, která musíte vidět! + mapa (2024)

Čtěte také:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Madeira místa co vidět

Mapa s nejzajímavějšími místy na Madeiře:

Zde najdete ke stažení podrobnou mapu se všemi nejzajímavějšími místy, která stojí za to navštívit na Madeiře.

Přechod madeiry – vše o treku

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Napsat komentář