Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

Ekvádor, to jsou vysoké hory, zasněžené sopky, amazonský prales nebo úchvatný zvířecí ráj na Galapágách. Ačkoliv je Ekvádor poměrně malou zemí nabízí opravdu bohatý mix toho, co tu cestovatel může zažít. Tato země potěší všechny milovníky přírody, horaly i ty, kteří sem dojedou s úmyslem se zúčastnit šamanských rituálů s Ayahuascou.

V tomto článku, jsme pro vás připravili rozsáhlého průvodce pro vaši cestu Ekvádorem na vlastní pěst. Máme pro vás praktické tipy na cestování i seznam úžasných míst této rozmanité země, která stojí za to navštívit.

Víza a podmínky vstupu do Ekvádoru

Pro občany České republiky nejsou do Ekvádoru potřeba víza.

Při vstupu do Ekvádoru si ale dejte pozor na to, že musíte mít zpáteční letenku ze země – tedy oficiálně by mělo stačit doložit finanční prostředky na pobyt v Ekvádoru a letenku, ale nám se stalo, že nám při cestě z Panamy málem uletělo, kvůli této oficialitě, letadlo.

Zachránila nás šikovná služba na pronájem letenky Onewayfly – za 20 USD si během pár kliků můžete pořídit doklad o vycestování ze země. Což se hodí, když nevíte, jak dlouho v Ekvádoru chcete být.

Při vstupu do Ekvádoru dostanete do pasu razítko na 90 dní. Při překročení tohoto limitu po vás budou chtít zaplatit celkem vysokou pokutu.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)
Úžasná houpačka na kopci nad Quitem

Počasí a sezóny v Ekvádoru

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Ekvádoru?

  • Pokud máte rádi slunečné dny, nejlepší dobou pro návštěvu Ekvádoru je léto – od června do září. Zejména pokud si chcete užít výhledy na monumentální sopky bez mráčků.
  • Dobrým obdobím pro návštěvu je i prosinec, který je ze zbytku deštivé sezóny ten nejsušší.
  • Naopak měsíce, kterým se chcete vyhnout jsou březen a duben, které jsou nejdeštivější z celého roku.
  • Je ještě nutné podotknout, že výše uvedený popis počasí platí pro Ekvádorskou “vysočinu”.

Počasí a sezóna v Amazonii

V Amazonii naopak v lednu začíná suchá sezona. Deštivá sezona v Amazonii je od března/dubna do července. Ostatní měsíce jsou, co se týká počasí, proměnlivé. Návštěva Amazonie ale stojí za to v každé sezóně (liší se jen šance na to jaká zvířata spíše uvidíte).

Počasí a sezóna na Galapágách

Pro návštěvu Galapág je nejlepší sezonou prosinec–květen, kdy tu je suchá a slunečná sezona. Moře je tou dobou klidnější a viditelnost v moři při potápění je vyšší. Od června do listopadu je tu chladněji (zejména v noci). Ani chladnější sezona, ale není považována za špatnou, určitě se vám ale při šnorchlování bude hodit neopren.

Cestování v deštivé sezoně

Ani cestování v deštivé sezoně, není tak “mokré”, jak by se mohlo zdát. Některé dny je hezky, některé prší. Hlavní nevýhodou jsou ale mraky, které zahalují monumentální sopky a pravděpodobně vás toto počasí ochudí o krásné výhledy, což je škoda.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)
Úžasná zip-line nad vodopádem u Baños

Ceny a placení

Oficiální měnou Ekvádoru je americký dolar.

Bankomat, který je zcela bez poplatků se jmenuje BANRED, je oranžový a dá se najít v supermarketech Santa Mari, případně i na jiných místech na ulicích.

Platba v hotovosti v Ekvádoru zatím stále převažuje. Kartou můžete platit ve velkých supermarketech (velký supermarket v Ekvádoru má velikost menšího supermarketu v ČR). Ekvádorské hotely a hostely chtějí ve většině případů zaplatit hotově (najdete ale i výjimky). Ve většině případů nemůžete ubytování zaplatit kartou ani předem přes Booking.com.

V porovnání s ČR je tu levno. Obědové menu, na které můžete narazit na trzích nebo ve městech tu pořídíte za 2,5 USD. Pokoj pro 2 stojí v rozmezí 10–30 dolarů na noc.

Příklady cen v Ekvádoru

  • Lahev vody (1,5l) – 1 USD
  • Barel vody (6 l) – 1,5 – 2 USD
  • Snídaně/oběd/večeře (celé menu) 2–3 USD
  • Jídlo v turistické restauraci 7–12 USD
  • 1 cesta MHD – 35 centů
  • Pokoj pro dva – 10–20 USD za noc
  • Lůžko v hostelu – 8 USD
  • Ovoce na trhu (pytlík různého ovoce) – 1 USD
  • Cesta autobusem 2–7 USD dle vzdálenosti

Uvedené příklady neplatí pro Galapágy, tam jsou ceny zhruba dvojnásobné.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)
Řeka nad vodopádem Pailon del Diablo u Baños

Doprava v Ekvádoru

Doprava po Ekvádoru je snadná, nikoliv však ekologická. Za autobusy, auty i náklaďáky se tu linou mračna černého smogu, proto doporučujeme pořídit si sebou do velkých měst roušky (dají se sehnat na každém rohu).

Autobusy

Autobusem se dá po Ekvádoru dostat prakticky všude a jejich frekvence je opravdu vysoká. Prakticky se nám skoro nikdy nestalo, že bychom na dálkový autobus museli čekat víc, jak půl hodiny. Na nádražích vám pomohou “naháněči”, kteří pravidelně pokřikují názvy různých destinací, kam jezdí zrovna autobus jejich dopravce. Na větších nádražích si můžete koupit lístky u přepážky, ale stejně tak se dá zaplatit i v autobuse.

Ceny dálkových autobusů se pohybují od 2 do 7 dolarů v závislosti na vzdálenosti.

Pokud jde o autobusy na kratší vzdálenosti – typicky něco jako MHD ve městech. Ceny za jízdu se pohybují v rámci centů. Ve velkých městech doporučujeme hledat spojení přes Google mapy – fungují tu celkem dobře!

A to, že byste někde museli hledat, kam co jede, se opravdu neděje, protože vám hned všichni ochotně poradí a ukážou kudy kam.

Taxi

Taxíky jsou v Ekvádoru poměrně levné a často se tak můžete dostat někam rychle a efektivně právě taxíkem. Pokud navíc cestujete s někým dalším, s kým se o náklady podělíte, je to ideální. Předem se zeptejte, kolik vás cesta na dané místo bude stát. Pokud je cena příliš vysoká, nebojte se smlouvat. Krátké cesty po Quitu se pohybovaly od 2 do 7 dolarů, dle vzdálenosti. Cesta z letiště do centra (cca 45 minut – hodina) stála 26 dolarů.

Uber a Cabify

Alternativou ke klasickému taxi jsou i služby jako Uber a Cabify, kdy přesně víte, kolik vás daná cesta může stát. Nevýhodou může být čekací doba (běžné taxíky totiž jsou prakticky na každém rohu). Tyto služby fungují jen ve velkých městech.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

Ubytování

Ubytování tu jednoduše najdete přes Booking.com. Mimo sezonu se ani nemusíte bát přijít zeptat se přímo do hostelu, jestli nemají volno a za kolik mají pokoj. V podstatě na všech turistických místech a ve všech městech najdete dostatek ubytovacích kapacit.

Ceny ubytování se pohybují kolem 10-20 USD za pokoj pro dva.

Pokud se vám stane, že je hostel na Bookingu vykoupený, můžete zkusit do hostelu přijít a zeptat se, jestli mají volno. Nám se několikrát stalo, že měli volno i když na Bookingu neměli.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)
Výhled ze střešní terasy našeho ubytování v Otavalu

Praktické informace k cestování po Ekvádoru

  • Zásuvky v Ekvádoru jsou Amerického typu A a B, voltáž 120 V a frekvence napětí je 60 Hz. Do Ekvádoru je tedy potřeba cestovní adaptér.
  • Očkování – Mezi doporučená očkování pro Ekvádor patří očkování proti Břišnímu Tyfu, Žloutence typu A i B, a pokud se chystáte do džungle, tak i proti Žluté zimnice. Očkování proti Žluté zimnici, je povinně vyžadováno v případě, že přijíždíte z oblasti s jejím výskytem.
  • Vysoká nadmořská výška – Je dobré myslet na to, že Ekvádor má vysoké hory a běžně se budete pohybovat ve výškách okolo 3000-4000 metrů nad mořem (nejvyšší hory pak sahají dokonce k 6000 m). Quito, hlavní město Ekvádoru, je druhé nejvýše položené hlavní město na světě ve výšce 2850 m. n. m. Proto si hned po příletu neplánujte náročný program, protože se vám bude hodit něco odpočinkovějšího na aklimatizaci. Proti výškové nemoci se zde doporučují žvýkat listy koky (balíček pořídíte na trhu kolem 2 dolarů).
  • Cestovní pojištění – Při cestě do Ekvádoru je potřeba dát pozor na to, že hodně cestovních pojištění kryje turistiku pouze do 3000 metrů nad mořem. V takovýchto výškách se ale běžně nacházejí některá města a pokud se chystáte na nějaký větší výstup nebo túru, potom vám běžné pojištění nemusí stačit. Pokud se tedy chystáte na túry do hor, můžeme doporučit cestovní pojištění, které nabízí Český horolezecký svaz, které má turistiku pro své členy výškově neomezenou.
  • Kohoutková voda – voda z kohoutku v Ekvádoru pitná není. Lze ji však využít pro umývání nádobí. Na pití si tak kupujte vodu balenou.
  • Ostré slunce – nepodceňte ani sluneční ochranu. Slunce je na rovníku velmi silné. Nezapomeňte si pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém (pokud nejedete s příručním zavazadlem, kupte si jej ještě v ČR, kde vás vyjde levněji).
  • SIM karta a data – prakticky na každém rohu najdete stánek s telefony, kde vám za levno prodají sim kartu – nejčastěji mobilní sítě Movistar či Claro. Obě sítě mají podobné pokrytí i tarify. Pokrytí ve městech je velmi dobré, v horách signál často není. Movistar nabízí za 5 USD sim kartu a tarif s 8 GB za 10 USD na 30 dní, 2 GB na 7dní za 3 USD a další.
Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)
Lama u laguny Quilotoa

Bezpečnost v Ekvádoru

Kriminalita je v Ekvádoru v porovnání s ostatními zeměmi Jižní Ameriky nižší. Za nás mohu říct, že jsme se za celou dobu pobytu v Ekvádoru necítili jinak v ohrožení. Dobrým pravidlem je nenosit viditelně šperky a mít u sebe méně hotovosti.

V Quitu se po setmění doporučuje brát při přesunech taxi (i pro kratší vzdálenosti). Jinak rušné město se se západem slunce kompletně vylidní. Za nejrizikovější oblast/město je považován Guayaquil, kde je potřeba si dávat na krádeže pozor. V menších městech je bezpečno. Např. v turistickém Baños všechno žije mnohem déle do večera, restaurace, stánky, zmrzlinárny apod.

Na starých fórech a blozích jsme se dočetli, že si batohy nemáme dávat do zavazadlového prostoru a nejlépe si je držet na klíně. To už ale spíše neplatí. Bezpečnost se tu za poslední roky značně zvýšila.

Můžete se také podívat na aktuální doporučení českého Ministerstva zahraničních věcí.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

Jídlo v Ekvádoru

Jídlo obecně je v Ekvádoru dobré a levné. Na mnoha místech najdete takové obědové menu, které obsahuje polévku, hlavní chod a pití. Pořídíte ho už od 2,5 – 3 USD. Dívejte se po nápisech Almuerzo. Nejčastěji se takové hlavní jídlo skládá z rýže, čočky a nějakého masa (kuře, vepřové, ryba nebo krevety).

Za stejnou cenu mají také i bohaté snídaně, které servírují prakticky celé dopoledne (hledejte nápisy Desayuno).

Kromě těchto jídelen najdete i spoustu dalších restaurací, kterým ceny za jídlo začínají na 3 USD a stoupají k 10 USD, někde i více.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

Co v Ekvádoru ochutnat?

A pokud rádi ochutnáváte tradiční kuchyni, zde je několik, tradičních ekvádorských pokrmů, které byste si neměli nechat ujít:

  • Encebollado – Encebollado je polévka s jukou, tuňákem a hromadou cibule (v překladu z názvu vyplývá “hodně cibule”), často vám k ní donesou popcorn a někdy i banánové chipsy. Jídlo je to dobré a často si stačí dát právě jen encebollado a na oběd máte vystaráno.
  • Empanadas – pokud máte menší hlad, můžete narazit na stánky s empanadas – jsou to takové smažené kapsičky plněné nejčastěji kuřetem, sýrem, případně i další příchutí. Většinou stojí kolem dolaru. Abyste se pořádně najedli většinou potřebujete aspoň dvě až tři.
  • Morocho – je nejčastěji servírováno ke snídani a je to taková mléčná rýže ve sklenici. Ochuceno někdy bývá kořením a rozinkami.
  • Cévice – jedná se o studenou polévku s různými příchutěmi (často např. s krevetami).
  • Bolón de verde – Jde o smaženou kouli naplněnou masem, často se podává jako snídaňové menu, nebo jej najdete v polévce.
  • Tigrillo – Jedná se o směs mačkaných zelených banánů (platanos), vajec a sýra. Nejčastěji se podává ke snídani – ale je to pořádná snídaně (o velikosti oběda) a můžete si jej často objednat právě i k obědu. Strukturou vám to možná připomene knedlík s vajíčkem, ale chutná to ještě lépe (za nás určitě můžete doporučit). Navrch se často dává ještě smažené vejce.
  • Pečené morče (Cuy asado) – na závěr tato ekvádorská lahůdka. Kamarád nám o něm básnil tak dlouho, že jsme neváhali jeho rady poslechnout. Pečené morče je naprostá delikatesa! Hned po losím mase, asi to nejlepší, které jsme kdy jedli. Chutí připomíná králíka, ale je o dost lahodnější a jemnější. Servírováno bývá s kukuřicí, bramborami a různými omáčkami. Jeho pečené křupavé kůži se žádná nevyrovná. Celé morče stojí kolem 25 USD, ale rozhodně za to stojí. Z jednoho morčete se dva nají až až, takže se možná nemusíte bát se o něj rozdělit i ve třech. Některé restaurace nabízí i čtvrtku na ochutnání. Místem, kde morče ochutnat, je určitě Cuenca a restaurace Mi Escondite.
Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

Jazyk

Oficiálním jazykem Ekvádoru je španělština. Před cestou sem důrazně doporučujeme naučit se základní fráze, protože anglicky tu mluví málokdo.

Hodit se vám budou tato témata:

  • Základní fráze
  • Číslovky
  • Hodiny
  • Jídlo
  • Restaurace
  • Ubytování
  • Doprava.

Tedy typicky:

  • Kolik to stojí? – ¿Cuánto cuesta esto?
  • Kdy jede autobus do …? – ¿Cuándo sale el autobús a …?
  • Kde jsou záchody? – ¿Dónde está el baño?
  • V kolik hodin? – ¿A qué hora?
  • Chci/chceme – Quiero/Queremos
  • Mohu/můžeme – Puedo/Podemos
  • Jít/jet – Ir

Výbornou pomůckou pro základy španělštiny je aplikace Duolingo, která je zdarma. Případně si doporučujeme stáhnout offline překladač od Googlu – to také funguje. Byl tu i kamarád s nulovou španělštinou a vždy se zvládl domluvit rukama nohama. Říkal: “Já mluvím česky, oni španělsky, ale vždycky se nějak dohodneme” 🙂

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)
Další krásná houpačka v Casa del Arbol poblíž Baños

Kultura a náboženství v Ekvádoru

Ekvádorské obyvatelsto je podobně rozmanité, jako samotná země. Většina obyvatel má mesitcké kořeny (Mestizo) – jde tu o mix španělských kolonistů a ekvádorských indiánů. V současné době se 77 % Ekvádorců hlásí ke křesťanství a 11 % k evangelické církvi. Celkem má Ekvádor přes 18 milionů obyvatel. 

Najdeme tu také původní indiánské kmeny a s nimi i tradici šamanismu. Šamani jsou místní léčitelé, ale i ti díky kterým se mýty, legendy a historie předává z generace na generaci. Léčí tělo, ale i ducha v poslední dobou sem za jejich léčbou přicházejí lidé z celého světa.

Jejich nejdůležitějším nástrojem jsou halucinogenní látky získávané z pralesních rostlin. Asi nejznámějším halucinogenem je liána Ayahuasca (liána duše).

Pokud byste si chtěli přečíst něco víc, od našeho kamaráda, který strávil u šamanů několik měsíců a prošel si mnoha rituály a procedurami, zde je jeho facebooková stránka.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

Nejkrásnější místa Ekvádoru

Teď už se pojďme podívat na místa, která v Ekvádoru stojí za to navštívit.

1) Quito

Vaše první kroky budou skoro jistě směřovat do hlavního města Ekvádoru. Quito patří mezi nejvýše položená města planety (2850 m. n. m.) a bude se vám hodit jako aklimatizační základna, pokud se chystáte i na nějaké další treky. Vězte, že je ta výška opravdu znát. A co si nenechat ujít v Quitu?

  • Free walking tour – Procházka městem s průvodcem je ideální hned pro první den a seznámení se s městem. Zároveň se tady dozvíte spoustu zajímavých informací. Můžeme doporučit tour, která začíná každý den v 10.00 u Community Hostelu, nedaleko tržiště. “Příspěvek” za tour je 10 USD. S touto tour se podíváte na tržiště, kde ochutnáte spoustu různého ovoce (polovinu z toho, jsme tu jedli poprvé), dozvíte se něco o historii města i Ekvádoru, trochu o místním šamanství a bylinkářství, doporučí vám super jídelnu a podíváte se na nádherné růže. Další zastávkou je dům, ve kterém mají v podlaze zalité kosti, čeká vás ochutnávka čokolády a celou tour zakončíte u jednoho z kostelů. Celá tour je asi na 3 hodiny a určitě stojí za to.
  • Teleferico Quito (lanovka) -Tato lanovka vás doveze do výšky 4000 metrů nad mořem a uvidíte odtud krásné výhledy nejen na město, ale budete-li mít štěstí, tak i na okolní vulkány. Kousek nad lanovkou jsou také krásné houpačky (fotky stojí za to). O další kousek dál se můžete velmi levně občerstvit u koní. Pokud máte čas a chuť, můžete se odtud vydat na první aklimatizační výšlap na vulkán Pichincha (4696 m. n. m.)
  • Panecillo – je kopec se sochou La Olla. Z tohoto kopce je krásný výhled, a navíc se můžete dostat i nahoru na samotnou sochu. Vstupné sem stojí dolar. Nahoru jezdí autobus. Dolů po schodech je to sice hezká procházka (ale na walking tour nám ji nedoporučovali – prý to není ideální čtvrť z hlediska bezpečnosti).
  • Basilica del Voto Nacional – Co opravdu stojí za návštěvu, je střecha baziliky. Vstupné stojí 4 dolary a zážitek z výstupu na vyhlídkové věže není ledajaký – na samotný vrchol vystoupáte po strmých kovových žebřících. Už ale průchod přes střechu a kruhová vitráž v patře pod střechou stojí za to.
  • Itchimbia a Crystal Palace – pokud budete mít spoustu času, můžete se jít projít i na kopec, kde je Crystal Palace.

Kde se v Quitu ubytovat?

Pro sólo cestovatele je skvělý Community Hostel, kde se hravě seznámíte s ostatními a třeba si najdete parťáky na další průzkum Ekvádoru. Pro páry je potom levnější variantou také milý Yumbo Hostel Imperial Quito.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

2) Rovník – Mitad del Mundo a Intinan Solar museum

Určitě nesmíte vynechat návštěvu rovníku. Vtipné je, že původní označení rovníku s kolosálním monumentem je asi o 150 metrů vedle. Skutečný rovník najdete v Intinan Solar museum. Ale nebojte, vůbec nejde o nudné muzeum – čeká vás tu spousta praktických pokusů. Zkusíte si postavit vejce na hlavičku hřebíku, chodit se zavřenýma očima po čáře, nebo se podíváte, jak na rovníku odtéká voda z umyvadla. Zábavným pokusům předchází i krátká exkurze k původním amazonským kmenům – najdete tu např. originál scvrklé hlavy od známých lovců lebek. Vstupné stojí 5 dolarů a prohlídka trvá asi hodinu.

Po prohlídce se zastavte u stromů u vchodu, kde můžete pozorovat kolibříky.

Zmiňovaný falešný monument najdete v místě s názvem Mitad del Mundo (střed světa). Vstupné sem stojí rovněž 5 USD a mají tu také zajímavé expozice. Pokud máte málo času, bohatě stačí Intinan Solar museum.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

3) Amazonie – Cuyabeno

Výlet do Amazonie by vydal na samostatný článek. Pokud se na vaší cestě jižní Amerikou chystáte do Amazonie, je tu hned několik možností. Přírodní rezervace Cuyabeno, národní park Yasuní, Tena, případně potom můžete Amazonii navštívit i z Peru. Podle referencí cestovatelů jsou všechny tyto amazonské exkurze dosti podobné, ale právě Cuyabeno patří k těm levnějším možnostem.

My jsme se zúčastnili exkurze od Community Hostelu v Quitu, která nás zavedla do Dolphin Lodge a byli jsme naprosto nadšení. 5denní tour stála 320 USD/ a 4denní potom 270 USD. Myslíme si, že 4 dny vám na ochutnávku džungle stačí. No a co vás čeká?

Nočním autobusem se dopravíte k mostu Puente Cuyabeno a dál už cesta lodí do pralesa (řeka je jedinou cestou). Už po cestě budete mít příležitost vidět spoustu zvířat, ptáků, opic i kajmanů. Celá cesta do pralesa je vlastně o pozorování zvířat. Náš průvodce Elias byl opravdu nadšený srdcař a pověděl nám spoustu informací o všem, co jsme viděli, od rostlin, hmyzu až přes větší zvířata. Čekala nás i návštěva místní komunity, ze které on sám pocházel. Společně jsme si tak vyzkoušeli tradiční přípravu pokrmu z juky a na krátko jsme navštívili i šamana. Večer jsme jezdili pozorovat na západy slunce na nedalekou lagunu a čekala nás i noční výprava do pralesa.

Osobně jsem se bála hmyzu, pijavic a komárů, ale vlastně nic z toho nebyl problém, komárů bylo méně než u jakékoliv české řeky v létě a ostatní hmyz (jako např. pavouci) byl naštěstí vidět jen v noci v pralese. Tento zážitek byl určitě nedílnou součástí návštěvy Ekvádoru a Dolphin Lodge můžeme vřele doporučit. Tyto projekty Eco – lodží, vznikly právě na pomoc lokálním komunitám.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

4) Otavalo – Laguna Cuicocha

Pokud máte čas, můžete vyrazit do Otavala, městečka severně od Quita. Jezdí se sem hlavně kvůli treku okolo laguny Cuichocha. Pěkné je ale projít si i místní trh, kde nabízí spoustu uměleckých věcí, ale hlavně ponča. Další pěknou zastávkou a procházkou je potom vodopád Cascada de Peguche.

Doporučit můžeme tohle ubytování s luxusní rooftop terasou!

Trek kolem laguny Cuicocha

Autobusem se se dostanete s jedním přestupem. Nejprve se musíte dostat do městečka Quiroga (bus za 0,4 USD) odkud jede přímý autobus k laguně (0,5 USD). Rychlejší alternativou je taxi přímo z Otavala (10 USD k laguně). Trek kolem laguny vás vezme do výšky v rozmezí 3100–3450 m. n. m. Okruh měří 12 km a zabere vám zhruba 5 hodin.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

5) Mindo

Další zastávkou, která se vám může líbit je Mindo, je zde spousta vodopádů a oblast je známá především pro pozorování kolibříků. Známý je zejména trek kolem vodopádů – Ruta de las Cascadas. Projet se tu můžete třeba i na zipline. Sami jsme zde nebyli.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

6) Laguna Quilotoa

Asi jeden z nejslavnější treků Ekvádoru vede k laguně Quilotoa. Buď se dá jít kompletní 3denní cesta, která končí u laguny, nebo si sem můžete udělat jednodenní výlet z města Latacunga. Autobusy sem jezdí pravidelně z autobusového nádraží v Latacunze za 2,5 USD. Za vstup k laguně se platí 2 dolary za osobu.

Okruh kolem laguny má 10 km a vyhradit byste si na něj měli alespoň 5-6 hodin. Opět si dejte pozor na nadmořskou výšku (3800 – 3900 m. n. m.). U laguny je spousta hospůdek, kde mají obědová meníčka kolem 5 USD. Můžete také sejít dolů k laguně a půjčit si kajak. U laguny je i kemp.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

7) Vulkán Cotopaxi

Z Latacungy (i z Quita) můžete jet do národního parku Cotopaxi, podívat se na jeden z krásných ekvádorských vulkánů. Na Cotopaxi se opět dá vystoupat s horským vůdcem, nebo můžete jen dojít k chatě, odkud výpravy vychází na vrchol. V parku se dá i kempovat (zdarma nebo za 5 USD, v závislosti na tom, jestli někdo přijde vybrat poplatek). Kempování u laguny byl i náš plán, ale bohužel to nedovolila vysoká aktivita sopky.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

8) Vulkán Chimborazo

Nejvyšší vulkán Chimborazo láká mnoho horalů, neboť jde o poměrně jednoduchou “šestitisícovku”. Výpravy se sem konají každý den a stojí kolem 350 USD. Bohužel ne vždy se poštěstí (kamarádi se museli vracet z 5800 metrů kvůli lavinovému riziku).

Oblíbenou aktivitou je také sjíždění vulkánu na kolech. Kola vám vyvezou do nejvyššího bodu, kam se dá autem dojet a vás čeká 40kilometrový sjezd.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

9) Baños

Baños – to je město v překrásném horském údolí, které nabízí nepřeberné množství aktivit. Svým způsobem v tomto ohledu připomíná novozélandský Queenstown. Najdete tu snad všechny outdoorové aktivity, na které si vzpomenete, Od canyoningu, raftingu, horských kol přes obří houpačky, zipline a bungee jumping až po termální prameny.

Co tedy stojí za to v Baños navštívit?

  • Casa del Arbol – Casa del Arbol je nádherný areál, který se nachází v kopcích vysoko nad Baños a nabízí krásné výhledy i spousta zábavy. Několikero houpaček vybízí ke krásným fotkám, stejně tak jako další vyhlídky, instalace a květiny v zahradě. Svézt se tu můžete na krátké zipline. Vstupné sem stojí pouhý dolar a v areálu je rovněž velmi příznivě naceněné občerstvení, kde můžete posedět. Z města se sem dostanete autobusem, který jezdí ve 14 hodin (ale i dříve) z ulice Pastaza (křižovatka s ul Montalvo, případně Luis A. Martinez). Autobus zpět do města jede ve 13, 16 a 18 hodin. Zpátky do města se ale dá dojít i delší procházkou (to doporučujeme jen v případě, že máte stažené offline turistické mapy v Locusu nebo mapách.cz).
  • Obří houpačka nad městem – Columpio Fantasias De Volar – to je úžasná šílenost se kterou se proletíte nad městem. Ano výhledy jsou to krásné a po prvním zhoupnutí už si budete jen užívat. Za tuhle adrenalinovou aktivitu zaplatíte 12 dolarů na osobu.
  • Ruta de las Cascadas – Asi nejoblíbenější aktivitou je Ruta de las Cascadas – tedy cesta kolem vodopádů. Pokud si je chcete všechny svobodně užít a neomezeně se kochat, doporučujeme si půjčit kola. Ty vás vyjdou na 5 (nebo 10 dolarů) za den (záleží na půjčovně). My jsme sehnali velmi pěkná kola zde na ulici Oriente. Výlet podél vodopádů je na celý den. Po cestě se můžete zastavit na neskutečné zipline nad kaňonem (Tarabita Agoyan) nebo se svézt přes rokli v lanovce, které se zipline, tak trochu podobá. Ceny jsou příznivé (10 dolarů za jízdu, případně 15 za dvě jízdy). Jak cesta pokračuje, uvidíte ještě spoustu dalších lanovek a zipline, ale myslíme si, že nejlepší výhledy má právě hned ta první.
  • Pailón del Diablo – na konci výletu po Ruta de las Cascadas na vás čeká opravdový skvost. 88 metrů vysoký mohutný vodopád, vás ohromí – i namočí, pokud se bude chtít jít podívat opravdu blízko. Na vyhlídky vedou hned 2 vstupy a 2 stezky. Pokud máte mál času, lepší výhledy jsou z pravého břehu. Zabočíte tam těsně před mostem (jsou zde cedule Entrada Nueva). Vstupné je na obou stranách stejné (2 USD). A pokud si zde počkáte, až do tmy, uvidíte vodopád nasvícený všemi barvami.
  • Termály pod vodopádem – Termas de la Virgen jsou oblíbeným místem k odpočinku po dlouhém dni. U vstupu si musíte pronajmout koupací čepici (za 50 centů) a pak už si můžete užívat teplé termální lázně. Jsou tu 3 bazény. Hlavní a největší je ten na terase a má příjemnou teplotu. Dva malé bazénky jsou ohromně horké a pokud se do nich vůbec ponoříte, máte můj obdiv. Vstupné je necelých 5 dolarů.
  • Vyhlídky na protější straně od Casa del Arbol – můj pocit je, že si místní na druhé straně kopce udělali vyhlídkový Disneyland – ano těch vyhlídek je opravdu spousta a kreativita majitelů nezná mezí. Nicméně ty výhledy jsou opravdu krásné. Můžete si zaplatit vyhlídkovou Chiva tour. (Chiva je takové turistické nákladní auto). Tour stojí 5 dolarů a když si ho zaplatíte u stejné společnosti, jako jste si pronajali kola, nejspíše dostanete slevu. Na této vyhlídkové tour vám udělají několik zastávek a už je jen na vás, na které vyhlídky si chcete zaplatit vstup a na které ne (většinou stojí 2 dolary). Já osobně doporučuji Manos del Dios.
  • Most přes řeku Pastaza – Opravdu krásnou a neznámou vyhlídkou je ta z mostu přes řeku Pastaza. Nejen hlavní most, ale i malý visutý mostek, na který se dostanete pešky, vám nabídne vhledy do dramatické soutěsky. Pokud byste dostali chuť na adrenalin. Z hlavního mostu se dá skočit bungee jumping nebo udělat swing.
Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)
Úchvatný vodopád Pailon del Diablo

10) Ingapirca ruins

Po cestě z Baños do Cuency si můžete udělat pěknou zastávku na archeologickém místě Ingapirca. Návštěva Ingapircy se dá zvládnout v jeden den po cestě z Riobamby (autobus v 7.30) nebo autobusem v 5.00 z Baños. Můžete si koupit lístek do El Tambo nebo do Cañaru, odkud jezdí autobusy či taxi.

Prohlídka s výkladem stojí 2 USD s průvodcem z archeoparku – pokud se vám nebude chtít čekat nebo budete chtít mít prohlídku v angličtině, připlatíte si 3,5 USD/os. za průvodce.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

11) Cuenca

Cuenca bude pravděpodobně vaší zastávkou po cestě do národního parku Cajas nebo na letiště do Guayaquilu. Cuenca je pěkné město, které ale zvládnete projít cca za půl dne. Za návštěvu stojí katedrála (dá se jít za 2 dolary na střechu), procházka kolem řeky a pokud máte rádi muzea, za návštěvu prý stojí muzeum Pumapungo.

Pokud se nebojíte nových věcí, může pro vás být TOP aktivitou v Cuence pečené morče. Od kamaráda, který v Ekvádoru pobyl skoro půl roku jsme dostali tip na 2 restaurace: Mi Escondite a Tres Estrellas. Pečené morče je latinskoamerickou specialitou a je vynikající! Za nás tuhle pochoutku řadíme na první místo s losím steakem. Opečená křupavá kůže a maso ještě lepší jak to králičí. Z jednoho morčete a příloh, které k němu dostanete, se velmi vydatně (až moc) nají dva. Stojí sice kolem 25 USD, ale za ten zážitek to stojí!

Tip na ubytování v centru u české majitelky – Hostel Check Inn.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

12) Národní park Cajas

Park Cajas bychom klidně zařadili na první místo, pokud jde o treky, které jsme tu prošli. Dá se sem udělat pěkný jednodenní výlet z Cuency. Autobus sem jede z hlavního terminálu Terrestre a stojí 3 USD. Do parku pustí denně pouze 92 lidí, proto se v sezoně doporučuje využít už jeden z prvních autobusů v 7 nebo 8.10 ráno. S sebou musíte mít kvůli registraci pas, stačí ale i jeho fotografie.

Stáhnout si můžete přímo aplikaci národního parku. Postačí vám ale i Locus, nebo mapy.cz. Jedna z nejlepších jednodenní tras je kombinace treku č. 2 a treku č. 1–v tomto pořadí. Jakmile se dostanete na nejvyšší vrchol 4295 metrů, otevřou se vám nádherné výhledy na obě strany údolí se stovkami jezer. Prý tu je bezmála 800 jezer a jezírek!

Pro cestu zpět z okruhu č. 1 se nemusíte vracet až k návštěvnickému centru, ale můžete dojít k silnici a zde si odmávnout autobus, které jezdí velmi často (celý den na obě strany).

Pamatujte opět na to, že park se nachází ve vysoké nadmořské výšce – kolem 4 tisíc metrů nad mořem.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

13) Další sopky

V Ekvádoru je několik vysokých sopek, na které můžete vylézt. Na ty pokryté ledem budete potřebovat průvodce. Je tu však spousta společností, které vám rády zprostředkují horské vůdce i vybavení, které je na výstup potřeba. Pamatujte však na to, že pro jejich vysokou nadmořskou výšku (okolo 5–6 tisíc metrů nad mořem) je potřeba k jejich zdolání řádné aklimatizace.

  • Pichincha (4784 m)
  • Cayambe (5790 m)
  • Illiniza Norte (5248 m)
  • El Altar (5319 m)
  • Tungurahua (5023 m)
  • Sangay (5286 m)
Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

14) Montañita

Plážové milovníky potěší Moñtanita. Plážová destinace, kde si můžete i hezky zasurfovat.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

15) Isla de la Plata

Pokud se nestihnete podívat na Galapágy, prý stojí za návštěvu tento malinký ostrov nedaleko ekvádorského pobřeží, kam se dostanete lodí (dělají se sem i jednodenní výlety). Místní mu přezdívají malé Galapágy, protože tu můžete rovněž vidět spoustu zvířat.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

16) Galapágy

Galapágy – pokud je chcete řadit mezi místa, která v Ekvádoru navštívit, jsou naprostou špičkou v tom, co tu vidět. Je to neskutečný zvířecí ráj, kde v dokonalé symbióze žijí zvířata a lidé. Pro nás to byla TOP 1 zvířecí destinace, kterou jsme kdy navštívili.

Dokonalé šnorchlování, plavání s lachtany, stoleté želvy, pelikáni, kteří žerou lidem ryby málem z pod rukou (na rybím trhu na St. Cruz), obrovské mořské želvy, které jsou prakticky všude, zkrátka zvířecí ráj a tisíckrát lepší zážitek než v jakékoliv zoo. Ony se tu totiž ty zvířata vůbec nebojí, naopak – lachtan nebude váhat vás vyhodit z lavičky, pokud si smyslí. No a když bude mít náladu, tak s vámi bude ve vodě blbnout.

Galapágy jsou zkrátka další úžasnou destinací, která nás ohromila a mohou být takovou “dovolenou” v dovolené po Ekvádoru.

Čtěte náš kompletní průvodce – Galapágy od A do Z: praktické tipy, nejhezčí místa + mapa.

Ekvádor: praktické tipy pro cestovatele (+ mapa nejhezčích míst)

Mapa s nejhezčími místy Ekvádoru ke stažení

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Ekvádoru se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit právě při cestování po Ekvádoru.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Maps.me. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Ekvádor - mapa

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na článek později a pro své kamarády:

Ekvádor - praktické tipy a informace pro cestovatele.

Často kladené otázky o Ekvádoru:

Jak je to v Ekvádoru s bezpečností?

Jaká místa navštívit v Ekvádoru?

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!