House sitting: Jak bydlet zdarma kdekoliv po světě?

Snili jste někdy o luxusní vile s bazénem nebo třeba o farmě či horské chatě? House sitting otevírá možnosti, jak si alespoň na chvíli splnit nějaký z těchto snů. Pokud máte kladný vztah ke zvířatům, otevírají se vám možnosti luxusního bydlení po celém světě. House sitting je totiž skvěle fungující službou sdílené ekonomiky, díky které můžete procestovat svět a nedat za ubytování skoro ani korunu.

Co je to house sitting?

House sitting, jak už název napovídá, je hlídání domů. Mnoho majitelů, kteří odjíždějí na dovolené, totiž upřednostňuje, aby bylo o jejich dům po dobu nepřítomnosti postaráno. Jsou to zejména majitelé mazlíčků i větších hospodářských zvířat, které potřebují každodenní péči. House sitting je tak ideální službou, díky které nemusí být vázáni a mohou vycestovat.

House sitting je výhodný pro obě strany – majitelům je postaráno o dům a mazlíčky a house sitteři mají k dispozici často přepychové bydlení zdarma.

Proč by to někdo dělal aneb motivace majitelů

Možná jste si položili i tuto otázku. V dnešní době totiž existují i zvířecí hotely nebo jiné placené služby na hlídání mazlíčků. Ty ale nejsou dostupné vždy a všude. Často je potřeba se postarat i o hospodářská zvířata, sekání trávníku nebo zalévání květin. Někteří se možná zarazí nad tím, jak někdo může půjčit svůj dům úplně cizím lidem? Od toho jsou na platformách k dispozici profily s referencemi, fotkami a následně osobní schůzky či videohovory.

House sitting je klíčem k luxusnímu bydlení kdekoliv na světě
House sitting je klíčem k luxusnímu bydlení kdekoliv na světě

Co se od house sitterů očekává?

Povinností většinou není tolik, ale to málo je klíčové. Je to především:

 • láska ke zvířatům a péče o ně,
 • úcta k domu a zodpovědnost,
 • spolehlivost,
 • bezproblémová komunikace.

Většina lidí bude pro své mazlíčky hledat náhradního páníčka, který jim bude věnovat tolik lásky jako oni sami. Všechno je to o lidech. Možná narazíte na náročné majitele, kteří budou pro své pejsky vyžadovat hodinovou procházku 2x denně, ale také se můžete starat o jednu polo-venkovní kočku, které akorát občas dosypete misku granulí.

Majitelé budou hledat někoho, na koho je spoleh a nebudou se mu bát svěřit svůj dům po čas dovolené. Komunikace je pro některé majitele rovněž klíčová. Na zprávy proto odpovídejte co nejdříve, jak je to možné. Někteří budou také rádi za každodenní report ze života miláčků, o které pečujete. Opět záleží na lidech, které potkáte.

TIP: Nejlepší je dům předat v ještě lepším stavu, než jste ho přebírali. Majitelé rozhodně ocení, pokud dům pečlivě uklidíte před jejich příjezdem.

Dobrá komunikace, spolehlivost a láska ke zvířatům je to, co pro house sitting potřebujete.
Dobrá komunikace, spolehlivost a láska ke zvířatům je to, co pro house sitting potřebujete.

House sitting: výhody a nevýhody

Bydlení zdarma zní skvěle. Má to své výhody, ale i nevýhody. S čím musíte u house sittingu počítat?

House sitting a jeho výhody

Výhody jsou většinou jasné a převažují nad nevýhodami:

 • Bydlení zdarma i v drahých destinacích.
 • Možnost vyzkoušet si různé domy, byty, farmy.
 • Alespoň na chvíli se stanete majitelem krásných psů, koček, koní nebo dokonce farmářem.
 • Poznáte nové lidi i kulturu.
 • Někteří majitelé vám umožní i využívat jejich kolo či dokonce auto.

House sitting a jeho nevýhody

 • Data ubytování si nestanovíte sami, vybíráte z nabídky.
 • Pokud takto chcete bydlet delší dobu, občas se stane, že vám jeden house sitting nebude navazovat na druhý a budete pár dní bez domova.
 • Čeká vás domlouvání, návštěvy/pohovory a časté stěhování.
 • Většinou jste vázáni k domu a nemůžete si jen tak vyrazit na výlet s přenocováním jinde.
Jedni majitelé nás ještě před house sittingem pozvali na projížďku na koních
Jedni majitelé nás ještě před house sittingem pozvali na projížďku na koních

Pro koho je house sitting vhodný?

House sitting je vhodný pro každého, ať už jste pár, jednotlivec nebo rodina. Domy hlídají studenti, důchodci i rodiny s dětmi. V jednotlivých nabídkách zjistíte, koho majitelé požadují. Někteří preferují jednotlivce, jiní naopak páry a někomu je to jedno. Do některých domů si můžete přivést dokonce svoje vlastní mazlíčky. House sitting je přímo jako stvořen pro digitální nomády, spisovatele nebo kohokoliv, kdo může pracovat na dálku. Hlídáním mazlíčků, ale můžete strávit i vaši pohodovou dovolenou. V některých oblastech a za určitých okolností se dá house sitting dělat i při práci v nedalekém okolí.

Jak se stát house sitterem?

Člověk se house sitterem může stát velmi jednoduše. Stačí se zaregistrovat na některé z house sittingových platforem. Většina z nich požaduje nějaký poplatek za registraci, ten se vám ale již po prvním house sittingu několikanásobně vrátí. Registrací ale teprve všechno začíná.

Jakou platformu vybrat? Jak správně vyplnit profil a jak úspěšně oslovovat majitele? Na to se podíváme podrobně níže.

Těšte se na procházky s vašimi novými chlupáči
Můžete se těšit na procházky s vašimi novými chlupáči

House sittingové stránky – Kam se registrovat?

Ve světě existuje hned několik stránek, přes které můžete house sitting hledat. O tom, kterou zvolit, bude rozhodovat především lokalita, do které se chystáte. Pokud máte v plánu jet do země, která má svoje lokální stránky, je často nejlepší zvolit právě ty (např. na Novém Zélandu). Pojďme si postupně představit jednotlivé možnosti:

TrustedHousesitters

Světově nejznámější platforma s největším počtem nabídek. TrustedHousesitters.com mají uživatelsky přívětivé rozhraní s možností nastavení upozornění o nových nabídkách. Stránky mají rovněž zákaznickou linku, která je k dispozici 24/7. Podmínkou pro registraci je minimální věk 21 let.

 • Cena za roční členství: 119 USD

HouseCarers

Druhou nejznámější stránkou jsou HouseCarers.com. Na trhu jsou už od roku 2000 a působí rovněž celosvětově. Nabízejí limitovaný účet na zkoušku zdarma. Nemají tolik nabídek jako TrustedHousesitters, ale jsou levnější

 • Cena za roční členství: 50 USD

Nomador

Původně francouzská platforma, která se postupně rozšířila i do světa. Největší nabídka domů je tedy právě ve Francii (a často ve francouzštině). Výhodou je, že nabízí členství, které vám umožní podniknout 3 první house sittingy zdarma. Navíc také nabízí něco jako obdobu Couchsurfingu pro house sittery. Můžete tak sehnat ubytování na noc, kdy zrovna house sitting nemáte a nemáte ani kde přespat.

 • Cena za roční členství: 99 USD (39 USD za 3 měsíce)

MindMyHouse

MindmyHouse je další globální platformou. Registrace sem je nejlevnější, ale také tu logicky naleznete nejméně aktivních nabídek.

 • Cena za roční členství: 20 USD
House sitting není jen o kočkách a psech, občas se podíváte i na farmu, kde mají koně, krávy, ovce,...
House sitting není jen o kočkách a psech, občas se podíváte i na farmu, kde mají koně, krávy, ovce,…

House sittingové stránky pro konkrétní země

Nový Zéland

Jednoznačnou jedničkou je stránka KiwiHousesitters. Můžeme ji maximálně doporučit, protože sami díky tomu bydlíme už půl roku v luxusních domech v okolí Aucklandu.

 • Roční členství: 84 NZD

Austrálie

V Austrálii je house sitting extrémně populární. Hodně nabídek najdete i na globálních stránkách, ale platforma číslo 1 je AussieHouseSitters.

 • Roční členství: 84 AUD

Kanada a USA

V Kanadě i USA naleznete mnoho nabídek na stránkách TrustedHousesitters. Vyzkoušet můžete ale i konkurenční HouseSittersAmerica.com pro USA nebo HouseSittersCanada.com pro Kanadu.

 • Roční členství USA: 30 USD
 • Roční členství Kanada: 59 CAD

Velká Británie

Ve Velké Británii je house sitting rovněž velmi populární. Najdete tu nabídky jak globálních platforem, tak stránek zaměřených čistě na Velkou Británii, kterými jsou HouseSittersUK.

 • Roční členství: 29 GBP
Hazel: jedna z kočiček, kterou jsme hlídali. Kočky jsou nejméně náročné.
Kočky jsou nejméně náročné na hlídání. Na fotce je Hazel, jedna z kočiček, kterou jsme hlídali.

Jak úspěšně na house sitting?

Prvním krokem je výběr vhodných stránek, na které se zaregistrujete. To bude záležet především na oblasti, ve které se na house sitting chystáte. Jakmile zaplatíte poplatek, můžete přejít k jednomu z nedůležitějších kroků – pečlivé vyplnění profilu.

Profil house sittera

Na vašem profilu záleží, jestli vás majitelé osloví nebo ne. Proto je velmi důležité dát si s vyplněním profilu práci. V profilu byste měli zdůraznit:

 • Váš pozitivní vztah ke zvířatům + relevantní zkušenosti: Můžete se rozepsat o tom, jaká jste doma měli zvířata, že jste jezdili pomáhat k babičce na venkov nebo jste pomáhali v útulku. I hlídání psa sousedům se počítá. Zkuste jednoduše najít jakoukoliv relevantní zkušenost.
 • Jaká je vaše motivace – proč chcete house sitting dělat?

Fotografie

Fotky jsou velmi důležitou součástí profilu. Na profilové fotografii by vám mělo být dobře vidět do obličeje. Vyberte takovou, na které se usmíváte a je z ní jasné, že jste sympatický člověk (chystáte-li se domy hlídat v páru nebo s rodinou, zvolte společnou fotku).

Kromě profilové fotky se do většiny účtů dají nahrát i další fotografie. Sem patří takové, na kterých bude vidět vaše láska ke zvířatům. Ať už na procházce se psem, s kočkou v náručí nebo fotky s koňmi.

Fotky jsou při vyplňování house sitting profilu velmi důležité
Fotky jsou při vyplňování profilu velmi důležité

Reference

Reference a doporučení jsou základem úspěchu. Jakmile získáte první referenci, už nebudete mít problém získat další a další house sitting. Každý ale nějak musí začít, proto je dobré poprosit třeba přátele, aby vám nějakou tu referenci napsali. Dělali jste v minulosti třeba Couchsurfing? Zkuste takovou referenci připojit např. v podobě fotky k profilu a upozornit na ně. Rovněž se můžete domluvit třeba se šéfem v práci a uvést kontakt na něj nebo jinou důvěryhodnou osobu.

Jak získat první referenci?

Protože první reference je klíčová a otevírá brány k mnoha dalším house sittingům, je dobré ji získat třeba i tím, že přijmete krátkodobou nabídku (třeba na víkend) i ve vzdálenějších destinacích. Z ČR můžete zkusit vyrazit za první víkendovou nabídkou za nejbližší hranice (do Německa či Rakouska), protože v Česku zatím house sitting rozšířený není. Jste-li už v nějaké konkrétní oblasti, je dobré oslovovat lidi tam, kde není taková konkurence. Např. na Novém Zélandu získáte house sitting mnohem snáze na venkově než v centru města.

Oslovování

Ještě než na nabídku odpovíte, pořádně se podívejte, co máte s majiteli společného. Mají stejný druh kočky nebo psa, který zbožňujete? Napište jim to! Jednoduše zkuste najít něco, co máte vy a majitelé společného a rozepište se o tom. Může to být i společné povolání nebo koníček. Zkuste také prodat to, proč jste zrovna vy ideální house sitteři pro konkrétního majitele. Rádi se staráte o zahrádku? Máte rádi dlouhé procházky se psem? Cokoliv může být velkou výhodou.

Je také dobré být flexibilní, pokud jde o schůzku či Skype. Nabídněte sami, že se přizpůsobíte majiteli zvolenému času (pokud je to možné). Pokud jste již v oblasti, ve které house sitting hledáte, určitě je velké plus nabídnout i osobní návštěvu.

Když si vás na první pohled oblíbí kočka, máte house sitting téměř jistý :-)
Když si vás na první pohled oblíbí kočka, máte house sitting prakticky jistý 🙂

Schůzka/Pohovor

V závislosti na tom, kde se nacházíte vás čeká buď schůzka nebo pohovor.

Schůzka

Nacházíte-li se v oblasti ve které house sitting hledáte, pak je schůzka ideální pro obě strany. Vy uvidíte, do čeho jdete, a majitelé se mohou přesvědčit o vašich kompetencích. 100 majitelů, 100 různých scénářů, jak může schůzka vypadat.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že pokud už jste pozváni na schůzku, máte velkou šanci na úspěch. Nicméně záleží na tom, kolik mají majitelé zájemců. V centru velkého města majitelé většinou dostanou hodně nabídek a pozvou si více různých kandidátů. Z těch si potom vyberou. Mimo město je zájem výrazně nižší.  Několikrát se nám stalo, že jsme byli jediní, koho si majitelé pozvali a šlo víceméně jen o to ukázat nám, co a jak v bytě funguje. Vždy se ale jedná o příjemné neformální povídání nad šálkem kávy a prohlídku domu.

Jak dobře zapůsobit?

Ptejte se!

 • Na podrobnosti o krmení mazlíčků i na to, kam s nimi chodí na procházky.
 • Na vynášení odpadu – kdy a kam je potřeba zavést popelnici.
 • Jak často si přejí být informovaní o tom, jak se daří jejich chlupáčům.
 • Na péči o zahradu/květiny.
 • A na cokoliv dalšího, co vás při návštěvě napadne.

Důležitá je i příprava. Zapamatujte si jména majitelů i jejich mazlíčků.

Skype

Domlouváte se na dálku? Potom vás nejspíš čeká Skype. Přes Skype si možná neprohlédnete dům tak důkladně, ale budete mít alespoň představu. Zde platí o to více: Ptejte se! Na cokoliv vás napadne. Je potřeba sladit vaše očekávání a očekávání majitelů.

Domlouváte-li se na pevno, důležitá jsou především data příjezdu a odjezdu. Často je dobré domluvit se na vašem příjezdu 1 den před odjezdem majitelů, aby vám stihli všechno ukázat. Případně si musíte domluvit, kam schovají klíče.

Rychlost vašich odpovědí + nastavení upozornění

Dalším klíčovým faktorem, jak zvýšit vaši úspěšnost, jsou rychlé reakce na nově otevřené nabídky. Máte-li vyhlídnuté místo a termín, kam byste rádi, nastavte si upozornění na nové nabídky pro daný termín. Jakmile se objeví nová nabídka, neváhejte a pište. Většinu příležitostí si majitelé domluví právě v rozmezí 1-3 dnů od zveřejnění inzerátu. To ale neznamená, že nemůžete zkusit odpovídat i na starší nabídky. Někteří majitelé někdy raději vyzpovídají více zájemců nebo jsou s odpověďmi pomalejší.

Pozvání na večeři nebylo výjimkou. U Ros a Tima jsme bydleli dokonce celý týden předtím, než odletěli.
Pozvání na večeři nebylo výjimkou. U Ros a Tima jsme bydleli dokonce celý týden předtím, než odletěli.

House sitting a osobní zkušenosti

S House sittingem, jsme začali na Novém Zélandu, kde je bydlení opravdu drahé. Za pokoj ve sdíleném domě tu dáte kolem 15 000 Kč měsíčně. Hlídání mazlíčků tak pro nás byla ideální volba. Podívali jsme se na farmy i do opravdu luxusních domů. V jednom takovém (s výhledem z krásné terasy na pláž) vznikl i tento článek. Osobně jsme nezažili žádný problém ani s mazlíčky, ani s majiteli.

Nejednou jsme byli pozváni na společnou večeři, ať už po příjezdu nebo před odjezdem majitelů. Mohli jsme používat jejich auto nebo nás vzali na projížďku na koních. House sitting tak můžeme všem jednoznačně doporučit.

Čtěte také: House sitting na Novém Zélandu: Jak bydlet zdarma a ušetřit?

Podívejte se na video o house sittingu (pouze v angličtině):

https://www.youtube.com/watch?v=OLM5IakKCYk

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

House sitting_ Jak bydlet zdarma kdekoliv po světě_

FAQ – Často kladené otázky o house sittingu

Co je to house sitting?

House sitting, jak už název napovídá, je hlídání domů. Majitelé, kteří odjíždějí na dovolenou, tak hledají způsob, jak zajistit péči o jejich čtyřnohé miláčky, a nejen o ně. House sitting je oboustranně výhodný – majitelům je postaráno o dům i mazlíčky a house sitteři mají k dispozici bydlení zdarma.  

Jak se stát house sitterem?

Nejprve je potřeba se zaregistrovat na některém z house sittingových portálů. Následuje pečlivé vyplnění profilu (včetně fotek) a poté oslovování majitelů. Máme pro vás spoustu tipů, jak zaujmout a úspěšně získávat hlídání.

Jaké jsou nejlepší stránky pro house sitting?

Ve světě existuje několik portálů pro house sitting. O tom na které stránky se zaregistrovat bude rozhodovat především lokalita, kam se chystáte. Podívejte se na seznam stánek pro jednotlivé země i podrobnosti o jednotlivých portálech.

Jaké má house sitting výhody a nevýhody?

Mezi největší výhody patří: Bydlení zdarma i v drahé destinaci; možnost vyzkoušet si různé domy, byty, farmy; mít kolem sebe mazlíčky všech druhů a také poznáte blíže místní obyvatele. Mezi nevýhody patří nemožnost zvolit si vlastní termín (vybíráte z nabídky), následné domlouvání, návštěvy/pohovory i časté stěhování (při dlouhodobějším využívání HS). Přečtěte si více o výhodách i nevýhodách house sittingu.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.