Tokio je obrovská pulzující metropole, která je natolik rozmanitá, že vás při každé návštěvě překvapí něčím jiným. Člověk by až nechtěl věřit, jak může být tak gigantické město uspořádané a všechno tam může fungovat jako hodinky – inu japonská mentalita.
Připravili jsme pro vás kompletního průvodce po Tokiu. Najdete zde 15 nejzajímavějších míst, výlet na Mount Fuji, jídlo, dopravu, ubytování a další cenné informace. Všechna místa, zmíněná v tomto článku, jsme vám navíc pro snazší orientaci zanesli do mapy.
15 nejzajímavějších míst v Tokiu
Tokio nabízí opravdu hodně věcí, které se dají dělat a člověk by tam mohl strávit hodně času. Vybrali jsme pro vás 15 nejzajímavějších míst, která se dají stihnout během několikadenní návštěvy japonského hlavního města.
1) Chrám Sensō-ji v historické čtvrti Asakusa
Nejstarší Tokijský chrám Sensō-ji rozhodně nemůžete vynechat. Jde pravděpodobně o nejznámější a nejfotografovanější místo v celém Tokiu. Při návštěvě tohoto monumentálního buddhistického chrámu ze 7. století také určitě neminete přilehlou nákupní uličku Nakamise, kde se již stovky let prodávají různorodé tradiční japonské speciality a suvenýry.
Otevírací doba chrámu: každý den 6:00 – 17:00 (zvenku kdykoliv)
2) Tsukiji, dlouhá léta největší rybí trh na světě
Máte rádi sushi a mořské plody? Pak určitě zařaďte do vašeho itineráře Tsukiji Outer Market. Přibližně 150 x 250 metrů velká oblast úzkých uliček se všemožnými stánky s rybami a mořskými plody. Budete mít na výběr z 300 různých obchodů a restaurací. Rybí trh Tsukiji byl po dlouhá léta znám pro svou unikátní aukci s tuňáky, která je již bohužel minulostí. I tak ale rybí trh stojí za vidění.
Otevírací doba pro turisty: každý den 5:00 – 14:00 (hodně obchodů je zavřeno v neděli a některé i ve středu)
3) Výhled na Tokio z oblak
Úchvatný výhled na celé město z vysokého mrakodrapu nebo věže rozhodně stojí za to. Doporučujeme hlavně v noci, kdy je město barevně nasvícené všudepřítomnými neony.
Existují dvě nejpopulárnější možnosti, kam se na výhled vydat. Buď věž Tokyo Skytree nebo budova městského úřadu.
Tokyo Skytree
Nejlepší výhled na celé město nabízí televizní věž Tokyo Skytree, která je se svými 634 metry nejvyšší věží v celém Japonsku. Na věži jsou dvě vyhlídkové terasy, které jsou obě nejvýše položené v Japonsku a jedny z nejvýše položených na světě. Tempo Galleria je ve 450. patře a Tempo Deck je společně s výstavou obrazů ve 350. patře.
Kupte si vstupenky online zde! Vstupenky na místě jsou dražší a navíc můžete stát dlouhou frontu.
Otevírací doba: každý den 10:00 – 21:00 (poslední vstup ve 20:00)
Budova městského úřadu
Druhou možností je vyjet rychlovýtahem do 45. patra budovy městského úřadu u stanice metra Shinjuku. Nachází se zde vyhlídková observatoř, která je volně přístupná pro veřejnost zdarma. Výhled je to také parádní, nicméně zdaleka ne tak úžasný jako z Tokyo Skytree.
Otevírací doba: každý den 8:30 – 17:00 (poslední vstup ve 16:30)
4) Císařský palác a zahrady
Rozlehlý palác uprostřed Tokia, kde sídlí současná císařská rodina. Vstup dovnitř paláce je pro veřejnost povolen pouze dva dny v roce – 2. ledna v rámci novoročních oslav a 23. prosince – den císařových narozenin. Pokud se v Tokiu náhodou ocitnete v jednom z těchto dnů, nemyslete si, že bude snadné se do paláce dostat. Tisíce lidí čeká v zimě frontu několik hodin předem.
Nicméně chrám rozhodně stojí za to vidět i zvenčí a projít si přilehlé císařské zahrady. S trochou štěstí můžete zahlédnout i japonské hodnostáře nebo samotného císaře v koloně limuzín projíždějících přes park.
Otevírací doba zahrad: každý den kromě pondělí a pátku 9:00 – 16:30
5) Akihabara, elektro čtvrť: ráj pro milovníky anime, mangy a počítačů
Pokud máte rádi seriály anime, manga nebo počítačové hry, bude pro vás čtvrť Akihabara rájem na zemi. V ulicích najdete neuvěřitelné množství pestrobarevných obchodů s komiksy, DVD, figurkami, plyšáky, kartami, kostýmy, hračkami a vůbec spoustou věcí, které jste nikdy v životě neviděli a ani pravděpodobně jinde než v Japonsku neuvidíte.
Nachází se zde také obrovké množství různých počítačových heren a herních automatů. Milovnící podobné zábavy zde můžou strávit několik dní, ale Akihabara rozhodně stojí za to vidět i pokud zrovna podobnou zábavou neholdujete.
6) Svatyně Meiji Jingū
Svatyně Meiji se nachází uprostřed rozsáhlého zeleného parku. Procházka ke svatyni může tak být skvělým oddechem od hektického tempa velkoměsta. Meiji Jingu je zasvěcena císaři Meiji a jeho ženě Shōken.
Otevírací doba: každý den od východu do západu slunce
7) Tradiční zahrady Rikugien
Další odpočinek od městského ruchu vám poskytnout nádherné zahrady z obdoí Edo, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších zahrad v Japonsku. Zahrady jsou celkem rozsáhlé a procházka po všech chodníčcích vám zabere klidně hodinu.
Jednoznačně nejkrásnější období pro návštěvu zahrad je jaro, kdy se stromy rozkvetou do všemožných barev. Podzim také stojí za to. Příjemnou procházku si můžete zpestřit návštěvou jedné z místních tradičních čajoven.
Otevírací doba: každý den 9:00 – 17:00 (poslední vstup v 16:30)
8) Rušný přechod Shibuya Crossing
Pokud chcete naopak poznat, co to je opravdový městský ruch, vydejte se na slavný přechod pro chodce, který se objevil například ve známém filmu Rychle a zběsile: Tokijská jízda. Často se uvádí, že jde o nejrušnější křižovatku na světě. Ve chvíli, kdy se zastaví všechna auta a padne zelená pro chodce, rozejde se obrovský dav kolem 3000 lidí ze všech stran najednou.
Doporučujeme vylézt do prvního parta blízkého obchodního centra, odkud je na křižovatku vidět zvrchu. Místní kavárny s výhledem jsou také jedny z nejrušnějších na světě.
9) Bary Golden Gai, Tokio
Golden Gai (Golden District) je malý shluk šesti úzkých uliček spojených ještě menšími průchody ležíci ve stínu mohutných mrakodrapů v malém koutku gigantického centra obchodu a zábavy v Tokiu. Do těchto pár uliček se dokázalo vměstnat až neuvěřitelné množství barů, které jsou natolik malinké, že se do každého vejde tak maximálně 4-8 lidí. Většina lidí posedí v každém baru jenom chvíli, dá si jeden drink a jde o bar dál. Ceny drinků nejsou úplně nejnižší, ale za ten kulturní zážitek to stojí.
Otevírací doba většiny barů: 17:30 – 5:00 (nejrušněji je kolem 23:00)
10) Centrum Sumó, čtvrť Ryogoku
Sumó je japonským národním sportem, který vznikl před 1000 lety. Pokud se v Tokiu ocitnete v lednu, květnu nebo v září, určitě si nenechejte ujít velký turnaj sumo, který se v tyto měsíce koná.
Pokud zrovna netrefíte ten správný měsíc, nezoufejte. Můžete se alespoň podívat na sumó trénink, což také stojí za to. Vstupenky kupujte online zde. Pokud se nechcete zúčastnit této organizované túry, můžete zajít na Arashio Sumo Stable, kde je alespoň zvenčí vidět do tělocvičny na probíhající sumó trénink. V okolních restauracích si také můžete vyzkoušet vydatnou stravu, typickou pro zápasníky sumó.
11) Tokijské národní muzeum
Tokijské národní muzeum je jedním z nejstarších a nejslavnějších muzeí v Japonsku. Muzeum bylo otevřeno v roce 1872 a najdete zde největší sbírku více než 110 000 různých artefaktů z celého Japonska. Muzeum samozřejmě nejvíce ocení milovníci historie, ale návštěvu zvažte i pokud historií zrovna neholdujete. Stojí to totiž za to!
Otevírací doba: úterý – neděle 9:30 – 17:00 (v pondělí je zavřeno)
12) Futuristický ostrov Odaiba
Odaiba je malý uměle vytvořený ostrov v tokijském zálivy, na kterém můžete vidět futuristická umělecká díla jako například obrovského transformera, zajímavá auta budoucnosti, kopii sochy svobody, velké ruské kolo a spoustu dalších. Můžete si také vyzkoušet různé virtuální reality.
13) Tématické kavárny
Dát si kávu v jedné z tématických kaváren je jedna z nejunikátnějších věcí, kterou můžete v Tokiu zažít. Existuje opravdu hodně druhů a některé jsou opravdu bizarní, ale extrémně zábavné. Kavárny mají například tato témata:
- Alenka v říši divů
- Pokémoni
- Upíři
- Kočičky, sovy, ježci, hadi
- Anime monstra
- a spoustu dalších…
Lokalitu jednotlivých kaváren naleznete v naší mapě.
14) Lázně Onsen a Sento
Nedílnou součástí japonské kultury jsou nudistické veřejné lázně. Existují dva druhy – Onsen a Sento. Onsen jsou termální prameny s vysokým obsahem minerálů a jsou vyhřívány podzemními vulkanickými jevy. Sento jsou umělé vany, využívající ohřívanou vodu z vodovodu.
Sento jsou navštěvovány spíše místními obyvateli než turisty, a pokud se tam vydáte, vezměte si svůj ručník, župan a toaletní potřeby, protože většinou nejsou k dispozici.
Onsen jsou více připravené pro turisty a nabídnou vám více zážitků a veškeré toaletní potřeby jsou zde poskytovány. Pozor jenom, že u lázní Onsen je většinou zakázané tetování. Pokud nějaké máte, zvolte raději vany Sento, kde je tetování povolené.
- Nejznámější Onsen v Tokiu je Onsen Monogatari. Zlevněné vstupenky kupujte online zde.
- Nejznámější Sento je Rokuryu Kōsen. Vstupenky kupujte na místě.
15) Zábavní parky Disneyland a DisneySea
První zábavní park Disneyland otevřený mimo území USA v roce 1983. Park má sedm různých tematických částí. DisneySea je 4. nejnavštěvovanější tematický zábavní park světa. Je inspirován mýty a legendami o moři a skládá se ze sedmi tematických přístavů: Mediterranean Harbor, Mystery Island, Mermaid Lagoon, Arabian Coast, Lost River Delta, Port Discovery and American Waterfront.
- Vstupenky do Disneylandu kupujte online zde.
- Vstupenky do DisneySea kupujte online zde.
- Otevírací doba Disneylandu: každý den 8:00 – 22:00
- Otevírací doba DisneySea: každý den 9:00 – 22:00
Celodenní výlet k Mount Fuji
Pokud máte v Tokiu dostatek času, že si můžete dovolit celodenní výlet mimo město, rozhodně vyražte k posvátné hoře Fuji. Můžete se tam dostat buď autobusem hromadné dopravy nebo s organizovanou túrou.
Nejlepší místa na focení Mount Fuji jsou Chureito Pagoda a vzdálená strana jezera Kawaguchiko, kde se dá vyfotit odraz Mount Fuji ve vodě.
Výlet k Mount Fuji na vlastní pěst
Z Tokia k Mount Fuji jezdí pravidelně autobus zhruba každé dvě hodiny.
- Cena: zhruba 2000 JPY (311 CZK) jeden směr
- Doba jízda: 2 hodiny
- Nástupní stanice: Shibuya, Ikebukuro, Tokyo Station
- Cílová stanice: Kawaguchiko
- Jízdní řády a jízdenky na cestu tam hledejte zde.
- Jízdní řády a jízdenky na zpáteční cestu hledejte zde.
Ze stanice Kawaguchiko k Chureito Pagodě jezdí autobus s názvem World Cultural Heritage Site Loop.
- Jízdní řády najdete zde.
- Cena: 1030 JPY (160 CZK)
- Doba jízdy: tam 20 minut, zpátky 50 minut
Ze stanice Kawaguchiko k vzdálené straně jezera Kawaguchiko (stanice Kawaguchiko Natural Living Center) jezdí autobus s názvem Sightseeing Bus (Red-Line).
- Jízdní řády najdete zde.
- Cena: 1500 JPY (233 CZK)
- Doba jízdy: zhruba 30 minut
Výlet k Mount Fuji s organizovanou túrou
Pokud chcte mít vše bez starostí a stihnout během jednoho dne navštívit všechna nejhezčí výhledová místa na Mount Fuji (včetně výjezdu lanovkou na vyhlídkovou terasu), zvolte organizovanou túru s průvodcem.
- Cena: 13 000 JPY (2,022 CZK)
- Délka: 11 hodin
- Rezervujte zde
Pokud byste rádi dokonce vylezli nahoru na Mount Fuji, můžete si objednat dvoudenní túru s průvodcem zde. Pro úplné fajnšmekry je ještě možnost letu helikoptérou nad Mount Fuji.
Tokio – Ubytování
V Tokiu můžete zvolit ze 4 různých druhů ubytování – ryokan, hotel, guesthouse (hostel), kapsulový hotel. Udělali jsme pro vás velký průzkum ubytování a doporučujeme tyto:
Ryokany
Pokud chcete kulturní zážitek, ubytujte se v jednom z tradičních japonských ryokanů neboli ubytovacích hostinců.
- Levnější
- Asakusa Ryokan Toukaisou (nejlevnější Ryokan)
- Ryokan Mikawaya (přímo u chrámu Sensō-ji)
- Luxusnější
- Ryokan Kamogawa Asakusa (blízko chrámu Sensō-ji)
- Hoshinoya Tokio (nejluxusnější ubytování v Tokiu)
Hotely
- Levnější:
- Super Hotel Asakusa (přímo u chrámu Sensō-ji)
- Akihabara Washington Hotel (přímo v elektro čtvrti Akihabara)
- Luxusnější:
- Marunouchi Hotel (přímo uhlavní stanice Tokyo Station)
- Odakyu Hotel Century Southern Tower (přímo u hlavní stanice Shinjuku)
Guesthouse (hostely se sdílenými pokoji)
- Hiromas Hostel in Kanda (nejlevnější dobře hodnocené ubytování v Tokiu)
- And Hostel Asakusa Station (blízko chrámu Sensō-ji)
Kapsulové hotely
Další kulturní zážitek a velice levná možnost ubytování. Prostory jsou malinké a sociální zařízení sdílené.
- Oak Hostel Cabin (nejlevnější kapsulový hotel)
- Hotel Tomariya Ueno (nejoblíbenější kapsulový hotel)
Tokio – Jídlo
Rozhodně doporučujeme vyzkoušet minimálně Sushi, které je Japonskou specialitou a nikde jinde na světě ho nedělají lépe. Nechoďte na sushi na večeři, ale raději na oběd. Ceny přes den jsou výrazně nižší než večer.
Jaké japonské jídlo ochutnat?
- Sushi – malé kousky syrových ryb a jiných mořských živočichů, umístěných na kousku rýže s trochou octa.
- Sashimi – velmi podobné suši a často se také se suši zaměňuje. Je připravovaný pouze ze syrové ryby a namáčí se do sójové omáčky.
- Sukiyaki – tence nakrájené hovězí maso s různými druhy zeleniny a dlouhými tenkými nudlemi
- Tempura – kořeněné ryby nebo krevety smažené ve speciálním těstíčku se zeleninou
- Jakitori – malé kousky kuřecího masa, jatýrek a zeleniny, napíchnuté na bambusovou tyčinku a grilované na rozžhaveném dřevěném uhlí.
- Tonkatsu – smažená vepřová kotleta ve chlebové strouhance. Je velmi podobná českému smaženému řízku, ale japonská strouhanka je odlišná.
- Shabu-shabu – něco na způsob fondue. Tence nakrájené plátky hovězího masa a různé kousky zeleniny se hůlkami namáčí do kotlíku s vroucím vývarem (připravuje si každý sám u stolu), krátce se povaří a namočí do připraveného dipu.
- Nudle Soba a Udon – dva nejoblíbenější druhy japonských nudlí. Nudle soba jsou z pohanky a nudle udon jsou z pšenice.
Tokio – Doprava
Celé Tokio je doslova prošpikováno linkami metra. Na pohyb po městě v podstatě nepotřebujete žádnou jinou dopravu než metro. Na některých stanicích se kříží klidně 5-8 linek najednou. Jednotlivé přestupy jsou dobře značené, ale pěší přestupové vzdálenosti jsou někde opravdu velké. Na některých stanicích musíte jít pěšky klidně 500 metrů. Navíc ne všechny podchody jsou bezbariérové a eskalátory často chybí. Což není ideální, pokud nemáte batoh, ale kufr na kolečkách.
Většina linek metra jezdí od 4:30/5:00 ráno do půlnoci či 1:00 ráno. Vyhněte se pokud možno špičce (7:30-9:30 a 17:00-20:00), stanice jsou extrémně přecpané. Mapu linek metra si můžete stáhnout zde.
Můžete si zakoupit buď celodenní jízdenku na neomezenou jízdu nebo předplacenou kartu. Celodenní jízdenka se vyplatí ve chvíli, kdy pojedete metrem více než 4x za den. Pokud pojedete maximálně 4x, vyplatí se předplacená karta. Základní celodenní jízdenka neplatí na linky JT trains (například okružní linka Lopp Line). Na většinu míst ale v pohodě dostanete i bez použití těchto linek.
Celodenní jízdenka – Common One-day Ticket
- Cena: 1000 JPY (156 CZK)
- Platí na většinu linek (platí na Toei a Tokyo Metro, neplatí na JT trains).
Celodenní jízdenka – Combination Ticket
- Cena: 1590 JPY (247 CZK)
- Platí na všechny linky (včetně JT trains).
Předplacená karta – Pasmo nebo Suica (je to jedno, kterou si pořídíte)
- Cena jedné jízdy: kolem 200 JPY (31 CZK)
- Platí na všechny linky (včetně JT trains).
Tokio – podrobná mapa se všemi body
Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s nejkrásnějšími místy v Tokiu. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.
Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.
- Zde najdete všechny naše mapy na plánování cestování.
Podívejte se také na krásné záběry z Tokia z drona:
Další tipy pro vaše cestování:
Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.
1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!
- Na kratší cesty doporučujeme pojišťovnu AXA - zde pro vás máme 50% slevu.
- Na dlouhodobé pojištění doporučujeme ČPP - více informací najdete zde.
2) Kde rezervovat ubytování?
- Ubytování nejraději vyhledáváme přes Booking.com.
- Vyplatí se také porovnat s AirBnb.
- Přečtěte si také náš návod - Jak vyhledávat levné ubytování.
3) Jak hledat letenky?
- Letenky doporučujeme vyhledávat přes český Skyscanner.
- Přečtěte si náš kompletní návod - Jak chytře hledat levné letenky.
4) Jaké vybavení na cesty?
- Podívejte se na náš velký popis vybavení, které používáme na cestách.
5) Jak na půjčení auta?
- Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.
Uložte si na později a pro své kamarády:
Tokio – FAQ – často kladené otázky:
Existuje mapa se zajímavými místy ke stažení?
Ano, zde najdete podrobnou mapu se všemi zajímavými místy, která stojí za to navštívit v Tokiu. Mapu si můžete stáhnout do mobilu.
Kde se v Tokiu ubytovat?
V Tokiu můžete zvolit ze 4 různých druhů ubytování – ryokan, hotel, guesthouse (hostel), kapsulový hotel. Udělali jsme pro vás velký průzkum nejlepšího ubytování v Tokiu.
Jak funguje v Tokiu doprava?
Celé Tokio je doslova prošpikováno linkami metra. Na pohyb po městě v podstatě nepotřebujete žádnou jinou dopravu než metro. Na některých stanicích se kříží klidně 5-8 linek najednou. Jednotlivé přestupy jsou dobře značené, ale pěší přestupové vzdálenosti jsou někde opravdu velké. Na některých stanicích musíte jít pěšky klidně 500 metrů. Navíc ne všechny podchody jsou bezbariérové a eskalátory často chybí. Což není ideální, pokud nemáte batoh, ale kufr na kolečkách.
Zde najdete více informací o dopravě v Tokiu.
Jaké jídlo ochutnat v Tokiu?
Rozhodně doporučujeme vyzkoušet minimálně Sushi, které je Japonskou specialitou a nikde jinde na světě ho nedělají lépe. Nechoďte na sushi na večeři, ale raději na oběd. Ceny přes den jsou výrazně nižší než večer. Zde najdete další jídla, která stojí za to ochutnat.
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!