Taipei (Tchaj-pej): 15 zajímavých míst + praktické informace

Taipei (Tchaj-pej) je hlavní město Taiwanu (Tchaj-wanu) a bývá populární kratší zastávkou mezi dalšími pobyty v Asii nebo jako přestupové místo mezi delšími lety (například na Nový Zéland). Pojďme se společně podívat na nejzajímavější místa, která v této metropoli navštívit. V druhé půlce článku najdete praktické tipy ohledně ubytování, dopravy, jídla či peněz. Nechybí také podrobná mapa se všemi body ke stažení.

15 nejzajímavějších míst v Taipei

1) Taipei 101

Mrakodrap Taipei 101 byl mezi lety 2004 a 2010 nejvyšší budovou na světě a je klenotem Taipei. Tato ikonická budova je navržena tak, aby připomínala obrovskou bambusovou hůlku a je vysoká více než 509 metrů. Nachází se zde také nejrychlejší výtah na světě. Vyhlídkové plošiny Taipei 101 si jednoduše nemůžete nechat ujít!

Venkovní vyhlídková plošina v 91. patře nabízí nádherný panoramatický výhled na město a okolní hory.

Jedním z opravdu jedinečných aspektů Taipei 101 je masivní tlumič větru vážící 660 tun, který se nachází v 88. patře. Nahoře si můžete prohlédnout tuto mohutnou žlutou klapku, která pomáhá Taipei 101 zůstat ve vzpřímené poloze.

Vstupenky na Taipei 101 jsou levnější online – kupujte zde.

Taipei 101 byla mezi lety 2004 a 2010 nejvyšší budovou na světě
Taipei 101 byla mezi lety 2004 a 2010 nejvyšší budovou na světě.

2) Chiang Kai-shek Memorial Hall

Pamětní síň Chiang Kai-shek Memorial Hall je jednou z nejvýznamnějších památek Taipei a byla postavena na počest prvního prezidenta Taiwanu, Generalissima Chiang Kai-Sheka. 8 stěn pamětní síně Chiang Kai-shek představuje bohatství, které je v čínské kultuře spojené s číslem 8. K tomu 89 schodů je symbolem Chiangova věku v době jeho úmrtí.

Pokud pamětní síň navštívíte v některou celou hodinu mezi 9:00 a 16:00, uvidíte navíc tradiční výměnu hradní stráže. Doporučujeme dorazit aspoň 15 minut předem, abyste si našli dobré místo a nemuseli výměnu sledovat zpoza davu turistů.

Taipei - Chiang Kai-shek Memorial Hall
Chiang Kai-shek Memorial Hall

3) Liberty Square

Před pamětní síní Chiang Kai-shek se nachází obrovské náměstí o rozloze 250 000 metrů čtverečních. Kdybychom si měli vybrat jednu jedinou věc, kterou navštívit v Taipei, bylo by to právě toto úžasné náměstí! Kromě výše zmíněné pamětní síně se zde nachází masivní bílý oblouk a nádherné budovy národní koncertní síně a národního divadla. Krása je navíc umocněna všudypřítomnými pestrobarevnými záhony s květinami.

Pokud Liberty Square navštívíte ráno, vyhnete se davům turistů, pokud naopak přijdete za tmy, uvidíte nádherně nasvícené budovy i oblouk.

Každý den můžete být také svědky ceremonie zvedání či stahování vlajky. Zde jsou přesné časy:

 • dubna – 30. září: vyvěšení vlajky: 06:00 / stahování vlajky: 18:10
 • října až 31. března: vyvěšení vlajky: 06:30 / stahování vlajky: 17:10
Taipei - Liberty Square
Liberty Square

3) National Palace Museum

V Národním palácovém muzeu, které je často označováno jako nejvýznamnější muzeum v čínsky mluvícím světě, se nachází téměř 700 000 artefaktů a zahrnuje 8 000 let čínské historie.

Počátky muzea jsou spojeny s muzeem v Zakázaném městě v Pekingu, odkud bylo v posledních letech čínské občanské války přeneseno mnoho artefaktů.

Mezi nejznámější památky patří kousek nefritu ve tvaru zelí a kámen ve tvaru masa. K dispozici je také sekce pro malé děti.

Ušetřete si čekání u vstupní brány a objednejte si vstupenky předem online zde.

Můžete také navštívit muzeum domorodých kmenů – Shung Ye, které se nachází hned vedle. Pokud plánujete navštívit obě muzea, kupte si kombinovanou vstupenku se slevou online.

National Palace Museum
National Palace Museum

5) Elephant Mountain (Xiangshan)

Další úžasný výhled na Taipei nabízí Elephant Mountain. Nejste samozřejmě zdaleka tak vysoko jako na Taipei 101, ale zase naopak tuto hlavní dominant města vidíte.

Na horu Elephant Mountain vede stezka Xiangshan ze stejnojmenné zastávky metra a túra na vrchol trvá po schodištích zhruba 15-20 minut od vchodu do parku.

Doporučujeme si výlet na horu udělat na východ slunce či v odpoledních hodinách těsně před západem slunce. Vyhnete se tak nejvyšším teplotám a můžete pořídit fotky v nejkrásnějším světle (tzv. zlaté hodince).

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a může se hodit i repelent.

Výhled na Taipei z Elephant Mountain
Výhled na Taipei z Elephant Mountain

6) Lungshan Temple

Lungshan je nejznámější a nejoblíbenější chrám v Taiwanu. Chrám byl postaven v roce 1738 a nachází se v samém srdci města v historické čtvrti Wanhua a je zasvěcen kombinaci buddhistických, taoistických a konfuciánských vyznání. Při návštěvě je fascinující sledovat a poslouchat věřící, kteří se přišli do chrámu modlit. Mnoho návštěvníků se zde také účastní rituálu, který jim napoví, jaké budou mít v budoucnu štěstí.

Longshan Temple
Lungshan Temple

7) Beitou Hot Springs

Beitou Hot Springs je vesnice s horkými prameny vytvořená Japonci během japonské koloniální okupace Taiwanu (1895-1945).

Návštěva Beitou je jednou z nejoblíbenějších aktivit v Taipei a můžete tam snadno strávit klidně půl dne. Mezi nejlepší aktivity patří návštěva muzea horkých pramenů či geotermálního údolí Beitou (Hell Valley), koupání v historické japonské lázni či v soukromé místnosti s horkými prameny.

8) Maokong Village

Maokong je malá vesnička na okraji Taipei. Nachází se na vrcholu hory, ke kterému se dostanete gondolou (zakupte si lístek online zde) nebo autobusem. Z vrcholu nabízí lehce vzdálenější výhled na město.

Autobus odjíždí ze stanice Taipei Zoo MRT a stojí 15 NT na osobu.

Z vesnice Maokong se můžete vydat na vodopád Silver Stream Waterfall, nazývaný také jeskyně Yinhe. Je to příjemná túra lesem, kde nepotkáte moc lidí.

Maokong je známý pro pěstování kvalitního čaje a ve vesnici je mnoho čajoven. Pokud si chcete odpočinout od rušného velkoměsta, Maokong je skvělé místo, kde můžete strávit den!

9) 228 Peace Memorial Park

228 Peace Memorial Park je klidný park, který je věnován obětem protivládního povstání, které se konalo 28. února 1947. Povstání bylo tehdy násilně potlačeno vládou Čínské republiky, což vedlo k úmrtí 5 000 až 28 000 Taiwanců.

V parku je řada památníků a dá se zde strávit několik hodin odpočinkem a poznáváním historie oblasti.

Taipei - 228 Peace Memorial Park
228 Peace Memorial Park

10) Huashan 1914 Creative Park

Další zajímavou věcí, kterou lze v Taipei podniknout, je návštěva kreativní parku Huashan 1914. Původně se jednalo o vinařství, kde se produkovalo saké (Taiwan byl v té době pod japonskou vládou) a ženšenová vína.

Po letech úpadku bylo toto místo zachráněno před demolicí a předěláno několika kreativními umělci. Nyní se zde nachází několik kaváren, ozdobných restaurací a výstav. Zvláště milovníci umění si zde přijdou na své.

Huashan 1914 Creative Park
Huashan 1914 Creative Park

11) Presidential Office Building

Prezidentská kancelářská budova, původně postavená jako kancelář generálního guvernéra Taiwanu během japonského koloniálního období, je jednou z nejznámějších budov v celém Taiwanu. Během druhé světové války budova utrpěla veliké škody, ale po válce byla obnovena, aby sloužila jako úřad generálního guvernéra tajwanské provincie a úřadu pro vojenské záležitosti. Po čínské občanské válce začala budova sloužit jako budova prezidentské kanceláře.

Můžete se vydat na prohlídku kanceláře a dozvědět se více o tajwanské koloniální minulosti, kulturním dědictví a politickém vývoji Taiwanu za posledních 60 let.

Pokud nejste skupina větší než 14 lidí, není potřeba rezervace předem. Vstupné je zdarma.

Presidential Office Building
Budova prezidenta

12) Další chrámy

V Taipei je obrovské množství chrámů, nicméně všechny jsou celkem podobné, čili není potřeba navštívit všechny. Můžete zvolit jen ty, které máte po cestě. Mezi nejznámější chrámy (kromě Lungshan Temple) patří:

 • Qingshui Temple
 • Bangka Qingshan Temple
 • Tianhou Temple
 • Songshan Ciyou Temple
 • Taipei Confucius Temple
 • Bao An Temple
 • Xingtian Temple
 • Guandu Temple
V Taipei je obrovské množství chrámů
V Taipei je obrovské množství chrámů.

13) Qixingshan Mountain Trail

Pokud si chcete odpočinout od ruchu velkoměsta a vydat se pěší výlet do přírody, je tento relativně snadný 3,5hodinový výstup na vrchol Qixingshan (nebo Seven Star Mountain) skvělou volbou. Jedná se o nejvyšší bod v národním parku Yangmingshan (1120 metrů).

Existují různé cesty k vrcholu, ale nejlepší je trek přes Xioyoukeng, kde najdete kouřící fumaroly a sopečnou krajinu. Vrchol nabízí panoramatický výhled na Taipei.

14) Miramar Ferris Wheel

Další ikonickou dominantou Taipei je 95 metrů vysoké ruské kolo v zábavním parku Miramar Entertainment (velký obchodní dům).

V noci se ruské kolo rozzáří a je vidět na mnoha místech v Taipei. Kolo se točí pomalu, což vám umožní vychutnat si nepřetržitý výhled na Taipei a národní park Yangmingshan.

Ušetřete peníze a kupte si zvýhodněnou vstupenku online zde.

15) Taipei Night Markets

Pouliční jídlo z Taipei je světově proslulé a vy jednoduše nemůžete navštívit Taipei, aniž byste strávili večer procházkou po jednom nebo i více slavných nočních trzích ve městě.

Podle turistických čísel jsou noční trhy v Taipei dokonce turistickou atrakcí číslo 1.

5 nejznámějších nočních trhů v Taipei je:

 • Shilin
 • Raohe
 • Tonghua
 • Huaxi
 • Ningxia

Pokud chcete zajít na některý menší a méně rušný, vyberte si jeden z těchto trhů:

 • Liaoning
 • Nanjichang
 • Lehua
 • Shida
 • Jingmei
Shilin Night Market
Shilin Night Market

Taipei – ubytování

Ubytování je v Taipei nepřeberné množství. Na hledání doporučujeme portál Booking.com. Ceny můžete porovnat I na portálu Agoda.com, který je v Asii také velice oblíbený.

 1. Pokud chcete nejlevnější variantu a nevadí vám spát ve sdíleném pokoji, zvolte Ximen Duckstay Hostel, který se nachází kousek od chrámu Lungshan Temple.
 2. Pokud preferujete levnější variantu se soukromým pokojem, doporučujeme Here There Hostel Taipei Main Station, který je kousek od hlavního nádraží, což je naprosto ideální lokalita.
 3. Pokud preferujete hotel se skvělým hodnocením a rozumnou cenovou hladinou přímo u hlavního nádraží, zvolte Amando Inn.
 4. Pokud si rádi připlatíte za komfort, zvolte pětihvězdičkový hotel s dobrou lokalitou – Evergreen Laurel Hotel Taipei

Taipei – doprava

Jak se dostat z letiště do centra Taipei?

Nejlepším způsobem, jak se dostat z mezinárodního letiště Taoyuan do centra Taipei, je využít přímý vlak MRT. V 5minutových intervalech se střídají dva typy vlaků:

 1. Express (fialový) – téměř nikde nestaví a jízda trvá 35 minut.
 2. Commuter (modrý) – staví na všech zastávkách a cesta trvá zhruba hodinu.

Cena za oba vlaky je stejná – NT$160 (113 Kč).

Jak se pohybovat po městě?

Taipei má dobrou síť metra, kterou se dostanete ke všem důležitým místům po městě. Ke vzdálenějším místům se pak dostanete autobusem. Spojení je nejlepší hledat na Google mapách. Můžete si buď platit jednotlivé jízdy nebo si koupit neomezenou jízdenku na určitou dobu. Jízdenky se dají koupit na jakékoliv stanici metra. Ceny jsou následující:

Pouze metro:

 • Jedna jízda: NT$20 – 60 (14 – 42 Kč)
 • 1 den: NT$150 (106 Kč)
 • 24 hodin: NT$180 (127 Kč)
 • 48 hodin: NT$280 (198 Kč)
 • 72 hodin: NT$380 (268 Kč)

Metro a autobusy:

 • Jedna jízda: NT$20 – 60 (14 – 42 Kč)
 • 1 den: NT$180 (127 Kč)
 • 2 dny: NT$310 (219 Kč)
 • 3 dny: NT$440 (311 Kč)
 • 5 dní: NT$700 (494 Kč)

POZOR! Neomezená časová jízdenka neplatí na vlak na letiště!

Taipei metro

Taipei – jídlo

Jak už jsme psali výše, pouliční jídlo v Taipei je prostě boží! Přes den doporučujeme vybrat restauraci, která je plná místních lidí. Večer rozhodně navštivte jeden z proslulých nočních trhů, kde najdete desítky stánků s výborným jídlem.

A jaké Taiwanské jídlo ochutnat?

Lu rou fan (mleté vepřové s rýží) – Jeden z národních pokrmů Taiwanu. Lu rou fan je kombinací rýže s dušeným mletým a úžasně měkkým vepřovým masem.

Niu rou mien (hovězí nudlová polévka) – Další jídlo, které nesmíte v Taipei vynechat, je hovězí nudlová polévka. Existuje mnoho různých typů, ale základní kombinací je mísa s nudlemi, zalitá hovězím vývarem s jemným hovězím masem.

Hujiao bing (housky plněné masem) – Malé housky, plněné masem na pepři, pečené v indické troubě. Když jsou ještě horké, jsou úžasné.

Taiwanský hot pot (horký hrnec) – Hot pot je jídlo oblíbené po celé Asii a v podstatě každá druhá restaurace v Taipei ho nabízí. Existují různé variace, ale funguje to tak, že dostanete na stůl hrnec s vařící polévkou a namáčíte si do něj maso a zeleninu a tím si vše uvaříte sami těsně před konzumací.

Xiaolongbao (knedlíčky plněné polévkou) – Pravděpodobně nejznámější taiwanské jídlo na světě. Xiaolongbao jsou dušené polévkové knedlíky, které ale původně pochází z Číny.

Gua bao (vepřový sendvič) – Gua bao není hlavní jídlo, ale je to ideální svačinka. Jedná se o sendvič plněný dušeným vepřovým masem a nakládanými hořčičnými listy.

Bubble tea (bublinkový čaj) – Originální a populární Tchai-wanská specialita. Extrémně mléčný čaj naplněný bublinkami z želé. Při objednávce si obvykle můžete vybrat úroveň sladkosti. Rozhodně stojí za to vyzkoušet, stánky s bubble tea najdete téměř všude.

Chou doufu (smradlavé tofu) – Nechvalně proslulé Taiwanské národní jídlo. Páchne celkem dost a my jsme prvně neměli odvahu ho zkusit, ale koupila nám ho naše Taiwanská kamarádka. Chutná rozhodně lépe, než páchne. Nemůžeme ale říct, že by to bylo něco úplně nejúžasnějšího.

Jedna z pouličních restaurací v Taipei
Jedna z pouličních restaurací v Taipei

Taipei – peníze

Platit kartou se rozhodně nedá všude, proto doporučujeme si vyměnit hotovost. Směnárny v Taiwanu jsou centrálně regulované vládou a proto mají všechny stejné kurzy a nemusíte se tak bát, že někde naletíte. Doporučujeme si peníze směnit přímo na letišti (české koruny samozřejmě neberou, nejlepší jsou americké dolary či eura). Druhou možností je vybrat si hotovost z bankomatu. V tomto případě vřele doporučujeme platební kartu Revolut, která nabízí mnohem lepší kurzy než běžné české banky.

Přibližné ceny:

  NT$ CZK
Jídlo v levnější restauraci 120 85
Ubytování – 1 postel v hostelu 300 212
Ubytování – dvoulůžkový pokoj 1400   988
Doprava – 1 jízda MHD 20-60 14–42
Doprava – Taxi – 1 km 25 18
Pivo – točené 0,5l 55 39

Taipei – podrobná mapa se všemi body

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s nejkrásnějšími místy v Taipei (Tchaj-pej). Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Taipei mapa

Podívejte se také na krásné záběry z Taipei z drona:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Taipei
Taipei

Taipei – FAQ – často kladené otázky:

Existuje mapa se zajímavými místy ke stažení?

Ano, zde najdete podrobnou mapu se všemi zajímavými místy, která stojí za to navštívit v Taipei. Mapu si můžete stáhnout do mobilu.

Kde se v Taipei ubytovat?

Pokud chcete nejlevnější variantu a nevadí vám spát ve sdíleném pokoji, zvolte Ximen Duckstay Hostel, který se nachází kousek od chrámu Lungshan Temple.
Pokud preferujete levnější variantu se soukromým pokojem, doporučujeme Here There Hostel Taipei Main Station, který je kousek od hlavního nádraží, což je naprosto ideální lokalita.
Pokud preferujete hotel se skvělým hodnocením a rozumnou cenovou hladinou přímo u hlavního nádraží, zvolte Amando Inn.
Pokud si rádi připlatíte za komfort, zvolte pětihvězdičkový hotel s dobrou lokalitou – Evergreen Laurel Hotel Taipei

Jak se dostat z letiště do centra Taipei?

Nejlepším způsobem, jak se dostat z mezinárodního letiště Taoyuan do centra Taipei, je využít přímý vlak MRT.
Cena za oba vlaky je stejná – NT$160 (121 Kč).
Zde najdete více informací o dopravě v Taipei.

Jaké jídlo ochutnat v Taipei?

Pouliční jídlo v Taipei je prostě boží! Přes den doporučujeme vybrat restauraci, která je plná místních lidí. Večer rozhodně navštivte jeden z proslulých nočních trhů, kde najdete desítky stánků s výborným jídlem. Zde najdete nejlepší jídla, která stojí za to ochutnat.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže ?