Jarní Mallorca – trek GR 221 a přechod pohoří Tramuntana

Jarní období se může stát ideální příležitostí pro návštěvu Mallorcy. Ostrov je touto dobou zelený, plný energie. Na stromech právě dozrávají citrusy a historické vesničky zdobí mnoho krásných květin. Počasí přímo vybízí ke sportovním aktivitám. Na silnicích se prohání více cyklistů než aut. Zpáteční letenky v cenách do 2000 Kč od Ryanairu jen podtrhují důvod k návštěvě tohoto krásného ostrova.

Trek GR 221

Tato dálková trasa začíná už v městečku s Arracó a měří přes 120 km. My se rozhodli zahájit pochod až ve vesničce Valldemossa. Tato vesnička nás uchvátila svými malebnými úzkými uličkami, které zdobilo množství nejrůznějších květin. Navíc zde každý dům má svou malovanou kachličku, které vypráví příběh svaté Catherine. Již zde jsme potkali další dvě české výpravy, které cestu zahájily o něco dříve v městečku Esporles.

Obrázky z Valldemossy

Z Valldemossy do další vesničky Deià lze dojít jak po trailu GR 221, který vede přes vrcholky pohoří, tak alternativní cestou, která částečně kopíruje silnici, zato ale vede po vrstevnici. Ti, kteří zvolí cestu přes vrcholky pohoří a nechtějí ztrácet pracně nastoupané metry, mohou vynechat sestup do Deià a pokračovat po pohoří přímo do dalšího městečka, kterým je Sóller. My zvolili cestu částečně po silnici se zastávkou ve vesničce Deià. Odtud jsme se vydali již po trailu GR 221 směrem na Port de Sóller. Nádherné výhledy nám připravila cesta od majáku u Refugi di Muleta, která se až do městečka vinula po útesech nabízejících překrásné výhledy na celou zátoku malebného přístavního městečka Port de Sóller.

Sóller a okolí

Port de Sóller se určitě stojí za to zastavit na kopečkovou zmrzlinu a projít se po promenádě. Jezdí zde také historická tramvaj, kterou se můžeme svézt do městečka Sóller a odtud pokračovat po trailu GR 221. To jsme taky udělali. Jednosměrná jízda stojí pro dospělého 6 euro, ale svezení i zážitek z jízdy jsme uvítali. Tramvaj vás proveze přímo historickým centrem kolem katedrály, až na konečnou. Zvláště ve večerních hodinách má městečko kouzelnou atmosféru. Před katedrálou opět potkáváme české přátele. Ti zvolili z Valldemossy horskou cestu, která vynechala Port de Sóller a Deià, takže je vidět že obě trasy budou podobně dlouhé, jen záleží na preferencích toho, co chceme vidět. V Sólleru se na průchod městem hodí i GPS, ne všechny odbočky jsou totiž hned zřetelné (aspoň tedy ne za tmy).

Po průchodu městem nás čeká stoupání do hor pod Puig Major k jezeru Cúber. Celá cesta je vydlážděná cestou z kamení s a až udivující preciznosti. Po cestě k jezeru je zde také výhled na vodopády. Jezero v sedle mezi horami skoro vyzývalo je koupání, jen kdyby tolik nefoukalo. Kolem se pásla početná stáda oveček, které se vůbec nebály a nechaly se krásně pohladit. Od tohoto jezera byly opravdu nádherné výhledy do okolí i na vrcholky hor, které korunuje observatoř. (I tam bylo možné se po trailu dostat, my ale zvolili cestu dále přes hory do Pollençy).

Jezero Cúber

Jako místo k přespání jsme si vybrali kamenný dávno opuštěný dům bez střechy, s krásným paloukem kolem něj a ještě nádhernějším výhledem do okolí! Chybu to mělo jedinou, po západu slunce začalo silně foukat a pocitová teplota šla razantně dolů. Lepší by v tomto případě bylo pokračovat další půlhodinu směrem dolů z hor a přístřešek si postavit v lese, kde byla v mapě značená zřícenina a opět perfektní místo pro přespání v labyrintu zdí po bývalé osadě.

Klášter Lluc

Při příhodu ke klášteru  se nenechte splést výběrem vstupného, které platí pouze pro návštěvníky, kteří přijedou autem. Ostatní mají vstup do kláštera i celého areálu zdarma. My neodolali ranní kávě a zákuskům na nádvoří. Prohlídka kláštera i zahrad není nijak zdlouhavá, záleží spíše na individuálním tempu.

Llucu je to do Pollençy zhruba půl dne cesty. Před Pollençou je to ale horší s hledáním místa na spaní, les pod kopečkem Puig de Santuiri však nabídl opět nerušené místo k přespání.

Port de Pollença

Krásné přístavní městečko, kde opět nesmí chybět procházka po přístavu, zastávka na zmrzlinu a pokud máte chuť tak i na koupání.  My chuť měli 🙂 Moře bylo krásně osvěžující. Z Port de Pollença se nabízí návštěva poloostrova Formentor a my ji jednoznačně doporučujeme.

Západ slunce na majáku Cap de Formentor

Ten si rozhodně nesmíte nechat ujít! Z Port de Pollença se na poloostrov dostanete autobusem asi za 1.75 € a to až na zastávku “Formentor”, kde už je to jen kousek na pláž. Dál se bohužel autobus kvůli velice úzkým cestám nedostane a tak nezbývá než stopovat. Stopování zde není žádný problém a do pár minut vám zastaví nějací turisté nebo dokonce místní. Nám se takto podařilo dopravit 7 lidí během půl hodiny až k majáku.

U majáku vás přivítá jedna z koziček, kterých tu po skalách poskakuje hromady. Vsaďte se že po vás bude chtít vyloudit nějaký ten pamlsek.

Pravděpodobně ani z jara nebudete sami, kdo tu čeká právě na impozantní západ slunce, který můžete pozorovat na pravé straně od impozantních skalních útesů. Podívaná stojí za to. Po cestě zpět si opět můžete někoho stopnout nebo jako my zvolit pochod při měsíčním svitu na jednu z pláži, kde se dá poměrně hezky přespat.

Pláže poloostrova Formentor, které nevynechat

Pro mě byla nejhezčí pláž, která se nacházela v zátoce, severně od vrcholku el Fumat – azurově modrá voda, která láká kromě pěších a cyklistů i plachetnice. Pokud byste chtěli menší pláž se zátokou, doporučuji vydat se od el Fumat jižně. Možná zde potkáte partu oslíků, která se lidí rozhodně nebojí a naopak se moc rádi nechají podrbat za ouškem. Ještě raději budou pokud jim dáte něco k snědku 🙂

Alcúdia

Tohle hradbami obehnané městečko se může pochlubit malebným historickým centrem s úzkými uličkami a katedrálou. Z hradeb je hezký výhled a dá se na něj dostat bez jakéhokoliv vstupného. Pobřeží lemuje dlouhá písečná pláž.

Kam chodí místní v Palmě na Tapas

Po procházce historickým centrem Palmy jsme chtěli výlet zakončit nějakou typicky španělskou večeří. Tenhle tip jsme dostali od česky, co už nějaký čas žije v Palmě, kterou jsme potkali díky tomu,  že jsme se zatoulali do vedlejších uliček nedaleko centra. Z krámku vyběhla sympatická paní, která nás slyšela se bavit na ulici a tak se s námi zapovídala a doporučila nám restauraci El Olivo (adresa Avinguda de Joan March, 7).

Je to prý její oblíbený podnik, narozdíl od ostatních v centru není předražený a Tapas dostanete už s objednávkou piva či vína. Byli jsme nadšení! I ze všech dalších Tapas, co jsme si objednali dodatečně. Obsluha sice nemluvila anglicky, ale i tak jsme si nějak poradili.

Protože tapas byly tak dobré, podařilo se nám vyfotit tepve až čtvrtý chod, kterým byly mušle.

Tipy a rady které bychom uvítali předem

 • Siesta – pozor na ni! Pokud si byť v Palmě budete chtít něco koupit v období mezi 13 – 16 hodinou je třeba počítat s tím, že mají některé obchody touto dobou zavřeno.
 • Vařič – pokud se chystáte připravovat večeře na vařiči, nezbude vám než si na začátku treku pořídit plynovou bombu. My jsme tak učinili v Palmě v Intersportu. Zachránit vás ale může i třeba menší železářství v Esporles. Opět pozor na siestu 🙂
 • Mapy – mapy.cz jsou známy svými skvělými turistickými mapami, jinak tomu není ani zde. Proto určitě doporučuji si mapy stáhnout do telefonu. Celý GR 221 je navíc poměrně dobře značený.
 • Powerbanka – pokud nehodláte strávit čas dobíjením telefonů či foťáků po kavárnách a restauracích na trase, rozhodně je powerbanka skvělá věcička.
 • Zdroje pitné vody – na trase jsou v horách vyznačeny zdroje pitné vody, také v každém městečku není problém vodu doplnit. 3litrový camel bag v pohodě postačil.
 • Místa na spaní – obecně hledat místa na spaní na trase nebyl problém, nejvíce se nám ale osvědčila místa označená v mapě jako zřícenina, bylo zde totiž mnoho rovné plochy pro postavení stanu či přístřešku.
 • Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy:

Nakonec by vás možná zajímalo, kolik celý tenhle výlet stál – vešli jsme se do 4000 Kč na osobu. 🙂 Takže rozhodně neváhejte a vyražte také na jarní Mallorcu!

Chci jet!

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít letenku:


Jarní Mallorca – trek GR 221 a přechod pohoří Tramuntana
5 (100%) 8 votes

17 komentářů u „Jarní Mallorca – trek GR 221 a přechod pohoří Tramuntana“

 1. Ahoj 🙂 Chci se zeptat, spali jste pod stanem? A na letišti jste prošli v pohodě i s kovovými kolíky?
  Odlítáme ve středu na Mallorcu a bereme si s sebou jen příruční zavazadlo a všude se píše, že kolíky na stan nám u kontroly na letišti seberou. Tak se chci zeptat, jestli je to opravdu tak, nebo se s tím dá projit, když bude stan sbalený v příručáku.
  Díky za odpověď! 🙂

  • Ahoj Zuzano,

   Kolíky jsou obecně do příručního zavazadla zakázané. Může Vám to projít, ale asi bych na to nespoléhal. Doporučil bych kolíky nebrat a vyrobit si na místě v lese nové ze spadlých větviček. Tyče od stanu jsme brali do příručního už hodněkrát a vždycky v pohodě prošly (je jenom dobré je pořadně zabalit, aby někde nečouhaly ven).

   My jsme spali pod stanem, ale jeli jsme ve skupině 6 lidí a zaplatili si dohromady jedno odbavené zavazadlo, kam jsme dali všechny nebezpečné věci (kolíky, nože atd.).

   Moc si to na Mallorce užijte!

  • Ahoj, se spaním v autě na Mallorce zkušenosti nemáme, ale myslím, že by to neměl být problém. Na Krétě jsme takto strávili 14 dní. Zakázané by to být nemělo, ale zkus případně ještě další zdroje 🙂 Obecně bych se řídila tím, zaparkovat někde ve vedlejších uličkách a ne přímo u top “atrakcí”.

   Ať se Mallorca vyvede podle představ!

   Adriana

 2. Ahoj, možná jsem to jen někde přehlédl. Kolik km jste cca ušli/den ? Tak aby to bylo v pohodě i s dtěma (15let) doporučujete na kolik dní (celý úsek) ?
  Díky, ať se daří 🙂

  • Ahoj Kamile, za den jsme ušli zhruba 15-20 km celkem pohodovým tempem. Na kolik dní to vyjde celkem záleží, kde začnete. My začli odpoledne ve Valldemosse. První den jsme došli pár kilometrů za Valldemossu. Druhý den kousek za Soller. Třetí den pár kilometrů před Lluc. Čtvrtý den do Pollency. Pátý den na Formentor. Myslím, že takto se to dá zvládnout s lehce schopnějšíma dětma (15 let). Pokud si dáte o den víc, tak je to úplně na jistotu.

 3. Moc děkuji za hezký článek. Chystáme se s manželem a ročním synem na čundr na Mallorcu a zajímalo by mě, jestli se dá nějaká část GR221 jít s trekovým kočárkem (který zvládne opravdu hooodně těžký terén :)). Jsou tam nějaké veliké překážky v cestě, lezení po čtyrech či po laně/řetězu? Mockrát děkuji. Terka

  • Ahoj Terezo, děkujeme za chválu. Z Valldemossy do Soleru se dá jít v pohodě po silnici. Dále po horách to bude s kočárkem hodně náročné. Sice tam nejsou žádná lana, ani žebříky, ale je tam hodně úzkých pěšinek a kamenných schodů. Asi by to hodně teoreticky šlo, ale spíš bychom to nedoporučovali. Z Polency dál na Formentor pak v pohodě. Akorát na Formentoru bude zase složité scházet dolů k plážím.

 4. ahoj,jak je to prosím s dopravou? MHD? Dostaneme se třeba z Palmy do Valldemossy. A pak zpět z Pollency na letiště. Pojedeme začátkem října na 4 dny. Dle vašeho doporučení asi z Valdemossy do Pollency.
  V jakých jste to prosím šli botech? V teniskách ?
  Díky
  Hanka

  • Ahoj Hanko,

   doprava byla bez problémů, autobusy z Pollency do Palmy a z Palmy do Valldemossy jezdí pravidleně. Nejlepší je najít trasu na Google mapách.
   Co se týká bot, šli jsme to v nízkých trekovkách, ale myslím, že ani s pevnějšími teniskami nebude problém 🙂

   Tak ať se Vám tam líbí!

 5. Ahoj. Chystám se na Mallorcu 23.7.-27.7. (4 noci). Chci jen pod stan. Kterou část GR221 za tuto krátkou zvolit k návštěvě? Díky, Petr 🙂

  • Ahoj, na 4 noci je pod stan nejhezčí asi ten úsek z Valldemossy do Pollency 🙂 Tam se místo na stan najde všude, nejlepší jsou ty zříceniny, tam je jednak rovná plocha a také závětří. Zato pláže ty jsou až na Formentoru. První pláž je v Port de Pollenca.

   • Ted zjistuji, ze stan do prirucniho nenarvu. Koncem cervence bude dost teplo jen pod sirak, mozna az moc? 🙂 jak jste dokazali vse zabalit a vlezt se do palubniho? 🙂 diky za reakci 🙂

Napsat komentář