Florencie: 15 nejkrásnějších míst + praktické info a mapa

Italská Florencie je nádherným historickým městem, kam se můžete vypravit nejen za renesanční architekturou. Je zde nespočet muzeí, galerií i kostelů. Její historické centrum, kterému vévodí katedrála a dóm Santa Maria del Fiore, je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Florencie se právem označuje za jedno nejromantičtějších měst na světě a je ideální destinací, kam vyrazit třeba na prodloužený víkend.

Připravili jsme pro vás průvodce s praktickými tipy a informacemi, co ve Florenci vidět a navštívit.

Florencie – podrobná mapa se všemi zajímavými místy

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavými místy i památkami Florencie. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa můžete přímo otevří v Google Maps nebo se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte hlavně pěší výlety, doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Mapa Florencie

Florencie a památky: 15 nejkrásnějších míst, která navštívit

Florencie bývá označována jako hlavní evropské město umění i kolébka renesance. Jejím středem protéká řeka Arno a kouzlo historie na vás dýchne prakticky na každém kroku. Jaké památky a zajímavá místa byste si při procházce jejími uličkami neměli nechat ujít?

1) Dóm, katedrála, baptisterium a zvonice na náměstí Piazza del Duomo

V samém srdci Florencie na náměstí Piazza del Duomo najdeme i její největší architektonické skvosty, kterými jsou:

Katedrála a dóm Santa Maria del Fiore

Santa Maria del Fiore je impozantní stavba ve které se snoubí gotická katedrála s obrovskou renesanční kopulí. Je 4. největší katedrálou v Evropě a stala se symbolem Florencie. Její stavba byla zahájena 1296 na místě kostela Santa Reparata ze 4. – 5. století. Vstup do katedrály je zdarma, platí se pouze vstup do krypty nebo na vyhlídku z dómu.

Florencie: Ohromný Dóm katedrály Santa Maria del Fiore
Ohromný Dóm katedrály Santa Maria del Fiore

Baptisterium svatého Jana Křtitele (Baptisterium San Giovanni)

Baptisterium neboli křestní kaple je jednou z nejstarších církevních staveb ve Florencii. Novorozené děti se zde zapisovaly do matriky a byly zvány ke křtu. Kaple je známá především pro zlatou mozaikovou výzdobu stropu a troje robustní bronzové dveře.

Giottova zvonice (Campanile di Giotto)

Giottova zvonice měří 84 metrů a nahoru vás zavede více jak 400 schodů. Shora vás čeká krásný výhled na celé město.

Pokud chcete některou z těchto velkolepých staveb navštívit, vyplatí se vám koupit si kombinovaný lístek, díky kterému se podíváte všude. Více informací o vstupném najdete na MuseumFlorence.

Giottova zvonice - Florencie, Itálie
Giottova zvonice

2) Palazzo Vecchio a Piazza della Signoria

Palazzo Vecchio je středověký opevněný palác se strážní věží, který stojí v historickém centru na náměstí Piazza della Signoria. Ve středověku v něm sídlila městská správa – signorie, z čehož je odvozen i název. Na náměstí si můžeme všimnout Neptunovy fontány z mramoru a bronzu, dále jezdecké sochy Cosima I. a několika dalších soch (včetně kopie Michaelangelova Davida) před starým palácem – Palazzo Vecchio. Se stavbou paláce se začalo v roce 1299. Dnes slouží jako budova radnice a městské muzeum.

Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria, Itálie
Palazzo Vecchio
Neptunova fontána na Piazza della Signoria, Florencie
Neptunova fontána

3) Ponte Vecchio

Ponte Vecchio (italsky starý most) je proslulý most přes řeku Arno. Dnešní pitoreskní podobu mu dal architekt Neri di Fioravante r. 1345. Po obou jeho stranách se nacházejí zlatnické obchůdky, které původně sloužili řezníkům. Prostřední část mostu je otevřená s výhledem na řeku i ostatní mosty. Nad krámky se klene Vasariova krytá chodba.

Malebný most Ponte Vecchio přes řeku Arno, Florencie
Malebný most Ponte Vecchio přes řeku Arno

4) Vasariho koridor (Corridoio Vasariano)

Vasariova tajná chodba byla postavena na žádost florentského vévody Cosima I. Medicejského, který chtěl mít krytý průchod z paláce Pitti k Palazzo Vecchio. Chodba je téměř kilometr dlouhá a prochází historickým jádrem města zhruba ve výši 3. – 4. podlaží. Od roku 2016 je z bezpečnostních důvodů uzavřena a znovuotevření ji čeká v roce 2021.

5) Palazzo Pitti

Renesanční palác Pittiů se nachází na levém břehu řeky Arno, v současné době slouží jako muzeum a galerie – Museo degli Argenti. Výstavba byla zahájena roku 1458 a palác byl postaven pro italského bankéře Lucu Pittiho. Na palác navazují zahrady Boboli.

6) Florentské zahrady

Zahrady Boboli (Giardino di Boboli)

Zahrady Boboli tvoří rozsáhlý park o rozloze 45 000 m² a náleží k paláci Pitti. Zahrady byly postupně tvořeny mezi 15. a 19. století. Nyní zde najdeme mnoho různých soch, objektů i fontán. Zahrady navazují i na vojenskou základnu Forte di Belvedere.

Růžové zahrady (Giardino delle Rose)

Nacházejí se nalevo od Piazzale Michelangelo a je odtud krásný výhled na město. Ve své největší kráse se vám ukáží v průběhu května a června, kdy tu kvete přes 350 druhů růží, citronovníky i Japonská zahrada. Vstup je zdarma a vedou sem 3 různé vchody.

Dále můžete navštívit:

 • Kosatcové zahrady (Giardino dell’Iris): Na více jak 2,5 hektarech můžete spatřit přes 200 druhů kosatců, ideálním obdobím pro návštěvu je květen a vstup do zahrady je opět zdarma.
 • Giardino Bardini: Terasovitá zahrada nad Bardiniho Muzeem s krásnou vyhlídkou na město. K vidění je zde barokní schodiště i další sochy.
 • Botanická zahrada: Vznikla roku 1545 jako místo pro pěstování léčivých rostlin, patří mezi nejstarší botanické zahrady světa a vstup do ní je opět zdarma.
Pohled na Florencii ze zahrad
Pohled na Florencii ze zahrad

7) Socha Davida v Galleria dell’Accademia

Mimo slavnou sochu Michelangelova Davida a jeho dalších sochařských výtvorů tu najdeme kolekci maleb ze 14. a 15. století i sbírky hudebních nástrojů.

David Galleria dell’Accademia, Florencie

8) Basilica Santa Croce (Bazilika sv. Kříže)

Baziliku sv. Kříže najdeme ve východní části městského centra Florencie. Pohřbeni jsou zde významní Florenťané jako Michelangelo, Galileo Galilei, Machiaveli nebo Rossini.

Basilica Santa Croce
Bazilika sv. Kříže

9) Basilica di San Lorenzo (Bazilika sv. Vavřince)

Jeden z největších a nejstarších kostelů ve Florencii. Roku 393 byl zasvěcen sv. Ambroži z Milána a po 300 let byl městskou katedrálou. Nachází se na stejnojmenném náměstí a je i místem posledního odpočinku členů rodu Medicejů.

10) Forte di Belvedere

Pevnost Belvedere je druhou největší florentskou pevností, byla vybudována na příkaz Ferdinanda I. Medicijského, velkovévody Toskánského. Byla postavena mezi lety 1590 a 1595 a sloužila pro případnou obranu města.


11) Piazzale Michelangelo

Michalengelovo náměstí nabízí zřejmě nejhezčí pohled na Florencii. Můžete odtud vidět řeku Arno s několika mosty i slavnou katedrálu. Piazzale Michelangelo je poměrně mladým náměstím, vytvořeným v roce 1869 architektem Giuseppem Poggim. Náměstí vévodí bronzová kopie Michalangelova Davida.

Pohled na Florencii z náměstí Piazzale Michelangelo
Pohled na Florencii z náměstí Piazzale Michelangelo

12) Palác a Muzeum Bargello

Původní budova byla vystavěna mezi lety 1255 a 1261 jako sídlo florentských městských úřadů. V 18. století se na jejím dvoře popravovalo. V muzeu najdeme jednu z nejvýznamnějších sochařských sbírek světa a tvorbu autorů jako je Michelangelo, Donatello, Vincenzo Danti a další.

Florencie: 15 nejkrásnějších míst + praktické info a mapa
Pohled na palác Bargello

13) Galleria degli Uffizi

Světoznámá galerie Uffizi, která je umístěna v paláci Uffizi – dříve zde bylo divadlo i soudní kanceláře (= odtud jméno Uffizi, italsky kancelář). Budova je rozdělena dlouhým dvorem, který spojuje hlavní náměstí Piazza della Signoria s nábřežím řeky Arno. Můžete tu spatřit výtvarnou tvorbu od antického Říma po baroko. Mezi nejslavnější autory patří Sandro Botticelli a jeho zrození Venuše, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Tizian, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Rembrant a další.

Zejména v sezoně zde můžete čekat dlouhé fronty, proto nemusí být od věci prioritní vstupenka, díky které frontu předběhnete. Komentovanou (a skvěle hodnocenou) prohlídku s průvodcem a prioritním vstupem si můžete rezervovat zde.

14) Další místa ve Florencii, která stojí za návštěvu

Architektonických skvostů je ve Florencii spousta, k dalším krásným kostelům patří např.:

 • Kostel Santa Maria Novella
 • Kostel San Miniato al Monte
 • Synagoga Tempio Maggiore

Pokud patříte mezi milovníky trhů, mohla by vás zaujmout následující místa:

 • Mercato Centrale
 • Mercato delle Pulci
 • Mercato Nuovo
Kostel Santa Maria Novella, Florencie, Itálie
Kostel Santa Maria Novella

15) Výlet na šikmou věž v Pise

Když už jste ve Florencii, byla by škoda nenavštívit nedalekou šikmou věž v Pise. Cesta z Florencie do Pisy trvá něco kolem hodiny a vlaky na této trati jezdí, co půl hodinu. Jízdenky si můžete rezervovat jednoduše přes Omio, s registrací zde získáte 10 euro slevu na první jízdu (a tím vlastně 1 jízdu mezi Pisou a Florencií prakticky zdarma).

Šikmá věž je od vlakového nádraží pouhých 1,6 km pěšky (do 20 minut). Pokud se vám nechce chodit nebo si organizovat výlet samostatně, můžete se přidat k celodennímu organizovanému výletu z Florencie:

Šikmá věž v Pise
Šikmá věž v Pise

Florencie – ubytování

Ubytování v historickém centru:

Firenze Camping In Town – Skvělé bungalovy, ideální i pro rodiny, k dispozici venkovní bazén

Florencie – doprava a jak se tam dostat?

Levné letenky do Florencie

Florencie má své mezinárodní letiště Florence Peretola/Amerigo Vespucci, které se nachází zhruba 4 km od centra. Výhodné letenky do Itálie se dají najít přes český Skyscanner s použitím funkce nejlevnější měsíc. Vyplatí se prohledat i okolní letiště.

Jak se dostat z letiště do centra?

Z letiště se do centra dostanete nejrychleji a nejlevněji tramvajovou linkou T1 – Tramvia. Cesta z letiště na hlavní vlakovou stanici v centru Florenci Santa Maria Novella (SMN) trvá pouhých 15 minut. Linku T1 najdete, když se vydáte z hlavního východu doleva a budete následovat cedule T1. Jízdenky si můžete koupit v automatech na zastávce.

Do Florencie autobusem

Pokud vám nevadí dlouhé noční jízdy autobusy, můžete se z ČR vydat i pravidelnou autobusovou linkou, kterou má např. Flixbus, nepravidelně do Florencie jezdí i Regiojet.

Doprava ve Florencii

V momentě, kdy se dostanete do historického centra nebo do jeho blízkosti, už nebudete žádné dopravní prostředky potřebovat. Centrum je poměrně malé a všude se dostanete pěšky. Pokud se rádi projedete na kole, můžete vyzkoušet bike sharing (sdílená kola) Mobike.


Florencie – počasí a kdy vyrazit?

Florencii můžete navštívit prakticky kdykoliv. Záleží pouze na vašem očekávání, co se týká počasí i ostatních turistů. Nejnabitější sezóna je zhruba od konce dubna do začátku října, kdy můžete očekávat nejhezčí počasí i nejvíce turistů a tím pádem i vyšší ceny. Sami můžeme maximálně doporučit návštěvu Florencie mimo hlavní sezonu, protože si užijete, přece jen o trochu více klidu.

Teploty a srážky ve Florencii

Pizza, pasta, gelato aneb italské delikatesy ve Florencii

Návštěva Florencie by nebyla kompletní bez ochutnávky italské zmrzliny, pizzy nebo jiných delikates italské kuchyně. Z hlavních jídel jsou pro Florencii typické zejména:

 • Bistecca alla Fiorentina – masitý steak z roštěné a jemný steak ze svíčkové na kosti ve tvaru T.
 • Trippa a Lampredotto – hověží dršťky s cibulí, rajčaty a zeleninou podávané v housce (ideální oběd ze stánku na ulici).
 • Peposo alla Fiorentina – pomalu pečené maso na červeném víně, česneku a se spoustou pepře.
 • Baccalà alla Fiorentina – pikantní ryba s rajčaty, cibulí, rozmarýnem, podávaná s opečeným chlebem.

Florencie – podrobná mapa se všemi zajímavými místy

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu se všemi zajímavými místy i památkami Florencie. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa můžete přímo otevří v Google Maps nebo se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte hlavně pěší výlety, doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Mapa Florencie

Praktické tipy

 • Měnou je Euro.
 • Zásuvky jsou kompatibilní s našimi a adaptér tedy potřebovat nebudete.
 • Platební karty berou na většině míst. Většina českých bank vám ale při platbě kartou poskytne nevýhodný kurz. Pokud chcete tyto peníze ušetřit, pořiďte si na cesty do zahraničí kartu Revolut.
 • Dýška – pokud už je započítáno, dozvíte se to v menu restaurace, nejčastěji je zmiňováno jako benandata, coperto či couvert. Zvykem bývá účet zaokrouhlit.
 • Nezapomeňte si před cestou vyřídit cestovní pojištění – pro naše čtenáře máme 50% slevu na cestovní pojištění u AXA.

Na co se ve Florencii můžete těšit se podívejte zde:

Čtěte také: Sopka Etna: rady a tipy na výstup – vše co potřebujete vědět

Uložte si na později nebo pro své kamarády:

Florencie
Florencie 2

FAQ – často kladené dotazy:

Co vidět a jaké památky ve Florencii navštívit?

Zde si můžete stáhnout mapu s nejkrásnějšími místy a památkami Florencie. Podrobnosti o každé z nich najdete v tomto článku.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Florencie?

Florencii můžete navštívit prakticky kdykoliv. Hlavní a nejnabitější sezóna je zhruba od konce dubna do začátku října, kdy můžete očekávat nejhezčí počasí, ale i nejvíce turistů. Podívejte se i na podrobný graf teplot a srážek.

Kde hledat letenky do Florencie?

Výhodné letenky Do Itálie se dají najít přes český Skyscanner s použitím funkce nejlevnější měsíc. Zde si přečtěte více o dopravě.

Kde se ve Florencii ubytovat?

Oblíbená ubytování v centru:

– Hotel Ferretti – v samém srdci Florencie, velmi příznivé ceny
– La Vigna Dolce di Anna – apartmán, příznivé ceny
– Hotel St. James – se snídaní v ceně, blízko centra
– HomEdo B&B –luxusnější, skvělá hodnocení, krásné vybavení a snídaně v ceně

Pomohl vám tento článek? Nasdílejte ho svým kamarádům: