Gruzie: 21 zajímavých míst, kam se jet podívat

Průvodce nejkrásnějšími místy, které Gruzie nabízí a které byste neměli při vašem cestování vynechat! Hory, treky, moře, památky. Offline mapa ke stažení.

V tomto průvodci jsme si shrnuli obecné rady a tipy pro cestování po Gruzii. Teď si projdeme konkrétní zajímavá místa, která Gruzie nabízí a které stojí za to navštívit. Ať už máte rádi horské přechody či spíš poznávání gastronomie a kultury nebo i pobyt u moře, najdete si své!

Místa v Gruzii jsem rozdělil na 7 hlavních oblastí: Kutaisi, Svaneti, Tbilisi, Kazbegi, východní Gruzii, jižní Gruzii a Batumi.

Mapa Gruzie se všemi body a tipy

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Gruzie se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vašem cestování po Gruzii.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Mapy.cz. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Gruzie

Kutaisi a okolí

Většina nízkonákladových společností nabízí levné letenky právě do Kutaisi a hodně lidí začíná své cestování právě z v Kutaisi. Proto začneme touto oblastí. V samotném Kutaisi toho mnoho zajímavého není. Můžete si zde zařídit SIM kartu, vyměnit peníze nebo poprvé okusit místní jídlo. Není ale potřeba se tam déle zdržovat.

Blízké okolí města však nabízí několik velice zajímavých okalit:

Prometheus Cave

Prometheus Cave je největší přístupná jeskyně Gruzie je naprosto úchvatná! Troufám si říci, že je to nejúžasnější jeskyně, ve které jsem kdy byl. Je zde neuvěřitelné množství úžasně nasvícených krápníkových formací, rozesetých podél 1600 metrů dlouhé cesty. Možná si budete říkat, že jeskyně jsou všude na světě podobné a že z fotek je tato jeskyně podobná některé, kde jste už byli. Také jsem si to myslel, ale byl jsem velikostí a délkou této jeskyně naprosto ohromen. Ve většině jeskyní máte jen pár opravdu krásných útvarů a zbytek jsou jen tunely. Tady jsou úžasné útvary na každém kroku podél celé 1600 metrů dlouhé trasy.

Najděte si například na Google mapách otevírací dobu. V pondělí mívají zavřeno.

Průvodce nejkrásnějšími místy, které Gruzie nabízí a které byste neměli při vašem cestování vynechat! Hory, treky, moře, památky. Offline mapa ke stažení.
Úžasné krápníkové útvary v Prometheus Cave

Sataplia Nature Reserve

Sataplia je menší a chudší sestřička Prometheus Cave, oproti které je opravdu výrazně horší a pokud nemáte moc času, můžete návštěvu vynechat. Pokud ale máte rádi jeskyně, i Sataplia se Vám bude moc líbit! Je zde i hezký výhled na celé Kutaisi a park se sochami dinosaurů.

Otevírací doba v Google mapách, v pondělí mívají zavřeno.

Pestrobarevná jeskyně Sataplia, Gruzie
Pestrobarevná jeskyně Sataplia

Kaňon Martvili

Martvili je krásný přírodní kaňon, který nabízí možnost projížďky loďkou, či koupání za hezkého počasí. Kaňon je 2400 metrů dlouhý a 20–40 metrů vysoký. Jsou zde k vidění i fosilie zvířat, které žili na zemi před 75 miliony let. Do Martvili jsme se bohužel nedostali, proto nemáme fotky. A máme také trochu smíšené reference, někdo říká, že je kaňon super a někdo, že to naopak tolik nestojí za to.

Otevírací doba v Google mapách, v pondělí mívají zavřeno.

Katskhi Pillar (Column)

Katskhi Pillar je vysoký přírodní vápencový sloup, na kterém je postavený kostel. K pilíři vede zhruba 1 km dlouhá pěší cesta, ale je vidět už i z velké dálky. Přímo nahoru ke kostelu vede pouze kolmý žebřík. Vstup na něj je bohužel zakázán.

Kostel na pilíři - Katskhi Column, Gruzie
Kostel na pilíři – Katskhi Column

Chiatura

Chiatura je bývalá důlní osada, která leží mezi kolmými stěnami okolních kopců, na kterých se dříve těžil mangan a železo. Pro pracovníky bylo velice náročné chodit každý den do práce do prudkých kopců, a proto ve vesnici postavili velké množství lanovek. Ještě nedávno jich bylo více něž 10 stále v provozu a bylo možné se s nimi svést. V současnosti je v provozu patrně už jen jediná lanovka, která má nástupní stanici zde. Máte odvahu se touto extrémně starou a děsivě vypadající lanovkou svézt?

Starobylá lanovka v Chiatuře
Starobylá lanovka v Chiatuře

Další místa k vidění kolem Kutaisi:

 • Klášter Gelati – hezký klášter na seznamu UNESCO
 • Klášter Motsameta – další zajímavý klášter, který je zajímavý svým umístěním na skále.
 • Kaňon Okatse – krásný kaňon na kratší pěší výlet.

Ubytování v Kutaisi

Ubytování je nejlepší vyhledávat na Booking.com. My byli velice spokojení v Guest House Old Kutaisi. Majitel byl velice milý a ubytoval nás i přesto, že jsme přijeli z letiště ve 3 ráno. Také nám ukázal cestu k nejbližší směnárně a kde si můžeme zařídit místní SIM karty.

Pokud byste chtěli něco luxusnějšího, můžete zvolit Hotel Terrace Kutaisi se skvělými hodnoceními.

Svaneti, severozápadní Gruzie

Svaneti jsou úžasné hory na severozápadě Gruzie, které nabízí úžasné horské treky a vskutku dechberoucí scenérie. Jde o jednu z nejkrásnějších oblastí Gruzie, kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Celá oblast je také známá obrovským množstvím obranných věží, které najdete v každé vesničce.

Ledovec s duhou v popředí na trek do Ushguli, Svaneti, severní Gruzie.
Ledovec s duhou v popředí na trek do Ushguli

Mestia

Mestia je městečko v horách, které je centrem a takovým základním táborem, kde začínají horské treky. Rozhodně doporučuji do Mestie letět letadlem, letenky z Kutaisi i Tbilisi jsou extrémně levné a ušetříte si náročnou celodenní cestu marshrutkou. Letenky je nutné rezervovat dlouho dopředu, protože jsou brzy vyprodané. Více informací zde.

Z Mestie se dá vyrazit na několikadenní známý trek přes hory do Ushguli (viz. dále), či na jednodenní treky k ledovci Chalaadi nebo jezerům Koruldi. Můžete také vyjet lanovkou na horu Zuruldi, kde je nádherný výhled na Kavkaz.

Ubytování Mestia

Můžeme vřele doporučit Manoni’s Guesthouse. Čisté pokoje, velice milý personál a skvělá večeře. Co víc si přát? Personál Vám také moc rád odpoví dotazy ohledně treku, případně Vám zařídí Marshrutku do Ushguli.

Pokud byste chtěli něco luxusnějšího, zvolte Bapsha Guesthouse se skvělými recenzemi.

Mestia je proslulá svými obrannými věžemi.
Mestia je proslulá svými obrannými věžemi.

Mestia – Ushguli trek

Mestia – Ushguli je nejznámější gruzínský trek, který opravdu stojí za to. Pohybujete se v nadmořské výšce kolem 2000 m a obklopují vás zasněžené hory, které se tyčí až do 5000 m. Dalším příjemným zážitkem jsou návštěvy místních vesniček, ve kterých jako kdyby se zastavil čas. Opravdu nečekejte nic moderního, spíše jednoduché polorozpadlé stavby, ale v nich milí lidé, kteří se o Vás postarají. Dejte si jenom pozor, že už zde jsou na cizince zvyklí a nebojí se Vám nasadit cenu vysoko. Proto je důležité ptát se na cenu předem a smlouvat.

Trek z Mestie do Ushguli, Gruzie
Trek z Mestie do Ushguli

Trek se dá zvládnout za 3 až 4 dny a je rozdělen na tyto úseky:

Mestia – Zhabeshi

Trek začíná prudkým stoupáním z Mestie do sedla a poté pozvolně klesá podél menších vesniček až do Zhabeshi. Ve Zhabeshi jsme strávili dvě noci v Guesthouse of Irina. Milý personál a výborné večeře i snídaně.

Zhabeshi – Adishi

Ze Zhabeshi vede prudké stoupání až lyžařskému středisku, následuje rovina a mírné klesání až do nejvíc izolované malé vesničky Adishi. V Adishi jsme bydleli v Old House. Nebyl to žádný luxus, ale to není asi v Adishi žádné ubytování. Příjemné večerní posezení u ukulele s ostatními backpackery bylo super.

Adishi - malá vesnička daleko od civilizace
Adishi – malá vesnička daleko od civilizace

Adishi – Iprari

Prvních několik kilometrů se jde po rovině podél řeky až k místu, kde musíte ledovcovou řeku přebrodit. Když není moc vody, dá se řeka překonat naboso (je ale opravdu hodně ledová). Čekají zde ale i místní obyvatelé s koňmi a za 10 GEL Vás na koni ochotně převezou. Je dobré si už v Adishi zjistit, jestli převozci u brodu jsou anebo je třeba si objednat vlastního z vesnice.

Za brodem se strmě stoupá do sedla, kde jsou úžasné výhledy na okolní zasněžené hory a ledovce. Poté se opět klesá do údolí do vesničky Iprari.

Iprari – Ushguli

Poslední úsek se už jde podél silnice a je méně zajímavý, proto se dá vynechat a nechat se dovézt do Ushguli autem. Nám se povedlo usmlouvat auto s korbou (kam jsme se vešli v 6 lidech) za 50 GEL.

Brodění ledovcové řeky naboso
Brodění ledovcové řeky naboso

Na trek je dobré si vzít s sebou alespoň nějaké svačiny, protože po cestě se nedá nic koupit a v hostelech Vám sice udělají jídlo, ale podle našich zkušeností byly porce o něco menší než jinde po Gruzii. Cena ubytování stojí zhruba 50 GEL na osobu za noc, včetně snídaně a večeře. Většinou se dá domluvit si za příplatek nechat udělat oběd do sáčku s sebou.

V hlavní sezoně je dobré si ubytování rezervovat dopředu, protože vesničky jsou opravdu malinkaté a hostelů je tam celkem málo.

Krásné scenérie na treku do Ushguli, Gruzie
Krásné scenérie na treku do Ushguli

Ushguli

Ushguli je vesnička, kterou obklopují obrovské hory, a která rozhodně stojí za to navštívit i když nejdete celý trek. Jezdí sem marshrutky z Mestie. Doporučuji si zde udělat jednodenní výlet směrem k ledovci Skhara. Jde o zhruba 8 km po rovině jedním směrem. V Ushguli se dá i domluvit taxi marshrutka, která Vás odveze kousek pod ledovec. Nám se podařilo po cestě zpátky za pár drobných marshrutku stopnout.

Ubytování v Ushguli

V Ushguli je celkem velký výběr uvytování a některá jsou hodně starobylá a některá už modernější. My bydleli v modernějším Mshvidoba a rozhodně můžeme doporučit.

Výhled na ledovec z vesničky Ushguli
Výhled na ledovec z vesničky Ushguli

Tbilisi a okolí

Hlavní město Gruzie Tbilisi je už v podstatě vyspělá západní metropole. Úplně něco jiného než gruzínský venkov. Tbilisi můžete využít jako místo odkud vyrážet na jednodenní výlety do okolí.

Centrum hlavního města Gruzie Tbilisi - výhled k lanovky z pevnosti Narikala
Centrum Tbilisi – výhled z lanovky k pevnosti Narikala

Tbilisi – hlavní město Gruzie

Samotné Tbilisi je velice zajímavé svojí architekturou. Spojení historických budov s moderními se zde opravdu povedlo. Celé centrum se dá obejít pěšky nebo si můžete pomoci metrem, které stojí pár drobných.

Holy Trinity Cathedral je naprosto monumentální stavba.
Holy Trinity Cathedral je naprosto monumentální stavba.

Tbilisi – zajímavá místa, která stojí za to navštívit:

 • Holy Trinity Cathedral (Sameba) – jedna z největších náboženských budov na světě.
 • The Bridge of Peace – zajímavý moderní most, postavený z oceli a skla
 • Pevnost Narikala – nahoru vede lanovka, kterou stojí za to se projet. Od její horní stanice je krásný výhled na celé město.
 • Mtatsminda – další kopec, kam vede lanovka na krásný výhled. Na vrcholu je i zábavní park, kde se můžete projet na ruském kole, zastřílet nebo vyzkoušet další různé atrakce.
 • The Chronicles of Georgia – takový malý gruzínský Stonehenge.
 • Mccheta / Jvari – Bývalé hlavní město Gruzie s katedrálou Sveticchoveli a kostel Jvari na skále s krásným výhledem na soutok řek.

Výlet za degustací vína z Gruzie

Gruzie je proslavená svým vínem. Můžete se vydat na degustační výlet do vinné oblasti Kakheti. Je to skvělý kulturní zážitek.

Ubytování v Tbilisi

Na Booking.com naleznete nepřeberné množství ubytování. My jsme strávili tři noci v Herrmas Hostel a bylo to super! Ochotný personál, čisté pokoje a hned vedle byla restaurace Kozlovna, kde točí České pivo!

Pokud chcete svůj vlastní pokoj, můžete zvolit dobře hodnocený Guest House Verde.

Pokud chcete něco luxusnějšího, můžete si vybrat například Le Caucase se skvělým hodnocením a perfektní lokalotou přímo v centru města.

Výhled na Tbilisi z kopce Mtatsminda
Výhled na Tbilisi z kopce Mtatsminda

Gori

Gori je rodné město Stalina je zajímavou kulturní vložkou. Kromě muzea a Stalinova rodného domu zde nic zajímavého není, nicméně muzeum rozhodně stojí za návštěvu, jenom je potřeba brát vše s nadhledem. Stalina zde totiž berou pozitivně. Jako Gruzínce, který něco dokázal…

Gori se dá navštívit buď po cestě z Kutaisi do Tbilisi nebo jako jednodenní výlet z Tbilisi.

Otevírací doba muzea na Google mapách.

V Gori jsme se ubytovali přímo v centru v California Guest House a je to skvělé místo! Útulné pokoje a hlavně jedna z nejlepších a největších snídaní, které jsme v Gruzii dostali! Vřele doporučujeme.

Muzeum Stalina v Gori, Gruzie
Muzeum Stalina v Gori

Uplistsikhe

Uplistsikhe je pevnost a jeskynní město 10 km od Gori. Pokud máte čas, můžete se zastavit. My zde nebyli, protože jsme chtěli raději stihnout trochu podobné, ale větší skalní město Vardzia.

David Gareja Monastery, hranice Gruzie s Ázerbajdžánem

David Gareja je skalní klášterní komplex v opuštěné polopouštní oblasti na hranicích s Ázerbájdžánem. Je odtud výhled na zajímavou barevnou okolní krajinu a také daleko do Ázerbájdžánu. Když si zde uděláte pěší okruh po turistické cestě, dostanete se na chvíli i za hranice a můžete si projít menší skalní městečko.

Na David Gareji se pořádá každý den jednodenní výlet z Tbilisi. Stačí se dostavit na autobusové stanoviště do Pushkin parku vedle Liberty Square v 11:00. Přesně na toto místo. Návrat je vždy mezi 19:30 a 20:00.

Klášterní komplex David Gareja, hranice Gruzie s Ázerbajdžánem
Klášterní komplex David Gareja

Kazbegi, severní Gruzie

Kazbek je další gruzínská horská oblast, která sice není tak monumentální jako Svaneti, ale také rozhodně stojí za návštěvu. Jezdí sem pravidelné marshrutky z Tbilisi.

Ananuri

Ananuri je hezký klášter po cestě mezi Tbilisi a Kazbegi. Marshrutka zde pravděpodobně nezastaví, ale můžete si na jednu cestu zaplatit taxi a domluvit se, aby Vám zde řidič na chvíli zastavil.

Ananuri - hezký klášter u přehrady
Ananuri – hezký klášter u přehrady

Památník gruzínsko-ruského přátelství

Propagandistický památník, který je umístěn v krásném místě s výhledem na okolní údolí a hory. Pokud jedete taxi, určitě zde zastavte. Pokud jedete marshrutkou, celkem stačí výhledy z auta. Můžete ale zkusit poprosit řidiče, ať Vám zastaví.

Výhled od památníku Gruzínsko - Ruského přátelství
Výhled od památníku Gruzínsko – Ruského přátelství

Gergeti Trinity Church

Jedno z nejfotografovanějších míst Gruzie. Kostel Gergeti Trinity na kopci a na pozadí mohutné hory v čele se slavným vrcholem Kazbek. Pokud jedete do Kazbegi, určitě si musíte vyšplhat k tomuto kostelu, je to moc krásné místo. Vede k němu celkem kráká, ale o to strmější turistická cesta.

Fotogenický kostel Gergeti Trinity
Fotogenický kostel Gergeti Trinity

Údolí Truso

Truso je malebné údolí, kam se dá jít na jednodenní výlet. Po cestě narazíte na různé minerální prameny, menší gejzírky, starobylé věže a téměř opuštěné vesničky.

Agentura Mountain Freaks do údolí vypravuje dvakrát denně marshrutku. Vyjíždí 2x denně, v 9:30 (návrat 16:30) a v 11:00 (návrat 18:30) od kanceláře agentury. V hlavní sezoně je dobré si rezervovat místo alespoň den předem, protože marshrutka má pouze 7 míst.

Malebné údolí Truso
Malebné údolí Truso

Ubytování v Kazbegi, Stepantsminda

Můžeme vřele doporučit Guesthouse Elia. Milá majitelka, čisté pokoje a nádherné výhledy na protější majestátnou horu Kazbek a kostel Holy Trinity.

Pokud chcete něco luxusnějšího, zvolte Wooden Hotel Kazbegi se skvělými recenzemi.

Kakheti – východní Gruzie

Oblast východní Gruzie Kakheti je poněkud vzdálenější od civilizace a méně dostupná. Do této oblasti bych jezdil jen pokud máte více času, protože strávíte celý den jen cestou.

Nicméně pokud máte času dostatek, zažijete turismem téměř nedotčenou oblast s úžasnou přírodou!

Tusheti a Omalo

Další horská oblast v podhůří Kavkazu. Pokud si chcete užít delší pěší výlety v nedotčené přírodě, není moc lepších míst!

Nádherná horská oblast Tusheti
Nádherná horská oblast Tusheti

Alaverdi, Gremi a Bodbe

Pokud máte rádi historické stavby, rozhodně stojí za to navštívit tyto tři zajímavé kláštery.

 • Pravoslavný klášter Alaverdi je třetí největší klášter v Gruzii.
 • Gremi – královská citadela z 16. století
 • Bodbe – další zajímavý pravoslavný klášter
Pravoslavný klášter Alaverdi
Pravoslavný klášter Alaverdi

Jižní Gruzie

Vardzia

Obrovské jeskynní klášterní město Vardzia je jedním z nejúžasnějších Gruzínských míst. Rozhodně stojí za celkem dlouhou cestu marshrutkou. Můžete si zde projít desítky různých jeskyní a tunelů.

Otevírací doba je každý den kromě pondělí 10:00 – 19:00. Poslední návštěvníky pouští dovnitř v 18:00. V Pondělí je zavřeno.

Přímo u Vardzia je jediné relativně levnější ubytování Taoskari Hotel. My se ubytovali v blízkém Akhalsikhe u pevnosti Rabati.

Cesta do Vardzia je celkem časově náročná a únavná. Můžete proto zvolit soukromou tour z Tbilisi. Během výletu naštívíte skalní město Vardzia a také pevnost Rabati či lázeňské město Borjomi.

Nepřeberné množství jeskyní a skalních chodeb v komplexu Vardzia
Nepřeberné množství jeskyní a skalních chodeb v komplexu Vardzia

Pevnost Rabati

Po cestě do Vardzia stojí za to si zastavit ve městě Akhaltsikhe na místní pevnost Rabati. Pevnost už sice ztratila svůj historický punc a je hodně zmodernizovaná, ale hezká a fotogenická rozhodně je.

V Akhaltsikhe je skvělý Hotel New Star přímo u pevnosti Rabati. Máte výhled přímo z okna na krásně nasvícenou pevnost.

Modernizovaná pevnost Rabati v Akhaltsikhe
Modernizovaná pevnost Rabati v Akhaltsikhe

Národní park Borjomi – Kharagauli

Pokud máte na Gruzii více času, určitě stojí za to si projít nějaký trek v národním parku Borjomi-Kharagouli.

Náš kamarád Jakub Venglář ze Zahorami.cz sepsal obsáhlý článek o horském přechodu Borjomi – Kharagouli.

Batumi, západní Gruzie

Batumi je druhé největší město Gruzie, ležící na břehu Černého moře. Batumi je ideálním cílem na konec Vaší gruzínské cesty. Můžete si zde užít relax na pláži u moře po náročném cestování, vykoupat se v moři (které je velice málo slané) a ochutnat poslední střípky gruzínské gastronomie, které jste ještě nestihli.

Moderní architektura v Batumi, Gruzie
Moderní architektura v Batumi

V Batumi stojí za to si pěšky projít centrum a nábřeží podél moře, kde najdete několik architektonicky zajímavých staveb i tančící fontánu a hezké pláže.

Pro milovníky flory je zde také botanická zahrada, která nás ale lehce zklamala. Za celkem drahé vstupné (15 GEL), jsme čekali trochu víc. Je to spíše pro milovníky stromů než květin.

Také historická Pevnost Gonio stojí za návštěvu.

Ubytování v Batumi

Na Booking.com je opět nepřeberné množství hotelů na výběr. Hostel in Batumi je jeden z nejlevnějších a má úžasnou lokalitu přímo v centru.

Pokud si to chcete pořádně užít a mít vlastní apartmán, zvolte Old Batumi. Je přímo v centru města a má skvělá hodnocení.

Botanická zahrada v Batumi, Gruzie
Botanická zahrada v Batumi

Mapa Gruzie se všemi body a tipy

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Gruzie se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vašem cestování po Gruzii.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Mapy.cz. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Gruzie

Chci jet do Gruzie!

Gruzie je opravdu krásná země na pro cestování a každý si zde najde své. Přečtěte si i článek o obecných radách o cestování v Gruzii:
Gruzie: průvodce – vše, co potřebujete před cestou znát!

Pokud máte jakékoliv dotazy, připomínky, nebo si myslíte, že v průvodci nějaké krásné místo chybí, nebojte se napsat do komentářů.

Podívejte se na krásné video o Gruzii:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Gruzie – top místa, kam se podívat

Praktické informace na cestování do Gruzie:

Zde si přečtěte podrobného průvodce s praktickými informacemi na cestování po Gruzii.

Mapa s nejzajímavějšími místy v Gruzii:

Zde najdete ke stažení podrobnou mapu se všemi nejzajímavějšími místy, která stojí za to navštívit v Gruzii.

Co navštívit v Tbilisi?

Holy Trinity Cathedral (Sameba) – jedna z největších náboženských budov na světě.
The Bridge of Peace – zajímavý moderní most, postavený z oceli a skla
Pevnost Narikala – nahoru vede lanovka, kterou stojí za to se projet. Od její horní stanice je krásný výhled na celé město.
Mtatsminda – další kopec, kam vede lanovka na krásný výhled. Na vrcholu je i zábavní park, kde se můžete projet na ruském kole, zastřílet nebo vyzkoušet další různé atrakce.
The Chronicles of Georgia – takový malý gruzínský Stonehenge.
Mccheta / Jvari – Bývalé hlavní město Gruzie s katedrálou Sveticchoveli a kostel Jvari na skále s krásným výhledem na soutok řek.

Kam jet na výlet za degustací vína?

Gruzie je proslavená svým vínem. Můžete se vydat na degustační výlet do vinné oblasti Kakheti. Je to skvělý kulturní zážitek.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

9 komentářů u „Gruzie: 21 zajímavých míst, kam se jet podívat“

 1. Ahoj ,

  letošní dovolenou jsem strávila v Gruzii a hodně jsem použila materiál z vašich stránek .Jsou velice pěkně udělané.Dobré rady,tipy.

  Díky Marie

  Odpovědět
 2. Hezký den, krásný článek. Neznáte prosím někoho kdo by nám ušil program na míru? Tak pro 10 lidí. Děkuji za odpověď Lída

  Odpovědět
 3. Matěj ahoj,

  Dik moc, výborný článok. Je presné miesto, adresa v Kutaisi, odkiaľ odchádzajú maršrutky do Mestie?? Da sa dojednat odchod na mieste, alebo treba nejak dopredu…
  Je mozné ist za 1. deň z Ushguli do Kutaisi autom??

  Dakujem

  Marek

  Odpovědět
  • Ahoj Marku,
   marshrutky do Mestie odjíždí z Central Bus Station, které je zde: https://goo.gl/maps/BYBF7HyNHCGuPqVP6. Dopředu se to moc objednat nedá, všechno na místě. V září 2019 jezdily vždycky dvě – v 9:00 a v 10:00, ale může se to měnit. Z Ushguli do Kutaisi se určitě dá dostat za jeden den. Z Ushguli do Mestie jezdí Marshrutky v podstatě neustále a trvá to zhruba 2,5h a z Mestie do Kutaisi také něco vždycky seženete. Dá se také dojet Marshrutkou do Zugdidi a odtud do Kutaisi vlakem, což je výrazně pohodlnější.

   Užijte si pobyt!

   Odpovědět
 4. Díky moc za článek, dovedu si představit čas ztrávený se zpracováním. Letos se coby důchodci do Gruzie chystáme na motorce na min. měsíc. Připravujeme si tedy už nyní zajímavé body a tento článek nám umožnil doplnění seznamu.
  Jen si dovolím upozornit na překlep, Batumi je myslím západní Gruzie.

  Odpovědět
  • Ahoj Viktore,
   jsme rádi, že se Vám článek líbí a přejeme, ať se Vám cestování po Gruzii moc libí a užijete si to!
   Děkujeme za upozornění, překlep jsem opravil.
   Pokud byste měli jakékoliv další dotazy ke Gruzii, určitě napište 🙂

   Odpovědět
 5. Návštěva Jvari se dá spojit s návštěvou Mcchety, což je bývalé hlavní město Gruzie a dodnes sídlo Gruzínské pravoslavné církve.
  V okolí Kutaisi je toho více – např. kaňon Okatse, nebo kláštěry Gelati (/na seznamu UNESCO) a Motsameta.
  Určitě stojí za to treky v Národním parku Borjomi-Kharagauli.

  Odpovědět

Napsat komentář