Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Azorské ostrovy – to jsou smaragdové perly uprostřed Atlantiku. Zelené svahy pokryté hortenziemi,  jezera podtrhující tvary sopečných kráterů i nesčetné vodopády končící v oceánu. Azory jsou ostrovy plné energie, jsou zelené, šťavnaté, zkrátka plné života. Právem se jim přezdívá evropská Havaj.

Azory jsme si zamilovali. Ani po třech týdnech se nám nechtělo vracet domů (a to už se nám dlouho nestalo). Divoká příroda a malé vesničky se tu až jako zázrakem snoubí v dokonalé scenérie s výhledy na oceán.

Po ostrovech najdete spoustu vyhlídek a „piknikovišť“ (merendários), o které se místní pečlivě starají. Díky bohu tu nejsou žádné obrovské hotelové komplexy (s výjimkou hlavního města Ponta Delgada). Naopak tu mají bezplatné kempy! Je to zkrátka ráj pro všechny milovníky přírody.

Praktické tipy pro vaši dovolenou

V tomto článku pro vás máme praktické tipy ohledně cesty, ubytování, dopravy, treků i těch nejhezčích míst na Azorech.

Za čím a proč jet na Azory?

 • Příroda, vyhlídky, vodopády, květiny (miliony hortenzií!)
 • Termální prameny a vulkanická oblast,
 • Treky,
 • Canyoning,
 • Surfing,
 • Pozorování velryb a delfínů,
 • Turistika,
 • Víno a mořské plody.

Azory naopak nejsou typickou plážovou destinací. Sice tu a tam nějakou pláž najdete, ale všechny mají černý písek, protože jde o ostrovy vulkanického původu. Spíše tu narazíte na koupací bazénky – většinou jde o trochu vybetonovaná místa mezi útesy.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Letenky

Na Azory se dostanete pouze letecky. Letenky hledejte na největší ostrov Sao Miguel a letiště Ponta Delgada (PDL). V letní sezoně se letenky z Prahy na konkrétní datum s odbavenými zavazadly pohybují okolo od 11 000 Kč výše. Proto se vyplatí hledat i z Vídně, Berlína nebo Norimberku. Doporučuje náš oblíbený Skyscanner.

Mimo sezonu a bez odbavených zavazadel se můžete dostat s cenou letenek výrazně níž.

Doprava mezi ostrovy

Letecky

Lety mezi jednotlivými ostrovy zajišťuje lokální aerolinka Sata Azores. Pro představu: zpáteční letenka ze Sao Miguelu na nejvzdálenější ostrov Flores vás vyjde kolem 3000 Kč.

Trajekty

Mezi centrální skupinou ostrovů (mezi které patří Terceira, Sao Jorge, Pico, Faial a Graciosa) fungují kromě letů i trajekty. Přepravu poskytuje společnost Atlantico Line.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Doprava po ostrovech

Půjčení auta nebo skútru

Zdá se, že během Covidu autopůjčovny rozprodaly auta a ceny se během sezóny pohybují v astronomických výšinách. Osobně jsme 2 měsíce předem nemohli sehnat auto za rozumnou cenu. Pokud už víte v zimě, že poletíte na Azory, neváhejte si auto rezervovat klidně půl roku dopředu – tak máte možnost získat slušnou cenu.

Azory patří Portugalsku, mezinárodní řidičský průkaz tedy není třeba!

Pozor na PODVODY s autopůjčovnou na Sao Miguelu

Za žádnou cenu si nepůjčujte auto nebo skútr od půjčovny sídlící na ulici Rua António Joaquim Nunes da Silva 22 (AzoresBike Rental a Rent-a-Car web: www.azormotors.com).

Jsou to zloději a podvodníci – bezdůvodně nevracejí zálohy. Stalo se nám to a podle Google recenzí i mnohým dalších, že nám řekli, že je vše v pořádku po vrácení a že záloha přijde do 2-5dnů automaticky. Nestalo se tak ani po měsíci. My měli půjčený skútr a ukradli nám tedy 400 euro. Lidem, kteří měli půjčená auta, dluží i 1200 euro.

Jak se vyhnout podvodům?

Doporučuje rezervovat přes oficiální zprostředkovatele, jako např. Rentalcars.com a dopředu si čtěte všechny recenze.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Autobusy

Autobusem se po ostrovech cestovat dá, jelikož ale nejezdí úplně nejčastěji, je potřeba si cestu vždy dobře naplánovat.

Autobusové linky a jízdní řády na jednotlivých ostrovech:

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Taxi

Zejména na menších ostrovech jako je Flores jsme narazili na problém toho, že tu v hlavní sezóně nestíhají taxíky. Buď si tedy musíte naplánovat odvoz dlouho dopředu nebo počítejte s tím, že si nějakou chvíli počkáte.

Na ostrově Flores pro vás máme tip na spolehlivého, sympatického a férového taxikáře, jmenuje se Silvio Medina +351962040981 a mluví perfektně anglicky.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Stopování

Stopování jsme vyzkoušeli my i kamarádi a funguje tu dobře. Podmínkou je tedy, že máte čas a moc nespěcháte. Mezi hlavní nevýhody bych zařadila to, že na ostrovech je tolik krásných vyhlídek a obecně tolik rozesetých míst, na kterých byste si chtěli zastavit, že se stopem je asi nemáte šanci všechny navštívit. Pokud se ale potřebujete dostat z místa A do místa B a případně pak C, tak se nemusíte ničeho bát. Na ostrovech je velmi bezpečno.

Bezpečnost

Kriminalita je na ostrovech v podstatě nulová, krádeží minimum. Bezpečnost je tedy velmi vysoká. Resp. taková, že jsme nechávali batohy u motorky na parkovištích, začátcích treků, dveře apartmánů i pokojů jsme za celých 14 dní na Floresi ani jednou nezamknuli a mobil šlo při koupání v oceánu bez problémů nechat na břehu. Doufám, že tu tyto poměry ještě dlouho vydrží.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Ceny, peníze a placení

Měna: Euro

S cenami v obchodech je to dost podobné jako u nás. Něco je o trochu levnější, něco o trochu dražší. Radost budou mít zejména milovníci kávy, protože espresso tu často pořídíte i pod 1 euro.

V restauracích čekejte ceny o něco málo vyšší. No a pak jsou tu turistické věci jako půjčovné aut a ubytování, které jsou často velmi drahé. Pro aktuální přehled o cenách se podívejte na Booking.com.

Zároveň si dejte pozor na již zmiňované ceny za půjčení auta a pokud je to možné, tak si jej rezervujte co nejdříve! Na poslední chvíli ceny šplhají do astronomických výšin.

Hotovost a bankomaty

Bankomaty najdete i na malých ostrovech. Např. Multibanco je bez poplatku. Limit pro jeden výběr je 200 euro, ale lze vybírat opakovaně. Největší „skryté poplatky“ jsou většinou u vaší banky na směnném kurzu. A to i při běžném placení v obchodech. Z tohoto důvodu doporučujeme kartu Revolut, která vám dá vždy středový kurz.

Dále je na ostrovech třeba počítat s tím, že ne všude berou karty a tak je dobré u sebe vždy nějakou hotovost mít. Je to tak 50/50.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Počasí a kdy na Azory vyrazit?

Sezona a vhodná doba pro návštěvu Azor je zhruba od května do září, s tím, že nejlépe jsou na tom s počasím letní měsíce – červen, červenec a srpen. Teploty se v letních měsících pohybují kolem 25 °C. Teplota oceánu je nejvyšší v srpnu (asi 23 °C).

Je nutné podotknout, že ani v létě se nevyhnete deštíkům. Dalo by se říct, že skoro každý den na nějakém místě na ostrově chvíli prší nebo je minimálně oblačno. Nejčastěji se mraky drží kolem nejvyšších hor a kopců, pobřeží bývá často slunečné.

Pokud chcete vidět záplavu hortenzií v plném květu, naplánujete si dovolenou na Azorech na přelom července a srpna. Kolem prvního srpnového týdne neuděláte chybu a hortenziemi se budete na ostrově doslova brodit!

Graf teplot pro vzduch a moře napříč rokem.

teploty Azorské ostrovy

Další praktické tipy na Azorské ostrovy

 • Zásuvky jsou kompatibilní s těmi v ČR.
 • Voda z kohoutku je pitná na všech azorských ostrovech.
 • Pro cestu na Azory stačí občanský průkaz.
 • Časový posun: o 2 hodiny zpět.
 • Před cestou nezapomeňte na cestovní pojištění – např. od AXA s 50% slevou.

Co navštívit?

Nejnavštěvovanějším ostrovem, který toho má opravdu co nabídnout, je Sao Miguel, kde bych rovněž doporučila začít. Velmi podrobně pro vás máme popsány 3 ostrovy: Sao Miguel, Flores a Corvo, kde jsme dohromady strávili 3 týdny. U dalších ostrovů jsme pro vás vypíchli top místa.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

25 nejkrásnějších míst ostrova Sao Miguel

1) Miradouro da Boca do Inferno (a Sete Cidades)

Zřejmě jeden z nejznámějších vyhlídek na ostrově. Můžete odtud vidět hned několik jezer v hlavním kráteru. Abyste si výhled mohli užít bez davů lidí, museli9byste se sem vydat brzy ráno. Ze silnice sem vede krátký trail kolem jezera Lago do Canario. Z parkoviště můžete obejít celý okruh, který nabízí i další vyhlídky.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

2) Trail Serra Devassa (PRC5SMI)

Ze stejného parkoviště jako na vyhlídku Miradouro da Boca do Inferno se můžete vydat na další trail, který vede kolem dalších jezer v menším kráteru – Lagoa Rasa, Lagoa das Eguas sul a Lagoa das Eguas norte. Dále si můžete udělat zacházku na vyhlídku na Miradouro do Pico do Paul.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

3) Opuštěný hotel Monte Palace a vyhlídka Vista do Rei

Jednou z dalších krásných vyhlídek je Vista do Rei, ze které budete mít jezera jako na dlani. Zajímavým prvkem je i opuštěný honosný hotel Palace Monte. Navzdory cedulím se zákazem vstupu se hotel hemží turisty, prozkoumávající tento zajímavý „urbex“.

Je to monumentální stavba a výhledy z nejvyšších pater jsou ještě lepší. Hotel byl otevřen roku 1989 jako 5hvězdičkový hotel s 88 pokoji. Nechyběly restaurace, bar, noční klub, kadeřník i banka. Pouhých 18 měsíců po svém otevření ale zbankrotoval a od té doby chátrá.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

4) Lagoa do Fogo včetně vyhlídek

Dalším krásným jezerem je Lagoa do Fogo. Kromě všech vyhlídek podél cesty vedoucí až na vrchol Barrosa si můžete udělat i pěší výlet k jezeru.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

5) Maják Arnel

Dramatický pohled se vám naskytne nejen na vyhlídce na maják, ale i před kopcem, který vás čeká, než k němu dojdete. Cesta k majáku je totiž opravdu prudká a klikatá. Nejlepší pohledy jsou potom letecké záběry z dronu nebo ze zoom objektivu z vyhlídky da Vista dos Barcos.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

6) Park do Fojo, vyhlídky a vodopád Farinha

Kouzelné místo, kterému k dokonalosti nic nechybí! Začít můžete při sjezdu do údolí hned první vyhlídkou na oceán a dramatické útesy. Dál pokračujte dolů do údolí, kde vás čeká překrásně upravený piknikový park se stovkami hortenzií (kdybych potřebovala ilustrovat pohádku, tak se inspiruji právě tady)! Nenechte si ujít ani procházku k vodopádu, kde se můžete vykoupat.

Pokud máte ještě více času, můžete se projít i nad vodopád podél kaňonu, kam vede trail. A nakonec můžete sejít až k oceánu, kde je i malý sladkovodní bazének.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

7) Přírodní park Ribeira dos Caldeiroes

Dalším byť o něco turističtějším pokladem je park kolem kaňonu Caldeiroes. Stěny kaňonu jsou pokryté divokým zázvorem a v zahradách najdete opět stovky hortenzií. Je zde i mlýnská expozice. Můžete se sem jen tak přijít pokochat, projít se a popít kávu nebo zkusit adrenalinovější zážitek – canyoning. Canyoningové agentury mají tento kaňon v oblibě – no, aby ne. Náš kamarád si tento kaňon vybral jako místo, kde svou milou požádat o ruku.

Canyoningový zážitek můžeme vřele doporučit:

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Furnas

Furnas je městečko protkané sopečnou aktivitou, kterou nejen uvidíte ucítíte už z dálky. Na to, jak je malé, je tu ale nevídaně mnoho aktivit:

8) Botanická zahrada Terra Nostra

Možná největším lákadlem je rozsáhlý park a botanická zahrada Terra Nostra. Nejen, že se tu můžete procházet a obdivovat mohutné stromy, přesličky a květiny, ale můžete se vykoupat v horké centrálním jezeře nebo přilehlých termálních „vířivkách“.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

9) Městský termální park Caldeiras dar Furnas

Pokud jste někdy byli na Islandu nebo v Yellowstonském národním parku, můžete místní park přirovnat k menšímu „geyser basinu“, jednoduše shlukem kouřících, dýmících a bublajících pramenů a jam, ke kterým není radno se přibližovat mimo ohraničená území.

Zároveň tu ze zdí vytéká plno minerálních pramenů, které můžete vyzkoušet. Chutnají dobře!

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

10) Park Beatriz do Canto

Další parčík, který můžete navštívit. Vstup je sem zdarma a šlo by říct, že by mohl být dalším pokračováním zahrady Terra Nostra. V porovnání s Terra Nostrou tento park zabírá jen malé území.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

11) Jezero Furnas a kaplička de Nossa Senhora

Další geotermální aktivitu můžete pozorovat u jezera Furnas. Za vstup k termální oblasti u jezera vybírají drobný poplatek. Zdarma se ale můžete dojít podívat na krásnou kapličku na druhém konci jezera.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

12) Typické jídlo Cozido (maso se zeleninou z gejzíru)

Pokud si chcete užít sopečnou atmosféru kompletně, můžete si k večeři objednat typické Cozido – tedy jídlo, které se vaří v zemi v hrnci na sopečných plynech. Protože, ale jeho příprava trvá, je nutné si jej objednat 24 hodin předem (funguje to tak ve většině restaurací ve městě). Pokud nemáte rezervaci a chtěli byste Cozido vyzkoušet, zkuste se v restauraci ihned s otevřením zeptat, jestli jim náhodou někdo nevypadl a nemají porci k dispozici.

A pozor na to, do restaurací bývají na večeři fronty ještě před otevřením.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

13) Poca da Dona Beija

Pokud byste neměli ještě dost koupání v termálech, dalším místem, kde se můžete smočit, jsou soukromé bazénky Poca da Dona Beija. Maximální doba pobytu je 1,5 hodiny. Aktuální informace zde.

14) Vodopád Salto do Cabrito

Za zmínku stojí i vodopád Salto do Cabrito. Určitě stojí za to se projít po stezce, která vás zavede do kaňonu nad vodopádem. Pokud rádi ochutnáváte minerální vody, z parkoviště u vodopádu vás dovedou značky k prameni – chutná dobře, prostě minerálka z pramene.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

15) Kaplička Ermida de Nossa Senhora da Paz

Tato kaple je umístěna na neuvěřitelně překrásné místo. Stojí tedy za návštěvu nejen kvůli architektonické stránce, ale i pro svůj nádherný výhled na městečko Ribeira Seca.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

16) Ponta da Ferreira

Dramatické útesy i pěkné přírodní koupaliště najdete na nejzápadnějším místě ostrova.

17) Pláž Santa Barbara

Hezká pláž oblíbená hlavně mezi surfaři. Do vln se tu můžete vrhnout také, ať už sami nebo s instruktory. Máte-li málo času, doporučujeme třeba i krátkou zastávku na kávu s výhledem na surfaře. Je to dobré divadlo.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

18) Caldeira Velha

Přírodní horké prameny pod vodopády si získaly v poslední době velkou popularitu. Pokud se sem chcete jít smočit, musíte si lístek zarezervovat alespoň den dopředu. Vstupné je 10 euro/os. na 1,5 hodiny.

Pokud si návštěvu z nějakého důvodu naplánovat nemůžete, na ostrově jsou i další místa, kde se dá v termálních pramenech vykoupat. Např. v botanické zahradě Terra Nostra ve Furnas.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

19) Termas das Caldeiras da Ribeira Grande

Trochu pozapomenuté místo s mléčně tyrkysovou vodou uprostřed malé vesničky. Rozhodně stojí aspoň za krátkou zastávku, pokud zrovna jedete kolem.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

20) Ostrůvek Vila Franca do Campo

Velmi zajímavý je malinký ostrůvek nedaleko městečka Ribeira Seca. Vila Franca do Campo v sobě skrývá takřka dokonale kruhovou lagunu. Z přístavu si sem můžete zarezervovat lodní výlet třeba v kombinaci s pozorováním velryb a delfínů.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

21) Pláž Agua D’Alto

Pokud hledáte písečnou pláž, jedna z velký z dobrým zázemím je právě pláž nedaleko stejnojmenného městečka.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Další místa, kde si udělat zastávku:

 1. Miradouro do Cerrado das Freiras
 2. Akvadukt na začátku Sete Cidades crater hike
 3. Čajové plantáže a továrna Gorreana
 4. Praia do Fogo (pláž ke koupání)
 5. Miraduro da Vista dos Barcos
 6. Zahrady a vyhlídka da Ponta do Sossego

Ostrov Flores

Na tento půvabný ostrůvek vám budou stačit zhruba 4 dny, nic vám ale nebrání zůstat déle. Ubytování můžeme doporučit ve vesničce Faja Grande, ze které vychází nejvíce treků, ale je i blízko všemu hezkému.

Pokud přemýšlíte, které ubytování vybrat, doporučíme vám Residenci Mateus – krásné apartmány s vydatnou snídaní a úžasnými výhledy na moře i stěnu plnou vodopádů (včetně Poco do Bacalhau). Provozuje ji velmi milý pán – Octavio, který vám bude nápomocen s čím bude třeba.

1) Poço da Ribeira do Ferreiro

Slavný pohled přes jezero na zelenou stěnu s vodopády patří k nejfotografovanějším místům na Azorech. A není se čemu divit, místo je to opravdu kouzelné. Od hlavní silnice vás sem dovede krátký trail, který stoupá do kopce. Les obklopující jezero je nádherný. A co teprve samotné vodopády.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

2) Poco do Bacalhau

Nádherný vodopád se strání porostlou divokým zázvorem v jehož poslední lagunce se můžete vykoupat. V srpnu je teplota vody velmi příjemná. Je to krásné místo, kam vás podél řeky dovede chodníček přímo od silnice.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

3) Miradouro das Lagoas

Jeden z dalších krásných pohledů na vás čeká u jezer, které jsou položeny na „náhorní plošině“ ostrova. Začíná tu i překrásný trek č. 3, který můžeme určitě doporučit!

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

4) Miradouro da Caldeira Rasa e Caldeira Funda

Za další zastavení stojí vyhlídka na dvě jezera Lagoa Rasa a Lagoa Funda das Lajes.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

5) Velrybářské muzeum v Santa Cruz

Azořané patřili k vyhlášeným velrybářům. Pokud se chcete dozvědět něco z historie, můžete navštívit tehdejší továrnu, nynější muzeum Fábria da Baleia do Boqueirao. Nachází se prakticky vedle letiště v Santa Cruz.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

6) Přírodní bazénky v Santa Cruz (Piscina Natural Buena Vista)

Na Floresi téměř žádnou pláž nenajdete, zato míst pro koupání je tu více. Zavítat můžete třeba k bazénkům v Santa Cruz. Na výhledu nad bazénky je příjemné malé bistro/bar, kde můžete zahnat hlad.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

7) Koupání s výhledem na vodopády ve Faja Grande

Pokud si potrpíte na krásné scenérie, vykoupejte se i na pobřeží ve Faja Grande. Místní „koupaliště“ má i plavčíky. Jediné, na co je třeba si dát pozor, jsou růžové měchýřnatky – medúzy, které dokáží způsobit opravdu nepříjemné popáleniny. Pokud v moři uvidíte něco jako růžové sáčky, rozhodně se koupat nechoďte.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Treky na ostrově Flores

1) Ponta Delgada – Faja Grande, PR 01

 • 12,9 km, 4,5 h

Nádherný trek vás provede po krásných vyhlídkách na oceán ze severního městečka Ponta Delgada až do Faja Grande. Po cestě můžete navštívit maják Farol de Albernaz, kochat se výhledem na útesy i vodopády a na závěr se můžete schladit v oceánu nebo pod vodopádem Poco do Bacalhau.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

2) Lajedo – Faja Grande, PR 02

 • 13,1 km, 3,5 h

Do Faja Grande vs dovede i druhý trek – tentokrát ale z druhé strany. Po cestě se zastavíte na překrásné vyhlídce Miradouro do Portal a určitě si nezapomeňte udělat i odbočku na Poco da Ribeira do Ferreiro.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

3) Miradouro das Lagoas – Poco do Bacalhau, PR 03

 • 7,3 km, 3 h

Osobně můj nejoblíbenější trek. Začíná u jezer a pozvolna klesá k pobřeží. Myslím, že to je trek s největší hustotou hortenzií na ostrově. Často vám nezbyde nic jiného než se mezi květy doslova brodit. A teď si k tomu ještě představte nejprve výhledy na jezera a následně na oceán. Luxusní!

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

4) Faja de Lopo Vaz, PR 04

 • 3,4 km, 2 h

Krátký trek po jižním pobřeží. Trek vás zavede na vyhlídku da Faja de Lopo Vaz, dále na pláž de sixos basálticos i na farmářská políčka.

Jednodenní výlet na ostrov Corvo

Z ostrova Flores určitě stojí zato si udělat výlet na nejmenší z 9 azorských ostrovů – Corvo. Můžeme doporučit Carlose Mendes a jeho ExtremeOcidente. S jeho červenou lodí vás vezme totiž nejen na ostrov Corvo, ale po cestě se podíváte i na delfíny a velryby a proveze vás mezi úchvatnými útesy ostrova Flores, uvidíte vodopády ústící do moře i pobřežní jeskyně.

1)  Útesy a vodopády ostrova Flores

Nejprve vás čeká cesta podél úchvatného pobřeží.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

2) Jezera v samotném kráteru

Po příjezdu na ostrov si vezměte taxíka, který vás vyveze na vrchol ke kráteru. Nemusíte se bát, že vás oberou, všichni mají stejnou cenu. Toho času 10 euro za osobu na vrchol a zpátky. Nejhezčí pohled na kráter a jeho jezera je shora, doporučujeme vydat se na jeden z nejvyšších bodů na okraji kráteru – k vysílači.

Dále se můžete projít dolů k jezerům – okolo vede trek, jen si nezapomeňte hlídat čas odjezdu lodě.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

3) Přistání proklatě nízko

Pokud chcete neobvyklý zážitek, kdy vám těsně nad hlavou přistává letadlo, mrkněte na rozpis zdejšího letiště a pokud budete mít štěstí, běžte si počkat na začátek přistávací dráhy, který je asi 2 minuty od přístavu.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

4) Historické mlýny

Za vidění stojí i historické mlýny Moinho de Vento do Agostinho a Moinho de Vento do Gó, které najdete hned u letištní budovy.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

5) Pozorování delfínů a velryb

No a na závěr – po cestě zpět na Flores, vás čeká pěkná podívaná. Zdejší velryby a delfíni se zdá se totiž moc nebojí a vy si tam budete moci užít parádní divadlo.

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Pico

Dominantou tohoto ostrova je monumentální a špičatý vulkán Mount Pico. Můžete se vydat na treky v okolí nebo přímo na vrchol. Pro výstup je ale třeba se nejprve registrovat na Casa da Montanha. Dále stojí za shlédnutí:

 • Historická vinice v lávovém poli Paisagem da Cultura da Vinha (zapsané v UNESCO)
 • Jeskyně a lávový tunel Gruta das Torres
 • Museum vína Museu do Vinho do Pico
 • Lagoa do Capitão
Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Terceira

Místa která stojí za návštěvu na ostrově Terceira:

 • Lávový tunel Algar do Carvao
 • Vulkán Monte Brasil
 • Vyhlídka Serra do Cume
 • Jeskynní systém Gruta do Natal
 • Vulkanický park Furnas do Enxofre
 • Zahrady Duke of Terceirra

Sao Jorge

 • Fajana de la Caldera de Santo Cristo
 • Laguna Fajã dos Cubres
 • Vulkán Pico da Esperança
 • Přírodní koupaliště Piscina Natural „Simão Dias“
 • Přírodní oblouk Arco Natural de Velas
 • Maják Ponta dos Rosais

Faial

 • Vulkán Capelinhos
 • Cabeço Gordo a celý centrální kráter
 • Zátoka a pláž Praia do Porto Pim
 • Volcano Interpretation
 • Maják Ponta dos Capelinhos

Graciosa

 • Termální prameny Termas Do Carapacho
 • Jeskyně Furna Do Enxofre Caldeira
 • Porto Afonso

Santa Maria

 • Aveiro Cascade
 • Poço da Pedreira
 • Pico Alto
 • Jeskyně Gruta do Figueiral
 • Cascata da ribeira do Maloás
 • Forte de São Brás

Máte-li nějaká osobní doporučení nebo postřehy, které by se mohli hodit i dalším cestovatelům, určitě nám napište!

Mapa Azorský ostrovů se všemi body

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Azorských ostrovů se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit při cestování po Azorech.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Mapa nebo Maps.me. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Azorské ostrovy od A do Z – praktické tipy, treky i top místa

Čtěte také:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Azory od A do Z

Praktické tipy na cestování na Azorské ostrovy:

Mapa s nejzajímavějšími místy na Azorech:

Zde najdete ke stažení podrobnou mapu se všemi nejzajímavějšími místy, která stojí za to navštívit na Azorech.

Pomohl vám článek – Azorské ostrovy? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

5/5 - (4 votes)

Napsat komentář