50 skvělých tipů kam na výlet po Česku (pro rok 2024)

Hledáte na inspiraci kam na výlet po ČR? Připravili jsme pro vás tipy na výlety, kde si na své přijde každý, ať už se chystáte do měst, za kulturou nebo do přírody.

Česká republika je jednoduše krásná zem, máme tu nespočet hradů, zámků, historických měst a městeček, ale i přírodních krás jako jsou Adršpašské skály, České Švýcarsko nebo jeskyně v Moravské krasu. Vždyť také Česko navštíví přes 10 milionů zahraničních turistů ročně! [1] 

Jednotlivé tipy na výlet jsou rozděleny do následujících kategorií. Pokud se ale některý z turistických cílů objeví v prvním seznamu, už jej neuvádíme v dalších kategoriích.

10 nejkrásnějších míst ČR

Jako první jsme zařadili desítku nejkrásnějších míst ČR, které jsou vyhledávány nejen zahraničními turisty. Věříme, že mnoho z nich už dávno máte prochozené křížem krážem, v takovém případě, se můžete posunout k dalším kategoriím kam na výlet.

1. Praha

Karlův most a pohled na Malostranskou mosteckou věž - Praha
Karlův most a pohled na Malostranskou mosteckou věž

Praha je jednoznačně nejnavštěvovanějším místem ČR a není se čemu divit. Romantická zákoutí historických uliček, Pražský hrad, jakožto největší hradní komplex světa i nízké ceny výborného českého piva lákají návštěvníky z celého světa.

Kdy jste se naposledy prošli po Karlově mostě, královskou cestou, až k orloji na Staroměstské náměstí? Pohledy na věže Týnského chrámu, Vyšehradu, Národního divadla nebo moderního Tančícího domu člověka neomrzí.

Pro inspiraci si aké přečtěte náš článek – 50 skvělých tipů, kam v Praze.

2. Hrad Karlštejn

Výhled na Karlštejn od studniční věže - Tipy, kam na výlet po ČR
Výhled na Karlštejn od studniční věže

Soukromé sídlo českého krále a římského císaře Karla IV., které sloužilo jako pokladnice pro uložení korunovačních klenotů. Hrad Karlštejn se majestátně tyčí nad stejnojmennou obcí, uprostřed hlubokých listnatých lesů Karlštejnska. Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější české hrady – možná i proto, že se sem z pražského hlavního nádraží dostanete vlakem za pouhých 40 minut. Pokud se sem chystáte na výlet, přečtěte si i praktické tipy pro výlet na Karlštejn.

Nejen samotný Karlštejn, ale i jeho okolí láká k výletům, např. na nedaleké lomy Velká a Malá Amerika, kterým se přezdívá Český Grand Canyon.

3. Český Krumlov

Pohled na Krumlov od Zámecké zahrady
Pohled na Krumlov od Zámecké zahrady

Český Krumlov – malebné městečko v Jižních Čechách, které je oblíbenou zastávkou vodáků. Jeho klenotem je renesanční hrad a zámek, který tvoří druhý největší hradní komplex, hned po Pražském hradě. Historické centrum Krumlova je obehnáno překrásným meandrem Vltavy. Vltava má na území Krumlova hned 4 jezy a pokud byste si je chtěli užít, můžete si půjčit loď právě pouze i na tuto Krumlovskou kaskádu, která je zakončena jezem u zámku pod Jelení lávkou.

Mimo samotné město můžete navštívit i slavené otočné divadlo v zámeckých zahradách (lístky bývají vyprodány dlouho dopředu) nebo si dopřejte hornický zážitek při návštěvě Krumlovských grafitových dolů.

4. Kutná Hora

Kutná hora je další krásné město zapsané na seznamu UNESCO, jemuž vévodí překrásný chrám sv. Barbory, patronky horníků. Jeho historie je spjatá jak jinak než s těžbou (kutáním) stříbra. Ve 13. století pocházela zhruba třetina veškeré evropské produkce stříbra právě z Kutné hory. Pražský groš byl ražený jak jinak než právě v Kutné Hoře.

Mimo chrámu sv. Barbory je významná i sedlecká kostnice, která je podzemní kaplí hřbitovního kostela Všech svatých a známá je především pro svou netradiční výzdobu z lidských ostatků.

5. České Švýcarsko

Pravčická Brána
Pravčická Brána

České Švýcarsko je jak stvořené pro milovníky přírody, skalních měst a hlubokých lesů. Pravčická brána – jeden ze symbolů Českého Švýcarska už figurovala v nejednom známém filmu. Národní park je protkán stezkami, které nabízejí vyžití na několikadenní výpravu i jednodenní výlet. Určitě si nenechte ujít soutěsky u Hřenska a plavbu na lodičce po řece Kamenici nebo výstup na bývalý skalní hrad Šaunštejn.

Do národního parku se nemusíte vydat na výlet pouze pěšky, vede tu také několik cyklotras! A pokud vám nebude stačit rozloha národního parku České Švýcarsku můžete zamířit i na Saskou stranu nebo do CHKO Labské Pískovce.

6. Adršpašsko-Teplické skály

Skály "Starosta a starostka" Adršpach - ideální destinace, kam na výlet o víkendu
Skály „Starosta a starostka“ Adršpach

Národní přírodní rezervace Adršpaško-Teplikcé skály skrývá úžasná skalní města, a pískovcové pilíře, které jsou oblíbené nejen mezi lezci, ale všemi, kteří se rádi projdou mezi úzkými skalními soutěskami. Do adršpašského skalního města se vybírá vstupné a vypravit se tam můžete každý den od 8 hodin.

7. Telč

Domy na náměstí v Telči - Tipy na výlet
Domy na náměstí v Telči

Telč je jednoduše další pohádkové město na seznamu světového dědictví UNESCO. Však posuďte sami, rozhodně je tu o co stát. Barevné měšťanské domy zdobí sgrafitová výzdoba a v jednotlivých arkádách se skrývají malé krámky, galerie a kavárničky. Telčský zámek je považován za klenot Moravské renesanční architektury, však se tu točila nejedna pohádka. Telč obklopují rybníky, pole i lesy a je tak ideální destinací nejen na víkendový výlet, ale i na dovolenou v ČR. Zároveň se nemusíte bát, že tu potkáte davy zahraničních turistů, do Telče jezdí na výlety převážně návštěvníci z Česka.

8. Hluboká nad Vltavou

50 skvělých tipů kam na výlet po Česku (pro rok 2024)
Zámek Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou bývá často nazývána nejkrásnějším zámkem Česka, jakožto i neo-gotickým klenotem Jižních Čech. Zámek má 140 pokojů, 11 věží a překrásný zámecký park. Původně byla Hluboká strážným hradem českých králů, později se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi posledními majiteli byl rod Schwarzenbergů, kteří o svůj majetek v roce 1947 definitivně přišli.

Okolí Hluboké je ideální na kola, ale i golfisté a vodáci si přijdou na své.

9. Lednicko-valtický areál

Lednice a Lednicko-Valtický areál - krásná oblast, kam na výlet
Lednice

Lednicko-valtický areál je dalším územím zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Je rovněž pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a přezdívá se mu zahrada Evropy. Na tomto území najdeme hned několik přírodních rezervací i kulturních památek. Mimo zámky v Lednici a Valticích je to např. Janův Hrad, Lovecký zámeček, Minaret, Kaple sv. Huberta a mnoho dalších.

Na severozápadě na Lednicko-Valtický areál navazuje CHKO Pálava – ideální destinace, kam na výlet za vínem.

10. Karlovy Vary

Lázeňské Karlovy Vary - tipy na výlet
Lázeňské Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou oblíbenou lázeňskou destinací. Město bylo založeno roku 1370 Karlem IV. a dodnes tu najdeme 14 léčivých pramenů. Lázně se těšily přízni měšťanské smetánky a šlechtických rodů už od 16. století. Většina architektonických památek pochází z 18. a 19. století.

Rozhodně si nenechte ujít procházku po karlovarských kolonádách, z nichž mezi nejznámější patří Mlýnská, Vřídelní nebo Zámecká kolonáda. Mezi další zajímavosti patří třeba muzeum Jana Bechera. Nejkrásnější pohled na Karlovy Vary je z vyhlídky Petra Velikého a z Jeleního skoku.


Kam na výlet – České hrady a zámky

Česká republika má nespočet hradů, zámků a zřícenin, které jsou takřka od nepaměti oblíbeným turistickým cílem návštěvníků všech věkových kategorií. Jsou rozesety po celé zemi a tak bývají často odpovědí na otázku, kam na výlet o víkendu. Pojďme se tedy podívat na další inspiraci a tipy na výlet za hrady a zámky:

11. Bouzov

Hrad Bouzov - Tipy, kam na výlet
Hrad Bouzov

Bouzov patří k nejkrásnějším hradům na Moravě. Na rozdíl od některých dalších hradů během staletí nikdy nezchátral. Bouzov známe z mnoha českých pohádek, jedna z prvních byla např. O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století a dominuje mu 58metrová věž.

Bouzov se nachází nedaleko Mohelnice, zhruba 40 km od Olomouce.

12. Vranov and Dyjí

Romantický zámek ve Vranově nad Dyjí
Romantický zámek ve Vranově nad Dyjí

Doslova pohádkový zámek se tyčí na skaliscích nad meandry Dyje. Zámek ve Vranově nad Dyjí patří mezi nehodnotnější stavby středoevropského baroka. Za svůj nynější vzhled vděčí ve velké míře císařskému architektovi, kterým byl Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Zámek se nachází na území národního parku Podyjí, který patří mezi velmi významná chráněná území s velkou rozmanitostí rostlinných i živočišných druhů, včetně těch kriticky ohrožených.

Vranovská přehrada je ideálním místem nejen pro víkendový odpočinek, ale i pro aktivní vyžití, ať už se vydáte do okolí pěšky nebo na kole. Na druhé straně Vranovské přehrady najdeme další hrad – Bítov.

13. Křivoklát

Hrad Křivoklát - další krásné místo, kam na výlet po ČR
Křivoklát

Za Křivoklátem se vydáme asi 50 km západně od Prahy do lesů CHKO Křivoklátsko. Křivoklát byl založen už ve 12. století za vlády Přemysla Otakara II. a dále sloužil jako královská rezidence českých králů. Byl oblíbený zejména pro jeho hluboké lesy plné zvěře, kam panstvo rádo vyráželo se svou družinou na lov. Přečtěte si také náš podrobný článek: Křivoklátsko: 13 kouzelných míst, kam na výlet

14. Bezděz

Gotický hrad Bezděz hrál v českých dějinách významnou úlohu. Tento hrad byl vystavěn Přemyslem Otakarem II. na obranu obchodní stezky, později se stal vězením pro ovdovělou královnu Kunhutu a jejího sedmiletého syna Václava (později českého krále – Václava II.). Hrad je postaven na vyšším ze dvou kopců – Velkém Bezdězu, menší z kopců je nazván příhodně – Malý Bezděz. Za dobré viditelnosti jsou oba vrcholy vidět z Prahy (např. od hvězdárny na Ládví).

Bezděz se nachází je kousek od Máchova jezera v CHKO Kokořínsko. Váš výlet tak můžete spojit i s návštěvou hradu Kokořína.

15. Kokořín

Hrad Kokořín se vypíná na pískovcových skalách nad říčkou Pšovka. Byl vystavěn po roce 1320, nejspíš pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. Po husitských válkách často střídal majitele a později byl dokonce císařem Ferdinandem II. zařazen mezi tzv. „prokleté“ hrady, které se nesměly udržovat, aby díky své výhodné poloze nemohly ohrozit panovnickou moc.

Nicméně Kokořínsko nestojí za návštěvu pouze kvůli hradu samotnému. Hluboké lesy, skalní útvary, kaňonovitá údolí i vzácné rostliny a živočichové lákají k pěší turistice i cyklistickým výletům.

16. Červená Lhota

Jihočeský zámek Červená Lhota
Jihočeský zámek Červená Lhota

Červená Lhota je renesanční vodní zámek v Jižních Čechách. Původně se jednalo o gotickou tvrz na skalním útvaru, přehrazením potoka se ale skála změnila v ostrov. Pojmenování Červená Lhota se objevuje až v 17. století (do té doby se zámek nazýval Nová Lhota) a váže se k pověsti, kdy čert unesl nevěřící zámeckou paní a její krev zbarvila stěny hradu do červena, jedná se ale o pouhou báchorku. Červená Lhota je od roku 2001 národní kulturní památkou ČR.

17. Pernštejn

Pernštejn je jeden z nejvýznamnějších hradů na Moravě. Byl založen ve 13. století významným rodem Pernštejnů. Tento gotický hrad má obdivuhodný obranný systém a je rovněž oblíbenou lokací filmových štábů z celého světa.

Z Brna se na Pernštejn dostanete vlakem nebo autobusem do hodiny.

18. Trosky

Zřícenina hradu Trosky je symbolem Českého ráje. Za zakladatele hradu bývá považován Čeněk z Vartenberka, který hrad nechal vybudovat během 14. století. Trosky se rozprostírají na dvou skalních vrcholech, přičemž na nejvyšším se tyčí hradní věž zvaná „Panna“, jejíž vrchol je v nadmořské výšce 514 metrů. Menší věž je nazývána „Baba“ a je odtud krásný výhled do okolí. Návštěvu hradu Trosky rozhodně spojte s dalšími výlety po Českém ráji.

19. Kost

Hrad Kost
Hrad Kost

Dalším hradem a místem, kam na výlet v Českém ráji je hrad Kost. Tato pevnost byla pravděpodobně postavena po roce 1371 Benešem z Vartemberka, po jeho smrti stavbu dokončili jeho synové Petr a Markvart z Vartemberka. Jako jeden z mála Českých hradů není postaven na kopci, ale na pískovcovém ostrohu, kde se potkávají 3 údolí. Ze všech tří stran byli u hradu vybudovány rybníky, z nichž 2 se dochovaly dodnes.

20.Pevnost Terezín

Ačkoliv Terezín není hrad, ale pevnost, místo je to historicky natolik významné, že mezi tipy na výlet nesmí chybět. S Terezínem je svázána smutná historie, kdy se nejdříve nechvalně proslavil jako věznice pražského gestapa za druhé světové války a následně jako koncentrační tábor. Památník v Terezíně je věnován obětem holokaustu.


Kam na výlet do českých měst

Máte-li rádi města a jejich historická centra, přidáváme i tipy, kam na výlet do českých měst a co nejzajímavějšího v každém z nich vidět.

21. Olomouc

Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci - Tipy na výlety po ČR
Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci

Olomouc je dalším městem, které se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO, konkrétně je na seznamu zapsán Sloup Nejsvětější Trojice, který je dominantou středu města. Jedná se o největší seskupení barokních soch ve střední Evropě. Sloup je má 32 metrů a v jeho spodní části se nachází kaple. Pokud zavítáte do Olomouce, nenechte si ujít ani orloj na olomoucké radnici, katedrálu sv. Václava nebo kostel sv. Mořice. Můžete se zajet podívat i na nedaleký Svatý Kopeček. A návštěva by samozřejmě nebyla kompletní bez suvenýru nebo oběda v podobě Olomouckých tvarůžků!

22. Kroměříž

Kroměříž je dalším městem, kam se vydat na kulturou i architektonickými skvosty zapsanými za seznamu UNESCO. Toto krásné historické město je rovněž nazýváno Hanáckými Aténami. Při návštěvě Kroměříže nesmíte vynechat její klenoty – Arcibiskupský zámeček společně s Květnou a Podzámeckou zahradou. Kroměřížský zámek patří mezi nejvýznamnější barokní památky na Moravě. Zahrady pak skrývají poklady v podobě překrásných květin, fontán, soch a v neposlední řadě i překrásné kolonády a rotundy stojící uprostřed zahrady.

23. Brno

Katedrála na Petrově v pozadí se Špilberkem, Brno - Tipy, kam na výlet
Katedrála na Petrově v pozadí se Špilberkem

Brno je studentské město, kde vás v centru čeká plno kavárniček, restaurací i barů. Pokud sem zavítáte nenechte si ujít především procházku po centru s prohlídkou katedrály na Petrově (můžete vystoupat i na věž), návštěvu Špilberku nebo úchvatnou kostnici pod kostelem sv. Jakuba, která je druhou největší v Evropě! Obecně si myslím, že Brno má úchvatné podzemí, o čemž se můžete přesvědčit např. v labyrintu pod Zelných trhem.

Máte-li rádi netradiční zážitky, můžete zkusit v 11 hodin dopoledne ulovit skleněnku, která pravidelně každý den touto dobou vypadává z „orloje“ na Nám. Svobody. Absolutně nejlepší dobou k návštěvě Brna je přelom května a června, kdy se zde koná ohňostrojový festival Ignis Brunensis, které doplňuje mnoho dalších festivalů, jak např. Festival pod hradbami.

24. Litomyšl

50 skvělých tipů kam na výlet po Česku (pro rok 2024)

Litomyšl zřejmě všichni známe jako rodné město Bedřicha Smetany. Kromě toho tu můžeme najít i další památku na seznamu UNESCO – renesanční zámek včetně zámeckého areálu, který si dochoval nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Za zmínku stojí i barokní zámecké divadlo, které se jako jedno z mála na světě dochovalo prakticky v jeho původní podobě. Litomyšl má také překrásné náměstí, kde můžeme podobně jako v Telči, najít domy s arkádami. Pokud si chcete dopřát opravdový kulturní zážitek, navštivte Litomyšl koncem května, kdy se tu koná operní festival – Smetanova Litomyšl.

25. Plzeň a plzeňský pivovar

Na Plzeň do Plzně
Na Plzeň do Plzně

O věhlasu plzeňského piva není pochyb. Pokud byste se rádi dozvěděli něco více, navštivte pivovar nebo si vychutnejte pivní lázně. Mimo pivní turistiku stojí za návštěvu i centrum, katedrála sv. Bartoloměje, Mariánský sloup nebo Velká synagoga, která je 3. největší synagogou na světě. Potrápit mozkové závity a také se něco dozvědět můžete zajít do Techmania Science Center.

Jestli se zajímáte o nejznámější plzeňské rodáky Spejbla a Hurvínka, můžete během vašeho výletu navštívit i Muzeum loutek.

26. Písek

Jihočeský Písek je domovem nejstaršího kamenného mostu v ČR. Most byl vybudován ve 13. století, měří 110 metrů je i druhým nejstarším mostem v Evropě! Jméno města Písek pochází od rýžování zlatonosného písku z řeky Otavy. O historii rýžování se více můžete dozvědět v Prácheňském muzeu. Za vidění stojí i elektrárna královského města Písku. Na krátký výlet se můžete vydat na nedalekou rozhlednu na Jarníku.

Z Písku už to není daleko ani na Hrad Zvíkov nebo do Albrechtic, kde jsou k vidění krásné malované kapličky.

27. Jindřichův Hradec

Zámek v Jindřichově Hradci a rybník Vajgar - Tipy na výlet
Zámek v Jindřichově Hradci a rybník Vajgar

Dalším jihočeským městem je pohádkový Jindřichův Hradec. Jeho dominantou je jindřichohradecký zámek na kterém můžete potkat dokonce i bílou paní (v rámci večerních prohlídek). Zámek obklopuje rybník Vajgar a jeho zahrady zdobí renesanční Rondel. Výčet ubytování v Jindřichově Hradci, aktivit a výletů, které v Jindřichově Hradci můžete podniknout tím rozhodně nekončí. Z Jindřichova Hradce totiž vedou hned 2 úzkokolejky – do Obrataně a Nové Bystřice, kam se můžete vydat i stylovým parním vláčkem!

Dále můžete v muzeu Jindřichohradecka vidět Krýzovy dřevěné jesličky, které jsou zapsány v Guinessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě! U kostela Nanebevzetí panny Marie můžete překročit 15. poledník a poté se vydat na hlavní náměstí, nebo navštívit zámecký mlýn. A to není všechno, na jižním výjezdu z Hradce na benzince čepují a na litry prodávají Tuzemák.

28. Slavonice

Překrásné slavonické náměstí - Tipy kam na výlet
Překrásné slavonické náměstí

Zůstaneme v Jižních Čechách, tentokrát v oblasti Česká Kanada. Slavonice jsou překrásné malinké městečko plné renesančních skvostů. Na sgrafitově zdobených domech se odehrávají celé příběhy. Městečko můžete důkladně prozkoumat – jednak z vyhlídky na věži nebo o něco dobrodružněji – návštěvou Slavonického podzemí a středověkých odvodňovacích štol.

Slavonice navíc nabízejí nádherné okolí, co by kamenem dohodil je to to Maříže – kde sídlí keramická dílna, kde si kromě koupě unikátní Mařížské keramiky můžete namalovat i svůj vlastní hrníček. Do okolních lesů se můžete vypravit po stopách loupežníka Johana Georga Grasela a třeba vás jeho stopy dovedou až na hrad Landštejn. Za povšimnutí stojí i Pevnostní areál Slavonice, kde se dozvíte více o „bunkrech“ a obranné pevnostní linii Československa.

29. Mikulov a Pálava

Mikulov - to pravé místo, kam na výlet za vínem
Mikulov – to pravé místo, kam na výlet za vínem

Kam jinam za vínem, než do Mikulova a na Pálavu. Avšak nemusíte být ani milovníky vína, abyste si tento kraj užili. Přírodní rezervace Pálava je totiž biosférickou rezervací UNESCO, protože tu díky místnímu klima najdeme cenné biotopy skalních a lučních stepí. Pálava je rovněž útočištěm četných vzácných druhů živočichů a rostlin – např. na Děvíně či Kočicí skále můžete obdivovat kosatce nebo písečnice velkokvěté, které jinde na území ČR nenajdete. Vydat se můžete i na Sirotčí hrádek nebo Dívčí hrady. Hledáte-li trochu adrenalinu nebo osvěžení můžete se stavit v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.


Kam na výlet do přírody

V této části se podíváme na tipy, kam na výlet do přírody, ať už se vypravíte pěšky, na kole nebo třeba v zimě na lyžích.

30. Český ráj

Kdo by neznal Český ráj, tahle chráněná krajinná oblast o rozloze přes 180 km² ukrývá nejeden poklad – ať už se jedná o Prachovské skály, Hruboskalské skalní město s jeho krásným zámkem, Drábské světničky, Klokočské skály, nebo zříceninu hradu Trosky. Český ráj je jednoduše protkán stezkami, skalami a vyhlídkami. Na své si přijdou cyklisté, milovníci pěší a dokonce i vodní turistiky (na řece Jizeře).

No a možná na vašem výletě potkáte i loupežníka Rumcajse – třeba v Rumcajsově Ševcovně pod Valdickou bránou.

31. Moravský Kras

Moravský kras potěší každého milovníka jeskyní. Věděli jste, že jich to je přes 1000? Některé jsou volně přístupné a můžete se do nich sami vydat s baterkou na průzkum. Dále je tu i 5 ohromných jeskyní, které můžete běžně navštívit s průvodcem:

  • Propast Macocha a Punkevní jeskyně – je možná vůbec nejoblíbenější jeskyní Moravského krasu – můžete se zde totiž projet na lodičce po podzemní řece punkvě a nahlédnout na dno 138metrové propasti Macocha.
  • Jeskyně Balcarka – nedaleko Ostrova u Macochy nabízí návštěvníkům nejbohatší krápníkovou výzdobu.
  • Kateřínská jeskyně – ohromí své návštěvníky především největšími zpřístupněnými dómy Moravského krasu.
  • SloupskoŠošůvské jeskyně – nabízí komplex domů a chodeb v největší zpřístupněné jeskyni ČR.
  • Jeskyně Výpustek – do jeskyně výpustek se nevydávejte za krápníkovou výzdobou, ale jen v případě, že vás láká navštívit bývalý přísně střežený kryt a armádní pracoviště.

Mimo to, se při dnech otevřených jeskyní můžete dostat i na prohlídku Býčí skály. Kromě jeskyní a přírodních rezervací najdeme v Moravském krasu i zříceniny hradů, zaniklé středověké osady, poutní kostely i 2 větrné mlýny.

32. Krkonoše

Krkonoše jsou v zimě rájem běžkařů - Kam na výlet do přírody
Krkonoše jsou v zimě rájem běžkařů

Krkonoše jsou vděčným cílem pro všechny nadšené horaly, a to jak v zimě, tak v létě. Což takhle se vydat zdolat Sněžku nebo na nějaký ten výlet po hřebenech? nebo navštívit některou rozhlednu, třeba na Žalý, Hnědém vrchu nebo Černé hoře? Hledáte-li tipy na zimní běžkování – Jakuszyce na polské straně většinou mají sníh i pokud je ho všude kolem málo.

33. Šumava

Hluboké lesy Šumavy - Tipy, kam na výlet do pčírody
Hluboké lesy Šumavy

Šumava je největším českým národním parkem a je rovněž zapsána na seznam biosférických rezervací UNESCO. Společně s Bavorskou částí tvoří jedno z největších zalesněných území Evropy. V Boubínské pralese můžeme narazit na stromy staré 300-400 let!

K oblíbeným turistickým cílům na Šumavě patří rozhledna na Poledníku, ledovcová jezera Plešné, Černé a Čertovo, Pramen Vltavy, Chaloupská slať i krásná cyklostezka, která je vhodná i na brusle jenž vede podél železniční trati z Nové Pece na Stožec. Vodáky nejspíš nadchne možnost splutí horního toku Vltavy z Lenory k Soumarskému mostu. A to rozhodně není vše, co se tu dá podniknout. Jednoduše přijeďte zažít tenhle kus překrásné přírody na vlastní kůži!

34. Novohradské hory

Novohradské hory jsou skvělým místem, kam na výlet do nedotčené přírody, rozlehlých lesů a rybníků na jihu Čech. Kromě Nových hradů se můžete vydat třeba na procházku Terčiným údolím, kudy vede naučná stezka nebo do Žofínského či Hojnovodského pralesa. Novohradské hory mají mimo jiné i unikátní prameniště s velmi kvalitní vodou.

35. Beskydy

50 skvělých tipů kam na výlet po Česku (pro rok 2024)

Beskydy jsou známým dějiště ultramaratonů jako je např. Beskydská sedmička, 24h na Lysé hoře a mnoha dalších. Své si tu mohou užít i rekreační sportovci, můžete vyzkoušet např. vyhlídkovou jízdu na koloběžce od Dřevjanky U Zbuja k Horskému hotelu Sepetná. Dobrodruzi a raní ptáčata se mohou vydat na Lysou horu na východ slunce. Při návštěvě Beskyd nesmíte opomenout ani sochu pohanského boha Radegasta na oblíbené trase z Pusteven na Radhošť.

36. Jeseníky

Jeseníky jsou vděčnou oblastí kam na výlet, jak v létě, tak v zimě. Ať už se vydáte na přechod hor pěšky nebo na sněžnicích či běžkách čekají vás krásné výhledy. Jeseníky nabízejí spoustu turistických cílů mimo nejvyšší hory je to např. lázeňské město Karlova studánka, skály kolem bílé Opavy, Petrovy kameny, vodní nádrž Dlouhé Stráně (kde je dokola krásná stezka i na bruslení), Rešovské vodopády, tvrz v obci Jeseník, zámek ve Velkých Losinách a papírna, i mnoho dalších míst.

37. Rychlebské hory

Rychlebské hory navazují ze severu na Jeseníky. Doposud nejsou tak známou a vyhledávanou turistickou oblastí, takže si tu můžete užít opravdový klid hlubokých lesů a čisté přírody. Největším lákadlem poslední doby jsou Rychlebské stezky – cyklo traily pro zkušenější i méně zkušeně cyklisty (jak můžete vidět ve videu). K dalším zajímavým místům patří jeskyně Na Pomezí, Na Špičáku, a také zřícenina gotického hradu Rychleby.

A nyní se podívejme na tipy, kam na výlet do přírody kousek od Prahy:

38. Vyhlídka máj

Vyhlídka Máj - Perfektní tip na výlet z Prahy
Vyhlídka Máj – České Colorado

Překrásný výhled na meandry řeky Vltavy, které se vlní mezi skalními útesy nedaleko Slapské přehrady. Vyhlídka Máj se postupem času stává stále vyhledávanějším turistickým místem, ale přesto si stále zachovává svoji přirozenost – nenajdete zde žádné zábradlí ani uměle vystavenou vyhlídkovou plošinu.

39. Lomy Velká a Malá Amerika

Lom Velká Amerika - Lomy Amerika u Mořiny
Pohled do lomu Velká Amerika

Lom Velká Amerika je často nazýván českým Grand Canyonem. Nachází se nedaleko Prahy u obce Mořina a je součástí celé soustavy vápencových lomů. Lom Velká Amerika je největší z lomů, známé jsou také lomy Mexiko a Malá Amerika. Tato oblast je již dlouhá léta vyhledávanou destinací trampů i oblíbeným místem pro rodinné výlety. Oblíbená je zejména turistická trasa, která vede na Hrad Karlštejn.


Kam na výlet za kulturou a tradicemi

40. Holašovice

Tipy, kam na výlet - Holašovice a tzv. selské baroko
Holašovice a tzv. selské baroko

Holašovice je malá obec 15 km západně od Českých Budějovic. Nejen díky své unikátní architektuře ve stylu selského baroka byla vyhlášena památkovou rezervací a zapsána na seznam UNESCO. Vesnici tvoří 23 výstavních usedlostí se zachovalými chlévy, sýpkami, stodolami a dalšími přilehlými budovami. Ves byla plánovitě založena v polovině 13. století a je perfektním příkladem tradiční středoevropské vesnice. Ve vsi i dnes trvale žije kolem 140 obyvatel.

41. Strážnice

Mezinárodní folklorní festival Střážnice - Tipy kam na výlet
Mezinárodní folklorní festival Strážnice

Za kulturou, tradicemi a vínem se vydejte na Slovácko – do Strážnice. Každý rok se tu koná Mezinárodní folklorní festival Strážnice, kde můžete vidět soubory nejen z celé Moravy, ale i ze zahraničí. Pokud se zrovna na festival nechystáte, zajděte se podívat do skanzenu – Muzea vesnic jihovýchodní Moravy. Z Strážnice se rovněž můžete vydat na plavu po Baťově kanále nebo na kole či pěšky stezkou strážnickými vinohrady kolem vinných sklepů nebo si vybrat jednu z dalších vinařských stezek.


Kam na výlet za dalšími UNESCO památkami

Pokud máte rádi UNESCO památky, následující tipy na výlet jsou přesně pro vás. Posledními přírůstky seznamu světového dědictví UNESCO (z roku 2019) na území ČR je právě Kladrubský hřebčín a Krušnohorská hornická oblast Krušnohoří – Erzgebirge.

42. Kladrubský hřebčín

Národní hřebčín v Kladrubech nad Vltavou je jedním z nejstarších na světě. Chovu koní v Kladrubech se věnovali již Pernštejnové. Je domovem starokladrubských běloušů a vraníků. Toto české plemeno bylo vyšlechtěno speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Pokud do Kladrubského hřebčína zavítáte na výlet, můžete se těšit na prohlídku zámku, stájí, kočárovny, muzea nebo rozhledny.

Pokud si výlet chcete naplánovat v době konání nějakých akcí, na jaře můžete přijet na Rudolfův pohár nebo Den kladrubského koně, na podzim se tu koná tradiční Hubertova jízda.

43. Hornický region Krušnohoří/Erzgebirge

Od 6. 6. 2019 je Krušnohorský hornický region rovněž zapsán mezi památky UNESCO. Tento historický region zahrnuje celkem 22 lokalit v Čechách i sousedním Sasku. Na české straně to je Krupka, Jáchymov, Abertamy, Horní Blatná, Mědník, a Rudá věž smrti ve Vykmanově (jednalo se o třídírnu uranové rudy komunistického pracovního tábora).

Krušnohoří skrývá nesčetné množství především technických památek – nadzemní i podzemní důlní zařízení, rýžovnické sejpy, báňské rybníky i podzemní kanály. V Krušnohoří se těžilo stříbro, cín, kobalt, měď, železo i uran. Bohaté ložisko stříbra dalo za vznik slavnému Jáchymovskému tolaru, který dal později jméno samotnému americkému dolaru.

44. Třebíč

 Město Třebíč
Město Třebíč

Třebíč je další město s několika památkami na seznamu UNESCO. Za shlédnutí stojí především židovská čtvrť se dvěma synagogami a hřbitovem kde lze najít asi 2600 náhrobků, dále stojí za vidění i bazilika sv. Prokopa.

Pokud jde o tipy na výlety z Třebíče, za výšlap stojí Pekelný kopec s rozhlednou nebo poměrně nedaleký zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.

45. Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou je nejenom poutním místem, ale i architektonickým skvostem českého architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Stavba se vymyká běžným dobových normám, jedná se o sloh tzv. barokní gotiky se spoustou složitých prostorových útvarů. Kostel je vystavěný na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy, tento symbol se pak objevuje i v dalších prvních stavby – areál má 5 vchodů, v chrámu je 5 kaplí a 5 oltářů.

5 bonusových tipů na výlet

Česká Republika je jednoduše nádherná a proto je těžké sepsat všechna krásná místa, kam na výlet. Někdy jsou ta nejhezčí místa doslova za humny a ani o tom nemusíme vědět. Pět posíleních míst bude tedy záležet našem výchozím bodě. Vezměte si mapu a vydejte se na nejbližší:

  • Rozhlednu či vyhlídku
  • Hrad/zámek či zříceninu
  • Jeskyni či podzemní prostory
  • Naučnou stezku
  • K lomu/jezeru/rybníku nebo řece

Třeba vás překvapí, jaká krásná místa objevíte.

Mapa míst s tipy za výlet po ČR

Pro snazší plánování jsme pro vás připravili mapu všech výše uvedených tipů, kam na výlet po ČR. Body jsou barevně rozděleny dle kategorií. Jednotlivé vrstvy se dají skrývat.

Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Maps.me nebo Locus mapa. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

50 skvělých tipů kam na výlet po Česku (pro rok 2024)

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si tipy, kam na výlet po Česku na později a pro své kamarády:

50 skvělých tipů kam na výlet po Česku (pro rok 2024)

FAQ – Tipy kam na výlet po ČR

Kam na výlet na hrady a zámky?

V kapitole kam na výlet na hrady a zámky se dozvíte něco o hradech Křivoklát, Kost, Karlštejn, zámcích v Lednici, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších.

Kam na výlet do přírody?

Tipy na výlety do přírody vám ukáží kam vyrazit v Novohradských horách, na Šumavě, v Moravského krasu, méně známých Rychlebských horách a v mnoha dalších lokalitách.

Kam na výlet do českých měst?

Za historií i kulturou se můžete vydat do Telče, Slavonic, Strážnice i Olomouce. V následujícím článku na vás čeká ještě více tipů, kam na výlet nejen do českých měst.

Kam na výlet na nejkrásnější místa ČR?

Sekce 10 nejkrásnějších míst ČR zahrnuje skvosty naší země, které jsou hojně vyhledávané a navštěvované návštěvníky z celého světa.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!