Ostrov Koh Mook od A do Z: Váš průvodce Thajskem

Koh Mook (někdy také Ko Muk) je malý malebný ostrůvek v Andamanském moři. Najdete tu bílé písečné pláže s vysokými kokosovými palmami i krásné korály s bohatým podmořským životem. Velkou část ostrova tvoří džungle. Díky své velikosti je Koh Mook ideální destinací pro všechny, kteří se chtějí vyhnout davům turistů. Pokladem ostrova je smaragdová jeskyně, kterou se dá za odlivu proplout do nádherné laguny.

Doprava – Jak se na Koh Mook dostat?

Nejjednodušší způsob dopravy z pevniny je koupit si na nádraží ve městě Trang kombinovaný lístek od nějaké z dopravních společností. Stačí se zeptat na stánku, tam vám velice rádi poradí. Kombinovaný lístek zahrnuje dopravu minivanem do přístavu Kuan Tung Ku Pier a následnou plavbu lodí na Koh Mook.

Koh Mook – Aktivity a výlety

Smaragdová jeskyně – Emerald Cave

Smaragdová jeskyně (thajsky Tham Morakot) patří k tomu nejlepšímu, co můžete na Koh Muku zažít. Jeskynním systémem se můžete dostat až do krásné laguny s písečnou pláží – bývalé pirátské skrýše. Jeskyně je 80 metrů dlouhá a pokud se sem vydáte na vlastní pěst, budete potřebovat baterku (nejlépe voděodolnou čelovku). Do jeskyně se dá dostat s organizovaným výletem nebo soukromou „long tail“ lodí.

Vjezd do laguny ze Smaragdové jeskyně, Koh Mook (Ko Muk) Thajsko
Vjezd do laguny ze Smaragdové jeskyně, Koh Mook

Organizované výlety nemají takové kouzlo (ze všech okolních ostrovů sem jezdí jedna loď za druhou). Proto doporučujeme vyrazit sem na vlastní pěst na kajaku. Budete tak mít šanci ocitnout se v laguně úplně sami a na jak dlouho budete chtít. Voda v jeskyni má úžasnou barvu! Na fotky doporučujeme GoPro nebo minimálně voděodolný obal na mobil (nám se při focení podařilo jeden mobil utopit).

Pozor na příliv

Důležitá věc, kterou byste si měli pohlídat, jsou časy přílivu a odlivu. Vydejte se tam v čase odlivu, kdy jeskynní bez problémů propádlujete až do laguny. Pokud je předpověď odlivu příznivá, vyrazte sem klidně velmi brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů, kteří sem přijíždějí z ostatních ostrovů.

Šnorchlování

Kolem ostrova najdete hezká místa pro šnorchlování. Můžete buď vyrazit na kajaku nebo se na hezká šnorchlovací místa nechat zavézt lodí.

Kajak

Vypůjčte si kajak a vyrazte na průzkum! Rozhodně můžeme doporučit celodenní výlet kolem ostrova. Koh Mook se dá snadno celý objet dokola. Po cestě se můžete zastavit na plážích, ve smaragdové jeskyni a podle chuti šnorchlovat.

Takto vypadá cesta na kajaku z Charlie Beach až do Smaragdové jeskyně:

Koh Mook – Nejhezčí pláže

Savalai Beach (Pláž Ao Kham)

Pláž Savalai je nejhezčí pláží ostrova, která dostala svoji přezdívku podle stejnojmenného resortu Sivalai Beach Resort. Resort totiž leží na písečném výběžku, který je za odlivu ještě větší. Na obou stranách je krásná pláž s průzračnou vodou a dostanete se sem pěšky i pokud zrovna v Sivalai Resortu nebydlíte.

Podívejte se na záběry Savalai Beach z dronu:

Charlie Beach (Pláž Haad Farang)

Pláž Haad Farang dostala svoji přezdívku opět díky přilehlému resortu s názvem Charlie Beach Resort. Z vesnice se sem dostanete jednoduše pěšky asi za půl hodinku chůze nebo si můžete naskočit na mototaxi. Z Charlie Beach si můžete vychutnat západ slunce i výhled na blízký ostrov Koh Kradan. Občerstvit se můžete u nedalekého baru nebo v některé z restaurací, které budete potkávat po cestě k Charlie Beach.

Sabai Beach

Na tuto pláž je to pořádný kus cesty pralesem, pohodlnější je sem dopádlovat. Sabai Beach je v krásné zátoce a díky její nedostupnosti tu mnoho lidí nenajdete. Zázemí tu také žádné nehledejte, je to jednoduše jen krásný kus přírody.

Pohled ze Sabai beach na moře.
Pohled se Sabai beach na moře

Ao Lo Dang Beach

Sama o sobě tato pláž není tak pěkná, ale je tu krásné potápění. Opět se sem dostanete buď pěšky džunglí nebo na kajaku. Na této pláži jsme nepotkali ani živáčka.

Výlet na sousední ostrovy Koh Ngai a Koh Kradan

Máte-li chuť prozkoumávat okolí, vypravte se i na sousední ostrovy Koh Ngai nebo Koh Kradan. Můžete se tam vydat na jednodenní výlet, ale proč tam rovnou pár nocí nezůstat. Koh Kradan i Koh Ngai mají rovněž krásné pláže a uvidíte pro změnu něco jiného. Odtud se dá dále pokračovat na Koh Lantu nebo Phuket, což jsou výrazně rušnější ostrovy v porovnání s Koh Mukem.

Koh Kradan má nádherné pláže
Koh Kradan má nádherné pláže

Koh Mook a ubytování

Možností ubytování je na Koh Mooku hodně, a to od přespání ve vlastním stanu po nádherné bungalovy na pláži. Záleží čistě na vašich očekáváních a rozpočtu.

Destinací č. 1 je Koh Mook Sivalai Beach Resort, který nabízí ubytování na překrásném písečném výběžku s vysokými palmami a pravděpodobně nejkrásnější pláží ostrova. Resort získává vynikající hodnocení za služby i vybavení. Snídaně je v ceně.

Mezi Čechy jsou nejoblíbenější Mookies Bungalows. Nabízí příznivé ceny a nacházejí se nedaleko Charlie Beach (což je skvělá lokalita). Mookies Bungalows mají velmi dobré hodnocení. Restauraci můžeme doporučit i my.

Mezi levné varianty ubytování patří Koh Mook Garden Beach Resort. Pokud nechcete bungalow a máte vlastní stan, je na místě možné domluvit i tuto variantu. K dispozici je bazén a můžete si tu vypůjčit i kajaky.

Kdy vyrazit na Koh Mook?

Hlavní sezona v oblasti Andamanského moře trvá od prosince do března. V tomto období můžete čekat slunečné počasí i nejméně deštivých dnů. Průměrné teploty se pohybují kolem 27 – 29 °C. Duben ještě také stojí za návštěvu. V květnu přichází období dešťů. Vyhnout byste se měli zejména období od srpna do poloviny listopadu.

Aktuální počasí

Provincie TRANG Počasí

Průměrné teploty a srážky na ostrově Koh Mook

Nejlepší počasí čekejte od prosince do března
Nejlepší počasí čekejte od prosince do března

Koh Mook – Praktické tipy

 • Vezměte si dostatek hotovosti. Na ostrově
  je jediný bankomat, který naleznete hned na výstupu u hlavního mola
  v malém obchůdku PK Minimart. Za výběr si zde účtují 5 % z transakce.
 • Ceny jsou podobné jako jinde
  v Thajsku, v porovnání se sousedními ostrovy Koh Ngai a Koh Kradan je
  Koh Mook o něco levnější.
 • Elektřina – po celém Thajsku najdete
  kombinaci různých typů zásuvek (A, B, C), které se liší hotel od hotelu, proto
  si adaptér s sebou raději vezměte. Napětí je 220 V, frekvence 50 Hz.
 • Očkování – povinná nejsou žádná, ale
  do Thajska se obecně doporučuje očkování proti žloutence typu A, B a Břišnímu
  Tyfu.
 • Voda z kohoutku není pitná.

Mapa ostrova Koh Mook se zajímavými body

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavými místy ostrova Koh Mook. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Koh Mook Mapa

Thajské ostrovy – kam dál?

Thajsko je plné krásných ostrovů! Kam se vydáte na další? Připravili jsme podrobné průvodce i pro následující ostrovy:

Preferujete dovolenou s cestovkou? Vyberte si jeden ze zájezdů do Thajska.

Tady je malá ochutnávka. V čase od 2.22 uvidíme průjezd Smaragdovou jeskyní:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Ostrov Koh Mook

FAQ – Často kladené otázky

Počasí a kdy na Koh Mook vyrazit?

Hlavní sezona v této oblasti trvá od prosince do března. Teploty se pohybují kolem 27 – 29 °C. Naopak vyhnout byste se měli období dešťů, které trvá od srpna do poloviny listopadu. Více o počasí čtěte zde.

Co zažít na ostrově Koh Mook?

Smaragdová jeskyně patří k tomu nejlepšímu, co může ostrov Koh Mook nabídnout. Jeskynním systémem můžete proplavat až do krásné laguny s písečnou pláží. Více o jeskyni čtěte zde.

Jaké jsou nejhezčí pláže ostrova?

Mezi nejhezčí pláže ostrova patří Savalai Beach s nádherným bílým pískem a Charlie Beach. Více o plážích čtěte zde.

Kde se na ostrově Koh Mook ubytovat?

Nejoblíbenější oblastí je Savalai Beach, dále potom okolí Charlie Beach. Více tipů k ubytování čtěte zde.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!