Kam v Praze? 50 skvělých tipů pro každou příležitost

Hledáte program na víkend, na večer či na odpoledne? Připravili jsme pro vás 50 skvělých tipů co dělat v Praze pro různé příležitosti. Lákají vás gurmánské zážitky, procházky nebo adrenalin? Přemýšlíte kam vzít drahou polovičku nebo kam v Praze vyrazit s přáteli? Podívejte se na tipy v následujících kategoriích:

Kam v Praze s přáteli

Pojďme se společně podívat, co dělat v Praze s přáteli:

1) Únikové hry

Úniková hra je skvělou příležitostí, jak zažít něco s kamarády! Máte rádi šifry a záhady? Nechybí vám důvtip? Tak to určitě musíte vyzkoušet některou z následujících „únikovek“. 

  • Nejen pro fanoušky Harryho Pottera je jak dělaná únikovka Azkabanské věžení (na Praze 2)
  • A co teprve výprava do tajemné komnaty slavného alchymisty a úniková hra Kámen Mudrců (na Praze 2)
  • Pro fanoušky slavné výletní lodi bude jasnou volbou úniková hra Zkáza Titaniku. Podaří se vám uniknout ze strojovny včas? (Praha 10)
  • Pro silnější povahy je potom hra O přežití, kde na vás čekají smrtící pasti a možná budete muset i někoho obětovat. (Praha 10)
  • Vybírat můžete i ze spousty dalších jako jsou Hvězdné války, Špioni nebo Dračí sluj

    Únikové hry jsou navíc ideálním místem, kam v Praze, když prší nebo je zima, jednoduše je to zážitek do každého počasí.
Úniková hra Praha

2) Pivní lázně

Už jste někdy slyšeli o pivních lázních? Je to ten správný zážitek pro milovníky zlatavého moku. Mimo speciální koupel v dřevěné vaně s přírodními surovinami, bez kterých se neobejde výroba piva, na vás čeká i neomezená konzumace nepasterizovaného piva Bernard. Zážitek si můžete obohatit i o relaxační masáž. Pivní lázně si užijete v partě přátel i se svou drahou polovičkou. Více o pivních lázních zde.

  • Lokalita: Praha 2

3) Paintball

Co taková barevná střílečka s atmosférou bitevní vřavy? Máte-li akční kamarády, oblečte maskované uniformy a vrhněte se na hřiště plné terénních překážek! Více informací o paintballové bitvě najdete tady.

Lokalita: Praha 5, Smíchov; Benešov či Beroun

Kam v Praze? 50 skvělých tipů pro každou příležitost

Kam v Praze na procházku

Pojďme se podívat kam v Praze na procházku. Uniknout ruchu velkoměsta může být snazší, než se zdá, protože Praha má po celém území poměrně hodně parků i přírodních rezervací. Jen je potřeba vědět, kam se vydat.

4) Přírodní park Smetanka

Procházka kolem meandrů řeky Rokytky je skvělou volbou nejen v letních měsících. Přírodní park Smetanka vznikl v roce 2010 na území Hloubětína, Hrdlořez, Kyjí a Vysočan. Najdeme tu 164 druhů motýlů! Jeho součástí je Hořejší rybník a 2 zalesněné vrcholy – Smetanka a Tábor. V parku nalezneme lavičky i piknikové stolečky.

5) Hostivařská přehrada

Hostivařská přehrada je lokalitou kam v Praze za zábavou, odpočinkem i sportovním vyžitím. Hostivařský lesopark je ideálním místem kam na kolo i procházky. V létě je přehrada skvělým místem, kde se osvěžit – jsou tu krásné písčité i travnaté pláže, včetně jedné nudistické. Navíc tu mají i obří 50metrové nafukovací skluzavky s časomírou.

Ze sportovišť tu najdete: beach volejbal, vlek pro wakeboarding, nafukovací banán až pro 6 osob, ruské kuželky, ping-pong, fotbálek, obří trampolína a další.

6) Botanická Zahrada Troja

Troja je sama o sobě hezkým místem pro procházky s vyhlídkami na Vltavu. V botanické zahradě můžete obdivovat poklady rostlinné říše v každém ročním období. Mimo venkovních expozic a vinice sv. Kláry můžete nahlédnout i do tropického skleníku Fata Morgana. Podrobnosti o expozicích i vstupném najdete na stránkách Botanické zahrady.

7) Stromovka

Královská obora ve Stromovce je nejen místo pro pěknou procházku, ale můžete se tu projet i na bruslích, natáhnout mezi stromy slack-linu nebo si jen tak posedět u některého z rybníčků. Nadšenci do geocachingu tu rovněž mohou najít několik ukrytých pokladů. Najdete tu dětská hřiště i prostor pro míčové sporty.

8) Drahanská rokle

Drahanská rokle je místo, kde na vás dýchnou staré dobré časy trampských osad. Od zastávky Dolní Chabry se procházkou podél potoka dostanete až dolů k Vltavě. Odtud můžete jít chvíli proti proudu Vltavy a dostanete se k Čimickému a o něco dál i k Bohnickému potoku, což jsou opět krásná údolí, kterými se dostanete procházkou opět k zastávkám MHD.

9) Divoká Šárka

Šárecké údolí patří k nejrozlehlejším parkům v Praze a návštěvníky překvapí skalnatou scenérií. Krásné výhledy nabízí vyhlídka na hradišti Šárka i Dívčí skok. V létě se můžete osvěžit na jednom ze dvou koupališť – Džbán a koupaliště Divoká Šárka. Krásná procházka kopíruje červenou turistickou trasu, která vychází od konečné tramvaje Divoká Šárka a vede údolím Litovicko-Šáreckého potoka. 

10) Prokopské údolí

Prokopské údolí tvoří krásný kaňon, který je místy hluboký až 70 metrů. Najdeme tu lomy, vápencové skály, jeskyně i krásné jezírko na místě zatopeného lomu. Toto území je zároveň i významným paleontologickým nalezištěm, byly tu nalezeny pozůstatky mamuta i člověka z doby čtvrtohor. O historii i místní fauně se dozvíte více i během procházky po naučné stezky Prokopským Údolím, která začíná v Praze-Butovicích.

11) Rozhledna Doubravka

Rozhledu Doubravka najdeme v lesoparku Čihadla na Černém Mostě. Byla postavena teprve koncem roku 2018. Jejím architektem je Martin Rajniš a tvoří ji 3 masivní nohy z akátového dřeva. Schodiště s vyhlídkovou plošinou je zavěšeno na této konstrukci a měří přes 20 metrů. Na její vrchol vás dovede 98 schodů.

12) Naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj

Máte-li chuť vydat se tak trochu do historie, vydejte se na 6 km dlouhou naučnou stezku mezi Chuchelským Hájem a Barrandovskými skalami. Tato stezka vám dá nahlédnout až do prvohor (období siluru a devonu) a vede místy, kde bylo kdysi dno zdejšího mělkého a teplého moře.

13) Modřanská rokle

Modřanská rokle je dalším místem, kde se můžete vypravit nejen na procházku, ale i za poznáním na naučnou stezku. Oblast je význačná hlavně svými lužními porosty a teplomilnou a skalní vegetací. Údolí se kdysi podle mnoha lomů nazývalo Doly a už během 19. století se oblast stala oblíbeným pražským výletním místem.

14) Riegrovy sady

Sady nesoucí jméno českého politika Františka Ladislava Riegra jsou městským parkem s nádhernými výhledy na Hradčany i rozhlednu na Petříně. Najdeme je na pražských Vinohradech a není tedy žádným překvapením, že se zde kdysi nacházely vinice.

15) Vinořský park a Satalická bažantnice

Další naučná stezka vás zavede na území hned dvou chráněných oblastí. Přírodovědecky nejcennější je centrální část Vinořského parku, kde najdeme mnohé druhy obojživelníků včetně vysoce ohrožených druhů. Vinořské údolí potom lemují pískovcové skály a nachází se tu i vchod do tzv. „vodní jeskyně“. Najdeme tu i stopy pravěkého lidského osídlení – první z doby kamenné a druhé z doby bronzové po kterém se uprostřed parku zachovaly vysoké valy.

16) Klánovický les a naučné stezky

Klánovický les je protkán turistickými, cyklistickými i naučnými stezkami. Rodiče s dětmi ocení i lesní dětská hřiště, nebo zastávku u hájovny Nové Dvory, kde se děti mohou podívat na zvířátka. Na území Klánovického lesa je i několik přírodních památek a rezervací. Nejen v létě jsou příjemné procházky kolem rybníků.

17) Roztocký háj – Tiché údolí

Vydejte se na procházku lužním lesem nedaleko Roztok do údolí kolem meandrujícího Únětického potoka. Tichým údolím vás opět provede naučná stezka. Pokud vám nevadí pár kroků do kopce navíc, zajděte si i na Alšovu vyhlídku s krásným výhledem na Dolní rybník a údolí.

18) Letohrádek a obora Hvězda

Oboru na Bílé hoře v lese Malejově založil již císař Ferninand I., letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy byl potom postaven dle návrhy arcivévody Ferdinanda Tyrolského. V letohrádku momentálně spravuje své sbírky Památník národního písemnictví. V suterénu letohrádku najdeme i model bitvy na Bílé hoře, která se tu 8. 11. 1620 odehrála.

19) Ďáblický háj a hvězdárna

V Ďáblickém háji najdeme nejvyšší pražský bod na pravém břehu Vltavy. „Ďábličák“ je oblíbeným lesoparkem, který nadchne zejména „bajkery“ kteří si v členitém terénu mohou pilovat jezdecký styl. Od hvězdárny v Ďáblicích se můžete projít kolem lomů a Areálu zdraví až k silnici, za kterou můžete pokračovat do Čimického háje a parkem v Troji třeba až k Vltavě.


Kam v Praze za romantikou

Pojďme se společně podívat, co dělat v Praze romantického:

20) Noc v tančícím domě

Romantické duše a zároveň fanoušky nevšední architektury může potěšit zážitková noc v tančícím domě. Ono konec konců nemusí jít o celou noc, ale můžete sem zavítat třeba jako hosté restaurace Ginger a Fred, kterými byla stavba tančícího domu inspirována.

Kam v Praze - Tančící Dům Praha

21) Na brusle (nebo na kolo) podél Vltavy

U vody je vždycky krásně a pokud fandíte cyklistice, můžete se po cyklostezce kolem Vltavy vydat na na obě strany. Na sever kolem Tróji, Zoologické zahrady až k Drahanské rokli nebo ještě dál. Na jih se dostanete až do Vraného nebo můžete pokračovat kolem Berounky třeba až na Karlštejn. Bruslaři nejvíce ocení úsek od Zámků do Klecánek, kde se navíc můžete naučit i něco o naší sluneční soustavě, vede tudy totiž planetární stezka s maketami jednotlivých planet.

22) Let balonem

Let balonem, to je romantika i dobrodružství zároveň. Pozorovat lesy, louky, hrady a rybníky z ptačí perspektivy má rozhodně své nezaměnitelné kouzlo – nenechat se rušit motorem a jen tak v klidu plout. Nejbližší odletová místa z Prahy jsou u Karlštejna či Konopiště. Tady se o možnostech letů dočtete více.

Kam v Praze - Co třeba vý-let horkovzdušným balonem?

Kam v Praze za kulturou

Pokud hledáte aktuální (nejen) kulturní akce podívejte se na CityBee, najdete tu kalendář s aktuálními akcemi, co dělat v Praze, ať už jde o koncerty, představení, letní kina, festivaly, tančírny, výstavy a další.


Kam v Praze zdarma

Pojďme se společně podívat, co dělat v Praze zdarma:

23) Valdštejnská zahrada

Mimo zahrady Pražského hradu se jedná o největší zahradu v centru Prahy. Valdštejnská zahrada je architektonicky i umělecky velmi hodnotným prostorem, jehož atmosféru dotváří bohatá a rozmanitá flóra a fauna. Zahrada je součástí sídla Senátu Parlamentu ČR. Najdeme tu např. sochy vynikajícího nizozemského sochaře Adriana de Vriese, který působil i na dvoře Rudolfa II. 

24) Expozice České národní banky „Lidé a peníze“

Expozice „Lidé a peníze“ se nachází v prostorách historického trezoru ČNB v Praze. Prostřednictvím řady exponátů, získáte ucelený přehled o dějinách peněz i finančního systému. Unikátním přírůstkem expozice je vysokohmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Jedná se o největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě! ČNB ji vydala v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

25) Petschkův palác: památník Pečkárna a bývalá mučírna gestapa

Budovu, kterou postavil pražský bankéř dr. Julius Petschek se nechvalně proslavila poté, co jsi po nacistické okupaci zabralo gestapo, kterému sloužila jako mučírna, kde byly vyslýchány tisíce českých vlastenců. Nyní zde najdeme památník českého odboje. Památník je přístupný pro skupiny 5 – 20 osob pouze na objednávku alespoň 7 dní předem, průvodcovská služba je zdarma. Kontakty a více informací zde.

26) Galerie Lapidárium na Starém městě

Galerie Lapidárium je unikátní výstavní prostor v srdci Starého Města pražského, který spravuje Nadace český barok. Naleznete zde barokní sochy významných mistrů, historická graffiti i výstavy současného výtvarného umění.

27) Pražské plynárenské muzeum

Navštivte první muzeum plynárenského oboru na území ČR, v Praze 4 – Michli. K zajímavostem muzea patří pozůstatky plynojemu plynárny v Karlíně z roku 1847, oválný plynovod z Karlova mostu z roku 1878, secesní plynové lustry i řada historických žehliček a kadeřítek vlasů. Vstup do muzea je zdarma a má bezbariérový přístupu. Termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na tel. čísle 267 175 143. Více informací zde.

28) Letecké muzeum Kbely

Fanoušci letectví by si neměli nechat ujít návštěvu muzea v pražských Kbelích, které patří početností i kvalitou sbírek k největších leteckým muzeím v Evropě. Sbírka čítá 275 letadel a řada z nich patří ke světovým unikátům. Více informací včetně otevírací doby najdete zde.

29) Zookoutek Malá Chuchle

Místní zookoutek je volně přístupný areál u hájovny v Chuchelském háji, kde můžeme zblízka pozorovat zvířata jako je jelen evropský, prase divoké, rys ostrovid, liška obecná, výr velký nebo i psík mývalovitý, nutrie říční či norek americký. Zookoutek najdeme zde.

Co dělat v Praze s dětmi? Zookoutek Malá Chuchle určitě ratolesti potěší.

Kam v Praze za gurmánskými zážitky

Milujete jídlo a dobré pití? Což si tak vyzkoušet práci someliéra, vyzkoušet si kurz vaření exotické kuchyně nebo si vychutnat několikachodové menu od samotného šéfkuchaře? Pojďme se společně podívat, jaké gurmánské zážitky se dají dělat v Praze:

30) Degustace vína

Degustace vína je rituál, vyzkoušejte profesionálně řízenou degustaci světových vín, při které na vás čeká 10 vzorků tematicky vybraných vín a k tomu malé občerstvení složené ze vzorků sýrů, uzenin a dalších delikates. Degustace se koná v příjemném baru a vinotéce v centru Prahy.

A co taková degustace šampaňského? Z hroznů vybraných vinic oblasti Champagne se vyrábí dlouhodobě prověřenými a pečlivě dodržovanými postupy v rodinných vinařstvích to nejlepší šampaňské. Během ochutnávání se dozvíte něco o výrobě šampaňského, o jeho druzích a o vinicích, odkud pocházejí.

Degustace vína

31) Degustační večeře

Jedinečný gurmánský zážitek přináší i několikachodové degustační menu. Svěřit se můžete třeba do rukou šéfkuchaře na zámku Chateau St. Havel a vychutnat si 7 exkluzivních chodů se 7 druhy vín.

Chtěli byste se u večeře dozvědět i něco o etiketě stolování? Vyzkoušejte čtyřchodové menu s komentovanou výukou etikety, jehož součástí je i vinné párování, welcome drink i káva.

32) Degustace rumů, ginu nebo skotské whisky

Dáváte přednost něčemu ostřejšímu? Pak vás možná zajmou některé z následujících degustačních zážitků:

  • Degustace karibských rumů – Karibské rumy přinášejí ve své chuti horké slunce a vůni dálek. Dokážou být sladké i kořeněné a překvapí vás na mnoho způsobů. Profesionální barmani vás zasvětí do tajů sweet&spiced rumů věhlasných značek Legendario, Ron Cortez, Kraken nebo Voodoo.
  • Degustace legendární skotské whisky – Bylo to právě na drsném severu, kde se zrodila nejlepší whisky na světě. Dnes se mezi milovníky whisky těší oblibě nakouřené rašelinové destiláty, které pocházejí zejména ze skotského ostrova Islay. Degustace probíhá ve stylovém prvorepublikovém baru v centru Prahy.
  • Degustace gin & tonic – Víte, jak se vyrábí gin? Odkud pochází, že měl původně sloužit jako lék na ledvinové potíže? Poznejte různé značky ginů, kombinované s tím nejvhodnějším tonicem. Ochutnávkou vás provedou zkušení someliéři, kteří se postarají o veškerý servis.
Kam v Praze? 50 skvělých tipů pro každou příležitost
Kam v Praze? 50 skvělých tipů pro každou příležitost

33) Degustace čokolády

Patříte mezi milovníky čokolády? Potom nalaďte chuťové pohárky a vyražte na degustaci vzorků té nejkvalitnější čokolády světových značek – žádné přebytečné tuky, cukry, ani dochucovadla. Při této degustaci čokolády se mimo jiné dozvíte i zajímavé informace z historie i čoko-výroby.

A co teprve kurz výroby čokoládových pralinek? Vyzkoušejte si vlastnoruční výrobu pralinek, kdy budete mít příležitost se naučit čokoládu temperovat i vylévat do pralinkových forem. Na závěr si je ještě sami naplníte i nazdobíte. A nebojte – při výrobě vaše chuťové buňky trpět nebudou, protože budete mít v průběhu možnost ochutnávat již hotové pralinky z degustačních mističek.

Vyrobte si vlastní čokoládové pralinky. Co dělat v Praze

34) Kurzy vaření exotické kuchyně

Pro milovníky sushi a japonské kuchyně je jako dělaný kurz „Umění sushi a japonské kuchyně„, kde se mimo jiné naučíte tradiční přípravu rýže, přípravu samotného sushi, japonské polévky misoširu, marinovaného tuňáka, taštišek Inari nebo sorbetu z wasabi. Mezi občerstvením nebude chybět ani víno.

Máte-li raději thajskou kuchyni a chcete se naučit několik jejich typických pokrmů, pak je přesně pro vás určen kurz Thajské kuchyně, kde se mimo jiné naučíte i správně manipulovat s ultratenkými pláty těsta na závitky, způsob jak správně rozpálit pánev WOK, krájet zeleninu i maso asijským způsobem a mnoho dalších kulinářských triků.

Proč nezkusit lekci vaření thajské kuchyně? Co dělat v Praze
Proč nezkusit lekci vaření thajské kuchyně?

Kam v Praze za zážitky nebo adrenalinem

Pojďme se společně podívat, co dělat v Praze zážitkového či adrenalinového:

35) Surf Arena

Surfing se může zdát jako docela složitý a nedostupný sport. Proč si jej, ale aspoň nevyzkoušet na surfařském simulátoru? V surf areně nemusíte čekat na léto ani na tu správnou vlnu. S sebou vám budou stačit plavky. Surf arena je určená jak pro úplné začátečníky, kteří se chtějí základy surfování naučit, tak i pro ty zkušenější, kterým prostě to moře v Česku chybí. Surfing v areně si rezervujte tady.

  • Lokalita: Praha 9, Letňany

36) Větrný tunel

Chtěli jste si vyzkoušet seskok z letadla, ale nikdy jste k tomu nenašli odvahu? Tak právě pro vás je jak dělaný větrný tunel, který volný pád dokonale simuluje. Čeká vás jedinečný zážitek a vítr o rychlosti 270 km/h. Ze všeho nejdřív nafasujete parádní kombinézu, helmu a brýle. A taky si vás instruktor vezme pěkně do parády. Ještě s pevnou půdou pod nohama si nacvičíte správnou “leteckou polohu”. A protože vítr v tunelu jen tak nepřekřičíte, instruktor vás naučí taky pár signálů pro dorozumívání. Více informací i rezervace větrného zážitku najdete zde.

  • Lokalita: Praha 9, Letňany

37) Hoverboard, Flyboard, Jetpack a další zážitky na vodě

Fandíte-li vodním adrenalinovým zážitkům, Hoverboard se vám bude určitě líbit. Vodní Hoverboard je trošku jiný, než jak ho znáte z „Návratu do budoucnosti“. Tenhle je poháněn proudem tryskající vody, díky kterému se můžete nad vodou proletět rychlostí 25 km/h. Hoverboard je mladším sourozencem populárního Flyboardu a přináší pocit stavu beztíže především pro milovníky snowboardů a wakeboardů. Podrobnosti i rezervace Hoverboardu najdete zde.

Flyboard má narozdíl od hoverboardu dvě trysky a má tak trochu blíže k vodním lyžím – tedy s rozdílem, že na flyboardu se vznášíte nad vodou. Opět něco pro milovníky vodního adrenalinu. Více se o Flyboardu dozvíte zde.

Tryskový batoh neboli jet pack už není jen výsadou superhrdninů, létat s pohonem na zádech si můžete vyzkoušet i vy. Ze všech tří vodních zážitků je jetpack asi nejnáročnější na ovládání, ale jakmile získáte ten správný grif, zábava je zaručena. Více o Jetpacku čtěte zde.

  • Kde – Praha – západ, Vrané nad Vltavou

38) Projížďka rychlými a luxusními auty

Tohle bude něco především pro pány. Projet si v Praze můžete od fenomenálních supersportů po terénního Hummera. Výběr záleží pouze na vašem vkuse.

Kam v Praze na projížďku luxusními nebo sportovními auty?

Doufáme, že si z našich tipů kam v Praze vyberete. A jaké je vaše oblíbené místo, kam v Praze vyrazit za dobrodružství nebo na procházku?

Čtěte také:

Uložte si tipy kam v Praze na později i pro své přátele:

Kam v Praze
Kam v Praze 50 tipů (1)

FAQ – Kam v Praze

Kam v Praze na procházku?

Praha má nesčetně krásných míst, včetně parků a lesoparků. Zkuste se projít třeba kolem meandrující Rokytky v přírodním parku Smetanka, navštivte oboru u Letohrádku Hvězda a mnoho dalších kouzelných míst.

Kam v Praze s přáteli?

Máte-li partu kamarádů, zkuste třeba týmovou únikovku, pivní lázně nebo další aktivity.

Kam v Praze za romantikou?

Procházka či projížďka kolem Vltavy při západu slunce je jistě romantickým zážitkem, stejně tak jako např. let balonem nebo další zážitky.

Kam v Praze za zážitky a adrenalinem?

Máte-li rádi akční zážitky, rozhodně vyzkoušejte surf arenu, flyboard, hoverboard, jetpack i další nejen vodní zážitky.

Pomohl vám článek co dělat v Praze? Sdílejte ho svým kamarádům:

Rate this post