Koh Tao, Thajsko – kompletní průvodce: pláže, aktivity, výlety, ubytování

Koh Tao je jedním z nejhezčích ostrůvků Thajského zálivu. Má pouze 21 km² a jeho pravý poklad se ukrývá pod vodou. Pokud totiž hledáte ráj pro potápění, je jím právě Koh Tao. Lidé z celého světa se sjíždí právě sem, aby si tu udělali potápěčkou certifikaci. Bohatě vám postačí i šnorchlovací set! Podvodní svět ostrova je neuvěřitelně pestrý, spatříte tu i žraloky! Na rozdíl od větších ostrovů jako Koh Samui nebo Koh Phangan je Koh Tao značně klidnější. Pro poklidnou a nerušenou dovolenou doporučujeme východní pobřeží. Rozhodně nesmíte vynechat přilehlý Ko Nang Yaun s nádhernou vyhlídkou, bílým pískem a azurovou vodou.

Jak se na Koh Tao dostat?

Z Bangkoku na Koh Tao

Z Bangkoku se nabízí různé možnosti, jak se na Koh Tao dostat. Nejrychlejší i nejdražší možností je kombinace letadla a trajektu. Letět můžete na nejbližší letiště v okolí – buď Chumphon, Surat Thani nebo na sousední Koh Samui. Letenky po Asii má většinou nejvýhodnější Momondo.

Pozemní variantou pro přiblížení do přístavu je buď vlak nebo autobus. My můžeme jednoznačně doporučit lůžkový noční vlak, který je nejpohodlnější možností. Cesta vlakem z Bangkoku do Chumphonu trvá okolo 8 hodin.

Jízdenky i jejich různé kombinace můžete online rezervovat na 12Go. Vlakové jízdenky jsou sice občas na nádraží levnější, ale riskujete, že vlaky už budou plné a vy budete muset několik hodit čekat.

Pro Thajsko jsou typické tzv. "long tail boats"
Pro Thajsko jsou typické tzv. „long tail boats“

Ferry (trajekt) Chumphon – Koh Tao

Z Chumphonu se trajektem na Koh Tao dostanete 3x denně. Trajekt vyjíždí v 7:00, 13:00 anebo noční trajekt ve 23:00. Plavba přes den trvá 1h 45 minut. Noční nákladní trajekt má lůžkovou úpravu a plavba trvá 6 hodin. Jízdenky můžete rezervovat předem zde nebo následně v přístavu.

Ferry (trajekt) Surat Thani – Koh Tao

Ze Surat Thani se na Koh Tao můžete dostat buď z přístavu přímo ve městě Surat Thani nebo v Donsaku:

  • Společnost Lomprayah vyjíždí přímo ze přístavu v Surat Thani. Protože loď zastavuje na ostrovech Koh Samui i Koh Phangan, je potřeba počítat s dobou plavby okolo 5 hodin.
  • Další o něco levnější variantou je kombinovaný lístek na autobus a loď, která vyjíždí ze vzdálenějšího Donsaku (tzv. „Joint ticket“)

Pokud trávíte noc v Surat Thani, můžete se na možnosti a aktuální ceny zeptat na recepci. Dopředu si jízdenky můžete koupit online zde, kde se dají najít právě kombinované „joint tickets“.

Pokud sháníte ubytování v Surat Thani můžeme doporučit 4Hearts Loft House s neuvěřitelně ochotným personálem (odvoz do přístavu poskytují zdarma).

Ferry (trajekt) mezi ostrovy Koh Phangan – Koh Samui – Koh Tao

Ferry na sousední ostrovy Koh Phangan a Koh Samui je součástí trajektových linek mezi ostrovy a pevninskými přístavy Surat Thani, Donsak a Chumphon. Pokud jste tedy již na některém z ostrovů, není nic jednoduššího, než se zeptat na recepci svého hotelu nebo si lístek koupit přímo v přístavu.

Letenky z ČR do Thajska

Nejčastější trasou je Praha – Bangkok a takové letenky většinou seženete v cenovém rozmezí 13–15 tisíc Kč. Zkuste se podívat na možnosti letenek přes Skyscanner.

Koh Tao a počasí – kdy vyrazit?

Nejlepší období pro návštěvu ostrova Koh Tao začíná v druhé polovině prosince a trvá zhruba do poloviny dubna. Průměrná teplota se pohybuje okolo příjemných 28 do 32 °C. Od května do září počasí není úplně špatné, ale musíte občas počítat i s nějakou tou přeháňkou. Vyhnout byste se měli nejdeštivější monzunové sezoně, která je během října a listopadu.

Koh Tao teploty

Aktivity na ostrově Koh Tao

Na tomto želvím ostrově (jak bývá Ko Tau přezdíváno), naleznete mnoho možností a aktivit, jak se zabavit. Absolutní jedničkou a TOP aktivitou je potápění a šnorchlování. Tak bohatý podmořský život jinde neuvidíte! Alespoň tedy ne v takové koncentraci.

Získejte potápěčskou PADI licenci

Na Koh Tao si přijíždí udělat potápěčský kurz lidé napříč celým světem. Mohou za to jak příznivé ceny, tak podmořský ráj. Základní kurz na licenci PADI – tedy licenci Profesionální asociace potápěčských instruktorů, vás přijde na Koh Tau zhruba na 8 200 Kč a trvá 4 celé dny. Čeká vás školení i ponory v praxi. Kurzy můžete objednávat zde.

Koh Tao je rájem potápění, Thajsko
Koh Tao je rájem potápění

Šnorchovací tour kolem ostrova

Pokud si nezajedete na šnorchlovací tour kolem ostrova, snad jako byste na Koh Tao ani nebyli! Tenhle šnorchlovací výlet rozhodně stojí za to. Uvidíte tisíce pestrobarevných rybiček, a dokonce i žraloky. Loď vám zastaví na těch nejkrásnějších místech okolo ostrova, a navíc vás čeká i oběd a občerstvení během dne. Ráno vás vyzvednou u hotelu a večer vás dovezou zpátky. Společností i různých tour je na ostrově více, my byli velmi spokojení s Oxygen tour.

Při šnorchlovací tour se podíváte na ta nejlepší místa, Koh Tao Thajsko
Při šnorchlovací tour se podíváte na ta nejlepší místa

Navíc se s touhle šnorchlovací tour podíváte i na ikonický ostrůvek Koh Nang Yuan.

Koh Nang Yuan

Téměř na všech fotografiích z Koh Tao uvidíte pohled z vyhlídky na přiléhajícím ostrůvku Koh Nang Yuan. Máte hned několik možností, jak se se podívat:

  • Při šnorchovacím výletu – celodenní šnorchlovací tour zastavuje i na Koh Nang Yuanu. Jedinou nevýhodou je, že máte na návštěvu ostrůvku omezený čas. Na ostrov se vybírá vstupné 100 THB, ale většinou již bývá zahrnut v poplatku za celou šnorchovací tour.
  • Soukromou lodí – další možností je zaplatit si soukromou „long tail boat“.
  • Kajakem – pokud se na ostrov rozhodnete dopádlovat sami, má to jen samé výhody. Budete mít neomezeně času si vyšlápnout na vyhlídku, relaxovat na pláži i prozkoumat krásný podvodní svět. Navíc nebudete platit vstupné na ostrov, které se vybírá po příjezdu lodí k molu, ani vám nikdo nebude kontrolovat, jestli s sebou v kajaku máte vodu v PET lahvi. Jediné, co zaplatíte je půjčovné za kajak.
Koh Nang Yaun - nádherný malinký ostrůvek na který můžete z Koh Tao za několik minut dopádlovat nebo se tam svézt lodí
Koh Nang Yaun – nádherný malinký ostrůvek na který můžete z Koh Tao za několik minut dopádlovat nebo se tam svézt lodí

Poznámka: Na ostrově jsou zakázány PET lahve. Kontroluje se u výstupu z lodi.

Lezení

Na Koh Tau najdou fanoušci sportovního lezení přes 70 různých cest napříč ostrovem. Od skalních stěn po útesy nad mořem i oblasti ideální pro bouldering. Půjčovnu lezeckého vybavení i kurzy mají Goodtime Adventures.

Cliff jumping

Adrenalinoví nadšenci by neměli minout Tanote Bay, kde se nachází perfektní skála pro cliff jumping s 12metrovým skokem. Je zde trvale ukotvené lano, po kterém můžete vyšplhat nahoru. Dole vás čeká křišťálově čistá voda s bezpečným dopadem.

Cliff jumping
Cliff jumping

Paddleboarding (SUP) a další vodní sporty

Jste-li fanoušky paddle boardů, můžete zajít do půjčovny paddle board a rovnou vyrazit na výlet k nejbližšímu korálovému útesu. Půjčovny najdete na Sairee a Chalok Baan Kao. Škála vodní sportů se tu rozšiřuje, a tak můžete vyzkoušet i wakeboarding nebo kite surfing. 

Jóga

Do Thajska se jezdí také za jógou. I na Koh Tau najdete místa, kde si jógu zacvičit a zarelaxovat. Na jihu ostrova je to např. studio Oceansound, u Sairee beach potom Shambhala Yoga studio.

Jóga je v Thajsku oblíbená
Jóga je v Thajsku oblíbená

Zajďete na palačinky

Že jste ještě nezkusili thajské palačinky? Tak to musíte napravit. Obzvlášť pokud máte rádi sladké. Až budete procházet centrem kolem přístavu, zajisté narazíte na pojízdné stánky s palačinkami. Mají různé druhy. Naše oblíbené byly ty s Nutellou. Umí ale i palačinky na slano s vajíčkem nebo další sladké příchutě s různým druhem ovoce. Vybere si každý. Cenově začínají kolem 40 THB.

Lekce vaření thajské kuchyně

Thajsko je vyhlášeno pro svou výbornou kuchyni, a pokud vám zachutnalo tak, že byste se rádi něco sami naučili vařit, můžete vyzkoušet nějaký ten thajský kurz vaření. Naučte se hned 3 chody na Thai Cooking class. Najít se dají i další kurzy.

Proč nezkusit lekci vaření thajské kuchyně?
Proč nezkusit lekci vaření thajské kuchyně?

Půjčte si motorku a vyrazte na průzkum

V blízkosti přístavu Mae Hat najdete hned několik půjčoven. Půjčovné se pohybuje kolem 200 THB za den a jako zálohu po vás pravděpodobně budou chtít pas nebo vyšší částku v hotovosti. Můžete si tak zajet třeba na další pláže.

Pláže a nejlepší místa na šnorchlování na Koh Tao

Sairee Beach – pláž

Sairee beach je nejoblíbenější i nejdelší pláží ostrova. Je dlouhá téměř 2 kilometry a leží prakticky hned vedle přístavu Mae Hat. Najdete tu plno restaurací, barů, ubytování, potápěčských center i dalších aktivit. Ze Saiiree beach si můžete vypůjčit kajak a pohodlně dopádlovat na Koh Nang Yuan.

Sairee Beach, Koh Tao Thajsko
Sairee Beach

Chalok Baan Kao Bay – pláž

Malá vesnička v zálivu s třetí největší pláží ostrova, kde najdete restaurace, resorty i potápěčská centra, pěšky se bez problémů dostanete na Freedom Beach, malou soukromou pláž, kde za vstup zaplatíte 50 THB nebo si koupíte drink.

Aow Leuk Bay – pláž

V překladu hluboký záliv, nabízí opět nádherné místo pro šnorchlování, krásný bílý písek, palmy a nedaleký Shark Island z tohoto zálivu činí ideální místo, kde strávit odpoledne.

Aow Leuk Bay - čistá pláž i voda, Koh Tao Thajsko
Aow Leuk Bay – čistá pláž i voda

Sai Nuan Beach – pláž + šnorchlování

Malinká a dobře schovaná pláž má velmi poklidnou atmosféru, která připomíná Koh Tao v době 80. a 90. let, kdy se tu turistický ruch teprve rozvíjel. Zaplavte si ke skupinám kamenů, které jsou domovem pro rozmanité druhy ryb, spatřit zde můžete např. Barakudu a spoustu dalších.

Tanote Bay – pláž + šnorchlování

Zátoka s krásnou pláží obklopená kameny, ze kterých se báječně skáče do vody i perfektní místo pro šnorchlování! Spatříte tu barevné rybičky i Murénu. Šnorchlovací vybavení si můžete půjčit u baru za 50 THB.

Thian Og Bay – Shark Bay – pláž + šnorchlování

Poklidné místo v soukromé zátoce, s vysokými kokosovými palmami. Veřejný přístup na pláž je od resortu Villas Del Sol a poté dolů po chodníčku a po schodech za šipkami. Své jméno „Shark Bay“ nemá tento záliv pro nic za nic. Můžete tu skutečně spatřit neškodného žraloka černoploutvého. Abyste jej mohli pozorovat, musíte vyplavat asi 250 m ze zátoky, kde je voda 3-4 m hluboká. Žraloky můžete pozorovat spíše po levé straně zátoky. Budete-li mít štěstí, uvidíte i želvy.

 Thian Og Bay, rovněž Shark Bay - žraloky zde opravdu uvidíte, Koh Tao Thajsko
Thian Og Bay, rovněž Shark Bay – žraloky zde opravdu uvidíte

Sai Daeng Beach – pláž + šnorchlování

Malá, zato moc hezká pláž. Je to nebližší místo odkud se vydat na 800 m vzdálený Shark Island. Nabízí krásné šnorchlování podél pobřeží a opět máte možnost spatřit zde i mořské želvy či žraloky černoploutvé.

Sai Daeng, v pozadí Shark Island, Koh Tao Thajsko
Sai Daeng, v pozadí Shark Island

Nejlepší místa pro šnorcholování na Koh Tao

Mango Bay

Tato zátoka získala své jméno podle četných mangovníků. V zátoce je jen malinká pláž, zato je to jedno ze tří TOP míst pro potápění. Tyrkysová voda, korálové útesy a bohatý podmořský život.

Shark Island

Jedno z dalších úžasných míst k potápění i šnorchlování. Z pláží Aow Leuk nebo Sai Daeng Beach tam můžete během 10 minut dopádlovat na kajaku 

Hin Wong Bay

Další zátoka s korálovým útesem, která se řadí mezi TOP místa pro šnorchlování a potápění, po jejím obvodu uvidíte obří balvany a pod vodou hejna sardinek. Dá se sem dojet lodí, na motorce anebo i pěšky (ze Sairee to je zhruba hodina).

Hi Wong Bay - další šnorchlovací zastávka, Koh Tao Thajsko
Hi Wong Bay – další šnorchlovací zastávka

Laem Thian

V této zátoce uvidíte i ryby, které nejsou zcela běžné v ostatních částech ostrova. Spatříte tu např. Ploskozubce vysokočelého či Bodloha bezrohého a opět budete mít možnost spatřit i žraloky. Místo je také vyhlášeným místem pro skoky do vody, můžete si skočit ze 3, 9 nebo dokonce i 12 metrů. Zajímavé skalní formace tu vytvořily i podvodní tunely, kterými lze proplavávat.

Ubytování na Koh Tao

Sairee Beach – Oblíbeným resortem na severním konci Sairee beach (blízko Koh Nang Yuanu) je Koh Tao Coral Grand Resort. Pokud hledáte levné, základní ubytování u přístavu nabízí Jom Jam House.

Chalok Baan Kao Bay – výborný poměr cena výkon nabízí Assava Dive Resort, vyhledávaný je i Big Fish Resort Koh Tao.

Tanote Bay – Skvělá cenu, služby i lokalitu nabízí skvěle hodnocený Montalay Beach Resort, levnější variantou je pobyt v jejich Montalay Eco Cottages.

Hin Wong Bay – V této oblasti jsou skvělé Hin Wong Apartments Dive & Snorkel Resort.

Závěrem máme TIP na kouzelnou soukromou zátoku s pláží v malinké Janson BayCharm Churee Villa.

Mapa ostrova Koh Tao

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s nejkrásnějšími plážemi i všemi zajímavými místy ostrova Koh Tao. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Mapa Koh Tao

Festivaly a oslavy na Koh Tao

Songkran – Thajský Nový Rok aneb velká vodní bitva

Každým rokem se 13. a 14. dubna slaví Songkran, který je ve znamení očisty. 13. duben je zároveň Thajský Nový rok a tradice s poléváním vodou symbolizuje očistu od špatných skutků, aby se do Nového roku vstoupilo s „čistým štítem“. Zapojit se do polévání může naprosto každý!

Loi Kratong Day

Tento den se slaví za 12. úplňku v roce, tedy v listopadu. Oslavy přináší symboliku zbavování se neštěstí. Na moře se při něm vypouštějí lodičky ve tvaru lotosových květů. Hlavní dějištěm různých představení je molo v Mae Haad.

Koh Tao Underwater World Festival

Tyto oslavy se konají každoročně zhruba v polovině června a jsou věnovány ochraně životního prostředí a podmořského života. Konají se úklidy pláží i mořského dna, ve městě jsou představení i workshopy s informacemi o ochraně životního prostředí.  

Tipy na závěr

  • Elektřina – po celém Thajsku najdete kombinaci různých typů zásuvek (A, B, C), které se liší hotel od hotelu, proto si adaptér s sebou raději vezměte. Napětí je 220 V, frekvence 50 Hz.
  • Očkování – povinná nejsou žádná, ale do Thajska se obecně doporučuje očkování proti žloutence typu A, B a Břišnímu Tyfu.
  • Voda z kohoutku není pitná.

Chci jet na Koh Tao!

Pokud vám článek pomohl, můžete nám udělat radost a koupit si letenky a zarezervovat ubytování přes naše odkazy. Nestojí vás to nic navíc a my z toho budeme mít malou provizi, kterou využijeme na další chod webu.

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít nejlevnější zpáteční letenky.

Podívejte se na super video o Koh Tao:

Kam dál?

Ang Thong Marine Park

Krásná vyhlídka na národní park Ang Thong
Krásná vyhlídka na národní park Ang Thong

Národní park Ang Thong je ideální pro jednodenní i vícedenní výlet. Pokud máte rádi klid, doporučujeme tam alespoň jednu noc zůstat! Nadšení budete zejména pokud máte rádi kajak. Národní park totiž tvoří malé ostrůvky, mezi kterými můžete pádlovat třeba celý den. Je tu krásná laguna, jeskyně, vyhlídka a v noci si můžete zaplavat se světélkujícím planktonem!

Přečíst si můžete našeho průvodce: Národní park Ang Thong – Perla mezi thajskými ostrovy.

Koh Samui

Koh Samui, Thajsko - praktický průvodce pro vaši cestu. Rady, tipy, nejhečí pláže, oblíbené aktivity, blog, doprava, ubytování + mapa s body ke stažení.
Jeden z mnoho chrámu ostrova Koh Samui

Koh Samui je ze všech těchto ostrovů největší. Líbit se vám bude zejména pokud máte rádi chrámy a objevujete nová zákoutí ostrova. Jsou tam také nejlepší night markets – večerní trhy s jídlem.

Bude se vám hodit: Koh Samui, Thajsko – rady, tipy a praktický průvodce pro vaši cestu.

Koh Phangan

Koh Phangan, známý především pro své Full Moon party
Koh Phangan, známý především pro své Full Moon party

Ostrov Koh Phangan je o něco menší než Koh Samui, ale stále je to oproti Koh Tau poměrně velký ostrov. Proslavený je zejména pro svoje velkolepé Full Moon party!

I ostrov na Koh Phangn pro vás máme průvodce: Koh Phangan, Thajsko – vše, co potřebujete vědět.

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Koh Tao, Thajsko - kompletní průvodce_ pláže, aktivity, výlety, ubytování

FAQ – často kladené otázky:

Kde se na Koh Tao ubytovat?

Na Koh Tao můžete vybírat ze spousty resortů, hotelů a hostelů, zde najdete naše tipy.

Jak se dostat na Koh Tao?

Letět můžete na nejbližší letiště v okolí – buď Chumphon, Surat Thani nebo na sousední Koh Samui.
Trajekty na Koh Tao jezdí buď z Chumphonu nebo ze Surat Thani.
Zde se dočtete více o dopravě na Koh Tao.

Mapa s nejkrásnějšími místy ke stažení:

Zde si stáhněte podrobnou mapu se všemi zajímavými místy, která stojí za to navštívit na Koh Tao.

Jaká je nejlepší období na návštěvu Koh Tao?

Nejlepší období pro návštěvu ostrova Koh Tao začíná v druhé polovině prosince a trvá zhruba do poloviny dubna. Průměrná teplota se pohybuje okolo příjemných 28 do 32 °C. Od května do září počasí není úplně špatné, ale musíte občas počítat i s nějakou tou přeháňkou.

Vyhnout byste se měli nejdeštivější monzunové sezoně, která je během října a listopadu.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Rate this post