Pláž Balos: praktické informace pro Váš výlet

Pláž Balos vás ohromí na první pohled – bílý písek, tyrkysová voda a ostrov Tigani tvoří dokonalou scenérii. Pláž oprávněně patří mezi nejkrásnější místa Kréty i celého středomoří. Vsadíme se, že jeho fotky znáte z katalogů cestovních kanceláří. Pláž je propojením pevniny s ostrovem Tigani a utvořila zde krásnou lagunu. Balos leží na samém severozápadním konci Kréty v regionu Chania.

Pláž a Laguna Balos

Nejhezčí pohled na lagunu je z vyhlídky, na kterou narazíte, pokud půjdete od parkoviště. V případě, že přijedete lodí, vřele doporučujeme udělat si nahoru 15-20minutový výšlap, který rozhodně stojí za to. Shora můžete vidět, jak je malý ostrov Tigani propojen s pevninou, a také celou lagunu, která má v průměru 450–500 metrů. Voda v laguně má úžasnou tyrkysovou barvu a je krásně vyhřátá. Laguna totiž není vůbec hluboká, což je ideální pro rodiny s dětmi.

Pohled na Balos i ostrov Tigani z vyhlídky.
Pohled na Balos i ostrov Tigani z vyhlídky.

Voda na vnější straně laguny je o něco chladnější, ale i o trochu hlubší. Dále od břehu se dá už hezky zaplavat. Na Balosu můžete najít i místa s růžovým pískem. Ten tvoří tisíce malých rozlámaných mušliček. V mnohem větší koncentraci můžete růžový písek vidět na další nádherné pláži Elafonisi.

Zázemí pláže

Na pláži v sezoně najdete plážový bar, sprchu, toalety i převlékárny, rovněž si můžete pronajmout lehátko a slunečník. Návštěvníci, kteří sem přijedou lodí, mají možnost zakoupit si občerstvení na lodi. 

Nejlepší doba, kdy Balos Beach navštívit

Pokud se chcete vyhnout návalu turistů v hlavní sezoně, doporučujeme vyrazit autem velmi brzy ráno. Alespoň na chvíli si tak budete moci užít poklidnou a ničím nerušenou lagunu. Mimo sezonu tu naopak nepotkáte málem ani živáčka. V druhé polovině října jsme byli na pláži prakticky sami.

Aktuální počasí

BALOS BEACH Počasí

Průměrná teplota vody

Laguna je během léta krásně vyhřátá.
Laguna Balos je během léta krásně vyhřátá.

Doprava na Balos Beach

Autem

Dostat se na Balos autem je poměrně dobrodružné. Posledních 8 km na poloostrov totiž vede prašná silnice se spoustou kamení (počítejte minimálně 30 minut pro tento úsek). Platí se zde mýtné – 1 € za osobu za vjezd, takže je dobré mít s sebou hotovost. Rovněž je dobré mít na paměti, že se zde na většinu aut z půjčoven nevztahuje pojištění.

Na konci této cesty je neplacené parkoviště. Pokud je plné, parkuje se v řadě podél silnice. Z tohoto parkoviště vás čeká ještě asi 1,5 km pěšky po prašné a kamenité pěšině směrem dolů (počítejte cca. 20-30 minut). Kvůli tomuto úseku doporučujeme vzít si místo žabek sandále nebo jiné pevnější boty. Po cestě na vás čekají nádherné výhledy. Nezapomeňte si tedy foťák/telefon či kameru.

Po cestě zpátky můžete využít oslího taxi, které vás vyveze zpět nahoru.

Plánování cesty – přehled časů a vzdáleností – dostat se autem na Balos není ze všech částí ostrova úplně na chvíli. Proto jsme připravili přehlednou tabulku vzdáleností a časů mezi jednotlivými městy a cílovým parkovištěm:

MěstoVzdálenostČasová náročnost
Chania52 km1,5 hodiny
Rethymno108 km2 hodiny
Heraklion191 km3 hodiny
Paleochora59 km1 hod. 45 minut
Matala183 km2,5 hodiny

Lodí

Na Balos se můžete dostat pohodlně i lodí z nedalekého přístavu Kissamos. Jízdenky na výlet lodí rezervujte zde.  

Rovněž jsou k dispozici autobusy, které vyrážejí ze vzdálenějších měst a na tento lodní výlet navazují. Výlet je organizován s vyzvednutím u vybraných hotelů. Autobusy je možné rezervovat zde:

Můžete vypůjčit i lehátka.
Na Balosu si můžete vypůjčit i lehátka.

Jak probíhá výlet lodí?

Sraz je na tomto místě v přístavu Kissamos. U přístavu je zdarma k dispozici i parkoviště pro případ, že byste přijeli autem. Jakmile se nalodíte, čeká vás asi hodinová plavba směrem na ostrov Gramvousa (viz níže). Na tomto ostrově strávíte 2 hodiny. Poté už se pokračuje na Balos, kde je zastávka o něco delší – 3 hodiny. Na lodi je po celou dobu k dispozici bar i toalety. Celkem tento výlet trvá asi 7 hodin.

Ostrov Gramvousa

Pokud se na Balos vydáte lodí, budete mít navíc příležitost prozkoumat i nedaleký ostrov Gramvousa. Už při příjezdu vás může zaujmout vrak 35 metrů dlouhé nákladní lodi. Ta zde ztroskotala roku 1968 vlivem špatného počasí. Ostrov je výjimečný i pro svou flóru. Roste tu 173 různých druhů rostlin včetně kriticky ohrožených druhů, které se vyskytují pouze na řeckých ostrovech. 

Bývalému pirátskému ostrovu Gramvousa vévodí benátská pevnost ze 16. století. Nahoru vás čeká 137 výškových metrů a rozhodně se vám bude hodit pevnější obuv. Pro ty, kteří se nechtějí vypravit na průzkum pevnosti, je tu krásná pláž – Gramvousa Beach. Voda je mělká a průzračná, jen pozor na kameny.

Mapa pláže

S sebou si nezapomeňte

 • Dostatek vody
 • Opalovací krém
 • Sluneční brýle
 • Plavky
 • Ručník
 • Pokrývku hlavy
 • Lepší boty na sestup od parkoviště, případně na výlet na pevnost Gramvousa (pokud pojedete lodí)
 • Hotovost (mýtné při cestě autem, občerstvení)

Balos je chráněnou oblastí

V rámci projektu EU patří Balos mezi chráněná území Natura 2000. Proto je zde zakázáno:

 • Cokoliv odtud odnášet (mušle, kameny, rostliny,…)
 • Kempovat či tábořit
 • Zakládat oheň
 • Kouřit v blízkosti trav nebo keřů
 • Jakkoliv jinak narušovat ekosystém

Ubytování v okolí

Záliv kolem městečka Kissamos je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí. Pro nenáročné je tu přímo na pláži oblíbený kemp Camping Mithimna. Doporučujeme také tyto dva plážové apartmány s vynikajícím hodnocením:

Případně další možnosti ubytování hledejte zde.

Podívejte se i na toto krásné video (točeno dronem):

Vyrážíte na Krétu?

Přečtete si našeho kompletního průvodce: Kréta od A do Z: Vše, co potřebujete vědět pro Vaši perfektní dovolenou

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Balos Beach od A do Z praktické informace pro váš výlet

FAQ – Často kladené otázky

Jak se na Balos dostat autem?

Na Balos lze dojet i autem. Posledních 8 km na poloostrov vede prašná silnice se spoustou kamení (na tento úsek počítejte minimálně 30 minut). Také se zde platí mýtné: 1 € za osobu za vjezd, takže je dobré mít s sebou hotovost. Rovněž je dobré mít na paměti, že se na prašných cestách na většinu aut z půjčoven nevztahuje pojištění. Zde najdete více o dopravě na Balos.

Jak se na Balos dostat lodí?

Na Balos se můžete dostat lodí z nedalekého přístavu Kissamos. Rovněž jsou k dispozici autobusy, které vyrážejí ze vzdálenějších měst a na tento lodní výlet navazují. Zde najdete více o lodních výletech.

Jaká je průměrná teplota moře na pláži Balos?

Laguna bývá vyhřátá a teplota moře je zde vyšší než na jiných plážích.

Kde se ubytovat v okolí Balosu?

Záliv kolem městečka Kissamos je skvělým výchozím bodem pro výlety na Balos i do okolí. Zde najdete více o možnostech ubytování.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!