Kde a jak hledat levné ubytování? Připravili jsme pro vás kompletní návod a tipy na nalezení přesně takového ubytování, jaké si přejete.
Jak hledat levné ubytování: obecné rady
V této části jsme pro vás sepsali 10 obecných rad, které platí pro všechny vyhledávače ubytování. Pokud se jimi budete řídit, ušetříte na ubytování spoustu peněz a času.
1) Používejte správně filtry
Filtry jsou věc, kterou na vyhledávacích portálech naprosto milujeme. Při správném použití vám ušetří hodně času a najdete přesně to správné ubytování vám na míru.
- Cena – nastavte si váš rozpočet.
- Poloha – záleží vám na poloze? Pokud nechcete skončit někde v zapadlé či méně hezké čtvrti, vybírejte si polohu s hodnocením alespoň 7 nebo 8.
- Vzdálenost od centra – nastavte si, jak maximálně daleko od centra chcete být.
- Hvězdičky – ty my například neřešíme, protože často vůbec nemusí odpovídat. Značí to pouze plnění některých standardů, které často ani nejsou důležité (například telefon na pokoji či minibar).
- Možnost zrušení zdarma
- Snídaně v ceně
- 24h recepce – pokud plánujete dorazit v noci, nebo nevíte přesný čas příjezdu.
- Parkování – u některých hotelů v centru může být složité či drahé zaparkovat.
- Wi-Fi připojení k internetu – ne vždy je samozřejmostí.
- Manželská postel
- Zábava – fitness, masáže, sauna, půjčení kola či motorky a další.
2) Věřte hodnocení a čtěte komentáře
Hodnocení hotelů není na vyhledávacích portálech pro nic za nic. Naopak je dobré se tím řídit. Lidé jsou obecně málo kritičtí, a tak hodnocení 7 z 10 už je celkem nic moc. 6 už je špatné. Doporučujeme hledat ubytování s hodnocením minimálně 7 a ideálně alespoň 8.
Naopak získat hodnocení 10 z 10 je téměř nemožné a cokoliv s hodnocením 9 a více je skvělé.
Důležitý je také počet hodnocení. Pokud má hotel pouze třeba 5 hodnocení, může to být hodně zkreslené.
Komentáře k hodnocení také hodně napoví. Zvláště komentáře k horším hodnocením. Zjistíte tak důvody, proč daný uživatel hodnotil pobyt negativně a na co si dát pozor. Někdy zase naopak třeba zjistíte, že lidé dávají nízká hodnocení za malé detaily, na kterých vám nezáleží (jako například moc malé ručníky).
3) Vyhněte se státním svátkům a populárním termínům
V populárních termínech (například Velikonoce, Vánoce či Silvestr) bývá ubytování dražší a je vyprodané dlouho dopředu. Pokuste se tedy těmto termínům vyhnout. Je dobré si také zjistit, kdy jsou státní svátky a školní prázdniny v zemi, kam jedete a těmto termínům se vyhnout.
Ubytování bývá dražší také o víkendech.
4) Využijte garanci nejnižší ceny
Vyhledávače Booking.com i Agoda poskytují garanci nejnižší ceny. Pokud jste tedy již ubytování zarezervovali např. přes Booking a na Agodě jste našli nižší cenu na stejný termín, Booking vám rozdíl doplatí. To samé platí obráceně.
Stáhněte si rozšíření do Chrome – Gopher, který vám automaticky prohledá ostatní webové portály a najde výhodnější nabídky.
5) Hledejte levné ubytování podle mapy
Pokud se nepodíváte na mapu a rezervujete si levný hotel, který je ale daleko, může se vám stát, že pak utratíte spoustu peněz a ztratíte hodně času jenom dopravou do centra města.
Všechny větší vyhledávače ubytování umožňují efektivní hledání podle mapy. Nejdříve si vyfiltrujte vaše hlavní požadavky a pak si vyberte podle mapy dobrý kompromis mezi cenou a vzdáleností.
6) Využijte věrnostní kluby
Většina vyhledávačů ubytování má svůj věrnostní klub, který odměňuje registrované zákazníky.
- Booking.com má tzv. Genius status, který získáte už pokud se ubytujete 2x za poslední dva roky. Získáte tím mimo jiné 10% slevu na vybrané hotely. Více čtěte zde.
- Na serveru Agoda se stačí zdarma registrovat do členského klubu a budete získávat různé slevy.
- U Couchsurfingu se vám může vyplatit zaplatit verifikované členství. Získáte tím možnost posílat neomezeně žádostí a také větší důvěryhodnost.
7) Dejte si pozor na dodatečné poplatky
Vždycky se podívejte, co je v ceně a co ne. Například často v ceně nebývá započtena klimatizace či vytápění. Pokud přijedete na místo a zjistíte, že je v pokoji extrémní vedro, nebo naopak mrznete a budete si chtít doplatit klimatizaci, či topení, pravděpodobně to pak v součtu vyjde dráž, než bydlet v nějakém lepším hotelu, kde je vše už započítané v ceně.
Dalším běžným poplatkem navíc je například městská daň. Některé hotely si nechají připlatit navíc třeba za Wi-Fi internet, parkování, fitness centrum a další.
8) Využijte možnosti zrušení zdarma
Některé hotely umožňují zrušení zdarma. V tomto případě si můžete hotel zarezervovat a pak koukat na last-minute nabídky a pokud se objeví něco levnějšího/lepšího, můžete původní ubytování zrušit a objednat si nové.
Přijde vám to nemorální? Věřte, že to tak dělá hodně lidí a hotely s tím počítají.
9) Zůstaňte déle než jednu noc
Hodně hotelů nabízí slevu, pokud se ubytujete na více nocí. Často můžete najít nabídky jako 4 noci za cenu 3 a podobně.
10) Rezervujte levné ubytování na poslední chvíli
Hotely se snaží na poslední chvíli prodat svoje nezaplněné pokoje. Pokud budete rezervovat ubytování až někdy mezi 16-20 hodinou večerní na ten daný večer, často najdete 20% až 70% slevy. Můžete si tak dovolit mnohem luxusnější hotel za cenu levného hostelu.
Pozor! Jen v případě, že je v oblasti hodně nabídek ubytování a není to v populárním termínu. Mohlo by se také stát, že bude vše vyprodané, a naopak zaplatíte výrazně víc.
Komerční ubytování
Nejjednodušší způsob, jak se ubytovat. Nemusíte řešit žádné žádosti, nemáte žádné povinnosti a víte do čeho jdete. Pojďme se podívat na nejlepší vyhledávače ubytování po světě:
Booking.com – levné ubytování po světě
Ve většině částí světa najdete nejlevnější nabídky na hotely a hostely na portálu Booking.com. Sami přes Booking objednáváme většinu ubytování a máme jenom samé dobré zkušenosti.
Použijte tento odkaz a získejte 10% slevu na vaše první ubytování (pokud ještě nemáte účet, musíte si ho založit).
Využijte funkci doporučení termínu – Booking.com vám umí zobrazit porovnání cen v okolních dnech a doporučí nejlevnější termín.
Přečtěte si také 13 chytrých tipů, jak najít nejlepší ubytování na Booking.com
Agoda – levné ubytování v Asii
Pokud hledáte levné ubytování v Asii, často najdete nejlevnější nabídky na portálu Agoda.com. Přes Agodu jsme si také už rezervovali hodně ubytování a můžeme vřele doporučit.
Vyplatí se používat společně s Booking.com. Někdy je výhodnější nabídka na Agoda a někdy na Booking. Některé hotely také nejsou vůbec uvedené na jednom nebo druhém vyhledávači.
Agoda také průběžně nabízí různé slevy pro jednotlivé destinace – najdete je zde.
Airbnb – levné ubytování v pronajatých apartmánech
Další dobrou možností na ubytování je portál Airbnb. Často zde můžete najít útulný apartmán za cenu levného ubytování v hostelu. I přes Airbnb jsme bydleli hodněkrát a máme jen skvělé zkušenosti.
Pokud ještě nemáte založený účet na AirBnb, použijte tento odkaz a získejte slevu 997 Kč na váš první pobyt.
Přečtěte si také 13 chytrých tipů, jak najít nejlepší ubytování na Airbnb
Hotwire – levné ubytování last minute
Na serveru Hotwire.com můžete najít skvělé last minute nabídky (rezervace na poslední chvíli).
Kromě běžných nabídek konkrétních hotelů zde najdete také anonymní nabídky, kdy předem nevíte, do jakého hotelu vás ubytují. Najdete si lokalitu a kvalitu hotelu (počet hvězdiček) a server vám pak na poslední chvíli přidělí nějaký hotel, který splňuje podmínky.
Další možnosti hledání komerčního ubytování
Můžete vyzkoušet i další portály pro hledání ubytování. Občas můžete najít levnější nabídku stejného hotelu.
Vzájemné ubytování
Vzájemné ubytování je možnost, jak si najít ubytování zdarma a k tomu zažít i menší kulturní výměnu. Lidé po celém světě nabízí ubytování u nich doma. Neznamená to, že musíte i vy ubytovat je. Jsou totiž lidé, kteří jenom cestují a také lidé, kteří jenom ubytovávají (je to pro ně zábava a poznají nové lidi).
Couchsurfing
Pokud chcete kromě ubytování i kulturní zážitek, můžete zkusit Couchsurfing. Hostitelé zde nabízejí ubytování zdarma u nich doma.
Je ale dobré to nebrat jen jako ubytování zdarma, ale dát tomu i něco navíc z vaší strany. Například hostiteli dovézt nějaký dárek z Česka či mu uvařit večeři. Zvykem je také večer posedět a popovídat si.
Osobní zkušenosti
Ubytování přes Couchsurfing už jsme využili několikrát v různých zemí a dosud nemáme jedinou špatnou zkušenost. Hostitelé byli pokaždé milí, mnohokrát nám uspořádali pořádnou hostinu, provedli nás po městě nebo nám dali super tipy, kam se podívat. V polovině případů nám přenechali klíče od celého jejich bytu.
Jak na Couchsurfing?
Nejprve je potřeba zaregistrovat se na portálu Couchsurfing.com. Důležité je pečlivě vyplnit Váš profil, nahrát fotku a ideálně požádat vaše kamarády, kteří už na Couchsurfingu jsou, aby vám napsali referenci. Je dobré si své kamarády přidat do přátel i na této síti. Profil pak vypadá důvěryhodněji.
Nyní dojde na oslovení hostitelů v cílové destinaci. V základní verzi Couchsurfingu máte možnost rozeslat 10 žádostí za týden. Je možné zakoupit ověřené členství se kterým můžete poslat téměř neomezený počet žádostí. Toto členství je trvalé (platí se jen jednou).
Hostitele je dobré vybírat pečlivě, ideálně takové s podobnými zájmy a s dobrou odezvou na zprávy (response rate). Máte-li vybráno, napište mu, proč vás zaujal, co máte společného a proč byste se rádi ubytovali právě u něj. Žádostí můžete rozeslat více, běžně se děje, že někteří hostitelé momentálně nemohou. Potom už je to jen na domluvě. A nezapomeňte nějakou tu pozornost pro hostitele!
Přečtěte si náš podrobný článek o Couchsurfingu:
Další možnosti vzájemného ubytování
- BeWelcome.org – služba velice podobná Couchsurfingu. Dobrá alternativa do velkých měst, kde je Couchsurfing složitější získat.
- Warmshowers.org – tento portál slouží pro vzájemné ubytování cyklistů. Funguje na stejném principu jako Couchsurfing.
- GlobalFreeLoaders.com – služba pro sdílení pohostinnosti s největší základnou členů v Austrálii.
- Campspace.com – služba, která propojuje lidi s láskou ke kempování. Umožní vám si za drobný poplatek postavit stan u někoho na zahradě.
Výhody a nevýhody vzájemného ubytování
Vše má své pro a proti, pojďme si shrnout to nejdůležitější:
Výhody
- Zažijete více dobrodružství a kulturní výměnu.
- Poznáte zajímavé lidi.
- Máte nulové náklady.
- Můžete získat cenné rady na cestování od místních.
Nevýhody
- Máte méně možností – nabídek je výrazně méně, než u komerčního ubytování.
- Hledání hostitele je složitější a může trvat dlouho.
- Méně soukromí, pohodlí a flexibility
- Může se stát, že narazíte na hostitele, se kterým si nesednete.
- Bezpečnost – obecné platí, že lidé, kteří nabízejí sdílené ubytování, jsou dobří lidé. Je ale potřeba dbát na základní bezpečnostní pravidla, číst reference a nedůvěřovat podivným profilům.
House sitting
House sitting je další možností, jak získat ubytování zdarma. Funguje to tak, že lidé, kteří mají domácí mazlíčky, odjíždějí na dovolenou a potřebují zvířátka po dobu pobytu pohlídat. Můžete tak získat ubytování v krásném domově výměnnou za péči o zvířata.
Světově nejpoužívanějším portálem na house sitting je TrustedHouseSitters.com. Výjimkou je Nový Zéland, kde je většina nabídek na house sitting na portálu Kiwihousesitters.co.nz.
Zkušenosti + Jak na house sitting?
House sitting jsme si na Novém Zélandu sami vyzkoušeli a nemůžeme si jej vynachválit. Je to nejlevnější způsob ubytování vůbec. Počáteční investice v podobě poplatku za registraci se vám vrátí prakticky po prvním house sittingu.
Důležité je si důkladně vyplnit profil včetně fotografií (ideálně s domácími mazlíčky). Dále doporučujeme nastavit si upozornění na nově přidané house sitting nabídky a odepisovat na ně co nejdříve. Některým majitelům domácností stačí rozhovor přes Skype nebo telefon, jiní preferují osobní setkání.
Zpočátku je dobré přijmout hlídání i na kratší dobu (např. víkend), abyste získali referenci. Jakmile získáte první doporučení, nebudete mít problém sehnat následující house sitting.
Výhody house sittingu
- Máte nulové náklady.
- Můžete mít pro sebe celou farmu či luxusní vilu.
Nevýhody house sittingu
- Musíte se starat o zvířata. Někdy je to snadné a stačí je třeba 2x denně nakrmit. Některá zvířata ale zaberou hodně času.
- Máte méně možností – nabídek je výrazně méně, než u komerčního ubytování.
- Hledání hostitele je složitější a může trvat dlouho.
- Může být těžší získat house sitting, než získáte první referenci.
Wwoofing – práce za ubytování a stravu
Další možností, tentokrát spíše dlouhodobějšího ubytování je práce na farmách, v hostelech, školách či záchranných stanicích pro zvířata. Zpravidla se jedná o pomocné práce (pár hodin denně), výměnou za ubytování a většinou i stravu.
Největší portály pro hledání Wwoofing jsou:
Výhody Wwoofing
- Nesedřete se z kůže – pracujete jen pár hodin denně.
- Naučíte se nové věci.
- Seznámíte se zajímavými lidmi.
- Poznáte místní kulturu.
Nevýhody Wwoofing
- Nejste placení – maximálně dostanete menší kapesné.
- Většinou jde pouze o dlouhodobější ubytování.
Podívejte se na super video – jak najít levné ubytování:
Další tipy pro vaše cestování:
Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.
1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!
- Na kratší cesty doporučujeme pojišťovnu AXA - zde pro vás máme 50% slevu.
- Na dlouhodobé pojištění doporučujeme ČPP - více informací najdete zde.
2) Kde rezervovat ubytování?
- Ubytování nejraději vyhledáváme přes Booking.com.
- Vyplatí se také porovnat s AirBnb.
- Přečtěte si také náš návod - Jak vyhledávat levné ubytování.
3) Jak hledat letenky?
- Letenky doporučujeme vyhledávat přes český Skyscanner.
- Přečtěte si náš kompletní návod - Jak chytře hledat levné letenky.
4) Jaké vybavení na cesty?
- Podívejte se na náš velký popis vybavení, které používáme na cestách.
5) Jak na půjčení auta?
- Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.
Uložte si na později a pro své kamarády:
FAQ – často kladené otázky:
Kde je nejlepší hledat ubytování?
Ve většině částí světa najdete nejlevnější nabídky na hotely a hostely na portálu Booking.com.
Pokud hledáte levné ubytování v Asii, často najdete nejlevnější nabídky na portálu Agoda.com.
Další dobrou možností na ubytování je portál Airbnb. Často zde můžete najít útulný apartmán za cenu levného ubytování v hostelu. I přes Airbnb jsme bydleli hodněkrát a máme jen skvělé zkušenosti.
Jak získat slevu 997 Kč na Airbnb?
Použijte tento odkaz a získejte 997 Kč slevu na vaše první ubytování přes Airbnb (pokud ještě nemáte účet, musíte si ho založit). Pokud už účet máte a použili jste ho, musíte si založit nový, abyste mohli slevu využít.
Jak na ubytování zdarma přes Couchsurfing?
Zde najdete podrobný návod na to, jak hledat ubytování zdarma přes Couchsurfing.
Jak na ubytování zdarma přes house sitting?
Zde najdete podrobný návod na to, jak hledat ubytování zdarma přes House sitting.
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!