Gruzie od A do Z: online průvodce – vše, co potřebujete vědět!

Online průvodce, rady a tipy pro Vaše cestování do Gruzie. Ceny, doprava, bezpečnost, počasí, levné letenky, víza, hory, dovolená u moře a offline mapa.

Kavkazské hory, tyčící se do výšek přes 5000 m.n.m., skvělé jídlo, pohostinní lidé a zajímavý mix vyspělé západní kultury a asijského chaosu. Gruzie je úžasná země na cestování opravdu pro každého. Ať už jste milovník horských treků nebo radši poznáváte místní kulturu a dobré víno či hledáte dovolenou na pláži u moře nebo s dětmi, v Gruzii si najdete své.

Mapa Gruzie s nejzajímavějšími místy

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Gruzie se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vašem cestování po Gruzii.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Mapy.cz. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Gruzie

Proč jet do Gruzie?

  • Dechberoucí hory – Gruzie nabízí úžasné horské treky opravdu pro každého. Ať už jste milovník několikadenních náročných přechodů, či spíše lehčích jednodenních výletů. V podhůří Kavkazu si přijdete na své.
  • Skvělé jídlo – Typické Khinkali či Khachapuri si zamilujete. Gruzínské jídlo je levné, výborné a většinou nešetří porcemi. Pokud jste navíc milovníky slaných sýrů, není lepší destinace. Vždy je na výběr dostatek masitého i vegetariánského jídla.
  • Pohostinní lidé – není nic lepšího, než když přijdete do hostelu a tam se o Vás začne starat celá rodina, splní veškerá Vaše přání a na snídani udělá tak velkou hostinu, že to nemáte šanci sníst).
  • Červené víno – Gruzie je vyhlášená svým vínem. Bílé moc dobré není, ale pokud máte rádi červené, budete spokojeni.
  • Historie –Vydáte-li se po místních památkách, všude na Vás bude dýchat historie.
  • Mix kultur – Gruzie je svou polohou přesně na rozhraní Evropy a Asie a tento mix naprosto sedí. Polovina věcí funguje spíše jako v Evropě a polovina spíše jako v Asii.
  • Dovolená u moře (s dětmi) – chtěli byste k moři, ale už jste znudění z klasického Chorvatska či Itálie? Jeďtě do Gruzie! Jsou zde také krásné pláže a moře je méně slané.
Úchvatné hory - Ushguli, Online průvodce, rady a tipy pro Vaše cestování do Gruzie. Ceny, doprava, bezpečnost, počasí, levné letenky, víza, hory, dovolená u moře a offline mapa.
Úchvatné hory – Ushguli

Letenky do Gruzie

Gruzie má dvě velká mezinárodní letiště Tbilisi a Kutaisi. Do Kutaisi létá nízkonákladovka Wizzair, se kterou můžete sehnat levné zpáteční přímé lety do Gruzie z Prahy. Další odletová letiště jsou v Budapešti, Katowicích nebo Wroclawi. Nejlevnější zpáteční letenky se dají sehnat se štěstím už kolem 1000 Kč. Na konkrétní termín počítejte spíše s cenou kolem 5000 Kč.

Teoreticky se do Gruzie dá dojet i autem přes Turecko či trajektem z Ukrajiny či Bulharska, ale rozhodně doporučujeme letadlo.

Podmínku vstupu přes hranice a víza

Pro obyvatele Evropské unie víza nejsou potřeba. Délka pobytu může být až celý jeden rok. Není potřeba ani pas, stačí platný občanský průkaz. Pozor ale na přestupy v jiných nečlenských státech, kde pas může být potřeba.

Pokud byste chtěli navštívit Abcházii, tam už víza potřeba jsou. Dají se sjednat on-line a je potřeba je vyzvednou přímo v Abcházii nejpozději třetí den od vstupu.

Kdy do Gruzie jet a počasí

Nejlepší období, kdy Gruzii navštívit, je od začátku května do konce září, protože panuje nejlepší počasí pro cestování. Mimo toto období bude země pokryta sněhem, a zvláště v horách bude velká zima. V červnu a červenci naopak panují ve městech a níže položených oblastech velká vedra – teploty přes 30 stupňů.

Proto bych nejvíce doporučil na návštěvu konec května nebo začátek září. Není už takové teplo, počasí bývá stále dobré a zároveň je tu touto dobou méně turistů a zem je pokrytá úžasnými podzimními barvami.

Nádherné podzimní barvy v horách Kazbegi, Gruzie
Nádherné podzimní barvy v horách Kazbegi

Peníze a přibližné ceny v Gruzii

Gruzie je celkově o něco levnější než Česko. Jídlo v restauracích je levnější, supermarkety jsou přibližně stejně drahé. Hromadná doprava je extrémně levná, a i privátní taxi je velice levné. Ubytování je lehce levnější než v Česku.

Měna

V Gruzii se platí Gruzínskými Lari (GEL). Je potřeba si směnit hotovost, protože kartou se platit dá jen málokde. Bankomaty a směnárny na Eura a Americké dolary jsou ve větších městech na každém rohu.

Rozpočet do Gruzie

Pří našem 15denním pobytu jsme bydleli čistě v hostelech a jedli převážně v restauracích. Pohybovali jsme se hromadnou dopravou (marshrutky a občas taxi).

Celkově jsme utratili (výdaje na jednu osobu):

PoložkaGELCZK
Letenka6605500
Doprava3002500
Jídlo3002500
Ubytování2902400
Vstupy40340
Ostatní60500
Celkem165013800

Přibližné ceny:

PoložkaGELCZK
Jídlo v restauraci7 – 1560 – 130
Pečivo ve stánku0,5 – 24 – 16
Láhev vína8 – 2565 – 200
Ubytování ve městě10 – 1580 – 130
Ubytování v horách (se snídaní)40 – 60330 – 500
Marshrutka – po městě0,5 – 14 – 8
Marshrutka – delší trasa5 – 2045 – 170
Vlak – delší trasa5 – 2045 – 170
Taxi (10 km)15 – 20130 – 170

Jídlo a pití

Gruzínská kuchyně je úžasná. Na své si přijdou jak milovníci masa, tak vegetariáni. Ve většině jídel je všudypřítomný koriandr či kopr. Hlavní specialitou Gruzie jsou sýry, které se prodávají buď samostatně, nebo i jako součást všemožných místních jídel. Co byste měli určitě vyzkoušet?

  • Khachapuri (Chačapuri) – zapečená placka plněná sýrem. Prodávají ji úplně na každém rohu a v každé restauraci a dělá se na milion různých způsobů. Doporučuji určitě vyzkoušet Adjarian Khachapuri (tzv. lodička) – plněné kromě sýra i máslem a vajíčkem.
Adjarian Khachapuri - opravdová delikatesa z Gruzie
Adjarian Khachapuri – opravdová delikatesa
  • Khinkali (Chinkali) – knedlíčky, které jsou plněné vším možným. Nejčastěji vývarem s masem, ale dají se najít I plněné bramborami, houbami či sýrem. Khinkali také mají úplně v každé restauraci. Je potřeba knedlíčku nejdříve ukousnout vršek, vysát vývar a pak teprve sníst zbytek.
Khinkali - taštičky s vývarem
Khinkali – taštičky s vývarem
  • Shashlik / Mtsvadi – grilovaný masový špíz
  • Ojakhuri – grilované maso s bramborem a cibulkou
  • Kubdari – placky, plněné masem
  • Lobiani – podobné jako chačapuri, ale plněné fazolemi
  • Lobio – fazolová polévka s koriandrem
  • Badrijani – lilek, plněný ořechy
  • Pkhali – oblíbený vegetariánský předkrm
  • Sulguni – typický slaný sýr
  • Churchkhela (Čurčela) – nejznámější gruzínská sladkost – jde o směs mouky, ořechů a hroznové šťávy ve tvaru svíčky.
Průřez Gruzínskou kuchyní - a) Ojakhuri, b) sýr Sulguni, c) Churchkhela, d) Pkhali
Gruzínská kuchyně – a) Ojakhuri, b) sýr Sulguni, c) Churchkhela, d) Pkhali

Gruzie je proslavená svým vínem. Začalo se tu totiž vyrábět již před 8000 lety. Dejte si hlavně červené, které je dobré. Bílé moc dobré nemají.

Můžete se vydat na degustační výlet do vinné oblasti Kakheti. Je to skvělý kulturní zážitek.

Místní pivo kupodivu také není úplně špatné, ale v hodně restauracích a obchodem najdete i české pivo (nejoblíbenější jsou Krušovice).

V hostelech Vám budou často nabízet čaču – místní pálenku z hroznů. Každá chutná úplně jinak.

Ochutnávka gruzínského vína, Tbilisi, Gruzie
Ochutnávka gruzínského vína

Doprava

Nejdříve Vás chci varovat, že se na gruzínských silnicích budete pravděpodobně bát. Řidiči marshrutek a taxikáři řídí opravdu jako „prasata“. Předjíždějí na plných čarách, kdy vůbec nevidí, jezdí často v protisměru, rádi telefonují za jízdy atd. Navíc ve většině aut nejsou bezpečnostní pásy. Po příjezdu zpět domů nám přišla jízda autem po Praze neskutečně pomalá a bezpečná.

Marshrutky (mini autobusy)

Nejrozšířenější a nejlevnější způsob dopravy. Vždy je potřeba akorát dojít na stanoviště marshrutek a najít (nebo se zeptat) marshrutku s cedulí s cílovou destinací. Většinou se vyjíždí při naplnění kapacity. Dá se i mávnutím stopnout projíždějící marshrutka a pokud je místo, řidič vás v pohodě nabere.

Je až neuvěřitelné, kolik lidí jsou schopni nacpat do městských marshrutek. Několikrát jsme jeli marshrutkou, kde bylo zhruba 2x více lidí než sedadel.

Marshrutky jsou obecně velice levné – krátké trasy vyjdou na pár korun a třeba trasa Tbilisi – Kutaisi stojí zhruba 90 Kč.

Marshrutka - nejběžnější způsob dopravy a cestování po Gruzii
Marshrutka – nejběžnější způsob dopravy po Gruzii

Vlaky

Pokud si budete chtít odpočinout od zběsilých řidičů, může být vlak dobrou volbou. Oblíbené jsou například noční vlaky, ve kterých se dá celkem dobře vyspat na postelích a ušetříte tak za ubytování. Jízdenky se dají koupit na nádraží i online.

Cenově vyjdou vlaky podobně jako marshrutky.

Postele v nočním vlaku, cestování, Gruzie
Postele v nočním vlaku

Metro v Tbilisi

V Tbilisi jsou dvě linky metra, které jezdí od 6 ráno do půlnoci. Jedna jízda stojí 0,5 GEL a jízdenky na metro se dají koupit na všech stanicích. Zde je mapa všech stanic metra:

Mapa metra v Tbilisi
Mapa metra v Tbilisi

Taxi

Na kratší vzdálenosti se dá využít i relativně levné taxi (jenom smlouvejte cenu a nenechte se napálit). Například 10 km dlouhá cesta vyjde zhruba na 130 Kč (když to dělíte třemi, je to opravdu málo). My cestovali v 6 lidech, což bylo tak akorát na naplnění sedmimístných aut. Často pak po rozpočítání vyšlo osobní taxi téměř stejně jako marshrutka.

Určitě hodně smlouvejte, taxikáři vždy cenu hodně nadstřelí. Ideální je váhat a pak začít odcházet. Postupně se takto dá cena stlačit klidně na polovinu první nabídky. Důležité je si také jasně cenu a destinaci potvrdit před nástupem. Taxikáři rádi se rádi snaží v průběhu jízdy na ceně přidávat (hrají na city – že benzín je drahý atd.). Vždycky buďte neodbytní a trvejte si na domluvené ceně.

Při placení vždy dávejte přesnou částku. Stalo se nám, že jsme platili větší bankovkou a taxikář nám vrátil o 10 lari míň, s tím, že to je za dovoz až před hostel. Bohužel jsme to z něj pak neměli, jak dostat.

Cestování typickým gruzínským Taxi - starý Mercedes
Typické Gruzínské Taxi – starý Mercedes

Letecky

Pokud plánujete navštívit hory Svaneti, rozhodně zvažte možnost do Mestie letět. Přímé lety z Kutaisi i Tbilisi vyjdou cenově jen o málo dráž, než silniční doprava a jsou nejen výrazně rychlejší a pohodlnější, ale i výhledy na hory Kavkazu jsou prý úchvatné.

Je potřeba akorát lety objednávat dostatečně dlouho dopředu (u větší skupiny klidně měsíc), protože jde o malinké letadlo s 12 místy k sezení.

Kompletní jízdní řád, ceny letů a popis rezervace si můžete přečíst zde.

Mestia - dá se tam jednoduše a levně doletět.
Mestia – dá se tam jednoduše a levně doletět.

Půjčení auta

Pokud se bojíte jezdit v Marshrutkách, můžete si půjčit auto. Přijdete o trošku dobrodružství, ale zato budete mít absolutní svobodu.

Půjčení auta stojí zhruba 600–800 Kč na den a benzín vyjde zhruba na 20 Kč za litr.

Nejlevnější nabídky půjčení auta jsou zde.

Řízení v Gruzii není snadné, mimo jiné se všude potulují krávy.
Řízení v Gruzii není snadné, mimo jiné se všude potulují krávy.

Stopování

Pokud jste dobrodružné povahy, rozhodně můžete v Gruzii zkusit stopovat. Všichni říkají, že to je snadné a většinou nebudete čekat dlouho.

My zkoušeli stopovat dvakrát (ve skupině 6 lidí) – poprvé jsme čekali zhruba 10 minut a podruhé nám zastavila dokonce hned první dodávka, která jela kolem. A vzniknul z toho velký zážitek, protože jsme brzy zjistili, že v dodávce nejsou vzadu sedadla, ale je tam přivázané telátko. Jeli jsme hodinu se zvířecí společností a moc si jízdu užili.

Stopování v Gruzii - hodina cestování s telátkem :)
Stopování v Gruzii – hodina jízdy s telátkem 🙂

Ubytování

Možností ubytování je v Gruzii obrovské množství. Nejjednodušší je hledat na Booking.com. Ve většině hostelů se dá přímo připlatit pár Lari za snídani či večeři. Lidé jsou většinou velmi pohostinní a skvěle se o Vás postarají. Často udělají hostinu tak velkou, že budete mít problém to sníst (neplatí na treku daleko v horách, kde přeci jen trochu šetří).

Vybírejte podle fotek a recenzí a pokud nebudete chodit do těch úplně nejlevnějších míst, jedná se i o celkem slušně kvalitní ubytování. Budova často vypadá zvenku strašně, ale zevnitř Vás překvapí.

Ve městech se dá najít ubytování již zhruba od 10 GEL (80 Kč) na člověka na noc bez jídla. V odlehlých oblastech na treku počítejte s 50 GEL  (400 Kč) se snídaní a večeří.


Ubytování je často lepší, než se na první pohled může zdát.
Ubytování je často lepší, než se na první pohled může zdát.

Dejte si akorát pozor, že ceny ubytování na Booking.com často nesedí. Ukazuje se tam cena pro celou skupinu, ale když pak přijedete na místo, řeknou Vám, že jde o cenu za jednoho člověka. Stalo se nám také, že hostel byl úplně na jiném místě, než bylo inzerováno. Chtěli jsme bydlet v centru města a majitel pro nás přijel na danou adresu a autem odvezl 3 km dál do zapadlé čtvrti.

Typická snídaně v Gruzii.
Typická snídaně v Gruzii.

Bezpečnost při cestování

Gruzie je obecně velmi bezpečná země, jenom není doporučené navštěvovat separatistická území Jižní Osetie a Abcházie.

Žádné nebezpečné nemoci zde nehrozí, proto není potřeba žádné speciální očkování. Dejte si akorát pozor na toulavé psi a případnou hrozbu pokousání

Také si dávejte hodně pozor na silnicích, řidiči zde opravdu řídí hodně nebezpečně a silnice nejsou vždy úplně v nejlepším stavu. Proto dbejte zvýšené opatrnosti při přecházení silnic a při jízdě autem vždy používejte bezpečnostní pásy (pokud jimi auto disponuje).

Samozřejmě je dobré dbát na základní bezpečnost jako hlídat si své cennosti před kapsáři nebo nechodit v noci do tmavých zákoutí města.

Rozpadlá silnice mezi Zugdidi a Mestia, Cestování, Gruzie.
Rozpadlá silnice mezi Zugdidi a Mestia.

Co dalšího byste měli vědět

Voda z kohoutku je po celé zemi pitná, jsou ale lidé, kteří varují nad špatným stavem potrubí v některých starších budovách. Pokud pití z kohoutku nechcete raději riskovat, balená voda se dá koupit levně na každém rohu.

Anglicky umí v Gruzii málokdo, ale v nouzi vždycky někoho najdete. Mnohem lépe se ale domluvíte rusky. Dobré je, že ruština má občas některá slova podobná češtině, takže se dá někdy aspoň přibližný význam věty rozumět.

V restauracích, kde nemají v menu ceny, se vždycky ptejte na cenu předem. Předejdete tak případnému nadsazení ceny.. Pokud už jídlo sníte, nemůžete odmítnout a majitel Vám může nastřelit mnohem větší cenu (stalo se nám na treku z Mestie do Ushguli v městečku Zhabeshi).

U téměř všech atrakcí se zpoplatněným vstupem mají výrazné slevy pro studenty. Opravdu obrovské – například vstupné pro dospělého stojí 15 lari a pro studenta 3 lari. Vždy vyžadují studentskou kartičku, proto si nezapomeňte vzít ISIC.

Spropitné v restauracích bývá automaticky připočteno k ceně (10 %) rovnou na účtence, pokud se Vám ale restaurace hodně líbila, můžete nechat ještě nějaké drobné. Taxikářům ani v hotelech se spropitné nedává. O etiketě spropitného se můžete více dočíst zde.

Další tipy na cestování do Gruzie:

  • Naučte se základní slova v gruzínštině, hodně potěšíte místní obyvatele.
Naučte se na cestování základní slova v gruzínštině
Základní slova v gruzínštině

Vtipné zajímavosti z Gruzie:

  • Až se bude Váš řidič za jízdy křižovat (například před hrozně vypadajícím mostem), neděste se! Mají ve zvyku se křižovat u každého křížku, stojícího podél silnice.
  • V Gruzii neumějí stavět rovné podlahy – téměř všechny hostely měly podlahu hodně křivou.
  • Všechny restaurace se jmenují „Café“.
  • Nebuďte překvapení, až Vám v paneláku nepojede výtah nahoru, ale jen dolů. Je to tím, že mají cesty nahoru zpoplatněné na malé drobné. Musíte vhodit minci a výtah se rozjede.
  • Možná Vám přijde, že se Gruzínci neustále hádají a řvou na sebe. Je to jenom tím, že jejich jazyk a styl mluvy je hodně výrazný a hlasitý?. Gruzínec často běžně mluví, ale z našeho pohledu to vypadá, jako by na někoho řval.
  • Životní styl Gruzínců je takový hodně „lážo – plážo“. Často uvidíte skupiny místních dospělých chlapů, jak jen sedí a nic nedělají.
  • Téměř každé druhé auto nemá přední nárazník. Nevíte proč?
Způsoby dopravy a cestování jsou v Gruzii občas zajimavé.
Způsoby dopravy jsou v Gruzii občas zajimavé.

Mapa Gruzie s nejzajímavějšími místy

Zde jsme pro vás připravili podrobnou mapu Gruzie se všemi důležitými body, které stojí za to navštívit na Vašem cestování po Gruzii.

Mapa se dá otevřít přímo v Google Maps exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Map nebo Mapy.cz. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Gruzie

Chci jet do Gruzie!

Konkrétní tipy na zajímavá místa, kam se jet podívat, jsme sepsali v tomto článku:
Gruzie – 21 zajímavých míst, kam se jet podívat.

Gruzie je úžasná země na cestování a můžeme ji všem velmi doporučit. Své si zde najde jak náročný sportovec v podobě nádherných přechodů hor, tak i spíše kulturní objevovatel v podobě výborné kuchyně, dobrého vína a lehce dostupných historických památek.

Podívejte se na krásné video o Gruzii:

Další tipy pro vaše cestování:

Připravili jsme pro vás přehledný seznam odkazů, slev a zdrojů na plánování cestování přehledně na jednom místě. Uložte si tuto stránku do záložek a kdykoliv budete v budoucnu plánovat dovolenou, stačí ji otevřít a ušetří vám spoustu času s hledáním.

1) A určitě nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí!

2) Kde rezervovat ubytování?

3) Jak hledat letenky?

4) Jaké vybavení na cesty?

5) Jak na půjčení auta?

  • Na porovnání nejlepších nabídek od všech dostupných společností doporučujeme srovnávací portál RentalCars.com.

Uložte si na později a pro své kamarády:

Gruzie – rady, tipy, triky a průvodce – vše, co potřebujete před cestou znát!

FAQ – Často kladené otázky o Gruzii:

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Gruzie?

Nejlepší období, kdy Gruzii navštívit, je od začátku května do konce září, protože panuje nejlepší počasí pro cestování. Mimo toto období bude země pokryta sněhem, a zvláště v horách bude velká zima. Více o počasí v Gruzii čtěte zde.

Jaká nekrásnější místa navštívit v Gruzii?

Zde najdete velkého průvodce se všemi nejzajímavějšími místy, která v Gruzii navštívit, včetně podrobné mapy.

Jaké jsou ceny v Gruzii?

Gruzie je celkově o něco levnější než Česko. Jídlo v restauracích je levnější, supermarkety jsou přibližně stejně drahé. Hromadná doprava je extrémně levná, a i privátní taxi je velice levné. Ubytování je lehce levnější než v Česku. Více o cenách a rozpočtu do Gruzie čtěte zde.

Kde a jak hledat ubytování v Gruzii?

Možností ubytování je v Gruzii obrovské množství. Nejjednodušší je hledat na Booking.com. Ve většině hostelů se dá přímo připlatit pár Lari za snídani či večeři. Lidé jsou většinou velmi pohostinní a skvěle se o Vás postarají. Více o ubytování v Gruzii čtěte zde.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

1 komentář u „Gruzie od A do Z: online průvodce – vše, co potřebujete vědět!“

  1. Já naoak doporučuji si auto půjčit, pokud samozřejmě nechcete jen běhat po horách. Půjčovali jsem dvakrát a vše bez problémů a řízení zdaleka není nic hrozného.

Komentáře nejsou povoleny.