Sopka Etna: Jak dlouho trvá výstup? Jak se dostat na Etnu? Co si s sebou na trek sbalit? Cena lanovky.Vše, co potřebujete vědět včetně osobních zážitků.
Etna je stále aktivní sopka. Vždycky mě moc lákalo ji zdolat. V únoru byla akce na velice levné letenky do městečka na úpatí vulkánu Catania, tak jsem si řekl proč ne v zimě! Dva akční kamarádi se přidali a dobrodružství bylo na světě!
Bylo to ještě zajímavější v tom, že jsme se museli sbalit do příručních zavazadel včetně spacáků, karimatek a stanu. Byl to boj, ale povedlo se.
Trek měsíční krajinou
Vystoupili jsme v městečku Nicolosi a vydali se na pěší cestu nahoru směr sopka Etna. Ještě než jsme našli první místo na spaní, potkali jsme smečku divokých psů, která kolem nás běhala a dost agresivně štěkala, když nás po chvíli nechali, dost jsme si oddechli. Po cestě jsme potkali dohromady snad 100 psů. V každé zahradě aspoň 5. Naštěstí za ploty. Našli jsme místečko v lese, kde jsme postavili stan a přespali první noc – netušili jsme, že to byla poslední noc, kdy se vyspíme 😀
Druhý den jsme vyrazili krajinou, která se dost podobala té měsíční. Půl dne stoupání po sopečných kamenech. Vypadalo to úplně jako měsíční krajina. Druhý půl den už po sněhu. Zdáli jsme poprvé viděli, jak Etna soptí – nejlepší to bylo za tmy, kdy byla vidět i rudá láva. Večer chvilka tepla v restauraci s wi-fi a po setmění jsme zalezli do nedalekého lesa postavit stan – byla to pro nás všechny premiéra spaní přímo na sněhu.
Chtěli jsme si uvařit večeři a ouha – zapomněli jsme koupit v obchodě zapalovač! Vydal jsem se tedy zpět k hotelu, kde bohužel zapalovač neměli, podařilo se mi naštěstí přemluvit kolemjdoucího Itala, který mi zapalovač dal. Během vaření k nám přišlo několik psů – tentokrát byli mírumilovní a vychovaní a tak nám nijak nevadili. Zatím… Jakmile jsme zalezli do stanu, psi si to ustlali vedle nás. Měli jsme tak krásné hlídače 🙂 To by bylo všechno krásné, kdyby hlídači každou hodinu hlasitě nezaštěkali 😀 Asi si umíte představit, jak krásně jsme se vyspali 🙂
Úžasné výhledy a parádní sjezd dolů
Ráno vyrazili na lanovku, která nám pomohla zdolat nějakých 800 výškových metrů (bez ní by bylo těžké stihnout vylézt nahoru za den). Dva naše batohy jsme se rozhodli nechat v restauraci, kde nám je ochotně schovali. Bylo vidět, že pro všechny je hlavní cíl právě sopka Etna, protože jedna jízda lanovkou stála 24 Euro, což bylo skoro stejně jako jednosměrná letenka… (Celodenní skipas stál 36 Euro).
Před výlezem nahoru jsme se ptali, jaké tam jsou podmínky a jestli potřebujeme sněžnice. Samozřejmě nám řekli, že bez průvodce se tam jít nedá. Tak jsme si řekli, že to aspoň zkusíme a překvapilo nás, že výstup nahoru nebyl nijak extra náročný. Byli jsme téměř jediní pěší, ale nahoru šlo také celkem dost skialpinistů. Sníh byl dostatečně tvrdý a nebořil se a šlo se příjemně. Bylo zajímavé, že čím jsme šli výš, tím sněhu ubývalo – bylo znát, že je země čím dál teplejší u vrcholu sopky. Nahoře už jsme občas šli bez sněhu čistě po sopečných kamenech, které byly dost teplé a bořily se víc než sníh.
Aktivní sopka Etna
Překvapilo nás, jak byla sopka aktivní – mysleli jsme si, že bude vybuchovat třeba 2x denně a ona chrlila sopečné kameny 2x za 15 minut 😀 Jednou dokonce vysoptila i rudou lávu. Tedy alespoň jeden kráter. Další dva krátery konstantně chrlily sirný dým, ke kterému jsme se jednou přiblížili a po nadechnutí už nikdy víc – v tom by se člověk hodně rychle udusil. Výhledy shora byly ale naprosto úchvatné! Dostali jsme se nad mraky, takže to na vrcholu vypadalo, jako když chodíme v nebi.
Cesta dolu byla také úžasná – celou horu jsme sjeli na Kluski (plastových vaničkách na boty). Byly naprosto ideální podmínky na sjezd a byl to velký zážitek. Sjezd ve volném terénu, kde si člověk může jet úplně kam chce a nepotká žádné lidi, je nepopsatelně krásný! Sjeli jsme z 3200m až do 1500m, kde už přestal být sníh. Krátké video z nočního sjezdu zde:
Sopka Etna v zimě
Celý výlet rozhodně stál za to! Sopka Etna je velký zážitek a shodli jsme se na tom, že výstup nahoru může být v zimě i lepší než v létě.
Jaké jsou hlavní výhody treku v zimě:
- Možnost sjet si celou sopku dolů na Kluski (nebo čímkoliv jiném) je největší plus zimního výstupu
- Nebylo nesnesitelné vedro (byla naopak zima, ale na to se dá obléci)
- Sníh byl schůdnější než sopečné kameny a sněhová krajina byla okouzlující.
Jak se dostat na Etnu z Catanie?
Nejjednodušší je doletět do městečka Catania, kam létá levně Ryanair. My letěli z Prahy s jedním přestupem v Miláně. Zpáteční letenky (pouze s příručním zavazadlem) nás vyšly na zhruba 2000Kč. Dá se letět i do Palerma, ale to je na opačné straně ostrova.
Z letiště jezdí pravidelný autobus do centra města a z centra pak autobusy do vesniček na úpatí sopky. Dá se jet do Nicolosi, Ragalna, Trecastagni,Zafferana Etnea nebo i přímo ke spodní stanici lanovky k hotelu Rifugio Giovanni Sapienza. Mi zvolili autobus do Nicolosi.
Jízdní řády se dají najít na této webové stránce:
https://www.aziendasicilianatrasporti.it/
Je pouze v Italštině, ale spojení není problém najít i bez její znalosti (horní odkaz v menu – „linee e orari“). Pozor ale, že ne vždy jízdní řády přesně sedí, je dobré tam být s předstihem. Náš vyhledaný autobus jel o 30 minut dříve.
Kde spát v Catanii?
Hotely a hostely v Catanii, které doporučujeme:
- Levné a dobré: Casa Andriego
- Luxusnější: Hotel Agathae
Kde spát pod Etnou?
My zvolili stan a až na štěkající psy to bylo super. Postavit se dá v podstatě úplně kdekoliv. Jednu noc jsme spali v lesíku asi 100 metrů od spodní stanice lanovky. Jen je dobré mít dobré karimatky a spacáky.
Druhá možnost je hotel Rifugio Giovanni Sapienza přímo u spodní stanice lanovky, kde mají mimochodem i výborné občerstvení a wi-fi.
Sopka Etna – jak dlouho trvá výstup?
Záleží, odkud vyrážíte. Čistý výšlap od spodní stanice lanovky a zpět se dá stihnout za jeden den. My dorazili autobusem do Nicolosi kolem 20:00 večer. Šli jsme ještě asi 3 hodiny, kde jsme přespali. Vstali jsme asi v 8:00 a šli celý den asi do 16:00 ke spodní stanici lanovky. Další den jsme vstali tak, abychom stíhali první jízdu lanovky v 9:00.
Cesta na vrchol trvala asi 4 hodiny, kde jsme asi hodinu pobyli a dali se zpátky na sjezd. Ten nám trval necelé 2 hodiny a u spodní stanice lanovky jsme byli kolem 16:00 těsně před setměním. V restauraci jsme si dali občerstvení a už za tmy sjeli další část do 1500 m, kde už přestal být sníh a my si mohli postavit stan na suchu. Poslední den jsme ráno došli asi za 2 hodiny do Nicolosi na zpáteční autobus.
Co si sbalit s sebou?
- Teplé oblečení – na vrcholu se teploty pohybují klidně kolem -15°C a také tam hodně fouká. Nicméně není to tak hrozné, protože se člověk zahřeje náročným výšlapem.
- Pořádné boty do sněhu – čím větší podrážka, tím lepší. Báli jsme se, že se to bude hodně bořit, ale nebylo to zas tak strašné. Sněžnice jsou samozřejmě nejlepší, ale zaberou hodně místa v batohu. Dalo se to v pohodě i bez nich.
- Pokud spíte ve stanu – teplý spacák a pořádnou karimatku na izolaci od sněhu.
- Dobrou čelovku – stmívá se velice brzy a není dobré uvíznout v horách v noci bez světla.
- Něco, na čem se dá sjet dolů – doporučujeme Klu-Ski, naprosto úžasná věc!
- Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy:
Sopka Etna je nezapomenutelný zážitek!
Celý výlet byl opravdu úžasný zážitek! Vidět Etnu soptit takto z blízka a poté si jí celou sjet dolů opravdu stojí za to! Běžte do toho!
Organizovaná tour na sopku Etnu
Pokud se nechcete zabývat plánováním, navigací a řešením bezpečnosti, můžete zvolit tuto Organizovanou tour na Etnu z Catanie. Má skvělá hodnocení!
Sopka Etna – Chci jet!
Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít nejlevnější letenku!
Čtěte také: Florencie: 15 nejkrásnějších míst + praktické info a mapa
Podívejte se na krásné video z výstupu na Etnu:
Další tipy pro vaše cestování:
Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.
1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!
- Na kratší cesty doporučujeme pojišťovnu AXA - zde pro vás máme 50% slevu.
- Na dlouhodobé pojištění doporučujeme ČPP - více informací najdete zde.
2) Kde rezervovat ubytování?
- Ubytování nejraději vyhledáváme přes Booking.com.
- Vyplatí se také porovnat s AirBnb.
- Přečtěte si také náš návod - Jak vyhledávat levné ubytování.
3) Jak hledat letenky?
- Letenky doporučujeme vyhledávat přes český Skyscanner.
- Přečtěte si náš kompletní návod - Jak chytře hledat levné letenky.
4) Jaké vybavení na cesty?
- Podívejte se na náš velký popis vybavení, které používáme na cestách.
5) Jak na půjčení auta?
- Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.
Uložte si na později a pro své kamarády:
Sopka Etna – FAQ – Často kladené otázky
Jak se dostat na Etnu?
Nejjednodušší je doletět do městečka Catania, kam létá levně Ryanair. Z letiště jezdí pravidelný autobus do centra města a z centra pak autobusy do vesniček na úpatí sopky. Dá se jet do Nicolosi, Ragalna, Trecastagni,Zafferana Etnea nebo i přímo ke spodní stanici lanovky k hotelu Rifugio Giovanni Sapienza. Zde se dočtete více o tom, jak se dostat na Etnu.
Jak dlouho trvá výstup na Etnu?
Čistý výšlap od spodní stanice lanovky a zpět se dá stihnout za jeden den. Cesta na vrchol trvá zhruba 4-5 hodin, cesta dolů 3-4 hodiny a počítejte, že třeba hodinu strávíte kolem vrcholu. Celkově tedy 8-10 hodin. Čtěte více o výstupu na Etnu.
Kde se ubytovat pod Etnou?
Dá se spát ve stanu v podstatě úplně kdekoliv.
Druhá možnost je hotel Rifugio Giovanni Sapienza přímo u spodní stanice lanovky, kde mají mimochodem i výborné občerstvení a wi-fi.
Dá se jít na Etnu v zimě?
Ano a má to dokonce své výhody:
1) Dolů se dá jet na lyžích nebo čemkoliv jiném.
2) Není nesnesitelné vedro na výstup.
3) Sníh je schůdnější než sopečné kameny.
4) Sněhová krajina je opravdu nádherná.
Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!
A ještě jeden dotaz, prosím 🙂
Vzali vám normálně stan do letadla? Měla jsem za to, že stan musí být v podpalubí už kvůli tyčím. Díky!
U stanu jsou problém kolíky, tyče jsou v 90% bez problémů, pokud jsou dobře zabalené a někde nečouhají ven. My jsme si brali stan bez kolíků a stavili ho vždycky v závětří mezi stromy. Dají se také pořídit plastové kolíky, které v pohodě projdou. Pokud jedete ve větší skupině, dá se to také vyřešit tak, že si koupíte jedno odbavené zavazadlo dohromady. Dáte tam všechny věci, co by nemusely projít a rozpočítáte si cenu.
Moc díky! 🙂
Skvělý, že poskytujete aktuální informace takhle rychle a přesně.
Přeju krásné další cesty,
Kamila
Ahoj, díky za supr článek! 🙂
Mám dotaz taky ohledně autobusů. Našla jsem jen stránku AST, dle které jezdí autobusy z Catanie k Rif. Giovani jednou denně v 8:15. Je ještě jiná možnost, jak se na toto místo dostat veřejnou dopravou nebo tahle stránka zahrnuje všechny dopravce? Přilétáme do Catanie okolo 16h a potřebujeme se ještě ten den co nejvíce přiblížit k Etně, nejlépe k Rifugio Giovani. Mohu poprosit o radu?
Ahoj Kamilo,
těší nás, že se Ti líbí náš článek. Dělal jsem podrobný průzkum k dopravě na Rifugio Sapienza a opravdu tam jezdí pouze jeden autobus denně v 8:15 ráno (v létě ještě druhý v 11:20 ráno). Máte tedy víceméně 4 možnosti:
1) Přespat v Catanii a vyrazit ráno – u spodní stanice lanovky budete v 10:15, což je pořád celkem včas na to, aby se dalo stihnout dojít na vrchol a vrátit se zpět k Rif. Sapienza.
2) Dojet do Nicolosi, přespat někde poblíž ve stanu a přistoupit do stejného autobusu ráno.
3) Dojet do Nicolosi a vyrazit odtud pěšky a přespat někde na půli cesty mezi Nicolosi a Rif. Sapienza. Je to ale 13km s obrovským převýšením.
4) Vzít si taxi – buď z Catanie nebo až z Nicolosi (tam si jen nejsem jist, jestli to vyjde levněji).
Moc si výstup na Etnu užijte, my na to pořád vzpomínáme!
Zdravím, nevíte jak často a v kolik jede poslední bus do Nicolosi? V létě jsme jeli taxíkem, ale teď chceme busem. Do Catanie priletime zítra v 20:00 večer. Dijy
Ahoj Tomáši,
to už bohužel nestihnete. Poslední autobus z centra Catanie jede pravděpodobně ve 20:10 a to se nejdřív musíte dostat do centra z letiště. První ranní jezdí v 5:00.
Jízdní řády jsou tady (těžko říct, jak moc jsou aktuální):
https://bellia.lns.infn.it/Hades-XIII-meeting-Nicolosi/public_buses.html
Ahoj!
Prosim. V jakem zimním měsíci jste šli na vrchol Etny? Moc by mi to pomohlo v plánování výstupu koncem března 🙂
Děkuji
Ahoj Kateřino,
na Etně jsme byli první týden v únoru. Koncem března na Etně končí zimní sezona, takže tam bude o něco méně sněhu a nebude možné jet dolů tak daleko. Nicméně výstup by i tak měl být v pohodě. Vždycky je ale dobré si předem zjistit počasí a klidně pár dní počkat, než se udělá hezky.