Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Nádherné scenérie, hory, fjordy a polární záře. Sever Norska je drsný, ale nádherný. Milovníci severské přírody budou okouzleni. Jakmile se tu jednou ocitnete, budete se chtít vracet. Norská příroda je totiž dokonalý meditativním místem, jakmile se tu ocitnete, zaplaví vás klid i radost z celé té okolní krásy zároveň.

V tomto článku pro vás máme připravené tipy a inspiraci, jak si jednoduše naplánovat roadtrip po Lofotech z norského Tromsa

Mapa nejkrásnějších míst severního Norska: Lofoty, Senja, Tromso

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu míst norského severu se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na vaší cestě z Tromsa na Lofoty a zpět.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Lofoty

Lofoty zn. levně a na vlastní pěst

Ačkoliv je Norsko poměrně drahou destinací, může vás výlet na Lofoty vyjít poměrně levně. Pokud vám nevadí spaní ve stanu, máte vyhráno. Stačí sehnat parťáky, kteří se s vámi podělí o náklady na zapůjčené auto a můžete vyrazit.

Levné letenky do Tromsa

Zpáteční letenky z Prahy do Tromsa se pohybují od 7.000 Kč výše a typicky se jedná o letenku s přestupem v Oslu. Pro aktuální ceny se podívejte na Skyscanner.

Nejlevnější variantou je ale přímý spoj WizzAiru Gdaňsk – Tromso, kde letenky běžně seženete kolem 3.000 Kč i levněji. Léta 2x týdně.

Z Prahy se do Gdaňsku dostanete autem za 8 hodin. Parkování na letišti v Polsku vyjde velmi levně, kolem 500 Kč/týden. Pakování si můžete zarezervovat předem zde.

Pokud se tedy chystáte jet třeba jen ve dvou, asi pro vás bude pohodlnější let přímo z Prahy. Pokud je vás ale do auta více, výlet do Polska se vám vyplatí a pokud budete mít čas navíc, můžete to spojit i s návštěvou polských měst.

Sami jsme volili cestu přes Polsku v momentě, kdy letenky z Prahy do Tromsa stály přes 10.000 Kč.

Bodo jako alternativa

Pokud chcete navštívit především Lofoty, můžete se podívat i po letenkách do města Bodo, které leží jižně od Lofot a na Lofoty můžete dojet trajektem.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Půjčení auta v Tromsu

V Tromsu přímo na letišti působí hned několik půjčoven. Netradičně je Tromso (a Norsko celkově) jedním z mála míst, kde od půjčoven nemusíte čekat podrazy. Z komplexní nabídky půjčoven v Tromsu můžete vybírat na stránce RentalCars.

Kempování v Norsku

Kempování na divoko je v Norsku legálně povoleno kdekoliv, pokud dodržíte jednoduché pravidlo – stan musí stát nejméně 150 metrů od obydlí. Na severu tedy většinou není problém najít nějaké takové místo. Zde je mapa, kde je legální spát na divoko.

Úžasným pomocníkem při hledání noclehů je aplikace Park4Night, která vám ukáže mapu s místy, kde máte ke každému místu dokonce i popis, fotky a často i hodnocení od dobrodruhů, kteří zde spali před vámi.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Ceny a placení v Norsku

Ceny jsou v Norsku minimálně dvojnásobné. Tedy jak u čeho, třeba takového uzeného lososa zde koupíte za podobnou nebo lehce vyšší cenu. Většinou jde cca o 2,3 – 2,4násobek našich cen, pokud jde o jídlo.

Tedy nominální ceny v norské koruně (NOK) jsou zhruba stejné jako v korunách. Jen si musíte vynásobit jejich hodnotu.

Pohonné hmoty jsou jen lehce dražší než u nás. Na aktuální ceny se můžete podívat na Numbeo.

Kartou zaplatíte prakticky všude. Spíše se vám může stát, že vám někde nebudou chtít vzít hotovost.

Jak ušetřit při placení kartou?

Největší „skryté poplatky“ vám připraví vaše banka na směnném kurzu. A to právě při běžném placení kartou. Z tohoto důvodu doporučujeme kartu Revolut, která vám dá vždy středový kurz. Posledních pár let v zahraniční už neplatíme ničím jiným.

Jak ušetřit na jídle?

Pokud byste se chtěli stravovat v restauracích, vyjde vás jedno jídlo kolem 500 Kč. Na takovou polární expedici se spaním ve stanech se potom vyplatí přibalit si kufr jídla.

Skvělým způsobem, jak ušetřit čas a zároveň se dobře najíst, jsou Hotovky.cz. Za nás to byly super večeře. Na oběd se pak dá koupit pečivo a něco k tomu. Doporučujeme uzeného lososa (je totiž jen o trošku dražší než šunky nebo sýry).

Kde v Tromsu sehnat plynovou kartuši na vařič?

Hned u letiště je velké nákupní centrum Jekta Storsenter ve kterém se nachází Intersport. Otevřeno mají navíc až do večera.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Kdy vyrazit na Lofoty?

Hlavní turistická sezona je na Lofotech od června do srpna (s vrcholem v červenci). Špatné nejsou ani okrajové měsíce – květen a záři, kdy může být o maličko více srážek.

Podzimní návštěva Lofot má tu výhodu, že máte velkou šanci spatřit polární záři a prakticky celý den máte nádhernou zlatou hodinku, protože je slunce nízko nad obzorem. Všechny fotky v tomto článku jsou pořízeny na přelomu září a října.

Pokud jedete za zimním pozorováním polární záře, potom je ideální konec února až začátek dubna.

V každém případě je dobré se připravit na to, že i v sezoně můžete očekávat více srážek než jste zvyklí z jiných oblastí. Ono ale i takové trošku deštivé počasí má svoje kouzlo a slunce prosvítající mezi mraky dokáže vykouzlit krásnou podívanou.

Lofoty teploty a srážky

Tipy k přípravě na roadtrip po severním Norsku a Lofotech

Při výpravě za polární kruh není radno podcenit vybavení proti chladu a dešti. Zejména tedy při jarní či podzimní návštěvě. Dali jsme pro vás dohromady seznam, co se vám na takové výpravě bude hodit:

  • Karimatky s vyšší tepelným koeficientem R. Doporučujeme alespoň 2,4 a výše, případně kombinaci nafukovací karimatky s alumatkou. Alumatky se navíc výborně hodí na sezení u jídla venku (i piknikové stolečky či lavičky mohou být celkem studené). Máme odzkoušeno, že karimatka s R 1,6 do teplot okolo nuly nestačí.
  • Kvalitní spacák – zimní či péřový do mínusových teplot.
  • Stan
  • Powerbanky a nabíjecí kabely
  • Vařič
  • Termoska na čaj
  • Ešus a příbory
  • Pláštěnku/nepromokavou/pončo i nepromokavé kalhoty
  • Hodně vrstev a hodně oblečení
  • Trekové hůlky – všechny zdejší treky jsou typicky 400 – 500 výškových metrů vzhůru ani ne kilometru, takže hůlky ocení vaše kolena především při cestě dolů.
  • Na kompletní vybavení, které máme a rozhodně můžeme doporučit se můžete podívat zde.
  • Dobré je myslet i na cestovní pojištění, můžete využít 50% slevu u AXA.

Dále určitě doporučujeme stáhnout si offline mapy (jednak od Googlu pro GPS navigaci do auta, tak i outdoor mapy). Sami používáme české Locus mapy, kam si můžete importovat body vlastní, i ty, které jsme pro vás nachystali.

Mobilní data, hovory a sms se v Norsku účtují jako ve zbytku EU. Takže zde máte o starost méně.

  • Pokud jste co se týká dovolené flexibilní, můžete si připravit si výlet podle počasí. Už 14 dní předem budete mít představu o tom, jak to přibližně bude vypadat (jak s počasím, tak s polární září – pokud se sem chystáte v době, kdy je v noci tma.)
Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Polární záře na Lofotech

Pokud chcete výlet na Lofoty a do okolí Tromsa spojit s pozorováním polární záře, bude to chtít trochu více plánování. Musí se vám totiž dohromady sejít hned 3 věci:

  • Musíte zde být v období, kdy je v noci tma,
  • Musí být hezké počasí – bez zatažené oblohy,
  • Musí dojít ke slunečním erupcím, které způsobují polární záři.

První podmínka se dá splnit jednoduše. Stačí přijet zhruba od konce srpna do začátku dubna. V kombinaci s dalšími dvěma podmínkami by se dalo říci, že pro zimní návštěvu je ideální dobou konec února až začátek dubna. Na podzim je ideální dobou pro pozorování polární záře na Lofotech konec srpna až začátek října.

A protože, takový hon za polární září není jen tak, připravila jsem celý článek věnovaný tomuto tématu: 10 tipů pro pozorování polární záře.

Ještě připojím mou nejoblíbenější předpovědní stránku pro polární záři: Geophysical Institute, Alaska.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Roadtrip Tromso – Senja – Lofoty – Tromso (týdenní itinerář)

Máme pro vás nachystaná nejhezčí místa, treky a zastávky na trase z Tromsa, přes Senju, Lofoty a zpět. Všechna popsaná místa jsme stihli navštívit během týdenního roadtripu. Pokud máte ale více času, máme pro vás další doporučení, kam vyrazit v případě, že máte i více času jak jeden týden.

Tromso – Senja

Z Tromsa se nabízí udělat okruh přes ostrov Senja, který rozhodně stojí za návštěvu. Výrazné zkrácení trasy nabízí trajekt z Brensholmenu do Bothnahmu. Aktuální rozpis trajektů najdete zde. Mají zde zajímavě vyřešený systém placení – opíší si SPZ auta, nahlásíte počet lidí a finální platbu vám strhnou následně ze zálohy autopůjčovně – případně vám přijde dodatečná faktura. Jednosměrná plavba stojí kolem 270 NOK + dalších asi 270 NOK za 5 pasažérů.

Senja – Lofoty

V létě si můžete cestu zkrátit trajektem Grellefjord – Andenes. Jindy než v létě pro malý provoz bohužel nejezdí. Cesta se ale dá naplánovat ze Senji na Lofoty přes most a pevninu.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Ostrov Senja a 10 nejhezčích míst

1) Hesten trail na vyhlídku na masiv Segla

Na jeden z nejhezčích výhledů na ostrově Senja vás dovede Hesten trail. Stezka začíná z vesnice Fjordgård a vede travnatou strání připomínajíc sjezdovku, až do sedla s výhledem na masiv Segla.

Do sedla a zpátky vám takový výšlap zabere kolem 2 – 2,5 hodin. Pokud se vydáte až na samotný vrchol Hesten, počítejte kolem 3 hodin.

Zaparkujte už na značeném parkovišti u Segla trailu (u začátku Hesten trailu je zákaz parkování). Parkování zaplatíte pomocí aplikace EasyPark, které se dá dokupovat po minutách. Na začátku si tedy zaplaťte nejprve třeba jen 2 hodiny a zbytek dokoupíte podle potřeby.

Hesten trail ve zkratce:

  • Vzdálenost: 5 km
  • Převýšení: 500 m
  • Doba: 3h
  • Parkování: Souřadnice

Pokud se vydáte jen do sedla, ušetříte si asi 150 výškových metrů a minimálně půlhodinu, navíc podhled na Seglu je asi stejně nejhezčí právě ze sedla.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

2) Tungeneset

Krásná vyhlídka z fjordu na rozeklaný masiv. Běžte se projít po pobřeží nebo se jen zastavte a pokochejte krátkou vyhlídkou. Na parkovišti je k dispozici WC s tekoucí vodou. Zvenku budovy se dá doplnit i pitná voda.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

3) Pláž a krásné tábořiště Ersfjord

Pokud hledáte kam složit na noc hlavu. Místní pláž je i bezplatné tábořiště je luxusní. Je tu WC s tekoucí vodou i sprcha (studená). U pláže jsou piknikové stolečky i ohniště. Pokud tudy projíždíte jen pře den, můžete se tu zatavit na piknik nebo se projít po pláži.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

4) Vyhlídka Bergsbotn 

Designová vyhlídková plošina určitě stojí za zastávku. Pokochejte se nádherným výhledem na jeden v mnoha krásných fjordů.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Další treky a místa (pokud máte více času)

  1. Breidtinden trek
  2. Barden trail
  3. Grytetippen trail
  4. Husfjell trail
  5. Sukkertoppen trail
  6. Jeskyně Russehola

Lofoty – 27 nejhezčích míst, která navštívit

1) Svolværgeita / Djevelporten / Fløya trail

Trek nad městečko Svolvær patří mezi ty nejhezčí na Lofotech. Už bude jen na vás, kam až se dostanete. V rámci úspory času si myslíme, že je dostatečná i polovina trasy k vrcholu Fløya. Svolvær budete mít jako na dlani.

Mezi oblíbenou lezeckou cestu patří Svolværeita, na jejíž vrchol se jinak než s lanem nedostanete. Zato, vám nikdo nebrání najít si nějakou „kozí“ stezku s dostat se na vyhlídku na tento skalní útvar.

Pokud vás láká fotka na kameni zaklíněném mezi skály, můžete dojít až na Djevelporten nebo potom až na samotný vrchol Fløya. Níže najdete parametry celého treku až na vrchol (a zpět).

Fløya trail ve zkratce:

  • Vzdálenost: 4,5 km
  • Převýšení: 580 m
  • Doba: 3 – 4 h
  • Parkování: Souřadnice

Pro zaplacení parkování se vám bude opět hodit mobilní parkovací aplikace EasyPark.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

2) Vyhlídka Austnesfjorden

První vaší zastávkou na Lofotech může být tato krásná vyhlídka. Z parkoviště, kde najdete i toalety, vedou dřevěné chodníčky na 2 různá vyhlídková místa. Alespoň krátká zastávka určitě stojí za to.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

3) Festvågtind trail

Dalším z trailů s nádhernými výhledy je Festvågtind trail, ze kterého uvidíme malé ostrůvky městečka Henningsvær. Jako všechny ostatní treky, stoupá i tento strmě vzhůru. Pro krásný výhled však opět nemusíte až na vrchol. U jezera stačí zahnout doprava a dojít na vrcholek kopce před vámi (v Google mapách Aussichtspunkt). Níže najdete parametry celého treku až na vrchol (a zpět).

Festvågtind trail ve zkratce:

  • Vzdálenost: 3 km
  • Převýšení: 541 m
  • Doba: 2 – 2,5 h
  • Parkování zdarma: Souřadnice
Festvågtind trail - Lofoty, Norsko

4) Henningsvær

Pokud už jste někdy viděli známou fotografii fotbalového hřiště na samostatném ostrůvku – toto je to místo, kde fotbalové hřiště obehnané masivem skály najdete. Henningsvær je rozhodně místo, které stojí i za krátkou návštěvu. Ono fotbalové hřiště si můžete projít a obejít jej po útesech, které poskytují krásný výhled i do okolí. Parkovat můžete zdarma přímo u hřiště.

Henningsvær - Nejhezčí místa na Lofotech

5) Torvdalshalsen

Vyhlídka s naprosto neobyčejným pohledem na fjord a hory v pozadí. Tahle zastávka rozhodně stojí za pár minut vašeho času.

Lofoty, severní Norsko - Torvdalshalsen - tipy na roadtrip

6) Pláž Uttakleiv

Kdybyste si měli vybrat návštěvu jediné pláže na Lofotech, tak je to tato. Je to jednoduše kouzelné místo. U pláže je placený kemp, který operuje jen přes léto. Koncem září už byl prázdný, ale přespat se tu na místní trávě dá kdykoliv.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

7) Offersøykammen trail

Další z nádherných trailů, který vás dovede k úžasným výhledům. Tento není navíc ani tak prudký, jako všechny ostatní. Z vrcholu jsou krásné výhledy do všech směrů.

Offersøykammen trail ve zkratce:

  • Vzdálenost: 3,4 km (tam i zpět)
  • Převýšení: 436 m
  • Doba: 1,5 – 2 h
  • Parkování zdarma: Souřadnice
Offersøykammen trail - Lofoty, Norsko

8) Nusfjord – historická rybářská vesnice

Nusfjord je takový živý skanzen. Vstupné se platí na recepci a stojí 100 NOK/os. Po zaplacení vstupného dostanete plánek a můžete vyrazit mezi rybářské domečky. Najdete tu hned několik expozic, včetně kina, které promítá krátký film z historie rybaření na Lofotech a přímo v Nusfjordu.

Musím říct, že i pokud vás to do muzeí nebo skanzenů netáhne, tak je to minimálně fotograficky velmi zajímavá lokalita.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

9) Fredvang Bridge

Minimálně za krátkou zastávku stojí i pohled na další hezký most spojující dva lofotské ostrovy.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

10) Vyhlídka na Hamnøy

Překrásný pohled z mostu na typické červené domečky na kůlech, které omývá moře. V pozadí vše jen dokreslují monumentální kopce. Zkrátka další často fotografované místo na Lofotech, které opravdu stojí za to. Zaparkovat můžete na malém plácku hned před mostem.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

11) Sauna přímo u fjordu – Hamnøy

Finských saun na Lofotech určitě najdete více, ale nám se zkrátka při plánování zalíbila tato. Stojí totiž na kůlech přímo u fjordu a vy se tak po každé sauně můžete schladit v mořské vodě. Pokud máte dostatek odvahy, můžete do vody rovnou skočit.

Sauna má zázemí, kde se můžete převléci v teple. Sprchu tu zatím najdete bohužel jen ve formě sladkovodní hadice se studenou vodou přímo na molu před vchodem do sauny.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

12) Vyhlídka na Reine

Jedním ze známých pohledů na městečka na Lofotech je i vyhlídka na Reine. Tento pohled opravdu stojí za to. Zdejší parkoviště využívají lidé i pro parkování na trek Reinebringen a proto je parkoviště často plné.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

13) Reinebringen

K první vyhlídce Reinebringenu vás dovede kolem 1300 kamenných schodů. Opět je to ale výhled, který stojí za to, druhá vyhlídka na vrcholu kopce už je o něco hůře/dobrodružněji dostupná, ale stále jde o oficiálně značenou cestu.

Reinebringen trail ve zkratce:

  • Vzdálenost: 2,4 km (tam i zpět)
  • Převýšení: 510 m
  • Doba: 1,5 – 2 h
  • Parkování zdarma: Souřadnice

Případná další placená parkování jsou v Reine.

14)  Kostel Flakstad

Za krátkou zastávku stojí i pěkný dřevěný kostelík ve Flakstadu.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

15)  Pláž Rambergstranda

Nedaleko kostelíku je i další z hezkých pláží. Možná vám bude stačit se na ni podívat při průjezdu, ale pokud si chcete udělat jen krátkou zastávku, je to další hezké místo.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

16)  Å a procházka po útesech na konci Lofot

Městečko Å najdete na samém konci Lofot. Někteří se tu rádi fotí s cedulí. Nejhezčí je ale procházka po útesech. Auto nechte na centrálním parkovišti a běžte se projít k vyhlídce

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Následující 3 místa, rozhodně patří mezi TOP, nám bohužel nepřálo počasí a navíc jsme ani nestíhali.

17)  Pláž Kvalvika

Jedna z nádherných pláží Lofot. Dostat se k ní, ale není jen tak. Vede tam pouze pěší stezka, o to méně lidí tam ale můžete čekat.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

18)  Ryten trail

Ryten trail další z typických lofotských treků. Z jeho vrcholu se můžete pokochat výhledem na pláž Kvalvika.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

19)  Lofotr Viking Museum

Chcete-li nahlédnout do života Vikingů, zastavte se ve vikingském muzeu Lofotr. Přes léto je prý ještě zajímavější, protože jsou tu často i doprovodné programy. 

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Další místa, treky, fjordy a pláže na Lofotech:

  1. Trollfjord
  2. Tjeldbergtind trail
  3. Pláž Unstad
  4. Mannen hike
  5. Pláž Haukland
  6. Måtinden trail
  7. Munken
  8. Vinstad – Bunes beach

A pokud máte opravdu hodně času, můžete se vydat na ostrov Værøy.

Zastávky na trase Tromso – Lofoty

1) Polarmuseet i Tromsø

Tromské polární muzeum vás vezme do severského života v minulosti, ale provede vás i dobýváním severního pólu. Expozice je velmi hezky udělaná a každý návštěvník dostane k prohlídce brožurku – průvodce jednotlivými místnostmi.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

2) Arktická katedrála

Za zastávku stojí i arktická katedrála architekta Jana Inge Hoviga. Ačkoliv se nejedná o katedrálu (ale o kostel) je tak pro svou monumentálnost nazývána. Stavba byla dokončena roku 1965. Do katedrály se platí vstupné, ale zajímává je i zvenku.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

3) Målselvfossen

Vodopád Målselvfossen nebo spíše monumentální kaskáda, kterou protékají hektolitry vody také stojí za pozornost. Zaparkovat můžete buď zde nebo zde a projít se kolem řeky s neuvěřitelnou silou.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

4) Vodopád Sir Henrik Waterfall

Další krátkou zastávkou na protažení nohou je vodopád sir Henrik. Cesta k vodopády vede po pravé straně proti proudu řeky (směrem k vodopádu). Zaparkovat můžete zde.

Lofoty: 27 úžasných míst + itinerář a mapa na roadtrip z Tromsa

Další místa:

  • Lanovka Tromso s výhledem na město – pokud se vám za ni nechce platit, vede nahoru pěší trail
  • Polar Park (zoo s lokálními zvířaty, jako jsou lišky, vlci, medvědi nebo sobi)
  • Ornfloya trail

Mapa nejkrásnějších míst severního Norska: Lofoty, Senja, Tromso

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu míst norského severu se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na vaší cestě z Tromsa na Lofoty a zpět.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus Map. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Lofoty

A pokud jste ještě nečetli, tak si přečtěte náš podrobný průvodce po Norsku:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Lofoty

FAQ – Často kladené otázky:

Praktické tipy a informace na cestování do Norska:

Zde si přečtěte podrobného průvodce s praktickými informacemi na cestování po Norsku.

Mapa se zajímavými místy na Lofotech:

Zde najdete ke stažení podrobnou mapu se všemi nejzajímavějšími místy na Lofotech.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Napsat komentář