NP Yellowstone: Kompletní průvodce – praktické tipy i zajímavá místa

Národní park Yellowstone je opravdovou říší divů. Nejstarší národní park světa leží na vrcholu obrovského supervulkánu. Nachází se zde 60 % všech gejzírů světa a kolem 10 000 dalších geotermálních jevů. S rozlohou 8980 km² je i domovem mohutných stád bizonů, medvědů, kojotů i losů. S úžasem budete pozorovat všechna ta pestrobarevná jezírka, ohromné gejzíry, bublající jámy i páru vycházející ze země. To, co uvidíte v Yellowstonu, jen tak něco nepřekoná.

Sami jsme navštívili už mnoho míst i zemí a Yellowstone můžeme oprávněně označit za nejkrásnější oblast, do které jsme se mohli podívat. V parku jsme jako zaměstnanci strávili celou sezonu, prochodili jej skrz na skrz a díky tomu vám přinášíme průvodce plného tipů, které jinde nenajdete!

Vstupné do národního parku Yellowstone

Pokud se chystáte navštívit více národních parků, jednoznačně se vám vyplatí pořídit si „Annual Pass“, tedy roční vstupenku do všech národních parků USA. Annual Pass pořídíte za 80 $ a platí pro celé vozidlo i všechny jeho pasažéry.

Jednotlivé vstupy do parku platné po 7 dní:

 • 35 $ za vozidlo (včetně pasažérů)
 • 30 $ za motorku nebo sněžný skútr
 • 20 $ za chodce/cyklistu/běžkaře

Roční vstup do Yellowstonu je za 70 $.

Při příjezdu do parku dostanete papírovou mapu parku, která vám usnadní plánování.

Příjezd jižní bránou přes Grand Teton

V případě, že do Yellowstonu přijedete od jihu, musíte počítat s tím, že budete muset zaplatit i za průjezd národním parkem Grand Teton, který na Yellowstone navazuje. Hodí se tedy mít Annual Pass, případně se dá pořídit kombinované vstupné pro oba parky.

Pokud přijíždíte do Yellowstonu autem, sledujte tento web, kde najdete stav otevření jednotlivých silnic a vstupů do parku.

Grand Canyon of Yellowstone
Grand Canyon of Yellowstone

Doporučená doba návštěvy Yellowstonu

Yellowstone ohromí každého a dalo by se tu strávit opravdu hodně času. Naprosté minimum na prohlídku jsou 2-3 dny, ale i tak to budete mít všechno docela na rychlo. Pokud můžete, naplánujte si klidně 5 dní. Nudit se tu rozhodně nebudete. Strávit se tu dá klidně několik týdnů, Yellowstone je opravdu obrovský.

My v Yellowstonu pracovali 3 měsíce a i přesto, že jsme každý víkend byli někde po výletech, pořád nám i potom zbývaly další a další treky, na kterých jsme ještě nebyli.

Yellowstone je plný termálních jezírek úžasných barev!
Yellowstone je plný termálních jezírek úžasných barev!

Yellowstone – nejlepší doba pro návštěvu a počasí

Ideální dobou na návštěvu národního parku Yellowstone jsou letní měsíce. Sezona tu začíná v květnu a trvá do konce září. Doporučujeme park navštívit těsně po začátku nebo těsně před koncem sezony, kdy je tam nejméně turistů. Naopak v červenci je v parku lidí nejvíce. Park je rovněž možné navštívit v zimě, to ale očekávejte úplně jiný zážitek.

Počasí

Počasí je přes léto většinou velice příjemné, déšť je výjimečný a teploty se přes den pohybují okolo 25 °C. Rána a večery jsou chladnější. Téměř celý park totiž leží ve výšce nad 2000 m. n. m. Vzhledem k nadmořským může ale být občas počasí nevyzpytatelné. Jednou za čas klidně i v létě pár dní sněží.

Zimní sezona

Park je otevřen v mnohem menším rozsahu, a i doprava je komplikovanější. Teploty klesají hluboko pod nulu a termální jezírka v zimě nemají své krásné barvy. Kempování v zimě logicky není možné, za to se ale můžete vydat na běžkách či sněžnicích do pohádkové krajiny.

S trochou štěstí uvidíte v Yellowstonu i Méďu Béďu.
S trochou štěstí uvidíte v Yellowstonu i Méďu Béďu.

Doprava v Yellowstonu

V parku nejezdí žádné pravidelné linky mezi místy ani vesnicemi. Nejjednodušší je tak mít svoje vlastní auto nebo stopovat.

Stopování

Drtivá většina z vás sem pravděpodobně přijede autem. Nicméně pro kohokoliv, kdo by chtěl Yellowstone prostopovat, věřte je to je velice snadné. Stačí si napsat cedulku a uvidíte, že čekat budete třeba jen 10-15 minut. My jsme jako zaměstnanci parku měli navíc cedulku N.P. Employees, což také dost pomohlo. I na HR oddělení správy parku nám řekli, že stopování je v Yellowstonu bezpečné, avšak mimo park stopovat nedoporučují.

Stopování po Yellowstonu je snadné.
Stopování po Yellowstonu je snadné.

„Bison jam“ aneb dopravní zácpa trochu jinak

Pokud se v Yellowstonu dostanete do dopravní zácpy, věřte, že to je jen díky jeho obyvatelům. Takové stádo bizonů si ze silnice rozhodně nic nedělá a klidně se procházejí tam a zpátky. A vy tak aspoň máte příležitost si je vyfotit z bezpečí auta. Druhou možností (i 2. typem zácpy) je, že lidé před vámi spatřili medvěda a jednoduše zastavili, aby se mohli podívat.

Často také můžete potkat mnoho aut odstavených u krajnice a lidi s dalekohledy. To je medvěd také pravděpodobně na blízku.

Takhle nějak vypadá začátek bizoní zácpy, Lamar Valley
Takto nějak vypadá začátek bizoní zácpy, Lamar Valley

Do NP Yellowstone letecky

Nejbližší letiště národnímu parku Yellowstone je ve městě Bozeman v Montaně, které je vzdálené cca. 2 hodiny jízdy autem od severního vjezdu do parku. Letenky najdete často levnější do Salt Lake City, které není až tak daleko a do Yellowstonu odtud můžete dojet autem. Nejvýhodnější letenky do USA hledejte přes Skyscanner.

Yellowstone a ubytování

Ubytování je v parku drahé, takže pokud chcete ušetřit, doporučujeme si přibalit stan. Kempů je v parku hodně a tábořiště jsou moc hezká.

Hotely a ubytování v parku

Oficiály hotely v parku a tzv. „lodges“ jsou poměrně drahou, ale i luxusní záležitostí. Ceny se pohybují kolem 200-300 $ za noc i více. Výjimečně narazíte i na nižší ceny (pod 100 $ se ale nedostanete). Ubytování je i tak často vyprodané dopředu. Více informací najdete na Yellowstone National Park Lodges.

Kempy

Máte-li s sebou stan, nabízí se vám možnost levného nocování v kempech. Národní park Yellowstone nabízí více jak 10 kempů po celém parku. Některé je nutné rezervovat dopředu (ty bývají draží: 26-31 $), jiné fungují na principu, kdo dřív přijde, ten dřív spí (ty jsou levnější, stojí 15 nebo 20 $ za noc). Podrobnou mapu i aktuální obsazenost můžete sledovat na stránce Yellowstone National Park Camping.

Bydlení v okolí parku

Další variantou je bydlení v blízkosti parku. Nejvíce nabídek najdete na Bookingu. Nejbližším malým městem, kde se můžete ubytovat je West Yellowstone, dále Cody a případně Jackson, který je ale výrazně dál. Ubytování v Jacksonu je vhodné, pokud přijíždíte od jihu nebo pokud se chystáte strávit pár dní v národním parku Grand Teton.

Bezpečnost v národním parku Yellowstone

Ačkoliv největší nebezpeční představuje stále člověk, v Yellowstonu byste si měli dávat pozor i na následující věci, na které v našich zeměpisných šířkách nejsme zvyklí. Možnost výbuchu samotného supervulkánu nepočítáme 🙂

Horké prameny, gejzíry a křehká půda

Ačkoliv mohou horké prameny znít jako pozvánka ke koupání, tak rozhodně ne tady. Yellowstone má většinu pramenů natolik horkých, kyselých nebo zásaditých, že jsou životu nebezpečné! Proto je přísně zakázáno chodit v oblastech gejzírů mimo vyznačené trasy. Nikdy nevíte, kolik cm půdy vás dělí od vřídla. Půda se může snadno probořit a člověk může skončit ve vařící nebo extrémně kyselé pasti. 

Termální prameny jsou krásné, ale nebezpečné. Proto se vždy držte na cestě.
Termální prameny jsou krásné, ale nebezpečné. Proto se vždy držte na cestě.

Yellowstone a jeho divoká zvěř

Bizoni

Ať už bizoni vypadají jakkoliv mile, vždy si držte odstup minimálně 25 metrů. K nejvíce úrazům totiž dochází kvůli nerozumným nebo selfie-chtivým turistům, kteří se s bizony chtějí vyfotit nebo je dokonce hladit.

Tenhle bizon stojí pouhých pár metrů od zadního východu z hotelu. Buďte ve střehu, zejména,pokud vycházíte z budovy.
Tento bizon stojí pouhých pár metrů od zadního východu z hotelu. Buďte ve střehu, zejména,pokud vycházíte z budovy.

Jeleni Wapiti

To, co platí o bizonech, platí i o Jelenech Wapiti. Tito jeleni dokážou být velmi agresivní. Až je spatříte, překvapí vás jejich velikost. Dodržujte bezpečnou vzdálenost 25 metrů a nic by se vám nemělo stát.

Jelen u Yellowstone Lake
Jelen u Yellowstone Lake

Medvědi

Pokud se nechystáte na žádné delší výlety do divočiny (např. s přenocováním), nemusíte se medvědů obávat. V těch nejoblíbenějších místech parku je totiž vždycky dostatečné množství turistů a medvědi sem nechodí.

Pokud se ale chystáte na trek do divočiny (a že těch hezkých stezek v Yellowstonu je), existuje několik základních pravidel, které byste měli dodržovat:

 • Dělejte hluk (abyste medvěda nepřekvapili), ideální je rolnička (možná ne pro vaše nervy) nebo třeba repráček.
 • Pořiďte/půjčte si bear sprey (v podstatě pepřák na medvěda), který noste připevněný zepředu na batohu.
 • Choďte ideálně ve skupině 3 a více lidí.

Více o bezpečnosti v Yellowstonu se dočtete zde.

Medvěd Grizzly, který si pochutnává na mrtvém bizonovi. LeHardys Rapids.
Medvěd grizzly, který si pochutnává na mrtvém bizonovi. LeHardy Rapids.

Praktické tipy, které se jinde nedozvíte

 • Nejhezčí fotografie pořídíte přes poledne – Gejzíry a horké prameny jsou snad jediným případem, kdy nejhezčí fotografie NEpořídíte během zlaté hodiny (při východu nebo západu slunce). Ráno i večer můžete očekávat nižší teploty a z pramenů tak bude stoupat hodně páry. Barvy jsou nejlepší při ostrém poledním slunci.
 • Vezměte si balzám na rty – s vysokou nadmořskou výškou je spojené i sucho – nezapomeňte s sebou balzám na rty! Osobně jej skoro nepoužíváme, ale v Yellowstonu se nám hodil 2x denně.
 • Pozor na ostré slunce – Nezapomínejte se mazat opalovacím krémem. Teplota může být příjemná, ale opět jste vysoko a spálit se je velice snadné. Doporučujeme i klobouk nebo jinou pokrývku hlavy.
 • Slabý mobilní signál – Se signálem tu mají evropské telefony problém. Někde není vůbec, jinde je jen velmi slabý. Wifi je ve vesnicích placená a zoufale pomalá.
 • Mimo hlavní atrakce bez lidí – u hlavních atrakcí je vždycky plno lidí, stačí se ale vydat na trek do lesů a kromě zvířat nepotkáte téměř nikoho.
 • Noční obloha je kouzelná téměř žádný světelný smog nabízí nádhernou podívanou, tak toho využijte!
 • Pitný režim – Kvůli vysoké nadmořské výšce (2000+ m. n. m.) byste rozhodně neměli podceňovat pitný režim (klidně počítejte o polovinu více tekutin než normálně).
Nejhezčí barvy mají jezírka přes poledne. Upper Geyser Basin.
Nejhezčí barvy mají jezírka přes poledne. Upper Geyser Basin.

Geotermální jevy NP Yellowstone a jejich druhy

Yellowstone má na svém území přes 10 000 různých geotermální jevů, z toho na 500 gejzírů. Co tedy můžete očekávat?
Některé ojedinělé úkazy nemají v češtině přímý překlad.

 • Geyser – v národní parku Yellowstone se nachází více gejzírů než kdekoliv jinde na světě. Gejzíry jsou vlastně horké prameny bez cirkulace vody na povrch, kde by měla šanci se ochladit, proto následně dochází k výtryskům.
 • Hot Springs – horké prameny jsou nejčastějším termální úkazem. Jsou ohřívány yellowstoneským magmatickým systémem. Vroucí voda může způsobit, že se některé prameny občas chovají i jako gejzír.
 • Fumaroles – jedná se otvory v zemi ze kterých vychází pára, jejíž teplota dosahuje ke 138 °C. Často hučí, syčí nebo vydávají jiné až děsivé zvuky.
 • Mudpots – jsou něco jako bublající jámy bláta, ve kterých je obvykle přítomen sirovodík, který způsobuje jejich charakteristický západ po shnilých vejcích.
 • Traventine terraces – neboli vápencové terasy jsou vlastně krasovým jevem vytvořeným na povrchu. Vznikají díky tomu, jak termální voda stoupá vzhůru přes vápenec a díky tomu tvoří útvary připomínající krápníky.
Castle gejzír najdete v oblasti Upper Geyser Basin u Old Faithful
Castle Geyser najdete v oblasti Upper Geyser Basin u Old Faithful.

Yellowstone a jeho nejkrásnější místa, která navštívit

Následující místa představují to nejlepší z yellowstonského národního parku, která byste si neměli nechat ujít ani v případě, že nemáte tolik času (níže zmíněné se dá rychlým tempem stihnout ve 2 nabitých dnech).

1) Grand Prismatic Spring

Termální pramen Grand Prismatic je chloubou i ikonou národního parku Yellowstone. Najdete ho na všech fotografiích i na předních stranách National Geographic. Kvůli Grand Prismaticu navštěvují Yellowstone stovky tisíc návštěvníků ročně. Jedná se o třetí největší termální pramen světa, ale jednoznačně o ten nejhezčí. V průměru má přibližně 110 metrů a hloubku 50 metrů.

Živé barvy pramene vytvářejí mikroorganismy. Kolem jeho okrajů se totiž nacházejí tzv. mikrobiální rohože. Ty vytvářejí barvy od zelené k červené. Barva závisí na několika faktorech (poměr chlorofylu a karotenoidů i na teplotě vody). 

Horký pramen Grand Prismatic - pýcha národního parku Yellowstone i 3 největší termální jezero světa.
Horký pramen Grand Prismatic – pýcha národního parku Yellowstone i třetí největší termální jezero světa.

Grand Prismatic Overlook – nejkrásnější podívaná

Pokud si chcete užít Grand Prismatic v plné kráse, běžte se podívat na vyhlídku, ze které si můžete užít termální pramen v celé jeho kráse. Na vyhlídku je to z parkoviště necelý kilometr.

Midway Geyser Basin a procházka kolem Grand Prismaticu

Grand Prismatic leží v oblasti, která se nazývá Midway Geyser Basin. Po cestě k samotnému Grand Prismaticu tak narazíte na další úžasně barevná jezírka – sytě modrý Excelsior Geyser, který má 93 °C; Opálové a Tyrkysové jezírko, které mají zhruba 60 – 70 °C.

Celou touto oblastí vede dřevěný chodníček (boardwalk). Za žádnou cenu z něj nesestupujte! Gejzíry a jezírka jsou sice krásná, ale velmi nebezpečná (vroucí a kyselá).

Horké prameny stékající z Midway Geyser Basinu do Firehole River.
Horké prameny stékající z Midway Geyser Basinu do Firehole River.

Parkování u Grand Prismaticu: Vzhledem k tomu, že se jedná o nejžádanější atrakci parku, počítejte s tím, že si na parkovací místo (zejména během) dne budete muset chvíli počkat.

Foto TIP: Nejezděte sem příliš brzy z rána. Při nižších teplotách je zde logicky hodně páry a fotky nebudou tak hezké, jako později během dne.

2) Old Faithful

Old Faithful je nejznámější Yellowstoneský gejzír (v překladu Starý-Věrný), ale i hezká vesnička s další krásnou oblastí bohatou na gejzíry, horkými prameny i dalšími termálními jevy.

Gejzír Old Faithful

Old Faithful je zřejmě nejznámější gejzír parku a každý den se na něj sjíždějí podívat tisíce návštěvníků. Tento gejzír je výjimečný tím, že se jeho erupce dají předpovídat. Old Faithful tryská každých 90 minut (+- 10 minut). Je to moc hezká podívaná – voda vystřikuje až do výšky 50 metrů a erupce mohou trvat 1,5 – 5 minut.

Gejzír Old Faithful v akci.
Gejzír Old Faithful v akci.

TIP: Podívejte se k návštěvnickému centru, kde mají vyvěšen odhadovaný čas následující erupce a přijďte přesto o něco dříve, ať si můžete „chytit“ místo ve předu (případně ať máte kam postavit stativ).

Old Faithful Visitor Center

Návštěvnické centrum najdete hned u gejzíru. Je zde kino, kde můžete zdarma zhlédnout krátký dokument o národním parku Yellowstone. Jeho návštěvu vám doporučujeme i proto, že se zde nachází předpověď i pro několik dalších gejzírů v přilehlé oblasti Upper Geyser Basin.

Old Faithful můžete pozorovat i z vyhlídky Observation Point - jedná se asi hodinový pěší okruh s vyhlídkou.
Old Faithful můžete pozorovat i z vyhlídky Observation Point – jedná se o asi hodinový pěší okruh s vyhlídkou.

Old Faithful Inn

Zajděte se podívat i do budovy hotelu Old Faithful Inn. Tato obrovská dřevěná budova má monumentální vestibul s elegantním dřevěným designem. Nechybí ani krb. Můžete se podívat i na balkony některých vrchních pater, sednout si do křesla a pozorovat ruch. Rovněž tu naleznete předpovědi pro gejzíry v oblasti Upper Geyser Basin.

Yellowstone má stále i své historické vozy. V pozadí Old Failful Inn.
Yellowstone má stále i své historické vozy. V pozadí Old Failful Inn.

3) Upper Geyser Basin

Upper Geyser Basin nesmíte vynechat! Je to kouzelná procházka kolem vřídel, jezírek a gejzírů. Ještě před tím, než se sem vydáte, vyfoťte si predikci gejzírů na následující hodiny. Třeba se vám poštěstí vidět elegantní Castle Geyser nebo obrovský Grand Geyser v akci.

Na začátku okruhu si můžete vypůjčit nebo za malý obnos koupit plánek se jmény i popisem jednotlivých termálních jevů.
Na začátku okruhu si můžete vypůjčit nebo za malý obnos koupit plánek se jmény i popisem jednotlivých termálních jevů.

TIP: Stáhněte si aplikaci Geyser Times, ze které se dozvíte předpovídané časy erupcí jednotlivých gejzírů napříč celým parkem.

Morning Glory Pool

Morning Glory je překrásné jezírko ve spodní části Upper Geyser Basinu. Rozhodně stojí za to dojít až k němu. Své jméno získal po květině. Jezírko se bohužel postupně stává obětí vandalismu (bezohlední turisté tam hází spoustu mincí a větví), a tak tento horký pramen postupně ochladl a změnil barvu z tyrkysově modré na žluto-zelenou. I přesto je Morning Glory stále nádherné.

Yellowstone má takových jezírek mnoho, Morning Glory patří k nejhezčím.
Yellowstone má takových jezírek mnoho, Morning Glory patří k nejhezčím.

4) Biscuit Basin a Black Sand Basin

Na příjezdu do vesničky Old Faithful ze směru od Grand Prismaticu se nachází ještě 2 menší termální oblasti, které stojí alespoň za krátkou prohlídku. U obou jsou k dispozici parkoviště.

Biscuit Basin z vyhlídky.
Biscuit Basin z vyhlídky.

5) Grand Canyon of Yellowstone

Jakmile spatříte ohromné vodopády „Lower Falls“ uprostřed monumentálního kaňonu „Grand Canyon of Yellowstone National Park“ budete ohromeni! Nacházejí se hned na začátku 32 kilometrů dlouhého kaňonu, který má na šířku v některých místech přes kilometr a jeho hloubka je více jak 300 metrů. Yellowstonský Grand Canyon můžete obdivovat z četných vyhlídek po obou jeho stranách. Nejhezčí výhledy vás čekají z jeho jižního okraje – „South Rim“.

Artist Point – Nejkrásnější vyhlídka

Pokud byste si měli vybrat jen jedinou vyhlídku, bude to právě Artist Point. Celý kaňon tu uvidíte jako na dlani. Je to zřejmě nejhezčí výhled v celém Yellowstonu. Kontrast divoké modré řeky s oranžovým kaňonem je kouzelný. K Artist Pointu vás dovede cesta South Rim Drive, na jejím konci je relativně velké parkoviště.

Národní park Yellowstone dostal své jméno podle žlutých kamenů kolem kaňonu řeky.
Národní park Yellowstone dostal své jméno podle žlutých kamenů kolem kaňonu řeky.

Upper Falls Viewpoint

Upper Falls Viewpoint je krásná vyhlídka na menší (ale přesto masivní) Horní vodopády. Vyhlídka je pouhých pár kroku od parkoviště. Pokud se jedete podívat na Lower Falls, zastavte se nejdřív na této vyhlídce.

Menší, ale přesto masivní horní vodopády, Yellowstone River.
Menší, ale přesto masivní horní vodopády, Yellowstone River.

Uncle Tom’s Point – Lower Falls z blízka

Pokud vám nevadí hodně schodů, vydejte se na Uncle Tom’s Trail. Stezka strýčka Toma vás zavede po dlouhém a příkrém kovovém schodišti na malou vyhlídkovou plošinu velice blízko Dolních vodopádů. Za slunečného dne tu uvidíte i duhu!

Krásná vyhlídka strýčka Toma. Yellowstone River, Lower Falls.
Krásná vyhlídka strýčka Toma. Yellowstone River, Lower Falls.

Máte-li čas, rozhodně stojí za to projet si i vyhlídky na „North Rim“:

Brink of the Lower Falls

Vyhlídka Brink of the Lower Falls vás dovede nad hranu vodopádu. Je neskutečné pozorovat tu masu valící se vody, která následně padá do propasti.

Další vyhlídky

Pokud budete projíždět North Rim Drive, je tu i několik dalších vyhlídek, kde stačí jen zaparkovat vyskočit z auta a na výhled je to jen pár kroků. Vyhlídky se jmenují Lookout point, Grand View a Inspiration Point.

Red Rock Point (Lower Lookout Point)

Red Rock Point je vyhlídka, která má společné parkoviště s Lookout pointem, ale je opět níž a čekají vás schody. Výhodu tu má takovou, že většina lidí je líná a zůstává pouze na těch horních, zatímco na vyhlídkách jako je RedRock Point nebo Uncle’s Tom Point mnoho lidí není.

Jedna z mála vyhlídek, kde budete téměř sami.
Jedna z mála vyhlídek, kde budete téměř sami.

Kolik času si vyhradit: Pokud vám bude stačit udělat si fotku z jednoho vyhlídkového místa, stačí vám teoreticky 30 minut, ale rozhodně doporučujeme víc! Obcházením jednotlivých vyhlídek se dá strávit celý den a rozhodně se nemusíte bát, že by vás to přestalo bavit. 

6) Canyon Visitor Education Center

Pokud se chcete dozvědět něco o historii parku Yellowstone a obří sopce – supervulkánu, na kterém leží, všemi deseti doporučujeme návštěvu návštěvnického centra v Canyon Village. Je tu krásný model celého parku i sopky. Uvidíte zde vymodelovány i minulé výbuchy onoho obřího supervulkánu. Zdarma zde můžete v kině také shlédnout krátký 15minutový dokument od parku. Tyto filmy jsou moc hezky zpracované!

7) Mammoth Hot Springs Terraces

Pokud do Yellowstonu přijedete ze severu, možná bude Mammoth Hot Springs, tím prvním, co v parku spatříte. Mammoth Hot Springs Terraces jsou překrásné vápencové terasy oplývající všemi barvami. Určitě se vypravte obhlédnout spodní i horní terasy, kterými vás opět provede dřevěný chodníček „boardwalk“. Je tu rovněž i návštěvnické centrum, kolem kterého s oblibou odpočívají Jeleni Vapiti.

Vápencové terasy jsou neustále aktivním a měnícím se prostředím, za 5 let budou vypadat jinak než dnes. Menší změny mohou být pozorovány už i v rámci dní. Teplota vody zde dosahuje zhruba 80 °C. Nalézá se zde 70 jednotlivě pojmenovaných termálních jevů.

Vápencové terasy v Mammoth Hot Springs nabízí překrásnou podívanou.
Vápencové terasy v Mammoth Hot Springs nabízí překrásnou podívanou.

8) Norris Geyser Basin

Termální oblast Norris Geyser Basin je nejstarší, nejteplejší i nejdynamičtější oblastí Yellowstonu. Nejvyšší teplota, 237 °C, byla naměřena 326 metrů pod povrchem. Jen výjimečně se teplota některého ze zdejších pramenů dostane pod bod varu. Gejzíry i zdejší prameny jsou převážně kyselé (pH kolem 3,5). Najdeme tu i nejvyšší gejzír světa Steamboat Geyser.

Norris Geyser Basin má dvě různé oblasti: Black Basin a Porcelain Basin. Z informačního centra napravo se můžete vydat na kratší Porcelain Basin Trail, který je dlouhý 1,2 km. Nalevo se můžete vydat na průzkum Black Basinu, který vede ke gejzírům i lesem. Trasa má 2,4 km.

Kolik času si vyhradit: alespoň 1,5 hodiny (pokud si chcete projít oba okruhy).

Norris Geyser Basin je jednou z nejproměnlivějších oblastí národního parku Yellowstone.
Norris Geyser Basin je jednou z nejproměnlivějších oblastí národního parku Yellowstone.

9) West Thumb Geyser Basin

Další ze série pestrobarevných jezírek a dýmících otvorů, tentokrát s výhledem na jezero. Vaši pozornost si tu nejspíše získá Fishing Cone Geyser, který se nachází už napůl v jezeře. První objevitelé Yellowstonu do něj namáčeli ryby ještě na udici, a rovnou si tak „uvařili“ oběd.  

Krásná termální oblast West Thumb, v pozadí Yellowstone Lake.
Krásná termální oblast West Thumb, v pozadí Yellowstone Lake.

10) Lamar Valley a Hayden Valley

Lamar Valley je jedno z nejlepších míst, kde máte možnost spatřit vlky, medvědy, bizony i kojoty. Pokud máte čas a chcete zvýšit svoje šance, že nějakého medvěda či vlka uvidíte, udělejte si sem zajížďku. Dalším údolím, které je vhodné pro pozorování zvěře je potom Hayden Valley, kterým budete projíždět, pakliže se vydáte na okruh okolo celého parku. Hayden Valley se nachází jižně od Canyon Village.

Podívejte na video o zvířatech, která v Yellowstonu můžete spatřit:

Yellowstone a jeho další úžasná místa, která navštívit

Pokud máte více jak 2-3 dny, rozhodně se stojí za to podívat i na další nádherná místa, které Yellostone ukrývá. Často se jedná o malé zastávky podél silnice.

11) Koupání ve Firehole River – Firehole Canyon Drive

Pokud se chcete osvěžit během parného dne, máte možnost se vykoupat ve Firehole River. Za Madison Junction stačí odbočit z hlavní silnice na Firehole Canyon Drive. Jakmile uvidíte auta zaparkovaná kolem silnice, dorazili jste na místo. K dispozici tu jsou i toalety. Navzdory jménu ale neočekávejte výrazně vysokou teplotu vody. Je tak akorát příjemná na plavání.

Další možností, kde si zaplavat, je potom Boiling River u Mammoth Hot Springs.

Firehole River je oblíbené místo ke koupání, můžete skočit do peřejí a nechat se jimi pár metrů unášet.
Firehole River je oblíbené místo ke koupání, můžete skočit do peřejí a nechat se jimi pár metrů unášet.

12) Fountain Paint Pot

Tahle zastávka je vskutku zajímavá. Můžete se totiž podívat na bublající jámu bláta krémové barvy, hlasitě hučící díru do země i další hezká jezírka.

Mudpots jsou velmi zajímavým úkazem
Mudpots jsou velmi zajímavým úkazem

13) Firehole Lake Drive

Název vypovídá, že sem je potřeba zajet autem. Po cestě vám však čeká mnoho zastávek u gejzírů i krásných jezírek. Jednoduše další aktivní termální oblast.

Firehole Lake Drive a jeden z gejzírů při erupci.
Firehole Lake Drive a jeden z gejzírů při erupci.

14) Mud Volcano

Mud Vulcano není sopka jako taková, ale jedná se o další termální oblast s gejzíry a horkými prameny. Svůj název tato oblast získala především pro svou barvu a možná i smrad. Na rozdíl od ostatních průzračných a krásně barevných jezírek uvidíte zabahněnou hnědou vřící vodu. Je to také zajímavé, ale nikoliv tak pěkné na fotky.

15) Craig Pass

Toto místo není zajímavé samo o sobě, ale je tu cedule „Continental Divide“, u které se můžete vyfotit, protože tu prochází kontinentální rozvodí. Voda z jedné strany tohoto kopce teče do Pacifiku, druhá do Atlantiku.

Yellowstone: Cedule Continental Divide.
Rozvodí mezi Atlantickým a Pacifickým oceánem

16) Další zajímavá snadno dostupná místa v Yellowstonu

 • Tower Fall – vodopády blízko Tower – Roosevelt
 • Artists Paintpots – další termální jezírka
 • Lake Village – restaurace a hotel u Yellowstone Lake

Yellowstone: Treky do divočiny a stanování

Pro všechny, kteří se do Yellowstonu chystají třeba na týden nebo i delší dobu, mohou být zajímavé některé pěší túry, které nejsou dostupné jen tak od parkoviště, ale vydáte se na ně do pravé divočiny parku.

17) Lone Star Geyser / Shoshone Lake

Trek ke gejzíru Lone Star vede převážně lesem. Po cestě potkáte i menší termální oblast. Erupce gejzíru můžete čekat každé 3 hodiny a gejzír tryská až 14 m vysoko. Trasa je dlouhá zhruba 8 km a zabere vám kolem 2–3 hodin (+ o něco déle, když budete čekat na jeho erupci).

Dále můžete pokračovat a k jezeru Shoshone Lake, což už vydá na celodenní výlet.

U gejzíru na vás čeká i návštěvní kniha, ze které se občas dočtete čas předchozí erupce.
U gejzíru na vás čeká i návštěvní kniha, ze které se občas dočtete čas předchozí erupce.

18) Avalanche Peak

Máte-li rádi hory a výhledy, můžete se pustit na strmý výstup na Avalanche Peak. Výstup je dlouhý 3,3 km a může vám zabrat kolem 3 hodin. Ještě začátkem června zde může být sníh. Také se sem nedoporučuje chodit v září/říjnu, kvůli častému výskytu medvědů Grizzly.

Vrcholové foto z Avalanche Peak a rozhled na Yellowstone.
Vrcholové foto z Avalanche Peak a rozhled na Yellowstone.

19) Union Falls

Union Falls jsou druhé nejvyšší vodopády parku. Túra k nim se dá zvládnout i za jeden den (tam i zpět je to 25 km) nebo můžete přespat na některém z tábořišť v okolí vodopádů. Na začátek treku se dá dojet po prašné cestě od Flagg Ranch.

Krásné Union Falls, nástup na trasu je mimo národní park Yellowstone u Grasy Lake Reservoir.
Krásné Union Falls. Nástup na trek je mimo národní park Yellowstone u Grasy Lake Reservoir.

20) Další treky a túry v Yellowstonu

V Yellowstonu nalezneme spoustu krásných treků a stezek. Na jednodenní i vícedenní výlet. Mezi další oblíbené výlety patří:

 • Mystic Falls,
 • Mary Moutain,
 • Mt. Washburn,
 • Electric Peak,
 • a další.
Mystic Falls, jeden z kratších treků, které Yellowstone nabízí.
Mystic Falls, jeden z kratších treků, které Yellowstone nabízí.

Povolení k nocování v tábořištích – Backcountry permits

Plánujete-li vícedenní túru, je potřeba se předem zaregistrovat na některé z Ranger Station, kde vám zároveň dají i tzv. Backcountry Permit, tedy povolení k nocování na některém z tábořišť. Seznam Ranger station, kde je možné o povolení požádat i další podrobnosti najdete zde.

 • Cena je 3 $ na noc a osobu.

Pokud si chcete zajistit místo v konkrétním tábořišti, máte možnost rezervace za 25 $.

Yellowstone a mapa bodů se všemi zajímavými místy

Pro snadnější plánování cesty jsme pro Vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavými body v národním parku Yellowstone. Body jsou barevně odlišené pro snadnou orientaci. Jednotlivé vrstvy si můžete skrývat. Mapu/plánek Yellowstonu od správy národního parku si můžete stáhnout zde.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa.

Yellowstone mapa

Podívejte se na toto krásné video o národním parku Yellowstone:

Kam dál? Grand Teton National Park

Když už jste zavítali do národního parku Yellowstone, neměli byste si nechat uniknout ani národní park Grand Teton. Grand Teton prakticky navazuje na Yellowstone z jeho jižní strany. Grand Teton je nádherný horský masiv tyčící se do výšky 4000 m. Pokud jste milovníci hor, můžete zdolat Middle Teton (bez nutnosti jakéhokoliv lezeckého vybavení) nebo potom Grand Teton, který už je lezecký.

V každém případě si udělejte zastávku v malé vesničce Colter Bay u jezera Jackson Lake. Je odtud nádherný výhled na hory přímo od jezera.

Výhled na pohoří Grand Teton od jezera Jackson Lake.
Výhled na pohoří Grand Teton od jezera Jackson Lake.

Další místa v USA

Plánujete road trip po západní části USA? Nenechte si ujít ta nejhezčí místa a národní parky. Připravili jsme pro vás seznam míst i trasu road tripu: Národní parky na západě USA: 23 Nejkrásnějších míst, která navštívit!

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Národní park Yellowstone od A do Z_ Rady, tipy i nejkrásnější místa

Yellowstone – FAQ – často kladené otázky:

Jaká jsou nejkrásnější místa v Yellowstonu, která stojí za to navštívit?

Zde najdete podrobný popis nejzajímavějších míst v Yellowstonu, která stojí za to navštívit, včetně podrobné mapy ke stažení.

Existuje mapa s nejzajímavějšími místy ke stažení?

Ano, zde najdete podrobnou mapu s nejzajímavějšími místy, která stojí za to v Yellowstonu navštívit. Mapu si můžete stáhnout do mobilu.

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Yellowstonu?

Ideální dobou na návštěvu národního parku Yellowstone jsou letní měsíce. Sezona tu začíná v květnu a trvá do konce září. Doporučujeme park navštívit těsně po začátku nebo těsně před koncem sezony, kdy je tam nejméně turistů. Naopak v červenci je v parku lidí nejvíce. Park je rovněž možné navštívit v zimě, to ale očekávejte úplně jiný zážitek. Zde najdete více o počasí v Yellowstonu.

Jaké je vstupné do národního parku Yellowstone?

Pokud se chystáte navštívit více národních parků, jednoznačně se vám vyplatí pořídit si „Annual Pass“, tedy roční vstupenku do všech národních parků USA. Annual Pass pořídíte za 80 $ a platí pro celé vozidlo i všechny jeho pasažéry.

Jednotlivé vstupy do parku platné po 7 dní:
35 $ za vozidlo (včetně pasažérů)
30 $ za motorku nebo sněžný skútr
20 $ za chodce/cyklistu/běžkaře

Roční vstup do Yellowstonu je za 70 $.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

2 komentáře u „NP Yellowstone: Kompletní průvodce – praktické tipy i zajímavá místa“

 1. Objevila jsem váš blog čistě náhodou a jsem nadšená :). Skvělá práce :).

Komentáře nejsou povoleny.