Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

Snad každý sní o tom mít spoustu peněz za ideálně co nejméně práce. Odmalička máme sice zažité pořekadlo “bez práce nejsou koláče”, ale to nemusí být tak úplně pravda.

Efektivním řešením, do kterého se nyní pouští mnoho lidí, je pasivní příjem. Jak jej dosáhnout? Co to vlastně je? Fakta a mýty? Jaké jsou nejlepší způsoby? Pojďme společně na to.

Co je pasivní příjem?

Pasivní příjem jsou peníze, které vyděláte, aniž byste aktivně pracovali. Jak se však tímto způsobem, takzvaným nicneděláním, dají finance vydělat?

Je to jednoduché. Nesměňujete svůj čas za peníze v práci jako většina lidí, nýbrž necháváte peníze pracovat nepřetržitě pro vás. Jedná se o pravidelný příjem, pro jehož získávání není potřeba vynakládat nějaké zvláštní úsilí, nebo není vyžadovaná vaše přítomnost.

Opravdu čistý pasivní příjem znamená, že vám jenom chodí peníze na účet a vy proto nemusíte nic dělat. Toho je celkem těžké dosáhnout. Mnohem jednodušší je ale dosáhnout „téměř“ pasivního příjmu (stačí opravdu málo práce v poměru k výši příjmu).

Kolik si lze pasivním příjmem vydělávat?

Největší výhodou pasivního příjmu je, že téměř neexistuje limit potenciálních výdělků. Pokud jste zaměstnancem s hodinovou mzdou (např. 200 Kč/hod), tak i kdybyste chodili do práce 24 hodin denně, tak si víc než 4800 Kč za den nemůžete vydělat.

U pasivního příjmu nesměňujete svůj čas za peníze, proto si můžete vydělat násobně víc.

Způsoby vytvoření pasivního příjmu jsme rozdělili do 4 kategorií – pasivní příjem z investic, z pronájmů, tvořivý a finanční.

Pasivní příjem z investic

1) Investujte do akcií s automatizovanou platformou

Investování do akcií je velice riskantní záležitost, pokud nemáte hodně zkušeností. Doporučujeme proto nejdříve zkusit investovat pomocí automatizované platformy.

Jsou dvě možnosti investování:

a) Nechat investování kompletně na platformě – zde jen vložíte peníze a vyberete si portfolio, které je složené z cenných papírů z celého světa na základě vyhodnocení vašeho investičního dotazníku. Investování pak probíhá kompletně automaticky.

b) Druhou možností je investovat podle sebe. Můžete si vybrat jednu z předpřipravených strategií nebo si vytvořit kompletně vlastní strategii (například na konkrétní technologický sektor). Zvolíte si také, zda chcete odvážnější a riskantnější investice či něco více konzervativního.

Doporučujeme dvě nejpopulárnější české platformy – Portu a Fondee. U obou investujeme i my (kvůli diverzifikaci).

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

2) Investujte do P2P půjček

Co to jsou P2P půjčky? P2P je zkratka z anglického peer-to-peer, což v překladu znamená “rovný s rovným”. V praxi to znamená, že půjčují lidé lidem. Popularita P2P půjček poslední dobou velice stoupá, protože mají spoustu výhod oproti běžným půjčkám od banky. Abyste se investováním do P2P úplně uživili, museli byste investovat obrovské množství peněz (řádově miliony). Je to tedy spíš dobré na příjemný pasivní přivýdělek. Doporučujeme nejpopulárnější českou platformu pro P2P půjčky – Zonky.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

3) Investujte do nemovitostí pomocí skupinového financování

Investování do nemovitosti patří mezi nejvýhodnější a nejjistější investice. Problémem je, že na to potřebujete hodně vysoký kapitál.

Řešením je investování pomocí tzv. nemovitostního crowdfundingu (skupinového financování). Je to způsob, kdy jednotlivci investují menší finanční částky do různých nemovitostních projektů. Můžete si tak postupně vytvořit pasivní příjem.

Nejoblíbenější české platformy jsou Upvest či Investown.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

4) Vyzkoušejte P2B investice (Peer-to-business)

Další možností vybudování pasivního příjmu, je investování do půjček poskytnutých různými společnostmi. P2B je trh, který spojuje investory se společnostmi, které půjčky poskytují dalším lidem.

Peer-to-business investice (P2B) je relativně nový způsob pasivního investování.

Jak funguje P2B? Lidé investují do půjček poskytnutých různými společnostmi. Jedná se o trh, který spojuje lidi s penězi (investory) se společnostmi, které půjčky poskytují dalším lidem.

Můžete investovat v korunách i v eurech. Výhodou investování v eurech je, že většina poskytovatelů nabízí garanci zpětného odkupu.

Pro P2B investice doporučujeme oblíbenou platformu Bondster.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

5) Investujte do zavedeného e-shopu

Jedním z nenáročných způsobů, jak začít s pasivním příjmem, je investovat do vybraného zavedeného e-shopu. Zde je potřeba nějaký základní kapitál, investice finančních prostředků se však vyplatí. Koupit zavedený a fungující e-shop nebo jen do něj investovat je totiž rychlá cesta, jak začít rychle pasivně vydělávat podnikáním na internetu.

Stačí najmout do zavedeného eshopu zkušeného odborníka, který bude projekt řídit místo vás a vy si budete pouze vyplácet zisk. Mnoho vhodných e-shopů k prodeji nebo k investicím najdete na webu Eshopiste, kde je můžete třídit podle kategorie, obratu, či jestli je na prodej nebo investici.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

6) Investujte do společnosti

Pokud jste najednou přišli k většímu množství peněz (třeba dědictvím), není nic lepšího, než se vrhnout do investování. Co se něj týká, tak stát se investorem ve společnosti je dalším z pohodlných a relativně nenáročných způsobů, jak získávat finance.

Víte o někom, kdo úspěšně podniká, ale potřebuje peníze na další rozvoj? Má třeba restauraci, bar, obchodní společnost nebo online byznys? Investujte své peníze do jeho společnosti výměnou za podíl. Nechte pak obchodního partnera dál řídit firmu a pobírejte pasivní příjem formou výplaty ze zisku.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

7) Investujte do zlata

Pamatujete si cihly zlata, které byly třeba v populárním seriálu Kačer Donald? Za zlato se směňovalo zboží dříve. To však neznamená, že není stále aktuální. Hodnota zlata se mění dle situace na trhu. V obdobích krize obvykle roste, proto se do něj vyplatí investovat. V případě, že by padla měna, bude mít člověk doma cihly zlata, které mají hodnotu. Investicí do zlata totiž ochráníte peníze před inflací, jedná se o uchovatele hodnoty.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

8) Investujte do akcií či kryptoměn

Jedná se o jeden z nejsnadnějších způsobů, jak na pasivní příjem. Akcie jsou cenné papíry, které vydává akciová společnost. Jejich vlastnění přináší majiteli jistá práva – může dostávat pravidelný podíl ze zisku dané společnosti v podobě dividend.  Investovat do akcií je možné na mnoha burzách rozmístěných po celém světě. Klíčem k úspěchu je použití strategie buy and hold. Tato strategie předpokládá, že obchodník nakupuje akcie a dlouhodobě je drží.

Obchodování s akciemi či kryptoměnami může být nejvíce výdělečné, ale i ztrátové a je potřeba se na trhu opravdu dobře orientovat, abyste mohli uspět. Doporučujeme investování ze začátku zkusit jen s malými částkami, které si můžete dovolit ztratit. Nejjednodušší způsob, kde s akciemi obchodovat, je přes platformu Degiro, která má velice nízké poplatky.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

Tvořivý pasivní příjem

9) Tvořte obsah na Youtube

Tohle už znamená více úsilí, ale platí známé přísloví “bez práce nejsou koláče”. Natočení jednoho videa vám zabere pár minut až hodin, ale výdělky vám z něj mohou chodit až do konce života.

Ve videu se můžete zaměřit na to, co vás baví a v čem jste dobrý/dobrá. Můžete mluvit o knihách, líčení, počítačových hrách, vařit. Zkrátka co vás napadne.

V případě, že bude vaše video úspěšné a zaujme veřejnost, můžete si prostřednictvím reklam přijít na slušné finance. Někteří influenceři takto začali vydělávat už jako děti.

Videa, která nejvíc frčí jsou například:

  • Pranky (nachytávky lidí)
  • Výzvy
  • Fitness videa
  • Cestovní videa
  • Návody / postupy

Pokud byste to chtěli zkusit, přečtěte si podrobný návod – jak vydělávat peníze na YouTube.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

10) Staňte se influencerem na Instagramu

Instagram momentálně ovládá svět. Youtube a Facebook už svoje vrcholy měly, teď je nejvíc in Instagram. Jak na něm vydělat? Vyberte si oblast, na kterou se zaměříte a začněte s ohledem na ni produkovat kvalitní a zajímavý obsah. Jakmile se vám podaří vybudovat solidní fanouškovskou základnu sledujících, začnete vydělávat, ať už prostřednictvím reklam nebo sponzoringem a placeným obsahem.

Nějaké úsilí do Instagramu budete muset vložit, ale pokud se zaměříte na téma, které vás baví (například vášniví čtenáři na knihy), bude to pro vás spíše zábava.

Slyšeli jste o lidech, kteří vydělávají desítky nebo i stovky tisíc korun za každý příspěvek na Instagramu, a říkáte si – no jo, oni ale mají miliony sledujících, a to je pro mě těžko dosažitelné. Rozhodně nechceme říct, že živit se sociálními sítěmi jako influencer je snadné, ale rozhodně to není nemožné. Vydělat si slušné peníze se dá i když máte už jen několik tisíc sledujících. Pokud byste to chtěli zkusit, přečtěte si podrobný návod – jak vydělávat peníze na Instagramu.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

11) Vytvořte blog a vydělávejte reklamou

Je nějaká oblast, ve které se vyznáte a která vás baví? Začněte o tom blogovat! Založit si blog je v dnešní době celkem snadné. Přečtěte si náš podrobný návod, jak si založit blog. Pokud budete mít dostatek čtenářů, můžete si vydělat slušné peníze – zde jsme sepsali podrobný návod na to – jak vydělávat peníze webem.

Reklama na blogu funguje jednoduše. Pokaždé, když návštěvník stránky klikne na zobrazovanou reklamu, dostanete zaplaceno. Můžete si tak přijít na slušné peníze. Záleží jen na vás, jak kvalitní a zajímavý obsah vytvoříte. Čím více lidí, tím více potenciálních kliknutí na reklamu a tím pádem vyšších příjmů. Výdělky se tedy mohou pohybovat od řádů stokorun, přes tisíce až po desetitisíce. Weby s opravdu velkou návštěvností jsou schopné vydělat až statisíce měsíčně.

Ideální je psát v angličtině, cílovka bude větší než v případě, že bude obsah blogu v českém jazyce. Česky totiž umí mnohem méně lidí.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

12) Vytvořte blog a vydělávejte affiliate marketingem

Affiliate marketing znamená, že propagujete produkty jiných společností. Kdykoliv si někdo daný produkt zakoupí skrze odkaz poskytnutý na vašem webu či jinde, dostanete určitou provizi z prodeje či doporučení. Při spolupráci se společností tak plníte funkci prodejce pro danou společnost. Pomůžete uskutečnit prodej produktů, a společnost vás za to následně odmění.

Znamená to tedy, že na svém blogu doporučíte či zobrazíte určitý produkt nebo službu, návštěvník na ni klikne a dostane se na stránky prodejce, kde produkt či službu zakoupí. Vy si tak přijdete na provizi.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

13) Napište e-book (elektronickou knihu)

Když už jsme u té tvorby obsahu, tak se u ní na chvilku zastavíme. Tvorba e-booku je totiž jedním z efektivních způsobů, jak získat pasivní příjem. Pakliže máte nějaký web nebo blog, není nic lepšího než k příslušnému tématu vytvořit e-book. Stačí, abyste měl/a talent na psaní. Prostřednictvím e-booku tak můžete sdílet své znalosti s každým, kdo bude mít zájem přečíst si vaši elektronickou knihu.

Také platí, že je dobré zvolit populární téma, o kterém toho není tolik napsáno. Pakliže vychytáte díru na trhu, může být o váš e-book skutečně zájem a vy z něj budete mít slušný příjem.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

14) Vyrobte audioknihu

Audioknihy a podcasty jsou čím dál populárnější. Napomáhá tomu dnešní zrychlená doba, kdy neradi ztrácíme čas a rádi děláme více věcí najednou. Vytvoření vlastní audioknihy je dobré navázání na e-book, pokud jste ji podle naší rady již vydali. Ze svého e-booku nyní můžete vytvořit audioknihu tím, že ji nahrajete.

Lidé dnes dávají přednost poslechu před čtením a to vám umožní vydělat další peníze a využít čas, který jste už do tvorby obsahu e-book investoval/a.

Audioknihu si můžete namluvit sami nebo najmout někoho, kdo to udělá za vás. Ideální je na to služba Stovkomat.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

15) Prodávejte fotografie přes fotobanky

Prodej fotografií na fotobankách je další možnou variantou pasivního příjmu. Nemusíte být zrovna profesionální fotograf či fotografka. Stačí vám lepší fotoaparát nebo telefon a trocha zručnosti. Následně své snímky nahrajete na fotobanku a za každý prodej fotografie získáte provizi.

Je však potřeba počítat s poměrně velkou konkurencí. Tím pádem platí, že čím větší objem fotografií nahrajete, tím tučnější bude vaše provize.

My sami také fotografie prodáváme. Nejlepší je použít službu Wirestock, přes kterou můžete nahrávat fotky najednou na všechny nejznámější fotobanky. Pokud to myslíte vážně, doporučujeme se zapsat do online kurzu – Jak fotografovat správně.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

16)  Prodávejte svou hudbu, videa, grafiky, skripty

Možností, co prodávat, je spousta. Pakliže jste na něco talent, neváhejte a zúročte to. Pasivní příjem můžete získat z prodeje svých autorských děl jako jsou zvukové skladby, písničky, znělky, krátká videa, dynamické ilustrace nebo skripty, pluginy či aplikace.

Podobně jako pro fotografy existují fotobanky, tak pro tvůrce videí existují videobanky. Prodej videí je navíc méně konkurenční a lze vydělat za prodej videa více peněz. Stejně tak je to i s hudebními bankami. Programátoři a kódéři zase najdou své vyžití například na portálu ThemeForest.

Prodej licencí k autorským dílům je chytrou cestou, jak si začít budovat pasivní příjem. Navíc se nejedná o nic složitého.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

17) Založte si e-shop

Máte nápad na zajímavé zboží, o které budou mít lidé zájem, a přitom nemá na internetu moc velkou konkurenci? Založte si vlastní e-shop. Postup je v podstatě velice podobný jako při zakládání blogu. Přečtěte si náš podrobný návod. Nejlepší je prodávat digitální produkty, protože nemusíte řešit skladování a dopravu.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

18) Prodávejte na Amazonu

Nechcete vlastní e-shop, ale chcete prodávat? Můžete rovnou přeskočit český trh a využít mnohem větší zahraniční kupní sílu. Prodávejte své vlastní produkty na Amazonu. Pokud byste to chtěli zkusit, přečtěte si podrobný návod – jak vydělávat peníze prodejem na Amazonu.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

19)  Vytvořte on-line kurzy

Přivydělávat si můžete i pořádáním on-line kurzů. Opět se jedná o formu pasivního příjmu, neboť video s kurzem jednou natočíte a následně je můžete neomezeně prodávat za slušné peníze.

Ideální je, když umíte něco, co není úplně běžné. Pak můžete předat své know how široké veřejnosti (například Jan Skryja takto tvoří materiály o lucidním snění).

Už máte téma? Paráda, teď je na řadě vytvoření on-line kurzu a jeho následné zpřístupnění veřejnosti. To můžete udělat na platformě Seduo nebo Udemy.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

20) Prodávejte placené členství

Zaměřujete se na jednu oblast (například seberozvoj) a máte slušnou základnu sledujících? Pak není nic lepšího, než svou práci zpeněžit. Můžete vytvořit unikátní obsah, ke kterému budou mít přístup jen členové, kteří si své členství zaplatí.

Příklad: Věnujete se tvorbě keramiky. Máte mnoho sledujících. Na webu budete mít dostupné pro širokou veřejnost zdarma základní návody, jak s keramikou začít. Složitější postupy budou k dispozici pouze pro členy.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

21 Vytvořte mobilní aplikaci

Mobilní aplikace používá v současnosti úplně každý. Pokud máte zajímavý nápad na aplikaci, která na trhu chybí, můžete si tím vytvořit velice zajímavý pasivní příjem. Pokud umíte programovat, můžete si aplikaci vytvořit sami. Pokud neumíte, stačí si najmout schopného programátora.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

22) Nebojte se darů

Zbavte se studu, požádat o dar není ostuda. Z něčeho přece financovat provoz webu musíte. Nebo je váš projekt neziskový, v tom případě, zejména pokud se podílíte na dobré věci, z něčeho žít musíte. V takovém případě můžete požádat podporovatele a sledující o dary. Nejlepší v tomto případě je zvolit formu finančního příspěvku na veřejný účet. Použít můžete platformu Donio.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

23) Provozujte samoobslužné automaty

Další z variant je rozjetí vlastního byznysu se samoobslužnými automaty. Zejména ve větších firmách a školách se jedná o hojně využívaná zařízení. Prvotní investice se vám tak jistě mnohonásobně vrátí.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

24) Pronikněte do tajů multi level marketingu

Pasivní příjem si můžete vybudovat také pomocí multi level marketingu (síťového marketingu). Pravděpodobně jste se s tím už někdy setkali, že se vás snažil nějaký kamarád do jedné z MLM společností přivést. Práce v MLM je opravdu hlavně o přivádění dalších lidí, a to není úplně pro každého.

Můžete to zkusit a uvidíte, jestli vám to bude vyhovovat. Rozhodně se ale nejedná o jednoduchou práci (na což se vás určitě někdo bude snažit nalákat). Společností, které jsou na MLM postavené, je celkem hodně a mezi nejznámější patří – Avon, Amway, Oriflame, OVB či Herbalife. Dejte si hlavně pozor, abyste neskočili na lep podvodníkům a nezapojili se do tzv. letadla či pyramidy. Zde si přečtěte článek o tom, jaký je rozdíl mezi pyramidou a MLM.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

Pasivní příjem z pronájmů

25) Dlouhodobý pronájem nemovitosti

Jste vlastníkem nemovitosti, kterou nevyužíváte? Nebo prostě jen máte na účtu větší obnos peněz, bojíte se jeho znehodnocení, a tak uvažujete o investici do nemovitosti? Pak honem do toho, nemůžete prohloupit.

Byt je skvělou investicí, která se vám mnohonásobně vrátí. Zejména pokud je jeho lokalita žádaná, což jsou zpravidla větší města. Byt zde můžete bez problémů pronajímat, přičemž ceny pronájmů neustále rostou. Zajistíte si tak měsíčně pěknou sumičku na účtu bez vynaložení práce. Jen ze začátku to možná bude chtít vymalovat a nějaké základní opravy. Tyto investice se vám však později mnohonásobně vrátí.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

26) Krátkodobý pronájem nemovitosti

S dlouhodobým pronájmem je málo práce, ale z krátkodobého pronájmu si můžete přijít na ještě více peněz za stále relativně málo práce.

Jednou ze služeb na krátkodobé pronájmy je Airbnb. Tuto službu k ubytování využívá spousta lidí z celého světa. Vy, jakožto hostitelé, se přitom můžete sami rozhodnout, kdy je vaše nemovitost k dispozici a nastavit si denní sazbu, za kterou chcete své obydlí pronajmout. Výhoda je, že sazby můžete různě měnit (například s přihlédnutím na období, kdy je turistická sezóna, víkend nebo prázdniny).

Pronájem přes službu Airbnb je přitom bezpečnou variantou, nemovitost je možné pojistit až na milion dolarů. Vy, jakožto majitelé nemovitosti, přitom předem vidíte, kdo má zájem se u vás ubytovat, jaké je jeho hodnocení a pokud se vám něco nebude zdát, můžete jej odmítnout.

V případě krátkodobých pronájmů pro turisty navíc potkáte a seznámíte se se spoustou zajímavých lidí.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

27) Pronajměte auto

Jakmile jednou s pronajímáním začnete a zjistíte, že je to opravdu jednoduché, a budete přemýšlet nad tím, co ještě jde pronajmout. Jednou ze skvělých možností je pronájem auta, pokud vozidlo vlastníte. Dá se na tom také pěkně vydělat s minimem vynaloženého úsilí.

Jak na to? Pokud auto nepoužíváte moc často, můžete jej na volné dny nabídnout jiným přes HoppyGo.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

28) Pronajměte zahradu, loď nebo sportovní vybavení

Když už jsme u těch pronájmů, tak se u nich na chvilku zdržíme. Zpeněžit toho jde totiž opravdu spousta! Možná vy sám/sama přijdete na další věc, kterou zde neuvádíme. Inspirujeme vás alespoň těmito možnostmi, o kterých víme, že je lze efektivně používat.

Máte-li zahradu, kterou nevyužíváte, pak zvažte její pronájem cestovatelům s karavany nebo obytnými auty přes aplikaci Bezkempu.cz. Ta propojuje majitele pozemků s karavanisty, kteří rádi za krátkodobé přespání zaplatí. Můžete si tak vydělat i několik tisíc měsíčně. Svůj výdělek přitom můžete zvýšit pronájmem dalších věcí jako je například karavan, obytné auto, loď, kolo, lyže, stany a spacáky nebo autoledničky.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

29) Provozujte Glamping

Pokud vlastníte zahradu, můžete vybudovat ubytování ve stylu glampingu (glamorous camping = luxusní kempování). Glamping je poslední dobou čím dál populárnější a je to skvělý byznys. Stačí si postavit třeba nějaký hezký dům na stromě a pronajímat ho za částky dosahující klidně 5000 Kč za noc.

Pro inspiraci se podívejte na náš článek – Glamping v Česku – 25 kouzelných míst pro luxusní kempování.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

30) Pronajměte garáž

Po garážích je nyní ve větších městech snad ještě naléhavější poptávka než po bytech. Parkování třeba v Praze může být pěkným oříškem. Proto čím dál více lidí poptává garáže, kde budou mít své parkovací místo jisté.

V případě, že máte k dispozici garáž, kterou nevyužíváte, můžete ji dát k pronájmu a vydělat si nějakou tu korunu. Aplikace Mr.Parkit vám pomůže naplnit její kapacitu, získat zákazníky a pěkný zisk ve formě pasivního příjmu. Oslovit můžete také sousedy, kteří potřebují parkování nebo vyhledat dlouhodobého nájemníka přes inzerát.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

31) Umístěte si reklamu na auto nebo na dům

Jednou z variant pasivního příjmu je i umístění reklamy na svém vozidle nebo na domě či plotě pozemku. Přivydělat si tak každoročně můžete několik desítek tisíc korun, záleží, jak velká firma u vás bude inzerovat. Ale i kdyby mělo jít o menší částky, platí známé: každá koruna dobrá.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

Finanční pasivní příjem

32) Spořící účet s vysokým úrokem

Spořící účet je jeden z nejjednodušších způsobů, jak začít vydělávat. Zároveň k němu není potřeba velký vstupní kapitál. Peníze vkládejte na spořící účet s výhodným úrokem. V současnosti banky nabízí roční úroky kolem 5%, což sice není žádné terno, ale drobný pasivní příjem to je.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

33) Využijte dluhopisy

O dluhopisech jsme se zmínili hned v úvodu. O co přesně se jedná? Dluhopis je cenný papír vyjadřující závazek dlužníka vůči investorovi. Dluhopisy nabízí úrok, který je vyplácen čtvrtletně, půlročně nebo ročně. Investoři přitom volí nejčastěji investice do státních anebo korporátních dluhopisů.

Státní dluhopisy jsou sice velmi bezpečnou investicí, jejich úrok je však pod často jedním procentem. Korporátní nebo-li firemní dluhopisy proti tomu nabízí investorům vyšší úrok mezi jedním až deseti procenty, ale jejich riziko nesplácení je mnohem vyšší.

Na základě výše uvedeného je patrné, že příjem z dluhopisů je pasivním příjmem, často se jedná o předem určenou částku, kterou znáte dopředu. Je zde však riziko nesplácení, které je potřeba brát v potaz.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

34) Těžte kryptoměny

S kryptoměnami se v poslední době doslova roztrhl pytel. Jedná se o nový fenomén, který představuje možnost určitého pasivního příjmu. Těžit lze nejvíce známý bitcoin, ale i ethereum, litecoin, monero a mnoho dalších kryptoměn.

Populární je půjčovat kryptoměny, směnovat je na burzách a další. Proto, aby si člověk mohl v tomto odvětví budovat pasivní příjem, mu musí nejprve rozumět. Proto je dobré si o kryptoměnách nejprve něco zjistit.

Jejich nevýhodami totiž může být jejich neprověřenost a nejistá budoucnost spolu s velkou volatilitou.

Pasivní příjem: 35 fungujících způsobů + praktické tipy (2024)

Mýty a fakta o pasivním příjmu

Je pasivní příjem mýtus?

Ne, pasivní příjem není mýtus. Je opravdu možné ho dosáhnout. Rozhodně to ale není snadné a bez práce, jako se vám bude spoustu lidí na internetu naznačit. Bez práce nejsou koláče.

Je na pasivní příjem potřeba hodně peněz?

Není, pasivní příjem se dá vybudovat i bez počátečních finančních prostředků. S vyšším kapitálem to je ale snazší. Pokud nemáte peníze, budete muset pravděpodobně investovat mnohem více svého času.

Jde to samo a je to jednoduché

Rozhodně ne! Budování pasivního příjmu od nuly je stejné jako budování vlastní firmy. Zabere to hodně času, úsilí, trpělivosti a vytrvalosti.

Čtěte také:

Podívejte se také na video s možnostmi vydělávání na internetu:

Pasivní příjem – uložte si ho na později a svým kamarádům:

pasivní příjem

Pomohl vám článek – pasivní příjem? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!