Nejlepší vyhledávače letenek v roce 2024 + Obecné tipy na hledání

Hledání levné letenky je celkem věda. Pokud nevíte, jak na to, strávíte tím opravdu hodně času a bez úspěchu. Základní a nejdůležitější rada je – žádný vyhledávač není jasně nejlepší a vždycky je dobré vyzkoušet více různých a porovnat výsledky. Pojďme se společně podívat na nejlepší vyhledávače letenek, které je dobré používat.

1) Skyscanner

S hledáním letenek máme dlouholeté zkušenosti a pokud se nás zeptáte, jaký vyhledávač upřednostňujeme, jednoznačně odpovíme Skyscanner.cz. Je to ze dvou hlavních důvodů:

 • Nabízí nejnižší ceny letenek z a do České republiky.
 • Umožňuje několik způsobů vyhledávání, které umí jen málo vyhledávačů.

Pozor! Používejte Skyscanner.cz a ne Skyscanner.com! Anglická verze vám pravděpodobně nabídne vyšší ceny.

Výhody a funkce Skyscanner:

 • Funkce nejlevnější měsíc
 • Možnost hledání kamkoliv
 • Hledání podle mapy

Přečtěte si náš návod 13 tipů a kompletní návod, jak hledat letenky na Skyscanner

Skyscanner - funkce nejlevnější měsíc - nejlepší vyhledávače letenek
Skyscanner – funkce nejlevnější měsíc

2) AZair

Pro vyhledávání nízkonákladových letenek doporučujeme vyhledávač AZair.cz. Tento vyhledávač umí najít opravdu levné letenky, které nenajdete nikde jinde.

Dejte si pozor, že jde o nízkonákladové společnosti a letenky jsou pouze s příručním zavazadlem.

Pozor také na to, že pokud si najdete spojení s přestupem. Budete kupovat letenky zvlášť a nemáte garantováno stihnutí přestupu v případě zpoždění. Dejte si proto dostatečné časové rozmezí na přestup.

Výhody a funkce AZair:

 • Možnost hledání kamkoliv
 • Bohaté možnosti přidání okolních letišť
 • Chytré široké destinace (např. všechny ostrovy ve středomoří).
 • Bohaté možnosti volení flexibilního termínu, můžete si zvolit:
  • maximální počet dní
  • minimální počet dní
  • odlet v konkrétních dnech v týdnu (například jenom pátek až neděle)
  • přílet v konkrétních dnech v týdnu
  • odlet z jiného letiště
  • maximální počet přestupů

Přečtěte si náš podrobný návod na AZair:

AZair umí najít opravdu velmi levné letenky
AZair umí najít opravdu velmi levné letenky

3) Kiwi.com

Pokud si chcete vybrat destinaci podle ceny letenky, může vám dobře posloužit vyhledávač Kiwi.com, kde se dá dobře vyhledávat pomocí mapy.

Můžete si zvolit jak radius okolí a vyhledávač vám tak najde například letenky nejen z Prahy, ale i z Bratislavy či Vídně. Můžete si také nastavit radius na cílovou destinaci a najde vám to levné letenky například do celého Španělska.

Vyhledávání pomocí mapy na Kiwi.com

4) Momondo

Pokud hledáte letenky do Asie či po Asii, často nejlevnější nabídky poskytne vyhledávač Momondo. Jde o klasický vyhledávač, kde zadáte místa odletu, příletu a datum. I Momondo umožňuje prohledat i okolní letiště či možnost hledání letenky s návratem na jiné místo.

Po vyhledání letů vám Momondo zobrazí přehledný graf s cenami v průběhu měsíce. Vidíte tak, ve kterých dnech jsou lety nejlevnější.

Momondo - vyhledávač letů do a po Asii
Momondo – vyhledávač letů do a po Asii

5) Cestolet

Je ohromné množství serverů, které nabízejí různé letenky a je těžké se v tom vyznat. Navíc hodně z nich nabízí neplatné ceny.

Letos vzniknul nový server Cestolet.cz, který shromažďuje platné akční letenky na jedno místo. Můžete tedy sledovat tento server a nemělo by vám nic uniknout.

Na Cestoletu si také můžete nastavit posílání upozronění na nové akce na email a nic vám neunikne.


Další české weby s akčními letenkami:

Zahraniční weby s akčními letenkami:

Nejlepší vyhledávače letenek - cestolet.cz
Akční letenky – cestolet.cz

Další dobré vyhledávače letenek

Pokud máte dost času a opravdu chcete zkusit všechny možnosti, zde jsou další dobré vyhledávače letenek, které můžete vyzkoušet:

Obecné tipy – jak používat vyhledávače letenek

Shrnuli jsme si, jaké vyhledávače letenek jsou nejlepší. Pojďme se také podívat na obecné tipy, jak vyhledávače letenek správně používat:

1) Nejlevněji 1 až 3 měsíce před odletem

Nejnižší ceny bývají 1 až 3 měsíce před odletem.

 • V rámci Evropy jsou nejnižší ceny většinou 1 až 2 měsíce před odletem.
 • Pro lety mimo Evropu to bývá spíše 2 až 3 měsíce před odletem.

Neplatí to vždy, ale je to statisticky dokázané. Kupujte ale jen v případě, že si jste jistí, že už se nic nezmění, případně si vyberte letenku s možností jejího zrušení.

Neplatí to pro různé akce a chybové tarify.


2) Vyhněte se populárním termínům a svátkům

Létejte mimo hlavní sezony a vyhněte se svátkům a prázdninám. Ceny letenek v těchto dnech často bývají i dvojnásobně drahé. Při plánování dovolené vyřaďte tyto termíny:

 • Letní prázdniny
 • Pražské jarní prázdniny
 • Vánoce
 • Velikonoce
 • Silvestr
 • Státní svátky v ČR i v cílové destinaci
 • Prodloužené víkendy v ČR i v cílové destinaci

3) Vyberte si destinaci podle nejlevnější letenky

Vyberte si destinaci podle ceny letenky. Každý rok jsou výhodné letenky do jiných destinací. Pokud jste flexibilní, můžete ušetřit opravdu hodně peněz. Návod na hledání letenek bez určené destinace najdete dále v tomto článku.


4) Zkuste různé jazykové mutace vyhledávačů

Zkuste hledat letenky na více různých jazykových mutacích u vyhledávačů. Často se ceny lehce liší.

Zvláště u letenek z a do Česka jsou letenky na české verzi Skyscanner.cz výrazně levnější než na anglické verzi. U vyhledávače Kayak můžete zkusit i například Kayak.de, Kayak.fr, Kayak.es, Kayak.it, Kayak.pt, Kayak.se nebo Kayak.co.uk.


5) Otestujte i okolní letiště

Hledejte letenky nejen z Prahy, ale i třeba z Vídně, Bratislavy či Berlína a Katowic. Často jsou letenky z těchto letišť výrazně levnější. Zde je seznam všech blízkých letišť, ze kterých můžete zkoušet hledat letenky:

 • Berlín
 • Bratislava
 • Budapešť
 • Drážďany
 • Katowice
 • Krakov
 • Mnichov
 • Norimberk
 • Varšava
 • Vídeň
 • Wroclaw

Do všech těchto měst se dostanete snadno a celkem levně autobusy Flixbus či Regiojet. Podrobný návod, jak se na jednotlivá letiště dostat sepsali na Travel Bibli.

Nejlepší vyhledávače letenek

6) Kupujte zpáteční letenky

Zpáteční letenky jsou většinou výrazně levnější než dvě jednosměrné (neplatí u nízkonákladových letů, které si musíte koupit zvlášť).


7) Zkuste vyhledat přestupové letenky na části

Pokud letíte s přestupem, zkuste si vyhledat i jednotlivé části samostatně. Někdy to může vyjít klidně o 15-20 % levněji než kupovat obě části dohromady.

Dejte si akorát pozor, ať si dáte dostatek času na přestup. Při nákupu jednotlivých letů samostatně nemáte garantovaný přestup v případě zpoždění prvního letu.


8) Jednosměrná letenka jako zpáteční

Pokud potřebujete jednosměrnou letenku s přestupem a chcete na pár dní prozkoumat přestupní město, můžete tuto letenku najít jako zpáteční s jiným místem návratu.

Jako příklad – my takto letěli z Prahy na Zéland s přestupem v Tokiu. Měli jsme zpáteční letenku tzv. „multi-city“. Let Praha – Tokio byl jako směr tam a let Tokio – Nový Zéland byl jako zpáteční let.


9) Pozor na vzdálená letiště

Dejte si pozor na vzdálená letiště – platí zvlášť o nízkonákladových společností.
Někdy se může stát, že doprava z letiště do města bude stát stejně jako celá letenka.

Například Londýnské letiště Stansted je od centra města vzdálené téměř hodinu a půl jízdy a autobus jedním směrem vás vyjde kolem 350Kč, takže musíte k ceně letenky připočítat 700Kč. Podobné je to v Barceloně a letištěm Girona.


10) Cestujte v úterý nebo ve čtvrtek

Je obecně známo, že letenky jsou dražší přes víkend než ve všední dny. Většina lidí totiž odlétá v pátek a vrací se v neděli či v pondělí. Lety uprostřed týdne bývají naopak často nenaplněné. Nejnižší ceny bývají většinou na úterní a čtvrteční lety.


11) Kupujte levné letenky v neděli či brzy ráno nebo pozdě v noci

Letenky kupujte v neděli, kdy jsou statisticky letenky nejlevnější (myslíme tím den nákupu, a nikoliv den letu).  Například ve středu jsou letenky průměrně o 4% dražší, než v neděli, což u letenky za 10 000Kč to dělá rozdíl 400 Kč, což není úplně zanedbatelná částka.

Vyhněte se také koupi kolem oběda a pozdního odpoledne, kdy se lidé vracejí domů z práce. Nejnižší ceny letenek bývají brzy ráno nebo pozdě v noci.


12) Kupujte nejlevnější letenky v lednu

Před Vánoci zpravidla stoupá cena letenek a naopak po Novém roce poptávka klesá a ceny se snižují. Pokud plánujete dovolenou na jaře nebo v létě, nejlepší doba ke koupi letenek bývá v lednu.


13) Hledejte přímo na webu nízkonákladové aerolinky

Některé nízkonákladové aerolinky občas zakazují vyhledávačům zobrazovat jejich lety. Najděte si zde všechny aerolinky, které létají do vaší cílové destinace a zkuste vyhledat lety přímo na jejich webu. Občas tak můžete najít letenky za výrazně nižší ceny.


14) Používejte anonymní okno

Nejlevnější letenky hledejte přes anonymní okno. Vyhledávače si jinak pamatují vaše předchozí vyhledávání a při opětovném hledání vám často nabídne vyšší ceny.


15) Vnitrostátní letenky hledejte přes VPN

Pokud hledáte vnitrostátní letenky po nějaké cizí zemi, vyplatí se si zapnout VPN (virtuální privátní síť), která vám umožní simulovat, že se právě v dané zemi nacházíte. Například letenky z jednoho města USA do druhého, koupíte z USA levněji než z Evropy.


16) Jednejte rychle

Kdykoliv se objeví nějaké akční letenky, bývají velice rychle vykoupené. Je potřeba neváhat a okamžitě kupovat. Zvláště u různých chybových tarifů hraje roli každá minuta.


17) Nechte si posílat upozornění na cenu

Pokud máte jasně daný termín a destinaci, nechte si posílat několik měsíců předem upozornění na ceny. Budete mít možnost sledovat, jestli cena letenky klesá nebo stoupá a budete moci koupit letenku ve vhodnou chvíli.

Můžete si například nastavit, aby vám přišlo upozornění, až cena klesnou pod určitou částku.

U Skyscanner stačí vyhledat váš konkrétní let a kliknout na tlačítko „Dostávat upozornění na cenu“ vlevo nahoře.


18) Využijte přestup na návštěvu místa

Nemáte rádi přestupy a čekání na letišti? Proč naopak přestup nevyužít na podívání se do zajímavé destinace? Zkuste si najít letenku s přestupem v nějakém zajímavém městě s delší dobou čekání (alespoň třeba 8 hodin) a během čekání se běžte projít po městě.


19) Létejte jen s příručním zavazadlem

Obzvlášť v Evropě je drtivá většina levných letenek pouze s příručním zavazadlem. Pokud letíte na kratší dovolenou, neměl by být problém se sbalit do malého kufru nebo batohu.

Ušetříte tak nejen celkem dost peněz, ale vyhnete se i čekání u pásů s kufry na letišti a nehrozí vám, že se vaše zavazadlo ztratí. Díky tomu, že nebudete odbavovat zavazadlo, můžete také přijet na letiště později.

Zkontrolujte si maximální rozměry a váhu příručního zavazadla u vaší letecké společnosti.


20) Jak doložit zpáteční letenku?

Plánujete jet na dlouhodobý pobyt do zahraničí a nevíte, kdy se budete vracet zpět? Potřebujete si koupit pouze jednosměrnou letenku tam, ale na imigračním po vás budou chtít doložení zpáteční letenky, aby vás pustili do země?

Nezoufejte, existuje na to služba OneWayFly, kde vám za několik EUR vystaví pravou platnou letenku, kterou se můžete prokázat při příletu. Následně letenku vystornují.


21) Jak si vybrat nejlepší sedadlo?

Máte při online odbavení možnost si vybrat sedadlo, ale nevíte jaké? Kde je nejvíce místa na nohy? Kde je nejlepší výhled z okénka či kde mi naopak ve výhledu bude překážet křídlo?

Podívejte se na web SeatGuru, která se právě tímto problémem zabývá. Na základě map a recenzí pasažérů si můžete vybrat nejlepší sedadlo v jakémkoliv letadle.


Vaše nároky

Pomohl vám článek? Sdílejte kamarádům

Jsou pro vás naše tipy užitečné? Můžete nám udělat radost a objednat si letenky přes náš odkaz. Nestojí vás to nic navíc a my z toho budeme mít malou provizi, kterou využijeme na další chod webu. Stačí vyhledat zde:

Podívejte se na super video – jak používat vyhledávače letenek:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Nejlepší vyhledávače letenek

FAQ – nejčastější otázky:

Jaké jsou nejlepší vyhledávače letenek z Česka?

Nejlepší vyhledávače letenek z Česka jsou Skyscanner a AZair. Dobré nabídky můžete občas najít také na Kiwi, Momondo či Kayak. Vždy je dobré porovnat více různých vyhledávačů.

Jaké jsou nejlepší vyhledávače letenek po Asii?

V Asii obecně většinou nejlépe funguje vyhledávač Momondo. Dobré nabídky můžete najít také na Skyscanner, Kiwi či Kayak

Na co si dát u hledání letenek pozor?

1) Vyhněte se populárním termínům a svátkům – letenky bývají výrazně dražší.
2) Dejte si pozor na vzdálená letiště – některé nízkonákladové společnosti létají na malá letiště daleko od města a doprava vás bude stát další čas a peníze.
3) Zkontrolujte si, jestli je v ceně letenky i zavazadlo.
4) U nízkonákladových letů si dejte pozor na dostatečný čas na přestup. Jednotlivé lety se často musí koupit zvlášť a nemáte přestup garantovaný.

V jaký den je nejvýhodnější letenky kupovat?

Statisticky jsou letenky nejlevnější v neděli, ale rozdíl je minimální (myšleno den nákupu letenky a ne den odletu).

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!