Gruzie – top místa, kam se podívat

V tomto článku jsme si shrnuli obecné rady a tipy pro cestování po Gruzii. Teď si projdeme konkrétní místa, která Gruzie nabízí a které stojí za to navštívit. Ať už máte rádi horské přechody či spíš poznávání gastronomie a kultury, najdete si své!

Místa jsem rozdělil na 6 hlavních oblastí: Kutaisi, Svaneti, Tbilisi, Kazbegi, jižní Gruzii a Batumi.

Kutaisi a okolí

Většina nízkonákladových společností létá právě do Kutaisi, proto začneme touto oblastí. V samotném Kutaisi toho mnoho zajímavého není. Můžete si zde zařídit SIM kartu, vyměnit peníze nebo poprvé okusit místní jídlo. Není ale potřeba se tam déle zdržovat.

Blízké okolí města však nabízí několik velice zajímavých okalit:

Prometheus Cave

Prometheus Cave je největší přístupná jeskyně Gruzie je naprosto úchvatná! Troufám si říci, že je to nejúžasnější jeskyně, ve které jsem kdy byl. Je zde neuvěřitelné množství úžasně nasvícených krápníkových formací, rozesetých podél 1600 metrů dlouhé cesty. Možná si budete říkat, že jeskyně jsou všude na světě podobné a že z fotek je tato jeskyně podobná některé, kde jste už byli. Také jsem si to myslel, ale byl jsem velikostí a délkou této jeskyně naprosto ohromen. Ve většině jeskyní máte jen pár opravdu krásných útvarů a zbytek jsou jen tunely. Tady jsou úžasné útvary na každém kroku podél celé 1600 metrů dlouhé trasy.

Najděte si například na Google mapách otevírací dobu. V pondělí mívají zavřeno.

Úžasné krápníkové útvary v Prometheus Cave, Gruzie
Úžasné krápníkové útvary v Prometheus Cave

Sataplia Nature Reserve

Sataplia je menší a chudší sestřička Prometheus Cave, oproti které je opravdu výrazně horší a pokud nemáte moc času, můžete návštěvu vynechat. Pokud ale máte rádi jeskyně, i Sataplia se Vám bude moc líbit! Je zde i hezký výhled na celé Kutaisi a park se sochami dinosaurů.

Otevírací doba v Google mapách, v pondělí mívají zavřeno.

Pestrobarevná jeskyně Sataplia, Gruzie
Pestrobarevná jeskyně Sataplia

Kaňon Martvili

Martvili je krásný přírodní kaňon, který nabízí možnost raftování, půjčení člunu, či koupání za hezkého počasí. Kaňon je 2400 metrů dlouhý a 20–40 metrů vysoký. Jsou zde k vidění i fosilie zvířat, které žili na zemi před 75 miliony let. Do Martvili jsme se bohužel nedostali, proto nemáme fotky.

Otevírací doba v Google mapách, v pondělí mívají zavřeno.

Katskhi Pillar (Column)

Katskhi Pillar je vysoký přírodní vápencový sloup, na kterém je postavený kostel. K pilíři vede zhruba 1 km dlouhá pěší cesta, ale je vidět už i z velké dálky. Přímo nahoru ke kostelu vede pouze kolmý žebřík. Vstup na něj je bohužel zakázán.

Kostel na pilíři - Katskhi Column, Gruzie
Kostel na pilíři – Katskhi Column

Chiatura

Chiatura je bývalá důlní osada, která leží mezi kolmými stěnami okolních kopců, na kterých se dříve těžil mangan a železo. Pro pracovníky bylo velice náročné chodit každý den do práce do prudkých kopců, a proto ve vesnici postavili velké množství lanovek. Ještě nedávno jich bylo více něž 10 stále v provozu a bylo možné se s nimi svést. V současnosti je v provozu patrně už jen – jediná, která má nástupní stanici zde. Máte odvahu se touto extrémně starou a děsivě vypadající lanovkou svézt?

Starobylá lanovka v Chiatuře
Starobylá lanovka v Chiatuře

Ubytování v Kutaisi

Ubytování je nejlepší vyhledávat na Booking.com. My byli velice spokojení v Guest House Old Kutaisi. Majitel byl velice milý a ubytoval nás i přesto, že jsme přijeli z letiště ve 3 ráno. Také nám ukázal cestu k nejbližší směnárně a kde si můžeme zařídit místní SIM karty.

Svaneti, severozápadní Gruzie

Svaneti je horská oblast na severozápadě Gruzie nabízí úžasné horské treky a vskutku dechberoucí scenérie. Jde o jednu z nejkrásnějších oblastí Gruzie, kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Celá oblast je také známá obrovským množstvím obranných věží, které najdete v každé vesničce.

Ledovec s duhou v popředí na trek do Ushguli, Svaneti, severní Gruzie.
Ledovec s duhou v popředí na trek do Ushguli

Mestia

Mestia je městečko, které je centrem a takovým základním táborem, kde začínají horské treky. Rozhodně doporučuji do Mestie letět letadlem, letenky z Kutaisi i Tbilisi jsou extrémně levné a ušetříte si náročnou celodenní cestu marshrutkou. Letenky je nutné rezervovat dlouho dopředu, protože jsou brzy vyprodané. Více informací zde.

Z Mestie se dá vyrazit na několikadenní známý trek do Ushguli (viz. dále), či na jednodenní treky k ledovci Chalaadi nebo jezerům Koruldi. Můžete také vyjet lanovkou na horu Zuruldi, kde je nádherný výhled na Kavkaz.

Ubytování Mestia

Můžeme vřele doporučit Manoni’s Guesthouse. Čisté pokoje, velice milý personál a skvělá večeře. Co víc si přát? Personál Vám také moc rád odpoví dotazy ohledně treku, případně Vám zařídí Marshrutku do Ushguli.

Mestia je proslulá svými obrannými věžemi.
Mestia je proslulá svými obrannými věžemi.

Mestia – Ushguli trek

Mestia – Ushguli je nejznámější gruzínský trek, který opravdu stojí za to. Pohybujete se v nadmořské výšce kolem 2000 m a jste obklopeni zasněženými horami, které se tyčí až do 5000 m. Dalším příjemným zážitkem jsou návštěvy místních vesniček, ve kterých jako kdyby se zastavil čas. Opravdu nečekejte nic moderního, spíše jednoduché polorozpadlé stavby, ale v nich milí lidé, kteří se o Vás postarají. Dejte si jenom pozor, že už zde jsou na cizince zvyklí a nebojí se Vám nasadit cenu vysoko. Proto je důležité ptát se na cenu předem a smlouvat.

Trek z Mestie do Ushguli, Gruzie
Trek z Mestie do Ushguli

Trek se dá zvládnout za 3 až 4 dny a je rozdělen na tyto úseky:

Mestia – Zhabeshi

Trek začíná prudkým stoupáním z Mestie do sedla a poté pozvolně klesá podél menších vesniček až do Zhabeshi. Ve Zhabeshi jsme strávili dvě noci v Guesthouse of Irina. Milý personál a výborné večeře i snídaně.

Zhabeshi – Adishi

Ze Zhabeshi vede prudké stoupání až lyžařskému středisku, následuje rovina a mírné klesání až do nejvíc izolované malé vesničky Adishi. V Adishi jsme bydleli v Old House. Nebyl to žádný luxus, ale to není asi v Adishi žádné ubytování. Příjemné večerní posezení u ukulele s ostatními backpackery bylo super.

Adishi - malá vesnička daleko od civilizace
Adishi – malá vesnička daleko od civilizace

Adishi – Iprari

Prvních několik kilometrů se jde po rovině podél řeky až k místu, kde musíte ledovcovou řeku přebrodit. Když není moc vody, dá se řeka překonat naboso (je ale opravdu hodně ledová). Čekají zde ale i místní obyvatelé s koňmi a za 10 GEL Vás na koni ochotně převezou. Je dobré si už v Adishi zjistit, jestli převozci u brodu jsou anebo je třeba si objednat vlastního z vesnice.

Za brodem se strmě stoupá do sedla, kde jsou úžasné výhledy. Poté se opět klesá do údolí do vesničky Iprari.

Iprari – Ushguli

Poslední úsek se už jde podél silnice a je méně zajímavý, proto se dá vynechat a nechat se dovézt do Ushguli autem. Nám se povedlo usmlouvat auto s korbou (kam jsme se vešli v 6 lidech) za 50 GEL.

Brodění ledovcové řeky naboso
Brodění ledovcové řeky naboso

Na trek je dobré si vzít s sebou alespoň nějaké svačiny, protože po cestě se nedá nic koupit a v hostelech Vám sice udělají jídlo, ale podle našich zkušeností byly porce o něco menší než jinde po Gruzii. Cena ubytování stojí zhruba 50 GEL na osobu za noc, včetně snídaně a večeře. Většinou se dá domluvit si za příplatek nechat udělat oběd do sáčku s sebou.

V hlavní sezoně je dobré si ubytování rezervovat dopředu, protože vesničky jsou opravdu malinkaté a hostelů je tam celkem málo.

Krásné scenérie na treku do Ushguli, Gruzie
Krásné scenérie na treku do Ushguli

Ushguli

Ushguli je vesnička, obklopená obrovskými horami, která rozhodně stojí za to navštívit i když nejdete celý trek. Jezdí sem marshrutky z Mestie. Doporučuji si zde udělat jednodenní výlet směrem k ledovci Skhara. Jde o zhruba 8 km po rovině jedním směrem. V Ushguli se dá i domluvit taxi marshrutka, která Vás odveze kousek pod ledovec. Nám se podařilo po cestě zpátky za pár drobných marshrutku stopnout.

Ubytování v Ushguli

V Ushguli je celkem velký výběr uvytování a některá jsou hodně starobylá a některá už modernější. My bydleli v modernějším Mshvidoba a rozhodně můžeme doporučit.

Výhled na ledovec z vesničky Ushguli
Výhled na ledovec z vesničky Ushguli

Tbilisi a okolí

Hlavní město Gruzie Tbilisi je už v podstatě vyspělá západní metropole. Úplně něco jiného než gruzínský venkov. Tbilisi můžete využít jako místo odkud vyrážet na jednodenní výlety do okolí.

Centrum Tbilisi - výhled z pevnosti Narikala
Centrum Tbilisi – výhled z pevnosti Narikala

Tbilisi

Samotné Tbilisi je velice zajímavé svojí architekturou. Spojení historických budov s moderními se zde opravdu povedlo. Celé centrum se dá obejít pěšky nebo si můžete pomoci metrem, které stojí pár drobných.

Holy Trinity Cathedral je naprosto monumentální stavba.
Holy Trinity Cathedral je naprosto monumentální stavba.

Místa, která stojí za to navštívit v Tbilisi:

  • Holy Trinity Cathedral – jedna z největších náboženských budov na světě vůbec.
  • The Bridge of Peace – zajímavý moderní most, postavený z oceli a skla
  • Pevnost Narikala – vyplatí se nahoru k pevnosti vyjet lanovkou, od její horní stanice je krásný výhled na celé město.
  • Mtatsminda – další kopec, kam se dá vyjet lanovkou na krásný výhled. Na vrcholu je i zábavní park, kde se můžete projet na ruském kole, zastřílet nebo vyzkoušet další různé atrakce.
  • Jvari – kostel na skále s krásným výhledem na soutok řek. Jet tam a zpátky jenom na toto místo nestojí za to. Jeďte tam, jenom pokud to máte po cestě (například z Gori nebo Kazbegi).

Ubytování v Tbilisi

Na Booking.com naleznete nepřeberné množství ubytování. My jsme strávili tři noci v Herrmas Hostel a bylo to super! Ochotný personál, čisté pokoje a hned vedle byla restaurace Kozlovna, kde točí České pivo!

Výhled na Tbilisi z kopce Mtatsminda
Výhled na Tbilisi z kopce Mtatsminda

Gori

Gori je rodné město Stalina je zajímavou kulturní vložkou. Kromě muzea a Stalinova rodného domu zde nic zajímavého není, nicméně muzeum rozhodně stojí za návštěvu, jenom je potřeba brát vše s nadhledem. V Gruzii totiž Stalina berou pozitivně. Jako Gruzínce, který něco dokázal…

Gori se dá navštívit buď po cestě z Kutaisi do Tbilisi nebo jako jednodenní výlet z Tbilisi.

Otevírací doba muzea na Google mapách.

V Gori jsme se ubytovali přímo v centru v Guest House Flora a je to skvělé místo! Útulné pokoje a hlavně jedna z nejlepších a největších snídaní, které jsme v Gruzii dostali! Vřele doporučujeme.

Muzeum Stalina v Gori
Muzeum Stalina v Gori

Uplistsikhe

Uplistsikhe je pevnost a jeskynní město 10 km od Gori. Pokud máte čas, můžete se zastavit. My zde nebyli, protože jsme chtěli raději stihnout trochu podobné, ale větší skalní město Vardzia.

David Gareja Monastery

David Gareja je skalní klášterní komplex v opuštěné polopouštní oblasti na hranicích s Ázerbájdžánem. Je odtud výhled na zajímavou barevnou okolní krajinu a také daleko do Ázerbájdžánu. Když si zde uděláte pěší okruh po turistické cestě, dostanete se na chvíli i za hranice a můžete si projít menší skalní městečko.

Na David Gareji se pořádá každý den jednodenní výlet z Tbilisi. Stačí se dostavit na autobusové stanoviště do Pushkin parku vedle Liberty Square v 11:00. Přesně na toto místo. Návrat je vždy mezi 19:30 a 20:00.

Klášterní komplex David Gareja
Klášterní komplex David Gareja

Kazbegi, severní Gruzie

Kazbegi je další horská gruzínská horská oblast, která sice není tak monumentální jako Svaneti, ale také rozhodně stojí za návštěvu. Jezdí sem pravidelné marshrutky z Tbilisi.

Ananuri

Ananuri je hezký klášter po cestě mezi Tbilisi a Kazbegi. Marshrutka zde pravděpodobně nezastaví, ale můžete si na jednu cestu zaplatit taxi a domluvit se, aby Vám zde řidič na chvíli zastavil.

Ananuri - hezký klášter u přehrady
Ananuri – hezký klášter u přehrady

Památník gruzínsko-ruského přátelství

Propagandistický památník, který je umístěn v krásném místě s výhledem na okolní údolí a hory. Pokud jedete taxi, určitě zde zastavte. Pokud jedete marshrutkou, celkem stačí výhledy z auta. Můžete ale zkusit poprosit řidiče, ať Vám zastaví.

Výhled od památníku Gruzínsko - Ruského přátelství
Výhled od památníku Gruzínsko – Ruského přátelství

Holy Trinity Church

Jedno z nejfotografovanějších míst Gruzie. Kostel Holy Trinity na kopci a na pozadí mohutné hory. Pokud jedete do Kazbegi, určitě si musíte vyšplhat k tomuto kostelu, je to moc krásné místo. Vede k němu celkem kráká, ale o to strmější turistická cesta.

Fotogenický kostel Holy Trinity
Fotogenický kostel Holy Trinity

Údolí Truso

Truso je malebné údolí, kam se dá jít na jednodenní výlet. Po cestě narazíte na různé minerální prameny, menší gejzírky, starobylé věže a téměř opuštěné vesničky.

Agentura Mountain Freaks do údolí vypravuje dvakrát denně marshrutku. Vyjíždí 2x denně, v 9:30 (návrat 16:30) a v 11:00 (návrat 18:30) od kanceláře agentury. V hlavní sezoně je dobré si rezervovat místo alespoň den předem, protože marshrutka má pouze 7 míst.

Malebné údolí Truso
Malebné údolí Truso

Ubytování v Kazbegi, Stepantsminda

Můžeme vřele doporučit Guesthouse Elia. Milá majitelka, čisté pokoje a nádherné výhledy na protější Kazbeg a kostel Holy Trinity.

Jižní Gruzie

Vardzia

Obrovské jeskynní klášterní město Vardzia je jedním z nejúžasnějších míst v Gruzie. Rozhodně stojí za celkem dlouhou cestu marshrutkou. Můžete si zde projít desítky různých jeskyní a tunelů.

Otevírací doba je každý den kromě pondělí 10:00 – 19:00. Poslední návštěvníky pouští dovnitř v 18:00. V Pondělí je zavřeno.

Přímo u Vardzia je jediné relativně levnější ubytování Taoskari Hotel. My se ubytovali v blízkém Akhalsikhe u pevnosti Rabati.

Nepřeberné množství jeskyní a skalních chodeb v komplexu Vardzia
Nepřeberné množství jeskyní a skalních chodeb v komplexu Vardzia

Pevnost Rabati

Po cestě do Vardzia stojí za to si zastavit ve městě Akhaltsikhe na místní pevnost Rabati. Pevnost už sice ztratila svůj historický punc a je hodně zmodernizovaná, ale hezká a fotogenická rozhodně je.

V Akhaltsikhe je skvělý Hotel New Star přímo u pevnosti Rabati. Máte výhled přímo z okna na krásně nasvícenou pevnost.

Modernizovaná pevnost Rabati v Akhaltsikhe
Modernizovaná pevnost Rabati v Akhaltsikhe

Batumi, východní Gruzie

Batumi je druhé největší město Gruzie, ležící na břehu Černého moře, je ideálním cílem na konec Vaší cesty po Gruzii. Můžete si zde užít relax po náročném cestování, vykoupat se v moři (které je velice málo slané) a ochutnat poslední střípky gruzínské gastronomie, které jste ještě nestihli.

Moderní architektura v Batumi, Gruzie
Moderní architektura v Batumi

V Batumi stojí za to si pěšky projít centrum a nábřeží, kde najdete několik architektonicky zajímavých staveb i tančící fontánu. Pro milovníky flory je zde také botanická zahrada, která nás ale lehce zklamala. Za celkem drahé vstupné (15 GEL), jsme čekali trochu víc. Je to spíše pro milovníky stromů než květin.

Ubytování v Batumi

Na Booking.com je opět nepřeberné množství hotelů na výběr. Hostel in Batumi je jeden z nejlevnějších a má úžasnou lokalitu přímo v centru.

Botanická zahrada v Batumi, Gruzie
Botanická zahrada v Batumi

Závěr

Gruzie je opravdu krásná země na procestování a každý si zde najde své. Přečtěte si i článek o obecných radách o cestování v Gruzii.

Pokud máte jakékoliv dotazy, připomínky, nebo si myslíte, že v průvodci nějaké krásné místo chybí, nebojte se napsat do komentářů nebo emailem.

Chci jet!

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít letenku:


Gruzie – top místa, kam se podívat
5 (100%) 3 votes

Napsat komentář