Aljaška, online průvodce: praktické informace a vše, co potřebujete vědět!

Aljaška – kompletní průvodce pro vaše cestování. Ceny, doprava, počasí, polární záře, příroda, zajímavosti, dovolená, poznávací zájezd, nejhezčí místa, kam se jet podívat.

Aljaška je země mnoha tváří – drsná kráska, krajina ledu, půlnočního slunce i magické polární záře. Rozlohou je zhruba 22x větší než Česká Republika, ale nežije tu ani milion stálých obyvatel. S návštěvou Aljašky pochopíte pravý význam slova divočina. Úžasná příroda vás ale naprosto ohromí!

Proč jet na Aljašku?

Pokud milujete panenskou člověkem nedotčenou přírodu, dovolená na Aljašce je to pravé pro Vás! Není moc krásnějších míst na světě na cestování, než Aljaška! Čekají na vás dechberoucí scenérie, hory – kterých je tu tolik, že ani nemají jména, ledovce nebo divoká zvířata prohánějící se po stráních, ale také třeba přímo vedle silnice. Místní obyvatelé jsou navíc jedni z nejmilejších a nejochotnějších lidí, které můžete potkat.

Začátkem nebo koncem sezony se můžete stát svědky té nejkrásnější světelné show, jakou člověk může spatřit. Není nic kouzelnějšího než barvitě roztančené nebe polární září! Uprostřed léta je naopak nejlepší doba na horské túry – nemusíte mít strach, že zatmíte a místo toho si můžete vychutnat půlnoční západ slunce.

Aljaška - kompletní průvodce pro vaše cestování. Ceny, doprava, počasí, polární záře, příroda, zajímavosti, dovolená, poznávací zájezd, nejhezčí místa, kam se jet podívat.
Nádherné podzimní barvy nedaleko NP Denali

Jak se na Aljašku dostat

 • Letecky – nejlevněji létá z Česka na Aljašku aerolinka Condor. Letenky Praha – Aljaška se vyplatí vyhledávat přímo na jejich webu nebo zde. Všude jinde jsou letenky většinou výrazně dražší. Dvě hlavní letiště jsou Anchorage a Fairbanks. Ceny za zpáteční letenku z Prahy na jedno z těchto letišť se pohybují kolem 25-30 tisíc korun. S trochou štěstí se dá letenka najít i za 20 tisíc, ale to je už opravdu nejlevnější, co seženete.
 • Lodí – lodní doprava je oblíbená zejména u návštěvníků, kteří sem míří ze Spojených Států. Nejčastěji se plavba lodí dá pořídit jako součást balíčku některé z cestovních kanceláří. Lodě vyrážejí nejčastěji z Kanadského Vancouveru a plavba trvá většinou 7 dní. Ceny se pohybují od 15 000 Kč za plavbu.
 • Autem – hodně Američanů přijíždí na Aljašku z kontinentální části USA vlastním autem . Samotná cesta trvá zhruba 4 dny, ale většina návštěvníků na cestě tráví delší dobu a jednoduše si z přejezdu udělají roadtrip. Mít na místě vlastní auto je rozhodně obrovská výhoda, protože vzdálenosti jsou obrovské a pokrytí veřejnou dopravou je mimo města minimální. Nejlepší nabídky na půjčení auta naleznete zde.
Lodní plavba kolem Kenai Fjords National Park, Aljaška
Lodní výlet kolem Kenai Fjords NP

Kdy na Aljašku cestovat a proč právě v tuhle dobu?

Roční období se dají shrnout následovně:

 • červen = jaro
 • červenec = léto
 • srpen = podzim
 • všechno ostatní = zima.

A opravdu to tak sedí. Na Aljašce jsme pracovali od června do září a za tu dobu jsem poznali úplně všechna roční období. Na Aljašku se dá cestovat na dovolenou v jakémkoliv ročním období, záleží na tom, co očekáváte.

Kdy jet na Aljašku cestovat?

 • Chcete teplo, dobré počasí a extra dlouhé dny? – jeďte cestovat na dovolenou v červnu či červenci. Ke konci června Slunce téměř nezapadá, je jen třeba hodinu šero. Většinu času je také na kraťasy a tričko (a to i o půlnoci).
 • Chcete vidět úžasné podzimní barvy? – jeďte cestovat na dovolenou na přelomu srpna a září. Příroda v podzimních barvách je na Aljašce neskutečná a toho období bylo jednoznačně nejkrásnější na přírodní scenérie. Trvá to bohužel ale jen třeba dva týdny. Rychle přijde zima. Navíc v tomto období už začíná polární záře. Nevýhoda je, že v tomto období už většinou bývá horší počasí.
 • Chcete vidět polární záři? – nejlepší je samozřejmě zima. Nicméně už ke konci srpna začíná být polární záře velice aktivní. My viděli první už 6. srpna (silnější tak od 20.8.) a začátkem září byla aurora vidět už téměř každou druhou noc.
 • Chcete vidět neskutečné zimní scenérie? – zima je na Aljašce také nádherná, ale není to snadné tam žít ani cestovat. Zaprvé je opravdu velká zima (-50°C není výjimkou), zadruhé je dlouhá tma – třeba jen 4 hodiny světla. Zatřetí je také velice složitá doprava. Cesty, které trvají v létě třeba 2 hodiny, trvají v zimě třeba 6 hodin.
Cestování po Denali Highway koncem sprna
Denali Highway koncem sprna

Víza a podmínky vstupu

Pro Českou republiku platí na cestování bezvízový styk s USA v rámci režimu ESTA (Elektronický systém cestovní registrace). Žádost o ESTA podávejte přes oficiální stránky americké vlády:  https://esta.cbp.dhs.gov/esta/. Stránky jsou k dispozici i v češtině. Pozor si dejte na jiné weby, které ESTA také zprostředkovávají – v drtivé většině případů si účtují poplatky za vyřízení.

 • ESTA platí pro turistické, služební a tranzitní cesty do 90 dnů
 • Za ESTA zaplatíte zhruba 310 Kč (14 USD)

Pokud plánujete v USA delší cestování, musíte podat žádost o dlouhodobá víza na stránkách Americké ambasády.

Ráj pro výlety do přírody, NP Denali, Aljaška
Ráj pro výlety do přírody, NP Denali

Peníze a přibližné ceny na Aljašce

Aljaška se řadí mezi jednu z nejdražších oblastí USA a je třeba s tím počítat během vašeho cestování. Měnou je americký dolar a bankomaty bez problémů seženete ve městech i odlehlejších turistických oblastech. Kartou se dá platit téměř všude, kromě například MHD autobusů, kde potřebujete přesnou hotovost.

Denní rozpočet na cestování se bude u každého cestovatele lišit s ohledem na to, kde a jak většinu času plánujete spát. Mnoho cestovatelů si půjčuje auto či karavan, čímž můžete výrazně srazit náklady na ubytování.

 • Bydlení: v hostelu od 550 Kč, v guesthouse od 1000 Kč a ***hotelové pokoje seženete od 1400 Kč.
 • Benzín: 16 Kč za litr (pozor na benzínkách jsou ceny za 1 galon (3,8l).
 • MHD: Anchorage 45 Kč, Fairbanks 33 Kč, celodenní jízdenka – 66 Kč
 • Vstup do muzea: 260 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci: 350 Kč.
 • Pití: 0,3l balená voda – 35 Kč, točené pivo v restauraci – 115 Kč, 0,33 pivo plech – 30 Kč, 0,7l víno – 300 Kč

Běžné potraviny rozhodně nakupujte ve velkých řetězcích jako Walmart, kde jsou ceny ještě celkem přijatelné. Na malých vesnicích jsou ceny opravdu vysoké.

Základní ceny můžete porovnat na stránce Numbeo.com.

Golfové hřiště, Healy, Aljaška
Golfové hřiště, Healy

Lokální doprava na Aljašce

MHD

Veřejná doprava po městech Anchorage a Fairbanks je celkem levná. Autobusy se platí jednorázově. Jedna jízda v Anchorage stojí v přepočtu zhruba 45 Kč (2$). Celodenní permanentka 110 Kč (5$). Ve Fairbanks 33 Kč (1,5$) a 66 Kč (3$).

Trasy a jízdní řády je nejjednodušší vyhledávat na Google mapách. Případně na těchto webech:

Tím ale nízké ceny končí. Veškerá doprava po Aljašce je jinak velice drahá. Vzálenosti jsou velké a a obecně je po hromadné dopravě malá poptávka.

Vlaky 

 Cestování vlakem je dražší a o něco pomalejší než autobusem. Rozhodně je to ale zážitková jídla. O tom, že projet se vlakem opravdu stojí za, to si můžete přečíst zde. Jízdenky a informace najdete na Alaska Railroad.

https://czechtheworld.com/vlakem-napric-aljaskou/

Autobusy

Pokud se chystáte cestovat autobusem, nejlevnější varianta je Alaska Shuttle. Pamatujte ale, že si svůj lístek musíte zarezervovat předem online.

Shuttle bus, Denali, Aljaška
Shuttle bus, Denali

Půjčení Auta

Půjčení auta je na Aljašce celkem drahé. Nicméně pokud nechcete stopovat, nezbývá Vím nic moc jiného, než si auto půjčit. Nejlevnější nabídky jsou zde.

Lehká výhoda cestování autem je levnější benzín než v Evropě. Nicméně zase jsou tam obrovské vzdálenosti, takže člověk utratí stejně víc.

Letecká přeprava

Oblíbené jsou zejména vyhlídkové lety kolem vrcholu Mt. Denali. Zarezervovat si můžete i přistání na ledovci. Ceny takových letů se však pohybují kolem 12 000 Kč za osobu. Levnější vyhlídkové lety do parku Denali nabízí společnost v malém městečku Talkeetna. Jednosměrná letenka z Anchorage do Fairbanks se dá sehnat zhruba za 2000 Kč.

Letecký výlet na národním parkem Denali
Letecký výlet na národním parkem Denali

Cestování stopem

Stopování můžu všem maximálně doporučit, nejednou nám zastavilo hned první auto a průměrná doba čekání je takových 7 minut. Zastavují jak místní, tak cestovatelé a mnohokrát se navíc dozvíte zajímavé informace. Stopování zde funguje skvěle také proto, že Aljaškou vede víceméně jedna hlavní silnice a většina lidí má tak stejnou cestu, jako vy. Lépe se nám osvědčilo stopování bez cedule.

Taxíky

Taxislužba je na Aljašce rovněž poměrně drahá. Pro Anchorage existuje šikovná stránka, která vám spočítá cenu z místa A do místa B, více na Taxi Fare Finder.

Ubytování na Aljašce

Možností ubytování je na Aljašce mimo velká města celkem málo a je dost drahé. Nejlepší je spát ve vlastním autě nebo ve stanu (musíte ale dodržovat pravidla stanování v oblasti s medvědy). Pokud chcete opravdové ubytování, nejjednodušší je hledat na Booking.com.

Hotely a hostely v Anchorage, které doporučujeme:

Hotely a hostely ve Fairbanks, které doporučujeme:

Jídlo

Pakliže budete chtít vyzkoušet tradiční aljašské speciality, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Aljašská kuchyně je skvělá zejména pro milovníky masa, ale i pro vegetariány se vždy něco najde. Lov je tu stále velice populární a tak v restauracích najdete zvěřinové speciality, mořské plody a ryby. A co tedy vyzkoušet?

 • King crab – Aljašský krab královský je opravdovou pochoutkou, také si ale za ně pořádně připlatíte. Za jednoho kraba dáte v přepočtu kolem 1100 Kč.  
 • Caribu chilli – další tradiční jídlo, kterému přidává jedinečnou chuť právě maso z Jelena Karibu.
 • Grilled Salmon – není nad čerstvého lososa a pokud jste milovníci ryb, není se o čem rozhodovat. Čerstvý aljašský losos chutná mnohem lépe, než losos, kterého můžete sehnat u nás.
 • Reindeer burger – pakliže chcete vyzkoušet netradiční burger, proč ne právě ten sobí?
 • Alaska Seafood Etouffee – pokud jste milovníci mořských plodů a krevet, bude pro vás toto jídlo jednoznačnou volbou.
 • Alaskan Halibut – další z výborných aljašských ryb.
 • Reindeer sausage – sobí klobása je cenově nejdostupnější variantou, pokud byste rádi vyzkoušeli sobí maso.
 • Wild berry dessert – na Aljašce roste mnoho lesního ovoce a dezerty jsou z něj opravdu výborné.
 • Moose steak – jednoduše steak z losa, osobně ho považuju za nejlepší maso, které jsem kdy ochutnal! Rozhodě stojí za to vyzkoušet. Problém je, že v běžné restauraci se nedá sehnat, protože se zvěřina nesmí přímo servírovat hostům. Je potřeba se domluvit s někým z místních obyvatel, kteří mají většinou losů plné mrazáky.
Ať už si dáte cokoliv, rozhodně si jídlo na Aljašce užijete
Ať už si dáte cokoliv, rozhodně si jídlo na Aljašce užijete

Bezpečnost na Aljašce

V dnešní době všemožných teroristických útoků a přírodních katastrof bych si troufl říct, že Aljaška je jedno z bezpečnějších míst na světě. Nesetkal jsem se s tím, že by někde někoho okradli a lidé jsou tu neskutečně milí a nápomocní. Celé léto jsme stopovali, celkem jsme jeli v asi 50 různých autech a nikdy jsme se necítili v nebezpečí.

Nicméně samozřejmě nějaká rizika na Aljašce jsou:

Zvířata

Na Aljašce žije v přírodě opravdu hodně divokých zvířat. Není výjimkou potkat medvěda přímo na silnici nebo losa na cestě. Je proto potřeba dodržovat základní pravidla:

 • Choďte ve skupině – bylo nám řečeno, že nikdy nebyl zaznamenán útok medvěda na skupinu 3 a více lidí. 
 • Noste bear spray – velký pepřový sprej, určený přímo na medvědy. Kdyby už náhodou k útoku došlo, může Vám to zachránit život. My jsme ho naštěstí nikdy nemuseli použít. Ale člověk se cítí mnohem bezpečněji, když ho má u sebe.
 • Neběhejte – pokud už se dostanete do blízkosti medvěda, nikdy neutíkejte! V medvědovi se pak probudí lovecký instinkt a zaútočí na Vás! Je potřeba ustupovat pomalu.
 • Nechoďte blízko – toto pravidlo platí hlavně v souvislosti s losy. Spousta lidí bylo zraněno losem, protože k němu šli moc blízko. Los vypadá na první pohled jako nevinné zvíře, ale je to přesně naopak! Je mnohem nebezpečnější než medvěd.
 • Nenechávat jídlo ve stanu ani v autě – vždycky všechno jídlo vyndejte a dejte alespoň 100 metrů od místa, kde stanujete. Jídlo může zvířata přilákat, ale pokud je dostatečně daleko, o Vašem stanu vůbec zvíře nemusí vědět.
Na medvědy můžete narazit i při cestování po silnici
Na medvědy můžete narazit i na silnici

Počasí na Aljašce

Na Aljašce je počasí opravdu hodně proměnlivé. Může být nádherné slunečno, za hodinu průtrž mračen a za další hodinu zase krásně. Proto je potřeba být vždy připraven a mít s sebou dobré oblečení proti dešti. Teploty také můžou rázně klesnout, takže nikdy nechodit na delší výlety pouze v kraťasech a tričku. Vždycky si přibalit i něco delšího a teplejšího.

Soukromé pozemky

Aljaška je součástí USA, což je stát, kde je opravdu hodně soukromých pozemků naprosto všude. V drtivé většině případů jsou označené cedulemi “private property” nebo “no trespassing”. Pokud tuto ceduli uvidíte, rozhodně zvolte jinou cestu! Na Aljašce je zákonem povolené zastřelit člověka, pokud vstoupí na Váš soukromý pozemek! A zbraň tu má naprosto každý (dají se legálně koupit téměř všude a většina místních je má také proti zvířatům místo bear spraye).

Nemoci a hygiena

Aljašku lze po této stránce zařadit mezi jednu z nejbezbečnějších oblastí. Chytit tu můžete maximálně tak rýmu, proto nepodceňte oblečení. Nejsou vyžadována ani doporučována žádná specifická očkování. Pokud se ale chystáte pít vodu v přírodě, určitě si přibalte filtr a vyhněte se ledovcovým řekám. Voda z kohoutku je pitná na celé Aljašce.

Komáři

Nejvíce komárů je na jihu kolem Juneau a na severu za polárním kruhem. V oblasti, kde jsem pracoval – kolem parku Denali, jich bylo překvapivě málo. Velká výhoda ale je, že nepřenáší nemoci.

Aljaška – Náboženství, svátky, tradice

Ani zde nepřijdete o oslavy Dne nezávislosti (4. července).
I v poměrně malých městech se v 11 hodin vypraví do ulic honosné průvody a alegorické vozy vyzdobené národními barvami, které rozhazují cukrátka dětem, které je s nadšením sbírají do připravených košíčků. Ve větších městech jako Anchorage nebo Fairbanks můžete čekat doprovodné akce v podobě koncertů a food festivalů, které zakončí tradiční ohňostroje.

Průvod 4. července, Healy
Průvod 4. července, Healy

Velkou sportovní ale i kulturní událostí jsou Eskymácké olympijské hry, které se každoročně konají ve Fairbanks. Na tuhle událost se sjíždí eskymáci ze všech koutů Aljašky, včetně těch nejmenších vesniček. Nečekejte klasické sportovní klání. Přesto budete svědky neskutečných sportovních výkonů i bizarních disciplín, jako je vzpírání ušima nebo stahování tuleňů z kůže. Součástí Eskymácké olympiády je i módní přehlídka – Miss Eskimo nebo tradiční tance a muzika. Hry se zpravidla konají třetí víkend v červenci. Přečtěte si reportáž z olympiády nebo se podívejte, kdy se konají příští EOH.

https://czechtheworld.com/eskymacke-olympijske-hry/

Zřejmě nejvíce očekávanou sportovní událostí je slavný závod psích spřežení Iditarod. Mašérství je jedním z nejoblíbenějších sportů na Aljašce a Iditarod má každoročně velkolepý zahajovací ceremoniál v Anchorage. Pokud se na Aljašku nechystáte zrovna během zimních měsíců a chtěli byste nahlédnout pod pokličku tomuto sportu, zastavte se u Buchardů, kteří vás provedou životem smečky na jejich Husky Lifestyle Kennel Tours, v zimě si tento zážitek můžete ve Faibanks vyzkoušet na vlastní kůži na Winter dog mushing tour. O závodě se více dočtete na oficiálních stránkách závodu.

Co si sbalit s sebou?

 1. Oblečení do jakéhokoliv počasí – nezáleží v jakém období na Aljašku jedete, vždy si vezměte oblečení na do tepla i do zimy. V létě většinou bývá teplo na tričko a kraťasy, nicméně kdykoliv může přijít slušná zima, silný vítr nebo nekonečný déšť.
 2. Kvalitní boty – příroda na Aljašce je opravdová divočina a pokud plánujete vyrazit na pěší túry (určitě byste měli), budete se často prodírat vysokými porosty či brodit řeku. Kvalitní boty jsou k nezaplacení a opravdu vám ochrání nohy. Na pohorkách se nevyplatí šetřit!
 3. Kvalitní batoh – při koupi batohu se také rozhodně vyplatí připlatit. Kvalitní batoh vám navíc poslouží dlouhá léta. Bolavá záda jsou to poslední, co si chcete na treku přivodit a kvalitní batoh vás zachrání.
 4. Dobrý stan, spacák a karimatku – pokud plánujete chodit na vícedenní túry, určitě to moc oceníte.
 5. Masku přes oči na spaní – pokud budete na Aljašce v létě, Slunce téměř nezapadá a maska zaručí, že se vám bude dobře spát i při světle.
 6. Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení do přírody, přečtěte si tyto články s tipy:
  1. Jak vybrat batoh
  2. Tipy pro výběr stanu
  3. Jak vybrat pohorky
  4. Jaký spacák a karimatku

Aljaška – další praktické tipy:

 • Zásuvky jsou stejné jako v kontinentální USA. Je potřeba adaptér.
 • Spropitné se dává mnohem vyšší než v Česku. Očekává se 15-20%. 10% je absolutní minimum (když dáte 10%, víceméně to znamená, že se Vám servis moc nelíbil).
 • Minimum značených cest. Pozor na to, že postup zarostlou krajinou trvá mnohem déle než po cestách. Počítejte s tím, že Vaše běžná pochodová rychlost se sníží zhruba na polovinu. Například politika národního parku Denali je záměrně nevytvářet umělé značené trasy a přimět tak turisty, aby chodili pokaždé jinou cestou. Tímto zajišťují naprostou panenskost přírody. Před naším třídenním výletem do parku nám bylo výslovně řečeno, že pokud si budeme zaznamenávat trasu do GPS, tak ať to následně nedáváme nikam na internet.
 • Slunce je silné, ale opaluje méně, než jsme zvyklí. V červnu a červenci bývá občas velké teplo. Člověku je horko i v kraťasech a tričku. Nicméně ani jednou jsme nepoužili opalovací krém.
Značené cesty zde nenajdete, proto je dobré mít sebou GPS
Značené cesty zde nenajdete, proto je dobré mít s sebou mobil s GPS.

Polární záře

Pokud se na Aljašku chystáte cestovat na dovolenou brzy na jaře nebo koncem srpna, nesmíte si nechat ujít tuhle báječnou podívanou. Nejlepší oblast na pozorování je zeměpisná šířka mezi Denali a polárním kruhem. Nejlepší předpověď polární záře má Geofyzikální institut ve Fairbanks. Na tomto webu naleznete nejen předpověď na nejbližší dny, ale také model aktuální aktivity a předpověď pro následující hodiny.
Hodit se vám také může mobilní aplikace, jako je např.
Aurora, která vás při aktuální zvýšené solární aktivitě navíc upozorní. Pokud je aktivita na stupni 4 a výš, máte velkou šanci, že polární záři uvidíte.

Pokud možno vyrazte za město nebo kamkoliv mimo světelný smog, podívaná bude o to lepší. Pokud na obloze zatím vidíte jen matné zelené pásy polární záře, zkuste být trpěliví. Za pár minut nebo za půl hodiny můžete být svědky ohromné světelné show. Nepodceňte ani oblečení a přibalte si s sebou termosku s čajem na zahřátí. Na konci srpna je aurora nejčastěji viditelná mezi 2.-3. hodinou ranní. Ke konci září už začíná být viditelnost i kolem půlnoci.

Jak vyfotit polární záři?

 • Stativ je nutností
 • Čas expozice mezi 4 – 10 vteřinami
 • Co nejnižší clona
 • ISO v rozmezí 800 – 3200
 • Manuální ostření

Poctivě se připravte a přečtěte si také 10 ověřených tipů pro pozorování polární záře.

Polární záře, latinsky Aurora Borealis; Healy, Věříme, že ji při vašem cestování uvidíte!
Polární záře, latinsky Aurora Borealis; Healy

Práce a brigáda na Aljašce

Práce a brigáda na Aljašce je úžasný zážitek. Pokud byste chtěli na Aljašce pracovat, můžete se inspirovat v tomto článku: Work and Travel Aljaška: Práce průvodce na koňském dostavníku.

Poznávací zájezd na Aljašku a různé výlety

Pokud se nechcete starat o plánování, navigaci, řízení, či půjčení auta a chcete si dovolenou pořádně užít. Můžete zvolit poznávací zájezd na Aljašku například s cestovní kanceláří Livingstone. Na Aljašce je velká nabídka zážitkových a poznávacích výletů, vyberte si zde.

Pokud vás neodradí ceny, rozhodně je z čeho vybírat:

Zajímavá místa, kam se na Aljašce podívat

1) Národní park Denali

Určitě nesmíte během vašeho cestování a dovolené po Aljašce vynechat národní park Denali, kde je naprosto neskutečná příroda a také nejvyšší hora Aljašky a celé severní Ameriky. Za hezkého počasí je tuto velehoru možno spatřit už z Anchorage. Pokud přijíždíte k parku z jihu, zastavte se na vyhlídce Denali Viewpoint South. (Nebuďte však zklamaní pokud horu hned první den neuvidíte, má svoje specifické počasí. Pouze třetina návštěvníků má to štěstí ji spatřit).

Přečtěte si: Národní park Denali: Průvodce + 5 věcí, které si nenechat ujít!

Aktivity v Národním parku Denali:

 • Rozhodně nesmíte vynechat výlet autobusem do parku. Je zde několik alternativ, ale za nejlepší považuji 8 h trasu do Eielson Visitor Center. Pokud se vám 8 h zdá dlouho, veřte, že se nudit nebudete. Čekají vás ohromující výhledy, divoká zvířata a řidič ochotný zastavit pokaždé, když někdo z cestujících spatří zvíře.
 • Pokud plánujete v parku strávit déle, vyražte do divočiny na pár dní s “camper busem”, který vám zastaví, kdekoliv se vám bude líbit. Pěší túry a stanování v panenské přírodě jsou opravdu zážitkem. Během naší třídenní túry do hloubi parku jsme nepotkali jediného člověka.
 • Ceny – jak za výlet do Eielson visior cetra tak za “camper bus”  zaplatíte zhruba 775 Kč (35 USD), plus připočítejte 220Kč (10 USD) za jednorázový vstup, v případě, že nemáte roční “annual pass” do všech národních parků v USA, který pořídíte za 1170 Kč (80 USD) Tento pas je platný pro celou skupinu.
 • Zajeďte se podívat i na smečku aljašských Husky a podívejte se na ukázku psího spřežení v akci, které je v parku každý den ve třech různých časech zdarma.
 • Více na https://www.nps.gov/dena
Východ slunce nad Denali přímo ze stanu
Východ slunce nad Denali přímo ze stanu

2) Fairbanks

Gold Dredge 8

Kde jinde si vyzkoušet rýžování zlata, než na Aljašce. Navíc s garancí, že si zlato vyrýžujete. Dozvíte se něco z historie zlaté horečky a vláčkem se svezete k obřímu stroji na rýžování zlata. Více na Gold Dredge 8.

Průvodce Aljaška - Zlatý důl Gold Dredge 8
Zlatý důl Gold Dredge 8

River Boat Discovery

River Boat Discovery není pouhou výletní plavbou. Po cestě tento výletní parník zastavuje na různých místech a vy se tak podíváte do původní eskymácké vesničky, na sobí farmu, budete svědky toho, jak se zapřahá takové psí spřežení a na závěr vedle vás přistane hydroplán. Během plavby je také na palubě k dispozici občerstvení. Více na River Boat Discovery.

Zastávka v eskymácké vesničce u Fairbanks
Zastávka v eskymácké vesničce u Fairbanks

3) Chena Hot Springs

Návštěvu Chena Hot Springs si nejvíce užijete v zimních obdobích a v sezóně polární záře. Jde o odlehlé místo s termálními prameny, které je jak dělané pro pozorování noční oblohy. V okolí je i několik hezkých stezek pro pěší výlety. Zároveň můžete navštívit i celoroční ledové muzeum nebo sobí farmu. Do Chena Hotsprings se pořádají i organizované výlety z Fairbanks.

Oficiální stránky vesničky: ChenaHotSprings.com.

Chena Hot Springs, červenec
Chena Hot Springs, červenec

4) Zastávka ve 49th State Brewery 

Pokud se řadíte k fanouškům filmu “Into the wild” rozhodně si nesmíte nechat ujít zastávku ve 49th State Brewery v Healy. Před pivovarem totiž stojí replika slavného “magic bus”, která byla použita při natáčení filmu. A mají tu několik druhů velice dobrých tankových piv.

5) Seward – Národní park Kenai Fjords

Za ledovci se jeďte podívat do města Seward, které je výchozím místem proKenai Fjords National Park. Pokud chcete vidět i nějaká ta zvířata, tento národní park poskytuje ideální kombinaci. K jednomu z nejzajímavějších ledovců – Exit Glacier, se dostanete pěšky. 

Průvodce Aljaška - Národní park Kenai Fjords
Národní park Kenai Fjords

Za dalšími ledovci se musíte vypravit lodí z přístavu Seward. Výlety lodí zde poskytuje několik společností a vybírat můžete z několika variant, my doporučujeme vyrazit alespoň na 6h výlet, za který dáte kolem 3000 Kč. Rozhodně to ale stojí za to!

Ubytování v Sewardu – nejlepší poměr cena/výkon nabízí Hotel Seward, který je hned v centru. K nejlevnějším potom patří Breez Inn Motel.

6) Whittier a Valdez

Akčoliv se Whittier i Valdez nachází na různých místech, mají společné to, že se odtud můžete vydat za ledovci, a to buď lodí nebo i na kajaku. Oblíbené jsou plavby k ledovcům v Prince William Sound, kde můžete spatřit i jeden z největších ledovců – ledovec Columbia. K němu pořádají plavby Columbia Glacier Cruises.

Nádherné, leč tající ledovce
Nádherné, leč tající ledovce

7) Denali Highway

Nenechte se zmást názvem, tato “dálnice” se po nějaké době mění v prašnou cestu. Čekají vás zde krásné výhledy do přírody, hor a potůčků. S velkou pravděpodobností tu také narazíte na nějaké to zvíře, ať už losa, orla či medvěda. Na dálnici se dostanete na odbočce u osady Cantwell nebo Paxson, pokud přijíždíte z druhé strany. Příroda na Denali Higway je úplně jiná než například v Národním parku Denali.

Pokud nemáte k dispozici auto, od NP Denali se pořádají výlety v Jeepech – Jeep Tour to Denali Highway.

Denali Highway Jeep Tour
Denali Highway Jeep Tour

Chci jet cestovat na Aljašku!

Podívejte se na nádherné video o Aljašce:

Aljaška – Další informace a zajímavosti

Přidejte se do FB skupiny cestovatelů, kteří také míří či již byli cestovat na Aljašce:
Cestujeme na Aljašku.

Pokud Vás zajímaly zajímavosti a extrémy, můžete si přečíst článek: Aljaška – Zajímavosti a extrémy.

Pokud máte jakékoliv dotazy k cestování, dovolené či čemukoliv jinému, nebojte se nám napsat do komentářů, moc rádi Vám odpovíme.

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Aljaška - Váš kompletní průvodce

Aljaška – FAQ – často kladené otázky:

V jakém období je nejlepší jet na Aljašku?

Roční období na Aljašce se dají shrnout následovně:
červen = jaro
červenec = léto
srpen = podzim
všechno ostatní = zima

Nejlepší doba na návštěvu Aljašky je tedy od června do srpna, v jakémkoliv jiném období je na Aljašce zima a dlouhá noc. Zde jsou rozepsaná jednotlivá období na Aljašce.

Jak se na Aljašku dostat?

Letecky – nejlevněji létá z Česka na Aljašku aerolinka Condor. Letenky Praha – Aljaška se vyplatí vyhledávat přímo na jejich webu nebo zde. Všude jinde jsou letenky většinou výrazně dražší. Dvě hlavní letiště jsou Anchorage a Fairbanks.

Lodí – lodní doprava je oblíbená zejména u návštěvníků, kteří sem míří ze Spojených Států. Nejčastěji se plavba lodí dá pořídit jako součást balíčku některé z cestovních kanceláří.

Autem – hodně Američanů přijíždí na Aljašku z kontinentální části USA vlastním autem. Samotná cesta trvá zhruba 4 dny, ale většina návštěvníků na cestě tráví delší dobu a jednoduše si z přejezdu udělají road trip. Mít na místě vlastní auto je rozhodně obrovská výhoda, protože vzdálenosti jsou obrovské a pokrytí veřejnou dopravou je mimo města minimální. Zde naleznete nejlepší nabídky na půjčení auta.

Jaké jsou přibližné ceny na Aljašce?

Aljaška se řadí mezi jednu z nejdražších oblastí USA a je třeba s tím počítat během vašeho cestování. Měnou je americký dolar a bankomaty bez problémů seženete ve městech i odlehlejších turistických oblastech. Kartou se dá platit téměř všude, kromě například MHD autobusů, kde potřebujete přesnou hotovost. Zde najdete příklady přibližných cen.

Je Aljaška bezpečná?

Aljaška je jedno z nejbezpečnějších míst na světě, co se týče kriminality. Lidé jsou tam neskutečně milí a nápomocní. Největší rizika představují volně pohybující se zvířata (zejména losové a medvědi). Je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla ve zvířecí divočině.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

2 komentáře u „Aljaška, online průvodce: praktické informace a vše, co potřebujete vědět!“

 1. Ahoj, mohla bych se prosím zeptat, jaké car sharingové systémy máte namysli? Nebo jak si mohu na Aljašce půjčit auto jinak než přes půjčovny? Děkuji! 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář