Zimní dobytí Etny

Etna – stále aktivní sopka. Vždycky mě moc lákalo ji zdolat. V únoru byla akce na velice levné letenky do městečka na úpatí vulkánu Catania, tak jsem si řekl proč ne v zimě! Dva akční kamarádi se přidali a dobrodružství bylo na světě!

Bylo to ještě zajímavější v tom, že jsme se museli sbalit do příručních zavazadel včetně spacáků, karimatek a stanu. Byl to boj, ale povedlo se. Doufali jsme, že na letišti rozměry nebudou moc řešit, ale hned při odletu z Prahy jsme museli batohy nacpat do “šuplíku” na kontrolu velikosti. Oblékli jsme na sebe co nejvíc oblečení, některé věci nacpali nenápadně do kapes a povedlo se projít.

Výrazy lidí k nezaplacení

Po příletu bylo v Catanii krásných 18°C a výrazy lidí, kteří koukali, jak jdeme kolem v oteplovákách, zimních bundách a rukavicích, byly k nezaplacení. Rychle jsme na sebe hodili kraťasy a vyrazili na autobus.

Autobusy v jižní Itálii by si zasloužily článek sami pro sebe. Vyhledané jízdní řády na internetu absolutně neseděly s těmi, co byly napsané na zastávce (tedy pokud tam vůbec byly). Na poslední autobus směr Etna jsme vyrazili raději s předstihem – což se ukázalo jako dobrý nápad, protože jel o půl hodiny dřív, než jsme vyhledali na internetu.

Výšlap měsíční krajinou

Měsíční krajina na úpatí Etny
Měsíční krajina na úpatí Etny

Vystoupili jsme v městečku Nicolosi a vydali se na pěší cestu nahoru směr Etna. Ještě než jsme našli první místo na spaní, potkali jsme smečku divokých psů, která kolem nás běhala a dost agresivně štěkala, když nás po chvíli nechali, dost jsme si oddechli. Po cestě jsme potkali dohromady snad 100 psů. V každé zahradě aspoň 5. Naštěstí za ploty. Našli jsme místečko v lese, kde jsme postavili stan a přespali první noc – netušili jsme, že to byla poslední noc, kdy se vyspíme 😀

Druhý den jsme vyrazili krajinou, která se dost podobala té měsíční. Půl dne stoupání po sopečných kamenech. Vypadalo to úplně jako měsíční krajina. Druhý půl den už po sněhu. Zdáli jsme poprvé viděli, jak Etna soptí – nejlepší to bylo za tmy, kdy byla vidět i rudá láva. Večer chvilka tepla v restauraci s wi-fi a po setmění jsme zalezli do nedalekého lesa postavit stan – byla to pro nás všechny premiéra spaní přímo na sněhu.

Chtěli jsme si uvařit večeři a ouha – zapomněli jsme koupit v obchodě zapalovač! Vydal jsem se tedy zpět k hotelu, kde bohužel zapalovač neměli, podařilo se mi naštěstí přemluvit kolemjdoucího Itala, který mi zapalovač dal. Během vaření k nám přišlo několik psů – tentokrát byli mírumilovní a vychovaní a tak nám nijak nevadili. Zatím… Jakmile jsme zalezli do stanu, psi si to ustlali vedle nás. Měli jsme tak krásné hlídače 🙂 To by bylo všechno krásné, kdyby hlídači každou hodinu hlasitě nezaštěkali 😀 Asi si umíte představit, jak krásně jsme se vyspali 🙂

Úžasné výhledy a parádní sjezd dolů

Ráno vyrazili na lanovku, která nám pomohla zdolat nějakých 800 výškových metrů (bez ní by bylo těžké stihnout vylézt nahoru za den). Dva naše batohy jsme se rozhodli nechat v restauraci, kde nám je ochotně schovali. Bylo vidět, že pro všechny je hlavní cíl právě Etna, protože jedna jízda lanovkou stála 24 Euro, což bylo skoro stejně jako jednosměrná letenka… (Celodenní skipas stál 36 Euro).

Před výlezem nahoru jsme se ptali, jaké tam jsou podmínky a jestli potřebujeme sněžnice. Samozřejmě nám řekli, že bez průvodce se tam jít nedá. Tak jsme si řekli, že to aspoň zkusíme a překvapilo nás, že výstup nahoru nebyl nijak extra náročný. Byli jsme téměř jediní pěší, ale nahoru šlo také celkem dost skialpinistů. Sníh byl dostatečně tvrdý a nebořil se a šlo se příjemně. Bylo zajímavé, že čím jsme šli výš, tím sněhu ubývalo – bylo znát, že je země čím dál teplejší u vrcholu sopky. Nahoře už jsme občas šli bez sněhu čistě po sopečných kamenech, které byly dost teplé a bořily se víc než sníh.

Výšlap na Etnu
Samotný výšlap byl zážitek

Překvapilo nás, jak byla sopka aktivní – mysleli jsme si, že bude vybuchovat třeba 2x denně a ona chrlila sopečné kameny 2x za 15 minut 😀 Jednou dokonce vysoptila i rudou lávu. Tedy alespoň jeden kráter. Další dva krátery konstantně chrlily sirný dým, ke kterému jsme se jednou přiblížili a po nadechnutí už nikdy víc – v tom by se člověk hodně rychle udusil. Výhledy shora byly ale naprosto úchvatné! Dostali jsme se nad mraky, takže to na vrcholu vypadalo, jako když chodíme v nebi.

Nebe na Etně
No není to nebe?

Cesta dolu byla také úžasná – celou horu jsme sjeli na Kluski (plastových vaničkách na boty). Byly naprosto ideální podmínky na sjezd a byl to velký zážitek. Sjezd ve volném terénu, kde si člověk může jet úplně kam chce a nepotká žádné lidi, je nepopsatelně krásný! Sjeli jsme z 3200m až do 1500m, kde už přestal být sníh. Krátké video z nočního sjezdu zde:

Je Etna lepší v zimě než v létě? Rozhodně!

Celý výlet rozhodně stál za to! Etna je velký zážitek a shodli jsme se na tom, že výstup nahoru je v zimě i lepší než v létě.
Jaké jsou hlavní výhody výstupu v zimě:

 1. Možnost sjet si celou sopku dolů na Kluski (nebo čímkoliv jiném) je největší plus zimního výstupu
 2. Nebylo nesnesitelné vedro (byla naopak zima, ale na to se dá obléci)
 3. Sníh byl schůdnější než sopečné kameny a sněhová krajina byla okouzlující.
Výbuch Etny
Etna chrlila kameny každých 5-10 minut.

Pokud chcete ještě více nalákat – koukněte se na naše celé video z výstupu:

Jak se na Etnu dostat?

Nejjednodušší je doletět do městečka Catania, kam létá levně Ryanair. My letěli z Prahy s jedním přestupem v Miláně. Zpáteční letenky (pouze s příručním zavazadlem) nás vyšly na zhruba 2000Kč. Dá se letět i do Palerma, ale to je na opačné straně ostrova.

Z letiště jezdí pravidelný autobus do centra města a z centra pak autobusy do vesniček na úpatí sopky. Dá se jet do Nicolosi, Ragalna, Trecastagni,Zafferana Etnea nebo i přímo ke spodní stanici lanovky k hotelu Rifugio Giovanni Sapienza. Mi zvolili autobus do Nicolosi.

Jízdní řády se dají najít na této webové stránce:
http://www.aziendasicilianatrasporti.it/

Je pouze v Italštině, ale spojení není problém najít i bez její znalosti (horní odkaz v menu – „linee e orari“). Pozor ale, že ne vždy jízdní řády přesně sedí, je dobré tam být s předstihem. Náš vyhledaný autobus jel o 30 minut dříve.

Kde spát v Catanii?

Je toho opravdu hodně na výběr:


Kde spát pod Etnou?

My zvolili stan a až na štěkající psy to bylo super. Postavit se dá v podstatě úplně kdekoliv. Jednu noc jsme spali v lesíku asi 100 metrů od spodní stanice lanovky. Jen je dobré mít dobré karimatky a spacáky.

Druhá možnost je hotel Rifugio Giovanni Sapienza přímo u spodní stanice lanovky, kde mají mimochodem i výborné občerstvení a wi-fi.

Stanování pod Etnou na sněhu
Stanování na sněhu

Jak dlouho trvá výstup?

Záleží, odkud vyrážíte. Čistý výšlap od spodní stanice lanovky a zpět se dá stihnout za jeden den. My dorazili autobusem do Nicolosi kolem 20:00 večer. Šli jsme ještě asi 3 hodiny, kde jsme přespali. Vstali jsme asi v 8:00 a šli celý den asi do 16:00 ke spodní stanici lanovky. Další den jsme vstali tak, abychom stíhali první jízdu lanovky v 9 :00.

Cesta na vrchol trvala asi 4 hodiny, kde jsme asi hodinu pobyli a dali se zpátky na sjezd. Ten nám trval necelé 2 hodiny a u spodní stanice lanovky jsme byli kolem 16:00 těsně před setměním. V restauraci jsme si dali občerstvení a už za tmy sjeli další část do 1500 m, kde už přestal být sníh a my si mohli postavit stan na suchu. Poslední den jsme ráno došli asi za 2 hodiny do Nicolosi na zpáteční autobus.

Výšlap na Etnu
Výšlap na Etnu

Co si sbalit s sebou?

 1. Teplé oblečení – na vrcholu se teploty pohybují klidně kolem -15°C a také tam hodně fouká. Nicméně není to tak hrozné, protože se člověk zahřeje náročným výšlapem.
 2. Pořádné boty do sněhu  čím větší podrážka, tím lepší. Báli jsme se, že se to bude hodně bořit, ale nebylo to zas tak strašné. Sněžnice jsou samozřejmě nejlepší, ale zaberou hodně místa v batohu. Dalo se to v pohodě i bez nich.
 3. Pokud spíte ve stanu – teplý spacák a pořádnou karimatku na izolaci od sněhu.
 4. Dobrou čelovku – stmívá se velice brzy a není dobré uvíznout v horách v noci bez světla.
 5. Něco, na čem se dá sjet dolů – doporučujeme Klu-Ski, naprosto úžasní věc! http://www.sportovnisvet.cz/kluski-special-vella
 6. Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy:
Sjezd z Etny dolů
Sjezd je naprosto úžasný

Nezapomenutelný zážitek!

Celý výlet byl opravdu úžasný zážitek! Vidět Etnu soptit takto z blízka a poté si jí celou sjet dolů opravdu stojí za to! Běžte do toho!

Pokud výlet na Etnu plánujete a máte jakékoliv dotazy, nebojte se zeptat, rádi s čímkoliv poradíme.

Chci jet!

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít letenku:


Byli jste také na Etně? Moc rádi uslyšíme i Vaše zážitky! Podělte se s námi o ně v komentářích.

Zimní dobytí Etny
5 (100%) 4 votes

4 komentáře u „Zimní dobytí Etny“

 1. Zdravím, nevíte jak často a v kolik jede poslední bus do Nicolosi? V létě jsme jeli taxíkem, ale teď chceme busem. Do Catanie priletime zítra v 20:00 večer. Dijy

 2. Ahoj!
  Prosim. V jakem zimním měsíci jste šli na vrchol Etny? Moc by mi to pomohlo v plánování výstupu koncem března 🙂
  Děkuji

  • Ahoj Kateřino,
   na Etně jsme byli první týden v únoru. Koncem března na Etně končí zimní sezona, takže tam bude o něco méně sněhu a nebude možné jet dolů tak daleko. Nicméně výstup by i tak měl být v pohodě. Vždycky je ale dobré si předem zjistit počasí a klidně pár dní počkat, než se udělá hezky.

Napsat komentář