Přechod Madeiry 2024: Vše o treku (mapa, nocování + tipy)

Chystáte se na horský přechod Madeiry? Připravili jsme pro vás průvodce plného praktických tipů, včetně mapy s vytipovanými místy k táboření.

Pešky se napříč Madeirou vydává stále více Čechů a není se čemu divit. Madeira je známá jako ostrov věčného jara. Exotické květiny tu najdete prakticky na každém kroku. Na treku vás doprovází typické levády (zavlažovací kanály) i dramatické výhledy do údolí i na oceán.

Mapa treku přes Madeiru

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu treku přes Madeiru, kde najdete místa na spaní, občerstvení i další místa, která stojí za to na Madeiře navštívit.

Mapu si můžete přímo otevřít v Google mapách nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Mapy.cz. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Přechod Madeiry 2024: Vše o treku (mapa, nocování + tipy)

Madeira trek: Jakým směrem se vydat?

Pokud přemýšlíte kterým směrem se na madeirský trek vydat, máme pro vás srovnání a výhody i nevýhody obou variant.

Pokud chcete jít trek opravdu celý, je pro vás pravděpodobně výhodnější směr z Porto Moniz do Canicalu. Pokud si chcete pomoct stopem a ušetřit si několik méně zajímavých pasáží s velkým stoupáním, je určitě výhodnější jít z Canicalu (Portely) do Porto Moniz.

A) Z Canicalu (Portely) do Porto Moniz

Pokud zvolíte začátek z Portely (kam se dá pohodlně dojet autobusem), ušetříte si minimálně 600 výškových metrů. V závěru treku se zase můžete těšit na malebné pohledy na vesničku Ribeira da Janela s krásnými útesy na pobřeží a následně na koupání v přírodních mořských bazénech v Porto Moniz. V tomto směru si navíc můžete ušetřit další výškové metry a síly, díky stopování (zejména z Riberio Frio na Pico do Arieiro nebo z Encumeady na Bica na Cana).

Nevýhodou této varianty může být, že skončíte na druhé straně ostrova než je letiště. Z Porto Moniz jede autobus do Funchalu 2-3x denně.

B) Z Porto Moniz do Canicalu

Pokud nikde nehodláte šetřit výškové metry, může se vám líbit varianta treku z Porto Moniz do Canicalu. Počítejte ale s tím, že vás zejména v prvních dnech čeká velké stoupání. Na závěr treku si ještě můžete přidat úsek po východním poloostrově Sao Lourenco, který určitě doporučujeme navštívit.

Přechod Madeiry - Úsek z Pico Areiro na Pico Ruivo
Úsek z Pico Areiro na Pico Ruivo

Jak dlouho přechod Madeiry zabere?

Horský přechod zvládnete za 5-7 dní v závislosti na vašem tempu, náladě se kochat, zvoleném začátku trasy i případném zkracování. Pokud plánujete jít celý trek v plné délce, naplánujte si raději celý týden.

Výškový profil trasy

Madeira trek - výškový profil

Jednotlivé úseky treku napříč Madeirou

Jednotlivé části treku popisujeme ve směru přechodu z východu na západ.

1) Machico – Canical – Portela (20 km)

Machico je městečko asi 3 kilometry od letiště, kam se jednoduše dostanete autobusem. Najdete tu restaurace i ubytování.

Trek můžete zahájit u jedné z mála písečných pláží na ostrově. Hned z první vyhlídky na kopci Pico do Facho je krásný výhled na celé městečko i zátoku. Trasa s výhledy na moře pokračuje do Canicalu, kde se stáčí a trek po severním pobřeží je tu místy poměrně zarostlý (až po Boca do Risco), kde se z něj stává upravenější pěšina.

Trek jde v úseku Boca do Risco až po lanovku Larano prakticky po rovině. Čekají vás tu exponované, ale zajištěné úseky i výhledy na oceán.

Následuje výstup na Cabeco da Lapa a odtud vede trek až do Portely. Na tomto úseku také potkáte první levádu.

V Portele se můžete občerstvit v restauraci naproti autobusové zastávce (mají tu hezkou terasu s výhledem do údolí).

Celou tuto část můžete při nedostatku času velmi jednoduše vynechat a začít trek až z Portely.

Přechod Madeiry - Pohled na Porto da Cruz
Madeira s batohem je nádherná – Pohled na Porto da Cruz

2) Odbočka na poloostrov Sao Lourenco

Odbočka na poloostrov není započítaná do celého přechodu, ale poloostrov je to tak krásný, že by byla škoda jej vynechat. Z Canicalu můžete popojet autobusem linky 113 na konečnou Baía D’Abra, odkud začíná trasa poloostrovem. Trek má jedním směrem 3,6 km a výhledy opravdu stojí za to.

Madeira trek - Poloostrov Sao Lourenco Nejvýchodnější vyhlídka na poloostrově Sao Lourenco
Nejvýchodnější vyhlídka na poloostrově Sao Lourenco

3) Portela – Ribeiro Frio (11 km)

Celý následující úsek vás bude doprovázet Levada do Furado. Pokud budete mít chuť si zaplavat, v druhé půlce se můžete svlažit u jezírka pod vodopádem. V tomto úseku je i několik rovných ploch pro přespání či postavení stanu. Tato místa najdete v mapě, včetně jedné moc hezké plošinky mimo cestu.

V Ribeo Frio na vás čeká u cesty hezká restaurace, kam můžete zajít na kávu, pivo či oběd.

4) Odbočka na výhlídku Balcoes (1,5 km jedním směrem)

Z Ribeiro Frio si můžete udělat malou zacházku na vyhlídku Balcoes podél Levády do Juncal. Celá cesta je po rovině a batoh si můžete odložit v hospůdce v Ribeiro Frio. Vyhlídka je to hezká, ale v případě nedostatku času ji můžete vynechat, protože výhledy z dalších částí treku jsou lepší.

Přechod Madeiry / Madeira pěšky - vyhlídka Balcoes

5) Ribeiro Frio – Pico do Ariero (7 km)

Následuje výstup s takřka kilometrovým převýšením na překrásné Pico do Ariero. Dobrou zprávou je, že pokud se vám tento méně záživný výstup nechce absolvovat pěšky, můžete na vrchol stopovat nebo se vyvézt taxíkem.

Stopování je zde velmi jednoduché, většina lidí jede nahoru a můžete se začít ptát rovnou na parkovišti. Na vrcholu Areira najdete i další restauraci.

Přechod Madeiry - Vyhlídka pod vrcholem Pico Ariera
Vyhlídka pod vrcholem Pico Ariera

6) Pico do Ariero – Pico Ruivo (5,4 km)

Přechod z Arieira na Ruivo patří k nejkrásnějším úsekům treku. Mnoho lidí sem jezdí na jednodenní výlet, aby si mohli přejít právě tuto část. Čeká na vás klesání i stoupání, exponované úseky i nádherné výhledy do obou údolí. Čeká vás i průchod několika tunely.

Pico Ruivo je oblíbeným místem k pozorování východu i západu slunce. U chaty pod vrcholem je pitná voda i placené záchody (na 50cenotovou minci). O pár kroků dále za odbočkou k vrcholu je krásné místo rovnou pro několik stanů.

Tento úsek je fyzicky nejnáročnější ze všech částí treku. Dejte si pozor, že je to sice jen 5,4 km, ale zabere vám to klidně půl dne.

Madeira trek - Přechod z Pico Ariera na Pico Ruivo
Přechod z Pico Ariera na Pico Ruivo

7) Pico Ruivo – Encumeada (10 km)

Další krásný horský úsek vede na horský průsmyk Encumeada. Budete se kochat krásnými výhledy směrem na jih na známé Údolí jeptišek (Curral das Freiras) a poté i na sever na údolí kolem Sao Vicente. Encumeada je další zatávkou s restaurací, kde můžete dobít baterky (a to nejen v telefonu).

Přechod Madeiry - trek (12)

8) Encumeada – Bica da Cana/Pico Ruivo do Paul (10/13 km)

Druhou příležitost, jak trek urychlit a ušetřit si 500 výškových metrů, máte přávě na tomto úseku. Stopuje se tu opět velmi jednoduše, protože poměrně dost aut má namířeno na náhorní plošinu.

Pěšky vás na tomto úseku čekají dva opravdu dlouhé tunely s levádou, na které budete potřebovat čelovku, případně baterku na mobilu. V případě, že zvolíte tuto variantu cesty, lépe se nabízí dojít až k tábořišti u Pico Ruivo do Paul.

V opačném případě je hned u silnice nedaleko Bica da Cana krásný přírodní park s piknikovými stolečky, záchody, grilem a pitnou vodou. Přespat můžete buď v tomto parčíku nebo si stan postavit na vyhlídce u vrcholu kopce. Je to opravdu nádherná vyhlídka do údolí s městečkem Sao Vicente.

Přechod Madeiry - trek (12)
Vyhlídky poblíž Bica da Cana

9) Bica da Cana – Lajeado – Rabacal (12 km)

Cestou přes planinu vás čeká procházka mezi větrníky, zajít si můžete i na další Pico Ruivo, tentokrát s dovětkem „do Paul“. Krásný úsek, kde si můžete hned několikrát zaplavat, je kolem řeky Lajeado. Odkud vás už leváda dovede téměř až ke kempingu u Casa Rabacal. Kempingové místečko je pěkné, s piknikovými stolečky. Pitná voda se dá nabrat ve fontánce u kavárny. Ideální je nechat si tu batohy a jít se projít na 25 fontán a k vodopádu Risco.

Casa Rabacal je takovou luxusnější kavárnou / cukrárnou, ale mají i pivo. Ceny jsou tu o něco vyšší než u předchozích restaurací.

Přechod Madeiry - trek - Vrchní tok kaňonu Lejeado
Vrchní tok kaňonu Lajeado

10) 25 fontán a vodopád Risco (5,5 km)

Výlet k těmto dvěma vodopádům si můžete udělat už bez batohů (dají se nechat v kavárně nebo schované u kempovacího plácku se stolečky). Opět se jedná o krásná místa, kam se turisté vydávají na jednodenní výlet.

25 fontán je vodopád, ke kterému se přidává dalších 24 menších proudů, zatímco Risco je opravdový velikán. Skládá se ze dvou kaskád, přičemž první má 90 metrů a druhá 120.

11) Rabacal – Fanal Forest (12 km)

Z Rabacalu se dostanete po krásné levádě La Rocha Vermelha, na jejím konci vás čeká jeden nepříjemnější úsek do kopce, po nemž následuje rovinka a klesání k vavřínovému lesu Fanal. Alternativou je cesta, která pokračuje dále přes 25 fontán až do Fanalu. Fanal má krásné tábořiště se stolečky, grilem a pitnou vodou. Toto místo má své kouzlo. Travnaté kopečky, které zdobí prastaré vavřínové stromy, mezi kterými se pasou kravičky. Nejstarším stromům se odhaduje až 800 let! Není divu, že je les součástí Světového dědictví UNESCO.

Vavřínový les Fanal - Madeira s batohem
Vavřínový les Fanal

12) Fanal Forest – Ribeira da Janela – Porto Moniz (16 km)

Z Fanalu vás čeká sestup do malebné vesničky Ribeira da Janela. Vesnička je plná květin a především je tu krásný výhled na útesy (doporuřujeme si zajít až na pláž).

Ve vesničce je malá hospůdka (Bar do negrinho), kde seženete i něco k jídlu za lidové ceny. Je tu i oficiální kemp se zázemím.

Pokračovat můžete přes kopec až do dalšího krásného městečka Porto Moniz, kde si za odměnu za celý trek můžete užít koupání v přírodních přímořských bazénech. V Porto Moniz už můžete vybírat z vetšího počtu restaurací i kaváren. Můžete si tu také nakoupit v jednom z obchodů.

Autobusy do Funchalu vyjíždí z Porto Moniz 2x denně a zastavují i v Ribera da Janela.

Ribeira da Janela - Přechod Madeiry - trek
Ribeira da Janela

Praktické tipy k přechodu Madeiry

Doprava na začátek treku

Autobusy Funchal – Porto Moniz jezdí 3x denně. Jízdní řády najdete na stránkách společnosti Rodoeste (které jezdí na západním pobřeží Madeiry). Na trase Funchal – Porto Moniz je potřeba přestupovat, ale řidiči vám ochotně řeknou, na jaký autobus a kde máte počkat (jízdenku vám ale prodají jednu, proto si ji dobře schovejte, budete ji potřebovat opětovně ukázat).

Autobusová spojení z Funchalu do Canicalu, Machica nebo Portely najdete na stránkách autobusové společnosti SAM. Na mapě stačí kliknout na číslo linky a zobrazí se vám její rozvrh.

Z letiště jezdí kromě klasických autobosů i Aerobus (jízda z letiště do centra Funchalu vyjde na 5 euro). Klasické autobusy jsou o něco levnější.

Orientace v místních autobusech je značně složitá, nicméně na druhou stranu se pomocí busu dá dostat skoro kamkoliv a jsou poměrně levné. Moc nefunguje Google, za to se ale hodně osvědčila stránka Rome2rio.com (ani ta ale není 100 %). Jistota jsou potom stránky přímo jednotlivých dopravců.

Pomoci vám mohou také následující mapy (kliknutím zvětšíte a můžete si je vytisknout):

Přechod Madeiry 2024: Vše o treku (mapa, nocování + tipy)
Přechod Madeiry 2024: Vše o treku (mapa, nocování + tipy)
Za nasdílení map děkujeme Alexovi a Monice.

Přechod Madeiry s batohem - Přírodní bazény v Porto Moniz
Přírodní bazény v Porto Moniz

Restaurace na treku

Pokud se tu a tam budete chtít zastavit na jídlo v restauraci, nějaké možnosti tu jsou, ale ne po celé délce treku. Zatavit se na jídlo můžete v těchto místech:

 • Portela
 • Ribero Frio
 • Pico Arieiro
 • Pod Pico Ruivo (pouze pití)
 • Encumeada
 • Rabacal (zde je pouze kavárna)
 • Ribeira de Janela

Zásoby jídla

Zásoby jídla na trek nakoupíte v místních supermarketech, doporučujeme Continente, které mají velký výběr. Jedinou a velmi praktickou věc, kterou si doporučujeme dovézt je MANA (expediční jídlo v prášku, které vám ušetří místo i kila v batohu).

Voda se dá průběžně dopouštět, prameny a další zdroje pitné vody najdete zakreslené v mapách. 

Ceny a placení

Na většině míst není problém platit kartou. Pokud ještě nemáte, doporučujeme kartu Revolut, která dokáže na kurzech ušetřit nemálo peněz.

Ceny na Madeiře jsou srovnatelné s cenovou hladinou v ČR. Něco je dražší, něco levnější. Mile nás potěšily ceny kávy a dezertů v kavárnách.

Madeira a spaní venku / kempování „nadivoko“

Madeira má svoje oficiální stránky MadeiraCamping, kde najdete všechny oficiální kempoviště na spaní venku na trase. Zaregistrovat si noc v kempu (zažádat o permit) můžete bezplatně zde. Reálně se dá najít ale i více míst na trase, která jsou vhodná k přenocování (některá jsme pro vás zaznačili do naší mapy).

Doporučujeme si vzít spíše teplejší spacáky (třísezónní). I v létě bývají teploty nižší, než si můžete myslet. Zvláště ve stinných tábořištích v uzavřených údolích.

Přechod Madeiry s batohem

Vybavení na trek

Pokud už máte pár treků za sebou, určitě máte svoje oblíbené vybavení. Pokud bych měla jmenovat jednu věc, která vám přechod Madeiry hodně usnadní, jsou to trekové hole. Zejména při průdkých sestupech vám za ně kolena opravdu poděkují. 

Druhým highlightem jsou ultralehké a skladné karimatky.

Dál se bude hodit:

Pokud vás zajímá jaké konkrétní vybavení používáme a doporučujeme, podívejte se sem.

Madeira trek

Další praktické tipy

Jazyk a domluva s místními

Madeira patří k Portugalsku a oficiálním jazykem je tedy portugalština. Není však žádný problém se domluvit anglicky nebo španělsky.

Letenky na Madeiru

Zpáteční letenky na Madeiru se běžně dají sehnat za 7 000 – 8 000 Kč. Během roku se objevují akce, kde můžete sehnat letenky i levněji. Tady najdete tipy, jak najít levné letenky.

Kde koupit plynovou kartuši?

Kvůli nákupu plynové kartuše je bohužel potřeba dojet do centra Funchalu. Nikde poblíž letiště ani v Machicu žádný outdoorový obchod není. Kupujte v tomto outdoorovém obchodě. Nejlevnější kartuše mají v Decathlonu, ten je ale celkem daleko z centra. Pokud by je měli vyprodané, zkuste ještě tento obchod Agricola.

Plynovou kartuši určitě nevozte z ČR. Převoz kartuší letadlem je přísně zakázané (i v odbaveném zavazadle).

Nepřesné vrstevnice

Dejte si pozor, že na rozdíl od téměř jakékoliv jiné destinace, tak na Madeiře mají mapy značně zkreslený údaj o převýšení (problém je zejména s úseky podél levád, které jsou v podstatě po vrstevnici, což ale mapy nevidí a úseky silně nadhodnocují). Vzdálenost funguje dobře.

Kdy je nejlepší období na přechod Madeiry?

Nejlepší měsíce pro návštěvu Madeiry představují květen – září. Vyrazit můžete i jindy, ale pamatujte, že nejdeštivější měsíce jsou od listopadu do února.

Za sebe můžeme jednoznačně doporučit květen, protože právě v květnu na vás čeká botanická zahrada a vůně květin doslova na každém kroku. Teploty jsou příjemné, kolem 22 °C. Na trek ideální.

Nejteplejší moře nabízí červenec – září.

Madeira teploty

Data reportují měření ve Funchalu. Obecně platí, že severní pobřeží je 2x více deštivé a teploty v horách jsou nižší než na pobřeží.

Na jak dlouho vyrazit?

Celý trek pěšky přes Madeiru vám zabere asi 5-7 dní, podle vašeho tempa, vybraného směru i toho jestli si trek někde zkrátíte. Proto doporučujeme vyrazit na Madeiru alespoň na 10 dní, abyste si mohli užít i koupání v přímořských bazénech a objevování i dalších krásných míst a městeček.


Mapa treku přes Madeiru

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu treku přes Madeiru, kde najdete místa na spaní, občerstvení i další místa, která stojí za to na Madeiře navštívit.

Mapu si můžete exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Mapa nebo Maps.me. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Přechod Madeiry 2024: Vše o treku (mapa, nocování + tipy)

Ubytování před trekem / po treku

V závislosti, na vaše startu a cíli se nabízejí prakticky 3 destinace – Machico, Porto Moniz a Funchal.

Machico je malebné městečko se zátokou s písečnou pláží malý kousek od letiště. Zároveň je to prakticky i začátek/konec treku. Moc pěkné ubytování se snídaní nabízí White Waters Hotel, který je velmi blízko pláže.

Funchal doporučuji všem milovníkům pobřežních měst a městeček. Má krásný přístav a je tu spoutu hezkých restaurací a kavárniček. Z letiště jste v centru Funchalu za půl hodiny. Krásné apartmány v centru města v blízkosti přístavu nabízí ARTS IN City Apartments. Pokud hledáte levné a jednoduché ubytování v centru, podívejte se na Stay Inn Funchal. Nebo se podívejte na další místa.

Porto Moniz je pobřežní mestečko na západních konci Madeiry, s překrásnými přírodními bazény (ideální osvěžení pro start / konec předchodu Madeiry s batohem). Ubytování s krásnými výhledy nabízí například Pérola Views Inn.

Funchal - Přístav
Funchal

Co dalšího vidět na Madeiře?

Připravili jsme pro vás velkého průvodce:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Madeira trek

Madeira pěšky s batohem – FAQ – často kladené otázky:

Existuje mapa treku ke stažení?

Zde si můžete stáhnout podrobnou mapu treku s nejzajímavějšími místy do mobilu.

Kdy je nejlepší období na přechod Madeiry?

Nejlepší měsíce pro návštěvu Madeiry představují květen – září. Vyrazit můžete i jindy, ale pamatujte, že nejdeštivější měsíce jsou od listopadu do února. Zde čtěte více o tom, kdy vyrazit.

Jakým směrem se vydat?

Pokud chcete jít trek opravdu celý, je pro vás pravděpodobně výhodnější směr z Porto Moniz do Canicalu. Pokud si chcete pomoct stopem a ušetřit si několik méně zajímavých pasáží s velkým stoupáním, je určitě výhodnější jít z Canicalu (Portely) do Porto Moniz.
Zde čtěte více o tom, jakým směrem se vydat.

Kde se ubytovat před a po treku?

V závislosti, na vaše startu a cíli se nabízejí prakticky 3 destinace – Machico, Porto Moniz a Funchal. Zde čtěte více o doporučeném ubytování před a po treku.

Pomohl vám článek – Madeira trek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

2 komentáře u „Přechod Madeiry 2024: Vše o treku (mapa, nocování + tipy)“

 1. Předně bych chtěl poděkovat autorům za tento souhrn detailních informací ohledně přechodu Madeiry. S manželkou jsme se včera z Madeiry vrátili, přechod jsme absolvovali z 90 % stejně jako autoři a řada informací pro nás byla neocenitelných.
  Navíc ke článku bych za nás doplnil následující:
  – Možná to tu všichni vědí, nicméně pro nás bylo zásadní zjištění, že v letadle NELZE přepravovat plynové kartuše na vaření ŽÁDNÝM ZPŮSOBEM, ani v příručním zavazadle a ani v odbaveném (letěli jsme z Norimberku a před odletem jsme byli vyzvání abychom se dostavili na security check, kde jsme kartuše museli vyhodit. Bylo to hodně nepříjemné, jelikož to bylo na poslední chvíli a málem jsme kvůli tomu nestihli dolet).
  – Ve Funchalu jsme se vydali koupit kartuše do Decathlonu, nicméně tam byly vyprodané. Prodavačka nám ale doporučila místní variantu Hornbachu, která se jmenuje „Agricola“ a je 5 min chůze od Decathlonu a tam se nám kartuši podařilo sehnat.
  – Jednotlivé etapy přechodu jsme plánovali pomocí mapy.cz a ukázalo se, že na rozdíl od jakékoliv jiné destinace, tak na Madeiře je značně zkreslený údaj o převýšení (aplikace má problém zejména s úseky podél levád, které jsou v podstatě po vrstevnici, což ale mapy nevidí a úseky silně nadhodnocují). Vzdálenost funguje dobře.
  – Na trek jsme vyrazili v srpnu a brali jsme pouze letní spacáky. Někdy však teploty byly nad očekávání nižší, často např ve stinných tábořištích v uzavřených údolích a byla nám velká zima. ROZHODNĚ doporučujeme min. třísezónní spacák.
  – Orientace v místních autobusech je značně složitá, nicméně na druhou stranu se pomocí busu dá dostat skoro kamkoliv a jsou poměrně levné. Moc nefunguje google, za to se nám hodně osvědčila stránka rome2rio.com (ani ta ale není 100 %). Jistota jsou potom stránky přímo jednotlivých dopravců. Hodně nám pomohly dvě brožůrky, které pošlu mailem autorům, aby je sem popřípadě doplnili.. po čase však nemusí být aktuální.
  Toť asi vše, držíme všem palce, aby si trek užili a vrátili se stejně nadšení, jako my.
  Alex & Monika

  Odpovědět

Napsat komentář