Levné ubytování – jak a kde hledat? Kompletní návod a tipy pro rok 2019

Kde a jak hledat levné ubytování? Máme pro vás několik tipů jak během cest ušetřit na ubytování.

Jak hledat levné ubytování – obecné rady

1) Vyhněte se státním svátkům a populárním termínům

V populárních termínech (například Velikonoce, Vánoce či Silvestr) bývá ubytování dražší a vyprodané dlouho dopředu. Pokuste se tedy těmto termínům vyhnout. Je dobré si také zjistit, kdy jsou státní svátky a školní prázdniny v zemi, kam jedete a vyhnout se těmto termínům

Ubytování bývá dražší také o víkendech.

2) Věřte hodnocení a čtěte komentáře

Hodnocení hotelů není na Booking.com pro nic za nic. Naopak je dobré se tím řídit. Lidé jsou obecně málo kritičtí, a tak hodnocení 7 z 10 už je celkem nic moc. 6 už je špatné. Doporučujeme hledat ubytování s hodnocením minimálně 7 a ideálně alespoň 8.

Naopak získat hodnocení 10 z 10 je téměř nemožné a cokoliv s hodnocením 9 a více je skvělé.

Důležitý je také počet hodnocení. Pokud má hotel pouze třeba 5 hodnocení, může to být hodně zkreslené.

Komentáře k hodnocení také hodně napoví. Zvláště komentáře k horším hodnocením. Zjistíte tak důvody, proč daný uživatel hodnotil pobyt negativně a na co si dát pozor. Někdy zase naopak třeba zjistíte, že lidé dávají nízká hodnocení za malé detaily, na kterých vám nezáleží.

3) Používejte správně filtry

Filtry jsou věc, kterou na Booking.com naprosto milujeme. Při správném použití vám ušetří hodně času a najdete přesně to správné ubytování vám na míru.

 • Cena – nastavte si váš rozpočet.
 • Poloha – záleží vám na poloze? Pokud nechcete skončit někde v zapadlé či méně hezké čtvrti, vybírejte si polohu s hodnocením alespoň 7 nebo 8.
 • Vzdálenost od centra – nastavte si, jak maximálně daleko od centra chcete být
 • Hvězdičky – ty my například neřešíme, protože často vůbec nemusí odpovídat. Značí to pouze plnění některých standardů, které často ani nejsou důležité (například telefon na pokoji či minibar).
 • Možnost zrušení zdarma
 • Snídaně v ceně
 • 24h recepce – pokud plánujete dorazit v noci, nebo nevíte přesný čas přijezdu
 • Parkování – u některých hotelů v centru může být složité či drahé zaparkovat
 • Wi-fi připojení k internetu – ne vždy je samozřejmostí
 • Manželská postel
 • Zábava – fitness, masáže, sauna, půjčení kola či motorky a další

Booking.com – levné ubytování po světě

Ve většině částí světa najdete nejlevnější nabídky na hotely a hostely na portálu Booking.com. Sami přes Booking objednáváme většinu ubytování a máme jejom samé dobré zkušenosti.

Použijte tento odkaz a získejte 10% slevu na vaše první ubytování (pokud ještě nemáte účet, musíte si ho založit).

Základních 13 tipů, jak hledat na Booking.com:

 • Hledejte podle mapy – pokud se nepodíváte na mapu a rezervujete si levný hotel, který je ale daleko, může se vám stát, že pak utratíte spoustu peněz a ztratíte hodně času jenom dopravou do centra města.
 • Využijte funkci doporučení termínu – Booking.com vám umí zobrazit porovnání cen v okolních dnech a doporučí nejlevnější termín.
 • Využijte garanci nejnižší ceny – pokud náhodou najdete kdekoliv jinde stejný hotel ve stejném termínu za nižší cenu, Booking.com vám váš pobyt na tuto cenu sníží.

Přečtěte si také 13 tipů, jak najít nejlepší ubytování na Booking.com

Booking - levné ubytování

Agoda – levné ubytování v Asii

Pokud hledáte ubytování v Asii, často najdete nejlevnější nabídky na portálu Agoda.com. Přes Agodu jsme si také už rezervovali hodně ubytování a můžeme vřele doporučit.

Agoda - levné ubytování

Program garance nejnižší ceny na levné ubytování

Agoda i Booking poskytují garanci nejnižší ceny. Pokud jste tedy již ubytování zarezervovali např. přes Booking a na Agodě našli levnější cenu na stejný termín, Booking vám rozdíl doplatí. To samé platí obráceně.

Airbnb – sleva 997 Kč na levné ubytování

Další dobrou možností na ubytování je portál Airbnb. Často zde můžete najít útulný apartmán za cenu levného uvytování v hostelu. I přes Airbnb jsme bydleli hodněkrát a máme jen skvělé zkušenosti.

Pokud ještě nemáte založený účet na AirBnb, pokužijte tento odkaz a získejte slevu 997 Kč na váš první pobyt.

Airbnb

Couchsurfing

Pokud chcete kromě ubytování i trochu kulturní výměnu a zážitek, můžete zkusit Couchsurfing. Hostitelé zde nabízejí ubytování zdarma u nich doma.

Je ale dobré to nebrat jen jako ubytování zdarma, ale dát tomu i něco navíc z vaší strany. Například hostiteli dovézt nějaký dárek z Česka či mu uvařit večeři. Zvykem je také večer posedět a popovídat si.

Osobní zkušenosti

Ubytování přes Couchsurfing už jsme využili několikrát v různých zemí a dosud nemáme jedinou špatnou zkušenost. Hostitelé byli pokaždé milí, mnohokrát nám uspořádali pořádnou hostinu, provedli nás po městě nebo nám dali super tipy, kam se podívat. V polovině případů nám přenechali klíče od celého jejich bytu.

Jak na Couchsurfing?

Nejprve je potřeba zaregistrovat se na portálu Couchsurfing.com. Důležité je pečlivě vyplnit Váš profil, nahrát fotku a ideálně požádat vaše kamarády, kteří už na Couchsurfingu jsou, aby vám napsali referenci. Je dobré si své kamarády přidat do přátel i na této síti. Profil pak vypadá důvěryhodněji.

Nyní dojde na oslovení hostitelů v cílové destinaci. V základní verzi Couchsurfingu máte možnost rozeslat 10 žádostí za týden. Je možné zakoupit ověřené členství se kterým můžete poslat téměř neomezený počet žádostí. Toto členství je trvalé (platí se jen jednou).

Hostitele je dobré vybírat pečlivě, ideálně takové s podobnými zájmy a s dobrou odezvou na zprávy (response rate). Máte-li vybráno, napište mu, proč vás zaujal, co máte společného a proč byste se rádi ubytovali právě u něj. Žádostí můžete rozeslat více, běžně se děje, že někteří hostitelé momentálně nemohou. Potom už je to jen na domluvě. A nezapomeňte nějakou tu pozornost pro hostitele!

Couchsurfing

House sitting

House sitting je další možností, jak získat ubytování zdarma. Funguje to tak, že lidé, kteří mají domácí mazlíčky, odjíždějí na dovolenou a potřebujou zvířátka po dobu pobytu pohlídat. Můžete tak získat ubytování v krásném domově výměnnou za péči o zvířata.

Světově nejpoužívanějším portálem na house sitting je TrustedHouseSitters.com. Výjimkou je Nový Zéland, kde je většina nabídek na house sitting na portálu Kiwihousesitters.co.nz.

Zkušenosti + Jak na house sitting?

House sitting jsme si na Novém Zélandu sami vyzkoušeli a nemůžeme si jej vynachválit. Je to nejlevnější způsob ubytování vůbec. Počáteční investice v podobě poplatku za registraci se vám vrátí prakticky po prvním house sittingu.

Důležité je si důkladně vyplnit profil včetně fotografií (ideálně s domácími mazlíčky). Dále doporučujeme nastavit si upozornění na nově přidané house sitting nabídky a odepisovat na ně co nejdříve. Některým majitelům domácností stačí rozhovor přes Skype nebo telefon, jiní preferují osobní setkání.

Zpočátku je dobré přijmout hlídání i na kratší dobu (např. víkend), abyste získali referenci. Jakmile získáte první doporučení, nebudete mít problém sehnat následující house sitting.

Trusted House Sitters

Další tipy

Pomohl Ti článek? Nasdílej ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže 🙂

5.0 - 1 votes

Napsat komentář