Jižní Norsko – top místa, kam se jet podívat

Norsko je neskutečně nádherná země. Obecnější informace o cestování v Norsku najdete v tomto průvodci. Nyní se podíváme na konkrétní destinace, které jižní Norsko nabízí a stojí za to je navštívit. Místa jsme rozdělili na pěší túry, ledovce, vodopády, vyhlídky, města a ostatní.

Pěší túry – jižní Norsko

Trolltunga

Trolltunga je pravděpodobně nejfotografovanější místo Norska je tento „trolí jazyk“. Pokud se chcete na jazyku vyfotit, připravte si na to opravdu celý den. Tato túra je dlouhá 25 km a člověk při tom nastoupá 900 výškových metrů. Nejkratší čas, za který se dá Trolltunga zvládnout je zhruba 8h, ale počítejte raději 10-12 h. Zvlášť pokud se k jazyku nedostanete brzy ráno nebo pozdě večer. V průběhu dne je zde totiž 1-2 hodiny dlouhá fronta na fotku.

Co se týče náročnosti, tak jde hlavně o velkou vzdálenost. Technicky cesta náročná není a vše je dobře značené. Výhodou je, že není potřeba si brát vodu na celou dobu, protože v průběhu pochodu narazíte na několik zdrojů pitné vody v podobě horských potůčků.

Je možné si cestu zkrátit a vyrazit až z horního parkoviště. Toto parkoviště má ale kapacitu pouze 30 aut, proto je téměř nemožné získat místo (musíte přijet před 6h ráno, kdy se parkoviště otvírá a doufat, že na vás ještě zbyde místo). Druhá možnost je nechat se vyvézt autobusem, který stojí 130 NOK (350 Kč). Nicméně i spodní parkoviště se rychle plní, a to má kapacitu cca. 200 aut. Po deváté hodině ranní už se může stát, že místo nenajdete. Za horní parkoviště se platí 700 NOK, za spodní 500 NOK. Třetí možnost je nechat auto ve vesničce Odda a nechat se vyvézt autobusem za 250 NOK včetně zpáteční jízdy.

Fotka na trolím jazyku je prostě epická!
Fotka na trolím jazyku je prostě epická!

Kjeragbolten

Slavnou fotku na kameni Kjeragbolten, který visí nad 1000m vysokou propastí, můžete pořídit právě na tomto trailu. Výstup není nejjednodušší. Počítejte s 10 km chůze po skalách, i s tím, že velká část trailu je natolik náročná, že jsou zde postavené na pomoc kovové řetezy. Jedná se tedy vlastně o takovou „ferratu“.

Na výstup si vyhraďtě alespoň 5-8 h. Na rozdíl od trolího jazyku se na kameni Kjeragbolten netvoří dlouhé fronty, protože tento kámen vypadá mnohem nebezpečněji a ne každý se na něj odváží vstoupit. Všechny ostatní zmíněné výlety se dají zvládnout i za deštivého počasí, ale Kjeragbolten je za deště a těsně po dešti dost nebezpečný, protože mokré skály jsou velice kluzké.

Za parkoviště dáte 200 NOK.

Kjeragbolten - kámen visící ve výšce 1000 metrů nad fjordem.
Kjeragbolten – kámen visící ve výšce 1000 metrů nad fjordem.

Preikestolen (Pulpit Rock)

Společně s Trolltungou je Preikestolen asi nejslavnější foto místo, které jižní Norsko nabízí. Kolmá stěna takzvané „kazatelny“ je naprosto epické místo. A tento trail má oproti Trolltunze výhodu, že je relativně nenáročný. Jde jen o 8km s převýšením zhruba 350m.

Na výlet si vyhraďtě zhruba 4 – 5 hodin. Ze všech zmíněných výletů je tento nejvíce zelený. Ostatní vedou celé po skalách, tato túra vede z velké části lesem.

Za parkoviště dáte 200 NOK.

Norsko, Preikestolen - 600 metrů vysoká kolmá stěna, která se přezdívá "Kazatelna".
Preikestolen – 600 metrů vysoká kolmá stěna, která se přezdívá “Kazatelna”.

Bessegen ridge (Jotunheimen National Park)

Bessegen je nádherný trail v národním parku Jotunheimen. Můžete se těšit na neuvěřitelné výhledy na dvě jezera, která mají úplně odlišné barvy (jedno je ledovcové, druhé ne). V pozadí pak můžete pozorovat zasněžené vrcholky nejvyšších hor Norska.

Túra se chodí jednosměrně. Je potřeba se nejdříve dopravit lodí po jezeře Gjende z Gjendesheimu do vesničky Memurubu, případně začít nejdřív trailem a jet zpět lodí. Na samotný pochod si připravte 6-8 h. Je dlouhý 17 km a překonáte obrovské převýšení. Často může být také dost větrno. Nicméně rozhodně to stojí za to!

Úžasná barva jezera Gjende, Jižní Norsko
Úžasná barva jezera Gjende

Gaustatoppen

Kratší výlet na pěknou horu Gaustatoppen s 360stupňovým výhledem na jižní Norsko. Pokud jdete z nejbližšího parkoviště od spodní stanice lanovky, zabere Vám celý výlet zhruba 3-4 hodiny. Je možné se také vyvézt nahoru lanovkou (ale stojí 350 NOK). Za jasného dne je z této hory vidět 1/6 celého Norska.

Za parkoviště dáte 150 NOK.

Výhled z kopce Gaustatoppen
Výhled z kopce Gaustatoppen

Vyhlídky – jižní Norsko

Trollstigen

Pohled na tzv. trolí stezku Trollstigen je naprosto boží. Ne nadarmo je silnice, která serpentýnami překonává obrovské převýšení, na mnoha spořičích obrazovek a tapetách ve Windows. Projet se po této silnici také stojí za to, jen to chce trpělivost při vyhýbání se protijedoucím autům a autobusům.

Trolí stezka je zážitek každého řidiče
Trolí stezka je zážitek každého řidiče

Stegastein

Stegastein je krásná uměle vytvořená vyhlídková plošina nad fjordem Aurlandsfjord.

Stegastein - vyhlídka na malebný Aurlandsfjord, Jižní Norsko
Stegastein – vyhlídka na malebný Aurlandsfjord

Dalsnibba

Dalsnibba je naprosto neuvěřitelné 360stupňové vyhlídkové místo! Na jednu stranu jsou vidět ledovce a na druhou dolů do údolí na Geirangerfjord. Vjezd je zpoplatněn 140 NOK za auto, ale rozhodně to stojí za to! Dobře se ale oblečte, může tam být zima a hodně větrno.

Vysoko položená vyhlídka Dalsnibba, Jižní Norsko
Vysoko položená vyhlídka Dalsnibba

Flydasjuvet Rock – Geiranger Fjord

Flydasjuvet Rock je krásná vyhlídka na pohádkový Geirangerfjord. Stačí krátká zastávka autem a hned máte spoustu krásných fotek.

Výhled na Geirangerfjord z vyhlídky Flydasjuvet Rock, Jižní Norsko
Výhled na Geirangerfjord z vyhlídky Flydasjuvet Rock

Ledovce – Jižní Norsko

Mohlo by se zdát, že ledovce budou převážně na severu Norska, ale i jižní Norsko nabízí spoustu nádnerných ledovců.

Nigardsbreen

Nigardsbreen je Jeden z nejdostupnějších ledovců. Od parkoviště je potřeba dojít zhruba 1,5 km dlouhou trasu, aby se člověk dostal velice blízko. Celkem túra trvá zhruba 2 hodiny. Je možné si cestu zkrátit na polovinu pomocí lodě pro turisty. Je možné si i zaplatit výlet s průvodcem a projít se přímo po ledovci (od 350 NOK).

Ledovec Nigardsbreen
Ledovec Nigardsbreen

Bøyabreen

Ledovec, ke kterému se dá nejblíže dostat autem. Bohužel už veliká část ledovce Bøyabreen zmizela kvůli globálnímu oteplování, a proto je jazyk ledovce celkem vysoko na skále, takže není možné se pěšky dostat až úplně k němu. Ale i výhled z blízkého parkoviště stojí za to!

Pohled na ledovec Bøyabreen z parkoviště
Pohled na ledovec Bøyabreen z parkoviště

Buarbreen

Buarbreen je další ledovec, ke kterému se dá dostat velice blízko pěšky. Celá túra je dlouhá zhruba 5 km a trvá 3 hodiny. Výšlap malebným údolím podél horského potoka je nádherný sám o sobě. Jde už ale o trochu náročnější výšlap a na některých místech je potřeba si pomoci připravenými lany.

Nádherné údolí ledovce Buarbreen, Jižní Norsko
Nádherné údolí ledovce Buarbreen

Vodopády – Jižní Norsko

Norsko má opravdu neuvěřitelné množství vodopádů. Zde jsou ty nejhezčí, ke kterým se dá celkem snadno dostat autem.

Tvindefossen

Tvindefossen je nádherný rozvětvený vodopád přímo u silnice.

Fotogenický vodopád Tvindefossen
Fotogenický vodopád Tvindefossen

Steinsdalsfossen

Steinsdalsfossen je mohutný vodopád, kde je možné po chodníčku projít přímo pod ním.

Vodopád Steinsdalsfossen v noci
Vodopád Steinsdalsfossen v noci

Låtefossen

Låtefossen je další vodopád přímo u silnice. Pří průjezdu po mostě před ním člověk může sebe či své auto osprchovat vodou z vodopádu.

Vodopád Låtefossen přímo u silnice
Vodopád Låtefossen přímo u silnice

Langfossen

Langfossen je extrémně dlouhý vodopád, který je take dostupný přímo u silnice.

Dlouhý vodopád Langfossen
Dlouhý vodopád Langfossen

Vøringsfossen

Vøringsfossen je další úžasný vodopád, stékající do soutěsky.

Vodopád Vøringsfossen focený za mlhy
Vodopád Vøringsfossen focený za mlhy

Města – Jižní Norsko

Norsko má velice malebná města, ale stále se jedná o města. Do Norska se jezdí převážně kvůli přírodě, proto doporučujeme města navštívit, ale netrávit v nich moc času. Příroda je unikátnější.

Oslo

Hlavní město Norska je nejrychleji rostoucí velkoměsto v Evropě. Hlavní pamětihodnosti Osla je možné obejít pěšky či na kole. Mezi nejzajímavější místa patří budova opery, Národní divadlo, Národní muzeum umění, architektury a designu, zajímavý park Vigeland s více něž 200 sochami nebo mekka skoků na lyžích a biatlonu – Holmenkollen.

Oslo - Vigeland Sculpture Park
Oslo – Vigeland Sculpture Park

Bergen

Bergen je přístavní město, do kterého jsou časté levné letenky. Malebné domečky Briggen jsou často v dovolenkových katalozích. Ovšem říká se, že Bergen je nejdeštivější město v Evropě.

Malebné domečky Bryggen
Malebné domečky Bryggen

Trondheim

Trondheim je další pobřežní město, které stojí za návštěvu. Katedrála Nidaros je jednou z nejkrásnějších v Norsku, výhled na malebné domečky z historického mostu Gamle Bybro je nádherný. Další turistickou atrakcí je výtah na kola Trampe Sykkelheis. Vše se dá obejít pěšky za hodinku. Pokud máte o chvilku více času, vylezte si i na pevnost Kristiansten Festning, ze které je hezký výhled.

Trondheim - výhled z historického mostu Gamle Bybro
Trondheim – výhled z historického mostu Gamle Bybro

Ålesund

Ålesund je Malebné město na pobřeží oceánu. Nejzajímavější místo je rozhodně vyhlídka Byrampen, ze které je vidět celý poloostrov, na kterém je město položené.

Pohled na celý Ålesund z vyhlídky Byrampen
Pohled na celý Ålesund z vyhlídky Byrampen

Ostatní – jižní Norsko

Atlantic Ocean Road

Silnice spojující malé ostrůvky v oceánu Atlantic Ocean Road je úžasnou architektonickou stavbou a její průjezd je velkým zážitkem. Za vjezd se navíc nic neplatí!

Jeden z mostů na Atlantic Ocean Road
Jeden z mostů na Atlantic Ocean Road

Heddal stave church

Největší dřevěný sloupový kostel na světě Heddal je extrémně fotogenický. Krátká zastávka rozhodně stojí za to!

Heddal stave church, Jižní Norsko
Heddal stave church

Lindesnes Lighthouse

Fotogenický maják Lindesnes na jednom z nejjižnějších cípů Norska. Výhledy na okolní útesy jsou boží.

Pohled na útesy od majáku v Lindesnes, Jižní Norsko
Pohled na útesy od majáku v Lindesnes

Rondane National Park

Rondane je další krásný národní park, který skýtá Jižní Norsko a kde se dá strávit hodně času a jít na různé pěší výlety. Krásný cestopis o přechodu národního parku Rondane napsal kamarád Jakub Venglář.

Pohled na národní park Rondane, jižní Norsko
Pohled na národní park Rondane

Rafting na řece Sjoa

Česká raftová základna na řece Sjoa funguje už přes 20 let. Lidé ze zájezdů po Norsku často prohlašují, že rafting byl jejich nejlepším zážitkem. Jde o skutečně jednu z top raftových řek na světě. Odkaz na základnu je zde www.raftingnorsko.cz.

Závěr

Jižní Norsko je opravdu neskutečně úžasné a každý by ho měl navštívit.

Pokud máte jakékoliv dotazy, připomínky, nebo si myslíte, že v průvodci nějaké krásné místo chybí, nebojte se napsat v komentářích nebo emailem.

Chci jet!

Jste rozhodnutí? Už zbývá jen si najít letenku:


Jižní Norsko – top místa, kam se jet podívat
5 (100%) 4 votes

2 komentáře u „Jižní Norsko – top místa, kam se jet podívat“

  1. Hezký přehled. Ale chybí tam rafting na řece Sjoa, funguje tam v sezoně česká raftová základna už přes 20 let 🙂 Dost často lidé ze zájezdů po Norsku pak prohlašují, že rafting byl jejich nejlepším zážitkem. Ostatně Kuba o něm také na konci svého cestopisu píše. Nebudu si na nic hrát, českou raftovou základnu jsem tam měl letos na starost už 10. sezonu. Norsko mám jako letní domov, raftoval jsem v Africe, Argentině, Kanadě, Americe, všude možně po Evropě, ale rafting na Sjoe je srdcovka, je to skutečně jedna z top raftových řek na světě. Odkaz na základnu je případně http://www.raftingnorsko.cz

Napsat komentář