Bali je ráj z obálek časopisů. Místo, kde bohové nadělili nádhernou krajinu, příznivé klima, milý a pohostinný lid. Ovšem také místo, kde desítky let masového turismu pozměnily náturu místních obyvatel, změnily malé vesnice v centra s hotely a resorty. Na Bali má každý trochu jiný názor, vždy záleží, kde stráví nejvíce času. Vždy je třeba vidět rozdíl mezi místem, kam turisté jezdí celoročně a pravidelně a mezi místem, kde přijedou jednou za čas.
V tomto podrobném průvodci nechybí praktické informace na cestování a zajímavá místa, kam se podívat. Připravil ho pro vás Kuba Frank – zakladatel neziskovky Travel Native.
Doprava do země a letenky
Letenky jsou, podobně jako do většiny jižní a jihovýchodní Asie, z Prahy s jedním přestupem, a to nejčastěji v Doha (Qatar), Dubaji (Spojené Arabské Emyráty), či v Istanbulu (Turecko). Let trvá přibližně patnáct hodin bez přestupů. Cenově se letenky pohybují okolo 15-18 000 CZK. Dají se najít i akční, ty jsou o pár tisíc levnější. Letenky doporučujeme hledat přes český Skyscanner, který má většinou letenky nejlevnější. Přečtěte si také náš kompletní návod na hledání levných letenek.
Víza a podmínky vstupu
- Vízum na Bali a celkově do Indonésie je zdarma při pobytu do 30 dnů (FREE VISA).
- Dlouhodobé vízum lze vyřídit za poplatek na Indonéské ambasádě v Praze.
- Je zapotřebí pas platný min. 6 měsíců ode dne plánovaného vstupu na území Indonéské republiky, nejméně 3 volné stránky v pase, zpáteční letenka.
Lidé, pohostinnost a zvyklosti
Bali je specifické svým náboženstvím. Jako jeden z mála ostrovů Indonésie nevyznávají místní obyvatelé Islám, ale náboženství zvané Balinese. Jedná se o kombinaci Hinduismu a Buddhismu. Neexistuje zde jeden hlavní bůh, ale mnoho jednotlivých bůžků, démonů, nestvůr a dalších. Na ostrově se pravidelně konají různé svátky. Nejvýznamnějším z nich je příchod nového roku. Ten se slaví 6 dní, kdy se nestvůry vyhánějí z domů, ulic i celého ostrova. Po každém takovém vyhánění démonů je pak tzv. „Nyepy – tichý den“. V tento den místní, ani turisté nesmí vycházet ven z domů. Ulice jsou prázdné. Během noc se pak nesmějí používat světla. Díky tomu jde vidět nádherné nebe.
Téměř každá rodina má doma postavený malý oltář, který je „vysvěcený“ a posvátný. Zároveň se v tomto oltáři musí pravidelně modlit. Toto je důvod proč většina obyvatel Bali necestuje a neopouští ostrov. Je poměrně velké procento lidí, kteří nikdy nebyli mimo ostrov. Místní lidé se pravidelně na tyto rituály oblékají do nádherných bílých krajkovaných kostýmů.
Lidé v turisticky méně poznamenaných místech jsou velmi milí, pohostinní a usměvaví. Bohužel takových míst i lidí s rostoucí oblibou této destinace ubývá.
U lidí, kteří jsou nějakým způsobem propojeni s turismem již neexistuje nezištná pohostinnost, či pomoc. Vše má hodnotu, za kterou danou službu dělají. Pochopili, jak jako turisté, „bílé žárovky“, uvažujeme. Také se tak chovají. Pokud z nějaké činnosti nevidí prospěch, tak ji jednoduše nedělají.
Zodpovědné cestování a mentalita místních obyvatel
Nátura lidí je rozdílná napříč jedním státem natož napříč půlkou planety. Tento fakt nám umožňuje prožít nejkrásnější zážitky během našich cest.
Je ovšem důležité ctít určité zásady, díky kterým ovlivňujeme a měníme místa jen minimálně. Není smutnějšího pohledu než na místo zkažené tlakem peněz z kapes turistů, nebo přímo turisty.
Obecně lidé v Asii vidí bílého člověka na vyšší úrovni než sebe. O to důležitější je si tento fakt uvědomit na začátku a vyvodit z něj důsledky, které jsme shrnuli v těchto čtyřech bodech:
- Jsi návštěvníkem, tak se chovej jako na návštěvě
- Nevyužívej a nezesměšňuj místní obyvatele (jsi z rozvinutější a bohatší části planety, ale jsi stále stejný člověk z masa a kostí)
- Respektuj tradici, kulturu, náboženské vyznání
- Nenič, neznečišťuj a nepřidávej na problémech komunity=národa, který navštěvuješ (měl bys spíše jít příkladem a podat pomocnou ruku)
Peníze a ceny
Ideální je rozměnit si České koruny (CZK) na Americké dolary (USD) doma. A posléze dolary vyměnit na Bali na Indonéské rupie (IDR). Jedna koruna je přibližně 600 rupií. Je třeba dát si pozor na kurz a také na bankovky. Hodí se mít celé stodolarové bankovky z nových sérií. Za staré bankovky, či za bankovky s menší hodnotou je horší směnný kurz. Na ostrově se dá platit platební kartou, zejména v turistických centrech a například v art galeriích. V pouličních restauracích zejména hotovost.
Výběry z bankomatu jsou možné, bankomaty jsou ve větších městech. Výběry jsou zpoplatněné fixní částkou + poplatkem tvojí banky. Na placení na cestách vřele doporučujeme si pořídit kartu Revolut, která nemá poplatky za výběry z bankomatů a má i výhodnější směnné kurzy.
Ideální je mít nějakou finanční rezervu, protože stát se může cokoliv. Naše doporučení je 15-20 % z celkového rozpočtu na cestu (bez letenky).
Ubytování
Na Bali fungují běžné online rezervační systémy, jako Booking.com, Agoda.com, Airbnb.com. Nejvýhodněji většinou vychází Agoda.
Je možné si zde najít ubytování téměř kdekoliv. Kromě Airbnb, kde se lidé snaží ubytovávat ve svých domácnostech, Jakub nedoporučuje klasické stránky. Je to sice pohodlné, ale některé podmínky společností nutí místní lidi ke kompromisům.
Také nedoporučuje bydlet ve velkých resortech. Spoustu z nich bude vlastněno ze zahraničí. To v důsledku znamená, že mnoho peněz, které do dané ekonomiky dovezeš tam nezůstane, ale vyvede se právě za hranice. V tomto důsledku si v dané destinaci užiješ, ale mnoho neprospěješ, protože peníze, díky kterým by se země mohla rozvíjet jsou odvedeny jinam….
Doprava
S dopravou je to na Bali složitější. Neexistuje mnoho způsobů dopravy. Většina lidí využívá služby taxi, někteří odvážnější si půjčují skútry a řeší si dopravu po svojí ose.
Každá tato varianta skýtá úskalí. Taxikáři tě při neznalosti cen a místních poměrů zřejmě „natáhnou“. Půjčit si skútr chce opravdu odvahu, protože provoz na Bali je živelný a pro Evropany velmi chaotický. Mnoho turistů toto odnáší v lepším případě odřeninami.
Pokud se bojíš půjčení skútru, můžeš zvážit půjčení auta. Auto se dá objednat online s předem stanovenou cenou. Čím déle si auto půjčíš, tím je nižší cena na den. Ceny se pohybují v rozmezí 15 – 100 USD na den dle velikosti a typu auta. Jedná se o bezpečnější, ale dražší variantu. S tím, že je to stále riskantní (silnice jsou úzké) a zdlouhavější než skútr (nedostaneš se všude).
Ideální je mít známého přímo na Bali, či přes ubytování domluvený odvoz, který tě čeká na letišti.
Je nutné podotknout, že ceny přepravy se poměrně mění.
Stopování na Bali není ideální. Kolem turistických hotspotů vám zastaví opravdu málokdo a když ano, často po vás budou chtít peníze. Mimo turistická místa se stopovat dá celkem dobře.
Jazyk a domluva
V Kutě a na turisticky frekventovaných místech se domluvíš anglicky.
Při nejhorším se můžeš zkusit domluvit rukama a nohama, jsme všichni na světě stejní a se stejnými potřebami. Neboj, budou ti rozumět.
Hlavně nezapomínej na ten nejdůležitější komunikační nástroj – úsměv a zdvořilost 😊
Jídlo a voda
Na tomto ostrově není nouze o tropické ovoce, čerstvou zeleninu a všudy přítomnou rýži, ryby a čerstvé mořské plody. Máš-li rád maso, určitě ochutnej místní specialitu dělanou na dřevěné špejli na pouličním grilu Satey. Mleté maso nejčastěji kuřecí, ale někdy i vepřové můžeš dostat během dne v nějaké postranní uličce Kuty (levnější varianta) anebo přímo v nějaké restauraci (dražší varianta).
Klasikou je Nasi goreng, což je smažená rýže často s volským okem a přílohou dle chutě. Mie goreng je pak to samé ovšem místo rýže dostaneš nudle. V různých částech ostrova najdeš různé obměny těchto jídel. Pokud by si byl pozván od místní rodiny na oběd/večeři, zdvořile pozvání přijmi, protože tě může čekat skvělý zážitek. Balijská kuchyně je pestrá a velmi chutná. Nezapomeň s sebou donést něco na oplátku nebo alespoň nakoupit nějaké suroviny na přípravu večeře 😊.
Kohoutková voda není pitná. Dostupná je balená voda. Můžeš ji najít klasicky v malých baleních, ale i 5 litrovou, či 20 litrový sud. Zamysli se vždy kolik vody potřebuješ a jestli si ji skutečně potřebuješ koupit v plastu, neboť jedna plastová lahev na jedno použití v zemi, kde není vyvinutý recyklační systém, zanechává stopu. Na Bali, stejně jako v celé jižní Asii je velký problém s plasty. Sám se o tom zřejmě přesvědčíš hned po příletu do Kuty. Většina odpadu se pálí v kanálech na dešťovou vodu nebo zahrabává. Proto si rozmysli, jestli budeš každý den používat x „petek“ nebo si pořídíš filtr a camel bag (či znovu naplnitelnou lahev).
Výborný je UV filtr od Steripenu. Litr kohoutkové vody je jím přefiltrovaný za minutu, a navíc voda pak nechutná jako z bazénu.
Mapy, internet a SIM karta
Sim karty je možné koupit v obchodech polepených logy operátorů.
Co mě na cestách baví, je to, že nemusím být online a řešit věci, které doma řešit musím. Proto mám většinou offline mapy.cz, kde najdu vše, co potřebuji. Osobně je považuji pro plánování tras za lepší než Google mapy.
Bali a bezpečnost
Okradení a podvedení je poměrně běžné při příletu do Kuty. Místní taxikáři, lidé ve směnárnách, či lidé na frekventovaných turistických místech často ví, jak se rychle obohatit na úkor turistů. Zejména při večerních akcích a večírcích je toto riziko vysoké.
Policie a úředníci jsou ti, se kterými nedoporučuji zbytečně přicházet do styku. Mnoho z nich je zkorumpovaných. Těžko budeš vysvětlovat, že si něco neprovedl, či že lžou.
Skútr může být nástroj, který zpříjemní dovolenou. Máš volnost a obrovské možnosti cestovat po celém ostrově. Je třeba si uvědomit riziko spojené s jízdou na silnici. Na Bali se jezdí vlevo, dopravní předpisy zde platí, ale trochu jinak než u nás. Místní jsou vůči „bílým žárovkám“ na skútrech již lehce vysazení (zejména policisté, kteří nevybírají pokuty, ale úplatky). Pokud si skútr půjčíš, doporučuji mezinárodní řidičský průkaz dle vídeňské úmluvy se zaznačenou skupinou A. Určitě helmu, pevnou obuv, dobře seřízená zrcátka, soustředění, chladnou hlavu a hlavně nikam nespěchat…
Tropické klima s sebou nese riziko poměrně rychlého šíření infekcí v ranách ať už v moři, či ve vzduchu. I při menších poraněních je dobré ránu dobře vydezinfikovat a krýt (ideálně se s ní nekoupat).
Zvířata
Často se mě lidé ptají, na jaká zvířátka se můžou těšit. Jestli potkají pavouky, hady, myši, slony, či něco, co ještě nikdy neviděli.
Je dosti pravděpodobné, že nějaká z těchto zvířat potkáš. Soužití mezi nimi a lidmi je naprosto běžné. Mravenci se v řetězech procházejí přes stěnu koupelny, kde se právě sprchuješ. Pavouci staví své sítě mezi větvemi, ale i v otevřených dveřích. Sem tam narazíš i na varana procházejícího se kolem cesty, či malé veverky běhající po kokosových palmách. Vše je doprovázené cvrkáním cvrčků, cikád, zpěvem ptáků, pávů a dalších zvířat žijících v místní přírodě. Těchto zvířat není třeba se bát. Místní lidé ti navíc vždy řeknou, jak se k nim chovat. Pozor akorát na opice, neublíží ti, ale kradou, co můžou.
Podnebí, počasí, kdy jet
Bali má díky své lokaci pár kilometrů severně od rovníků poměrně vyrovnané vlhké tropické klima. Dvě období se pravidelně střídají. Období dešťů je od října do dubna a období sucha je od května do září. Nicméně ani v období dešťů neprší přespříliš. Díky tomu se na ostrov dá jezdit celoročně. Nejlepším časem pro návštěvu je období sucha – květen až září. Hlavní sezóna je pak v letních měsících červenec a srpen. Teplota na Bali se pohybuje stabilně mezi 20-32 °C. Ve vyšších polohách (sopky a sever ostrova) pak můžete čekat teplotu o 5-10 °C nižší.
Nejoblíbenější turisticky zajímavá místa
Zde přinášíme popis několika nejznámějších míst, která jsou ale plná turistů. Vřele doporučuji se podívat i do méně známých a zapadlých míst, kde můžete poznat ještě pravou turismem méně dotčenou Bali.
1) Kuta – Denpasar
Centrum ostrova, kde se nachází mezinárodní letiště. Většina turistů přijede poprvé právě sem. Zde jsem strávil nejvíce času (6 týdnů) a možná právě proto mám na Bali smíšený, spíše negativní názor. Taxikáři, kteří se pro kšeft nebojí lhát a jako otravné mouchy neustále troubí a pokřikují na turisty procházející okolo. Dvojí ceny, jiné pro místní a jiné pro turisty. Drogy a prostituce na každém rohu, a to i přes velké potenciální postihy, které má Indonésie jako majoritně muslimský stát v zákoně. Policisté dbající více na blaho vlastní peněženky než na blaho obyvatel. Supermarkety, hospody, restaurace, surf shopy, obchody se vším, o co by turisté mohli stát. Ovšem také s turistickými cenami.
2) Ubud
Městečko v centru ostrova sdružující umění a tvořivost. Spousta expatů (lidí ze zahraničí) tu trvale žije a v jedné z mnoha pronajatých vil rozesetých v okolí. Krásná krajina plná rýžovišť, džunglí, protkaná několika malými potoky. V centru pak najdeš spoustu art galerií a po okolí pár krásných chrámů.
3) Gunung Batur
Aktivní stratovulkán, který naposledy vybuchl před 20 lety je jedním z turistických lákadel na severu ostrova. Výstup na 1770 metrů vysokou sopku se začíná brzy nad ránem, aby bylo možné sledovat nádherný východ slunce nad nedalekým jezerem Danau Batur a dalším vulkánem Gunung Agung v pozadí. Okolí těchto vulkánů stojí za projížďku. Můžeš zde vidět krásná terasovitá rýžová pole rozesetá po okolních kopcích. Jdou zde také nalézt přírodní prameny předělané na lázně, které stojí za vykoupání.
4) Surf spoty – ve všeobecnosti
Ve chvíli, kdy končí sezóna surfování na západě (zde je sezóna v období sucha), rozjíždí se na východě. To znamená, že Bali je celoročně vyhledáváno zejména milovníky vln. Nejčastěji jsou to Australané, pro které je tento ostrov rájem i z hlediska nákladů na dovolenou. V posledních letech je také velký trend si dlouhodobě pronajmout jednu z vil na pobřeží a vozit sem turisty. Existuje i několik českých surfařských vil, kde tě ubytují a naučí základy na surfu.
5) Kurzy potápění (diving)
Pořádají se pravidelně na severu ostrova, kde jsou také nejlepší podmínky k potápění.
O autorovi – Travel Native:
Tento podrobný průvodce pro vás sepsal Kuba Frank, zakladatel neziskovky Travel Native, se kterou pořádá pro veřejnost netradiční zájezdy (nejen) na Srí Lanku. Pokud se bojíš vyrazit na vlastní pěst, ale zároveň chceš zemi poznat více do hloubky, je Kuba jako průvodce skvělou volbou! O své neziskovce říká následující:
TravelNative
Zapomeňte na hvězdičky nad názvem hotelu, nečekejte pětichodové menu, netěšte se na luxus a „válení šunek“ v resortech. Cestování je drahé jen pro ty, kteří se tak rozhodli. A jazyk, ten máme všichni na světě stejný, narůžovělý.
Cestování je pro nás poznávání.
Poznání kultur, zvyků a lidí, kteří jsou v dané zemi doma. Cestování je pro nás gurmánský zážitek – jíme to, co místní. Cestování je pro nás objevování míst, kam ostatní nechodí.
Vezmeme Tě na místa, která stojí za to vidět. Seznámíme Tě s místními lidmi, u kterých si budeš moct vyzkoušet opravdový život třeba Srí Lančana. Naučíš se jíst rukama jídla vařená na ohni. Projedeš se místními tuk-tuky, vlaky, autobusy, rikšami. Dozvíš se něco o kultuře a náboženství. A přitom všem i pomůžeš.
Práci dáváme místním lidem, kteří si tak vydělávají na lepší živobytí. Snažíme se realizovat většinu aktivit mimo cestovní agentury, čímž šetříme náklady. Výlety vymýšlíme sami na základě našich zkušeností. Stavíme na princip užívej, prožívej.
Na každé místo bereme omezený počet lidí ročně – nemáme zájem zkazit místa turismem. Kde je hodně turistů, vše se řídí tlakem peněz. To následně kazí místa, lidi a jejich charaktery. Z takových míst by ti nakonec mohlo být až nevolno.
Díky těmto našim zásadám na Bali NEjezdíme.
Více informací na webu Travel Native, Facebooku a Instagramu.