Norsko od A do Z: online průvodce – vše, co potřebujete před cestou vědět!

Norsko: online průvodce, rady, tipy pro cestování nejen autem. Ceny, bezpečnost, počasí, levné letenky, víza, rybaření, dovolená, ubytování, offline mapa.

Pro milovníky přírody je Norsko naprosto neuvěřitelná destinace na cestování. Bez přehánění by se celá země mohla prohlásit národním parkem. Nekonečné fjordy, nádherné vodopády, mohutné ledovce, úžasná krajina a dechberoucí národní parky, jejichž krásu podtrhují malebné a pestrobarevné  domečky.

Proč cestovat do Norska?

 • Neskutečná příroda a krajina – nedá se popsat slovy, musíte to vidět!
 • Dechberoucí fjordy – celé Norsko je doslova protkán fjordy, které se zařezávají do strmých horských stěn.
 • Mohutné ledovce – bohužel vlivem globálního oteplování rychle ubývají, ale v Norsku jich je stále dost. Zdejší ledovcová pole patří k největším v Evropě. Přijeďte se na ně tedy podívat dřív, než bude pozdě!
 • Božské národní parky – projít si některé jednodenní či vícedenní pěší trasy v národních parcích a poznat panenskou přírodu opravdu stojí za to!
 • Nekonečné množství vodopádů – jsou opravdu na každém rohu!
 • Volné stanování – postavit stan je legální kdekoliv mimo soukromé pozemky, alespoň 150 metrů od nejbližší obytné budovy. Ušetřete během cestování za ubytování a užijte si spaní ve volné přírodě.
 • Snadné rybaření – V Norsku je rybaření legální na slané vodě (moře a fjordy) bez povolení, (na sladká jezera a rybníky je povolení k rybaření potřeba). My například lovili ryby poprvé v životě a chytili jsme markelu i lososa. V Norsku může rybařit naprosto každý!
 • Ráj houbařů – houby v Norsku nikdo nesbírá, a proto je naprosto běžné najít obrovské výborné houby přímo u silnice nebo cesty. Z  jediné obrovské houby jsme se navečeřeli tři a koncem pobytu už jsme byli houbové smaženice přejedení.
Norsko poskytuje nádherné pěší túry, Norsko: online průvodce, rady, tipy pro cestování nejen autem. Ceny, bezpečnost, počasí, levné letenky, víza, rybaření, dovolená, ubytování, offline mapa.
Norsko poskytuje nádherné pěší túry

Jak se do Norska dostat

Na levné levné letenky do Osla nebo Bergenu jsou velice časté akce u nízkonákladových společností. Není výjimkou sehnat zpáteční přímý let z Prahy či okolí pod 1000 Kč. Je třeba ale počítat s tím, že jde převážně o letenky bez odbaveného zavazadla. Dále počítejte s tím, že v samotném Oslu nebo Bergenu není až tak moc zajímavého k vidění. Abyste zažili pravé Norsko, je potřeba vyrazit mezi fjordy.

Pokud cestujete autem, jsou nejrychlejší možností trajekty z Dánského přístavu Hirtshals. Odtud jezdí nekolikrát denně trajekty do měst Langesund a Kristiansand.

Tip pro nákup lístků na trajekty: ceny jsou v ranních hodinách (před 9 h) levnější než odpoledne a večer. Ceny hodně kolísají od 30 do 150 €. Nejlevnější jsou většinou na Directferries.

Druhou možností je jet přes most mezi Kodaní a Švédským Malmö – Øresund Bridge. Za přejezd mostu se platí mýtné ve výši 54 €.

Cestování po Norsku autem je úžasné - Atlantic Ocean Road
Projet Norsko autem je úžasné – Atlantic Ocean Road

Kdy Norsko navštívit a proč v tuhle dobu

Do Norska se dá cestovat v jakémkoliv ročním období. Záleží, co od toho očekáváte.

Chcete největší pravděpodobnost hezkého počasí a dlouhé dny?

Jeďte cestovat v létě. Nejspíše vám bude pršet méně, než na jaře či podzim (nicméně v Norsku prší téměř pořád, takže se na to nedá spoléhat). Jsou také nejdelší dny. Za polárním kruhem v červnu a v červenci Slunce vůbec nezapadá. Počítejte ale s tím, že jde o největší turistickou sezonu a všechny hlavní atrakce jsou přeplněné turisty.

Chcete vidět úžasné jarní/podzimní barvy a vyhnout se davům turistů?

Vyberte si cestování na jaře nebo na podzim. Na všech turisticky vyhledávaných místech bude výrazně méně lidí. Jarní a podzimní krajina bývá také nejlepší na fotky. Je ale větší pravděpodobnost horšího počasí. Bude také větší zima a kratší dny.

Chcete vidět polární záři?

Jeďte cestovat na přelomu října a listopadu nebo února a března. V tuto dobuje je šance vidět polární záři největší. Samozřejmě čím pojedete severněji, tím lépe. Přečtěte si našich 10 ověřených tipů pro pozorování polární záře.

Chcete si užít Norsko zahalené do zimní zasněžené krajiny?

Jeďte cestovat v zimě. Počítejte ale s tím, že teploty často klesají hluboko pod bod mrazu (klidně -30°C). Cestování bude výrazně pomalejší a spoustu turistických míst (zvlášť trailů) bude zavřených.

Pohled na přehradu ze známého trailu na Trolltungu
Pohled na přehradu ze známého trailu na Trolltungu

Na jak dlouho Norsko navštívit?

Autem se jih Norska (vše od jihu až po Trondheim) dá procestovat zhruba za dva týdny, pokud máte alespoň 2 lidi, kteří se střídají v řízení (celkem najedete něco přes 4000 km). Pokud k tomu chcete přidat pěší túry (což vřele doporučuji), připočtěte si ještě pár dní navíc. Pokud chcete jet až na sever na Lofoty či Nordkapp, připočítejte minimálně další dva týdny.

Výhled na Lysefjord z kopce Kjerag
Výhled na Lysefjord z kopce Kjerag

Podmínku vstupu přes hranice

Pro Evropany je cestování a vstup do země naprosto bezproblémové – ačkoliv Norsko není součástí Evropské Unie, patří do Schengenského prostoru (EHP).

Na hranicích se maximálně může stát, že vás budou kontrolovat, jestli nedovážíte nadměrné množství alhoholu (povoleno je například max. 6,5 l piva na člověka). Viz zde: https://www.toll.no/en/goods/alcohol-and-tobacco/quotas/

Slavná kazatelna - Preikestolen, Norsko
Slavná kazatelna – Preikestolen

Peníze a přibližné ceny v Norsku

V Norsku je všechno několikanásobně dražší. Pokud jedete roadtrip autem, doporučujeme si dovézt všechny potraviny z domova a vařit si na vařiči. Za ubytování se rovněž dá výrazně ušetřit, pokud budete spát pod stanem. Stanování je v Norsku oficiálně povoleno kdekoliv mimo soukromé pozemky a alespoň 150 m od budov.

Měna

V Norsku se platí Norskou korunou (NOK). Je téměř zbytečné mít hotovost – kartou je možné zaplatit úplně všude. A když píšu všude, tak myslím opravdu všude – například i toalety na odpočívadle u silnice se dají platit kartou.

Rozpočet na cestování

Připravte se na zhruba trojnásobné ceny oproti Česku. Příkladem, že se pobyt v Norsku dá zvládnout i za rozumnou cenu může být náš 17denní výlet ( včetně cesty z Česka a zpátky Česka). Jeli jsme ve 4 lidech autem a vezli si drtivou většinu jídla z domova. Spali jsme pod stanem. Celkově nás celý výlet se vším všudy vyšel na 12 000 Kč na osobu, což je za tak úžasný pobyt v jedné z nejdražších zemí světa velmi pěkná cena.

K ceně dopravy autem jsou potřeba započítat automatická mýta za vjezd do měst, průjezd tunelem nebo přejezd mostu. Je potřeba se předem zaregistrovat na této stránce: https://www.autopass.no/en/visitors-payment

Přibližné ceny v Norsku:

Příklady cenNOK
Bydlení v hostelu/guesthousu (dvoulůžkový pokoj)1300 – 2600 Kč500 – 1000 NOK
Bydlení ve stanu v kempu (dvě osoby)550 – 800 Kč200 – 300 NOK
Jídlo v restauraci400 – 800 Kč150 – 300 NOK
Vstup do muzea270 – 400 Kč100 – 150 NOK
MHD ve městech (jedna jízda)100 Kč35 NOK
Balená voda / pivo plech / pivo točené / láhev vína70 / 110 / 220 / 400 Kč25 / 40 / 80 / 150 NOK
Parkování270 – 1300 Kč100 – 500 NOK
Bochník chleba70 Kč25 NOK
Trajekt na frekventované trase (za 4 lidi v autě)540 Kč200 NOK
Mýtné za mosty a tunely55 – 270 Kč20 – 100 NOK
Cena benzínu 1l38 – 41 Kč14 – 15 NOK
Cena nafty 1l 33 – 35 Kč12 – 14 NOK
Tento suvenýr vystihuje veškeré cestování po Norsku!
Tento suvenýr vystihuje veškeré cestování po Norsku!

Norsko – Ubytování

Možností ubytování je v Norsku velké množství, ale je poměrně drahé. Nejlepší je spát ve vlastním stanu, protože postavit stan je legální kdekoliv mimo soukromé pozemky, alespoň 150 metrů od nejbližší obytné budovy. Ušetřete za ubytování a užijte si spaní ve volné přírodě. Pokud chcete opravdové ubytování, nejjednodušší je hledat na Booking.com.


Jídlo a potraviny

Norsko je nejdražší země v Evropě. Ačkoliv jsme předem věděli, že tam bude draho, stejně nás překvapilo, jak moc extrémně! Jakékoliv potraviny v supermarketu jsou v Norsku minimálně 3x – 4x dražší. Často i vícenásobně. Jediné dostupnější potraviny byly levné a výborné marmelády, čokoládová pomazánka a celkem dobrý chleba.

Chodit do restaurací nebo fast-foodů je pro low-cost cestovatele nereálné. Jediné, relativně dostupné jídlo je cheeseburger v McDonald’s za 15 NOK nebo párek v rohlíku zvaný „Wiener“, který seženete na benzinových stanicích značky „Circle K“ za 10 NOK.

Tip: Vřele doporučujeme si co nejvíce jídla dovézt z domova.

Pokud opravdu chcete ochutnat místní kuchyni, mezi největší pochoutky patří čerstvé nebo uzené ryby, rybí polévka, skopové či sobí maso.

Čerstvé mořské plody, Norsko
Čerstvé mořské plody

Na co si dát pozor během cestování

Norsko je co se týče kriminality bezpečná země. V zemi se vůbec nekrade (možná s výjimkou turistů).

Na co je třeba si dávat pozor jsou především rychlé změny počasí. Severské počasí je nevyzpytatelné a ani předpověď pouhých pár hodin dopředu nemusí platit. Je nutné se vybavit dobrým oblečením a pláštěnku mít v podstatě pořád u sebe.

Pro Norsko je typické rčení: „Neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení.“

Člověk si také musí dát pozor na turistických trasách, které jsou často položené vysoko ve skalách nad fjordy a Norové v rámci zachování panenské přírody téměř nikam nedávají zábradlí. Je proto celkem jednoduché někam spadnout.

Voda je pitná všude –  běžně z kohoutku ana většině míst lze vodu pít i bez filtrace z horských potůčků.

Doporučujeme si rovněž zařídit cestovní pojištění. V Norsku sice platí Evropská kartička pojištěnce, ale je zde vysoká spoluúčast.

V Norsku často prší, nepodceňte oblečení!
V Norsku často prší, nepodceňte oblečení!

Co dalšího byste měli vědět

V Norsku panuje přísná alkoholová prohibice. Nakoupit tvrdý alkohol je téměř nemožné (prodává se pouze ve specializovaných obchodech, kterých je v zemi tak málo, že se vlastně nevyplatí je hledat). Nejlevnější plechovkové pivo se dá koupit kolem 30 NOK a není moc dobré.

Anglicky se člověk domuví téměř všude, navíc norština má hodně podobných slov s angličtinou a němčinou, takže se dá mnoha psaným věcem i rozumět.

Norsko je ráj na rybaření! Na fjordech a obecně slané vodě je legální rybaření bez povolení a ryb je tam opravdu hodně. My jsme chytali ryby poprvé v životě a chytli jsme makrelu i lososa. Rybářské vybavení je možné dokoupit i v sebemenším supermarketu.

Vlastnoručně chycený losos během cestování, Norsko
Vlastnoručně chycený losos

Na své si přijdou i houbaři. Houby tu nikdo nesbírá, a tak rostou všude. Není problem si nasbírat veřeři za pár minut přímo u silnice. Často jsme šli jen do lesa stavět stan a kolem nás jsme náhodně našli spoustu hub. Stejně tak to platí pro lesní ovoce, které take nikdo nesbírá.

Norsko - ráj houbařů při cestování
Norsko – ráj houbařů

Další tipy k cestování po Norsku:

 • Na serveru WildCamping.tips naleznete spoustu užitečných informací ke stanování ve volné přírodě.
Norsko od A do Z: online průvodce – vše, co potřebujete před cestou vědět!
 • Zásuvky jsou v Norsku stejné jako v ČR.
 • Wi-Fi zdarma jsou u většiny turistických míst či v obchodech Coop nebo Rema 1000.
 • Záchody jsou v drtivé většině případů dokonale čisté. Nemusíte se tak bát zajít si na veřejné záchody kdekoliv. Většinou jsou zdarma, případně se dá platit kartou.
 • V neděli je drtivá většina všech obchodů a supermarketů zavřená.
 • Doprava po Norsku je pomalá – častá jsou rychlostní omezení, úzké silnice, tunely a nutnost přepravy trajektem.
 • Mezi fjordy je nutné se na hodně místech přepravit právě trajektem. Na všech frekventovaných místech jezdí trajekty velice často (většinou 2-3x za hodinu, a to i pozdě do noci nebo brzy ráno). Trajekt stojí vždy kolem 200 NOK za 4 lidi v autě.

A ještě další:

 • Norsko je doslova prošpikované obrovským množstvím tunelů. Většina z nich je zdarma, ale u těch největších se mýta platí.
 • Mezi fjordy je až neuvěřitelné množství krásných vodopádů. Spousta z nich vůbec ani není na mapě (kdekoliv jinde na světě by to byla hlavní turistická atrakce).
 • U turisticky nejnavštěvovanějších míst jsou drahá parkoviště (např. Trolltunga 500 NOK, Preikestolen 200 NOK).
 • Téměř ve všech obchodech prodávání outdoor oblečení, pláštěnky a výbavu na rybaření.
 • Spropitné v restauracích bývá automaticky připočteno k ceně rovnou na účtence, ale je zvykem cenu ještě zaokrouhlit nahoru.
 • Pokud máte rádi ovce, v Norsku si jich užijete dost a dost. A hlavně na silnici!
 • A pokud máte rádi trolly, užijete si je také dostatečně. Troll je takový norský maskot.
 • V Norsku je opravdu velké množství Čechů, čeština je slyšet všude.
 • Pokud si nevíte rady s výběrem vybavení, přečtěte si tyto články s tipy co si zabalit s sebou:

Kdo by nechtěl mít fotku na trolím jazyku?
Kdo by nechtěl mít fotku na trolím jazyku?

Jižní Norsko – mapa trasy s nejkrásnějšími místy

Pro Vaši snazší orientaci i plánování jsme pro vás připravili podrobnou mapu s trasou a nejkrásnějšími místy na cestování po Norsku autem (road trip) a všemi důležitými body a turistickými cíly, které stojí za to navštívit při Vašem cestování a dovolené po Jižním Norsku.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps nebo exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací jako Mapy.cz nebo Locus map. V případě, že se chystáte na pěší túry doporučujeme právě Locus nebo offline Mapy.cz.

Konkrétní tipy a seznamy míst, kam se podívat, jsme sepsali v těchto článcích:

Mapa Jižní Norsko

Podívejte se nádherné video o Norsku:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

 • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Norsko – rady, tipy, triky a průvodce – vše, co potřebujete před cestou vědět!

FAQ – Často kladené otázky:

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Norska?

Do Norska se dá cestovat v jakémkoliv ročním období. Záleží, co od toho očekáváte.
Léto – největší pravděpodobnost hezkého počasí a nejdelší dny
Jaro a podzim – úžasné jarní/podzimní barvy a méně turistů
Zima – úžasná zimní krajina, ale velká zima (klidně -30°C)
Zde najdete více o nejlepších dobách pro cestování do Norska.

Jaká nekrásnější místa navštívit v Jižním Norsku?

Zde najdete velkého průvodce se všemi nejzajímavějšími místy, která v Norsku navštívit, včetně podrobné mapy s trasou.

Jak moc je Norsko drahé? Jaké jsou přibližné ceny?

V Norsku je všechno několikanásobně dražší. Pokud jedete roadtrip autem, doporučujeme si dovézt všechny potraviny z domova a vařit si na vařiči. Za ubytování se rovněž dá výrazně ušetřit, pokud budete spát pod stanem. Stanování je v Norsku oficiálně povoleno kdekoliv mimo soukromé pozemky a alespoň 150 m od budov. Zde čtěte více o cenách a rozpočtu na cestování do Norska.

Kdy a kam jet na sledování polární záře?

Největší šance na vidění polární záře je v období na přelomu října a listopadu nebo na přelomu února a března. Čím severněji pojedete, tím lépe. Na jihu Norska je šance celkem malá. Čtěte také 10 ověřených tipů pro pozorování polární záře.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

2 komentáře u „Norsko od A do Z: online průvodce – vše, co potřebujete před cestou vědět!“

 1. Díky za inspiraci i praktické rady 🙂

  Dovolím si sdílet náš cestopis z letošního červencového Norska. Cestopis najdete na http://horama.cz/horama-pesky/norsko/

  Cílem byly známé i neznámé horské vrcholy a přírodní taháky, kterých je Norsko plno. Tentokrát jsme neletěli, ale vyrazili naším autem. Z každého výletu jsme sepsali krátké povídání, natočili k němu video a přiložili hromadu fotek. Zároveň jsme sepsali i pár praktických rad z celé výpravy, které mohou usnadnit cestu jiným. Třeba se někdo inspiruje.

  Zároveň jsme sestříhali i krátké video z celého tripu, najdete ho na https://www.youtube.com/watch?v=d7cyrZwwuSg

  Přeji hezké počtení a pokoukání ✌️

  • Ahoj Adame,
   také děkujeme moc za další inspiraci a moc hezké video! Norsko je prostě úžasné!

Komentáře nejsou povoleny.