Mallorca – trek GR 221: praktické tipy, informace a podrobná mapa

Mallorca – trek GR 221 na vlastní pěst – průvodce, tipy a informace. Vše, co potřebujete vědět o charakteru trasy, počasí, ubytování, nebo stanování. Dále také zajímavá místa, mapa, nejlepší pláže a camping.

Jarní období se může stát ideální příležitostí pro dovolenou ve Španělsku na Mallorce a překonání krásného treku GR 221. Ostrov je touto dobou zelený, plný energie. Na stromech právě dozrávají citrusy a historické vesničky zdobí mnoho krásných květin. Počasí přímo vybízí ke sportovním aktivitám. Na silnicích se prohání více cyklistů než aut. Doporučujeme si dovolenou na Mallorce udělat na vlastní pěst. Ušetříte tak spoustu peněz.

Zpáteční letenky Praha – Palma de Mallorca v cenách do 2000 Kč jen podtrhují důvod k návštěvě tohoto krásného ostrova.

Mapa treku GR 221 i ostatní zajímavá místa Mallorky

Připravili jsme pro vás mapu celého treku, kde jsou všechna zajímavá místa. Mapu si můžete stáhnout ve formátu GPX do telefonu nebo vaší GPS, bude se vám tak lépe plánovat dovolená na vlastní pěst. V mapě najdete zajímavá místa na trase, pláže i místa pro průzkum města Palma de Mallorca.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mallorca – trek GR 221: praktické tipy, informace a podrobná mapa

Trek GR 221 Mallorca

Trek s označením GR 221 je velice hezká dálková trasa, která vede pohořím Tramuntana i malebnými vesničkami Mallorky. Je na každém z nás, jak trek pojmeme. Někdo půjde jeho celou délku, jiný jen část, někdo bude preferovat camping a spát po širákem či stanovat a někdo dá předost chatám na treku nebo ubytování ve vesničkách.

V zásadě se nabízejí tyto varianty aktivní dovolené:

 • Treking klasicky „na těžko“ – ačkoliv to s tou váhou nebude tak hrozné, musíte počítat, že si ponesete vybavení na stanování (spacák, karimatku, hamaku/stan/celtu). Tady je hlavně potřeba počítat s tím, že ne všechno camping vybavení může do příručního zavazadla, a tak bude muset alespoň jeden člověk z vaší skupiny muset zaplatit odbavené zavazadlo. Znovu záleží, co povezete, nůž vám neprojde, kolíky od stanu jsou problémové a na některém letišti mohou mít problém i s tyčemi od stanu. Výhody této varianty snad ani netřeba zmiňovat – máte absolutní volnost a můžete si ustlat a užít camping na libovolném místě podél trasy.
 • Treking na lehko – Pokud si plánujete rezervovat chaty na treku, tzv. refuges nebo jiná ubytování, odpadá vám hned několik starostí a můžete jednoduše vyrazit s příručním zavazadlem. Tato varianta vás vyjde o něco dráž, ale odpadá vám nutnost tahat stan a karimatku.  

Horské chaty, refuges a ubytování podél GR 221

Mallorca je pro pěší turistiku a treking jako stvořená a podél trasy tak najdeme „horské“ chaty či spíše hostely pro všechny nadšence, kteří se na GR 221 pustí. Tyto tzv. „refuges“ můžete rezervovat na následujících dvou stránkách gr221.info nebo na MallorcaOutdoors.com. Jde o společné ubytování na palandách, za noc zaplatíte kolem 15 euro. Povlečení většinou není v ceně, ale je k dispozici za příplatek.


Nádherná barva moře na Mallorce
Nádherná barva moře na Mallorce

Počasí na Mallorce v jarním období

Jarní období je ideální na horskou turistiku a treking. Na Mallorku můžete utéct chladnému počasí v Čechách, ale zároveň je velmi příjemně pro sportovní aktivity.

 • Leden a únor – průměrné denní teploty okolo 15 °C (v horách cca o 3 stupně méně). Slunečné počasí je zhruba 50 % času, občas vás potká i déšť. Teplota moře 14 °C.
 • Březen – průměrné denní teploty okolo 17 °C (v horách cca o 3 stupně méně). Slunečné počasí je zhruba 60 % času, deště ubývá. Teplota moře 15 °C.
 • Duben – průměrné denní teploty okolo 20 °C (v horách cca o 3 stupně méně). Slunečné počasí je zhruba 60 % času, déšť ojedinělý. Teplota moře 16,5 °C – za slunečného počasí se koupat dá, je to takové osvěžení.
 • Květen – průměrné denní teploty okolo 23 °C (v horách cca o 3 stupně méně). Slunečné počasí je zhruba 70 % času, déšť téměř žádný. Teplota moře 19 °C.

Mallorca - teploty

Charakter trasy GR 221

Tato dálková trasa začíná už v městečku s Arracó a měří přes 120 km. My se rozhodli zahájit pochod až ve vesničce Valldemossa.

Valldemossa

Valldemossa nás uchvátila svými malebnými úzkými uličkami, které zdobilo množství nejrůznějších květin. Navíc zde každý dům má svou malovanou kachličku, které vypráví příběh svaté Catherine. Již zde jsme potkali další dvě české výpravy, které cestu zahájily o něco dříve v městečku Esporles.

Obrázky z uliček vesničky Valldemossy, GR 221, Mallorca
Obrázky z Valldemossy

Deià

Z Valldemossy do další vesničky Deià lze dojít jak po trailu GR 221, který vede přes vrcholky pohoří, tak alternativní cestou, která částečně kopíruje silnici, zato ale vede po vrstevnici. Ti, kteří zvolí cestu přes vrcholky pohoří a nechtějí ztrácet pracně nastoupané metry, mohou vynechat sestup do Deià a pokračovat po pohoří přímo do dalšího městečka, kterým je Sóller.


Malebná vesnička Deià, trek GR 221, Mallorca
Malebná vesnička Deià

Sóller a okolí

Nádherné výhledy nám připravila cesta od majáku u Refugi di Muleta, která se až do městečka vinula po útesech nabízejících překrásné výhledy na celou zátoku malebného přístavního městečka Port de Sóller.

Port de Sóller se určitě stojí za to zastavit na kopečkovou zmrzlinu a projít se po promenádě. Jezdí zde také historická tramvaj, kterou se můžeme svézt do městečka Sóller a odtud pokračovat po trailu GR 221. To jsme taky udělali. Jednosměrná jízda stojí pro dospělého 6 euro, ale svezení i zážitek z jízdy jsme uvítali. Tramvaj vás proveze přímo historickým centrem kolem katedrály, až na konečnou.

Zvláště ve večerních hodinách má městečko kouzelnou atmosféru. Před katedrálou opět potkáváme české přátele. Ti zvolili z Valldemossy horskou cestu, která vynechala Port de Sóller a Deià, takže je vidět že obě trasy budou podobně dlouhé, jen záleží na preferencích toho, co chceme vidět. V Sólleru se na průchod městem hodí i GPS, ne všechny odbočky jsou totiž hned zřetelné (aspoň tedy ne za tmy).

Výhled od Refugi di Muleta na Port de Soller
Výhled od Refugi di Muleta na Port de Soller

Jezero Cúber

Po průchodu městem nás čeká stoupání do hor pod Puig Major k jezeru Cúber. Celá cesta je vydlážděná cestou z kamení s a až udivující preciznosti. Po cestě k jezeru je zde také výhled na vodopády.

Jezero v sedle mezi horami skoro vyzývalo je koupání, jen kdyby tolik nefoukalo. Kolem se pásla početná stáda oveček, které se vůbec nebály a nechaly se krásně pohladit. Od tohoto jezera byly opravdu nádherné výhledy do okolí i na vrcholky hor.

Jako místo k přespání jsme si vybrali kamenný dávno opuštěný dům bez střechy, s krásným paloukem kolem něj a ještě nádhernějším výhledem do okolí! Chybu to mělo jedinou, po západu slunce začalo silně foukat a pocitová teplota šla razantně dolů. Lepší by v tomto případě bylo pokračovat další půlhodinu směrem dolů z hor a přístřešek si postavit v lese, kde byla v mapě značená zřícenina a opět perfektní místo pro přespání v labyrintu zdí po bývalé osadě.


Jezero Cúber - i tudy ve trek GR 221, Mallorca
Jezero Cúber – i tudy ve trek GR 221

Klášter Lluc

Při příchodu ke klášteru se nenechte splést výběrem vstupného, které platí pouze pro návštěvníky, kteří přijedou autem. Ostatní mají vstup do kláštera i celého areálu zdarma. My neodolali ranní kávě a zákuskům na nádvoří. Prohlídka kláštera i zahrad není nijak zdlouhavá, záleží spíše na individuálním tempu.

Llucu je to do Pollençy zhruba půl dne cesty. Před Pollençou je to ale horší s hledáním místa na spaní, les pod kopečkem Puig de Santuiri však nabídl opět nerušené místo k přespání.

Klášter Lluc
Klášter Lluc

Port de Pollença

Krásné přístavní městečko, kde opět nesmí chybět procházka po přístavu, zastávka na zmrzlinu a pokud máte chuť tak i na koupání.  My chuť měli ? Moře bylo krásně osvěžující. Z Port de Pollença se nabízí návštěva poloostrova Formentor a my ji jednoznačně doporučujeme.

Pláž v Port ze Pollenca, Mallorca
Pláž v Port ze Pollenca, Mallorca

Západ slunce na majáku Cap de Formentor

Ten si rozhodně nesmíte nechat ujít! Z Port de Pollença se na poloostrov dostanete autobusem asi za 1.75 € a to až na zastávku “Formentor”, kde už je to jen kousek na pláž. Dál se bohužel autobus kvůli velice úzkým cestám nedostane a tak nezbývá než stopovat. Stopování na formentoru není žádný problém a do pár minut vám zastaví nějací turisté nebo dokonce místní. Nám se takto podařilo dopravit 7 lidí během půl hodiny až k majáku na Cap de Formentor.

U majáku na Cap de Formentor vás přivítá jedna z koziček, kterých tu po skalách poskakuje hromady. Vsaďte se že po vás bude chtít vyloudit nějaký ten pamlsek.

Pravděpodobně ani z jara nebudete sami, kdo na Cap de Formentor čeká právě na impozantní západ slunce, který můžete pozorovat na pravé straně od impozantních skalních útesů. Podívaná stojí za to. Po cestě zpět si opět můžete někoho stopnout nebo jako my zvolit pochod při měsíčním svitu na jednu z pláži, kde se dá poměrně hezky přespat.

Západ slunce z majáku Cap Formentor, Mallorca
Západ slunce z majáku Cap Formentor

Pláže poloostrova Formentor, které nevynechat

Pro mě byla nejhezčí pláž Cala Figuera, která se nacházela v zátoce, severně od vrcholku el Fumat – azurově modrá voda, která láká kromě pěších a cyklistů i plachetnice. Pokud byste chtěli menší pláž se zátokou, doporučuji se vydat na Cala Murta. Možná zde potkáte partu oslíků, která se lidí rozhodně nebojí a naopak se moc rádi nechají podrbat za ouškem. Ještě raději budou pokud jim dáte něco k snědku ?

Všechny pláže jsou zakreslené v pro vás připravené podrobné mapě.

Nádherná pláž Cala Figuera
Nádherná pláž Cala Figuera

Alcúdia, Mallorca

Hradbami obehnané městečko Alcúdia se může pochlubit malebným historickým centrem s úzkými uličkami a katedrálou. Z hradeb je hezký výhled a dá se na něj dostat bez jakéhokoliv vstupného. Pobřeží lemuje dlouhá písečná pláž. V této mapě jsou všechna zajímavá místa, která stojí za to navštívit v Alcúdii.

Hradby města Alcúdia, Malorka
Hradby města Alcúdia

Tipy, rady a informace na trek GR 221 na Mallorce

 • Siesta – pozor na ni! Pokud si (byť v Palmě) budete chtít něco koupit v období mezi 13 – 16 hodinou, je třeba počítat s tím, že mají některé obchody touto dobou zavřeno.
 • Vařič – pokud se chystáte připravovat večeře na vařiči, nezbude vám než si na začátku treku pořídit plynovou bombu. My jsme tak učinili v Palmě v Intersportu. Zachránit vás ale může i třeba menší železářství v Esporles. Opět pozor na siestu ?
 • Mapy – mapy.cz jsou známy svými skvělými turistickými mapami, jinak tomu není ani zde. Výborně funguje i další česká mapová aplikace Locus Mapa. Proto určitě doporučuji si mapy stáhnout do telefonu. Celý GR 221 je navíc poměrně dobře značený.
 • Powerbanka – pokud nehodláte strávit čas dobíjením telefonů či foťáků po kavárnách a restauracích na trase, rozhodně je powerbanka skvělá věcička.

a další tipy:

 • Zdroje pitné vody – na trase jsou v horách vyznačeny zdroje pitné vody, také v každém městečku není problém vodu doplnit. 3litrový camel bag v pohodě postačil.
 • Stanování – stanování je sice na Mallorce oficiálně zakázané, nicméně pokud po sobě nikde nenecháte žádné odpadky a stanovací místo zůstane stejné, jako před vaším příchodem, nikdo s tím nebude mt problém.
 • Místa na stanování – obecně hledat místa na stanování na trase nebyl problém, nejvíce se nám ale osvědčila místa označená v mapě jako zřícenina, bylo zde totiž mnoho rovné plochy pro postavení stanu či přístřešku.
 • Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy:

Nakonec by vás možná zajímalo, kolik celý tenhle výlet stál – bylo to krásných 4200 Kč na osobu. ? Takže rozhodně neváhejte a vyražte také na jarní Mallorcu!

Osel na pláži
Osel na pláži

Palma de Mallorca – zajímavá místa

Den před odletem bude pravděpodobně většina z vás už v Palmě. Rozhodně by byla škoda si neprojít zajímavá místa v tomto malebném městečku.

Dominantou města Palma de Mallorca je katedrála La Seu – jedna z největších gotických katedrál v Evropě (pocházející z roku 1230).  Za vstup dáte 8 euro (v době mše se vstup nevybírá). Hned vedle katedrály stojí Palau de l’Almudaina – letní sídlo španělské královské rodiny, které je kombinací gotické a muslimské architektury. Vstupné je 7 euro.

Odtud je to už jen pár kroků do přístavu Puerto de Palma. Procházka přístavem má svoje kouzlo především při západu slunce. Nedaleko přístavu se nachází muzeum moderního umění – Museu Es Baluard. V pátek je zde vstupné zdarma, jinak za 6 euro.

Určitě stojí za to projít si malebné uličky centra v čele s náměstím Placa Majór, kde mají výbornou zmrzlinu. Za zmínku stojí i Basícila i Claustre de Sant Francesc s krásným nádvořím.

Všechny zmíněná zajímavá místa naleznete v mapě, kterou jsme pro vás připravili.

Katedrála v Palma de Mallorca
Katedrála v Palma de Mallorca

Kam chodí místní v Palma de Mallorca na Tapas

Po procházce historickým centrem Palmy jsme chtěli výlet zakončit nějakou typicky španělskou večeří. Tenhle tip jsme dostali od česky, co už nějaký čas žije v Palmě, kterou jsme potkali díky tomu, že jsme se zatoulali do vedlejších uliček nedaleko centra. Z krámku vyběhla sympatická paní, která nás slyšela se bavit na ulici a tak se s námi zapovídala a doporučila nám restauraci El Olivo (adresa Avinguda de Joan March, 7).

Je to prý její oblíbený podnik, narozdíl od ostatních v centru není předražený a Tapas dostanete už s objednávkou piva či vína. Byli jsme nadšení! I ze všech dalších Tapas, co jsme si objednali dodatečně. Obsluha sice nemluvila anglicky, ale i tak jsme si nějak poradili.

Protože Tapas byly tak dobré, podařilo se nám vyfotit teprve až čtvrtý chod, kterým byly mušle. Palma de Mallorca
Protože Tapas byly tak dobré, podařilo se nám vyfotit teprve až čtvrtý chod, kterým byly mušle.

Ubytování v Palma de Mallorca

Po příletu na Mallorcu stojí za to si projít hlavní město Palma de Mallorca a pravděpodobně tu strávíte i první noc v ubytování. Zde jsou nejlevnější dobře hodnocené hostely blízko centra, kde se ubytovat ve vlastním pokoji:

Doporučujeme si zarezervovat pokoj včas, protože Palma de Mallorca je startovní bod pro všechny návštěvníky Mallorcy a ubytování bývá rychle vyprodané.

Události a festivaly na Mallorce

 • Mallorca Carnival – tradiční karneval se koná každoročně o víkendu na přelomu února a března. Oslavy probíhají po celém ostrově, ale největší průvod a oslavy můžete očekávat tradičně v Palmě. Dětský průvod „Sa Rueta“ můžete pozorovat dopoledne. „Sa Rua“ – průvod dospělých, potom začíná okolo 17 h.
 • Velikonoce – oslavy Velikonoc jsou na Mallorce významnou událostí. Vše začíná již na Zelený Čtvrtek, kdy do ulic vyráží první průvody. Oslavuje se napříč celým ostrovem.
 • Es Firó – Oslavy vítězství nad invazí Tureckých a Alžírským pirátů roku 1561 v Solléru. Es Firó je jedním z největších festivalů Mallorky a koná se vždy druhý květnový týden. Oslavy začínají již ve čtvrtek a vrcholí rekonstrukcí bitvy, která se odehrává v pondělí. Nechybí ohňostroje, kostýmy ani hudba.
 • Corpus Christi – koná se ve čtvrtek, 9 týdnů po Velikonocích. Je zároveň nejnavštěvovanějším festivalem v Palmě. Uvidíte květinové koberce, průvod i hudební doprovod festivalu a koncerty.

Mapa treku GR 221 i ostatní zajímavá místa Mallorky

Připravili jsme pro vás mapu celého treku, kde jsou všechna zajímavá místa. Mapu si můžete stáhnout ve formátu GPX do telefonu nebo vaší GPS, bude se vám tak lépe plánovat dovolená na vlastní pěst. V mapě najdete zajímavá místa na trase, pláže i místa pro průzkum města Palma de Mallorca.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mallorca – trek GR 221: praktické tipy, informace a podrobná mapa

Chci jet na Mallorcu!

Pokud vám článek pomohl, můžete nám udělat radost a koupit si letenkyzajistit pojištěnípůjčit auto, a zamluvit ubytování přes naše odkazy. Vás to nestojí nic navíc a my z toho budeme mít malou provizi, kterou využijeme na další chod webu.

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít nejlevnější zpáteční letenky Praha – Palma de Mallorca!

Čtěte také: Dovolená na jachtě v Chorvatsku – vše, co potřebujete vědět!

Podívejte se na krásné video o Mallorce:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Mallorca – trek GR 221: praktické tipy, informace a podrobná mapa

Mallorca – FAQ – často kladené otázky:

Existuje mapa treku GR 221 ke stažení?

Zde si můžete stáhnout podrobnou mapu treku s nejzajímavějšími místy do mobilu.

Kde se ubytovat v Palma de Mallorca?

Zde jsou nejlevnější dobře hodnocené hostely blízko centra, kde se ubytovat ve vlastním pokoji:
New Art Hostel
Can Rubi
Urban Hostel Palma
Doporučujeme si zarezervovat pokoj včas, protože Palma de Mallorca je startovní bod pro všechny návštěvníky Mallorcy a ubytování bývá rychle vyprodané.

Kdy je nejlepší období na přechod treku GR 221?

Nejlepší období na přechod treku GR 221 je květen, září a říjen. Teploty vzduchu jsou příjemné na trek a moře už je celkem teplé, že se dá koupat. V létě panují vysoké teploty, které nejsou příjemné na přechod hor. Zde najdete podrobný graf s teplotami vzduchu a moře.

Dá se na treku GR 221 stanovat či spát na chatách?

Oficiálně je na Mallorce kempování zakázané, nicméně pokud budete diskrétní a nenecháte za sebou žádné odpadky, je to v pohodě. V podstatě po celé trase treku se dají najít místa, kde se dá postavit stan. Druhou možností je využít horské chaty. Více naleznete v tomto článku.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

39 komentářů u „Mallorca – trek GR 221: praktické tipy, informace a podrobná mapa“

 1. Já jsem si hole při letu do Španělska připevnila na bok, podle mně skoro nepřečnívaly, ale hodný pán, který se tam staral o zavazadla mi řekl, že se mu to nezdá, že se s tím dost hází a počkal, až si je přebalím dovnitř, že je to vždy bezpečnější. Převezla jsem je v pohodě.

  Odpovědět
 2. Ahoj, moc díky za parádní článek! Připojila bych se s dovolením do zástupu dotazů 🙂 Pokud se jede jaro nebo podzim, jak je to tam s hmyzáky? Manžel je úplně šílený z komárů, tak ať pro něho případně cestování s tarpem není utrpením 🙂 Díky a přeji spoustu hezkých kilometrů.

  Odpovědět
  • Ahoj Kami,
   už je to nějakou dobu co jsme tam byli a nějak si nepamatuju, že by nás komáři otravovali. Byli jsme v dubnu a myslím, že to bylo ohledně komárů v pohodě. Je fakt, že některé dny docela foukalo, takže by neměli šanci ani kdyby tam byli 🙂
   Užijte si přechod, je to opravdu moc pěkné!

   Adriana

   Odpovědět
 3. Ahoj,
  na kolik dní je třeba brát na cestu zásoby? Dá se každý den dokoupit jídlo (nebo zajít do restaurace)?

  Odpovědět
  • Ahoj Jirko,
   zásoby jídla stačí na den až 2 (pro jistotu) – vždycky jsme něco potkali, akorát to někdy nejde načasovat třeba přesně na oběd/večeři. My jsme si nakoupili jídlo a většinou vařili. Ať se vám trek líbí!

   Odpovědět
  • Ahoj Míšo,
   v květnu i září to na treku bude dost podobné. Září má oproti květnu výhodu, že tou dobou bude teplejší moře. I teplota vzduchu bude o něco vyšší než v květnu, naopak šance na déšť je na podzim o něco větší. Můžeš se podívat sem: https://www.holiday-weather.com/majorca/averages/ třeba vám to pomůže s plánováním 🙂

   Odpovědět
 4. Ahoj,
  i díky a nejenom tímto článkem jsme se rozhodli absolvovat celý trek, který jsme si naplánovali na druhou polovinu září. Chtěli bychom jen pod celtu, ať netáháme stan. Díval jsem se na průměrné srážky a už se to blíží k říjnu, tak nevím nevím…co trekové hole připevněné k odbavenému batohu, má někdo zkušenost, zda je to oka? Byl někdo v září?

  Díky

  Odpovědět
 5. Ahoj, díky za pěkný článek. Nevíte náhodou někdo jak je to s placení kartou po cestě? Nejradši bych sebou táhnul jen minimum hotovosti…

  Odpovědět
  • Ahoj Jirko,

   ve městech karty berou bez problémů a na treku není ani moc kde za co platit. Opravdu by mělo stačit si vzít jen trochu hotovosti pro jistotu a jinak kartu.

   Odpovědět
   • Ahoj Matěji,
    děkuju za odpověď. Na treku není možné doplňovat zásoby jídla v obchodech? Díval jsem se na mapu a viděl jsem, že trasa míjí spoustu malých vesniček, tak mi šlo právě o ně s tím placením kartou…

    Odpovědět
    • Ahoj Jirko,

     za celou dobu treku jsme nakupovali v malé vesničce jednou a tam kartu brali. Netroufám si ale tvrdit, jestli to platí u všech vesnic. Na 90% to půjde, ale radši bych na to úplně nespoléhal.

     Odpovědět
 6. Ahoj,moc diky za skvele popsanou cestu.Na Mallorcu se chystame koncem kvetna,budeme mit k dispozici auto,radi bychom podnikli nekolik jednodennich treku.Muzete prosim doporucit nektere useky,ktere stoji nejvic za to a ktere jsou stihnutelne vzdy za 1den.MOC DEKUJU za jakykoli tip! Alena.

  Odpovědět
  • Ahoj Aleno,
   moc hezký úsek (ikdyž ne tolik trek) byl kolem Port de Solléru – od majáku Faro de Cap Gros je krásný výhled na celé přístavní městečko. Z Port de Solléru do Solléru pak vede super tramvajová trasa. Se Solléru je pěkný výstup k jezeru Cúber. Další moc hezký úsek byl přechod od jezera Cúber ke klášteru Lluc. Autem si určitě zajeďte na maják na Formentoru – ideální na západ slunce.
   Ať se vám Mallorca líbí!

   Adriana

   Odpovědět
 7. Ahoj,
  moc díky za zajímavé informace a tipy. Ráda bych vyrazila na Mallorcu s kamarádkou na treck koncem června s tím, že bychom měly 4 celé dny + 2 dny na příjezd a odjezdový den. Můžu poprosit o doporučení, která část trasy by byla realizovatelná s batohem nalehko a ubytováním na trase v refuges?

  S dojezdem na místo je fajn taxi, nebo z Palmy nějaký bus? Pro ušetření času bychom asi volily taxi…

  Díky moc za tip, vaši mapu už mám staženou:)

  Díky Eva

  Odpovědět
  • Ahoj Evo,
   no tak to je paráda, určitě si to na Mallorce užijete. Na 4denní trek je ideální vyrazit z Valldemosy a během nich dojít do Pollency. My šli přesně tohle na 4 noci a nijak jsme nepospíchali. První noc jsme spali u Deia, druhou za Sollerem, třetí před Llucem and 4. v Pollence. Refuges přesně v těchto místech najdeš tady: https://www.mallorcaoutdoors.com/refuges.html Osobně jsme je nevyzkoušeli, tak pak budeme rádi za jakékoliv podrobnosti, když si zpětně vzpomeneš 🙂
   Myslím, že ani ten taxík nebude třeba, z Palmy jezdí do Valldemosy autobus.

   Přeju ať se vám přechod vydaří a hlavně líbí!

   Adriana

   Odpovědět
 8. Ahoj 🙂 Chci se zeptat, spali jste pod stanem? A na letišti jste prošli v pohodě i s kovovými kolíky?
  Odlítáme ve středu na Mallorcu a bereme si s sebou jen příruční zavazadlo a všude se píše, že kolíky na stan nám u kontroly na letišti seberou. Tak se chci zeptat, jestli je to opravdu tak, nebo se s tím dá projit, když bude stan sbalený v příručáku.
  Díky za odpověď! 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj Zuzano,

   Kolíky jsou obecně do příručního zavazadla zakázané. Může Vám to projít, ale asi bych na to nespoléhal. Doporučil bych kolíky nebrat a vyrobit si na místě v lese nové ze spadlých větviček. Tyče od stanu jsme brali do příručního už hodněkrát a vždycky v pohodě prošly (je jenom dobré je pořadně zabalit, aby někde nečouhaly ven).

   My jsme spali pod stanem, ale jeli jsme ve skupině 6 lidí a zaplatili si dohromady jedno odbavené zavazadlo, kam jsme dali všechny nebezpečné věci (kolíky, nože atd.).

   Moc si to na Mallorce užijte!

   Odpovědět
  • Ahoj, se spaním v autě na Mallorce zkušenosti nemáme, ale myslím, že by to neměl být problém. Na Krétě jsme takto strávili 14 dní. Zakázané by to být nemělo, ale zkus případně ještě další zdroje 🙂 Obecně bych se řídila tím, zaparkovat někde ve vedlejších uličkách a ne přímo u top „atrakcí“.

   Ať se Mallorca vyvede podle představ!

   Adriana

   Odpovědět
 9. Ahoj, možná jsem to jen někde přehlédl. Kolik km jste cca ušli/den ? Tak aby to bylo v pohodě i s dtěma (15let) doporučujete na kolik dní (celý úsek) ?
  Díky, ať se daří 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj Kamile, za den jsme ušli zhruba 15-20 km celkem pohodovým tempem. Na kolik dní to vyjde celkem záleží, kde začnete. My začli odpoledne ve Valldemosse. První den jsme došli pár kilometrů za Valldemossu. Druhý den kousek za Soller. Třetí den pár kilometrů před Lluc. Čtvrtý den do Pollency. Pátý den na Formentor. Myslím, že takto se to dá zvládnout s lehce schopnějšíma dětma (15 let). Pokud si dáte o den víc, tak je to úplně na jistotu.

   Odpovědět
 10. Moc děkuji za hezký článek. Chystáme se s manželem a ročním synem na čundr na Mallorcu a zajímalo by mě, jestli se dá nějaká část GR221 jít s trekovým kočárkem (který zvládne opravdu hooodně těžký terén :)). Jsou tam nějaké veliké překážky v cestě, lezení po čtyrech či po laně/řetězu? Mockrát děkuji. Terka

  Odpovědět
  • Ahoj Terezo, děkujeme za chválu. Z Valldemossy do Soleru se dá jít v pohodě po silnici. Dále po horách to bude s kočárkem hodně náročné. Sice tam nejsou žádná lana, ani žebříky, ale je tam hodně úzkých pěšinek a kamenných schodů. Asi by to hodně teoreticky šlo, ale spíš bychom to nedoporučovali. Z Polency dál na Formentor pak v pohodě. Akorát na Formentoru bude zase složité scházet dolů k plážím.

   Odpovědět
 11. ahoj,jak je to prosím s dopravou? MHD? Dostaneme se třeba z Palmy do Valldemossy. A pak zpět z Pollency na letiště. Pojedeme začátkem října na 4 dny. Dle vašeho doporučení asi z Valdemossy do Pollency.
  V jakých jste to prosím šli botech? V teniskách ?
  Díky
  Hanka

  Odpovědět
  • Ahoj Hanko,

   doprava byla bez problémů, autobusy z Pollency do Palmy a z Palmy do Valldemossy jezdí pravidleně. Nejlepší je najít trasu na Google mapách.
   Co se týká bot, šli jsme to v nízkých trekovkách, ale myslím, že ani s pevnějšími teniskami nebude problém 🙂

   Tak ať se Vám tam líbí!

   Odpovědět
 12. Ahoj. Chystám se na Mallorcu 23.7.-27.7. (4 noci). Chci jen pod stan. Kterou část GR221 za tuto krátkou zvolit k návštěvě? Díky, Petr 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj, na 4 noci je pod stan nejhezčí asi ten úsek z Valldemossy do Pollency 🙂 Tam se místo na stan najde všude, nejlepší jsou ty zříceniny, tam je jednak rovná plocha a také závětří. Zato pláže ty jsou až na Formentoru. První pláž je v Port de Pollenca.

   Odpovědět
   • Ted zjistuji, ze stan do prirucniho nenarvu. Koncem cervence bude dost teplo jen pod sirak, mozna az moc? 🙂 jak jste dokazali vse zabalit a vlezt se do palubniho? 🙂 diky za reakci 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář