Couchsurfing od A do Z – Jak na to? Praktické tipy a osobní zkušenosti

Couchsurfing je čím dál tím populárnější platforma i způsob, jak si zajistit ubytování v zahraničí či naopak ubytovat zahraniční hosty u vás doma a potkat tak velice zajímavé lidi. Sepsali jsme pro vás kompletní článek o tom, jak Couchsurfing funguje, jak si vytvořit kvalitní profil a jak sehnat ubytování.

Co je Couchsurfing?

Couchsurfing.com je sociální síť, přes kterou si lidé navzájem nabízejí ubytování. V drtivé většině případů se jedná o ubytování zdarma výměnou za menší sociální interakci (kulturní výměnu). V praxi to znamená, že vám hostitel poskytne bydlení u něj doma zadarmo a vy mu za to například uvaříte večeři a přivezete něco typického z vaší země (Češi nejčastěji vozí malou Becherovku či Hořické trubičky). Zvykem je také minimálně jeden konverzační večer s hostitelem.

Nejúžasnější Couchsurfing na Novém Zélandu - hostitelé se o nás postarali jako o vlastní děti!

Jak si vytvořit kvalitní profil

Dříve bylo sehnání ubytování přes Couchsurfing celkem snadné, ale poslední dobou začíná být čím dál více zájemců a hostitelé si musejí pečlivě vybírat, koho ubytují. Proto je klíčové si pořádné vyplnit profil, sehnat nějaké reference a poslat kvalitní žádosti. Pojďme se společně podívat na to, jak si vytvořit kvalitní profil:

1) Vyplňte si precizně celý profil

Mít kvalitně vyplněný profil je naprostý základ bez kterého máte mizivou šanci, že vás někdo přijme. Hodně lidí vyplnění profilu podcení, napíše o sobě jen dvě až tři věty a pak se diví, že jim nikdo na žádosti neodpovídá. Couchsurfing opravdu není jako například Airbnb, kde vám majitel akorát předá klíče od bytu. Jde o menší kulturní výměnu, a proto si hostitelé vybírají zajímavé lidi, se kterými si budou mít o čem povídat. Proto je důležité ve svém profilu zaujmout.

Vyplňte pečlivě všechny kolonky a nebojte se rozepsat. Cokoliv zajímavého vás napadne – koníčky, oblíbenou hudbu, filmy. Co děláte za práci. Jaké zajímavé země jste navštívili. Něco zajímavého, co jste v životě dosáhli či zažili. Najděte cokoliv, co vás učiní zapamatovatelnými. Aby si hostitel při čtení vašeho profilu řekl – ano, toho chci potkat!

Dobré je také si nastavit, na profilu Accepting Guests nebo Maybe Accepting Guests (že přijímáte nebo možná přijímáte hosty). Pokud si totiž dáte, že nepřijímáte, spousta hostitelů si o vás řekne, že Couchsurfing jenom zneužíváte na ubytování zdarma a nechcete tomu sami dát nic víc.

Je dobré si profil také průběžně aktualizovat, přidávat nové navštívené destinace či zkušenosti z předchozích Couchsurfingů.

Couchsurfing logo

2) Přidejte fotky

Dobré fotografie jsou také extrémně důležité. Jako profilovou fotku zvolte ideálně portrét, kde se usmíváte a je vám dobře vidět do obličeje (např. nemějte sluneční brýle).

Do galerie pak můžete přidat další fotky. Doporučujeme nějaké skupinovky, ze kterých je vidět, že máte rádi sociální interakci. Fotografie z cest jsou také dobrá volba.

3) Sežeňte si reference

Dokud nemáte žádné reference, v podstatě nemáte šanci jakékoliv ubytování sehnat. Říkáte si – jak tedy sehnat referenci, když mě nikdo neubytuje? Existují i jiné možnosti.

  1. Reference od kamarádů – referenci mám může napsat kdokoliv. Poproste tedy několik svých dobrých kamarádů, aby o vás napsali pár vět. Taková reference sice nemá hodnotu jako reálná reference od hostitele nebo hosta, ale pořád váš odliší od hromady profilů, které nemají vůbec žádné reference.
  2. Někoho ubytujte – můžete někoho ubytovat a získat referenci od něj. Zvlášť ve velkých městech je vysoká poptávka a lidé mají problém cokoliv sehnat. Proto jsou ochotní se ubytovat i u někoho bez referencí. Může se stát i to, že jiný hostitel ubytování zruší na poslední chvíli. V takovém případě často opravdu vezmou cokoliv. Reference od hosta, kterého jste ubytovali, je hodně cenná.
  3. Buďte průvodcem – občas někdo už třeba má ubytování, ale rád by sehnal někoho, kdo ho přes den provede městem. Může to být zajímavá zkušenost, procvičíte si angličtinu a získáte cennou reálnou referenci.
  4. Zúčastněte se Couchsurfing srazu – všude po světě se konají různé srazy cestovatelů. Na tomto srazu máte možnost potkat více couchsurferů najednou a získat reference od nich.
Couchsurfing reference

Jak najít správného hostitele přes Couchsurfing

Pokud už máte vytvořený kvalitní profil a nějaké reference, můžete se pustit ho hledání. Pojďme se společně podívat na to, jak ubytování hledat.

Dříve bylo možné rozeslat neomezeně žádostí, ale Couchsurfing začal být hodně zaspamovaný. Z tohoto důvodu byl zaveden limit, že můžete poslat maximálně 10 žádostí týdně (pro verifikovaný účet limit není – viz níže). Je tedy nutné si vybrat jen ty nejlepší hostitele, u kterých máte největší šanci, že vás přijmou.

Použivejte filtry

Je dobré si hostitele vyfiltrovat podle těchto parametrů:

  1. Have References – zobrazí vám jenom hostitele, kteří mají alespoň jednu referenci.
  2. Accepting Guests a Maybe Accepting Guests – zobrazí jen hostitele, kteří mají zájem nebo možná mají zájem ubytovávat.
  3. Has Mutual Interests – zobrazí jen hostitele s podobnými zájmy (další důvod, proč si pořádně vyplnit profil).
  4. Last Login Date – kdy naposledy se hostitel přihlásil do svého účtu. Je dobré zadat alespoň poslední týden, protože pokud budete psát lidem, kteří pravidelně nechodí na svůj profil, pravděpodobně si vůbec vaší zprávy nevšimnou.
  5. Gender – můžete si vyfiltrovat například pouze holky nebo pouze kluky.
  6. Age – vyberte věk hostitele. Někdo se radši nechá ubytovat u mladých studentů a někdo zase radši preferuje starší a zkušenější hostitele.
  7. Language Spoken – vyfiltrujte si jenom hostitele, kteří mluví jazykem, se kterým se i vy alespoň trochu domluvíte.
  8. Interests – můžete zadat konkrétní zájmy, které chcete, aby hostitel měl.
  9. Accommodations – vyberte si, jestli chcete vlastní nebo sdílený pokoj.
  10. Smoking is allowed – jestli hostitel toleruje kouření uvnitř, či ne.
  11. Radius – zvolte si maximální vzdálenost od centra vyhledávání (centra města).
  12. Preferences – další položky jako domácí mazlíčci, děti či bezbariérový přístup.

Po aplikaci filtrů se vám zobrazí seznam potenciálních hostitelů. Než jim začněte rozesílat žádosti, je dobré si pečlivě pročíst každý profil. Zaprvé se často dočtete různá omezení (například někteří hostitelé ubytovávají pouze holky apod.). Zadruhé zjistíte, co má hostitel s vámi společného a na co můžete navázat ve vaší žádosti. V neposlední řadě někteří hostitelé píší ve svém profilu konkrétní požadavek na to, co máte napsat v žádosti. Zajišťují si tak, že jste opravdu jejich profil četli.

Čtěte reference

Dobré je také si přečíst reference. Často vám to o hostiteli hodně napoví. Zvláště pokud má jakoukoliv negativní referenci, je potřeba se mít na pozoru. Je dobré sledovat, jestli má hostitel pozitivní reference i od kluků i od holek. Na druhou stranu, pokud někdo ubytovává pouze holky, neznamená to, že má automaticky postranní úmysly. Je jen potřeba se mít lehce na pozoru.

V neposlední řadě je dobré si zjistit, jestli nemáte s hostitelem nějaký zásadní politický či ideologický rozpor. Mohlo by to způsobit problémy.

Couchsurfing - filtry

Jak napsat kvalitní žádost

Největší chybou nováčků je, že v žádosti píšou hlavně o sobě. Důležité je zajímat se o osobu hostitele. Napsat o tom, co vás na něm zaujalo, co máte společného a o čem byste se rádi společně pobavili.

Pojďme se podívat na osvědčenou strukturu, jak by měla vypadat kvalitní žádost:

  1. Oslovte hostitele křestním jménem.
  2. Napište hostiteli, co vás na něm zaujalo nebo co máte společného.
  3. Zmiňte se o tématech, o kterých můžete společně večer konverzovat.
  4. Můžete připsat, co z toho hostitel bude mít (například, že mu uvaříte večeři).
  5. Krátce popište, jaké jsou vaše plány (kdy plánujete dorazit, kdy odjíždíte a co plánujete zhruba dělat).
  6. Zmiňte se jakým způsobem cestujete (jestli například potřebujete postel, nebo vám stačí místo na karimatku se spacákem).
  7. Mile se rozlučte a můžete dodat, že ho rádi potkáte i kdyby neměl místo na ubytování (třeba na kafe).

Důležité je preferovat kvalitu před kvantitou. Hostitelé už jsou znudění z neustálých žádostí, které jsou jenom zkopírované a poslané 50 lidem najednou. Je potřeba psát žádosti, které jsou co nejvíce osobní a uzpůsobené konkrétnímu hostiteli. Samozřejmě můžete zkopírovat informace o vašich plánech a jakým způsobem cestujete, ostatní by ale mělo být pokaždé originální.

Smiřte se také s tím, že vám neodpoví zdaleka každý. Běžně se bude stávat, že rozešlete 10 žádostí a odpoví vám pouze jeden člověk. Hostitelé často dostávají velké množství žádostí, a ne vždy mají čas odpovídat.

Couchsurfing - žádost

Public trip (veřejný výlet)

Pokud jedete do nějakého většího města, vyplatí se si založit tzv. Public Trip (veřejný výlet). Zobrazíte se tak ve vyhledávání pro všechny hostitele v daném okolí a oni vás pak sami můžou oslovit.

Do vašeho veřejného výletu je dobré vyplnit:

  1. Jaké jsou vaše plány (kdy plánujete dorazit, kdy odjíždíte a co plánujete zhruba dělat).
  2. Zmiňte se jakým způsobem cestujete (jestli například potřebujete postel, nebo vám stačí místo na karimatku se spacákem).
  3. Co z toho hostitel bude mít (například že mu uvaříte večeři – na to slyší všichni).

Když vás někdo osloví přes public trip, máte jistotu, že o vás má opravdu zájem. Často vás také osloví lidé, kteří vás třeba nemůžou ubytovat, ale rádi vás provedou po městě nebo zajdou na večeři. Je to dobrý způsob, jak se seznámit se zajímavými lidmi v zahraničí.

Pokud vás už někdo osloví, tak si také nejdřív pořádně přečtěte jeho profil a prověřte, jestli je to někdo, u koho opravdu chcete být. Jak se říká – důvěřuj, ale prověřuj.

Hostitelé v Belgii nám připravili úžasnou hostinu k večeři
Hostitelé v Belgii nám připravili úžasnou hostinu k večeři

Co udělat před příjezdem

1) Stáhněte si mobilní aplikaci Couchsurfing

Určitě si stáhněte mobilní aplikaci (Android nebo iOS). Budou vám chodit veškeré zprávy a upozornění na mobil a budete moci rychle reagovat. Dobrá a rychlá komunikace je základem úspěchu.

2) Zeptejte se na přesnou adresu

Uložte si přesnou adresu, případně poproste hostitele, aby vám popsal nejlepší způsob, jak se k němu dostat.

3) Požádejte o telefonní číslo

Je dobré mít i klasické telefonní číslo. Nikdy nevíte, kdy budete bez připojení k internetu a nebudete moct najít dané místo nebo budete potřebovat dát vědět, že máte zpoždění.

4) Ozvěte se hostiteli pár dní předem

Napište hostiteli třeba dva dny předem. Informujte ho, kdy přesně plánujete dorazit a domluvte si nejlepší způsob komunikace (Messenger, WhatsApp, SMS).

5) Přivezte hostiteli nějakou drobnost

Je dobré něco dovézt na uvítanou. Nám se osvědčila malá Becherovka, hořické trubičky, lázeňské oplatky nebo pohled s fotkami vašeho rodného města.

Hromadný Couchsurfing v Miláně

Couchsurfing a etiketa

Couchsurfing má svá určitá nepsaná pravidla, která bystě měli dodržovat. Pojďme se na ně společně podívat:

1) Neberte Couchsurfing jako ubytování zdarma

Nezneužívejte Couchsurfing čistě jako ubytování zdarma! Hlavní myšlenka Couchsurfingu je sociální interakce hosta s hostitelem. Vždycky se snažte, aby z vašeho pobytu měl něco i hostitel. Nemusíte vymýšlet nic velkého, stačí třeba uvařit večeři a ukázat mu vtipná videa o České republice a chvíli pokecat. Někteří hostitelé jsou schopní povídat si dlouho do rána, některým naopak stačí půl hodinky a jdou si dělat svoje věci.

2) Vyplňte profil poctivě a nevymýšlejte si

Nikdy si v profilu nevymýšlejte. Napište o tom, jací opravdu jste a ne, co chtějí ostatní slyšet. Pokud jste například introvert a napíšete, že jste extrémně upovídaný člověk, nebude to pak při pobytu dělat dobrotu, protože očekávání budou úplně jiná.

3) Přizpůsobte se hostiteli

Vy sice cestujete a máte dovolenou, nicméně berte v potaz, že hostitel pravděpodobně půjde normálně do práce. Vždycky se zeptejte, kdy se mu nejlépe hodí, abyste dorazili. Pokud musí hostitel brzy ráno do práce, vstaňte také brzy, pokud vám vyloženě sám neřekne, že můžete zůstat déle a jen zabouchnout dveře. Pokud jde hostitel brzy spát, buďte potichu, ať ho nebudíte.

4) Buďte čistotní a uklízejte po sobě

Při příchodu si zujte body přede dveřmi. Po sprchování vytřete a ukliďte koupelnu. Po vaření umyjte sporák. A tak dále…

Sprchujte se každý den. Jestli vám je hloupé používat cizí sprchu, tak je to naopak. Mnohem horší je přijít z celodenního brouzdání po městě a neosprchovat se.

5) Neplýtvejte zdroji

Když už jsme u toho sprchování. To, že je to vaše první sprcha za týden, ještě neznamená, že se máte sprchovat 45 minut. Váš hostitel za vodu a elektřinu platí a výdaje se můžou slušně nasčítat, zvlášť pokud hostí často.

Nabíjet si počítač či mobil je samozřejmé, ale například nechat běžet televizi celou noc nebo zapnout naplno klimatizaci na dobu, kdy ani nejste doma, opravdu není vůči hostiteli fér.

6) Buďte minimalističtí

Představte si, že přijdete domů a cizí věci jsou roztahané po celém baráku. Asi by vám to nebylo úplně příjemné. Snažte se si svoje věci vybalit jen minimálně ve svém pokoji a nic nikde nenechávat. I když má hostitel sám nepořádek, neznamená, že ho můžete mít vy také.

7) Dbejte na bezpečnost

Často vás hostitel nechá samotné doma a vy budete dům opouštět jako poslední. Vždycky pořádně zkontrolujte, jestli jsou zavřená všechna okna nebo jestli někde není puštěná voda. Pečlivě zamkněte a zkontrolujte si, že jste si s sebou vzali klíče (pokud jste je dostali) a dali si je na bezpečné místo, kde je neztratíte.

8) Nepřivádějte další lidi

I když je hostitel extrémně kamarádský a zdá se, že by uvítal další kamarády. Nikdy nepřivádějte s sebou nikoho dalšího! Slyšeli jsme o příběhu, kdy se host vrátil ve 4 ráno opilý z klubu a přivedl si sebou 3 další opilé kamarády. Ne, to opravdu není v pořádku!

9) Neprodlužujte si moc svůj pobyt

Pokud se vám změní plány a potřebujete zůstat o něco déle – poprosit hostitele, jestli můžete zůstat o jednu noc navíc, je v pohodě. Více než jedna noc už ale není fér. Hostitel často bude natolik hodný, že vám neřekne ne. Nicméně v duchu ho to pravděpodobně bude obtěžovat. Pokud musíte zůstat déle, běžte do hostelu.

10) Napište upřímnou referenci ihned po konci pobytu

Vždy pište upřímnou referenci! Pokud byl hostitel super, nebojte se ho vychválit. Pokud ale například hostitel píše ve svém profilu, že miluje cestování a ve skutečnosti ho vlastně cestování téměř nezajímá, nebojte se to do reference napsat. Pomůžete tak dalším hostům a přispějete k vyfiltrování neférových hostitelů. Pište ale jenom opravdu ověřené a jednoznačně věci. Pokud například hostitel píše, že je zábavný a vás to s ním nebavilo, může to být jen tím, že jste si akorát nesedli stylem humoru.

11) Informujte hostitele o jakékoliv změně

Pokud máte zpoždění, napište to co nejdříve! Pokud se cokoliv změnilo, dejte to okamžitě vědět. Nenechte hostitele zbytečně čekat a strachovat se, proč pořád ještě nepřicházíte.

Pro hostitelku v Nizozemsku jsme zase uvařili my.
Pro hostitelku v Nizozemsku jsme zase uvařili my.

Jak ubytovávat přes Couchsurfing

Ubytovávání přes Couchsurfing může být zábava. Existuje velké množství hostitelů, kteří si to opravdu užívají. Potkáte hodně zajímavých lidí a zažijete spoustu zajímavých večerů. Je ale opět potřeba se řídit základními pravidly. Pojďme se na ně společně podívat:

1) Přesně definujte, co jako hostitel nabízíte

Nenabízejte více, než si můžete dovolit – ať už finančně, časově či prostorově. Přesně definujte, kolik nabízíte k dispozici pokojů, postelí. Kolik lidí se k vám reálně maximálně vejde. Jestli povolujete kouření uvnitř. Jestli vám nevadí, když budou hosté u vás popíjet nebo ať radši jdou večer do klubu. Jestli máte doma nějaká zvířata. Cokoliv užitečného vás napadne.

2) Odmítejte každého, kdo si pečlivě nepřečte váš profil

Opravdu chcete mít doma někoho, kdo ani nevěnoval čas přečíst si celý váš profil? Osvědčená strategie je někam ke konci nebo doprostřed profilu dát požadavek, ať žadatel ve své žádosti zmíní nějaké konkrétní slovo. Pokud ho pak nezmíní, je vám hned jasné, že váš profil nečetl.

3) Pečlivě si čtěte profily a reference potenciálních hostů

Podle profilu většinou dokážete rozpoznat, jestli jde o člověka, se kterým si sednete nebo ne. Jestli máte nějaké společné zájmy a podobně. Reference také extrémně napoví. Pokud jsou všechny reference takové řadové a obyčejné, možná to znamená, že host moc s hostiteli neinteraguje a bere Couchsurfing spíše jako ubytování zdarma.

4) Nebojte se odmítat

Pokud vám na žadateli cokoliv nesedí, nebojte se ho odmítnout. Přeci jen, berete si ho k sobě domů. Stejně tak odmítejte žádosti, když se vám to časově nehodí. Důvod odmítnutí ani nemusíte vysvětlovat, žadatelé jsou na odmítání zvyklí.

5) Buďte co nejvíce nápomocní

Vysvětlete hostům, jak se k vám nejlépe dostanou a jak váš dům najdou. Poraďte jim, kde najdou nejbližší obchod či autobusovou zastávku. Jaká nejhezčí místa navštívit, či pokud máte čas i chuť, můžete je na chvíli po městě provést. Pokud hostíte často, udělejte si složku s mapami okolí, letáčky s turistickými informacemi atd. Hosté to velmi ocení.

Na druhou stranu nedělejte nic, co vám není příjemné. Snažte se pomoct, ale nemusíte chodit ze své komfortní zóny. Už jen to, že hostitele doma ubytujete, je dostatečná pomoc.

6) Umožněte hostům pro vás uvařit večeři, či jinak pomoci

Většina hostů bude mít touhu vám nějak pomoci za odměnu, že je ubytováváte. Umožněte jim to. Možná vám přijde hloupé, aby po večeři myli nádobí. Není to hloupé. Naopak host to většinou velice rád udělá a bude se cítit lépe. A vám to ušetří práci.

7) Napište upřímnou referenci ihned po konci pobytu

Vždy pište upřímnou referenci! Pokud byl host super, nebojte se ho vychválit. Pokud ale například host píše ve svém profilu, že miluje cestování a ve skutečnosti ho vlastně cestování téměř nezajímá. Nebojte se to do reference napsat. Pomůžete tak dalším hostitelům a přispějete k vyfiltrování neférových hostů. Pište ale jenom opravdu ověřené a jednoznačně věci. Pokud například host píše, že je zábavný a vás to s ním nebavilo, může to být jen tím, že jste si akorát nesedli stylem humoru.

8) Informujte hosta o jakékoliv změně

Pokud třeba máte zpoždění, napište to co nejdříve! Pokud se cokoliv změnilo, dejte to okamžitě vědět. Nenechte hosta zbytečně čekat před vaším domem a strachovat se, že vůbec nedorazíte.

Grilovačku u úžasné paní v Nizozemsku
Grilovačku u úžasné paní v Nizozemsku

Osobní zkušenosti s Couchsurfing

Sami jsme přes Couchsurfing bydleli už 15x a máme jen samé pozitivní zkušenosti.

  1. Nizozemsko: 2 různé pobyty a naše první zkušenost. Byli jsme skupina 5 kamarádů na kolech a oba hostitelé se o nás neuvěřitelně postarali (jeden večer jsme měli například grilovačku).
  2. Belgie: 4 různé pobyty a opět parta 5 cyklistů. Tady máme jedinou zvláštní zkušenost. Měl nás ubytovat 18letý syn u svých rodičů. Měl zpoždění a napsal nám, že máme zazvonit a otevře nám jeho máma. 15 minut nám neotevírala i když jsme slyšeli, že je doma. Nakonec otevřela a vyplynulo z toho, že o tom vůbec nevěděla, a neumí ani slovo anglicky. Syn se nejen nezeptal, jestli nás může ubytovat. Ani o tom nikomu neřekl a když později dorazil, akorát řekl ahoj, položil na stůl chipsy a šel hrát do pokoje počítačové hry. Nicméně jeho máma se o nás i tak úžasně postarala (včetně výborně snídaně) a tak i na tuto vtipnou příhodu můžeme vzpomínat v dobrém.
  3. Polsko – Varšava: sympatický Polák, se kterým jsme večer skvěle pokecali. Přenechal nám jeho pokoj a sám šel na noc ke kamarádce.
  4. Řecko – Atény: jedna noc u Řeka, se kterým jsme měli dlouhou večerní debatu o rozdílech mezi Řeckem a Českem.
  5. Španělsko – Barcelona: 2 různé pobyty – Španělka a Ital, který se přestěhoval do Španělska.
  6. Itálie – Bergamo: hledání hostitele v Bergamu bylo docela zajímavé. Chtěl nás přijmout nudista, který chodí doma nahý a očekává to i od hostů. To nám nebylo úplně příjemné, tak jsme si radši vybrali jiného Itala, se kterým to nebylo nijak speciální, ale pořád fajn.
  7. Itálie – Milán: hromadný Couchsurfing. Hostitelka ubytovala ve stejný termín ještě dalších 5 lidí a byla z toho velká párty.
  8. Aljaška – Anchorage: 2 různé pobyty – oba rodilí Aljaščani. Úžasní lidé. Na Aljašce jsou všichni lidé úžasní a extrémně nápomocní.
  9. Japonsko – Tokio: sympatický Japonec, který nás ubytoval na dvě noci jako partu 4 lidí s hodně zavazadly na přestupu na Nový Zéland. Jeden večer jsme byli společně v klubu.
  10. Nový Zéland – Auckland: Zatím nejúžasnější zkušenost s Couchsurfingem. Starší pár nás ubytoval jako partu 4 lidí na celý první týden po příletu na Nový Zéland. Vyzvedli nás na letišti, uvařili několik úžasných jídel, jeli s námi na celý den na trh pomoci koupit auto a pomohli se spoustou dalšího zařizování a papírování. Lepší začátek pobytu na druhé straně zeměkoule si ani nemůžete přát!

A jaké byly vaše zkušenosti s Couchsurfingem? Podělte se s námi v komentářích.

Často kladené otázky – FAQ:

Vyplatí se verifikace Couchsurfing profilu?

Největší výhodou verifikace (zaplacení jednorázového členského poplatku) je, že můžete posílat neomezeně žádostí. Přidá to také lehce na věrohodnosti vašeho profilu, nicméně pro většinu hostitelů verifikace není důležitý faktor.

Kdy posílat žádosti na Couchsurfing?

Nejlepší doba pro posílání žádosti je zpravidla 3-7 dní předem. Pokud rozešlete žádosti moc brzy, hostitelé často ještě ani neví, jestli budou tou dobou doma. Pokud naopak budete posílat žádosti na poslední chvíli, bude mít pravděpodobně hostitel už vymyšlené jiné plány.

Kolik posílat žádostí na Couchsurfing?

Nebojte se poslat žádostí více, ale nikdy je jenom nekopírujte. Všechny žádosti pište uzpůsobené jednotlivým hostům. Pokud to děláte správně, napsání 10 žádostí vám zabere klidně několik hodin času. Do menších měst většinou stačí 5 žádostí. Do větších měst klidně 10-20. Pokud nemáte verifikovaný účet, můžete poslat třeba 10 dva týdny předem a dalších 10 týden předem, pokud vás do té doby nikdo nepřijme.

Na kolik nocí žádat přes Couchsurfing?

Nepsané pravidlo je 2-4 noci. Pokud žádáte jenom na jednu noc, může to vypadat, že hledáte jenom ubytování zdarma a nedáte tomu nic navíc. Více než 4 noci už může být pro hostitele otravné, a navíc vás málokdo přijde na tak dlouhou dobu.

Přečtěte si také náš článek o tom, jak najít levné ubytování po světě:

Podívejte se také na toto skvělé video o tom, jak na Couchsurfing:

YouTube video

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si Couchsurfing na později a pro své kamarády:

Couchsurfing - praktické tipy, osobní zkušenosti

Pomohl vám článek – Couchsurfing? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.