Jak si založit blog v roce 2024: podrobný postup a tipy

Nejste si jistí, jak si založit blog? Tak to jste na správném místě. Sepsali jsme pro vás podrobný návod krok za krokem, jak si svůj blog založit. A je to jednodušší, než si pravděpodobně myslíte. Tak pojďme na to!

Úplně první krok je, že se musíte rozhodnout, jestli chcete mít svůj blog na blogové platformě nebo na vlastní doméně (webové adrese).

Blogová platforma

Největší výhodou založení blogu na blogové platformě je, že to je extrémně snadné, téměř bez práce. Vytvoříte si účet a rovnou můžete psát.

Nevýhodou je, že nebudeme mít vlastní doménu (webovou adresu), ale váš blog bude na takzvané subdoméně. Čili například „www.mujblog.blogger.com“. Vaše webová adresa tak bude velice dlouhá a složitá na zapamatování a nebude vypadat důvěryhodně. Navíc blog nebude patřit vám, ale budete se muset ve všem podřídit poskytovateli. Blogové platformy také neumožňují základní funkce, které potřebujete na vydělávání, a proto si blogem nemůžete vydělávat.

Založit si blog na blogové platformě je dobré, pokud si třeba nejste jistí, jestli vás to bude bavit a chcete to zatím jen zkusit. Nicméně hodně úspěšných blogerů uvádí založení blogu na blogové platformě jako největší chybu, kterou při blogování udělali.

Výhody

  • kompletně zdarma
  • jednoduché založení

Nevýhody

  • nemáte vlastní webovou adresu
  • nevypadá důvěryhodně
  • blog nepatří vám
  • nemůžete si blogem vydělávat
Jak si založit blog

Vlastní doména

Pokud to s blogem myslíte vážně, určitě si založte svůj blog na vlastní doméně. Budete mít vlastní webovou adresu, kterou si lidé mnohem snáze zapamatují, váš web bude vypadat mnohem důvěryhodněji a budete sami svým pánem. Nevýhodou je, že postup je o něco složitější (ale pořád jednoduchý) a že to není úplně zdarma (ani ani to není drahé). K cenám se dostaneme dále.

Výhody

  • máte vlastní webovou adresu
  • web vypadá důvěryhodněji
  • blog patří vám
  • můžete si blogem vydělávat

Nevýhody

  • postup je o něco složitější (ale pořád jednoduchý)
  • není to úplně zdarma (ale ani to není drahé)
Jak si založit blog 2

Jak si založit blog na blogové platformě?

Založení si blogu na blogové platformě je velice snadné. Stačí si založit účet na některé z nejznámějších platforem a můžete začít psát. Je celkem jedno, jakou platformu zvolíte. Všechny jsou hodně podobné a mají téměř totožné funkce.

Nejznámější blogové platformy jsou:

Podívejte se na krátké video o tom, jak si založit blog na Blogger.com:

Jak si založit blog na vlastní doméně?

Založení blogu na vlastní doméně je také celkem snadné. Stačí se řídit následujícími kroky.

1) Výběr a registrace domény

Výběr správné domény je možná ta úplně nejdůležitější věc, kterou musíte před vytvořením blogu udělat. Dobře zvolená doména může vašemu blogu hodně pomoci. Naopak špatně zvolená může uškodit.

Základní tipy pro výběr domény:

  • Pokud plánujete psát pouze v češtině, zvolte koncovku .CZ
  • Pokud plánujete psát i v angličtině, zvolte ideálně .COM nebo .ORG. Cokoliv jiného působí méně důvěryhodně.
  • Snadno zapamatovatelná
  • Čím kratší jméno, tím lepší
  • Lepší je nepoužívat pomlčky.

Doména se dá zaregistrovat na spousta místech a je celkem jedno, kde to uděláte. V Česku je nejoblíbenější Wedos.cz. Běžná cena české domény je kolem 150 Kč za rok. Pokud si k české doméně na Wedosu objednáte i webhosting, dostanete jí na jeden rok zdarma. Stačí při objednávce domény zakliknout, že chcete i webhosting (zvolte variantu NoLimit, protože varianta Miniweb je hodně omezená).

Wedos doména

2) Zřízení webového hostingu

Když už máte svou doménu, musíte si založit tzv. webhosting neboli úložiště pro váš web. Webhostingů je široký výběr a liší se především svou cenou, rychlostí, online dostupností (četnost výpadků), zákaznickou podporou a maximální velikostí úložiště.

Nejlepší levnou variantou je český Wedos, který v základní verzi stojí 40 Kč měsíčně. Pokud potřebujete ušetřit, Wedos splní svůj účel a pro začátek bohatě postačí. I my jsme na Wedosu začínali. Zakládání účtu je snadné, zvolíte si přihlašovací údaje, zadáte svou doménu a zvolíte si jednu ze možností webhostingu – Miniweb nebo NoLimit. Zvolte NoLimit, protože varianta Miniweb je hodně omezená.

Když při objednávce zadáte kód WN221VRCGR, získáte 50% slevu na webhosting NoLimit.

Pokud to s blogem myslíte vážně, doporučujeme si lehce připlatit za lepší webhosting. Největší výhodou je vyšší rychlost webu, nízká četnost výpadků či automatické zálohování. Náš blog běží na webhostingu Siteground, který můžeme vřele doporučit. Ve své cenové kategorii vychází ve všech testech nejlépe. Možná jste se setkali s tím, že hodně blogerů doporučuje Bluehost. Není to tím, že by byl dobrý, ale že má nejlepší affiliate program a blogeři tak dostanou nejvíce peněz za jeho doporučení. Bluehost je celkem pomalý a má časté výpadky, zvolte radši Siteground. Cenově vychází u první smlouvy (až na 3 roky) na 100 Kč měsíčně, poté na 250 Kč měsíčně.

Webhosting

3) Instalace redakčního systému

Pokud již máte webhosting, je potřeba si na něj nainstalovat tzv. redakční systém, který vám umožní na web vkládat vlastní obsah. Jednoznačně nejrozšířenější a nejpopulárnější je Wordpress.org.

Jaké jsou největší výhody Wordpress.org?

  • v základní verzi je kompletně zdarma
  • většina světových blogů běží právě na Wordpressu a proto má Wordpress největší podporu a zázemí
  • snadno se nastavuje a používá
  • existuje na něj nejvíce rozšíření (pluginů), díky kterým si můžete web přispůsobit vlastním účelům

Jak nainstalovat Wordpress na Wedos vám podrobně ukáže toto video:

4) Výběr šablony

Pokud máte nainstalovaný redakční systém (ideálně Wordpress), je potřeba si ještě nainstalovat některou grafickou šablonu, která určuje vzhled celého blogu a rozšiřuje možnosti ovládání a práci s webem.

Šablony existují zdarma i placené. Můžete začít s některou neplacenou šablonou, ale velmi brzy pravděpodobně zjistíte, že možnosti nastavení jsou velice omezené a jakékoliv úpravy vám zaberou hodně času. Vyplatí se investovat do kvalitní placené šablony.

Kde vybrat šablonu? Stačí se přihlásit do uživatelského rozhraní Wordpressu a v levém menu zvolit Vzhled – Šablony. Zobrazí se vám obrovské množství různých šablon, ze kterých můžete vybírat. My jsme na doporučení několika zahraničních profesionálních blogerů zvolili šablonu GeneratePress a nemůžeme si jí vynachválit. Je extrémně rychlá a nenáročná, ale zároveň umí všechno, co potřebujete. Doporučuji nejdřív zkusit verzi zdarma a pokud s ní budete spokojení, kupte si za 49,95$ verzi Premium.

Další kvalitní šablony jsou například Newspaper nebo Astra. Obě jsou ale placené. Pokud nechcete za šablonu platit, je celkem jedno, jakou si vyberete. Šablona se navíc dá v budoucnu změnit.

Jak si založit blog - šablona

5) Instalace pluginů

Pokud máte nainstalovanou šablonu, už máte teoreticky vše hotové a můžete se dát do psaní. Je ale dobré si ještě nainstalovat několik užitečných pluginů, který vám práci s webem hodně usnadní. Pluginy nainstalujete v levém menu pod položkou Pluginy. Zde je seznam pluginů, které sami používáme a doporučujeme:

Na druhou stranu je dobré to s pluginy nepřehánět, protože přílišné množství pluginů bude váš blog zpomalovat. Také se vyvarujte pluginům Akismet a JetPack, které jsou notoricky známé tím, že velice zpomalují web.

Jak si založit blog - pluginy

Jak si založit blog – další tipy

  1. Barvy – nepřehánějte to s barvami a mějte dostatečně kontrastní text – ne nadarmo je 99% všech knih tištěno černým písmem na bílém podkladu.
  2. Velikost písma – zvolte velikost písma alespoň 17-18px. Ne každý má dokonalý zrak a je potřeba, aby byly články dobře čitelné.
  3. Font písma – zvolte dobře čitelný font. Nejčastěji používané fonty jsou Arial a Georgia.
  4. Fotky a videa – vkládejte do článků fotky či videa, přidá to výrazně na atraktivitě. Videa z YouTube můžete vložit přímo zkopírováním adresy videa do článku. Fotky ideálně používejte své. Pokud nemáte svoje, dají se použít volně přístupné fotky na fotobankách jako například Pixabay nebo Pexels.
  5. Grammarly – pokud píšete anglicky, rozhodně si nainstalujte službu Grammarly. Automaticky vám bude opravovat chyby (nejen překlepy, ale i strukturní).

Jak si založit blog – na co si dát pozor?

  1. Nic nekopírujte – bez svolení autora není legální cokoliv odkudkoliv kopírovat. Google to moc dobře pozná a může za to váš blog penalizovat a nikomu nezobrazovat.
  2. Nepoužívejte cizí fotky – ani fotky není legální používat bez svolení autora. Nemůžete si tedy jen tak najít nějaký obrázek na Google a vložit ho do svého článku. Některé fotky zdarma můžete stáhnout na fotobankách jako například Pixabay nebo Pexels.
  3. Nečekejte rychlý úspěch – budování úspěšného blogu je běh na dlouhou trať. Může trvat klidně rok až tři roky než získáte dostatek pravidelných čtenářů.

Jak vydělávat blogem?

Přečtěte si náš kompletní návod na vydělávání pomocí webu:

Jak si založit blog – nejčastější otázky:

Kolik stojí založení blogu?

Na blogovací platformě je to úplně zdarma. Pokud chcete vlastní doménu, zaplatíte zhruba 150-250 Kč ročně za doménu a 500 Kč ročně za webhosting.
Získejte 50% slevu na webhosting a doménu.

Jakou zvolit doménu?

Doména by měla být ideálně snadno zapamatovatelná, měla by mít co nejkratší jméno a lepší je nepoužívat pomlčky. V češtině je ideální koncovka .com, v angličtině .com nebo .org.
Získejte 50% slevu na doménu.

Můžu si blogem vydělávat peníze?

Ano, ale nečekejte výdělky okamžitě. Trvá to většinou 1-3 roky, než se začnou dostavovat výsledky.

Co všechno potřebuju k založení blogu na vlastní doméně?

K založení blogu potřebujete doménu, webhosting, redakční systém a šablonu.

Máte jakékoliv další dotazy k tomu, jak si založit blog? Či k čemukoliv dalšímu ohledně blogu? Napište nám do komentářů, rádi vám pomůžeme!

A podívejte se ještě na toto video o největších chybách, kterým se vyvarovat:

Pomohl vám článek jak si založit blog? Nasdílejte ho pro své kamarády! Třeba i jim pomůže!