Nebezpečí v Yellowstonu: na co si dát pozor?

Pokud přejdeme fakt, že je zde potenciální nebezpečí výbuchu samotného supervulkánu, je tu několik reálnějších nebezpečí při pobytu v parku. Na co si tedy dát pozor?

1) Medvědi

Asi největší obavu jsme před příjezdem měli z medvědů. Co dělat v případě konfrontace?

Jak se bránit?

Největší jistotou je pohybovat se ve skupinách 3 a více lidí, protože historicky na takto velkou skupinu lidí ještě žádný útok medvěda zaznamenán nebyl.
V každém případě je dobré s sebou mít bear sprey, tedy sprej na medvěda. Možná to může znít až komicky, ale jednou prý někdo tento sprej použil na komára v hotelovém pokoji a následně museli evakuovat celé patro. To už vypovídá o jeho účinnosti.

nebezpeční medvědi, Yelllowstone

Dále jsme z českých luhů a hájů zvyklí chovat se v lese tiše. Tady na to zapomeňte, člověk se má snažit dělat co největší hluk, aby medvěda zaplašil. Je dobré např. tleskat, pískat na píšťalku, hlasitě se bavit, případně s sebou mít na batohu rolničku.

Rozhodně bychom v lese neměli běhat. Medvěda automaticky zajímá vše, co se pohybuje rychle. Před rokem tu prý medvěd zabil dlouholetého zaměstnance, co si šel sám zaběhat.

Šplhat na strom se taky moc nevyplatí, grizzly dokáže vylézt kamkoliv. Medvěd hnědý sice umí šplhat jen po větvích, ale zřejmě stěží se bude kdokoliv (šokován konfrontací s medvědem) snažit rozeznat, o jaký druh medvěda zrovna jde a hledat v okolí strom s větvemi, které udrží člověka, ale medvěda už ne.

Pokud medvěda ve své blízkosti spatříme, měli bychom se pomalu vydat na ústup. 100 m je dostatečná vzdálenost. Rada poslední záchrany zní: lehnout si na břicho, předstírat mrtvého a chránit si hlavu.

Pokud v lese přespáváme, jídlo a cokoliv, co vydává jakýkoliv zápach, věšíme na strom nebo zavíráme do speciálních bear boxů (plechové kontejnery umístěné nedaleko tábořišť).

2) Bizoni… nebo lidská hloupost?

V poslední době roste v parku počet zranění při napadení lidí bizonem. Představuje ale bizon opravdu nebezpečí? Není, a to vůbec (pokud si udržujete dostatečný odstup). Je to taková velká obrovská chlupatá kráva, které je jedno jestli si to štráduje uprostřed silnice a vůbec, co se kolem ní děje. Obecně platí doporučení nepřibližovat se blíže než 25 yardů, tzn. asi 23 m. Bizonům vadí selfie-chtiví lidé, kteří jsou schopni se k nim otočit zády v bezprostřední blízkosti nebo si je dokonce hladit. A vězte, že takového naštvaného bizona rozhodně zažít nechcete.

3) Gejzíry

Utopit se v jezírku, které je extrémně kyselé nebo zásadité, touží málo kdo. Před třemi měsíci tu zemřel jeden z rangerů, pod kterým se propadla zem. Zůstalo po něm údajně jen oblečení. Proto by nikdo neměl opouštět vyznačené trasy. Pokud se ale nějakým způsobem dostaneme k této geotermální oblasti bez vyznačené trasy, měli bychom se snažit toto místo obejít, případně sledovat bizoní trus, protože kde se nepropadl bizon, neměli bychom se propadnout ani my.
Geotermální oblast pak poznáme podle bílého až krémového štěrku. Nerostou zde stromy ani mnoho rostlin.

Gejzíry, nepezpečí v Yelllowstonu

4) Jedovaté rostliny

Na území parku se nachází několik jedovatých rostlin, jejichž pozření má fatální následky. Jednoduchá rada tedy zní, nejezte nic, o čem si nejste 100 % jistí, že víte co je. V minulých letech tu zemřela na otravu celá rodina poté, co si jednu z rostlin přidala do polévky. Nejjedovatější rostlinou je Bolehlav plamatý (hemlock) a s vypovídajícím názvem smrt luční (meadow death). Již pouhé utrhnutí prý podle rangerů může způsobit alergické reakce na pokožce.

5) Hadi

V Yellowstonu můžete narazit na 6 druhů hadů. Zatím jsem měla příležitost vidět jen 2, a to ty nejedovaté. Jediným jedovatým hadem je chřestýš prérijní. Tento chřestýš se naštěstí vyskytuje jen v menší severní oblasti s nižší nadmořskou výškou. Obecné doporučení tedy je nesedat si na kameny, pod kterými se takový had může skrývat.

Závěrem je asi vhodné dodat, že přes všechna tato netradiční nebezpečí je stále největší hrozbou lidský faktor a to především na silnici.

Informace z Yellowstone si můžete přešíst na oficiální stránce.

Podívejte se na nádherné video o road tripu po USA:

YouTube video

Sdílejte pro své kamarády:

Některé články mohou obsahovat affiliate odkazy. Získáváme za ně menší provize, ze kterých financujeme provoz webu.