Kréta od A do Z: vše, co potřebujete vědět pro Vaši perfektní dovolenou

Kréta je největším řeckým ostrovem s bohatou historií i kulturou. Najdeme tu překrásné písečné pláže, antické památky, malebné vesničky i obrovské skalnaté soutěsky. Tato rozmanitost dělá z ostrova ideální destinaci pro dovolenou, ať už máte rádi pláže nebo horskou turistiku. Řecko je rovněž vyhlášené pro svou výbornou kuchyni. Čerstvé olivy, mořské plody, saláty nebo výborný gyros. Dovolená na Krétě zkrátka potěší i ty nejnáročnější.

V tomto průvodci naleznete nejen tipy na výlety a pláže, ale i praktické informace o dopravě, ubytování i počasí. O tom, kde vybrat nejlepší dovolenou i jak si naplánovat cestu po ostrově na vlastní pěst. Na Krétě jsem strávila 4 měsíce na studijním pobytu a projela ji křížem krážem.

Kréta – mapa s nejzajímavějšími místy

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s nejkrásnějšími plážemi i všemi zajímavými místy Kréty. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Kréty

Kréta a počasí – kdy vyrazit?

Nejlepší období pro návštěvu Kréty je od poloviny května do poloviny října. Kréta je v tomto období slunečná – jednoduše ideální pro letní dovolenou. Hlavní sezona je na Krétě během letních prázdnin. Nejteplejším měsícem je srpen, (teplota vzduchu okolo 30 °C a teplota vody 25 °C). Touto dobou je na Krétě nejvíce lidí, i ceny jsou vyšší.

Chystáte-li se spíše na památky, horské túry a výlety, je nejlepší vyrazit na okraji sezony – v květnu nebo v říjnu. Teplota moře je sice nižší (okolo 20 °C), zato je na Krétě výrazně méně lidí. 

Kréta – průměrné měsíční teploty

Kréta - teplota vzduchu
Kréta - teplota moře

Kréta – aktuální předpověď počasí

KRÉTA Počasí

Dovolená na Krétě: kde hledat?

Pokud nechcete mít starosti se zařizováním dopravy a ubytování, potom je nejlepší podívat se na některé nabídky cestovních kanceláří. České portály s největší nabídkou dovolené na Krétě jsou Invia.cz, Travelportal.cz a Dovolena.cz. Doporučujeme se podívat na nabídky všech tří a vybrat si dovolenou, která vám bude nejvíce šitá na míru:

Přečtěte si také náš návod na last minute zájezdy:

Kréta má přes 400 nádherných pláží. Řecko
Kréta má přes 400 nádherných pláží.

Kréta na vlastní pěst

Pokud preferujete dovolenou bez cestovky, otevírá se vám možnost udělat si „road trip“ a projet tak všechna zajímavá místa i krásné pláže Kréty. S půjčeným autem tak můžete strávit každou noc klidně někde jinde.

Letenky na Krétu a jejich přibližná cena

Zpáteční letenky na Krétu se běžně dají sehnat kolem 6 000 Kč. Pokud budete mít štěstí na nějakou akci, můžete se dostat i na polovinu. Letenky doporučujeme vyhledávat přes Skyscanner. Někdy jsou letenky na Krétu levnější z Polska. Přečtěte si náš návod, jak hledat letenky:

Kréta má 2 letiště, jedno v Heraklionu (HER) a druhé (menší) letiště v Chanii (CHQ).

Kréta trajektem (Atény – Heraklion/Chania)

Z Atén můžete na Krétu doplout některým z trajektů. Cesta trvá kolem 7-8 hodin. Chcete-li ušetřit čas, není špatné zvážit noční trajekt. Na trase Kréta – Atény operuje více společností, proto je dobré použít na porovnání cen stránku Direct Ferries.


Balos - jedno z nádherných míst Kréty. Řecko
Balos – jedno z nádherných míst Kréty.

Kréta – doprava

Meziměstské autobusy

Autobusovou dopravu po Krétě zajišťuje jediná firma – KTEL. Kréta má docela dobrou síť meziměstských autobusů a pro dopravu mezi městy je to nejlevnější varianta. Ceny jsou na evropské poměry standardní. Pokud je na nádraží prodejní místo, lístek si koupíte tam. Pokud nastupujete na některé z menších zastávek, nastupte zadními dveřmi a lístek si koupíte u stewarda. Do autobusu se raději přioblékněte, Řekové milují klimatizaci.

Spoje a jízdní řády můžete snadno vyhledávat na webu KTEL. K dispozici je i mapa všech autobusových zastávek.

Autobusy MHD

Ve větších městech jako je Heraklion, Rethymno nebo Chania funguje MHD. Lístky na MHD se běžně dají koupit v trafikách nebo automatech. Na Krétě mají zvláštní systém kontroly. Při vstupu do autobusu je potřeba lístek podat řidiči, ale přitom jej dostatečně pevně držet, protože vám řidič půlku utrhne. Lístek je tedy jen na jednu jízdu, při přestupu tak musíte použít další. Ve většině případů ale MHD potřebovat nebudete.

Půjčení auta/skútru

Půjčit si auto nebo skútr není problém. Půjčoven kolem turistických letovisek je hodně, takže budete mít i z čeho vybírat. Ceny závisí na typu auta, délce výpůjčky i sezoně. Auta se půjčují řidičům nad 23, případně nad 21 let. U větších půjčoven je možné domluvit vrácení v jiném míst, než jste si auto půjčili. Nejvýhodnější nabídky půjčoven naleznete zde.

Řízení na Krétě

Co se dopravy týče, je potřeba počítat se svérázným stylem řízení Kréťanů. Zejména ve městech to může být trochu chaos a je potřeba počítat se vším. Na hlavních tazích severní části ostrova, kde jsou široké silnice, existuje nepsané pravidlo, že se jezdí spíše po krajnici než v pruhu (aby se dalo předjíždět). Krajnice tu jednoduše slouží jako jízdní pruh a pokud v určitém místě není dostatečně široká, pak je označena cedulí zúžení vozovky. V horách počítejte s úzkými silnicemi, které jsou plné serpentýn.

Stopování

Stopování na Krétě zase tolik „nefrčí“. Místní obyvatelé moc stopaře neberou, ale občas narazíte na turisty, kteří stopaře rádi vezmou. Pokud chcete zkusit štěstí, je vhodné vyrobit si nápis s nejbližší městem a místo tradičního palce nahoru mávat otevřenou dlaní.


Nebojte, doprava na Krétě funguje poměrně dobře. Řecko
Nebojte, doprava na Krétě funguje poměrně dobře.

Kréta – resorty a ubytování

Nejlepší nabídky ubytování (včetně některých kempů) najdete na Booking.com. Hezké nabídky se objevují i na AirBnB. Pokud ještě nemáte Airbnb účet máme pro vás slevu 997 Kč na první pobyt.

Konkrétní tipy na ubytování si přečtěte dále v tomto článku u jednotlivých míst, která stojí za to navštívit. Veškeré ubytování, které doporučujeme, najdete také v naší mapě.

Záleží především na vás, jak chcete dovolenou pojmout. Kréta je rozmanitá, a tak může být hezké strávit polovinu dovolené na jedné straně ostrova a další část na druhé straně.

Kréta resort, Řecko
Na Krétě se můžete ubytovat v luxusním resortu s bazénem.

Kréta – peníze, měna a přibližné ceny

Na Krétě platí Euro. Peníze je nejvýhodnější směnit ještě doma, případně pak vybrat z bankomatu. Chcete-li ušetřit na výběrech z bankomatů i na převodech kurzů, doporučujeme kartu Revolut, která je jako dělaná pro cestovatele.

Přibližné ceny na Krétě

 • Jídlo v restauraci: 10 – 15 €
 • Točené pivo: 5 €
 • Cappuccino: 2 – 3,5 €
 • Pomeranče na trhu (1 kg): 1,5 €
 • Banány na trhu (1 kg): 1,5 €
 • MHD (1 jízda): 1,8 €
 • Taxi/1 km: 1,2 €

Jezero uprostřed města Agios Nikolaos. Kréta, Řecko.
Jezero uprostřed města Agios Nikolaos.

Kréta – praktické tipy

 • Zásuvky jsou stejné jako u nás (evropský typ C, E, F; 230 V/50 Hz). Adaptér není potřeba.
 • Voda z kohoutku – je na většině míst pitná. V některých oblastech může mít díky minerálům jinou chuť, než na kterou jsme zvyklí. Když se na místě zeptáte, nic tím nezkazíte. 

Základní fráze v řečtině

Naučíte-li se alespoň těchto pár frází, určitě vykouzlíte úsměv na tváři místních.

 • Dobré ráno – Kaliméra
 • Dobrý večer – Kalispéra
 • Děkuji – Eucharisto

A pozor na tohle: „Ano“ se řecky řekne „Ne“. „Ne“ je v řečtině „Ochi“.


Řecká vlajka - modrá připomíná moře, bílá svobodu a nezávislost. Kréta
Řecká vlajka – modrá připomíná moře, bílá svobodu a nezávislost.

Kréta – nejkrásnější pláže

Na Krétě najdete přes 400 krásných pláží a každá je v něčem unikátní. Pestrost těchto pláží vás bude bavit! Jaké pláže jsou pravými poklady krétského ostrova?

Balos

Fotky pláže Balos zajisté znáte z katalogů cestovních kanceláří. Balos oprávněně patří mezi nejkrásnější místa Kréty. Tato pláž propojuje pevninu se sopečným ostrovem. Voda má úžasnou tyrkysovou barvu a je křišťálově čistá. Laguny jsou navíc hezky vyhřáté. Co se týká zázemí, jsou tu sladkovodní sprchy a suché toalety. Doprava na Balos je trošku komplikovanější, proto si na jeho návštěvu vyhraďte celý den. Na Balos se můžete vypravit autem nebo lodí:

Balos autem – Dostat se na Balos autem je poměrně dobrodružné. Posledních 10 km na poloostrov totiž vede prašná silnice se spoustou kamení (počítejte 30–40 minut jízdy). Platí se zde mýtné 1 € za osobu za vjezd, takže je dobré mít s sebou hotovost. Na většinu aut z půjčoven zde neplatí pojištění. Na konci této cesty je parkoviště, odkud vás čeká ještě 1,5 km pěšky dolů na pláž. Po cestě vás čekají úžasné výhledy.

Balos lodí – Na Balos se můžete dostat pohodlně i lodí z nedalekého přístavu Kissamos. Jízdenky na Balos tour rezervujte zde.  

Ubytování v okolí Balosu – záliv kolem městečka Kissamos je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí. Pro nenáročné je tu přímo na pláži oblíbený kemp Camping Mithimna. Vynikající hodnocení má plážový apartmán Beautiful Eleni nebo Beach House. Případně další možnosti ubytování hledejte zde.

Přečtěte si také našeho kompletního průvodce po Balosu: Pláž Balos: praktické informace pro váš výlet.

Pravděpodobně nejkrásnější pláž Kréty. Řecko
Balos – pravděpodobně nejkrásnější pláž Kréty.

Elafonisi – pláž s růžovým pískem

Pláž Elafonisi je jedním z nejkrásnějších míst ostrova. Je to takový kousek ráje mezi pevninou a ostrovem Elafonisi. Ostrov a pevninu spojuje písečný pás dokonale hebkého písku, který tu a tam vyplňuje mělká laguna s vyhřátou vodou. Takový kousek Karibiku v Řecku. Růžovou barvu dávají písku rozlámané mušličky. Čím dále vstříc ostrovu Elafonisi půjdete, tím více malinkých mušliček najdete.

Pláž je vzhledem v mělké a teplé vodě vhodná pro rodiny s dětmi. Počítejte ale s tím, že kromě placených slunečníků tu není žádný stín. Blízko u parkoviště jsou k dispozici toalety a v sezoně tu najdete i plážové bary. Elafonisi je rovněž poměrně větrným místem, a tak si na své přijdou i milovníci windsurfingu nebo kiteingu.

Doprava na pláž Elafonisi – dostat se na Elafonisi může být vzhledem k poloze pláže komplikovanější (zejména ze vzdálenějších míst ostrova). Jednoduše se tam dá dostat s organizovaných výletem z Rethymna a Chanie nebo lodí z Paleochory.

Ubytování v blízkosti pláže – Elafonisi je chráněnou rezervací, proto přímo u pláže žádný hotel ani penzion nenajdete. Nejbližší možností, kde se ubytovat je Elafonisi Resort by Kalomirakis Family.

Pláž Falasarna

Falasarna je pláž oceněná modrou vlajkou (mezinárodní ocenění, které se uděluje na základě přísných kritérií, týkajících se kvality vody, ochrany životního prostředí, bezpečnosti a dalších služeb). Můžete tu tedy očekávat dobré zázemí (sprchy, toalety, bary, taverny i plavčíky). Písek je tu hrubší, vstup do vody strmější a můžete tu čekat i větší vlny.

Ubytování u pláže Falasarna – hned v blízkosti pláže můžete vybírat z několika ubytovacích kapacit. Vynikající hodnocení má Pachia Ammos Falasarna nebo levnější a mezi Čechy oblíbený Falasarna Bay. Tato lokalita je ideální, protože je to blízko obou nejkrásnějších pláží Kréty, kterými jsou Balos a Elafonisi.

Seitan Limania (Pláž Stafanou)

Hledáte-li dokonalou pláž stranou od lidí a jste-li dobrodružné povahy, navštivte Seitan Limaniu. Narazíte tu spíš na místní než na turisty. Pláž je špatně dostupná a má nulové zázemí, díky čemuž si stále zachovává svou panenskou podobu. Bez GPS sem pravděpodobně netrefíte (pláž není značená).

Parkování je možné na konci slepé silnice na štěrku nebo v kopci podél cesty. Odtud vede mezi skalami dolů příkrá pěšinka (sestup vám zabere zhruba 20 minut). Ze skalisek na pravém útesu se dá dobře skákat do vody. Pláž je oblázková.

Kréta je neskutečně rozmanitá, pláž Seitan Limania je toho důkazem.
Kréta je neskutečně rozmanitá, pláž Seitan Limania je toho důkazem.

Pláž Vai

Pláž Vai leží na východním konci Kréty. Je výjimečná především pro svůj palmový les, který je největším palmovým lesem v Evropě. Pláž Vai je v rukou soukromého vlastníka a je tedy velmi dobře udržovaná. Zázemí pláže je rovněž výborné – sprchy, toalety, taverna, bar i plavčíci. K dispozici jsou k pronájmu lehátka i slunečníky. Za parkovné je v sezoně vybírán poplatek.

Ubytování v okolí Vai – Přímo u pláže Vai žádné možnosti ubytování nejsou, můžete, ale zkusit nedaleké plážové městečko Kouremenos nebo potom větší město Sitia na severním pobřeží.

Největší palmový les v Evropě a prázdná pláž Vai (Kréta koncem sezony). Řecko.
Největší palmový les v Evropě a prázdná pláž Vai (Kréta koncem sezony).

Matala

Matala je velmi zajímavým místem. Nenaleznete tu pouze krásnou pláž, ale i unikátní jeskynní masiv po pravé straně údolí. Jeskyně ve skalním masivu pocházejí už z mladší doby kamenné. V průběhu let sloužily i jako hrobky, ale asi nejzajímavější érou jsou 60. a 70. léta minulého století, kdy se z jeskyní v Matale stala Hippie vesnice. 

Matala je malá rybářská vesnička, ve které i dnes můžete cítit pohodovou a uvolněnou atmosféru. Dokonce tu narazíte i na pomalovaná Hippie auta i s jejich obyvateli. Pláž je zhruba 250 metrů dlouhá a až 45 metrů široká písečná pláž s čistou vodou. Má skvělé zázemí – najdete tu toalety, sprchy, bary, občerstvení i půjčovny vybavení pro vodní sporty a plavčíky.

Ubytování v Matale – přímo na pláži se můžete ubytovat ve Studiu Kostas nebo luxusnějším Thalasso Resortu, možností je v Matale více.

Jeskyně v útesu v Matale. Bývalé pohřebiště i tehdejší bydliště Hippies. Kréta, Řecko
Jeskyně v útesu v Matale. Bývalé pohřebiště i tehdejší bydliště Hippies.

Pláž Preveli

Preveli vás zaujme na první pohled. Je zde krásný palmový les, ze kterého se do moře vlévá horská řeka Megalo Potamo. Teplota vody je zde díky tomu chladnější, ale alespoň vás za letních horkých dní osvěží. Toalety jsou k dispozici v taverně.

Další krásnou pláží je i nedaleká Damnoni, která je oblíbená mezi nudisty.

Pláž Preveli nabízí kromě moře i sladkovodní koupání. Kréta, Řecko
Pláž Preveli nabízí kromě moře i sladkovodní koupání.

Ostrov Chrissi

Chrissi je malebný opuštěný ostrůvek, připomínající svou barvou karibské moře. Leží 8 km od města Ierapetra a dostanete se k němu lodí. V minulosti se na ostrůvek mohlo a byl vskutku nádherný. V současné době lodě na ostrově přistávat nemohou. Nicméně se můžete domluvit v přístavu s místními, kteří vás dovezou k ostovu a můžete si na pláž alespoň doplavat


Kréta – historické památky

Studenti mají na většinu řeckých památek výrazně nižší vstupné, někdy dokonce zdarma. Pokud se vás to týká, nezapomeňte si doma ISIC nebo jiný studentský průkaz. Všechna zajímavá místa, o kterých píšeme v tomto článku, jsme vám zanesli do podrobné mapy.

Palác Knóssos

Minojský palác Knóssos je nejslavnější památkou ostrova Kréta. Spíše, než o palác šlo o město, kde žilo až 100 000 lidí. Paláci se také říká Labyrint (dle symbolů dvojitých seker, řecky labrys). K této oblasti se váží tisíce let historie i legend, z nichž nejznámější je ta o bájném Minotaurovi (napůl člověk/napůl býk, který byl v labyrintu držen). První osadníci byli v této oblasti dokonce 7000 let před Kristem.

Palácový komplex Knóssos je skutečně obrovský a milovníci archeologie tu dokáží strávit hodiny a hodiny. Pokud se chcete dozvědět více, určitě doporučujeme projít si palác s průvodcem, komentovaná prohlídka vám z návštěvy udělá zážitek úplně jiných rozměrů (bez průvodce v podstatě jen tak chodíte mezi tím, co z paláce zbylo).

Základní vstupné (bez průvodce) stojí 15 €. Vyplatí se koupit kombinované vstupné s archeologickým muzeem v Heraklionu za které dáte jen o 1 € navíc.

Palác Knóssos měl za svých časů 5 podlaží! Kréta, Řecko
Palác Knóssos měl za svých časů 5 podlaží!

Archeologické muzeum v Heraklionu

Muzeum v Heraklionu patří k nejvýznamnějším archeologickým muzeím Evropy. Je zde přes 15 000 artefaktů z celé Kréty. Zároveň jde o nejvýznamnější sbírku Minojského umění a celé kultury. Můžete zde obdivovat keramiku, fresky, sochy, šperky, zbraně i hrobky. Nejlepší zážitek budete mít z muzea opět s průvodcem.

Pokud máte zájem o průvodce po Knóssosu i Archeologickém muzeu, můžete se přihlásit na exkurzi s vyzvednutím u hotelů v Heraklionu (pouze v angličtině).

Palác Faistos

Další Minojský palác se nachází na jižní straně ostrova, zhruba hodinu jízdy od Heraklionu. Jedná se o další velmi významné archeologické naleziště. Byl zde nalezen Disk z Faistu (disk z pálené hlíny, který je pokryt do spirály otištěnými znaky).

Vstupné: Základní 8 €/snížené 4 €

Kréta – další zajímavá místa a tipy na výlety

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos, v překladu svatý Mikuláš, je malebné pobřežní městečko, které není však typickým krétským městem. Bylo zničeno Turky a znovu bylo vybudováno až kolem roku 1870. Agios Nikolaos je krétským centrem luxusu. Uprostřed města se nachází jezero Voulismeni, které s mořem propojuje uměle vybudovaný kanál. Hezká je procházka kolem pobřeží, přístavu i jezera. Pokud hledáte kavárnu s úžasným výhledem na město i jezero, je to právě Chez Georges.

Malebné městečko Agios Nikolaos. Kréta, Řecko
Malebné městečko Agios Nikolaos.

Heraklion

Heraklion bude pro mnohé vstupní branou na Krétu. Co stojí za vidění v Heraklionu, je určitě Archeologické muzeum a nedaleký palác Knossos. Zavítáte-li do města, určitě se běžte projít i do benátského přístavu, kterému vévodí pevnost Koules. Při procházce po centru Heraklionu se zastavte u fontány Morosini Lions, katedrály Agios Minas nebo benátské Loggie.

Ubytování v Heraklionu – jedno z nejvýhodnějších ubytování jsou Private Rooms with a Beautiful Veranda nedaleko od centra. Pokud se ohlížíte po něčem luxusnějším Kronos Hotel nabízí krásný výhled na moře i historický přístav.

Kostel sv. Tituse v Heraklionu. Kréta má jako hlavní víru řecké ortodoxní náboženství.
Kostel sv. Tituse v Heraklionu. Kréta má jako hlavní víru řecké ortodoxní náboženství.

Chania

Chania je malebné přístavní město s okouzlující atmosférou. Procházka úzkými uličkami historického centra je pastvou pro oči. Kavárny, krámky i obyčejné domy tvoří pestrou paletu tohoto města.  Nejkrásnější je zejména okolí přístavu, kterému vévodí starý maják. Navštívit můžete i námořní muzeum Maritime. Ať už se na chvíli posadíte při kávě nebo si dáte rovnou večeři v některé z přístavních taveren, čeká vás jednoduše kouzelná atmosféra.

Pokud jste milovníkem večerních procházek po malebných uličkách v okolí přístavu, bude pro vás Chania ideální destinací. Z Chanie to máte rovněž kousek na ty nejkrásnější pláže Kréty (Balos, Elafonisi, Falasarna, Seitan Limania) i do soutěsky Samaria. Mimochodem, nejlepší gyros v Chanii dělají na tomto místě.

Ubytování v Chanii – V Chanii máme tip na Eleni Apartments, které jsou nedaleko pláže a zhruba 600 m od historického centra. Naprosto excelentní hodnocení mají Nais Apartments & Studios které jsou přímo u pláže. V historickém centru je oblíbeným ubytováním Narkissos nebo jednoduché a jedno z nejlevnějších Rooms 47. Další možnosti ubytování v Chanii hledejte zde.

Chania byla až do roku 1972 hlavním městem Kréty. Řecko
Chania byla až do roku 1972 hlavním městem Kréty.

Rethymno

Retymno je dalším malebným městečkem. Staré město má své kouzelné úzké uličky. Za prohlídku stojí pevnost Fortezza s hezkým výhledem na přístav. Historický přístav s majákem je malý, ale vede odtud hezká promenáda k modernímu přístavu. Rethymno ožívá zejména na večer a najdete tu i několik diskoték.

Rethymno leží zhruba na půli cesty mezi Heraklionem a Chanií, tudíž to z něj máte stejně daleko na krásné pláže na západě i na památky v regionu Heraklion. Rethymno má navíc 13 km dlouhou písečnou pláž, kde se nachází většina hotelů i restaurací.

Ubytování v Rethymnu – ubytování u pláže s bazénem a za rozumnou cenu nabízí Marel Apartments. O něco blíže centru rovněž u pláže je potom Aqua Marina. Excelentní ubytování u přístavu (s hodnocením 9,9) najdete u Afroditi. Nabídek je v Rethymnu mnoho, takže si každý může najít ubytování dle představ.

Kréta má spoustu malebných přístavů, Rethymno patří společně s Chanií mezi ty nejhezčí.
Kréta má spoustu malebných přístavů, Rethymno patří společně s Chanií mezi ty nejhezčí.

Klášter Arkadi

Klášter Arkadi pochází již z 5. století a hrál významnou roli v krétských dějinách. Klášter leží 23 km od Rethymna (cca. 30 minut jízdy) a za vstupné dáte 3-4 €. Klášter je velice dobře udržovaný a rovněž jsou zde každý den slouženy mše (v 6 hodin ráno i večer).

Historický klášter Arkadi. Kréta, Řecko
Historický klášter Arkadi.

Soutěska Samaria

Soutěska Samaria je jednou z největších v Evropě a nejznámější soutěskou na Krétě. Milovníci horské turistiky si tento výlet nesmí nechat ujít. Trasa měří 16 km (13 km soutěskou) a je převážně z kopce. Vzhledem k tomu, že se Samaria chodí jedním směrem, je nejlepší se na start dostat autobusem nebo si objednat organizovanou dopravu s vyzvednutím v blízkosti hotelu. Následně vás čeká sestup soutěskou až k moři a do vesničky Agia Roumeli a odtud plavba trajektem do Hory Sfakion, odkud už jezdí autobus.

Soutěska se nachází v jižní části regionu Chania a je otevřena od začátku května do konce října (konkrétní data záleží na počasí). Vstupné je 5 € a loď na závěr stojí 11 €.

Kréta se může chlubit jednou z největších soutěsek Evropy!
Kréta se může chlubit jednou z největších soutěsek Evropy!

Údolí mrtvých Zakros

Údolí mrtvých je soutěska u východního pobřeží Kréty. Své jméno si získala v minojské době, kdy sloužila jako pohřebiště. Na dně soutěsky je cesta pro pěší, podél které protéká potok. Délka kaňonu je 8 km a na jeho konci se nachází další minojský palác – Kato Zakros. Parkovat se dá na obou stranách soutěsky. Nenechte si ujít ani výhled shora v tomto místě.

Po pěší tůře se můžete osvěžit na nedaleké pláži. Kréta, Řecko
Po pěší tůře do Údolí mrtvých se můžete osvěžit na nedaleké pláži.

Pohoří Psiloritis

Milovníci horské turistiky se mohou vydat na nejvyšší místo Kréty – Psiloritis. Vrchol má 2456 m a je odtud výhled na Lybijské i Krétské moře. Vyjet autem se dá do 1400 metrů u Nida Plateau, kde je parkoviště. Odtud už vede kamenná cesta vzhůru.

Výhled z nejvyššího vrcholu pohoří Psiloritis. Kréta, Řecko
Výhled z nejvyššího vrcholu pohoří Psiloritis.

Lasithi Plateau

Lasithi Plateau je pro Krétu rozhodně netradičním místem. Vysoko v horách se leží dokonalá rovina Lasithi, která je obehnána horami a posetá větrnými mlýny. Jsou zde vinice i políčka. Za zastávku stojí Homo Sapiens Museum. Nacházejí se tu i známé Diovy jeskyně. V jeskyni Psychro se dle mýtů totiž měl narodit samotný Zeus. Za vstup do jeskyní zaplatíte 6 €.

Z Heraklionu se sem můžete vypravit i na výlet s ochutnávkou vín.

Větrné mlýnu u muzea Homo Sapiens cestou na Lasithi Plateau.
Větrné mlýnu u muzea Homo Sapiens cestou na Lasithi Plateau.

Výlet na ostrov Spinalonga

Velmi zajímavý je výlet na ostrov Spinalonga! Ostrov totiž v minulosti sloužil jako leprosárium. Prohlídka celého ostrovního městečka je velmi působivá a díky dobře podaným informacím vás lehce vtáhne do děje. Lodě sem pravidelně jezdí z Plaky a Eloundy, i jako celodenní výlet i z Agios Nikolaos. Základní vstupné na ostrov je 8 €.

Online si můžete rezervovat výlet z Eloundy nebo Agios Nikolaos.

Výlet na Spinalongu si určitě nenechejte ujít. Prohlídka je velmi poutavá. Kréta, Řecko
Výlet na Spinalongu si určitě nenechejte ujít. Prohlídka je velmi poutavá.

Kréta a další výlety

Pokud by vám nestačila Kréta, můžete se vydat na jednodenní i vícedenní výlet na Santorini nebo dokonce na několik dní do Atén. Návštěvu Atén se hodí naplánovat si na zpáteční cestě a následně letět do ČR rovnou od tam.

Santorini

Kdo by neznal Santorini? Typické bílé domečky s modrými střechami a okenicemi, které se tyčí na útesech nad mořem. Na Santorini se dá z Kréty vyrazit i na pouhý den, ale pokud můžete, proč tu rovnou nestrávit i noc?

Plavba trajektem trvá zhruba 2,5 hodiny. Ceny trajektů se liší podle časů i společností, nejčastěji se cena za jednosměrnou jízdenku pohybuje mezi 40 – 90 €. Rovněž můžete využít služeb organizovaného výletu s průvodcem (v angličtině), v kterém je zahrnut i výlet autobusem po ostrově Santorini.

Výletový balíček můžete objednat z těchto měst:

Typický pohled na ostrov Santorini, Řecko
Typický pohled na Santorini.

Řecká kuchyně – co ochutnat na Krétě?

Hledáte-li něco typického, co vám může Kréta nabídnout, zde je malá inspirace z řecké kuchyně:

Řecké jídlo     

 • Mouska – výborné zapečené jehněčí s lilkem a bešamelem, často můžete čekat i zeleninu nebo jiné regionální obměny
 • Souvlaki – malé kousky masa grilované na špízu
 • Gyros – všichni jej známe, ale na Krétě je výjimečně dobrý! Věděli jste, že pojmenování Gyros pochází z řeckého slova „točit/otáčet se“?
 • Tzatziky – klasická pochutina, která je vyrobena z řeckého jogurtu, nastrouhané okurky, česneku a olivového oleje, často se podává jako předkrm nebo jako omáčka na gyros.
 • Saganaki – grilovaný bílý sýr, podává se jako předkrm
 • Feta – sýr z kozího mléka, běžně součástí předkrmů
 • Baklava – sladký dezert z vrstveného těsta ochucený karamelem a ořechy
 • Chalva – cukrovinka, která se tradičně vyráběla ze saponinových rostlin a cukrového sirupu

Řecké pití

 • Káva na 100 způsobů – káva je u Řeků velmi oblíbeným nápojem, v letních měsících zejména Frappé s ledem. Greek Coffee je název pro kávu u nás známou jako „Turek“. 
 • Raki – tradiční pálenka ze zbytků po výrobě vína
 • Rakomelo –  Raki smíchaná s medovou brandy a dalším kořením
 • Ouzo – anýzový alkoholický nápoj smíchaný s vodou mění barvu na mléčně bílou
Tradiční řecký gyros s hranolkami - Tzatziki nesmí chybět. Chania, Kréta
Tradiční řecký gyros s hranolkami – Tzatziki nesmí chybět

Kréta – mapa s nejzajímavějšími místy

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s nejkrásnějšími plážemi i všemi zajímavými místy Kréty. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Kréty

Suvenýry z Kréty

Pokud si nebudete chtít dovést nic alkoholického jako Raki, Rakomelo nebo Ouzo, ani žádné trička, magnetky, pohledy nebo klasické suvenýry, pak vás možná nadchnou olivové výrobky. Ať už olivy samotné, naložené na 100 způsobů nebo olivové oleje. Skvělým dárečkem jsou tradičně vyráběná olivová mýdla.

Kréta má jednoduše svoje kouzlo a každá dovolená, výlet nebo dobrodružná cesta tu bude stát za to!

Čtěte také: Dovolená na jachtě v Chorvatsku – vše, co potřebujete vědět!

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Kréta – uložte si na později a pro své kamarády:

Kréta je největším řeckým ostrovem s bohatou historií i kulturou. Najdeme tu překrásné písečné pláže, antické

Kréta – Často kladené otázky:

Potřebuji na Krétu pas nebo stačí občanský průkaz?

Na Krétu Vám stačí občanský průkaz. Řecko je součástí Schengenského prostoru.

Kdy letět na Krétu?

Nejlepší období pro návštěvu Kréty je od poloviny května do poloviny října. Zde najdete více o počasí a sezonách.

Jaké jsou nejhezčí pláže Kréty?

Mezi nejkrásnější pláže Kréty se řadí zejména Balos a Elafonisi (pláž s růžovým pískem) a některé další pláže.

Kdy je na Krétě nejteplejší moře?

Kréta - teplota moře

Průměrná teplota moře je nejvyšší v srpnu (25 °C), dále potom v červenci a září (24 °C).

Pomohl vám článek – Kréta? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!