Jižní Korea, kompletní průvodce – vše, co potřebujete vědět!

Jižní Korea – tento průvodce vám poskytne všechny rady, tipy a praktické informace na cestování. Zajímavá místa, mapa, ceny, doprava, příroda, letenky, cestopis, bezpečnost a dlaší.

Unikátní kulturní zážitky, nad kterými zůstává rozum stát i bohatá historie prolínaná futurismem a moderními technologiemi. Úžasná kuchyně, milí přátelští lidé a zajímavá příroda. Jižní Korea má co nabídnout opravdu pro každého! Tento podrobný průvodce a cestopis Vám poskytne veškeré informace, které potřebujete pro návštěvu (pro cestu do) této unikátní země vědět.

V Jižní Koreji jsem strávil půl roku a proto věřím, že Vám dodávám pravdivé a ověřené informace.

Proč jet do Jižní Koreje?

 • Unikátní kulturní zážitek – Jižní Korea je kulturně naprosto odlišná od jakékoliv další země. Unikátní tradice, festivaly či běžné denní zvyky se mnohokrát ani nedají popsat – musíte je prostě zažít!
 • Skvělé jídlo – Korejci jsou velice pyšní na svou kuchyni a mají proč! Jídlo není tak drahé, je naprosto vynikající a porcemi se zde rozhodně nešetří. Milovníci masa budou nadšeni! Vegetariáni to budou mít těžší, ale také si své najdou.
 • Futurismus a moderní technologie – milovníci moderních technologií si zde přijdou na své. Futuristická architektura či elektronické vymoženosti, které v Evropě či Americe vůbec neznáme, tu potkáte na každém rohu.
 • Bohatá historie – Historie Jižní Koreje sahá daleko před náš letopočet a z důvodu přírodní izolace od okolního světa (poloha na poloostrově) nebyla Korejská kultura tolik ovlivněna zvenčí a udržela si svou unikátnost a typické památky
 • Anime a počítačové hry – v neposlední řadě patří Korea společně s Japonskem mezi velmoci počítačových her a animovaných seriálů. Pokud jste milovníkem této zábavy, Koreu si zamilujete!

A další důvody:

 • Skalisté národní parky a příroda – země má také co nabídnout co se týče přírodní krásy. Národní parky Bukhansan, Seoraksan nebo Hallasan si zamilujete!
 • Templestay – víkendový pobyt v chrámu je jednou z nejoblíbenějších aktivit pro turisty. Vyzkoušet si žít 2-3 dny jako pravý mnich v klášteře je zajímavý zážitek.
 • Poklidný venkov – Jižní Korea není tak turisticky populární jako sousední státy – Čína či Japonsko, a proto zde najdete spoustu míst mimo velká města, kde můžete zažít život na klidném venkově v přírodě.
Jižní Korea pro Vás bude úžasný kulturní zážitek!
Jižní Korea pro Vás bude úžasný kulturní zážitek!

Jak se do Jižní Koreje dostat

Jižní Korea leží na korejském poloostrově a jedinou pozemní hranici má se Severní Koreou. jediná možnost, jak se do Koreje dostat, je proto letecky. Jsou zde čtyř hlavní mezinárodní letiště – Soul – Incheon, Soul – Gimpo, Busan a Jeju (na ostrově Jeju).

Nejlevnější zpáteční letenky Praha – Soul se dají sehnat zhruba za 12-13 000 Kč. V případě akce jsou letenky výjimečně i za 10 000 Kč. Dá se najít i přímá letenka Praha – Soul bez přestupů.

Vízum do Jižní Koreje

Pro obyvatele Evropské unie nejsou víza potřeba v případě pobytu o maximální délce 90 dnů. Pokud byste chtěli v Koreji strávit déle, musíte si o vízum zažádat. Více informací na webu Korejské ambasády.

Jižní Korea je navíc jedna z mála zemí, kam mohou Češi vycestovat na roční Working Holiday vízum, na které je možné si vydělávat nekvalifikovanou prací.

Národní park Byeonsan-Bando, Jižní Korea
Národní park Byeonsan-Bando

Kdy do Jižní Koreje jet

V Koreji je podobně jako v Evropě mírné podnebí a 4 roční období, jen počasí je v těchto obdobích lehce extrémnější. V létě je větší horko a v zimě větší zima. V podstatě není nikdy vyloženě špatné období na návštěvu Koreje, záleží na tom, co od návštěvy očekáváte:

Jaro

Období od dubna do června je obecně nejpopulárnější doba na návštěvu Koreje. Bývají příjemné teploty, nejhezčí počasí, prší minimálně, a navíc celá příroda rozkvete do růžových barev (rozkvetlé sakury). Počítejte ale zase s větším množstvím turistů.

Léto

Léto není na návštěvu úplně ideální, protože bývají často vysoké teploty. V červenci a srpnu je navíc monzunová sezóna, často prší a obecně počasí není ideální.

Podzim

Brzký podzim (září a říjen) je další skvělé období na návštěvu. Teploty opět klesají k příjemným hodnotám a celá příroda se zbarví do krásných oranžových a červených podzimních barev.

Úžasné podzimní barvy v národním parku Gyeryongsan, Jižní Korea
Úžasné podzimní barvy v národním parku Gyeryongsan

Zima

Zima umí být v Koreji velice krušná, ale zato krásná. Sněhem pokrytá přírodaje unikátní a nádherná zároveň. Navíc jde o období s nejméně turisty. Počítejte ale, že na severu (Soul a okolí) mohou teploty klesat hluboko pod bod mrazu (-20 °C není neobvyklé). Na jihu a na ostrově Jeju taková zima není – teploty běžně neklesají pod nulu.

I zimní krajina je nádherná - Národní park Bukhansan.
I zimní krajina je nádherná – Národní park Bukhansan.

Peníze a přibližné ceny v Jižní Koreji

Jižní Korea je celkově o něco dražší než Česko, ale není zdaleka tak předražená jako např. Japonsko. Dražší je doprava, ubytování či jídlo, ale ne výrazně. Naopak levnější je oblečení, kosmetika či elektronika.

Měna

V Jižní Koreji se platí korejskými wony (KRW). 1000 ₩ je přibližně 20 korun. Nemá cenu si peníze směňovat předem (kurzy nejsou výhodné). Nejlepší je vybrat si nějakou hotovost z bankomatu (které jsou na každém rohu) a převážně platit kartou (dá se na drtivé většině míst).

Přibližné ceny:

PoložkaKRW
Levnější restaurace 140 Kč 7000 ₩
Ubytování v hostelu 300–500 Kč / os 15 – 25 000 ₩
Vstup do památek 60 Kč 3000 ₩
Doprava (metro v Soulu / 2h autobus)25Kč / 400 Kč 1250 / 2000 ₩
Pivo / Soju 70 Kč / 40 Kč 3500 / 2000 ₩

Jídlo a pití

Korejská kuchyně je unikátní a skvělá. Základní surovinou je chilli omáčka, proto je tradiční korejské jídlo většinou červené a pálivé.

K 95 % jídel dostanete jako přílohu čínské zelí Kimchi, které je naložené v pálivé červené omáčce. Dá se připravit tisíci různými způsoby. Mně například na první ochutnání vůbec nechutnalo, ale postupně jsem mu přicházel na chuť a ke konci pobytu jsem ho miloval.

Kimchi dostanete k naprosto každému jídlu.
Kimchi dostanete k naprosto každému jídlu.

Připravte si maso, dle vlastní chuti

Pokud jste milovníci masa, budete si korejské jídlo užívat! Většina korejských pokrmů obsahuje spoustu masa či ryb. Jedno z nejtypičtějších jídel je tzv. korejské barbecue, kde dostanete syrové maso a sami si ho opečete na ploténce, která je umístěna přímo na stole, u kterého sedíte. Na ulici dokonce bývají k dispozici veřejné grily. Čerstvé mořské plody mají také všude a jsou boží!

Korejské Barbecue- grilovačka v budce na ulici v centru města
Korejské Barbecue – grilovačka v budce na ulici v centru města

Pokud jste vegetarián, budete to mít v Jižní Koreji těžší. Korejci totiž moc nechápou koncept vegetariánství. Nicméně například tofu je oblíbená surovina, proto pokud budete hledat, vždy něco najdete.

V téměř každém malém supermarketu najdete automat s horkou vodou, mikrovlnku a pult nebo stůl, u které se dá najíst. Můžete si tak koupit instantní polévky či jiné předpřipravené jídlo a najíst se přímo v obchodě.

Nakupování jídla v supermarketech a vaření si na vlastní pěst se moc nevyplatí, protože to nevyjde o moc levněji, než chodit jíst do restaurací a samoobsluh. Pokud už ale plánujete přeci jen nakupovat – doporučuji obchodní dům Homeplus – má největší výběr a je nejlevnější.

V restauracích dostanete běžně k jídlu zdarma vodu.

Společenská událost

Korejci berou jídlo jako společenskou událost, proto v mnoha restauracích vůbec nenabízejí jídla pro jednoho, ale společné porce pro dva a více lidí. Naprosto běžné je, že dostanete jednu velkou mísu, ze které pak jíte společně ve dvou či ve čtyřech.

Jídlo je v Jižní Koreji bráno jako společenská událost.
Jídlo je v Jižní Koreji bráno jako společenská událost.

Typická korejská jídla:

 • Kimchi – nakládané čínské zelí na tisíc různých způsobů. Nebojte se, i kdybyste se mu přímo vyhýbali, narazíte na něj. Dává se jako příloha ke každému jídlo.
 • Bibimbap – rýže smíchaná s masem, zeleninou a pálivou korejskou omáčkou. Podle regionů se liší další přísady – houby, vajíčko, sójová omáčka a další.
 • Bulgogi – marinované hovězí barbecue, podle ankety CNN z roku 2011 bylo zařazené jako 23. nejchutnější jídlo na světě.
 • Japchae – smažené nudle s bramborami nasladko a zeleninou. Časté pouliční jídlo.
 • Seolleongtang – tradiční polévka, vývar z hovězích kostí.
 • Samgyeopsal – grilované hovězí plátky (často si je grilujete sami na ploténce přímo na stole).
 • Haemul Pajeon – slaná palačinka s mořskými plody a zeleninou.
 • Hobakjuj – dýňová polévka
 • Hoeddeok – sladké palačinky se sirupem jsou oblíbeným jídlem ve stáncích na ulici či stanicích metra.
 • Bingsu – typický korejský ledový dezert se sladkými polevami, čerstvým ovocem a červenými fazolemi.

Nejoblíbenější korejský alkoholický nápoj je Soju (Sodžu). Bezbarvá pálenka z rýže či ječmene se prodává úplně na každém rohu a je velice levná (v poměru množství alkoholu na peníze je levnější než české pivo). Většinou obsahuje kolem 20% alkoholu, některé druhy ale můžou mít až 45 %.

Soju se vyrábí v nepřeberném množství přichutí.
Soju se vyrábí v nepřeberném množství přichutí.

Ubytování

Ubytování je v Jižní Koreji určitě jedna z dražších položek. Nejlevnější hostely a hotely najdete na Booking.com. Můžete také zkusit AirBnb.


Vřele doporučuji také vyzkoušet přespání v korejské sauně JimJilBang. Často to dokonce vyjde levněji než ubytování. Detailnější popis najdete níže.

Určitě také vyzkoušejte takzvaný Templestay. Budete přespávat v chrámu a vyzkoušíte si život místních mnichů.

Chrám Haedong Yonggungsa je postaven přímo na útesech u moře.
Chrám Haedong Yonggungsa je postaven přímo na útesech u moře.

Doprava

Jižní Korea má velice dobrou, rychlou a spolehlivou veřejnou dopravu. Nejlepším způsobem přepravy jsou vlaky a autobusy.

Vlaky

Vlaky se dělí na rychlovlaky a běžné vlaky. Rychlovlaky jsou přibližně 2x-3x rychlejší a zároveň 2x dražší. Nejrychlejší vlak KTX vás dopraví ze Soulu do Busanu zhruba za 2 hodiny (stojí ale zhruba 1000Kč). Jízdenky je dají koupit online nebo přímo na stanicích. Ve špičce je dobré si jízdenku koupit předem, protože vlaky bývají plné a pokud budete kupovat na místě, může se stát, že nejbližší volný bude třeba až za 2 hodiny.

Autobusy

Autobusy jsou o něco pomalejší a stojí přibližně stejně jako vlaky. Dostanete se s nimi ale i do odlehlejších částí země. Jsou velice komfortní. Jízdenky ve špičce je také dobré si koupit předem online. Webová stránka je pouze v korejštině, ale pomůže Google Translator.

MHD

Městská hromadná doprava má velice dobré pokrytí. Ve velkých městech je jednoznačně nejlepším a nejrychlejším způsobem dopravy metro. Do odlehlejších oblastí se dostanete autobusy.

Doprava se platí kartou T-money, kterou můžete koupit a nabít si kreditem v každé samoobsluze. Platí pak ve všech městech. Pokud vám zbyde na konci nevyčerpaný kredit, opět v jakékoliv samoobsluze vám ho vyplatí zpátky.

Dejte si pozor na názvy stanic. Velice podobný název nemusí znamenat stejnou stanici. Na jedné lince se jedna konečná jmenuje „Yangsan“ a druhá konečná na úplně opačném konci města „Jangsan“.

Vyznat se v Soulu v metru může být někdy oříšek.
Vyznat se v Soulu v metru může být někdy oříšek.

Taxi

Taxíky po městě vyjdou také relativně levně. Pokud jedete například ve čtyřech, vyjde na zhruba stejně jako autobus. Funguje tu také služba Uber.

Letecká doprava

Každé větší město má své vlastní letiště, takže je možné se přepravovat i vnitrostátními lety. Je to ale dražší a pokud započítáte i čas strávený na letišti, vyjdou z toho lépe rychlovlaky.

Trajekty

Na ostrov Jeju, do sousedního Japonska nebo do Číny se dá kromě letu dopravit také trajektem. Většinou to vyjde levněji. Trajekty jsou jak denní, tak i noční, kde dostanete kajutu (buď dražší vlastní nebo levnější sdílenou), ve které se můžete vyspat.

Nejlevnější trajekty vyhledávejte zde.

Cyklo doprava

Jižní Korea má velice dobrou síť cyklostezek. Mezi městy i ve většině měst se dá na kolech jezdit krásně. Já strávil půl roku ve městě Daejeon (Tedžon) a na kole jsem ho celé projezdil křížem – krážem.

Nádherné cyklostezky v centru města Daejeon
Nádherné cyklostezky v centru města Daejeon

Půjčení auta

Půjčení auta je další z možností, jak se dopravovat. Půjčovné vyjde podobně jako v Evropě. I přes velký provoz se v Koreji řídí dobře, protože silniční infrastruktura je na skvělé úrovni. Benzín vyjde zhruba na 32Kč za litr.

Nejlevnější nabídky půjčení auta jsou zde.

Stopování

Korejci jsou velice kamarádští a hodní lidé a mají rádi cizince. Navíc jezdí často ve velkých prázdných autech. Proto je stopování celkem jednoduché. Čekací časy jsou většinou minimální a ani nemusíte hledat perfektní místo na čekání. Pozor ale, že většina Korejců neumí moc dobře anglicky, takže mějte připravený název cílové destinace v korejštině nebo mějte GPS.

Západ Slunce v národním parku Bukhansan, Jižní Korea.
Západ Slunce v národním parku Bukhansan.

Jižní Korea a Bezpečnost

Jižní Korea je jedna z nejbezpečnějších zemí, kam se můžete vydat. Až natolik, že pokud ztratíte na ulici peněženku, dost pravděpodobně buď stále bude na tom místě, nebo vám vás někdo zkontaktuje a vše vrátí. Ve městech je velice propracovaný kamerový systém a kriminalita je opravdu minimální. Samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo, takže i v Koreji můžete narazit na špatné lidi, ale není to běžné.

Žádné nebezpečné nemoci zde nehrozí, očkování se doporučuje klasické pro asijské země (břišní tyfus a žloutenka A). Ačkoliv se toto očkování doporučuje, riziko nákazy je minimální.

Voda z kohoutku je pitná.

Co dalšího byste měli vědět o Jižní Koreji

Anglicky umí v Jižní Koreji málokdo, ale v nouzi vždycky někoho najdete. Nápisy jsou také v drtivé většině v korejských znacích. Nicméně korejská abeceda není zdaleka tak složitá jako japonština nebo čínština, protože má pouze 40 znaků, takže čtení názvů se dá naučit. Můžete používat Google Translate a jeho překlad fotoaparátem. Nefunguje to dokonale, ale většinou smysl pochopíte.

Zpropitné se v Koreji nejenže nedává, ale dokonce působí jako urážka. Proto nikdy dýško nedávejte!

Pokud se s někým seznámíte, nebuďte překvapení, když se Vás brzy zeptá na věk a další osobní otázky. Korejština má několik variant zdvořilosti a je potřeba vybrat ten správný.

Korejci mají opravdu rádi animované postavičky.
Korejci mají opravdu rádi animované postavičky.

Unikátní počítání věku a posunutý denní režim

Věk se v Koreji měří jinak než v Evropě. Při narození je Korejci už jeden rok a s každým novým rokem zestárne o rok. Proto můžete být v Jižní Koreji vlastně až o dva roky starší než normálně. Na věk je proto dobré neodpovídat číslem, ale rokem narození.

Korejci mají obecně hodně posunutý denní režim. Obchody mají často otevřeno až od 10 ráno. Život ve městě ožívá až odpoledne,do klubů se chodí kolem půlnoci a vrací klidně v 9 ráno.

Korea má sice buddhistickou historii a většina chrámů, na které v zemi narazíte, je buddhistická, nicméně převládající náboženství je křesťanské. Velké množství Korejců se nehlásí k žádnému vyznání a panuje zde obecně velká svoboda vyznání.

Průměrná výška je v Koreji výrazně nižší než v Evropě. Pokud jste v Česku spíše menšího vzrůstu, v Koreji budete pravděpodobně nadprůměrně vysoký. Pokud jste vyššího vzrůstu, budete mít často problém se třeba vejít nohama pod stůl. Schody také často bývají nízké

Trh s mořskými plody - Jagalchi Market, Busan
Trh s mořskými plody – Jagalchi Market, Busan

Další tipy do Jižní Koreje:

 • Chodci nemají na přechodech přednost – dejte si na to pozor!
 • Věci podávejte a přijímejte oběma rukama (i třeba peníze v obchodě).
 • Nápoje není zvykem nalévat sám sobě, ale navzájem.
 • Zásuvky jsou v Jižní Koreji stejné jako v ČR.
 • Časový posun je 7 h dopředu.
 • Korejci nepoužívají Facebook Messenger, místo něj mají svojí aplikaci KakaoTalk.
 • Naučte se základní slova v korejštině, hodně potěšíte místní obyvatele.
  • Ahoj (neformálně) – „anjeaong“
  • Ahoj (formálně) – „anjeong-hasejo“
  • Děkuji vám – „kam-sa-ham-ný-da“

Co je v Jižní Koreji faux paux?

 • Smrkání na veřejnosti
 • Sezení v MHD na místě pro důchodce (i když tam zrovna žádný důchodce není).
 • Nošení bot uvnitř domu.
 • Pít čelem k jiné osobě.
 • Odhalená ramena u ženy (krátké sukně jsou v pohodě, ale tílka opravdu ne).
 • Zapíchnutí hůlek do rýže.
 • Číslo 4 je v Koreji nešťastné, protože zní podobně jako slovo „smrt“. Proto spoustu domů nemá čtvrté patro. Je také neslušné dávat dárky po čtyřech.

Další zajímavosti si můžete přečíst v tomto článku: Jižní Korea: 39 kuriozit a zajímavostí

Jižní Korea – kam se podívat?

Soul

Když se řekne Korea, většině lidem se vybaví hlavní město Soul. Pulzující metropoli stojí za to navštívit i pokud nejste fanoušci měst. O Soulu by se dal napsat celý samostatný článek. V Soulu je obrovské množství aktivit a míst, která stojí za vidění. Záleží na tom, co vyhledáváte. Zde zmíním ta nejzajímavější místa, která by nikdo neměl vynechat:

Palác Gyeongbokgung v Soulu, Jižní Korea
Palác Gyeongbokgung v Soulu
 1. Gyeongbokgung Palace – jeden z nejstarších a největších paláců v Koreji. Po dlouhá staletí sloužil jako sídlo korejských vládců.
 2. Insa-dong – čtvrť v centru města, kde můžete nejlépe poznat korejskou kulturu. Restaurace, obchody, tradiční řemesla i suvenýry najdete zde.
 3. N Seoul Tower (Namsan) – věž, ze které budete mít celý Soul jako na dlani.
 4. Bukchon Hanok Village – historická čtvrť Soulu, kde se můžete projít mezi domy s tradiční korejskou architekturou.
 5. Gangnam – kdo by neznal hit Gangnam Style? Ve slavné virální písničce se zpívá o povrchním životě v této bohaté čtvrti.
 6. Itaewon – čtvrť Soulu, kde se shromažďují cizinci, proto je odlišná od ostatních. Najdete zde hlavně nekorejské věci.
 7. Lotte World – jeden z největších zábavních parků na světě.

Ubytování v Soulu: můžu vřele doporučit hostel Kimchee Downtown Guesthouse, který je jedním z nejlevnějších a je přímo v centru. 2 minuty pěšky od vlakového nádraží a stanice metra. Případně luxusnější G2 Hotel Myeongdong, také přímo v centru.

DMZ Panmunjom, demilitarizovaná zóna se Severní Koreou

Chcete se podívat do Severní Koreje (KLDR)? Tady máte možnost! Návštěva oblasti demilitarizované zóny (DMZ) je opravdu unikátní zážitek, který by si nikdo neměl nechat ujít. Dozvíte se něco o vztazích mezi Jižní a Severní Koreou, můžete navštívit infiltrační tunely a podívat se dalekohledem na vesničku v Severní Koreji.

Pro návštěvu DMZ zóny je potřeba si objednat túru. Je několik společností, které túry pořádají. Po velice podrobném průzkumu jsme zvolili tuto společnost a můžeme vřele doporučit! Vše bylo perfektní a je to zároveň i nejlevnější možnost. Rezervujte včas, na poslední chvíli to už bývá obsazené!

Rozhodně doporučujeme si objednat túru s JSA (Joint Security Area), což je právě místo, kam se dostanete za hranice do Severní Koreje.

Pokud chcete ušetřit a jít na túru bez JSA, zvolte tuto levnější variantu.

Přísně střežená hranice se Severní Koreou - oblast Joint Security Area.
Přísně střežená hranice se Severní Koreou – oblast Joint Security Area.

Bukhansan National Park

Krásný skalní národní park, který se tyčí přímo nad Soulem. Na start treku do přírody se dá bez problému dojet městskou hromadnou dopravou.

Celý přechod parku se dlouhý 7,4 km. Často ale budete šplhat do prudkých kopců (někdy i za pomocí řetězů). Proto počítejte minimálně s 5 h chůze. Doporučuji vyrazit brzo ráno, abyste se vyhnuli největším davům turistů.

Chodníčky s Kovovými lany v národním parku Bukhansan
Chodníčky s Kovovými lany v národním parku Bukhansan

Seoraksan National Park

Další úžasný skalní národní park poblíž přímořského města Sokcho. Rozlohou je mnohem větší než Bukhansan a dá se zde strávit v přírodě několik dní na různých trecích. Pokud nemáte moc času, doporučuji kratší výlet na Ulsanbawi Rock, který nabízí opravdu úžasné výhledy. Trek je dlouhý 3,8km a počítejte zhruba se 3 h cesty. Většina trasy vede po schodištích. My šli na vrchol na východ Slunce a stálo to za to!

Ubytování poblíž Seoraksanu: Nejlepší je se ubytovat ve městečku Sokcho, které leží přímo u vstupu do národního parku. Doporučuji buď levný, ale skvěle hodnocený Story House nebo luxusnější a přímo u pláže Pampas Resort.

Na Ulsanbawi Rock se vyplatí vylézt na východ Slunce!
Na Ulsanbawi Rock se vyplatí vylézt na východ Slunce!

Pusan (Busan)

Pusan (anglicky Busan) je druhé největší korejské město. Další pulzující metropole se spoustou zábavy. Určitě si nenechte ujít:

 1. Busan Tower – úžasný výhled z věže na celé město Pusan a okolní pobřeží.
 2. Jagalchi Market – obrovský trh s mořskými plody stojí za vidění i když zrovna nemáte rádi mořské plody. Pokud máte, určitě ochutnejte, nikde nejsou čerstvější.
 3. Gamcheon Culture Village – pestrobarevná kulturní vesnička, kde můžete vidět spoustu zajímavého pouličního umění.
 4. Haedong Yonggungsa – nádherný buddhistický chrám postavený na útesech u moře na okraju Pusanu.

Ubytování v Pusanu: Vřele doporučuji buď levný Hostel The Local nebo luxusnější Hermes Hotel. Oba jsou přímo v centru u Busan Tower a Jagalchi Market.

Pagoda s Busan Tower v pozadí. Jižní Korea
Pagoda s Busan Tower v pozadí.

Naganeupseong Folk Village nebo Yangdong Folk Village

Tradiční kulturní vesničky, kde můžete vidět slaměné baráčky a poznat různá místní řemesla a pocítit na vlastní oči, jak se v Jižní Koreji žilo několik stovek let zpátky.

Slaměné domečky ve vesničce Naganeupseong
Slaměné domečky ve vesničce Naganeupseong

Ostrov Čedžu (Jeju)

Čedžu je ostrov, ležící jižně od korejského poloostrova, je dle mého názoru nejkrásnější část Jižní Koreje a rozhodně stojí za to si tam udělat výlet. Na ostrově Jeju (Cedžu) je několik míst uvedených do světového dědictví UNESCO. Překrásné pláže nebo nejvyšší vrchol celé země si nemůžete nechat ujít.

Chrám Yakcheonsa na ostrově Jeju
Chrám Yakcheonsa na ostrově Jeju

Co nevynechat na ostrově Čedžu:

 1. Mount Hallasan – nejvyšší vrchol celé Jižní Koreje. Tato sopka se tyčí do výšky 1947 metrů. Výšlap je dlouhý 9,6km jedním směrem. Vymezte si na to celý den.
 2. Seongsan Ilchulbong – na všech slavných fotkách z ostrova Jeju je právě tato kulatá hora. Často je nazýván jako „Sunrise peak“, protože jsou zde úžasné západy Slunce.
 3. Jeskyně Manjanggul – jeden z nejdelších lávových tunelů na světě. Jeskyně byla vytvořena před více něž 2,5 miliony let. Celý tunel je dlouhý 23 km, turistům je ale zpřístupněn pouze první kilometr.
 4. Yakcheonsa Temple – obrovský buddhistický chrám s mnoha místnostmi a podlažími.
 5. Mysterious Road (Dokkaebi) – silnice, která popírá gravitaci. Když po ní pojedete, bude vám připadat, že jedete do kopce. Zkuste ale zastavit, vypnout motor a jet na samospád – ano, auto se vám rozjede „do kopce“.
 6. Loveland – obrovské muzeum sexu. Vstup je povolen od 18 let. Pokud se umíte zasmát a brát věci s nadhledem, je to opravdu sranda. Zde můžete koupit vstupenku s dopravou.

Ubytování na ostrově Čedžu: Doporučuji se ubytovat v hlavním městě Jeju. Buď levný Jeju Guesthouse nebo luxusnější Jeju Gillime Pension přímo u pláže.

Kratší video z ostrova Jeju

JimJilBang sauna

Korejskou saunu určitě nesmíte vynechat! Pro nás to byl jeden z největších zážitků. Znáte ten pocit, kdy jdete do sauny a vůbec se Vám nechce odcházet, protože jsme krásně rozpoložení a čeká Vás ještě jízda MDH domů? Tento problém v korejské sauně odpadá, protože jde o celonoční sauny s možností přespání. Navíc je sauna často levnější, než ubytování v hostelu!

Jak sauna JimJilBang funguje?

 1. Zaplatíte vstupné (které stojí zhruba 200–250 Kč na osobu čili je často levnější, než ubytování v hostelu).
 2. Zujete se, převléknete se do plavek, dostanete osušku a necháte si věci zamčené ve skříňce.
 3. Užijete si dosyta různé druhy saun a bazénků.
 4. Osprchujete se, převléknete do pyžama.
 5. Ulehnete v přilehlé místnosti ke spánku a krásně se do rána vyspíte.
 6. Ráno vyrazíte na další výlet.

Noclenárny jsou různé. Někde spí všichni v jedné místnosti na matracích, někde jsou oddělené místnůstky a můžete mít krásné soukromí.

Kde saunu JimJilBang najdu?

Jsou naprosto všude po celé Koreji. I v menších městech v odlehlých oblastech. Hledejte na Google spojení „JimJilBang – moje město“ nebo se ptejte místních, oni budou vědět. 

Noclehárna v korejské sauně JimJilBang
Noclehárna v korejské sauně JimJilBang

Karaoke (Noraebang)

Další typická korejská kulturní věc, kterou byste neměli vynechat. Jde o jiný typ karaoke, než na který jsme zvyklí z Česka. Nemusíte zpívat před celým obrovským sálem lidí a stydět se. Tady si za pár korun pronajmete malou místnost, do které se vejde jen pár lidí. V místnosti máte mikrofon, velkou obrazovku a automat na výběr písniček. Zpíváte tak jen společně se svými nejbližšími kamarády a nemusíte se stydět.

Karaoke bary jsou také na každém rohu. Stačí se zeptat místních a oni vás pošlou k nejbližšímu (zkuste říkat buď „Karaoke“ nebo „Noraebang“)

Mapa Jižní Koreje

Připravil jsem pro vás mapu se všemi zajímavými body, kam se jet podívat. Mapa se dá exportovat a nahrát do některé z mobilních aplikací Locus Mapa nebo Maps.me. Mapa se tak dá používat kompletně offline!

Mapa Jižní Korea

V Jižní Koreji jsem si za půl roku zamiloval. Plně věřím, že Vy si ji zamilujete také! Jižní Korea zatím není turisticky tak navštěvovaná jako Japonsko či Čína, a proto si místní o to víc turisty váží.

Pokud se Vám tento průvodce a cestopis líbí, sdílejte ho pro své kamarády, kteří se do Koreje možná chystají.

Přidejte se do FB skupiny cestovatelů, kteří také míří či již byli v Jižní Koreji:
Jižní Korea – Cestovatelská Skupina

Video – Jižní Korea:

Souhrnné video z road tripu po Jížní Koreji.

Chci jet do Jižní Koreje!

Jižní Korea – Uložte si na později nebo pro své kamarády:

Jižní Korea průvodce

Jižní Korea – FAQ – často kladené otázky:

Kdy jet do Jižní Koreje?

V Koreji je podobně jako v Evropě mírné podnebí a 4 roční období, jen počasí je v těchto obdobích lehce extrémnější. V létě je větší horko a v zimě větší zima. V podstatě není nikdy vyloženě špatné období na návštěvu Koreje, záleží na tom, co od návštěvy očekáváte. Zde je popis jednotlivých ročních období v Jižní Koreji.

Existuje mapa s nejzajímavějšími místy ke stažení?

Ano, zde si můžete stáhnout podrobnou mapu s nejzajímavějšími místy, která stojí za to navštívit v Jižní Koreji.

Jaké jsou přibližné ceny v Jižní Koreji?

Jižní Korea je celkově o něco dražší než Česko, ale není zdaleka tak předražená jako např. Japonsko. Dražší je doprava, ubytování či jídlo, ale ne výrazně. Naopak levnější je oblečení, kosmetika či elektronika. Zde najdete konkrétní příklady cen.

Potřebuji do Jižní Koreje vízum?

Pro obyvatele Evropské unie nejsou víza potřeba v případě pobytu o maximální délce 90 dnů. Pokud byste chtěli v Koreji strávit déle, musíte si o vízum zažádat. Více informací na webu Korejské ambasády.

Jižní Korea je navíc jedna z mála zemí, kam mohou Češi vycestovat na roční Working Holiday vízum, na které je možné si vydělávat nekvalifikovanou prací.

Jižní Korea – pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

6 komentářů u „Jižní Korea, kompletní průvodce – vše, co potřebujete vědět!“

 1. Přítel jede za 14 dní na pracovní cestu do Koreje a chce mi něco přivést na památku ale já vůbec netuším co jaký suvenýr nebo něco máte nějaké doporučení dekuji

  Odpovědět
  • Hezký den, za nás můžeme doporučit suvenýr k jídlu – Kimči (tradiční a typické kysané zelí) 🙂

   Odpovědět
  • Ahoj Ludvíku, děkujeme moc za pochvalu, jsme rádi, že článek pomůže. Užijte si moc Váš pobyt v Jižní Koreji!

   Odpovědět

Napsat komentář