Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Horké prameny, gejzíry, ledovce, zimní krajina a polární záře. A když budete mít štěstí tak i třeba sopečná podívaná! Prostě Island má trochu od všeho pro všechny milovníky severu. V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět předtím, než se na zimní Island vydáte! Od praktických věcí po itinerář i zimní aktivity.

Island byl naším snem už dlouho, jen jsme to pořád odkládali kvůli ceně. Až do té doby, než jsem se potkala s kamarádkou, která na Islandu už rok žije. Díky ní, jsme zjistili, že v zimě se na Islandu dá auto půjčit násobně levněji a s větší pravděpodobností najdete i levná ubytování. No a zpáteční letenky Vídeň – Reykjavík za 3 000 Kč jen potvrdily tuto teorii a my se mohli vydat do země ledu a ohně.

Pojďme se společně podívat na praktické tipy, které potřebujete vědět před cestou na Island v zimě:

Praktické tipy pro cestu na Island

  • Zásuvky – adaptér nebudete potřebovat. Island má stejné zásuvky, které používáme v ČR.
  • Platby – Island je úžasně bezhotovostní země, s výměnou islandských korun se tedy zabývat nemusíte. Karty berou všude a některá parkoviště ani jinak než přes QR kód a registraci přes jejich stránky či aplikaci nezaplatíte.
  • Stačí občanský průkaz – Pro cestu na Island vám bude stačit občanka, cestovní pas není nutný, viz. MZV.
  • SIM karta, data pokrytí – Na Islandu se nemusíte shánět po turistické SIM kartě. Můžete využívat data a volání jako jinde v rámci EU
  • Pojištění – před cestou nezapomeňte na cestovní pojištění můžete využít 50% slevu u AXA
  • Stránky SaveTravel.isna těchto stránkách naleznete aktuální výstrahy, upozornění, informace o erupcích a další.
Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Mapa míst – co vidět na Islandu v zimě

Připravili jsme pro vás mapu s body těch nejzajímavějších míst, které můžete v zimě na Islandu navštívit.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Proč vyrazit na Island v zimě

Možná si říkáte, proč jezdit na Island v zimě, vždyť je tam tma a zima. No ne tak úplně. Když si vyberete druhou půlku února či březen, čekají na vás příjemné teploty kolem nuly (nebo i několik stupňů nad nulou) i relativně dlouhý den. Když si vezmete, že průměrné letní teploty jsou kolem 10-13 °C, není už to takový rozdíl.

Zimní sezóna je také podstatně levnější než léto. A co, jsou další důvody proč se na Island v zimě vypravit?

  • Polární záře
  • Ledovcové jeskyně
  • Ledolezení a další aktivity na ledovcích
  • Černé pláže plné ledových ker
  • Méně turistů
  • Gejzíry a termální prameny – v zimě je taková horká koupel obzvlášť příjemná
  • Zimní šnorchlování/potápění
  • Nižší ceny (letenky, ubytování i auta)
Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Půjčení auta na Islandu

V Keflavíku přímo na letišti působí hned několik půjčoven. Z komplexní nabídky půjčoven můžete vybírat na stránce RentalCars, přes které jsme si vyřídili půjčení auta I my.

Dejte si pozor, ať si auto nezarezervujete na vnitrostátní letiště v Reyjkjavíku (což se povedlo nám). Paní nám ale vyšla vstříc a nejen, že jsme dostali auto v Keflavíku, ale rovnou jsme dostali i upgrade na mnohem větší auto za stejnou cenu. Island totiž patří mezi jedno mála míst, kde od půjčoven nemusíte čekat podrazy, spíše naopak.

Je auto s pohonem 4×4 nutností?

Pohon na všechny čtyři vám oproti klasické dvojkolce na námraze zase tolik nepomůže. Důležité jsou hlavně zimní pneumatiky, které jsou často vybaveny hřeby (studded tires).

My jsme zvládli celou trasu bez problémů se standardním pohonem 2WD a hřebovými pneumatikami. Toto auto mělo omezení, a tedy zákaz vjezdu na některé nezpevněné silnice. To pro nás ale nebylo relevantní, protože se jedná zejména o oblast islandské vysočina a vnitrozemí, které se navštěvuje v létě.  V březnu už navíc ani tolik sněhu nebylo, spíš nás překvapilo jako málo ho bylo.

Mapa silnic

Velkým pomocníkem vám bude i tato mapa silnic, kde uvidíte, které úseky jsou aktuálně otevřené a v jakém jsou stavu.

Letenky na Island

Nejlevněji se na Island dostanete pravděpodobně s WizzAir, který má přímou linku na letiště v Keflavíku z Vídně, Katowic, Krakowa i Wroclavi. Nám se tento březen povedlo koupit zpáteční letenky z Vídně za asi 3000 Kč. Let trvá zhruba 4,5 hodiny.
Pokud budete nechávat auto ve Vídni na letišti, doporučujeme Orange Parking, které vycházelo jako jedno z nejlevnějších.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Ceny a placení na Islandu

Na Islandu je draho. Ceny jsou tu minimálně dvojnásobné. Záleží ale na konkrétních položkách.

  • Ceny pohonných hmot jsou zhruba o 40 % vyšší.
  • Za jídlo v restauraci zaplatíte zhruba 2,5násobek.
  • Pro porovnání jednotlivých položek se můžete podívat na Numbeo.

Na Islandu nebudete potřebovat hotovost. Všude se dá platit kartou. Měnou Islandu je islandská koruna (ISK), která se v islandštině nazývá króna. Symbol měny je kr.

Jak ušetřit při placení kartou?

Největší „skryté poplatky“ vám připraví vaše banka na směnném kurzu. A to právě při běžném placení kartou. Z tohoto důvodu doporučujeme kartu Revolut, která vám dá vždy středový kurz. Posledních pár let v zahraniční už neplatíme ničím jiným.

Kde nakupovat a jak ušetřit na jídle?

Skvělým způsobem, jak ušetřit čas a zároveň se dobře najíst, jsou Hotovky.cz. Za nás to byly super večeře. Na oběd jsme si dovezli Manu (takové expediční jídlo v prášku, které můžeme 100% také doporučit) nebo se pak dá v supermarket koupit pečivo a něco k tomu.

Mezi nejlevnější supermarket patří Bonus a Hagkaup, Kronan je o něco dražší.

Pokud byste se chtěli stravovat v restauracích, vyjde vás jedno jídlo kolem 500 Kč.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Ubytování

Ať už si budete rezervovat ubytování přes Booking.com nebo Airbnb pravděpodobně se s majiteli nemovitostí ani recepčními nesetkáte. Islanďani totiž milují nejen bezkontaktní placení ale i self-check in. Pokud vás cestuje více dohromady, vyplatí se vám pronajmout si celou chatu. Těch je v nabídce dost jak na Bookingu, tak přes Airbnb.

I my, kteří rádi stanujeme jsme přece jen na zimu zvolili komfort klasického ubytování. Mimo to je kempování i spaní v autě je navíc od roku 2015 na Islandu na jižním pobřeží zakázáno. Pokud přece jen budete chtít volit tuto variantu, přikládáme dále mapu kempů. Některé z nich jsou v provozu i v zimě.

Mapa kempů

Mapa horkých pramenů

Další mapou, která vás zajisté potěší je tato mapa termálních pramenů na Islandu.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Počasí a délka dne

Jaká délka dne na vás čeká v konkrétní data se můžete podívat na stránce Time and Date.

Délka dne podle měsíců

Délka dne v zimních měsících východu po západ slunce

  • Prosinec – 1.12. 10:50 – 15.30
  • Leden – 1.1. 11:30 – 15.15
  • Únor – 1.2. 10:10 – 17.00
  • Březen – 1.3. 8:30 – 18:30
  • Duben – 1.4. 6:30 – 20: 15

Počasí

Na Islandu se připravte na drsné počasí a nižší teploty nehledě na to, jestli je léto nebo zima. Na hezké počasí můžete mít štěstí jak v zimě, tak v létě.

  • Prosinec – Prosinec je na Islandu nejtemnější měsíc s průměrnými teplotami kolem -2 °C a na severu asi -4 °C. Během prosince často sněží po celém ostrově, zatímco v oblasti Reykjavíku může občas pršet. Častá je dlouho zatažená obloha.
  • Leden – Leden patří mezi nejstudenější měsíce roku, průměrné teploty klesají na -3 °C až 3 °C v jižní části ostrova a na -6 °C až 1 °C na severu a východě. V tomto období je typický silný vítr, který může způsobovat, že teploty působí ještě nižší. Běžné jsou také dlouhé období s celkově zamračeným počasím.
  • Únor – Typické jsou průměrné teploty -3 °C až 3 °C, na severu o 3 stupně nižší. Počasí se může během dne rychle měnit od slunečna přes prudký déšť a silné sněžení až po orkány a klidné počasí. V únoru se můžeme setkat s různými projevy islandského klimatu v jeho extrémech.
  • Březen – V březnu se rapidně prodlužují dny. Teploty se pohybují od -2 °C do 4 °C, vítr je méně intenzivní než v hluboké zimě. Počasí je proměnlivé: časté jsou déšť, sněhové přeháňky i slunečné dny. Nízko položené slunce přináší kouzelné světelné efekty ráno a večer.

Kdy je nejlepší vyrazit v zimě na Island?

Nejlepším obdobím z hlediska počasí, délky dne a šance vidět polární záři je od druhé půlky února do konce března.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Co navštívit

Pokud se vydáte na Island na týden bude pro vás nejlepší se zaměřit na jižní pobřeží, Ring Road, okolí Reykjavíku a možná i poloostrov Snæfellsnes.

Pokud chcete vyrazit na 2 týdny, můžete už uvažovat i o okružní cestě kolem celého Islandu (Ring Road), uprostřed zimy bych u této varianty možná zvážila i půjčení auta s náhonem na všechny 4, se kterým se budete mít šanci rozjet i z hlubšího sněhu.

Týdenní itinerář – 7 dní na Islandu

Přemýšlíte, co za 7 dní na Islandu stihnout? Ať už jedete v zimě nebo v létě, tento itinerář vám zajisté pomůže s plánováním.

Den 1 – Přílet, poloostrov Reykjanes a Reykjavík

Pokud poletíte ranním letem z Vídně, přiletíte ještě před polednem. Jakmile si na letišti půjčíte auto, můžete se rovnou vydat na průzkum poloostrova na kterém leží letiště.

1) Most mezi kontinenty

Pokračujte na most mezi kontinenty, který symbolicky spojuje Severoamerickou a Eurasijskou tektonickou desku. Okolo mostu najdete i několik informačních tabulí, které vysvětlují geologický charakter daného místa.

Parkování je zde zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

2) Termální prameny Gunnuhver

Jde o největší parní fumaroly na Islandu – tedy o díry ze kterých se valí pára. Tyto oblast je pojmenována duchu islandských legend jménem Gunnu. Teplota půdy je zde v některých místech přes 300 °C, proto neopouštějte chodníčky. Pozor si dejte na foťák a brýle, pokud se vám na ně dostane pára nebo kapičky sirné vody, hned si je očistěte.

Parkování je zde zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

3) Pobřeží Valahnúkamöl a maják Reykjanes

Velké vlny i impozantní skalní útvary, to je typická pobřežní krajina. Čekají vás zde krásné výhledy, ale připravit byste se měli i na vítr. Po cestě na pobřeží na vás čeká také krásný maják.

Parkování je zde zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

4) Reykjavík

Reyjkjavík je kulturním i administrativním centrem země, má 130 000 obyvatel a určitě stojí za alespoň krátkou návštěvu. Zde jsou nejzajímavější místa, která v Rejkjavíku navštívit:

  1. Kostel Hallgrímskirkja: Jedná se asi o jednu z nejznámějších a nejvyšších staveb v Reykjavíku. Kostel je opravdu impozantní a co teprve ty varhany! Do kostela je vstup zdarma, za poplatek můžete navštívit i věž, odkud je výhled na celé město.
  2. Duhová ulice Skólavörðustígur: Dalším velmi známým a fotograficky atraktivním místem je duhová ulice na jejímž konci najdeme právě onen impozantní kostel.
  3. Sun Voyager (Sólfar): Socha Sun Voyager, navržená Jonem Gunnarem Arnasonem, je ocelovou sochou ve tvaru lodě na pobřeží Reykjavíku. Jde o další populární místo, které se často objevuje na fotografiích.
  4. Harpa: Koncertní hala a konferenční centrum Harpa je známé svou jedinečnou skleněnou fasádou, která odráží světlo a vytváří nádherné vizuální efekty. Harpa je domovem islandské opery a symfonického orchestru.
  5. Laugavegur: Tato hlavní nákupní ulice je srdcem městského života v Reykjavíku. Najdete zde množství obchodů, kaváren, restaurací a galerií.
  6. Národní muzeum Islandu: Pokud máte čas a mate rádi muzea, můžete navštívit i islandské národní muzeum. Muzeum nabízí rozsáhlé expozice o historii Islandu od pravěku po současnost. Ideální místo pro ty, kteří chtějí lépe pochopit islandskou kulturu a historii.

Mezi gastronomické highligty Islandu se občas řadí lokální párek v rohlíku. Inu zkusili jsme jej a myslím, že vy nemusíte 😀 Je to totiž zcela obyčejný hotdog, který vás ale vyjde 3x tak draho jak v ČR.

Oběd jsme si dali v docela příjemném prostředí „Laudromat Café“, kde mají dobré burgery. V Rejkjavíku si také můžete pohodlně nakoupit v supermarketu jídlo na další dny.

Ve městě jsou placené parkovací zóny.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)
Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Alternativa prvního dne

Alternativně se dá v tento den zajet i na slavnou Blue Lagoon nebo okouknout, co dělají vulkány tohoto poloostrova. V naše případě byla zmiňovaná oblast zavřená, protože se očekávala další sopečná erupce. Ano, i s tímto je potřeba kalkulovat při tvorbě vašich plánů.

Ubytování

Ubytování první den doporučujeme zařídit v oblasti Golden Circle, Dobrý je např. Selfoss či Reykholt. Výhodou pro pozorování polární záře jsou odlehlejší oblasti.

TOP ubytování s vířivkou pro skupinu, které vychází na islandské ceny velmi levně je Fell Cottage.

Den 2 – Golden Circle

Podle lokace vašeho ubytování si zvolíte pořadí následujících míst, která přes den navštívíte:

1) Gejzírová oblast Haukadalur

Geotermální oblast Haukadalur je domov slavných gejzírů, včetně Geysiru, po kterém se gejzíry jmenují gejzíry. Samotný Geysir je nyní neaktivní, zato se můžete zastavit u gejzíru Strokkuru, který vystřeluje vodu do výšky každých několik minut. Psali 10 minut, ale je to zhruba něco mezi 5 – 10 minutami.

Parkování je zde zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

2) Impozantní Vodopád Gullfoss

Po obědě navštivte Gullfoss, jeden z nejkrásnějších a nejznámějších vodopádů na Islandu. Obdivujte, jak mohutná voda padá do kaňonu v několika stupních.

Parkování je zde zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

3) Menší vodopád Bruarfoss

Pokud máte čas, zajeďte si i sem. Voda je zde totiž nádherně tyrkysově modrá. Toto místo potěší oko každého fotografa!

Parkování se platí přes aplikaci a odvíjí se od velikosti vozidla.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

4) Národní park Þingvellir

Další místo, kde se setkávají Severoamerická a Eurasijská tektonická deska. Park je také známý jako místo, kde byl založen první islandský parlament v roce 930. Projděte se na vyhlídku, k dalšímu krásnému vodopádu nebo se pokochejte podvodní průzračnou průrvou Silfra (která je mimochodem oblíbeným místem pro šnorchování a potápění – i v zimě!)

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

5) Kerid Kráter

Na cestě zpět do Reykjavíku se zastavte u kráteru Kerid, který je více než 3 000 let starý. Můžete se projít kolem okraje nebo sestoupit dolů k jezeru, které se nachází na dně kráteru. Od letošního roku se zde vybírá 500 ISK vstupné. Někdo si kráter totiž koupil do soukromého vlastnictví.

Parkování je v ceně vstupného.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Den 3 – Poloostrov Snæfellsnes

Pokud vám nevadí trochu větší přejíždění autem, můžete se vydat na poloostrov Snæfellsnes. Nachází se tu mimo jiné jeden z nejfotografovanějších kopců Islandu Kirkjufell Mountain. V případě, že si chcete užít větší pohodu nebo zařadit třeba návštěvu termálních lagun či jezírek, můžete pomalu pokračovat podél jižního pobřeží na západ.

Nás sem na sever zavedlo počasí a silná předpověď polární záře. Na jihu mělo celý den pršet, zato sever měl krásně slunečno.

1) Akranes (zastávka do cestě na sever)

Po cestě na poloostrov můžete protáhnout nohy v malém městečku Akranes. Zajímavostí je tu starý vrak lodi a malebný maják.

  • Maják Akranes (Akranesviti): Akranes má dva majáky, ale novější z nich, který je často nazýván prostě jako Akranesviti, je oblíbenou turistickou atrakcí. Byl postaven v roce 1947 a nabízí panoramatický výhled na okolní oblast a Reykjavík přes záliv. Lze vystoupat na vrchol majáku, kde je k dispozici vyhlídková plošina.
  • Vrak lodi Garðar BA 64: Jedná se o jeden z nejstarších ocelových lodí Islandu, která byla postavena v Norsku v roce 1912. Po mnoho let sloužila v různých částech světa, než byla v roce 1981 přivedena na současné místo na pobřeží nedaleko Akranesu, kde dnes slouží jako fotografický a historický artefakt. Vrak je snadno přístupný z parkoviště.
Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

2) Kirkjufell a Kirkjufellsfoss

Tato ikonická hora zrcadlící se v přilehlém jezeře je jednou z nejfotografovanějších míst na Islandu, známá svým jedinečným tvar a výskytem v televizním seriálu „Hra o trůny“. Vodopád nedaleko hory Kirkjufell, nabízí ten známý fotopohled – který si odsud chcete odnést.

Parkování je zde zpoplatněno a odvíjí se od velikosti auta, platit se dá přes QR kód.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

3) Saxhóll

Vyhaslý vulkán, který můžete snadno vystoupat a užít si výhled na okolní krajinu. Jen pozor na to, když tu hodně fouká.

Parkování je zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

4) Djúpalónssandur

Pláž s černým pískem, známá svými dramatickými skalními formacemi a historickými pozůstatky lodí, je oblíbeným místem pro procházky a fotografování.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

5) Lóndrangar

Lóndrangar jsou dva výrazné skalní útvary, které se vypínají na pobřeží poloostrova Snæfellsnes na Islandu. Tyto skalní pilíře jsou pozůstatky starého vulkanického kráteru, který byl postupně erodován oceánem a větrem do své současné formy. Větší z obou věží dosahuje výšky přibližně 75 metrů, zatímco menší má výšku kolem 61 metrů.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

6) Arnarstapi

Malebná vesnice s krásnými skalními útvary a oblouky na pobřeží.

7) Hellnar

Další malebná vesnička, kde najdete krásné skalní útvary a možnost procházek podél pobřeží.

8) Rauðfeldsgjá

Puklina ve skále, kterou lze prozkoumat a vystoupat až k jejímu vnitřnímu vodopádu.

9) Bjarnafoss

Hezký vodopád, který vyfotíte pohodlně i ze silnice.

Ubytování

My jsme dojeli v rámci našeho lovu na Auroru až do tohoto pěkného hostýlku Tangahús Guesthouse.

Den 4 – přejezd

V rámci našeho itineráře jsme čtvrtý den zvolili jako přejezdový, abychom dojeli až za lagunu Jökulsárlón. Na této trase můžete udělat libovolný počet zastávek, odvíjet se zřejmě budou podle počasí

1) Foss á Síðu

Krátká zastávka na fotku hezkého vodopádu. Je zde malý plácek k zaparkování před soukromým pozemkem.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

2) Kirkjubæjarklaustur

Čedičové podloží uprostřed louky, pro nás vítané protažení nohou na dlouhé cestě.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Ubytování

V okolí není moc nabídek ubytování, my jsme byli v levném hostelu Vagnsstadir Guesthouse. Jsou tam dva hostely vedle sebe, doporučujeme ten modernější.

Den 5 – Výlet na ledovec, ledovcová jeskyně, laguna a Diamond beach

1) Výlet na ledovec – Glacier hike

Výlet na ledovec můžeme označit za to NEJ, co jsme na Islandu zažili. Dokonale modrý led, který vás vezme prakticky do jiného, ledově-pohádkového světa. My jsme přes Facebook našli českého průvodce Jindru, (kterého najdete na Instagramu jako @jindra_rysavy) a vyrazili s ním na ledovec Vatnajökull.

Zážitek to byl boží. Dostali jsme mačky, a šli se projít do pohádkové krajiny ledu, celý výšlap jsme pak zakončili návštěvou ledovcové jeskyně. Ten led je opravdu tak fascinující, že máme asi tisíc fotek. Pokud zrovna Jindra nebude mít možnost, Glaciar Hike si můžete rezervovat např. i zde.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)
Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

2) Ledovcová jeskyně

Na internetu pravděpodobně uvidíte naprosto bezchybné fotky s jedním nebo dvěma lidmi. Při návštěvě jeskyně se ale připravte na realitu, že tam pravděpodobně nebudete sami. Jeskyně se také dynamicky mění a vyvíjí, takže vlastně nikdy nevíte, co na vás uvnitř čeká.

My měli tu výhodu, že nám Jindra našel okno, kdy jsme v jeskyni byli skoro sami a opravdu byla modrá! Možná ne tak jak na některých fotkách, ale to záleží na aktuálních podmínkách. Návštěva jeskyně byla super, ale důrazně doporučíme i předešlý Glacier hike, protože tam toho zažijete o mnoho víc a uvidíte i mnohem víc krásných ledů (i modřejších). 😊

Pokud zrovna Jindra nebude mít možnost návštěvu jeskyně rezervovat zde.

Druhou možností, kde navštívit jeskyni je Katla Ice Cave.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

3) Laguna Jökulsárlón 

Po zážitcích z ledovce nezapomeňte navštívit ani přilehlé břehy ledovcové laguny Jökulsárlón, která je popisována jako jedna z nejznámějších a nejkrásnějších míst na Islandu. V laguně plavou obří kry z ledovce Vatnajökull a uvidíte tu i spoustu tuleňů. Obzvláště zajímavé je pozorovat její vyústění do moře, kde se tvoří vír a kry plavou v kruhu.

Parkování je placené.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

4) Diamond beach / Jökulsárlón Ice Beach

Naproti laguně Jökulsárlón, na druhé straně silnice najdete Diamond Beach. Pláž je známá svými černými písky, na které jsou vyplaveny kusy ledovce, jež v kontrastu s tmavým pískem připomínají diamanty. Místo je doslova rájem fotografů – jen pozor na vlny!

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Den 6 – Jižní pobřeží a ledovce

1) Fjallsárlón

Fjallsárlón je ledovcová laguna, menší a méně známá než sousední Jökulsárlón, ale podobně dechberoucí. Nachází se u paty ledovce Vatnajökull a je domovem plovoucích ker, které se odlamují z ledovce Fjallsjökull. Laguna nabízí klidnější zážitek, a v létě se tu můžete svézt k plujícím krám na člunu.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

2) Svinafelljokull glacier

Svínafellsjökull je ledovcový výběžek ledovce Vatnajökull a je známý svými nádhernými modrými ledovými formacemi. Jeho dramatické prostředí bylo využito v několika filmech a televizních seriálech. K laguně se dostanete krátkou procházkou, parkování je zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

3) Svartifoss

Svartifoss je jeden z nejznámějších vodopádů na Islandu, známý svými černými bazaltovými sloupy, které se klínovitě svažují a vytvářejí jedinečný a nápadný vzor za vodopádem. Nachází se v Národním parku Skaftafell a čeká vás k němu výšlap.

Parkování je zde placené.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

4) Fjaðrárgljúfur Canyon

Fjaðrárgljúfur je hluboký a malebný kaňon, vytvořený řekou Fjaðrá. Kaňon má impozantní skalní stěny a zelené údolí, a je populární pro krátké túry a výhledy, které nabízí. Kolem kaňonu vede turistický chodníček.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

5) Mossy Lava Fields

Mechová lávová pole jsou charakteristickým islandským fenoménem, kde stará lávová pole jsou pokryta hustým zeleným mechem. Tato místa nabízí jedinečnou a téměř mimozemskou krajinu, určitě stojí za krátkou zastávku.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

6) Vik

Vik je malebné male městečko s kostelíkem, proslulé pro svou černou písečnou pláž Reynisfjara. Je ideálním výchozím bodem pro průzkum pobřeží.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Den 7 – Od Viku na západ

1) Pláž Reynisfjara

Reynisfjara je proslulá svou nádhernou černou písečnou pláží poblíž Víku na jižním Islandu. Je známá svými impozantními bazaltovými sloupy, silnými oceánskými vlnami a skalními útvary Reynisdrangar, které se tyčí z moře. Pláž je obdivována svou přírodní krásou, ale je také známá nebezpečnými vlnami.

Parkování je placené.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

2) Dyrhólaey Viewpoint

Dyrhólaey je malý poloostrov nebo skalní výběžek nedaleko Víku. Je to oblíbeným místem pro pozorování ptáků, zejména papuchalků (během hnízdící sezóny, což bohužel v zimě není). Dyrhólaey má také jedinečný přírodní skalní oblouk.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

3) Vrak letadla Solheimasandur

Vrak letadla na Solheimasandur je pozůstatkem amerického námořního letounu, který musel v roce 1973 nouzově přistát na pláži. Od té doby zůstaly jeho trosky na pustém a větrném lávovém poli jako surreálná a fotogenická památka. K vraku se dostanete pěšky, což je přibližně 45minutová chůze od nejbližšího parkoviště.

4) Skógafoss

Skógafoss je jeden z největších a nejkrásnějších vodopádů na Islandu, s výškou 60 metrů a šířkou 25 metrů. Leží ve vesnici Skógar a je snadno přístupný z hlavní silnice. Vodopád má impozantní padající proud vody a často zde můžete vidět duhu. Po schodech se dostanete na horní okraj vodopádu. Parkování je zdarma.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

5) Seljalandsfoss

Seljalandsfoss je jeden z nejznámějších vodopádů na Islandu, má 65 metrů v letní sezóně se dá jít stezkou za vodopád a užít si tak jedinečný pohled zezadu. Vodopád je za tmy osvětlen večerním světlem. Parkování je placené.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

6) Seljavallalaug Swimming Pool

Seljavallalaug je jeden z nejstarších veřejných bazénů na Islandu, vybudovaný v roce 1923. Nachází se v údolí mezi horami, blízko Seljalandsfossu. Přístup do bazénu je zdarma a nabízí jedinečnou možnost koupání ve venkovním bazénu obklopeném horami. Teplota vody je kolem 25°C. Na plavání dobré, ale vířivka to úplně není. Teplé je to jen u trubky ze které teče termální horká voda.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Den 8 – odlet

Poslední den už byl pro nás čistě odletovým. Brzo ráno vstát a na letiště.

Zimní aktivity – co dělat v zimě na Islandu

Pozorování polární záře

Pokud se chcete vypravit na zimní Island za polární září, doporučuji zvolit druhou půlku února – březen. V období okolo rovnodennosti bývají totiž statisticky nejlepší polární záře. Výhodou Islandu je, že alespoň slabou polární záři tu uvidíte skoro kdykoliv, když bude v noci tma a jasno.

Pokud bude zrovna vysoká solární aktivita, neváhejte změnit cestoví plány a vyrazte tam, kde má být hezky (je proto vhodné mít rezervaci na ubytování, která umožňují storno do poslední chvíle).

Jednou z mých oblíbených stánek pro předpověď polární záře je: Geophysical Institute, Alaska. Dále si doporučuji stáhnout i mobilní aplikace jako je: My Aurora Forecast & Alerts, Aurora Alerts – Northern Lights a AuroraNotifier. Já používám kombinaci všech výše zmíněných.

My takto měnily plány a místo na jih, kde mělo pršet, jsme jeli na severozápad, kde na nás tou dobou čekala úžasná noční show v podobě úžasné polární záře.

A protože, takový hon za polární září není jen tak, připravila jsem celý článek věnovaný tomuto tématu: 10 tipů pro pozorování polární záře.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Treky na ledovec nebo ledolezení

Tohle je jedna z těch wow aktivit, kterou na Islandu chcete zažít! Dokonale modrý led, který vás vezme prakticky do jiného, ledově-pohádkového světa. My jsme se spojili s českým průvodcem Jindrou, kterého najdete na Instagramu jako @jindra_rysavy a vyrazili na ledovec Vatnajökull.

Šli jsme tzv. Glacier hike, tedy na výlet s mačkami po ledovci. Tuhle aktivitu můžeme doporučit každému milovníku zimní přírody. Pokud jste fascinovaní ledem jako by, budete nadšení! Celý výlet jsme zakončili návštěvou ledovcové jeskyně.

A pokud hledáte ještě větší dobrodružství, najdete tu i množství možností pro ledolezení.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Návštěva ledovcových jeskyní

Do ledovcových jeskyní se můžete podívat i bez nutnosti procházet se po ledovci. My v jeskyni byli v dobrý čas po našem ledovcovém výletu bez návalů lidí, hromadné tours vám ale mohou zkazit zážitek z jeskyně pro velké množství lidí, proto není od věci jít soukromou tour nebo tour v menší skupince lidí, případně celou návštěvu spojit s trekem na ledovec, protože dle mého názoru v ledovci naleznete i skoro hezčí útvary než v samotné jeskyni a budete mít více času na focení.

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Termální prameny

Ponořit se v zimě do termálních pramenů je dvojnásobnou odměnou. Ať už zvolíte klasické a turistické oblíbené laguny se vstupným jako je Blue Lagoon, Sky Lagoon nebo najdete nějaký volně přístupný pramen v přírodě.

Hodit se vám určitě bude tato mapa s teplými prameny. Když jsme k jednomu volně přístupnému prameni za deště šli (asi 1 km terénem pěšky) říkali jsme si, že jestli tu v tomhle počasí někdo bude, tak to budou jedině Češi a měli jsme pravdu. Jediná další skupinka, která přišla byli kolegové od Ostravy 😊

Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Potápění a šnorchlování

Ačkoliv je to něco, co absolutně nezním jako zimní aktivita, šnorchluje a potápí se tu celoročně. Voda tu má totiž celoročně stejnou teplotu. Nejznámějším a zároveň i nejoblíbenějším místem je Silfra – průrva v jezeře Þingvellir, ve stejnojmenném národním parku.

A proč je kolem toto šnorchlování takový „hype“? Právě v tomto místě je totiž hranice dvou kontinentálních desek (severoamerické a euroasijské) viditelnost je díky čistotě vody až 120 metrů. Věříme, že to může být opravdu zážitek. Speciální kombinézy totiž mají zajistit tepelný komfort. Nicméně my jsme neměli čas tento zážitek zkusit.

Psí spřežení

Pokud patříte mezi milovníky čtyřnohých přátel, jízda na psím spřežení může být pro vás to pravé. My jsme tedy takových viděli jen pár z okýnka, když se proháněli po zasněžených pláních 😊 Pokud na to máte čas a rozpočet, podívejte se na tuto túru:

Co si sbalit na zimní Island?

Balení se bude odvozovat od vašeho programu. My jsme si balili navíc několik teplých věcí pro pozorování polární záře. Ono se totiž na takový noční pobyt venku docela vyplatí se pořádně vybavit. Obecně se potom hodí oblečení vrstvit a nahoru mít vrstvu nepromokavou. Pamatujte, že počasí na Islandu se může rychle měnit, takže je důležité být připraven na všechny druhy počasí a mít s sebou vhodné oblečení.

 Co si tedy na Island vzít?

  • Nesmeky (hodí na spoustě míst, kde je led/sníh, často jsou u vodopádů či vyhlídek i cedule s jejich doporučením)
  • Merino ponožky
  • Merino trička
  • Mikina
  • Péřovka
  • Nepromokavá horní vrstva („hardshelka“)
  • Outdoorové kalhoty
  • Podvlíkačky/legíny/punčocháče
  • Zimní bunda (parka) – zejména na pozorování polární záře
  • Pohorky
  • Zimní boty/sněhule (na pozorování polární záře)
  • Čepice
  • Rukavice (jedny tenké na treky, druhé lyžařské na noc)
  • Plavky
  • Ručník
  • Lékárnička
  • Hygiena
  • Spodní prádlo
  • Vysoušeče do bot (TeploUše)
  • Foto výbava (foťák, stativ, čelovka, dron)
  • Sluneční brýle
  • Termoska na čaj (na noční pozorování polární záře)
Island v zimě: co vidět + itinerář, mapa a praktické tipy (2024)

Kolik stojí týden na Islandu?

My jsme vyrazili na Island s partou přátel, tedy 3 páry. Půjčili jsme si jedno auto, ubytovávali se různě přes Booking i Airbnb. 8 dní na Islandu nás vyšlo kompletně se vším všudy na 25 000 Kč na osobu.

  • Ubytování vycházelo zhruba 1000 – 1500 Kč na osobu na noc. Jednou jsme měli luxusní vilu s vířivkou a podruhé za stejnou cenu hostel.
  • Půjčení auta na celou dobu i s kompletním krytím a pojištění + druhý řidič vyšlo na 15 000 Kč. Byl to 8-místný Renault. Spotřebu měl cca 8,5l/100km.
  • V ceně jsme měli i soukromou tour po ledovci s českým průvodcem za 4300 Kč/os.
  • Na letiště do Vídně jsme dojeli jedním autem, které jsme nechali na parkovišti a podělili se o náklady za benzín.
  • Z jídla jsem si na Islandu nakoupili obědy, „užírání do auta“ a přílohy. Na večeře jsme měli hotovky z webu Hotovky.cz. Jednak kvůli ceně a druhak, protože jsme se nechtěli zabývat časově náročným vařením.

Podívejte se na naše video z Islandu:

Uložte si článek – Island v zimě na později a svým kamarádům:

Island v zimě

Líbí se vám článek – Island v zimě? Nasdílejte je svým kamarádům!